Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Nancy_ είπε:

Ναι relax μου έδωσαν και μένα! Έχει και τηλεχειριστήριο για να μην σηκώνεσαι καν σου λέει!! :D

 

Καλο καλο!!! Και οτι το μωρο απλα θα κάθεται και θα σε κοιτάει και εσυ θα παίζεις με τα προγράμματα!

  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου καλημερααααααα

Τι κανετε? Το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο. Το ξερετε βεβαια, αλλα θελω να πω οτι κ μενα μου χαν δωσει κ ριλαξ και παρκο και χιλια δυο. Κ δεν εκατσε ΠΟΥΘΕΝΑ. Κ το πιο αστειο? Ουτε στο καροτσι!!! Αυτη η εικονα με τη μαμα κ τον μπαμπα να βολταρουν με το καροτσι με τις ωρες??? Εεε.. ποτε δεν το εζησα. Καθοταν το πολυ 20 λεπτα κ μετα σπαραζε για αγκαλια. Φανταστειτε να ειμαι εξω βολτα κ να τον εχω με το ενα χερι αγκαλια για να ηρεμησει κ με το αλλο χερι να σερνω το καροτσι μονο του. :lol:  Κ απο ενος ετους δεν ξαναμπηκε ποτε κ το καροτσι πηγε στο παταρι ολοκαινουργιο. Ελπιζω η κορη να με βγαλει ασπροπροσωπη χαχα

Για τον νιπτηρα που λετε κ εμενα ειναι κοντος. Αλλα θα δειτε στην πραξη οτι τουλαχιστον τον πρωτο μηνα δεν θα σας ενοχλει. Κρατας με το ενα χερι το μωρο, θα σας δειξουν πως κ με το αλλο χερι απλωνεις αφρολουτρο και μετα με το ιδιο αυτο χερι ξεβγαζεις χωρις να βαζεις το μωρο κατω απο το τρεχουμενο νερο. Για αυτο κ δεν πειραζει να ναι μικρος κ κοντος ο νιπτηρας γιατι ουσιαστικα το ξεβγαζεις με το χερι, πετας νερακι πανω του. Μη σας αγχωνει, ειναι τοσο μικρα που κυριολεκτικα δεν πιανουν χωρο.

 

  • Μου αρέσει 3

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Για την φαιναρετη πάντα μιλάμε ετσι; Ειναι μαθήματα ψυχοπροφυλακτικης , ανώδυνου τοκετού και γονεικοτητας. Γίνονται σε δέκα συνεδρίες όπου μπορείς  αν θέλεις να συμμετέχει και ο σύζυγος. Τον δικο μου τον εβαλα στο παιχνίδι ενώ ηταν πολυ επιφυλακτικός. Απο την πρώτη συνέδρια ενθουσιάστηκε με αυτα που άκουσε. Πολυ σωστά η μαια εστίασε στις προσδοκίες των μπαμπάδων και τι να περιμένουμε με ενα νεογεννητο στο σπίτι και μετα στο κομμάτι διατροφής, συμπληρωμάτων της μαμας. Στο επόμενο μάθημα θα μιλήσουμε για την πρόκληση και τα σημάδια τοκετού και ποιος ο ρόλος του πατέρα εκείνη την ώρα σε ψυχολογικό και πρακτικό επίπεδο.

 Μπορείς να πεις οτι έμαθα οτι κάνετε καποια μαθήματα για εγκύους και ενδιαφερομαι να παρακολουθήσω.

 Σε πρώτη φαση εστιάζουν στο ψυχολογικό κομμάτι με συνέντευξη πάλι on line, αν αισθάνεσαι καλα που εισαι εγκυος , ευτυχισμένη , φοβισμένη κλπ. Εγω ειμαι μες την τρελή χαρα, μιας και η εγκυμοσυνη ηρθε πολυ δύσκολα. Και στο γράφω αυτο για να καταλάβεις οτι δεν αισθανόμουν ασχημα και γράφτηκα. Οποτε ακολουθεί μια λήψη ιστορικού και ψυχομετρικων τεστ, τύπου κοιμάσαι το βράδυ, σκέφτεσαι να αυτοκτονησεις κλπ. Απ οτι εχω δει μεχρι στιγμής ειναι πολυ υποστηρικτικοι σε ολα. Και την επόμενη εβδομαδα ξεκίνησε το μάθημα.

