Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Nancy_ είπε:

Κατάλαβα!! Θα αρχίσω να μετριέμαι και να τα σημειώνω να τα δείξω στο γιατρό την επόμενη φορά!

Καλή επιτυχία Νάνσυ μου κ να έχεις μια όμορφη κ τελειωμηνη εγκυμοσυνη!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nancy_ είπε:

Πιστεύω μέχρι 15 κιλά είναι διαχειρίσιμο! Μετά ξεφεύγεις και δύσκολο να τα χάσεις! Ελπίζω να μην τα ξεπεράσω αν και η όρεξη μου έχει ανοίξει αρκετά!! :razz::razz:

Σε 2 εβδομάδες θα πάω να κάνω τον β υπέρηχο και περιμένω πως και πως!!!

Εξαρτάται από τον δείκτη μάζα σώματος σου πριν την εγκυμοσύνη. Εγώ στην 1η που πήρα 21 ξεκίνησα αδύνατη οπότε ούτε που τα κατάλαβα ούτε με δυσκόλεψαν. Φυσιολογικός τοκετός όπως κάνει η κότα το αβγό.  Απλά μετά μου έμειναν 8 κιλά που δεν τα έχασα πότε. Τώρα ξεκίνησα με οριακό bmi οπότε βάση και του ύψους μου καλό ειναι να διατηρηθω χαμηλά δηλαδή μέχρι 15 κιλά. Με το καλο το β και καλά αποτελέσματα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Πώς ήσαστε;Εμείς βγήκαμε χθές για να ψωνίσουμε τίποτα για εμάς και τελικά καταλήξαμε να πάρουμε για την μικρή φορμάκια,σαλιάρες κτλ.Μην φανταστείτε 3-4 πράγματα για το καλό.Ο μπαμπάς της έκανε μία ώρα να διαλέξει μια σαλιάρα....ναι,ναι μια σαλιάρα(χεσμένος ο πατέρας).Τελικά κατέληξε σε κατι πολυ πρωτότυπο.Ροζ σαλιάρα με λογότυπο "  i love my dad".Πέρα απο τις ωραίες εικόνες με τα πρώτα του πραγματάκια ήθελα να σας ρωτήσω πώς τα πάτε με την ζέστη και τις μετακινήσεις.Εγώ βασανίζομαι,πρήζονται πλεον τα πόδια μου και ζαλίζομαι ακόμα στο αυτοκίνητο.Ακόμα κυκλοφορώ με σακουλίτσα στην τσαντα....εμετοί όταν ταλαιπωρουμαι πολύ.

  • Μου αρέσει 2

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Πώς ήσαστε;Εμείς βγήκαμε χθές για να ψωνίσουμε τίποτα για εμάς και τελικά καταλήξαμε να πάρουμε για την μικρή φορμάκια,σαλιάρες κτλ.Μην φανταστείτε 3-4 πράγματα για το καλό.Ο μπαμπάς της έκανε μία ώρα να διαλέξει μια σαλιάρα....ναι,ναι μια σαλιάρα(χεσμένος ο πατέρας).Τελικά κατέληξε σε κατι πολυ πρωτότυπο.Ροζ σαλιάρα με λογότυπο "  i love my dad".Πέρα απο τις ωραίες εικόνες με τα πρώτα του πραγματάκια ήθελα να σας ρωτήσω πώς τα πάτε με την ζέστη και τις μετακινήσεις.Εγώ βασανίζομαι,πρήζονται πλεον τα πόδια μου και ζαλίζομαι ακόμα στο αυτοκίνητο.Ακόμα κυκλοφορώ με σακουλίτσα στην τσαντα....εμετοί όταν ταλαιπωρουμαι πολύ.

Καλησπέρα!!! Τι τυχερή που ξεκίνησες τα ψώνια!! Εγώ ούτε να το σκεφτώ με τόση ζέστη να κυκλοφορήσω στην αγορά! Προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τις μετακινήσεις μου στις απολύτως απαραίτητες μέχρι να φύγουμε για διακοπές!! Κατά τα άλλα μόνο συχνοουρία με έχει πιάσει! Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια: ξεκίνησε καμία να νιώθει το μπεμπάκι? Εγώ εδώ και μία εβδομάδα περίπου νομίζω ότι κάτι νιώθω σαν στιγμιαίο φτερούγισμα! Ελπίζω να είναι το μωρό και όχι το έντερο!! :-P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια. Εγω το νιωθω πολυ καιρο τωρα το μπεμπακι, αλλα λενε παντα το δευτερο το νιωθεις πιο γρηγορα. Ειδικα χθες με ταραξε, πρεπει να εκοβε βολτες ολη μερα!! 

