Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Συγκοιμηση!!!!


dinaki23

Recommended Posts

πρίν από 57 λεπτά , Blonde είπε:

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

Ειχα αυτο το αγχος γι αυτο και αφου κοιμοταν καλα ξαπλωνα απο την αντιθετη πλευρα με τα ποδια μου σε μια μικρη αποσταση διπλα του ωστε σε περιπτωση που γυριζα να μην το πλακωσω.Παντως εχεις το νου σου.Εννοειται εγω απο την εξω πλευρα.Το καλο ηταν οτι δεν χρειαστηκε πανω απο 3 μηνες.Στο κρεβατι δεν το πηρα ποτε γιατι δεν εμπιστευομαι τον αντρα μου,δεν καταλαβενει τιποτα οταν κοιμαται..


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Comet είπε:

Ειχα αυτο το αγχος γι αυτο και αφου κοιμοταν καλα ξαπλωνα απο την αντιθετη πλευρα με τα ποδια μου σε μια μικρη αποσταση διπλα του ωστε σε περιπτωση που γυριζα να μην το πλακωσω.Παντως εχεις το νου σου.Εννοειται εγω απο την εξω πλευρα.Το καλο ηταν οτι δεν χρειαστηκε πανω απο 3 μηνες.Στο κρεβατι δεν το πηρα ποτε γιατι δεν εμπιστευομαι τον αντρα μου,δεν καταλαβενει τιποτα οταν κοιμαται..

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ τον φοβάμαι τον σύζυγο γιατί εχει μια συνήθεια να κοιμάται και να απλώνεται !! Κούνια κούνια τελικά χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blonde είπε:

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

 

Just now, Blonde είπε:

Ποια είναι η ασφαλής συγκοιμηση?? 

Γενικα με το μωρο στο σπιτι, όπου κ αν κοιμάται, σε ότι απόσταση κ αν είστε, πάντα πλέον θα εχεις τον νου σου. Δ ειναι οτι κ πιο συνηθες

Να ακολουθείς κάποιους κανόνες πρέπει. Δ τα θυμάμαι όλα αυτήν την στιγμή:

Να μην παίρνει ουσίες η μαμα, να μην πινει, να μην παίρνει φάρμακα με παρενεργειες στον υπνο, αλλα σκεπασματα η μαμα-αλλα το μωρο. Κ οχι ανάμεσα στην μαμα κ τον μπαμπα, το μωρο να είναι ανάμεσα στην μαμα κ κάγκελο κρεβατιού η τοιχο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

 

Γενικα με το μωρο στο σπιτι, όπου κ αν κοιμάται, σε ότι απόσταση κ αν είστε, πάντα πλέον θα εχεις τον νου σου. Δ ειναι οτι κ πιο συνηθες

Να ακολουθείς κάποιους κανόνες πρέπει. Δ τα θυμάμαι όλα αυτήν την στιγμή:

Να μην παίρνει ουσίες η μαμα, να μην πινει, να μην παίρνει φάρμακα με παρενεργειες στον υπνο, αλλα σκεπασματα η μαμα-αλλα το μωρο. Κ οχι ανάμεσα στην μαμα κ τον μπαμπα, το μωρο να είναι ανάμεσα στην μαμα κ κάγκελο κρεβατιού η τοιχο

Μόλις πάτησα στο google και μου εμφάνισε μια Λίστα με τα πρέπει και δεν πρέπει!! Ευχαριστω πολύ!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Blonde είπε:

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

Είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου που δεν μπορώ να τον ξεπεράσω! Εχω διαβάσει πολλα για την ασφαλη συγκοιμηση οτι το πλακωμα μπορείνα  συμβεί σε περιπτώσεις χρήσης ουσιών ή αλκοόλ και ότι απλά αποφεύγουμε όλα αυτά που έτσι κι αλλιώς είναι ακραία στην περίπτωση μας αλλα και πάλι είναι κάτι που απλά το φοβάμαι πολυ και δε θέλω να το δοκιμάσω! Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική απλα εγώ δε νιώθω καθολου μα καθόλου καλά με όλο αυτό!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blonde είπε:

Ποια είναι η ασφαλής συγκοιμηση?? 

