Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpoukitsa είπε:

Οχι δεν πιστευω οτι ειναι αυτο! Και εγω που εχω υπερπαραγωγη γιατι μου συμβαινει? Απλα πιστευω οτι στο στηθος ηρεμουνε και ας μην πειναει απλα πιπιλιζει, και την παιρνει εκει ο υπνος γιατι χαλαρωνει!! Και οταν την αφηνεις κατω καταλαβαινει οτι δεν ειστε ενωμενες και ξυπναει!! Δες πως θα παει κ σημερα και αν ειναι ρωτα τον παιδιατρο! 

Θα τον παρω τηλ σημερα να του πω για το βαρος της κι εχει βγαλει κι ενα μικρο σπυρακι στο μετωπο της και θελω να του στειλω φωτο, οποτε θα τον ρωτησω κιολας. Ετσι χανεται η μπαλα ομως ρε κοριτσι μου, γιατι δεν ξερω ποτε τρωει, τι τρωει, αν τρωει... Δεν υπαρχει προγραμμα κανενα κι αυτο με αγχωνει περισσοτερο γιατι δεν ξερω αν χορταινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

12 ημερων ειναι... το κανω αυτο με την κοιλιτσα, αλλα δεν... το θεμα ειναι οτι πειναει ή δεν πειναει; και γιατι στο στηθος τρωει τοσο λιγο και κοιμαται και μολις την αφηνω ξυπναει;; Σκεφτομαι μηπως φταιει το γαλα μου; της ειναι πχ λιγο;

Εμένα πέρασε ο μικρός κάτι παρόμοιο στο μηνα για καμία εβδομάδα... κοιμόταν δέκα λεπτά κ ξύπναγε σαν μανιακός να φάει κ μόνο στο στήθος ηρεμούσε αλλα περισσότερο πιπιλαγε παρα έτρωγε. Κάπου διάβασα οτι μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης, δηλαδή να είναι συνέχεια στο στήθος ούτως ώστε να αυξηθεί η παραγωγή επειδή αυξάνονται οι ανάγκες. Αν όμως βλέπεις οτι δεν κοιμάται καθόλου πάρε τον παιδίατρο εμένα μου το έκανε για ένα 4-5ωρο το απόγευμα που δεν έκλεινε μάτι αλλα το βράδυ μόλις πήγαινε 12 κοιμόταν.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Θα τον παρω τηλ σημερα να του πω για το βαρος της κι εχει βγαλει κι ενα μικρο σπυρακι στο μετωπο της και θελω να του στειλω φωτο, οποτε θα τον ρωτησω κιολας. Ετσι χανεται η μπαλα ομως ρε κοριτσι μου, γιατι δεν ξερω ποτε τρωει, τι τρωει, αν τρωει... Δεν υπαρχει προγραμμα κανενα κι αυτο με αγχωνει περισσοτερο γιατι δεν ξερω αν χορταινει.

Δυστυχως ετσι ειναι στον θηλασμο! Δεν υπαρχει προγραμμα εκτος και αν εδραιωθει (αν δεν κανω λαθος) και εμενα αυτο με κουραζει πολυ. Δεν μπορεις να ξερεις τι τρωει και ποσο δυστυχως! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Εμένα πέρασε ο μικρός κάτι παρόμοιο στο μηνα για καμία εβδομάδα... κοιμόταν δέκα λεπτά κ ξύπναγε σαν μανιακός να φάει κ μόνο στο στήθος ηρεμούσε αλλα περισσότερο πιπιλαγε παρα έτρωγε. Κάπου διάβασα οτι μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης, δηλαδή να είναι συνέχεια στο στήθος ούτως ώστε να αυξηθεί η παραγωγή επειδή αυξάνονται οι ανάγκες. Αν όμως βλέπεις οτι δεν κοιμάται καθόλου πάρε τον παιδίατρο εμένα μου το έκανε για ένα 4-5ωρο το απόγευμα που δεν έκλεινε μάτι αλλα το βράδυ μόλις πήγαινε 12 κοιμόταν.. 