Πολυ ζεστη οντως, τι ειναι αυτο το πραγμα. Εμενα μου προεκυψε παλι ενα θεματακι, εχω ενα προβλημα με τον τραχηλο και καναμε προληπτικα κατι σαν περιδεση (πεσσος λεγεται) για να αποφυγουμε τα χειροτερα. Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες μας!

  • Μου αρέσει 3

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Απο ζεστη αλλο πραμα!Βρεξιμο το προσωπο συνεχεια και τα,ποδια οσο μπορω ψηλα γτ κουραζομαι αν μενω ορθια! Αν επιτρεπεται τι συνεβη,με το τραχηλο;Ολα καλα τωρα ε ;

Τι καλα που κανατε.ψωνακια..και γω,θελω αλλα ειμαι πολυ συγκρατημενη μεχρι τη Δευτερα που θα γινει η Β επιπεδου.

Κοριτσια.τι συμπτωματα εχετε ακομα; πχ,υγρα,εφιδρωση,ατονια,ζαλαδα  κλπ κλπ

Τελος εγω ενιωσα δυο τσιμπιες καλες δυο τυχαια βραδυ που πονεσα στιγμιαια καινιωθω τελευταια σα να υπαρχει κατι σα μπαλα..μπαλονι που κοβει βολτες αερινα μεσα.Τα μικρα μου ειναι;

  • Μου αρέσει 2

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr είπε:

Γεια σας κοριτσια!Απο ζεστη αλλο πραμα!Βρεξιμο το προσωπο συνεχεια και τα,ποδια οσο μπορω ψηλα γτ κουραζομαι αν μενω ορθια! Αν επιτρεπεται τι συνεβη,με το τραχηλο;Ολα καλα τωρα ε ;

Τι καλα που κανατε.ψωνακια..και γω,θελω αλλα ειμαι πολυ συγκρατημενη μεχρι τη Δευτερα που θα γινει η Β επιπεδου.

Κοριτσια.τι συμπτωματα εχετε ακομα; πχ,υγρα,εφιδρωση κλπ κλπ

Τελος εγω ενιωσα δυο τσιμπιες καλες δυο τυχαια βραδυ που πονεσα στιγμιαια καινιωθω τελευταια σα να υπαρχει κατι σα μπαλα..μπαλονι που κοβει βολτες αερινα μεσα.Τα μικρα μου ειναι;

Τι καλα που εχεις τωρα την β επιπεδου!!!

 Εγω τελος Αυγούστου.

 Εμενα με πονάει το έντερο μου. Καμια αλλη; Επισης χτες η κοιλιά μου μπαταρε, ηταν πεταχτή απο τα δεξιά και αριστερά προς τα μεσα μάλλον το μπεμπέ μαζεύτηκε , σήμερα  πάλι ηρθε στα ίσια της.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα η ζέστη δεν με ενοχλεί γενικά.  Όμως αυτό το αίσθημα κούρασης η ζάλη η συχνουρια ,έχω και ακρατια, και η δυσκολία στον ύπνο συν τις κράμπες στα πόδια που προσθεθηκαν πρόσφατα εεεε δεν είμαι και στα καλύτερα.  Μπράβο για τα ψώνια όσες ξεκινήσατε. .τα ομορφότερα έξοδα της ζωής μας. Εμείς θα αγοράσουμε ελαχιστα γιατί τα έχουμε κι αυτά προς το τέλος. Ούτε καν τα ξεπακεταρουμε γιατί φοβόμαστε μήπως κάτι δεν πάει καλά . Βέβαια ένα ξεσκαρταρισμα στις ντουλάπες έκανα να κάνουμε χώρο . Και οι εμμονές συνεχίζονται. ..νομίζω ότι τις τελευταίες μέρες δεν νιώθω το μωρό και κάνω αρνητικές σκέψεις ευτυχώς την Πέμπτη έχω ραντεβου οπότε θα τελιωσει η αγωνία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr είπε:

Γεια σας κοριτσια!Απο ζεστη αλλο πραμα!Βρεξιμο το προσωπο συνεχεια και τα,ποδια οσο μπορω ψηλα γτ κουραζομαι αν μενω ορθια! Αν επιτρεπεται τι συνεβη,με το τραχηλο;Ολα καλα τωρα ε ;

Τι καλα που κανατε.ψωνακια..και γω,θελω αλλα ειμαι πολυ συγκρατημενη μεχρι τη Δευτερα που θα γινει η Β επιπεδου.

