Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ....


basw2

Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός.εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια οπου απο οτι μ ειπε ο γιατρός βγηκα θετικη.με ρωτησε για το οικογενειακό μου ιστορικό και όντως εχουμε ιστορικό με καρδιολογικά θεματα και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να νοσησω και εγω απο καρδιακά και διαβήτη στο μελλον βάση των αποτελεσμάτων. Οποια κοπελα γνωρίζει απο αυτα την παρακαλω να μ πει την γνωμη της...αγχώθηκα.....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, basw2 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός.εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια οπου απο οτι μ ειπε ο γιατρός βγηκα θετικη.με ρωτησε για το οικογενειακό μου ιστορικό και όντως εχουμε ιστορικό με καρδιολογικά θεματα και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να νοσησω και εγω απο καρδιακά και διαβήτη στο μελλον βάση των αποτελεσμάτων. Οποια κοπελα γνωρίζει απο αυτα την παρακαλω να μ πει την γνωμη της...αγχώθηκα.....

 

Από τις αιματολογικές που έκανες σε ποιο ή ποιους παράγοντες βγήκες θετική? Για τις πιθανότητες που σ είπε δεν ξέρω να σου απαντήσω απλά να κάνεις συχνά εξετάσεις κ να τρέφεσαι πιο υγιεινά. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης να επισκεφτείς έναν καλό αιματολογο που να ειδικεύεται στην θρομβοφιλια κύησης κ θα πρέπει καθημερινά να κάνεις κάτι ενέσεις για να ρέει καλά το αίμα κ να αιματωνεται το μωράκι σου κ όλα θα πάνε καλά. Πολλές έγκυες με θρομβοφιλια απέκτησαν παιδάκια... Σ εύχομαι το ίδιο κ σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου.δεν τις εχω δει τις εξετασεις μου για να κερω τι και πως.τρομαξα λιγάκι το πρώτο σοκ.μαλλον για να ειναι τοσο απολθρος θα ειμαι σε πολλούς παράγοντες θετική....να εισαι καλα κοριτακι μου.καλες γιορτές σου εύχομαι 

Link to comment
Share on other sites

Βάσω καλημέρα. Αρχικά λυπάμαι για τις 2 απώλειες που βίωσες. Ξέρω πολύ καλά πώς νιώθεις αλλά είμαι σίγουρη ότι αν το πρόβλημα εντοπίστηκε την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά.

Θα συμγωνήσω ότι πρέπει να πάρεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων στα χέρια σου και να ξέρεις ακριβώς σε ποιον ή ποιους παράγοντες είσαι θετική. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει εξετάσεις και για το θυρεοειδή. Αν όχι, κάνε και εκεί ένανα έλεγχο.

Είχα και εγώ 2 παλίνδρομες και πρόλο που οι εξετάσεις που έκανα βγήκαν όλες αρνητικές, τώρα που είμαι πάλι έγκυος ο γιατρός μου έδινε αντιπηκτικές ενέσεις τις οποίες έκανα για 2 μήνες και ασπιρίνη την οποία ακόμη συνεχίζω και θα σταματήσω με το καλό στην 32η εβδομάδα περίπου. Επίσης έπαιρνα και προγεστερόνη. Όλα αυτά προληπτικά. Επομένως αν έχεις θρομβοφιλία μην αγχώνεσαι και μην φοβάσαι! Θα κάνεις τη θεραπεία σου και όλα θα πάνε καλά!

Γνώμη μου είναι να σου εξηγήσει ένας αιματολόγος τις εξετάσεις και να ρωτήσεις από την αρχή αν πρέπει να κάνεις κάτι όταν ξεκινήσετε και πάλι προσπάθειες για να μείνεις έγκυος. Το ότι έχετε ιστορικό με καρδιολογικά θέματα δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχετε ιστορικό με θρομβοφιλία. Για δες λίγο τις εξετάσεις, συζήτησε με κάποιον ειδικό και την επόμενη φορά θα είσαι προετοιμασμένη! Καλή δύναμη και καλή συνέχεια σου εύχομαι!

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την πολύ αναλυτική απάντηση σου και σου εύχομαι με το καλο να έρθει το μωρακι σου.το είχα ακούσει το θέμα της θρομβοφιλιας και ήμουν προετοιμασμένη αλλα οταν μ ειπε στο τηλ το τονίζω οτι βαση οικογενειακού ιστορικού και εξετάσεων εχω αρκετές πιθανότητες μελλοντικα να νοσησω καρδιολογικά διαβήτη κλπ εμεινα.λεω τι να το κάνω το παιδί να το βασανιζω και αυτό αν δεν είμαι υγιής...ελπιζω να με καταλαβαίνετε πως το λεω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, basw2 said:

Σ ευχαριστω πολυ για την πολύ αναλυτική απάντηση σου και σου εύχομαι με το καλο να έρθει το μωρακι σου.το είχα ακούσει το θέμα της θρομβοφιλιας και ήμουν προετοιμασμένη αλλα οταν μ ειπε στο τηλ το τονίζω οτι βαση οικογενειακού ιστορικού και εξετάσεων εχω αρκετές πιθανότητες μελλοντικα να νοσησω καρδιολογικά διαβήτη κλπ εμεινα.λεω τι να το κάνω το παιδί να το βασανιζω και αυτό αν δεν είμαι υγιής...ελπιζω να με καταλαβαίνετε πως το λεω.....

