Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, nanoula90 said:

Καλημερα!!

Κ γω σημερα σταματαω. Πηρα κ κατι μερες απο την κανονικη αδεια και εφερα στην Υπηρεσια μου το χαρτι του γιατρου.

Βεβαια και να μην σταματουσα σημερα, θα με σταματουσε ο γιατρος. Ειχα ραντεβου την Πεμπτη και ειδαμε οτι εχει αρχισει κ ανοιγει ο τραχηλος απο την μεσα μερια, κανει σχημα χωανης, πραγμα που δεν το θελουμε καθολου. Ξεκινησα αντιβιωση, σημερα πριν τη δουλεια εκανα κ καλλιεργεια κολπικου, και θα κανω και ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια του παιδιου. 

Και οσο μπορω δεν κανω πολλα, δεν πρεπει να μετακινουμαι πολυ. Μακαρι να μην εχω καποιο δυσαρεστο! 

Αυτα απο μενα. 

νανουλα να ακολουθησεις τις ακριβεις οδηγιες του γιατρου ειδικα για τις μετακινησεις, και να σκεφτεσαι θετικα! οτι ειναι να γινει θα γινει. αν μπορεις να εχεις κ λιγη βοηθεια για το μεγαλο σου παιδακι απο καποιον, να την εκμεταλλευτεις!

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, pap88 είπε:

νανουλα να ακολουθησεις τις ακριβεις οδηγιες του γιατρου ειδικα για τις μετακινησεις, και να σκεφτεσαι θετικα! οτι ειναι να γινει θα γινει. αν μπορεις να εχεις κ λιγη βοηθεια για το μεγαλο σου παιδακι απο καποιον, να την εκμεταλλευτεις!

Ναιιι αυτο θα κανω απο σημερα.

Απο κλωτσιες πως πατε?? Δεν ειναι τελειο που σχεδον πιανεις ποδαρακι, χερακι, οτι ειναι αυτο τελος παντων? Χαχα

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 said:

Απο κλωτσιες πως πατε?? Δεν ειναι τελειο που σχεδον πιανεις ποδαρακι, χερακι, οτι ειναι αυτο τελος παντων? Χαχα

ναιιι! δε  μπορω να διακρινω τι ειναι τι, αλλα σε μια περιοχη της κοιλιας τελευταια οταν κανει κινησουλες πιανω ενα πιο σκληρο κομματι... ειναι ή κεφαλακι ή πωπουδακι πιστευω!!! :wub:

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Νομιζω οτι τον υπερηχο μπορει να τον ζητησουν στο ΙΚΑ για τα επιδοματα αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη καθως δεν δικαιουμαι επιδομα, ειμαι συμβασιουχα.

Σε αυτην την εγκυμοσυνη η διαφορα ειναι οτι εχει αρχισει κ ανοιγει ο τραχηλος και εχει κοντυνει λιγο κατω απο 2 εκ. Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα ουτε παιδι ουτε δουλεια οποτε μπορουσα να ειμαι ξαπλα ολη μερα. Ισως για αυτο τωρα ειναι λιγοο πιο δυσκολα τα πραγματα. Οταν εχεις ηδη ενα παιδι ειναι αδυνατον να εισαι ξαπλα οση βοηθεια κ αν εχεις δυστυχως. Γεννησα 38+3!

 

Οπως κ να χει κοριτσια μου ειμαστε αισιοδοξες για ολες μας. Ηδη μπαινουμε στον 8ο μηνα. Και ειδικα εσεις οι πρωτομανουλες εχετε να ζησετε μοναδικες στιγμες. Καλα για τις αγορομανες δεν εχω να πω πολλα, η λεξη ερωτας ειναι μικρη! 

 

Κοιτα δεν νομιζω οτι δικαιούμαι κάποιο επίδομα απο την στιγμή που ειμαι δημόσιος υπάλληλος και θα πληρώνομαι κανονικά. Ισως γι αυτο αν μην χρειαζεται ο υπέρηχος.

