Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Κ γω κουνια εχω που γινεται κρεβατι και θα την εχουμε για πολλα χρονια ακομα! Αξιζει δηλαδη απο το να αλλαζεις συνεχεια επιπλα. 

Την ειχες αγορασει απο καποιο καταστημα;Κι αν ναι απο ποιο ;


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElektraGr είπε:

Την ειχες αγορασει απο καποιο καταστημα;Κι αν ναι απο ποιο ;

Την ειχα παρει απο το λητω! Βγαινουν τα καγκελα και γινεται προεφηβικο κρεβατακι.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Την ειχα παρει απο το λητω! Βγαινουν τα καγκελα και γινεται προεφηβικο κρεβατακι.

Μπορεις να μου στειλεις εαν υπαρχει ακομα σε λινκ η σε πμ;


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2020 at 8:17 PM, Dimitra1979 said:

Καλησπέρα σε όλες! Σήμερα ήταν πολύ δύσκολη μέρα. Από χθες δεν αισθανόμουν καλά καιειχα ένα μούδιασμα χαμηλά στην κοιλιά εντομεταξη τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ζωηρά  και κουράστηκα και συγχυστηκα πολυ. Το πρωί ξύπνησα με πόνο στην κοιλιά και την μέση.  Έκανα υπομονη μήπως περάσει αλλά τπτ και πήγα στα επείγοντα ευτυχώς το μωρό είναι καλά αλλά μου συνέστησαν ξεκούραση να δω πως θα γίνει αυτό. ..

 

On 7/18/2020 at 2:54 PM, Dimitra1979 said:

Έχω κούνια προεφηβικο κρεβάτι βρίσκεται σε συνεχή χρήση εδώ και 9 χρόνια η μικρή που κλείνει τα 6 ακόμα εκεί κοιμάται και την χωράει και 2 χρόνια ακόμα σίγουρα.  Την κάναμε παραγγελία σε μια βιοτεχνία όπως ακριβώς την θέλαμε και μας κοστισε πολύ λιγότερο από αυτές που είδαμε στην αγορά. Το θέμα είναι ο χώρος που έχει ο καθένας. Έχω την είχα από την αρχή στο παιδικό δωμάτιο εάν την έβαζα στο δικό μας δεν χωραγε. Αυτά που δεν χωνεύω με τίποτα είναι τα πολυμορφικα άβολα τεραστια και όταν χωριστούν σε κομμάτια αντιαισθητικα.

 

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! @Dimitra1979 είσαι καλύτερα; Κορίτσια να σας ρωτήσω από κιλά πώς πάτε; εγώ δεν ξέρω ακριβώς με πόσα ξεκίνησα γιατί δεν συνήθιζα να ζυγίζομαι και δεν είχα ζυγαριά. Υπολογίζω όμως ότι πήρα γύρω στα 4 (18w3d σήμερα). Είναι φυσιολογική αύξηση βάρους; Σήμερα έχω ραντεβού και με τον γιατρό και θα τον ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xxolga είπε:

 

 

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! @Dimitra1979 είσαι καλύτερα; Κορίτσια να σας ρωτήσω από κιλά πώς πάτε; εγώ δεν ξέρω ακριβώς με πόσα ξεκίνησα γιατί δεν συνήθιζα να ζυγίζομαι και δεν είχα ζυγαριά. Υπολογίζω όμως ότι πήρα γύρω στα 4 (18w3d σήμερα). Είναι φυσιολογική αύξηση βάρους; Σήμερα έχω ραντεβού και με τον γιατρό και θα τον ρωτήσω...

Ρώτησέ τον να μας πεις! και εγώ δεν ξέρω ακριβώς στα πόσα κιλά ξεκίνησα και θεωρώ από μόνη μου ότι έχω πάρει 4!! Έχω ανέβει ένα νούμερο στο σουτιέν τουλάχιστον!