Περα απο τα προφανη, δλδ να μην εχεις καταναλώσει αλκοολ ή ουσιες που μειωνουν την αντίληψη σου και να μην καπνιζεις, κυρίως να εχει τα δικα του σκεπάσματα το μωρο γιατι με τα δικα σου μπορει κατα λαθος να καλυφθει ολοκληρο, να μην εχει γύρω του μαξιλαρια και παιχνίδια γιατί μπορει να πνιγεί ή να χτυπήσει, να μην ειναι σε καναπέ ή γενικά σε μαλακή επιφάνεια γιατί μπορει να γλυστρισει και να πλακώσει τη μυτούλα του, να εχεις πιασμένα τα μαλλιά σου αν ειναι μακρια γιατί μπορει να μπλεχτει μεσα... Τωρα για την πλευρά που θα κοιμηθεί, οσο μεγαλωνει το μωρο αρχίζει και οργωνει ολο το κρεβάτι περα δώθε, οπότε χρειαζεται κάγκελο στη μια πλευρα σίγουρα. Και απο πολυ μικρα κινούνται μην περιμενεις ότι χρειάζεται να μπουσουλησουν. Τιναζουν τα πόδια όπως ειναι ξαπλωμενα και δίνουν ώθηση και δεν παιρνεις χαμπαρι για ποτε εχουν φτασει στην αλλη ακρη!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου που δεν μπορώ να τον ξεπεράσω! Εχω διαβάσει πολλα για την ασφαλη συγκοιμηση οτι το πλακωμα μπορείνα  συμβεί σε περιπτώσεις χρήσης ουσιών ή αλκοόλ και ότι απλά αποφεύγουμε όλα αυτά που έτσι κι αλλιώς είναι ακραία στην περίπτωση μας αλλα και πάλι είναι κάτι που απλά το φοβάμαι πολυ και δε θέλω να το δοκιμάσω! Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική απλα εγώ δε νιώθω καθολου μα καθόλου καλά με όλο αυτό!!!

Μα φυσικά όλα αυτά γίνονται μόνο αν το θέλουν κ οι δυο κ τους αρεσει

Αν είναι να καταπιέζεσαι η να την βγαζεις όλο το βράδυ ξύπνια, δ το κανεις

Απλα μην σκεφτεί μια μαμα, ωχ αμα το πάρω στο κρεβατι δ θα φύγει ποτέ. Δ ξερω κανέναν έφηβο να προτιμάει να κοιμηθει με τους γονεις, ισα ισα από το περιβάλλον μου βλέπω ότι όταν είναι έτοιμα τα παιδια γίνεται ομαλα

Αρκεί να έχεις κ το κουράγιο να περιμένεις να νιώσει ότι το θέλει το παιδι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα! Εχω μια κορουλα 7,5 μηνων. Το βραδυ την ταιζω και την βαζω στο λικνο που ειναι ενωμενο με το κρεβατι μου. Μετα απο τις 4 ωρες αρχιζει την γκρινια και δε σταματαει μεχρι να την παρω αγκαλια στο κρεβατι μας! Μολις κοιμηθει, την βαζω πισω αλλα μετα απο λιγο ξαναξυπναει. Έπειδη ομως καποια στιγμη με παιρνει ο υπνος, δεν την ξαναβαζω στο λικνο της και καταληγουμε να κοιμομαστε μαζι... Οποτε θεωρω οτι κανουμε συγκοιμηση! Θελω να τη βαλω στο δωματιο της αλλα δεν ξερω τι βηματα να ακολουθησω! Φυσικα απορριπτεται η μεθοδος που κλαιει μονη της μεχρι να σκασει!! Καμια μανουλα που καταφερε να κοψει τη συγκοιμηση σε αυτην την ηλικια;

