Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Μακάρι να έχουμε όλες να γλιτώσουμε και κανένα φράγκο...χαχαχα..Είναι δύσκολος ο θηλασμός, ελπίζω να τα καταφέρω και να έχω γαλατακι αλλιώς τζάμπα τόσα χρόνια ταλαιπωρουμε και δεν έπεσε ψαλιδια....χαχαχα...

Μακάρι κορίτσι μου ,γιατί ότι καλυτερο για το παιδι και κοστίζουν πολυυυυυ τα έτοιμα ,δυστυχώς. Πάντως ομολογώ ότι στο φιλικό και συγγενικό μου περιβάλλον θηλασαν λίγες ενώ το ήθελαν.

Πήγα σε σεμιναριο μαθημάτων θηλασμου και εκεί η μαια τόνιζε και το ξανά τόνιζε ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ να θηλασω αλλά δεν επιμενω. 

Τι να πω, εχω ακουσει γενικά ότι για κάποιες είναι πολυ ευκολο και για κάποιες άλλες αρκετά δυσκολο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mum to be είπε:

Μακάρι κορίτσι μου ,γιατί ότι καλυτερο για το παιδι και κοστίζουν πολυυυυυ τα έτοιμα ,δυστυχώς. Πάντως ομολογώ ότι στο φιλικό και συγγενικό μου περιβάλλον θηλασαν λίγες ενώ το ήθελαν.

Πήγα σε σεμιναριο μαθημάτων θηλασμου και εκεί η μαια τόνιζε και το ξανά τόνιζε ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ να θηλασω αλλά δεν επιμενω. 

Τι να πω, εχω ακουσει γενικά ότι για κάποιες είναι πολυ ευκολο και για κάποιες άλλες αρκετά δυσκολο. 

Είναι δύσκολο...Δεν είναι καθόλου εύκολο....Εγώ θέλω πολύ να θηλάσω,  μέχρι τουλάχιστον να ξεκινήσει τροφές....παίζουν πολλά ρόλο...Η αδερφή μου π.χ. έχει θηλές που μόλις το μωρό έκανε κίνηση να την πιάσει έμπαινε μέσα....Και δεν μπορούσε με τίποτα..πέτυχε και μια παλαβή νοσοκόμα που της την τράβηξε και την μάτωσε,  ότι χειρότερο,  λες και θα έβγαινε η θηλή,  αφού έτσι είναι το στήθος της...τεσπα για 4 μήνες είχε αρκετό γάλα,  το έβγαζε με θήλαστρο της έδινε και έβαζε και κατάψυξη,  είχε για άλλους δύο κατεψυγμένο...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Λοιπόν λέω αυτό το τελευταίο και τέλος....μας διαβάζουν και άλλες άγνωστες κοπέλες....Αφού μερικές φορές σκέφτομαι πως θα τα καταφέρω με τον θηλασμό...??φοβάμαι μην το καταπλακωσω το μωρό....θα είναι μεγαλύτερο απ το κεφάλι της...θα βγάλω φωτο να την έχω όταν μεγαλώσει να γελάει....ρε συ σκέψου αφού νιώθω ότι πάει πάνω από 5 κιλά το καθένα....σοβαρό πρόβλημα....θυμάσαι εκείνη που έσπαγε τα καρπούζια με τα βυζια,  κάτι τέτοιο!!!!

χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα αχαχαχχαχα είσαι θεα τελοςςςςςς

Just now, Mum to be είπε:

Ειναι η αλήθεια ότι ακους γενικά διαφορετικές γνώμες. Στον στον θηλασμό πρεπει να πίνεις πολλα υγρά αλλά και να τρως σωστά μου είπε ο γιατρός μου αλλά δεν πρεπει να πεσεις στη παγιδα ότι θηλαζω άρα τρώω πολυ . Κανονικές μερίδες αν θέλουμε να χάσουμε κιλά. Βέβαια όχι να πειναμε κιόλας. Εγώ θα εφαρμόσω συχνά και μικρα γευματα γιατι δεν αντέχω την αίσθηση της πεινας . 

Χαχαχα πεθανα, κορίτσι μου σου ευχομαι να έχεις και πολυυυ γάλα να φαει το παιδακι σου καλά 

Μπράβο σου, φαντάζομαι τρως πολυ υγιεινά ε;

Ναι τι να σ πω....ότι βρω τρώω...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Είναι δύσκολο...Δεν είναι καθόλου εύκολο....Εγώ θέλω πολύ να θηλάσω,  μέχρι τουλάχιστον να ξεκινήσει τροφές....παίζουν πολλά ρόλο...Η αδερφή μου π.χ. έχει θηλές που μόλις το μωρό έκανε κίνηση να την πιάσει έμπαινε μέσα....Και δεν μπορούσε με τίποτα..πέτυχε και μια παλαβή νοσοκόμα που της την τράβηξε και την μάτωσε,  ότι χειρότερο,  λες και θα έβγαινε η θηλή,  αφού έτσι είναι το στήθος της...τεσπα για 4 μήνες είχε αρκετό γάλα,  το έβγαζε με θήλαστρο της έδινε και έβαζε και κατάψυξη,  είχε για άλλους δύο κατεψυγμένο...