 Εννοειται χωρις παιδί εισαι αραχτη και αν μην μαγειρέψεις δεν εγινε και τιποτα!

38 κ 3 καλα ηταν , με πρόκληση πηγές; Ή σπάσανε τα νερά και ξεκίνησε ο τοκετός;

 Το πιστεύεις για τα αγόρια και τις μανούλες  ε; Εννοειται οτι ειμαι πολυ χαρούμενη που απλα ειμαι εγκυος, αλλα τα κοριτσίστικα ρούχα εξακολουθώ να τα βρίσκω αξιολατρευτα!

 Καλα να ειναι τα παιδακια μας και τιποτα αλλο!

Just now, pap88 είπε:

ναιιι! δε  μπορω να διακρινω τι ειναι τι, αλλα σε μια περιοχη της κοιλιας τελευταια οταν κανει κινησουλες πιανω ενα πιο σκληρο κομματι... ειναι ή κεφαλακι ή πωπουδακι πιστευω!!! :wub:

Εμενα βάζω το χέρι μου σταθερά και έρχεται και κουρνιάζει απο κάτω! Το εκανα και δυο φορές στο υπέρηχο για να μου πει ο γιατρος τι ειναι , την μια ηταν πωπός και την αλλη κεφαλάκι.

Just now, nanoula90 είπε:

Ναιιι αυτο θα κανω απο σημερα.

Απο κλωτσιες πως πατε?? Δεν ειναι τελειο που σχεδον πιανεις ποδαρακι, χερακι, οτι ειναι αυτο τελος παντων? Χαχα

Το μονο που δεν μπορώ να ξεχωρίσω ειναι το ρυθμικό τακ τακ που πιάνω αν ειναι η καρδούλα του που χτυπαει ή λοξυγκας.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κοιτα δεν νομιζω οτι δικαιούμαι κάποιο επίδομα απο την στιγμή που ειμαι δημόσιος υπάλληλος και θα πληρώνομαι κανονικά. Ισως γι αυτο αν μην χρειαζεται ο υπέρηχος.

 Εννοειται χωρις παιδί εισαι αραχτη και αν μην μαγειρέψεις δεν εγινε και τιποτα!

38 κ 3 καλα ηταν , με πρόκληση πηγές; Ή σπάσανε τα νερά και ξεκίνησε ο τοκετός;

 Το πιστεύεις για τα αγόρια και τις μανούλες  ε; Εννοειται οτι ειμαι πολυ χαρούμενη που απλα ειμαι εγκυος, αλλα τα κοριτσίστικα ρούχα εξακολουθώ να τα βρίσκω αξιολατρευτα!

 Καλα να ειναι τα παιδακια μας και τιποτα αλλο!

Εμενα βάζω το χέρι μου σταθερά και έρχεται και κουρνιάζει απο κάτω! Το εκανα και δυο φορές στο υπέρηχο για να μου πει ο γιατρος τι ειναι , την μια ηταν πωπός και την αλλη κεφαλάκι.

Το μονο που δεν μπορώ να ξεχωρίσω ειναι το ρυθμικό τακ τακ που πιάνω αν ειναι η καρδούλα του που χτυπαει ή λοξυγκας.

Σιγουρα λοξυγκας αγαπη..

η καρδια δεν ανιχνευεται με το χερι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Σιγουρα λοξυγκας αγαπη..

η καρδια δεν ανιχνευεται με το χερι.

Λες ε;;;; Ωχ τον ερμο εχει πολυ συχνά τότε!!!  :rolleyes:

Παντως την ακούω οπως βάζω το χέρι και ακούω την δίκη μου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κοιτα δεν νομιζω οτι δικαιούμαι κάποιο επίδομα απο την στιγμή που ειμαι δημόσιος υπάλληλος και θα πληρώνομαι κανονικά. Ισως γι αυτο αν μην χρειαζεται ο υπέρηχος.