Τα ειχα παρακολουθησει κ γω τα σεμιναρια...αλλα δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα η οτι εμαθα κατι καινουριο απο οσα γνωριζα μεσω διαβασματος κλπ. επισης δεν με ενδιεφερε το κομματι του φτ λογω καισαρικης γιατι ειχα επιπωματικο πλακουντα κ αλλες επιπλοκες, οποτε σε εκεινες τις φασεις δεν μου ηταν χρησιμα πρακτικα. παντως οσον αφορα θηλασμο, φροντιδα νεογεννητου κλπ θεωρω πως οσα βιντεο κ σεμιναρια κ να δεις, στην πραξη ολα ειναι τελειως διαψορετικα κ ειδικα στο μπανακι που λετε ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζετε...εγω εξαρχης την εκανα μονη μου κατω απο το νιπτηρα..και στους κοντους καντι μια χαρα χωρανε μην ανησυχεις καθολου.και μολις επεσε ο αφαλος την εκανα και μονη στο μπανακι...ακουγα κατι γνωστες που καναν τα παιδια τους μπανιο μονο με τη μανα τους κ τον αντρα τους κλπ κ ειχαν φτασει ποσο μηνων..κ μου εκανε πολυ εντυπωση αληθεια...θεωρω σαν μαμαδες ολα μπορουμε να τα καταφερουμε για τα παιδια μας..και προσωπικα δεν ηθελα εξαρχης να με δεσμευει η παρουσια τριτου προσωπου στην φροντιδα του παιδιου μου...αλλα ειμαι κ σαν ανθρωπος σε ολα ανεξαρτητη κ αυτονομη..γενικα ομως ολα αυτα που συζητατε θα εκπλαγειτε απο το ποσο απλα, φυσικα και γρηγορα θα σας φανουν..ο θηλασμος ειναι αλλο κομματι, που θεωρω πως κανενα σεμιναριο δεν σε προετοιμαζει καταλληλα..ειναι τελειως διαφορετικη η πραξη και χρειαζεται καθοδηγηση επαγγελματια σε περιπτωσεις δυσκολιων.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Τα ειχα παρακολουθησει κ γω τα σεμιναρια...αλλα δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα η οτι εμαθα κατι καινουριο απο οσα γνωριζα μεσω διαβασματος κλπ. επισης δεν με ενδιεφερε το κομματι του φτ λογω καισαρικης γιατι ειχα επιπωματικο πλακουντα κ αλλες επιπλοκες, οποτε σε εκεινες τις φασεις δεν μου ηταν χρησιμα πρακτικα. παντως οσον αφορα θηλασμο, φροντιδα νεογεννητου κλπ θεωρω πως οσα βιντεο κ σεμιναρια κ να δεις, στην πραξη ολα ειναι τελειως διαψορετικα κ ειδικα στο μπανακι που λετε ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζετε...εγω εξαρχης την εκανα μονη μου κατω απο το νιπτηρα..και στους κοντους καντι μια χαρα χωρανε μην ανησυχεις καθολου.και μολις επεσε ο αφαλος την εκανα και μονη στο μπανακι...ακουγα κατι γνωστες που καναν τα παιδια τους μπανιο μονο με τη μανα τους κ τον αντρα τους κλπ κ ειχαν φτασει ποσο μηνων..κ μου εκανε πολυ εντυπωση αληθεια...θεωρω σαν μαμαδες ολα μπορουμε να τα καταφερουμε για τα παιδια μας..και προσωπικα δεν ηθελα εξαρχης να με δεσμευει η παρουσια τριτου προσωπου στην φροντιδα του παιδιου μου...αλλα ειμαι κ σαν ανθρωπος σε ολα ανεξαρτητη κ αυτονομη..γενικα ομως ολα αυτα που συζητατε θα εκπλαγειτε απο το ποσο απλα, φυσικα και γρηγορα θα σας φανουν..ο θηλασμος ειναι αλλο κομματι, που θεωρω πως κανενα σεμιναριο δεν σε προετοιμαζει καταλληλα..ειναι τελειως διαφορετικη η πραξη και χρειαζεται καθοδηγηση επαγγελματια σε περιπτωσεις δυσκολιων.