 Να σημειωσω οτι στην πραγματικοτητα δε θελω να φυγει απο κοντα μου, αλλα σκεφτομαι οτι οσο μεγαλωνει θα ειναι πιο δυσκολο για εκεινη να παει στο δωματιο της...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rainbowbaby είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Εχω μια κορουλα 7,5 μηνων. Το βραδυ την ταιζω και την βαζω στο λικνο που ειναι ενωμενο με το κρεβατι μου. Μετα απο τις 4 ωρες αρχιζει την γκρινια και δε σταματαει μεχρι να την παρω αγκαλια στο κρεβατι μας! Μολις κοιμηθει, την βαζω πισω αλλα μετα απο λιγο ξαναξυπναει. Έπειδη ομως καποια στιγμη με παιρνει ο υπνος, δεν την ξαναβαζω στο λικνο της και καταληγουμε να κοιμομαστε μαζι... Οποτε θεωρω οτι κανουμε συγκοιμηση! Θελω να τη βαλω στο δωματιο της αλλα δεν ξερω τι βηματα να ακολουθησω! Φυσικα απορριπτεται η μεθοδος που κλαιει μονη της μεχρι να σκασει!! Καμια μανουλα που καταφερε να κοψει τη συγκοιμηση σε αυτην την ηλικια;

 Να σημειωσω οτι στην πραγματικοτητα δε θελω να φυγει απο κοντα μου, αλλα σκεφτομαι οτι οσο μεγαλωνει θα ειναι πιο δυσκολο για εκεινη να παει στο δωματιο της...

Αναλογα πωε το σκεφτεσαι το οτι οταν μεγαλωσει θα ειναι πιο δυσκολο για εκεινη. Προσωπικη μου εμπειρια με παιδια 1,5 κ 2χρ ηταν πολυ ευκολο

Σε τετοια ηλικια δ εχω εμπειρια κ δ μπορω να σε βοηθησω

Ισως να βολευε να εχεις κ ενα μονο κρεβατι για σενα στο παιδικο για τα δυσκολα βραδια

Απλα νομιζω ειναι δυσκολη χρονικη στιγμη για τετοια αλλαγη. Ισως να εχει ενοχλησεις απο δοντια, ισως σας ξεκινησε το αλμα με το αγχος αποχωρισμου, κ στους 8μ εχει μια πολυ δυσκολη κριση υπνου. Δες το κατα τους 9-10μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
On 6/1/2020 at 7:15 PM, Rainbowbaby said:

Κοριτσια καλησπερα! Εχω μια κορουλα 7,5 μηνων. Το βραδυ την ταιζω και την βαζω στο λικνο που ειναι ενωμενο με το κρεβατι μου. Μετα απο τις 4 ωρες αρχιζει την γκρινια και δε σταματαει μεχρι να την παρω αγκαλια στο κρεβατι μας! Μολις κοιμηθει, την βαζω πισω αλλα μετα απο λιγο ξαναξυπναει. Έπειδη ομως καποια στιγμη με παιρνει ο υπνος, δεν την ξαναβαζω στο λικνο της και καταληγουμε να κοιμομαστε μαζι... Οποτε θεωρω οτι κανουμε συγκοιμηση! Θελω να τη βαλω στο δωματιο της αλλα δεν ξερω τι βηματα να ακολουθησω! Φυσικα απορριπτεται η μεθοδος που κλαιει μονη της μεχρι να σκασει!! Καμια μανουλα που καταφερε να κοψει τη συγκοιμηση σε αυτην την ηλικια;

 Να σημειωσω οτι στην πραγματικοτητα δε θελω να φυγει απο κοντα μου, αλλα σκεφτομαι οτι οσο μεγαλωνει θα ειναι πιο δυσκολο για εκεινη να παει στο δωματιο της...

Να σου πω πως δοκιμασα τα παντα για να φυγει απο το κρεβάτι το μωρο απο την ηλικια των 7μηνων αλλα δεν γινοταν..μετα ανακάλυψα πως απο τον 7ο μηνα κ μετα περνανε αγχος  αποχωρισμου. Οποτε ηταν η χειροτερη ωρα.. κάπου στους 14 μηνες π το ξεπεράσε εφυγε πανευκολα. Καθε μωρο το ξεπερναει σε διαφορετικο χρονο.

Το μονο π εχω να σου πω ειναι να δοκιμασεις διαφορες μεθοδος αλλα ακου την αναγκη του μωρου σου. Εγω εστω οσο αγχωνομουν τοσο πιο πολυ πιεζα να φυγει κ δεν ανταποκρινοταν καλα..οταν ηρεμουσα τοτε γινονταν μόνα τους τα βηματα. Κ στην τελικη..ουτε γω ούτε ο ανδρας μου θελαμε να φυγει απο το δωματιο αλλα εξωτερικες επιρροες μας πιεζαν..