 Εννοειται χωρις παιδί εισαι αραχτη και αν μην μαγειρέψεις δεν εγινε και τιποτα!

38 κ 3 καλα ηταν , με πρόκληση πηγές; Ή σπάσανε τα νερά και ξεκίνησε ο τοκετός;

 Το πιστεύεις για τα αγόρια και τις μανούλες  ε; Εννοειται οτι ειμαι πολυ χαρούμενη που απλα ειμαι εγκυος, αλλα τα κοριτσίστικα ρούχα εξακολουθώ να τα βρίσκω αξιολατρευτα!

 Καλα να ειναι τα παιδακια μας και τιποτα αλλο!

Εμενα βάζω το χέρι μου σταθερά και έρχεται και κουρνιάζει απο κάτω! Το εκανα και δυο φορές στο υπέρηχο για να μου πει ο γιατρος τι ειναι , την μια ηταν πωπός και την αλλη κεφαλάκι.

Το μονο που δεν μπορώ να ξεχωρίσω ειναι το ρυθμικό τακ τακ που πιάνω αν ειναι η καρδούλα του που χτυπαει ή λοξυγκας.

Μμμ στο δημοσιο δεν πληρωνεσαι απο το ικα?? Ετσι ηξερα

Οταν με το καλο ερθει ο γιος σου θα μου απαντησεις αν οντως ειναι ερωτας η οχι. Βασικα κ η κορη ερωτας θα ναι αλλα μια καψουρα με τον γιο την παθαινεις. Εμενα ειναι στη φαση που μου δινει φιλια με ορθανοιχτο το στομα και κανει μμμμμμμαααα. Και με κανει κ αγκαλιες πολλες απο μονος του. Του λεω ποσο μ αγαπας? Και αν κ δεν μιλαει ακομα, μου δειχνει με τα χερια του " μεχρι τον ουρανο". Δεν περιγραφω αλλο γτ θα με πειτε εντελως χαζομαμα και δεν θελω να προδωθω χαχαχαχα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Μμμ στο δημοσιο δεν πληρωνεσαι απο το ικα?? Ετσι ηξερα

Οταν με το καλο ερθει ο γιος σου θα μου απαντησεις αν οντως ειναι ερωτας η οχι. Βασικα κ η κορη ερωτας θα ναι αλλα μια καψουρα με τον γιο την παθαινεις. Εμενα ειναι στη φαση που μου δινει φιλια με ορθανοιχτο το στομα και κανει μμμμμμμαααα. Και με κανει κ αγκαλιες πολλες απο μονος του. Του λεω ποσο μ αγαπας? Και αν κ δεν μιλαει ακομα, μου δειχνει με τα χερια του " μεχρι τον ουρανο". Δεν περιγραφω αλλο γτ θα με πειτε εντελως χαζομαμα και δεν θελω να προδωθω χαχαχαχα

:wub:

 γιατι να πληρώνομαι απο το ΙΚΑ; Ουτε καν εχω αναρωτηθεί.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

:wub:

 γιατι να πληρώνομαι απο το ΙΚΑ; Ουτε καν εχω αναρωτηθεί.

Επειδη και γω στο δημοσιο ειμαι ασχετως του οτι δεν πληρω τα κριτηρια. 

Θελω να πω αυτες οι 17 βδομαδες που περιλαμβανει η αδεια μητροτητας (κυησης και λοχειας) πληρωνονται απο το ΙΚΑ αν ο φορεας ασφαλισης ειναι αυτος. Και μετα παιρνεις και το 6ο μηνο του ΟΑΕΔ, οπως κ στον ιδιωτικο τομεα. Τουλαχιστον αυτο ηξερα, μπορει να κανω κ λαθος. 

Just now, Καντι είπε:

Λες ε;;;; Ωχ τον ερμο εχει πολυ συχνά τότε!!!  :rolleyes:

Παντως την ακούω οπως βάζω το χέρι και ακούω την δίκη μου.

