Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Συγκοιμηση!!!!


dinaki23

Recommended Posts

Just now, nanoula90 είπε:

Ειδικα αν θηλαζεις αποκλειστικα, η συγκοιμηση ειναι σχεδον αναποφευκτη, υπαρχουν και εξαιρεσεις εννοειται. Αλλα και καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Εμενα οχι απλα δεν ηρεμουσε, του κοβοταν η ανασα απ το κλαμα μολις τον ακουμπουσα στο κρεβατι του. Αλλα ξερω και περιπτωσεις παιδιων που ενω θηλαζαν, ξυπνουσαν ελαχιστες φορες. 

 

Και γω εχω φτιαξει ενα ωραιοτατο παιδικο, μουρλια και το βλεπω και το καμαρωνω καθε μερα, ετσι ωραιο που ειναι για αποθηκη μεχρι στιγμης. 

Και εμεις εχουμε φτιαξει παιδικο με εμα ωραιοτατο μονο κρεβατι που κοιμηθηκε εκει μονος του για ενα μικρο διαστημα,ομως επειδη πηγαιναμε πολυ συχνα διακοπες στην Ελλαδα(μενουμε εξωτερικο)δεν ειχαμε ξεχωριστο κρεβατι και ετσι κοιμοταν μαζι μας.

Αργοτερα δεν μπηκα στον κοπο να του αλλαξω αυτη τη συνηθεια γιατι δε με ενοχλει καθολου και ισα ισα μ αρεσει που ειμαστε ολοι μαζι αγκαλια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειμαι κατα της συγκοιμησης οσον αφορα την δικη μου οικογενεια. Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει. Εχω πλεον μεγαλα παιδια και μια χαρα ολοκληρωμενα ειναι παροτι κοιμοντουσαν στο δικο τους κρεβατι. Ασχοληθηκα πολυ μαζι τους ουσιαστικα κατα την διαρκεια της ημερας. Το βραδυ πηγαιναν στο κρεβατακι τους κι ετσι ειχα χρονο και χωρο για εμενα και τον αντρα μου. Δεν θα μου αρεσε να πηγαινει στον καναπε και να χασουμε την οποια επαφη εχουμε κ δεν εννοω αποκλειστικα την σεξουαλικη. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα :) εγώ έχω μία διαφορετική αποψη επί του θέματος. Δεν συμφωνώ με τη συγκοίμιση, χωρίς εννοείται να το κατακρίνω!!! Μην παρεξηγηθώ παρακαλώ :) Το γιο μου από τη στιγμή που ήρθαμε σπίτι τον είχα στην κούνια. Ναι σηκωνόμουν, ναι είναι κουραστικό. 4 μηνών τον έβαλα στο δωμάτιό του και παρατήρησα ότι κοιμόταν πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν. Το βρήκα πολύ υγιές επίσης για τη σχέση μου με τον άντρα μου. Μπορούσαμε να πούμε μια κουβέντα στο κρεβάτι, να ανάψουμε το φως,να διαβάσουμε, να πάω τουαλέτα χωρίς να φοβάμαι ότι θα τον ξυπνήσω. Έχει πολύ ελαφρύ ύπνο και ακόμη και το πάπλωμα να κούναγες, πετάγοταν. 

