Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Mts_dreamer είπε:

Πφφφ εμένα είναι οι τρανσαμινάσεις μου λίγο τσιμπημένες κι έχω καταγχωθεί... 

Εμένα ακριβώς στο οριο αλλά μου είπαν να μην ανησυχώ. Αν δεν κάνω λάθος με διατροφή βελτιώνονται.  Έχει δει τις εξετάσεις ο γιατρός? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα βρε κοριτσια!Τι κανετε;Ποιες εχουν ξεκινησει να γραφουν σ σημειωματαριο/τετραδιο οτι χρειαστουμε γενικοτερα και τα απαραιτητα πριν να αρχισουμε να κοιταμε για αγορες;


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr είπε:

Καλησπερα βρε κοριτσια!Τι κανετε;Ποιες εχουν ξεκινησει να γραφουν σ σημειωματαριο/τετραδιο οτι χρειαστουμε γενικοτερα και τα απαραιτητα πριν να αρχισουμε να κοιταμε για αγορες;

Καλησπέρα!!! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα! Είναι πολλά τα πράγματα που θα χρειαστούμε, ειδικά όσες περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι! Ελπίζω να μας βοηθήσουν οι ήδη μανούλες να οργανωθούμε! Μόνο για καρότσι που ξεκίνησα να κοιτάω πελάγωσα με τις τόσες επιλογές!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Καλησπέρα!!! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα! Είναι πολλά τα πράγματα που θα χρειαστούμε, ειδικά όσες περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι! Ελπίζω να μας βοηθήσουν οι ήδη μανούλες να οργανωθούμε! Μόνο για καρότσι που ξεκίνησα να κοιτάω πελάγωσα με τις τόσες επιλογές!!

Και γω στο καροτσι εχω φαει σκαλωμα !Μαλλον θα γραψω σε ενα χαρτι αποριες που αφορουν στο καροτσι και το τι πρεπει ν προσεξουμε και απο κοντα ελπιζω να μας βοηθησουν στην επιλογη !

  • Μου αρέσει 1

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Καλησπέρα!!! Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα! Είναι πολλά τα πράγματα που θα χρειαστούμε, ειδικά όσες περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι! Ελπίζω να μας βοηθήσουν οι ήδη μανούλες να οργανωθούμε! Μόνο για καρότσι που ξεκίνησα να κοιτάω πελάγωσα με τις τόσες επιλογές!!

Εξαρτάται τι ζητάς... άνεση ή στυλ; Για στυλ θα πας στις ακριβές επιλογές των 3 σε 1. ένα ωραίο που μου είχαν δείξει ήταν peg perego book. Τα inglesina υπερεκτιμημένα. Εγώ γέννησα Φεβρουαρίο. Πού να το πάω το μωρό καταχείμωνο; Μου ήταν αχρειαστο το Πορτ μπεμπέ. Κάθισμα αυγό πήρα χωριστά, αλλά κουμπώνει πάνω στο κάροτσι. Είμαστε 5 μηνών και μας κάνει οριακά.  Αν είχα πάρει τις ακριβές επιλογές με την καραντίνα θα έμεναν άθικτα.στο καρότσι κοιτάς να οδηγείται εύκολα, να είναι ελαφρύ, να έχει ανάρτηση για τους κραδασμούς, να ξαπλώνει τελείως και να πλένεται εύκολα και να χωρά στο αυτοκίνητο.Τα υπόλοιπα μπιχλιμπιδια είναι για την εικόνα. 

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Εξαρτάται τι ζητάς... άνεση ή στυλ; Για στυλ θα πας στις ακριβές επιλογές των 3 σε 1. ένα ωραίο που μου είχαν δείξει ήταν peg perego book. Τα inglesina υπερεκτιμημένα. Εγώ γέννησα Φεβρουαρίο. Πού να το πάω το μωρό καταχείμωνο; Μου ήταν αχρειαστο το Πορτ μπεμπέ. Κάθισμα αυγό πήρα χωριστά, αλλά κουμπώνει πάνω στο κάροτσι. Είμαστε 5 μηνών και μας κάνει οριακά.  Αν είχα πάρει τις ακριβές επιλογές με την καραντίνα θα έμεναν άθικτα.στο καρότσι κοιτάς να οδηγείται εύκολα, να είναι ελαφρύ, να έχει ανάρτηση για τους κραδασμούς, να ξαπλώνει τελείως και να πλένεται εύκολα και να χωρά στο αυτοκίνητο.Τα υπόλοιπα μπιχλιμπιδια είναι για την εικόνα. 