Να' σαι καλά και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά αν όλα αυτά που πέρασα μου έμαθαν κάτι είναι ότι η ζωή είναι απίστευτα απρόβλεπτη και δυστυχώς ή ευτχυώς ό,τι και να κάνουμε δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Η τεχνολογία και η ιατρική έχουν προχωρήσει πάρα πολύ όλα αυτά τα χρόνια και τέτοιου είδους παθήσεις μπορούν να ελεγχθούν και να περιοριστούν τα συμπτώματα ή οι κίνδυνοι που εγκυμονούν. 

Δεν ξέρω τί εξετάσεις σου έκαναν και βγάζουν το συμπέρασμα ότι βάσει ιστορικού ενδεχομένως (και το τονίζω :) ) να νοσήσεις από διαβήτη, καρδιά ή οτιδήποτε. Δες τις εξετάσεις, συζήτησε με έναν ειδικό, και προσπάθησε να ακολουθείς κάποια πιο υγιεινή διατροφή αν μέχρι τώρα δεν το έκανες. Όλα θα πάνε καλά!! Ας μην ξεχνάμε να απολαμβάνουμε τη ζωή μας.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την πολύ αναλυτική απάντηση σου και σου εύχομαι με το καλο να έρθει το μωρακι σου.το είχα ακούσει το θέμα της θρομβοφιλιας και ήμουν προετοιμασμένη αλλα οταν μ ειπε στο τηλ το τονίζω οτι βαση οικογενειακού ιστορικού και εξετάσεων εχω αρκετές πιθανότητες μελλοντικα να νοσησω καρδιολογικά διαβήτη κλπ εμεινα.λεω τι να το κάνω το παιδί να το βασανιζω και αυτό αν δεν είμαι υγιής...ελπιζω να με καταλαβαίνετε πως το λεω.....

καλε τι ειναι αυτα που διαβαζω αν ειναι δυνατον ποιος σου ειπε οτι αν εχεις θρομβοφιλια νοσεις απο καρδιακα προβληματα η και διαβητη αν ειναι δυνατον ;; εγω εχω θρομβοφιλια και το μονο που κανει ειναι να πηζει το αιμα αν παιρνεις ασπιρινη εφορου ζωης δεν παθαινεις κατι μετα ο διαβητης τι σχεση εχει με την θρομβοφιλια αγχωνεσαι τζαμπα βρες εναν αιματολογο να σου πει τι να κανεις δεν πεθαινεις απο αυτο και την υγεια σου εχεις αν ειναι δυνατον

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, basw2 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός.εκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια οπου απο οτι μ ειπε ο γιατρός βγηκα θετικη.με ρωτησε για το οικογενειακό μου ιστορικό και όντως εχουμε ιστορικό με καρδιολογικά θεματα και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να νοσησω και εγω απο καρδιακά και διαβήτη στο μελλον βάση των αποτελεσμάτων. Οποια κοπελα γνωρίζει απο αυτα την παρακαλω να μ πει την γνωμη της...αγχώθηκα.....

 

Καλημέρα,

Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, σου συστήνω ανεπιφύλακτα το τμήμα καθ΄ έξιν αποβολών του Έλενα. Η επικεφαλής, κα. Τσεκούρα, είναι ειδικότητας αιματολογίας. Θα σου πάρει ένα αναλυτικό ιστορικό και θα εξετάσει όλες τις παραμέτρους και για τους 2 από πολλές ιατρικές ειδικότητες. Επίσης εκεί όλες οι εξετάσεις γίνονται δωρεάν. Θέλει μόνο λίγη τύχη με τα ραντεβού. Κλείνεις μέσω 1535 και θα έχεις περισσότερη τύχη αν προσπαθήσεις τις πρώτες μέρες του μήνα για τον επόμενο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.. θα σου πρότεινα να πας στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο αν είσαι Αθήνα.εκει πήγα και εγώ.ειναι το καλύτερο νοσοκομείο με τους καλύτερους γιατρούς διότι ειδικεύονται μόνο σε αυτό.υπάρχουν δυο Ιπποκράτειο το ένα είναι μόνο για τους θρομβοφιλικους. Αυτό που εχω να σου πω είναι ότι από την στιγμή που το ξέρεις και μπορεί να σου πουν να κάνεις αγωγή δεν παθαίνεις τίποτα.αν δεν το ήξερες θα είχες κάποια στιγμή θέματα.

  • Ευχαριστώ 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...