Ναι ακόμη πιο δύσκολο να τρέχω στο δωμάτιο του να τον θηλάσω κτλ κτλ. Περάσαμε πολύ δύσκολες φάσεις ύπνου όπου σηκώνοταν τα βράδια ενώ είχε φάει και έκλαιγε. Με πολλή υπομονή και επιμονή πήγαινε ο άντρας μου (ποτέ δεν το άφησα να κλάψει το παιδί, επίσης μην παρεξηγηθώ), τον χαϊδευε στην πλάτη αλλά ποτέ δεν τον σήκωνε. Μετά από λίγες εβδομάδες το έκοψε. Και φτάσαμε στο σημείο όπου πριν το χρόνο, του έδινα γάλα, τον έβαζα στην κούνια και έφευγα από το δωμάτιο και κοιμότνα μόνος του. Χωρίς κλάματα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα είναι 2.5, από πριν τα 2 κοιμάται σε κανονικό μονό κρεβάτι μια χαρά, τέλεια! Από τότε που ήταν 6 εβδομάδων ακολουθούμε την ίδια ρουτίνα. Μπάνιο, γάλα, ύπνο. 8 το βράδυ είναι στο κρεβάτι του και κοιμάται. Μόνος του. Και αυτό δεν το αλλάζω. Έχουμε φίλους που ακόμη και μετά από 4 ή 5 χρόνια δεν μπορούν να κοιμηθούν στο κρεβάτι τους οι 2 τους. Καια στο μεταξύ έκαναν και 2ο παιδί. Συγγνώμη αλλά δεν το βρίσκω καθόλου υγιές. Θεωρώ ότι το ζευγάρι χρειάζεται και λίγο χρόνο μόνο του. Και δεν μιλάω μόνο για την ερωτική επαφή αλλά γενικότερα για την επαφή. Δεν λέω ότι εμείς το κάναμε καλύτερα. Απλά επειδή τώρα ακριβώς περιμένουμε μαζί τα μωράκια μας και εμένα είναι το 2ο, τί θα έκανα αν είχα και τον πρώτο μαζί μας; Στο ίδιο δωμάτιο όλοι μαζί; 

 Μου έχουν τελειώσει τα likes! Πόσο συμφωνώ μαζί σου!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

Εγω θα πω οτι ολα ειναι μια συνηθεια.Το ειχα αγχος στην αρχη αλλα μετα συνηθιζεις και το εχεις στο νου σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angela123 είπε:

Εγω θα πω οτι ολα ειναι μια συνηθεια.Το ειχα αγχος στην αρχη αλλα μετα συνηθιζεις και το εχεις στο νου σου

Σκεφτόμουν και τη φωλιτσα σαν μια λύση αλλά επειδή γεννάω Ιούνιο δεν ξέρω δεν θα σκάει?? :blink: αχ ας έρθει με το καλό και βλέπω μάλλον πως θα είναι ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Σκεφτόμουν και τη φωλιτσα σαν μια λύση αλλά επειδή γεννάω Ιούνιο δεν ξέρω δεν θα σκάει?? :blink: αχ ας έρθει με το καλό και βλέπω μάλλον πως θα είναι ! 

μου εκαναν δωρο μια φωλια lamilou νομιζω λεγεται...πιστευω θα με βοηθησει πολυ!!δε νομιζω να σκαει μωρε...θα στρωνεις ενα σεντονακι...εγω θα εχω λικνο για αρχη ομως θα θελα να κοιμαμαι με το μπεμπουκο για ευκολια απλα φοβαμαι μην "κολλησει" γι αυτο ανοιξα κ το θεμα να ακουσω αποψεις γιατι στο περιβαλλον μου εχω παιδακια 3ων κ 4ων ετων που εχουν ξετοπισει τους ερμους τους μπαμπαδες κ δεν μπορουν οι μαναδες να τα ξεκολλησουν με τιποτα απ το κρεβατι!!!!με τιποτα ομως!!!αυτο με τρομαζει!!!

  • Ευχαριστώ 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

μου εκαναν δωρο μια φωλια lamilou νομιζω λεγεται...πιστευω θα με βοηθησει πολυ!!δε νομιζω να σκαει μωρε...θα στρωνεις ενα σεντονακι...εγω θα εχω λικνο για αρχη ομως θα θελα να κοιμαμαι με το μπεμπουκο για ευκολια απλα φοβαμαι μην "κολλησει" γι αυτο ανοιξα κ το θεμα να ακουσω αποψεις γιατι στο περιβαλλον μου εχω παιδακια 3ων κ 4ων ετων που εχουν ξετοπισει τους ερμους τους μπαμπαδες κ δεν μπορουν οι μαναδες να τα ξεκολλησουν με τιποτα απ το κρεβατι!!!!με τιποτα ομως!!!αυτο με τρομαζει!!!