Συμφωνω σε ολα!! 

Σιγουρα σαν πρωτομανουλες ενα αγχος ισως το εχετε, αλλα γινονται ολα τοοσο φυσικα, που το μπανακι ισως ειναι κ το πιο ευκολο απο ολα τα αλλα. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Καντι Καλησπέρα κοριτσάρα κοντεύεις βλέπω χαίρομαι με την χαρά σου. Για τον θηλασμό διαβάζω και θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου άποψη συγγνώμη που πετάγομαι σαν την πορδή. Μου βγήκε η ψυχή με τα ξενύχτια και τα στήθη να πονάνε από το βάρος αλλά εκείνη την γλυκιά αίσθηση πληρότητας του κοιμισμένου -ταισμένου μωρού να ακουμπάει επάνω μου την νοσταλγώ ακόμα κάπου κάπου. Μεγάλο δώρο και ευλογία ήταν για μένα. Και δυστυχώς ή ευτυχώς το 2ο παιδάκι μου το θήλασα μόνο 4,5 μήνες και το 3ο μου παιδάκι μόνο 3 φορές κι αυτές ''κλεφτές''. Αν υπήρχε χρονομηχανή (δεν την έχουν ανακαλύψει ακόμα) θα γύριζα πίσω στη στιγμή που πήρα τα χάπια διακοπής μητρικού γάλακτος και θα τα έφτυνα. Σεβάστηκα όμως το σώμα μου που δεν άντεχε άλλο να γεμίζει συνέχεια γάλα. Και μιας και κάποιες είστε για πρώτη φορά μέλλουσες μανούλες θα πω το γραφικό ότι τα ζόρια είναι μετά όταν μεγαλώνουν και όχι το τι γάλα τους κάθεται καλά ή αν έχουν γοπ κοκ. Θα με θυμηθείτε πως σε κάποια χρόνια, όπως το έλεγα κι εγώ και δεν το πίστευα, αυτά θα σας φαίνονται ανέκδοτα. Καλή λευτεριά σε όλες :) 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Παρακολούθησα χθες το σεμινάριο της nutricia! Καλούτσικο ήταν, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα ή ότι άκουσα κάτι πολύ καινούργιο αλλά οκ! Έχω κάνει αίτηση και για τα επόμενα! Εσύ το παρακολούθησες?

Το πιο ενδιαφέρον μου φάνηκε η άποψη της συγκεκριμένης μαίας ότι δεν προτείνει την χρήση της βρεφικής φωλιάς, καθώς ήμουν σε δίλημμα αν θα αγόραζα ή όχι!

Επίσης, μας έδειξε πως κάνουμε μπάνιο νεογέννητο που δεν του έχει πέσει ακόμα ο αφαλός και μου φάνηκε πααααρα πολύ δύσκολο και επικίνδυνο, ειδικά στην αρχή που δεν θα ξέρουμε καλά να το πιάσουμε!

Λέει ότι το κρατάς κάτω από τρεχούμενο νερό στο νεροχύτη και δεν το βάζεις στο μπανάκι του μέχρι να πέσει ο αφαλός!

Κ εγω το παρακολουθησα κ να σου πω την αληθεια το περιμενα πιο ενδιαφερον!! 

Μου εκανε εντυπωση οτι απαγορευεται η παντα στην κουνια του μωρου.. ολοι μου το ελεγαν σαν απαραιτητο!! 