Link to comment
Share on other sites

@KNeckyΑκριβως ετσι οπως τα λες.. Χαιρομαι που κοιμαται μαζι μας, αλλα ολοι με τρομοκρατουν!! Μακαρι καποια στιγμη να φυγει χωρις πιεση.. Γυρω στο ετος ειναι το ιδανικο γιατι πιο μετα σκεφτομαι οτι θα δυσκολευομαστε ολοι στον υπνο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rainbowbaby said:

@KNeckyΑκριβως ετσι οπως τα λες.. Χαιρομαι που κοιμαται μαζι μας, αλλα ολοι με τρομοκρατουν!! Μακαρι καποια στιγμη να φυγει χωρις πιεση.. Γυρω στο ετος ειναι το ιδανικο γιατι πιο μετα σκεφτομαι οτι θα δυσκολευομαστε ολοι στον υπνο!! 

Αρα συμπασχουσα κ συ! Θα δειξει ειναι κ πως θα νιωσει σιγουριά πως εισαι εκει για κεινο κ ας ειστε σ αλλο κρεβατακι. Τωρα στο επομενο μωρακι πλεον δεν επηρεάζομαι κ ειμαι ηρεμη κ πηγαινει στο κρεβατι της πολυ πιο ευκολα. Παίζει πολυ μεγακο ρολο κ η δικη μας ψυχολογια..

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2020 at 2:17 PM, Blonde said:

Όσες κάνετε συγκοιμηση δεν φοβόσαστε μην τυχόν "πλακωσετε" το μωρό χωρις να το καταλάβετε?? Είναι ο τρόμος και ο φόβος μου αυτό!! Εγώ για το πρώτο 6μηνο έλεγα να βάλω την κούνια κολλητά στο κρεβάτι μου  με ίσως κατεβασμένο κάγκελο μιας που το παιδικό δωμάτιο δεν θα είναι έτοιμο ακόμη όταν γεννήσω!! 

Δες στον Παπαβέντση για την ασφαλή συγκοίμηση και ρώτα τη μαια στα μαθήματα θηλασμού.

Θα δείς (και μιλάω εγώ που κοιμάμαι τόσο βαριά που τώρα δεν τον ακούω τώρα πια το βράδυ στο διπλανό δωμάτιο) ότι έχεις το μωρό ενστικτωδώς στο νου σου. 

Μακάρι να έχεις από τα μωρά που θηλάζουν ανά 3ωρο αλλά ο δικός μου στην αρχη θηλαζε ανα πέντε /δέκα λεπτά μέχρι να σαραντήσει και να του δώσω πιπίλα. Χωρίς τη συγκοίμηση θα είχα αναγκαστεί να δώσω ξένο γιατί ο μονος τρόπος να κοιμηθώ ήταν να τον αφήσω στο στήθος να πιπιλάει και να κοιμόμαστε παρέα. Θα έλεγα ότ ειναι μάλλον ανάγκη η συγκοίμηση και όχι επιλογή. 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν και λίγο αργοπορημένα ήρθα κι εγώ να πω την εμπειρία μου.. 

Καταρχάς ο ΠΟΥ συστήνει τα παιδιά έως τον χρόνο να βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς προς αποφυγή ΣΕΘ 

Τώρα για την συγκοιμηση.. Εγώ έχω σωθεί! Μέχρι 3 μηνών κάναμε συγκοιμηση... λόγω δικής νου εγχείρισης την έβαλα στην καλαθουνα της δίπλα μου και δν είχε κανένα πρόβλημα. Κοιμάται σερί 8 με 9 ώρες και πλέον αν την δω ότι δυσκολεύεται να ξανακοιμηθει την βάζω πάλι δίπλα μου στο κρεβάτι και συνεχίζουμε κ οι δύο τον ύπνο μας για 2-3 ώρες ακόμα..  

 

Σας γράφω τώρα που μόλις ξύπνησε από τον μεσημεριανό 4ωρο ύπνο της (και μου !) Με συγκοιμηση. Τηρώντας πάντα όλους τους κανόνες για ασφαλη ύπνο. Εμείς κοιμόμαστε 12ωρο άνετα όλο το 24ωρο. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...