εμενα αυτο γινεται απο τις 3 το βραδυ. τωρα οτι την πηρε ο υπνος..ελπιζω να κρατησει καμια ωρα...νιωθω χαλια γιατι δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος κι η αυπνια σε συνδυασμο με την γκρινια με ριχνουν πολυ ψυχολογικα. κι εχω και τον πονο της κτ και δυσκολευομαι σε ολα...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

εμενα αυτο γινεται απο τις 3 το βραδυ. τωρα οτι την πηρε ο υπνος..ελπιζω να κρατησει καμια ωρα...νιωθω χαλια γιατι δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος κι η αυπνια σε συνδυασμο με την γκρινια με ριχνουν πολυ ψυχολογικα. κι εχω και τον πονο της κτ και δυσκολευομαι σε ολα...

Κ μενα το εκανε γ καποιες μερες καπου 3 εβδομαδων. Την ειχα ολη μερα στηθος κ ακολουθισα οτι ζητουσε κ περασε μετα απο 2 μερες..κ μετα απο 1 εβδομαδα παλι τ ιδιο. Θεωρω αλμα ανάπτυξης π ανεφερε η Μυρτω γτ τ ειχε κ ο γιος κ παμω εκει πηραν καλο βαρος. Μετα κατεβηκε γαλα κ εστρωσαν προγραμμα παλι! Ρωτα κ παιδιατρο αλλα θεωρ  αυτο ειναι..ζυγισε την καθε μερα αν σ ανησυχει το πόσο τρώει παντως ως τωρα πατε τελεια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

εμενα αυτο γινεται απο τις 3 το βραδυ. τωρα οτι την πηρε ο υπνος..ελπιζω να κρατησει καμια ωρα...νιωθω χαλια γιατι δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος κι η αυπνια σε συνδυασμο με την γκρινια με ριχνουν πολυ ψυχολογικα. κι εχω και τον πονο της κτ και δυσκολευομαι σε ολα...

Μιλά με τον παιδίατρο να σου πει που μπορει μα γνωρίζει ανάλογες καταστάσεις .οσο για το σπυράκι δεν νομιζω να ειναι κατι .εμενα είχε γεμίσει στο πρόσωπο .νεογνικη ακμή .κ τις πρώτες μερες είχε κατω απ τν μασχάλη κατι σαν πύον όπως ειναι τα σπυράκια και μας ειπε ο γιατρός ότι ειναι σμήγμα και θα φύγει μονο του .κ οντως ετσι έγινε .

Κοριτσια αν και πι περισσότερες θηλάζετε .μηπως ξερει κάποια μετα τον 1 μήνα ποσό πρέπει να τρώνε σε μλ τα μωρά ;σε κάθε γεύμα ;γιατί σ μια φιλη μου που έγινε 2 της ειπε ο παιδίατρος να τρώει γύρω στα 180 στο γεύμα .εμενα εδω και καιρό τρώει σταθερά στα 90 .καποιες φορές μπορει να θελει παραπανω και να πιει αλλο ενα 30αρι.αλλα μπορει να πιει και 70 σε γεύμα .ωστοσο βαρος παίρνει μια χαρα .θα πρέπε να χει αυξήσει την ποσότητα που τρώει ;;δεν θέλω να την ζορίζω για παραπανω χωρίς να το θελει γιατί το βγάζει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2020 at 6:42 ΜΜ, KNecky είπε:

Παρε τηλ κοπελα μου γτ υπαρχουν περιπτώσεις που δεν γινανε ποτε οι συσπασεις 5λεπτες. Εγω τον γιο μου τον γεννησα με 7-10λεπτων κ την μικρη παλι ετσι κ ας ειχαμε κανει προκληση. Κοπελα στο μαιευτήριο διπλα μ απο την αλλη ειχε ελαχιστο πονο γενικα. Πηγαινε να σε δει θα ελεγα αν πονας πολυ απο κατω γτ ποτδ δεν ξερεις μπορει ο οργανισμός σου ν αντιδρά αλλιως απο τον μεσο ορο. Να εισαι ησυχη κ εσυ!