Εγω μεχρι και τον 6ο θηλασα το μικρο αν και τους 2 τελευταιους μηνες εδινα και ξενο ,θα ηθελα να θηλασω παλι τουλαχιστον τοσο.Τωρα εχω και εμπειρια.Θα δουμε.Το κακο με το μεγαλο στηθος στο θηλασμο ειναι οτι πρεπει να κρατας το στηθος σου για να παιρνει αερα το μωρο( να μην κλεινει τη μυτουλα του.).Με το ενα το μωρο και με το αλλο το στηθος.Εγω ετσι εκανα.

Καλησπερα σε ολες!

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Εγω μεχρι και τον 6ο θηλασα το μικρο αν και τους 2 τελευταιους μηνες εδινα και ξενο ,θα ηθελα να θηλασω παλι τουλαχιστον τοσο.Τωρα εχω και εμπειρια.Θα δουμε.Το κακο με το μεγαλο στηθος στο θηλασμο ειναι οτι πρεπει να κρατας το στηθος σου για να παιρνει αερα το μωρο( να μην κλεινει τη μυτουλα του.).Με το ενα το μωρο και με το αλλο το στηθος.Εγω ετσι εκανα.

Καλησπερα σε ολες!

Καλησπέρα....θα το δούμε στην πράξη..με το ένα χέρι δεν ξέρω αν κρατιέμαι το δικό μου στήθος...χαχαχχα

Κορίτσια μια ερώτηση...Γενικά από παλμούς πως τα πάτε? Εγώ πλέον έχω πάντα πάνω από 100 μέχρι 110, είδα τον γιατρό που δυσανασχετουσε,  δεν του άρεσε...εχετε και εσείς τόσο?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Καλησπέρα....θα το δούμε στην πράξη..με το ένα χέρι δεν ξέρω αν κρατιέμαι το δικό μου στήθος...χαχαχχα

Κορίτσια μια ερώτηση...Γενικά από παλμούς πως τα πάτε? Εγώ πλέον έχω πάντα πάνω από 100 μέχρι 110, είδα τον γιατρό που δυσανασχετουσε,  δεν του άρεσε...εχετε και εσείς τόσο?

Εγω εχω γυρω στους 90 .

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλησπέρα....θα το δούμε στην πράξη..με το ένα χέρι δεν ξέρω αν κρατιέμαι το δικό μου στήθος...χαχαχχα

Κορίτσια μια ερώτηση...Γενικά από παλμούς πως τα πάτε? Εγώ πλέον έχω πάντα πάνω από 100 μέχρι 110, είδα τον γιατρό που δυσανασχετουσε,  δεν του άρεσε...εχετε και εσείς τόσο?

εγω εχω 80...παντα τοσο ειχα πανω κατω

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Ξένη είπε:

Καλησπέρα....θα το δούμε στην πράξη..με το ένα χέρι δεν ξέρω αν κρατιέμαι το δικό μου στήθος...χαχαχχα

Κορίτσια μια ερώτηση...Γενικά από παλμούς πως τα πάτε? Εγώ πλέον έχω πάντα πάνω από 100 μέχρι 110, είδα τον γιατρό που δυσανασχετουσε,  δεν του άρεσε...εχετε και εσείς τόσο?

Εγώ έχω από 90-105 χωρίς να έχω πίεση. Στον γιατρο που το είπα δεν τον ανησυχησε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια...αυτον τον υπερηχο π λεγεται doppler ποτε τον κανουμε;;;ο γιατρος μας τον κανει ή εμβρυολογος οπως αυχενικη κ β επιπεδου;

Εμένα 33η εβδομάδα θα μου το κάνει,  ο ίδιος που έκανα Αυχενική και β επιπέδου...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Καλησπέρα....θα το δούμε στην πράξη..με το ένα χέρι δεν ξέρω αν κρατιέμαι το δικό μου στήθος...χαχαχχα

Κορίτσια μια ερώτηση...Γενικά από παλμούς πως τα πάτε? Εγώ πλέον έχω πάντα πάνω από 100 μέχρι 110, είδα τον γιατρό που δυσανασχετουσε,  δεν του άρεσε...εχετε και εσείς τόσο?