Κοριτσια.τι συμπτωματα εχετε ακομα; πχ,υγρα,εφιδρωση,ατονια,ζαλαδα  κλπ κλπ

Τελος εγω ενιωσα δυο τσιμπιες καλες δυο τυχαια βραδυ που πονεσα στιγμιαια καινιωθω τελευταια σα να υπαρχει κατι σα μπαλα..μπαλονι που κοβει βολτες αερινα μεσα.Τα μικρα μου ειναι;

Τον τραχηλο συνηθως τον μετραει ο γιατρος αρχιζοντας απο την αυχενικη οπου κ αναγραφεται. Εμενα ενω ηταν πχ 3,1 cm την προηγουμενη εβδομαδα πηγε χωρις λογο κ αιτια 2,5 cm οπου ειναι κ το οριο "ασφαλειας". Κατω απο αυτο συνηθως ο γιατρος συστηνει μονο ξαπλα και τουαλετα, ουτροτζεσταν και μαγνησια σε μεγαλυτερη δοση. Καποιοι ισως κανουν κ προληπτικα αν συνεχιστει το προβλημα περιδεση. Οχι ολοι. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι υπαρχει κινδυνος για προωρο τοκετο. Οσο κονταινει ο τραχηλος τοσο μεγαλυτερος κ ο κινδυνος. 

Αυριο εχω γιατρο να δουμε πως παμε. Γενικα με πηρε απο κατω τις πρωτες μερες, αλλα τωρα ειμαι οκ, αρκει να ειναι το μωρο καλα. 

Just now, Καντι είπε:

Τι καλα που εχεις τωρα την β επιπεδου!!!

 Εγω τελος Αυγούστου.

 Εμενα με πονάει το έντερο μου. Καμια αλλη; Επισης χτες η κοιλιά μου μπαταρε, ηταν πεταχτή απο τα δεξιά και αριστερά προς τα μεσα μάλλον το μπεμπέ μαζεύτηκε , σήμερα  πάλι ηρθε στα ίσια της.

Χαχα κατσε να δεις οταν φουσκωσεις κ αλλο που θα φαινεται η μιση κοιλια απεναντι και η αλλη μιση φλατ χαχαχα

Just now, ElektraGr είπε:

Γεια σας κοριτσια!Απο ζεστη αλλο πραμα!Βρεξιμο το προσωπο συνεχεια και τα,ποδια οσο μπορω ψηλα γτ κουραζομαι αν μενω ορθια! Αν επιτρεπεται τι συνεβη,με το τραχηλο;Ολα καλα τωρα ε ;

Τι καλα που κανατε.ψωνακια..και γω,θελω αλλα ειμαι πολυ συγκρατημενη μεχρι τη Δευτερα που θα γινει η Β επιπεδου.

Κοριτσια.τι συμπτωματα εχετε ακομα; πχ,υγρα,εφιδρωση,ατονια,ζαλαδα  κλπ κλπ

Τελος εγω ενιωσα δυο τσιμπιες καλες δυο τυχαια βραδυ που πονεσα στιγμιαια καινιωθω τελευταια σα να υπαρχει κατι σα μπαλα..μπαλονι που κοβει βολτες αερινα μεσα.Τα μικρα μου ειναι;

Οπως το περιγραφεις πολυ πιθανο μου φαινεται να ειναι τα μικρακια σου!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια :grin:

κ εγω νιωθω καποια φτερουγισματακια καποιες στιγμες - σκεφτομαι ομως πτι θα μπορουσε να ειναι και το εντερο...! Μαλλον ειναι το μπεμπε παντως!!!! Αυτη την εβδομαδα ειμαι σε αδεια και εκτος αθηνων οποτε δε με εχει τσακισει ακομη η ζεστη... απο βδομαδα τα δυσκολα

ανυπομονω για την επομενη εβδομαδα ομως καθως εχουμε γιατρο!! Και για να δουμε το μπεμπακι αλλα και για να μας επιβεβαιωσει το φυλο.. τη τελευταια φορα μας ειπε ισως αγορι αλλα να περιμενουμε την επομενη φορα για σιγουρια. Β επιπεδου εχω τελος του μηνα!!