Κ μενα ηταν η τομη παλια ετσι φουσκωτουλα απο πανω κ απο κατω. Κ εν ενιωθα το δέρμα οταν άγγιζα πανω. Σαν να ειχε μουδιάσει δλδ κ η αισθηση επανηλθε μηνες μετα.

Κουραγιο με τα 2 μικρα Ελενη! Μενω κ γω καποιες ωρες με τα 2 κ ειναι οντως για σαλταρισμα η κατασταση. Ο γιος σου πώς τα παει με την μπεμπα?

Ο γιος μου πια χαρα τα παει. Χαρηκε παρα πολυ με το μωρο. Ενταξει που κ που την πειραζει λιγο αλλα οκ αυτο ειναι φυσιολογικο. Προσπαθουμε να τα κανουμε ολα μαζι. Να την κανουμε μπανιο, να την αλλαξουμε, να της χτενισουμε τα μαλλια. Οσο αυτο βεβαια ειναι εφικτο! Βεβαια πιστευω βοηθαει πολυ οτι θηλζει κ αυτος, οποτε δεν εχουμε ζηλιες,τουλαχιστον προς το παρον!! Τους εχω μαζι κ τους δυο κ θηλαζουν, την αγκαλιαζει, την χαιδευει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

εμενα αυτο γινεται απο τις 3 το βραδυ. τωρα οτι την πηρε ο υπνος..ελπιζω να κρατησει καμια ωρα...νιωθω χαλια γιατι δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος κι η αυπνια σε συνδυασμο με την γκρινια με ριχνουν πολυ ψυχολογικα. κι εχω και τον πονο της κτ και δυσκολευομαι σε ολα...

Είναι παρα πολύ δύσκολο κ εγω πραγματικά αγχωνόμουν για αυτό που λες εσύ. Κ αν δεν χορταίνει; Είναι φάση όμως μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός κ η παραγωγή, βλέπεις, όλες σχεδόν το περναμε, δεν κανεις κάτι λάθος! Αυτό να σκέφτεσαι: φάση είναι θα περάσει! Κ όσο μπορείς ξεκλεβε χρόνο όταν κοιμάται να τρως, να κανεις οτι θέλεις.. δεν ξέρω αν θα βοηθούσε ένα μαρσιπο sling σ αυτές τις περιπτώσεις, εγω το είχα σκεφτεί αλλα δεν το υλοποίησα, πήρα mei tai τελικά. Ρίξε μια ματια.. για να την έχεις ταυτόχρονα στο στήθος κ να κανεις κ τις δουλειές σου, να έχεις τα χέρια ελεύθερα.. απο βάρος πως πάτε;; Ααα κ για το σπυράκι που είπες, κ μένα είχε έντονη ακμή τις πρώτες μέρες μια φουντωνε μια τον άφηνε. Μετά τον μήνα δεν εχει τίποτα.

Just now, KNecky είπε:

Κ μενα το εκανε γ καποιες μερες καπου 3 εβδομαδων. Την ειχα ολη μερα στηθος κ ακολουθισα οτι ζητουσε κ περασε μετα απο 2 μερες..κ μετα απο 1 εβδομαδα παλι τ ιδιο. Θεωρω αλμα ανάπτυξης π ανεφερε η Μυρτω γτ τ ειχε κ ο γιος κ παμω εκει πηραν καλο βαρος. Μετα κατεβηκε γαλα κ εστρωσαν προγραμμα παλι! Ρωτα κ παιδιατρο αλλα θεωρ  αυτο ειναι..ζυγισε την καθε μερα αν σ ανησυχει το πόσο τρώει παντως ως τωρα πατε τελεια!