Τέλεια σε ευχαριστώ! Δηλαδή μπορούμε να βάλουμε νεογέννητο στο καρότσι, εφόσον ξαπλώνει τελείως, και να πάρω  σκέτο καρότσι συν κάθισμα αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ! Δηλαδή μπορούμε να βάλουμε νεογέννητο στο καρότσι, εφόσον ξαπλώνει τελείως, και να πάρω  σκέτο καρότσι συν κάθισμα αυτοκινήτου?

Ναι μπορείς και στο προτείνω. Εμείς είχαμε πάρει 3 σε 1 πραγματικά αβολο και βαρύ έπιανε πολύ χώρο στο πορτ παγκαζ, στο σπίτι ,στα ανεβα κατεβα σκαλες κλπ,και το πορτ μπεμπέ δεν το βάλαμε πότε πάνω του πήγε ακλαφτο. Τώρα θα πάρουμε άλλο ελαφρύ και εύχρηστο. Προσανατολιζομαστε στα Kiddo. Αυτό που προσωπικά καταευχαρηστηθηκα ήταν ο μαρσιποςγια τη βόλτα μας. Μετά την εμπειρία 2 παιδιών αναθεώρησα πολύ τις απόψεις μου για τις αγορές .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ είπε:

Τέλεια σε ευχαριστώ! Δηλαδή μπορούμε να βάλουμε νεογέννητο στο καρότσι, εφόσον ξαπλώνει τελείως, και να πάρω  σκέτο καρότσι συν κάθισμα αυτοκινήτου?

Ναι. Θα κοιτάξεις όμως το χερούλι να γυρίζει και προς τα πίσω γιατί τα μωρά θέλουν να βλέπουν τη μαμά. Τα νεογέννητα ναι κάθονται στα τελείως ξαπλωμένα. Εννοείται όχι για κάνα οχτάωρο, προτιμούν την αγκαλιά από το καρότσι. Γεννώντας Δεκεμβρη μην νομίζεις ότι θα βγεις με άνεση πολλές φορές. Κρύο βροχές και κοροναιος.  Θες κάτι να σε καλύπτει από Μάρτιο και μέτα μη σου πω Απρίλιο.

Θα σου πω εγώ τι έκανα. Πήρα κάροτσι Joie απλό. Και κάθισμα 0-13 της ίδιας εταιρείας που κουμπώνει το ένα πάνω στο άλλο. Θα μου πεις μόνο Πορτ μπεμπέ δεν πήρες. Ε, αυτή η διαφορά κόστιζει τα διπλάσια τουλάχιστον σε καλή εταιρεία. Υπάρχουν και κάτι άλλα που το ίδιο κάθισμα μετατρέπεται σε Πορτ μπεμπέ και μετά σηκώνεται αλλά δεν μου άρεσαν, δεν τα κοίταξα.

Just now, Dimitra1979 είπε:

Ναι μπορείς και στο προτείνω. Εμείς είχαμε πάρει 3 σε 1 πραγματικά αβολο και βαρύ έπιανε πολύ χώρο στο πορτ παγκαζ, στο σπίτι ,στα ανεβα κατεβα σκαλες κλπ,και το πορτ μπεμπέ δεν το βάλαμε πότε πάνω του πήγε ακλαφτο. Τώρα θα πάρουμε άλλο ελαφρύ και εύχρηστο. Προσανατολιζομαστε στα Kiddo. Αυτό που προσωπικά καταευχαρηστηθηκα ήταν ο μαρσιποςγια τη βόλτα μας. Μετά την εμπειρία 2 παιδιών αναθεώρησα πολύ τις απόψεις μου για τις αγορές .

Συμφωνώ. Μάρσιπος στα απαραίτητα. Και για μέσα στο σπίτι. Αλλά καλή εταιρεία που να στηρίζει ισχία, γιατί του εμπορίου κρέμονται τα πόδια. Καλύτερα ένα πιο φθηνό καρότσι και μάρσιπος.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Σήμερα ήταν πολύ δύσκολη μέρα. Από χθες δεν αισθανόμουν καλά καιειχα ένα μούδιασμα χαμηλά στην κοιλιά εντομεταξη τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ζωηρά  και κουράστηκα και συγχυστηκα πολυ. Το πρωί ξύπνησα με πόνο στην κοιλιά και την μέση.  Έκανα υπομονη μήπως περάσει αλλά τπτ και πήγα στα επείγοντα ευτυχώς το μωρό είναι καλά αλλά μου συνέστησαν ξεκούραση να δω πως θα γίνει αυτό. ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra1979 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Σήμερα ήταν πολύ δύσκολη μέρα. Από χθες δεν αισθανόμουν καλά καιειχα ένα μούδιασμα χαμηλά στην κοιλιά εντομεταξη τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ζωηρά  και κουράστηκα και συγχυστηκα πολυ. Το πρωί ξύπνησα με πόνο στην κοιλιά και την μέση.  Έκανα υπομονη μήπως περάσει αλλά τπτ και πήγα στα επείγοντα ευτυχώς το μωρό είναι καλά αλλά μου συνέστησαν ξεκούραση να δω πως θα γίνει αυτό. ..