Μαλλον αυτο που περιγραφεις ειναι η φλεβικη πιεση που λογω αυξημενου ογκου αιματος γινεται πιο αισθητη σαν ρυθμικο τακ τακ 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Επειδη και γω στο δημοσιο ειμαι ασχετως του οτι δεν πληρω τα κριτηρια. 

Θελω να πω αυτες οι 17 βδομαδες που περιλαμβανει η αδεια μητροτητας (κυησης και λοχειας) πληρωνονται απο το ΙΚΑ αν ο φορεας ασφαλισης ειναι αυτος. Και μετα παιρνεις και το 6ο μηνο του ΟΑΕΔ, οπως κ στον ιδιωτικο τομεα. Τουλαχιστον αυτο ηξερα, μπορει να κανω κ λαθος. 

Μαλλον αυτο που περιγραφεις ειναι η φλεβικη πιεση που λογω αυξημενου ογκου αιματος γινεται πιο αισθητη σαν ρυθμικο τακ τακ 

Για τις 17 εβδομάδες δεν ξερω ειληκρινα τι παίζει.

Αφου γεννήσω ομως παίρνω τρεις μηνες λοχείας και εννιά ανατροφής γι αυτο ειμαι σιγουρη και δεν ειναι απο τον ΟΑΕΔ.

 Φλεβική πίεση;;; Πιστεύεις; Με έστειλες τωρα , που στην κοιλιά;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Για τις 17 εβδομάδες δεν ξερω ειληκρινα τι παίζει.

Αφου γεννήσω ομως παίρνω τρεις μηνες λοχείας και εννιά ανατροφής γι αυτο ειμαι σιγουρη και δεν ειναι απο τον ΟΑΕΔ.

 Φλεβική πίεση;;; Πιστεύεις; Με έστειλες τωρα , που στην κοιλιά;

Αρα μαλλον λεω βλακειες κ δεν τα ξερω καλα χαχαχαχα. 

Ναι ειναι μια φλεβα η μια αρτηρια στον ομφαλο βασικα διπλα, αν εννοεις αυτο. Προσπαθω να θυμηθω πως λεγεται. Και επειδη ο ογκος του αιματος που περναει διπλασιαζεται, διογκωνεται και ειναι εμφανης κιολας. Αν βαλεις το χερι σου ειναι σαν τον παλμο της καρδιας σου.

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 said:

Μμμ στο δημοσιο δεν πληρωνεσαι απο το ικα?? Ετσι ηξερα

 

οι δημοσιοι ειναι σε διαφορετικο καθεστως απο εμας τους ιδιωτικους - νομιζω οτι και στην αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας που παιρνουμε εμεις 17 εβδομαδες, εκεινοι παιρνουν 5 μηνες (2 πριν - 3 μετα). επισης πληρωνονται κανονικα. οπως επισης, αν δεν κανω λαθος,  οι δημοσιοι αν παρουν καποιες αδειες οπως πχ. επαπειλουμενη, εχουν τη δυνατοτητα να λειψουν απ την εργασια τους και να λαμβανουν κανονικα τον μισθο τους.

παντως εμεις του ιδιωτικου, ειμαστε με ΙΚΑ και ΟΑΕΔ

Just now, nanoula90 said:

Οταν με το καλο ερθει ο γιος σου θα μου απαντησεις αν οντως ειναι ερωτας η οχι. Βασικα κ η κορη ερωτας θα ναι αλλα μια καψουρα με τον γιο την παθαινεις. Εμενα ειναι στη φαση που μου δινει φιλια με ορθανοιχτο το στομα και κανει μμμμμμμαααα. Και με κανει κ αγκαλιες πολλες απο μονος του. Του λεω ποσο μ αγαπας? Και αν κ δεν μιλαει ακομα, μου δειχνει με τα χερια του " μεχρι τον ουρανο". Δεν περιγραφω αλλο γτ θα με πειτε εντελως χαζομαμα και δεν θελω να προδωθω χαχαχαχα