 Ναι πέρα απο το οτι πήρε βάρος αρκετό εκείνες τις μέρες, παρατήρησα κ εγω οτι απο τότε βγάζω ΠΟΛΥ περισσότερο γάλα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια γέννησα  και εγω. έχω τον μπέμπη  μου.  δύσκολη γεννα πολύ πόνο  πολλές ώρες .. όμως όλα καλα.  3100 ο πασας  μου. φυσιολογικά  χωρίς επισκληριδιο 

Συγχαρητήρια!!! Να τον χαίρεσαι, να σου ζήσει!! Τέλειος τοκετός!! Καλή ανατροφή!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniart said:

Ο γιος μου πια χαρα τα παει. Χαρηκε παρα πολυ με το μωρο. Ενταξει που κ που την πειραζει λιγο αλλα οκ αυτο ειναι φυσιολογικο. Προσπαθουμε να τα κανουμε ολα μαζι. Να την κανουμε μπανιο, να την αλλαξουμε, να της χτενισουμε τα μαλλια. Οσο αυτο βεβαια ειναι εφικτο! Βεβαια πιστευω βοηθαει πολυ οτι θηλζει κ αυτος, οποτε δεν εχουμε ζηλιες,τουλαχιστον προς το παρον!! Τους εχω μαζι κ τους δυο κ θηλαζουν, την αγκαλιαζει, την χαιδευει.

 Μα ποσο ομορφο!! Παντα ετσι αγαπημενα να ειναι μωρε τα γλυκουλια σου!! Εμενα εχει καποιες στιγμες μεγαλύτερης ευαισθησιας σ απλα πραγματα γ ν τραβηξει την προσοχη πανω του αλλα κατα τ αλλα την προσεχει κ θελει ν συμμετάσχει αλλα ειναι δυσκολο. Μπραβο που το κανεις αυτό με την συμμετοχή εγω το παλευω πολυ, με δυσκολεύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


56 minutes ago, Pennymav said:

Μιλά με τον παιδίατρο να σου πει που μπορει μα γνωρίζει ανάλογες καταστάσεις .οσο για το σπυράκι δεν νομιζω να ειναι κατι .εμενα είχε γεμίσει στο πρόσωπο .νεογνικη ακμή .κ τις πρώτες μερες είχε κατω απ τν μασχάλη κατι σαν πύον όπως ειναι τα σπυράκια και μας ειπε ο γιατρός ότι ειναι σμήγμα και θα φύγει μονο του .κ οντως ετσι έγινε .

Κοριτσια αν και πι περισσότερες θηλάζετε .μηπως ξερει κάποια μετα τον 1 μήνα ποσό πρέπει να τρώνε σε μλ τα μωρά ;σε κάθε γεύμα ;γιατί σ μια φιλη μου που έγινε 2 της ειπε ο παιδίατρος να τρώει γύρω στα 180 στο γεύμα .εμενα εδω και καιρό τρώει σταθερά στα 90 .καποιες φορές μπορει να θελει παραπανω και να πιει αλλο ενα 30αρι.αλλα μπορει να πιει και 70 σε γεύμα .ωστοσο βαρος παίρνει μια χαρα .θα πρέπε να χει αυξήσει την ποσότητα που τρώει ;;δεν θέλω να την ζορίζω για παραπανω χωρίς να το θελει γιατί το βγάζει 

Αν θυμαμαι καλα, υπαρχει μια διαβαθμιση του ποσο πινουν ανα ηλικια που αναλογα τ παιδί σε συννενόηση με τον παιδιατρο αποφασιζεται ποσο θα πινει. Εννοειται δεν μπορεις ν τ δωσεις παραπανω αποσο μπορει κ καθε παιδακι εχει διαφορετικες αναγκες.