Κι εγω εχω πονάκια με ανησυχούν λιγάκι γιατι πριν δεν ειχα καθόλου. Αλλα περπατάω και αρκετά και βασικα με πιάνουν με δραστηριότητα. Σαν να κανει διαμαρτυρία ο κύριος.

Just now, Ele@n είπε:

Ναι. Θα κοιτάξεις όμως το χερούλι να γυρίζει και προς τα πίσω γιατί τα μωρά θέλουν να βλέπουν τη μαμά. Τα νεογέννητα ναι κάθονται στα τελείως ξαπλωμένα. Εννοείται όχι για κάνα οχτάωρο, προτιμούν την αγκαλιά από το καρότσι. Γεννώντας Δεκεμβρη μην νομίζεις ότι θα βγεις με άνεση πολλές φορές. Κρύο βροχές και κοροναιος.  Θες κάτι να σε καλύπτει από Μάρτιο και μέτα μη σου πω Απρίλιο.

Θα σου πω εγώ τι έκανα. Πήρα κάροτσι Joie απλό. Και κάθισμα 0-13 της ίδιας εταιρείας που κουμπώνει το ένα πάνω στο άλλο. Θα μου πεις μόνο Πορτ μπεμπέ δεν πήρες. Ε, αυτή η διαφορά κόστιζει τα διπλάσια τουλάχιστον σε καλή εταιρεία. Υπάρχουν και κάτι άλλα που το ίδιο κάθισμα μετατρέπεται σε Πορτ μπεμπέ και μετά σηκώνεται αλλά δεν μου άρεσαν, δεν τα κοίταξα.

Συμφωνώ. Μάρσιπος στα απαραίτητα. Και για μέσα στο σπίτι. Αλλά καλή εταιρεία που να στηρίζει ισχία, γιατί του εμπορίου κρέμονται τα πόδια. Καλύτερα ένα πιο φθηνό καρότσι και μάρσιπος.

Ασε ειχα βάλει στο μάτι το trilogy που είχε η φιλη μου και την πήρα να με εχει υπόψιν οτι το θελω και μου λέει αν δεν το πέταξε ο ανδρας μου! Σοκ!!! Γιατι δεν του άρεσε τελικα και αν κάνανε δεύτερο μωρο θα παίρνανε σίγουρα καινουργιο!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Κι εγω εχω πονάκια με ανησυχούν λιγάκι γιατι πριν δεν ειχα καθόλου. Αλλα περπατάω και αρκετά και βασικα με πιάνουν με δραστηριότητα. Σαν να κανει διαμαρτυρία ο κύριος.

Ασε ειχα βάλει στο μάτι το trilogy που είχε η φιλη μου και την πήρα να με εχει υπόψιν οτι το θελω και μου λέει αν δεν το πέταξε ο ανδρας μου! Σοκ!!! Γιατι δεν του άρεσε τελικα και αν κάνανε δεύτερο μωρο θα παίρνανε σίγουρα καινουργιο!

Πολυ ωραίο, αλλά πιο βαρύ και ογκωδες, πεθαίνεις!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για καροτσι να πατε να δειτε απο κοντα, πως ανοιγει πως κλεινει, αν χωραει στο αμαξι σας και στο ασανσερ απαραιτητως, αν ειναι βαρυ, αν εχει αναρτησεις, αν ξαπλωνει τελειως. Εγω ειχα παρει μονο καροτσι, πορτ μπεμπε και αυγο μου δωσανε. Στο πορτ μπεμπε κοιμιζα το παιδι το πρωτο τριμηνο και μετα στην κουνια του την κανονικη. Ειχα κ στρωματακι για το πορτ μπεμπε. Ειναι τι βολευει κ εξυπηρετει τον καθενα. Καροτσι εγω πηρα inglesina οχι trilogy, aptica λεγεται και μου χει βγει φοβερο, διαμαντι. Αυτο που δεν μου βγηκε φοβερο ειναι το παιδι χαχαχ, γιατι δεν ηθελε το καροτσι με τπτ με αποτελεσμα να ναι σαν καινουργιο χαχαχα. Ηταν παιδι της αγκαλιας, δεν του αρεσαν οι βολτες με το καροτσι, ακουσον ακουσον. Κ ακομα δηλαδη ετσι ειναι με το ποδηλατακι του. Μετα απο λιγο θελει να βγει. Ουτε μαρσιπο ηθελε, δηλαδη πραγματικα.