Για τη φωλιτσα, μια φιλη που εχει κ θα μου τη δωσει οταν με το καλο ερθει η μπεμπα, ειναι καταενθουσιασμενη κ λεει οτι την εχει βολεψει απειρα... Θα τη δοκιμασουμε κ βλεπουμε!!

Η βρυση κ σε εμενα ειναι χαμηλη οποτε δεν ξερω αν θα με βολεψει αλλα σκεφτηκα οτι θα τη βαζω κανονικα στο μπανακι της απλα θα την κραταω ψηλα για να μη βρεχεται πολυ ο αφαλος της! 

Τι να πω.... Στην πραξη θα φανουνε ολα :tongue:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεκινησα Pilates για εγκύους. Το μάθημα ηταν μια χαρα τεντώθηκε το κορμάκι μου. Αλλα ρε κοριτσια ο μπεμπης έκανε 300 σβούρες μετα, οσο τεντώθηκα εγω αλλο τοσο τεντώθηκε κι αυτός την επόμενη ώρα . Ανησύχησα λιγο. Θα δω τωρα αν επαναληφθεί στο επόμενο.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Καντι said:

Χαχαχα και ρελαξ που κουνιέται μου εδωσε η φιλη μου. Τελεια!

 Αντικειμενικά παντως ολα αυτα ειναι πολυτέλειες για τους γονείς το μωρο όντως μονο την αγκαλιά θα χρειαζεται.

και εγω προσπαθω να αποφασισω τι ρελαξ να παρουμε... με κινηση ή οχι.. οπως λετε κ εσεις, αλλοι λενε οτι τα μωρακια τα λατρευουν και αλλα δεν καθονται καθολου :S 

 

1 hour ago, Nantia1286 said:

Το πιο ενδιαφέρον μου φάνηκε η άποψη της συγκεκριμένης μαίας ότι δεν προτείνει την χρήση της βρεφικής φωλιάς, καθώς ήμουν σε δίλημμα αν θα αγόραζα ή όχι!

 

εγω σκεφτομαι να παρω φωλια για να τον βαζω στον καναπε μαζι μας και για να καθεται κ μερικεσ φορες ανετα μεταξυ μας στο κρεβατι!


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

και εγω προσπαθω να αποφασισω τι ρελαξ να παρουμε... με κινηση ή οχι.. οπως λετε κ εσεις, αλλοι λενε οτι τα μωρακια τα λατρευουν και αλλα δεν καθονται καθολου :S 

 

Άμα ειναι να το αγοράσεις καινουργιο με κίνηση να το πάρεις, τωρα αν κάτσει θα φανεί στο παιδί.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

πηγα mothercare τωρα το απογευμα και του πηρα μερικα φορμακια 3-6!! μιλησα με μια φιλη μου που γεννησε πριν 40 μερες περιπου και μου ειπε οτι το 0-3 ηδη δεν του ειναι ανετο!!! νομιζω οτι ισως εχω παρει αρκετα 0-3 και ισως δε τα φορεσει ποτε!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

του πηρα και 2 sleep suits 2,5 tog 

Just now, Καντι said:

Άμα ειναι να το αγοράσεις καινουργιο με κίνηση να το πάρεις, τωρα αν κάτσει θα φανεί στο παιδί.

ναι... χωρις κινηση εχω βρει της chicco ενα και με κινηση εχω βρει ενα fischer price κ ενα cam.. εσεις τι εχετε?

 

 


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, pap88 είπε:

 

 

πηγα mothercare τωρα το απογευμα και του πηρα μερικα φορμακια 3-6!! μιλησα με μια φιλη μου που γεννησε πριν 40 μερες περιπου και μου ειπε οτι το 0-3 ηδη δεν του ειναι ανετο!!! νομιζω οτι ισως εχω παρει αρκετα 0-3 και ισως δε τα φορεσει ποτε!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

του πηρα και 2 sleep suits 2,5 tog 

ναι... χωρις κινηση εχω βρει της chicco ενα και με κινηση εχω βρει ενα fischer price κ ενα cam.. εσεις τι εχετε?