Αχ αυτό το βλέπω κι εγώ στην κουμπάρα μου....είναι 1.5 χρόνων πλέον το παιδί και κοιμάται μαζί τους, έχουν πάρει ο καθένας τα δικά του σκεπάσματα και φυσικά δεν έχουν σωστό ύπνο μιας που ο μικρός θέλει το χώρο οοολο δικό του και τους κλωτσαει τους σπρώχνει κλπ έτσι δεν ξεκουράζονται ποτέ και δουλεύουν και οι 2!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Σκεφτόμουν και τη φωλιτσα σαν μια λύση αλλά επειδή γεννάω Ιούνιο δεν ξέρω δεν θα σκάει?? :blink: αχ ας έρθει με το καλό και βλέπω μάλλον πως θα είναι ! 

Μπορεις να το εχεις διπλα σου σε ενα λικνο ή πορτ μπεμπε για αρχη. Και αργοτερα το πας στο δωματιο του. 

 

Just now, dinaki23 είπε:

μου εκαναν δωρο μια φωλια lamilou νομιζω λεγεται...πιστευω θα με βοηθησει πολυ!!δε νομιζω να σκαει μωρε...θα στρωνεις ενα σεντονακι...εγω θα εχω λικνο για αρχη ομως θα θελα να κοιμαμαι με το μπεμπουκο για ευκολια απλα φοβαμαι μην "κολλησει" γι αυτο ανοιξα κ το θεμα να ακουσω αποψεις γιατι στο περιβαλλον μου εχω παιδακια 3ων κ 4ων ετων που εχουν ξετοπισει τους ερμους τους μπαμπαδες κ δεν μπορουν οι μαναδες να τα ξεκολλησουν με τιποτα απ το κρεβατι!!!!με τιποτα ομως!!!αυτο με τρομαζει!!!

Αν θηλασεις αποκλειστικα, υπαρχουν πιθανοτητες μεγαλες να ξυπναει καθε 2ωρο για να θηλασει πχ. Αν εχεις αντοχες να πηγαινοερχεσαι, μπορει το παιδι να μαθει στο δωματιο του απο νωρις. Σε αλματα, δοντια ισως ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα. 

Αν δεν θηλασεις, τα πραγματα ισως ειναι πιο ευκολα. 

Αλλα και παλι εξαρτωνται απο το παιδι ολα και απο σενα φυσικα. Θα το δειτε πως θα παει και τι θα δουλεψει καλυτερα για εσας! 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Μπορεις να το εχεις διπλα σου σε ενα λικνο ή πορτ μπεμπε για αρχη. Και αργοτερα το πας στο δωματιο του. 

 

Αν θηλασεις αποκλειστικα, υπαρχουν πιθανοτητες μεγαλες να ξυπναει καθε 2ωρο για να θηλασει πχ. Αν εχεις αντοχες να πηγαινοερχεσαι, μπορει το παιδι να μαθει στο δωματιο του απο νωρις. Σε αλματα, δοντια ισως ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα. 

Αν δεν θηλασεις, τα πραγματα ισως ειναι πιο ευκολα. 

Αλλα και παλι εξαρτωνται απο το παιδι ολα και απο σενα φυσικα. Θα το δειτε πως θα παει και τι θα δουλεψει καλυτερα για εσας! 

Ναιιι σίγουρα θα βάλω την κούνια του δίπλα μου γιατί δεν θα το φτιάξουμε το δωμάτιο του ακόμη μετά το 6μηνο 8μηνο θα φτιαχτεί!! Σίγουρα το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και αυτό θα το βρούμε στην πορεία! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nanoula90 είπε:

Μπορεις να το εχεις διπλα σου σε ενα λικνο ή πορτ μπεμπε για αρχη. Και αργοτερα το πας στο δωματιο του. 

 

Αν θηλασεις αποκλειστικα, υπαρχουν πιθανοτητες μεγαλες να ξυπναει καθε 2ωρο για να θηλασει πχ. Αν εχεις αντοχες να πηγαινοερχεσαι, μπορει το παιδι να μαθει στο δωματιο του απο νωρις. Σε αλματα, δοντια ισως ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα. 

Αν δεν θηλασεις, τα πραγματα ισως ειναι πιο ευκολα. 