Ψωνια ακομη δεν εχω παει αλλ εχω ξεκινησει να χαζευω ονλαιν καροτσια και υπνοδωματια. (Ταπετσαριες κ θεμα) Εχετε κοιταξει εσεις καπου;

 

 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Dimitra1979 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμένα η ζέστη δεν με ενοχλεί γενικά.  Όμως αυτό το αίσθημα κούρασης η ζάλη η συχνουρια ,έχω και ακρατια, και η δυσκολία στον ύπνο συν τις κράμπες στα πόδια που προσθεθηκαν πρόσφατα εεεε δεν είμαι και στα καλύτερα.  Μπράβο για τα ψώνια όσες ξεκινήσατε. .τα ομορφότερα έξοδα της ζωής μας. Εμείς θα αγοράσουμε ελαχιστα γιατί τα έχουμε κι αυτά προς το τέλος. Ούτε καν τα ξεπακεταρουμε γιατί φοβόμαστε μήπως κάτι δεν πάει καλά . Βέβαια ένα ξεσκαρταρισμα στις ντουλάπες έκανα να κάνουμε χώρο . Και οι εμμονές συνεχίζονται. ..νομίζω ότι τις τελευταίες μέρες δεν νιώθω το μωρό και κάνω αρνητικές σκέψεις ευτυχώς την Πέμπτη έχω ραντεβου οπότε θα τελιωσει η αγωνία. 

Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις και σε παίρνει από κάτω!! να σκέφτεσαι θετικά, όσο μπορείς!!

6 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :grin:

κ εγω νιωθω καποια φτερουγισματακια καποιες στιγμες - σκεφτομαι ομως πτι θα μπορουσε να ειναι και το εντερο...! Μαλλον ειναι το μπεμπε παντως!!!! Αυτη την εβδομαδα ειμαι σε αδεια και εκτος αθηνων οποτε δε με εχει τσακισει ακομη η ζεστη... απο βδομαδα τα δυσκολα

ανυπομονω για την επομενη εβδομαδα ομως καθως εχουμε γιατρο!! Και για να δουμε το μπεμπακι αλλα και για να μας επιβεβαιωσει το φυλο.. τη τελευταια φορα μας ειπε ισως αγορι αλλα να περιμενουμε την επομενη φορα για σιγουρια. Β επιπεδου εχω τελος του μηνα!!

Ψωνια ακομη δεν εχω παει αλλ εχω ξεκινησει να χαζευω ονλαιν καροτσια και υπνοδωματια. (Ταπετσαριες κ θεμα) Εχετε κοιταξει εσεις καπου;

 

 

Καλά online χαζεύω άπειρα αλλά θέλω να τα δω και από κοντά! Κοιτάω στο λητώ που μ άρεσε ένα κρεβατάκι και στο bebe maison έχει ωραία πράγματα!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nancy_ said:

Μην κάνεις αρνητικές σκέψεις και σε παίρνει από κάτω!! να σκέφτεσαι θετικά, όσο μπορείς!!

Καλά online χαζεύω άπειρα αλλά θέλω να τα δω και από κοντά! Κοιτάω στο λητώ που μ άρεσε ένα κρεβατάκι και στο bebe maison έχει ωραία πράγματα!!

Το bebe maison δε το ηξερα - βλεπω μονο θεσσαλονικη καταστημα- δεν ειχα ξαναδει κουνιες με ροδακια!! Ισως να ειναι βολικο!

εγω κοιταω λητω, bebe jou, babycity, lapin!!  

Χαζευω πολυ και pinterest και etsy και σκεφτομαι θεματολογιες για το δωματιο! Μ αρεσουν πολυ τα ζωακια σαφαρι! :wub:

 

 

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, pap88 είπε:

Το bebe maison δε το ηξερα - βλεπω μονο θεσσαλονικη καταστημα- δεν ειχα ξαναδει κουνιες με ροδακια!! Ισως να ειναι βολικο!

εγω κοιταω λητω, bebe jou, babycity, lapin!!  

Χαζευω πολυ και pinterest και etsy και σκεφτομαι θεματολογιες για το δωματιο! Μ αρεσουν πολυ τα ζωακια σαφαρι! :wub:

 

 

Θα κοιτάξω και τα καταστήματα που είπες!! Διακοσμητικά τέλεια έχει και το cozy kids, ακριβά βέβαια αλλά κάτι θα τσιμπήσω!!!:razz::razz: Στο lapin που περνούσα τις προάλλες είχε στην βιτρίνα μια καμηλοπάρδαλη μεγέθους πάνω από 1,50 αλλά ταιριάζει με το σαφάρι θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...