Εγώ έχω 100 αλλα ο ντοκ είναι κουλ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου...Μόλις γύρισα απ το γιατρό.. Ο μικρός μου είναι 1225γρ.. 28ακριβως.. Όλα πολύ καλά λέει...το μόνο είναι ότι εγώ έχω πάρει 11κιλα κ επίσης ότι ο μικρός είναι με τα πόδια κάτω κ το κεφάλι μέσα στα πλευρά μου...Κ επειδή λέει έχω στενή μέση κ μικρή κοιλιά θα ναι δύσκολο να γυρίσει...έχετε καθόλου εμπειρίες πάνω σ αυτο; στεναχωρήθηκα η αλήθεια είναι γιατί δεν θέλω καθόλου να γεννήσω με καισαρική... Για να μην παρεξηγηθώ φοβάμαι τρέλα τα χειρουργεία κ το μετά απ αυτά...προτιμώ να πονέσω...χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Μόλις γύρισα απ το γιατρό.. Ο μικρός μου είναι 1225γρ.. 28ακριβως.. Όλα πολύ καλά λέει...το μόνο είναι ότι εγώ έχω πάρει 11κιλα κ επίσης ότι ο μικρός είναι με τα πόδια κάτω κ το κεφάλι μέσα στα πλευρά μου...Κ επειδή λέει έχω στενή μέση κ μικρή κοιλιά θα ναι δύσκολο να γυρίσει...έχετε καθόλου εμπειρίες πάνω σ αυτο; στεναχωρήθηκα η αλήθεια είναι γιατί δεν θέλω καθόλου να γεννήσω με καισαρική... Για να μην παρεξηγηθώ φοβάμαι τρέλα τα χειρουργεία κ το μετά απ αυτά...προτιμώ να πονέσω...χαχαχα

Καλησπέρα...εμένα 28η εβδομάδα ήταν 1130, μας έφαγε ο μπέμπης....Χαχαχαχ...Και εμένα με το κεφάλι επάνω ήταν και λοξά....Δεν νομίζω ότι μπορεί να κρίνει από τώρα αν θα γυρίσει η όχι.. το μωρό παίζει να γυρίσει και λίγο πριν γεννήσεις... εννοείται ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι καλύτερος αλλά υπάρχουν  και φυσιολογικοί τοκετοι χειρότεροι και από την καισαρική...να μην το σκέφτεσαι καθόλου αυτό...να έρθει με το καλό και με όποιον τρόπο θέλει ας έρθει...Εγώ πάντως που έχω κάνει μια καισαρική και τώρα θα κάνω και την δεύτερη, δεν ήταν όπως την φανταζόμουν....πίστευα ότι θα υπέφερα κτλ...καμία σχέση....λίγο την πρώτη μέρα ταλαιπωρηθηκα,  τις υπόλοιπες μέρες όμως ήμουν σωματικά μια χαρά....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Μόλις γύρισα απ το γιατρό.. Ο μικρός μου είναι 1225γρ.. 28ακριβως.. Όλα πολύ καλά λέει...το μόνο είναι ότι εγώ έχω πάρει 11κιλα κ επίσης ότι ο μικρός είναι με τα πόδια κάτω κ το κεφάλι μέσα στα πλευρά μου...Κ επειδή λέει έχω στενή μέση κ μικρή κοιλιά θα ναι δύσκολο να γυρίσει...έχετε καθόλου εμπειρίες πάνω σ αυτο; στεναχωρήθηκα η αλήθεια είναι γιατί δεν θέλω καθόλου να γεννήσω με καισαρική... Για να μην παρεξηγηθώ φοβάμαι τρέλα τα χειρουργεία κ το μετά απ αυτά...προτιμώ να πονέσω...χαχαχα

Νομιζω εχει χρονο να γυρισει.Στα κιλα του αψογος.Εμενα παλι εχω την εντυπωση οτι εδω και 3 μερες ειναι πολυ ψηλα.Και καπως λοξα.Τον νιωθω μεσα στο δεξι μου πλευρο.και λιγο πιο κατω απο το αριστερο.Νομιζω θα σκασω και φυσικα ετσι κουνιεται λιγοτερο,ουτε να κατσω δεν μπορω,να σκυψω με τιποτα,το δεξι μου πλευρο με ποναει αρκετα.Ελπιζω να μην μεινει πολυ ετσι...

 

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Ξένη χαχα είμαστε κ άντρες πρέπει να είμαστε πιο δυνατοί.. χαχαχα... 

Μακάρι να γυρίσει...οτι έχουμε μέλλον έχουμε αλλά με απογοήτευσε λιγουλάκι...τεσπα να γεννηθούν γερά τα μικρά μας κ ας είναι όπως να Ναι...

@Comet  χαχαχα...θα βολεύτηκε εκεί κ άντε να ξανασβουριστει...θα κουνηθει ποΥ θα παει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...