Αλλα και παλι εξαρτωνται απο το παιδι ολα και απο σενα φυσικα. Θα το δειτε πως θα παει και τι θα δουλεψει καλυτερα για εσας! 

ναι τελικα απ οτι καταλαβαινω αλλο η θεωρια κ αλλο η πραξη!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

ναι τελικα απ οτι καταλαβαινω αλλο η θεωρια κ αλλο η πραξη!!

Ετσι ακριβως. Εγω φαντασου τον πηγα στο δωματιο του 3ων μηνων. Γιατι δεν ηθελα να μαθει σε εμας. Εκατσε στο δωματιο του μεχρι σχεδον 6 μηνων. Τοσο αντεξα. Απο κει κ περα το χαος. Μετρουσα τις φορες που σηκωνομουν το βραδυ και ηταν πανω απο 7 ισως και 10 καποιες φορες. 10 φορες τον επαιρνα, τον θηλαζα και 10 φορες τον ξανα αφηνα και ξαπλωνα. Οποτε εφτασα σε σημειο καταρρευσης. Μολις τον πηρα στο κρεβατι μαζι, ολα αλλαξαν. Κοιμομασταν ολοι πολυ καλυτερα. Πλεον εχω την κουνια του με κατεβασμενο το καγκελο διπλα μου. Και κοιμομαστε ολοι μαζι. Καμια σχεση με τον αντρα μου δεν χαλασε, παρολο που πριν γεννησω ημουν καθετη, γιατι πιστευα οτι θα χαθει το ζευγαρι. Κι ομως, δεν χαθηκαμε. Και ειμαστε καλυτερα γιατι δεν υπαρχουν νευρα λογω της αυπνιας. 

Αλλα αυτο λειτουργησε στη δικη μου οικογενεια. Ουτε λαθος ουτε σωστο το βλεπω. Απλα αυτο λειτουργησε. Στη δικη σας θα το κρινετε εσεις. Ωστε να ειστε ολοι καλυτερα. Παντως θα σου πω οτι και η συγκοιμηση εχει τα καλα της οπως κ τα αρνητικα της σαφως. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι πριν γεννήσω, τον περασμένο Μάιο, που έλεγα ότι το μόνο που δεν θα κάνω ειναι να την έχω στο κρεβάτι μαζί μου να κοιμάται. Η μπέμπα όμως ειχε άλλη άποψη!Ήδη απο το μαιευτήριο δεν κοιμοταν με τιποτα στο πυρεξακι και μια μαια που με λυπήθηκε μου εδειξε πως να την θηλάζω ξαπλωτη στο κρεβατι για να ξεκουραζομαι κι εγω. Αυτο ηταν σωτήριο και το συνέχισα στο σπιτι, αφου δοκιμασα αρχικα το λίκνο και δεν το ήθελε. Εννοείται ενημερώθηκα πρωτα για την ασφαλή συγκοιμηση. Απο το πρώτο βράδυ λοιπον την πήρα μαζί μου στο κρεβάτι και με βόλεψε πολύ λόγω θηλασμού, γιατί πριν προλάβει καλα καλα να ξυπνήσει την ταιζα οπως ηταν ξαπλωμενη και σε 5' ειχαμε ξανακοιμηθει και οι δυο μας. Γύρω στον 5ο μηνα ενωσα το κρεβατι με την κουνια-χωρις το κάγκελο- και ξεκίνησα να την βαζω εκεί μετά από κάθε θηλασμό. Στην αρχη δεν ήθελε, οποτε έκανα πισω και ξαναπροσπαθησα οταν ήταν 6 μηνων. Τωρα ειναι 9 μηνών και κοιμάται διπλα μου στην κουνια, αλλά την παίρνω και στο κρεβάτι οποτε το ζητήσει. Για το δωμάτιο της δεν ξερω ακομα ποτε θα δοκιμάσω να την βάλω γιατι λιγο τα δόντια, λιγο το αγχος αποχωρισμού κλπ ξυπνάει ακομα αρκετες φορές μεσα στο βραδυ και ηρεμει μόνο με θηλασμό.