Επίσης γνωρίζει καμία πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να μετράμε την πίεση μας;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ said:

Ρώτησέ τον να μας πεις! και εγώ δεν ξέρω ακριβώς στα πόσα κιλά ξεκίνησα και θεωρώ από μόνη μου ότι έχω πάρει 4!! Έχω ανέβει ένα νούμερο στο σουτιέν τουλάχιστον!

Επίσης γνωρίζει καμία πότε πρέπει να ξεκινήσουμε να μετράμε την πίεση μας;;

ναι θα τον ρωτήσω. Την πιεση μου ξεκίνησα ήδη να την μετράω γιατί ήξερα ότι είναι πολύ χαμηλή. Ισχύει όντως (είναι συνήθως 87/56) οπότε ήθελα να έχω τις σχετικές καταγραφές για να ενημερώσω και τον γιατρό μου. Αν έχεις πιεσόμετρο μπορείς να ξεκινήσεις να μετράς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

ναι θα τον ρωτήσω. Την πιεση μου ξεκίνησα ήδη να την μετράω γιατί ήξερα ότι είναι πολύ χαμηλή. Ισχύει όντως (είναι συνήθως 87/56) οπότε ήθελα να έχω τις σχετικές καταγραφές για να ενημερώσω και τον γιατρό μου. Αν έχεις πιεσόμετρο μπορείς να ξεκινήσεις να μετράς...

Ναι θα ξεκινήσω!! Ποια είναι τα φυσιολογικά όρια;; γιατί δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nancy_ said:

Ναι θα ξεκινήσω!! Ποια είναι τα φυσιολογικά όρια;; γιατί δεν έχω ιδέα...

δες εδώ Νάνσυ...https://www.onmed.gr/ygeia/story/319079/oi-idanikes-times-tis-piesis-ana-ilikia-pinakas

δίνει τα όρια των φυσιολογικών τιμών ανά ηλικία

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xxolga είπε:

 

 

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! @Dimitra1979 είσαι καλύτερα; Κορίτσια να σας ρωτήσω από κιλά πώς πάτε; εγώ δεν ξέρω ακριβώς με πόσα ξεκίνησα γιατί δεν συνήθιζα να ζυγίζομαι και δεν είχα ζυγαριά. Υπολογίζω όμως ότι πήρα γύρω στα 4 (18w3d σήμερα). Είναι φυσιολογική αύξηση βάρους; Σήμερα έχω ραντεβού και με τον γιατρό και θα τον ρωτήσω...

Καλησπέρα κοριτσι ....κ εγω 4 κιλά έχω πάρει ...ο γιατρός μου μου είπε δεν είναι πολλά αλλα γενικά να προσέχω ....θέλει λεει μέχρι να γεννήσω να έχω πάρει 12-15kg το πολύ να μη ξεφύγω ....το τελευταίο τρίμηνο θα πάρουμε παραπάνω οποτε τώρα θέλει λίγο προσοχή .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Maria95 said:

Καλησπέρα κοριτσι ....κ εγω 4 κιλά έχω πάρει ...ο γιατρός μου μου είπε δεν είναι πολλά αλλα γενικά να προσέχω ....θέλει λεει μέχρι να γεννήσω να έχω πάρει 12-15kg το πολύ να μη ξεφύγω ....το τελευταίο τρίμηνο θα πάρουμε παραπάνω οποτε τώρα θέλει λίγο προσοχή .

κορίτσια καλησπέρα! γύρισα από το γιατρό αλλά για τα κιλά ξέχασα να ρωτήσω.... πολύ χάρηκα που είδα τον μικρούλη! πάει πολύ καλά, είναι μεγάλος (2 εβδομάδες μπροστά στην ανάπτυξη) ολες οι μετρήσεις μια χαρά και οι δικές μου τιμές των αιματολογικών άριστες σύμφωνα με τον γιατρό. Μάλιστα είπε οτι φαίνεται το σώμα μου να μην έχει πάρει χαμπάρι τίποτα...:grin:.... Ολη μέρα θα μπορούσα να τον βλέπω...