Αχ υπνοσακακια εννοείς; Ρε συ δεν σας ρωτανε φίλοι τι να πάρετε για να τους αναθέσετε μερικά πράγματα. Εγω εχω φτιάξει λίστα γιατι εχω ήδη 7 που με ρώτησαν τι να μας πάρουν και τους την εχω προωθήσει.

Μας εδωσαν το ρελαξ μωρού ingenuity , αν το κανεις ετσι αναζήτηση στο Σκρουτζ θα σου βγαλει αρκετές επιλογές. Εμας κουνιέται κιόλας.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω να εξομολογηθω οτι αγχωθηκα λιγο αποψε με την γεννα και αυτα που ερχονται. συνειδητοποιησα οτι εχω μπει στον 8ο πλεον και οτι οι μερες περνανε γρηγορα. ξαφνικα σκεφτομαι αυτα που δεν εχω κανει ακομη (ακομη και τη τσαντα μαιευτηριου που μεχρι προτεινος ελεγα οτι ειναι νωρις) και λιγο σφιγγεται η καρδουλα μου!! 

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, pap88 είπε:

παντως εχω να εξομολογηθω οτι αγχωθηκα λιγο αποψε με την γεννα και αυτα που ερχονται. συνειδητοποιησα οτι εχω μπει στον 8ο πλεον και οτι οι μερες περνανε γρηγορα. ξαφνικα σκεφτομαι αυτα που δεν εχω κανει ακομη (ακομη και τη τσαντα μαιευτηριου που μεχρι προτεινος ελεγα οτι ειναι νωρις) και λιγο σφιγγεται η καρδουλα μου!! 

Κάτσε καλε να κάνουμε και το ντοπλερ και μετα το συζητάμε για την βαλιτςα και τον τοκετό. Παντως τα σεμινάρια γι αυτο τα πήρα σβάρνα για να ξερω τι με περιμένει.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nancy_ είπε:

Παρακολούθησα χθες το σεμινάριο της nutricia! Καλούτσικο ήταν, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα ή ότι άκουσα κάτι πολύ καινούργιο αλλά οκ! Έχω κάνει αίτηση και για τα επόμενα! Εσύ το παρακολούθησες?

Το πιο ενδιαφέρον μου φάνηκε η άποψη της συγκεκριμένης μαίας ότι δεν προτείνει την χρήση της βρεφικής φωλιάς, καθώς ήμουν σε δίλημμα αν θα αγόραζα ή όχι!

Επίσης, μας έδειξε πως κάνουμε μπάνιο νεογέννητο που δεν του έχει πέσει ακόμα ο αφαλός και μου φάνηκε πααααρα πολύ δύσκολο και επικίνδυνο, ειδικά στην αρχή που δεν θα ξέρουμε καλά να το πιάσουμε!

Λέει ότι το κρατάς κάτω από τρεχούμενο νερό στο νεροχύτη και δεν το βάζεις στο μπανάκι του μέχρι να πέσει ο αφαλός!

Κορίτσι μην αγχώνεσαι! Κι εγώ νόμιζα ότι είναι ό,τι πιο δύσκολο υπάρχει το μπανάκι του νεογέννητου! Και όμως είναι παιχνιδάκι! Σκέψου ότι είναι μικρούλικα και δεν κουνιούνται και πολύ. Οπότε το κρατάς με το ένα χέρι και με το άλλο το σαπουνίζεις. Μπορείς να ζητήσεις από το μαιευτήριο να πας ένα πρωί όταν τα κάνουν μπάνιο να σου δείξουν.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δεκεμβριομανούλες...Τι κάνετε; Εμείς χθες πήγαμε στον γιατρό και μας είπε ότι ο χοντρός έχει πάει 1700 kg στο περίπου και την άλλη βδομάδα που μπαίνω στις 32 εβδομάδες πάω για το Doppler!Εσεις ποτέ με το καλό; Δεν το πιστεύω ότι επιτέλους κοντεύουμε....:):-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...