Για τα υπολοιπα που θα χρειαστειτε εκτος απο αυτον τον εξοπλισμο του καροτσιου- αυγο, ειναι η μετεπειτα κουνια που επειδη εχει εκπτωσεις τωρα μπορειτε να βρειτε πολυ καλες προσφορες. Εγω την ειχα παραγγειλει Αυγουστο στις εκπτωσεις μαζι με το στρωμα. Μια καλη επενδυση πρεπει να ναι το στρωμα της κουνιας που θα κοιμαται το παιδι. Οσες παρετε λικνο η κουνια μπορει να αγοραστει κ στις χειμερινες εκπτωσεις απλα η διαφορα ειναι οτι δεν θα ναι το ιδιο ευκολο να πας να τις δεις απο κοντα γιατι θα ναι πολυ μικρουλι το μωρακι. 

Μαρσιπο ισως βολεψει καποιες, αλλα δεν βολευει παντα ολες τις μανουλες, θελει ψαξιμο κ να τους δειτε απο κοντα. Εργονομικοι να ειναι μονο και να κανουν τα ποδια τους οταν μπαινουν μεσα σαν W και οχι να κρεμονται οπως ειπε κ η κοπελα παραπανω.

Επισης αποστειρωτη. Εγω θηλαζα δεν μου χρειαστηκε ιδιαιτερα, αλλα θεωρω πως ειναι χρησιμος να υπαρχει γιατι ακομα κ αν θηλασετε ισως χρειαστει να δωσετε μπιμπερο καποια στιγμη, δεν ξερεις ποτε. Ενδοεπικοινωνια ισως για αργοτερα οταν πανε στα δωματια τους, με ειχε και ακομα εχει καταβολεψει προσωπικα. 

Αλλαξιερα. Επισης εδω οτι βολευει την καθε μαμα και τον χωρο που εχει. Υπαρχουν αλλαξιερες που ακουμπανε πανω στην κουνια, αλλαξιερες με ροδακια που τις μεταφερεις οπου θες. Εμενα μου δωσανε μια μεγαλη συρταριερα πχ και απλα εβαλα πανω της ενα στρωματακι και τον αλλαζω μεχρι κ σημερα εκει. Και μεσα στα συρταρια εχω τα ρουχαλακια του.

Τα υπολοιπα για τα ρουχα τους, φορμες εξοδου, τα καλλυντικα τους, τα ειδη φαρμακειου, ειναι νωρις ακομα να τα παρετε, εχετε χρονο για αυτα.

 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr είπε:

Ποια η γνωμη σας για κουνια-κρεβατι;Σκεφτομαι να δω οταν ερθει η ωρα για κατι τετοιο!

Καλημέρα! Είναι πολύ βολική, γιατί σε βγάζει από τις άλλαγες στο δωμάτιο νωρίς.  Αλλά είναι μικρή, δηλαδή δεν σε βγάζει μέχρι το δημοτικό. Για την κούνια κοιταμε το υλικό της. Να είναι από ξύλο. Προσοχή γιατί στην πλειοψηφία τους είναι από mdf, πεπιεσμένο πριονίδι και άλλα χειρότερα υλικά. Επίσης τις βαφές. Δεν βάζουμε το μωρό να κοιμάται μέσα σε τοξικά χρώματα για χρόνια γιατί σε λίγο θα γλείφει ο,τι βρισκει μπροστά του. Εάν σου αρέσουν αυτές οι επιλογές και δεν βρίσκεις σωστή ετοιμη καλύτερα απλή από το ΙΚΕΑ ή παραγγελία σε μαραγκό.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κούνια προεφηβικο κρεβάτι βρίσκεται σε συνεχή χρήση εδώ και 9 χρόνια η μικρή που κλείνει τα 6 ακόμα εκεί κοιμάται και την χωράει και 2 χρόνια ακόμα σίγουρα.  Την κάναμε παραγγελία σε μια βιοτεχνία όπως ακριβώς την θέλαμε και μας κοστισε πολύ λιγότερο από αυτές που είδαμε στην αγορά. Το θέμα είναι ο χώρος που έχει ο καθένας. Έχω την είχα από την αρχή στο παιδικό δωμάτιο εάν την έβαζα στο δικό μας δεν χωραγε. Αυτά που δεν χωνεύω με τίποτα είναι τα πολυμορφικα άβολα τεραστια και όταν χωριστούν σε κομμάτια αντιαισθητικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...