Πάντως γενική συμβουλή του γιατρού είναι όλα με μέτρο και μέχρι εκεί που επιτρέπει το σώμα μας.... και το καλοκαίρι σκιά και πολλά υγρά... 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 3:53 ΜΜ, xxolga είπε:

 

 

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! @Dimitra1979 είσαι καλύτερα; Κορίτσια να σας ρωτήσω από κιλά πώς πάτε; εγώ δεν ξέρω ακριβώς με πόσα ξεκίνησα γιατί δεν συνήθιζα να ζυγίζομαι και δεν είχα ζυγαριά. Υπολογίζω όμως ότι πήρα γύρω στα 4 (18w3d σήμερα). Είναι φυσιολογική αύξηση βάρους; Σήμερα έχω ραντεβού και με τον γιατρό και θα τον ρωτήσω...

Καλά είμαι σε ευχαριστώ πολύ.  Χθες είδα ξανά το μωρό και είναι μια χαρά. Εγώ έχω πάρει περίπου 6 κιλά αλλά παραδοσιακα παίρνω πολλά στην αρχή και μετά κολλάω.  Στο 1ο παιδί πήρα 21!!!!! Στο 2ο 13 . Αλλά όταν πήρα τα 21  έτρωγα σα να μην υπήρχε αύριο.  Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ ζυγιζομαι στην ίδια ζυγαριά πάντα πρωί έχω αυξομειωσεις πιθανόν έχει να κάνει με την κατακράτηση υγρών . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μέχρι 15 κιλά είναι διαχειρίσιμο! Μετά ξεφεύγεις και δύσκολο να τα χάσεις! Ελπίζω να μην τα ξεπεράσω αν και η όρεξη μου έχει ανοίξει αρκετά!! :razz::razz:

Σε 2 εβδομάδες θα πάω να κάνω τον β υπέρηχο και περιμένω πως και πως!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 4:21 ΜΜ, Nancy_ είπε:

Ναι θα ξεκινήσω!! Ποια είναι τα φυσιολογικά όρια;; γιατί δεν έχω ιδέα...

Ο μέσος όρος για γυναίκες ηλικίας από 25-34 είναι 12 η μεγάλη κ 8 η μικρή..

Με μάξιμουμ όριο 13.4 και 8.5 και ελάχιστο 10.5 και 7.6.

Βέβαια αυτό ισχύει ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!! στην εγκυμοσύνη 9 στις 10 γυναίκες έχουμε χαμηλότερη πίεση κάτι το οποίο θεωρείται όχι απλά φυσιολογικο αλλά κ θεμιτό! Ο φόβος είναι να μην έχουμε υψηλή πίεση λόγω κινδύνου για προεκλαμψία ή πρόωρου τοκετού..

Εγώ πχ είμαι 28 ετών κ συνήθως έχω πίεση 9.5 και 6 και θεωρείται μια χαρά για εγκυουλες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ο μέσος όρος για γυναίκες ηλικίας από 25-34 είναι 12 η μεγάλη κ 8 η μικρή..

Με μάξιμουμ όριο 13.4 και 8.5 και ελάχιστο 10.5 και 7.6.

Βέβαια αυτό ισχύει ΧΩΡΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!! στην εγκυμοσύνη 9 στις 19 γυναίκες έχουμε χαμηλότερη πίεση κάτι το οποίο θεωρείται όχι απλά φυσιολογικο αλλά κ θεμιτό! Ο φόβος είναι να μην έχουμε υψηλή πίεση λόγω κινδύνου για προεκλαμψία ή πρόωρου τοκετού..

Εγώ πχ είμαι 28 ετών κ συνήθως έχω πίεση 9.5 και 6 και θεωρείται μια χαρά για εγκυουλες!!

Κατάλαβα!! Θα αρχίσω να μετριέμαι και να τα σημειώνω να τα δείξω στο γιατρό την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...