Θα δεις πως θα σε παει απο μονο του και θα βρειτε τι σας ταιριάζει!Με το καλό το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ετσι ακριβως. Εγω φαντασου τον πηγα στο δωματιο του 3ων μηνων. Γιατι δεν ηθελα να μαθει σε εμας. Εκατσε στο δωματιο του μεχρι σχεδον 6 μηνων. Τοσο αντεξα. Απο κει κ περα το χαος. Μετρουσα τις φορες που σηκωνομουν το βραδυ και ηταν πανω απο 7 ισως και 10 καποιες φορες. 10 φορες τον επαιρνα, τον θηλαζα και 10 φορες τον ξανα αφηνα και ξαπλωνα. Οποτε εφτασα σε σημειο καταρρευσης. Μολις τον πηρα στο κρεβατι μαζι, ολα αλλαξαν. Κοιμομασταν ολοι πολυ καλυτερα. Πλεον εχω την κουνια του με κατεβασμενο το καγκελο διπλα μου. Και κοιμομαστε ολοι μαζι. Καμια σχεση με τον αντρα μου δεν χαλασε, παρολο που πριν γεννησω ημουν καθετη, γιατι πιστευα οτι θα χαθει το ζευγαρι. Κι ομως, δεν χαθηκαμε. Και ειμαστε καλυτερα γιατι δεν υπαρχουν νευρα λογω της αυπνιας. 

Αλλα αυτο λειτουργησε στη δικη μου οικογενεια. Ουτε λαθος ουτε σωστο το βλεπω. Απλα αυτο λειτουργησε. Στη δικη σας θα το κρινετε εσεις. Ωστε να ειστε ολοι καλυτερα. Παντως θα σου πω οτι και η συγκοιμηση εχει τα καλα της οπως κ τα αρνητικα της σαφως. 

κ εμεις ετσι καλα θα ηταv vα κοιμοvτουσαv μοvα τους αλλα στηv πραξη ειvαι διαφορετικα καθε παιδι εχει τα δικα του 

Link to comment
Share on other sites

Just now, v_mummy είπε:

Θυμαμαι πριν γεννήσω, τον περασμένο Μάιο, που έλεγα ότι το μόνο που δεν θα κάνω ειναι να την έχω στο κρεβάτι μαζί μου να κοιμάται. Η μπέμπα όμως ειχε άλλη άποψη!Ήδη απο το μαιευτήριο δεν κοιμοταν με τιποτα στο πυρεξακι και μια μαια που με λυπήθηκε μου εδειξε πως να την θηλάζω ξαπλωτη στο κρεβατι για να ξεκουραζομαι κι εγω. Αυτο ηταν σωτήριο και το συνέχισα στο σπιτι, αφου δοκιμασα αρχικα το λίκνο και δεν το ήθελε. Εννοείται ενημερώθηκα πρωτα για την ασφαλή συγκοιμηση. Απο το πρώτο βράδυ λοιπον την πήρα μαζί μου στο κρεβάτι και με βόλεψε πολύ λόγω θηλασμού, γιατί πριν προλάβει καλα καλα να ξυπνήσει την ταιζα οπως ηταν ξαπλωμενη και σε 5' ειχαμε ξανακοιμηθει και οι δυο μας. Γύρω στον 5ο μηνα ενωσα το κρεβατι με την κουνια-χωρις το κάγκελο- και ξεκίνησα να την βαζω εκεί μετά από κάθε θηλασμό. Στην αρχη δεν ήθελε, οποτε έκανα πισω και ξαναπροσπαθησα οταν ήταν 6 μηνων. Τωρα ειναι 9 μηνών και κοιμάται διπλα μου στην κουνια, αλλά την παίρνω και στο κρεβάτι οποτε το ζητήσει. Για το δωμάτιο της δεν ξερω ακομα ποτε θα δοκιμάσω να την βάλω γιατι λιγο τα δόντια, λιγο το αγχος αποχωρισμού κλπ ξυπνάει ακομα αρκετες φορές μεσα στο βραδυ και ηρεμει μόνο με θηλασμό.

Θα δεις πως θα σε παει απο μονο του και θα βρειτε τι σας ταιριάζει!Με το καλό το μωράκι σου!

Ποια είναι η ασφαλής συγκοιμηση?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...