ελιωσε η καρδια μου!!! :wub:


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

οι δημοσιοι ειναι σε διαφορετικο καθεστως απο εμας τους ιδιωτικους - νομιζω οτι και στην αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας που παιρνουμε εμεις 17 εβδομαδες, εκεινοι παιρνουν 5 μηνες (2 πριν - 3 μετα). επισης πληρωνονται κανονικα. οπως επισης, αν δεν κανω λαθος,  οι δημοσιοι αν παρουν καποιες αδειες οπως πχ. επαπειλουμενη, εχουν τη δυνατοτητα να λειψουν απ την εργασια τους και να λαμβανουν κανονικα τον μισθο τους.

παντως εμεις του ιδιωτικου, ειμαστε με ΙΚΑ και ΟΑΕΔ

ελιωσε η καρδια μου!!! :wub:

Μαλλον τα εχω μπερδεψει η ισως εξαρταται τον φορεα του δημοσιου. Γιατι κ γω σε δημοσιο ειμαι αλλα μου χουν πει οτι ισχυει ότι και στον ιδιωτικο. 

Μπορει να παιζει ρολο το οτι υπαγομαι σε ιδιωτικου δικαιου συμβαση. 

 

Just now, pap88 είπε:

ελιωσε η καρδια μου!!! :wub:

Αχ κοριτσι μου, ειναι οτι πολυτιμοτερο θα εχουμε τα παιδακια μας. Οσο δυσκολα κ αν ειναι κατα διαστηματα, η ευτυχια που σου φερνουν ειναι κατι που ξεπερνα καθε φαντασια.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

οι δημοσιοι ειναι σε διαφορετικο καθεστως απο εμας τους ιδιωτικους - νομιζω οτι και στην αδεια εγκυμοσυνης/λοχειας που παιρνουμε εμεις 17 εβδομαδες, εκεινοι παιρνουν 5 μηνες (2 πριν - 3 μετα). επισης πληρωνονται κανονικα. οπως επισης, αν δεν κανω λαθος,  οι δημοσιοι αν παρουν καποιες αδειες οπως πχ. επαπειλουμενη, εχουν τη δυνατοτητα να λειψουν απ την εργασια τους και να λαμβανουν κανονικα τον μισθο τους.

παντως εμεις του ιδιωτικου, ειμαστε με ΙΚΑ και ΟΑΕΔ

ελιωσε η καρδια μου!!! :wub:

Αυτά που γράφεις ξερω κι εγω, αλλα δεν έψαξα περαιτέρω τα ειχα δεδομένα.

Just now, nanoula90 είπε:

Μαλλον τα εχω μπερδεψει η ισως εξαρταται τον φορεα του δημοσιου. Γιατι κ γω σε δημοσιο ειμαι αλλα μου χουν πει οτι ισχυει ότι και στον ιδιωτικο. 

Μπορει να παιζει ρολο το οτι υπαγομαι σε ιδιωτικου δικαιου συμβαση. 

 

Αχ κοριτσι μου, ειναι οτι πολυτιμοτερο θα εχουμε τα παιδακια μας. Οσο δυσκολα κ αν ειναι κατα διαστηματα, η ευτυχια που σου φερνουν ειναι κατι που ξεπερνα καθε φαντασια.

Νομιζω οτι εχει να κανει με τον διορισμό και την μονιμότητα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπέρα, το Έλενα κανει ενα μάθημα 9-2 π.μ. ψυχοπροφυλακτικης και ανώδυνου τοκετού. Εγω πηγα ηταν πολυ καλο περιελάμβανε και ανάσες , στάσεις , συζήτηση για την επισκληρίδειο και αλλα πολλα οπως καταλάβαινετε σε 5 ωρες. Σας προτρέπω να πάρετε τηλεφωνο για κράτηση θέσης και να πάτε σε εμας ηταν σαν ιδιαίτερο καθως ήμασταν μονο δυο κοπέλες και η μαια.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...