1 hour ago, Pagotoula said:

εμενα αυτο γινεται απο τις 3 το βραδυ. τωρα οτι την πηρε ο υπνος..ελπιζω να κρατησει καμια ωρα...νιωθω χαλια γιατι δεν καταλαβαινω τι κανω λαθος κι η αυπνια σε συνδυασμο με την γκρινια με ριχνουν πολυ ψυχολογικα. κι εχω και τον πονο της κτ και δυσκολευομαι σε ολα...

Οσο μπορεις μην κανεις τπτ περα απο τα απολυτως βασικα κοπελα μου. Το μωρο κ εσύ είστε προτεραιοτητα καλη μου. Κουραγιο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Θα τον παρω τηλ σημερα να του πω για το βαρος της κι εχει βγαλει κι ενα μικρο σπυρακι στο μετωπο της και θελω να του στειλω φωτο, οποτε θα τον ρωτησω κιολας. Ετσι χανεται η μπαλα ομως ρε κοριτσι μου, γιατι δεν ξερω ποτε τρωει, τι τρωει, αν τρωει... Δεν υπαρχει προγραμμα κανενα κι αυτο με αγχωνει περισσοτερο γιατι δεν ξερω αν χορταινει.

Μην σε αγχωνει αυτό. Εγώ πηγαίνω σε σύμβουλο θηλασμού γιατί έχουμε πρόβλημα σε αυτό το θέμα και μου είπε ότι τα νεογέννητα δεν έχουν πρόγραμμα, μπορεί να θηλάζει μια ώρα , να σταματήσει και σε πέντε λεπτά να ξαναπειναει, είναι φυσιολογικό! Αυτό που έκαναν στο μαιευτήριο να τα φέρνουν κάθε 4 ώρες δεν είναι νορμάλ. Οπότε σου φαίνεται ότι πεινάει την βάζεις στο στήθος απλά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες μου γλυκιές...όλες έχετε γεννήσει εκτός από μενα, ακόμη εγκυουλα αλλά μάλλον όχι για πολυ.. Ετοιμάζεται η μπεμπα μου... Τα ξημερώματα είχα πονακια κ κοψιματακια περιοδου κ στο χαρτί βγήκε βλεννη ροζ.. Εχω μιλήσει με τη μαία μου κ περιμενω σπίτι μέχρι να αισθανθώ κάτι πιο έντονο.. Προς το παρον που κ που πονακια περιοδου εχω παλι...ευχομαι να πάνε όλα καλά κ την επόμενη φορά που θα σας γράψω να εχω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!! 

  • Μου αρέσει 4

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα μανούλες μου γλυκιές...όλες έχετε γεννήσει εκτός από μενα, ακόμη εγκυουλα αλλά μάλλον όχι για πολυ.. Ετοιμάζεται η μπεμπα μου... Τα ξημερώματα είχα πονακια κ κοψιματακια περιοδου κ στο χαρτί βγήκε βλεννη ροζ.. Εχω μιλήσει με τη μαία μου κ περιμενω σπίτι μέχρι να αισθανθώ κάτι πιο έντονο.. Προς το παρον που κ που πονακια περιοδου εχω παλι...ευχομαι να πάνε όλα καλά κ την επόμενη φορά που θα σας γράψω να εχω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!! 

Άντε με το καλό!!! Περιμένουμε νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα μανούλες μου γλυκιές...όλες έχετε γεννήσει εκτός από μενα, ακόμη εγκυουλα αλλά μάλλον όχι για πολυ.. Ετοιμάζεται η μπεμπα μου... Τα ξημερώματα είχα πονακια κ κοψιματακια περιοδου κ στο χαρτί βγήκε βλεννη ροζ.. Εχω μιλήσει με τη μαία μου κ περιμενω σπίτι μέχρι να αισθανθώ κάτι πιο έντονο.. Προς το παρον που κ που πονακια περιοδου εχω παλι...ευχομαι να πάνε όλα καλά κ την επόμενη φορά που θα σας γράψω να εχω το κοριτσάκι μου αγκαλιά!! 

Με το καλό κορίτσι μου!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...