Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Να σε ρωτήσω  πηγές με παραπεμπτικό ?Πόσο Σου στοίχισε ?

Όχι αυτού του είδους οι γιατροι δεν δέχονται συνταγογραφηση. 140 ηταν η αρχική που ειναι διαπραγματεύσιμη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Γεια σας κοριτσια καναμε το ντοπλερ μας σημερα. Τα βρήκε ολα πολυ καλα! Και τον μικρο ψιλολιγνο. Οτι ειναι ψηλός μας το έλεγαν απο την αρχη το μηριαίο του ηταν πάντα στα ανώτερα όρια. Απλα τωρα δεν πηρε ιδαιτερα βάρος σ ενα μήνα. Μας τον έβγαλε 1.835γρ

 τον περίμενα μεγαλύτερο.

 Επισης γύρισε απέδωσαν φαίνεται οτι έκανα κι εχει το κεφαλάκι κάτω.

Αχ τι καλα που γυρισε!! Μπραβο το αντρακι σου! Μια χαρα μοντελακι!

Μακαρι να γυρισει κ μενα. Τι εκανες? Μπουσουλημα? 

5 ώρες πρίν, Zoyla είπε:

Οποίες πάτε στο ΙΚΑ, μην ξεχάσετε δύο με τρεις μέρες πριν να έχετε βάλει το Iban σας στο εφκα σας, αλλιώς δεν θα σας εξυπηρετείσουν και θα πρέπει να ξανά πάτε. Εγω έπεσα σε πολύ καλή κοπέλα και μου το έφτιαξε και με πήρε τηλ να με ενημερώσει ότι όλα καλά. Αλλά σε άλλους τους έστελνε χωρίς να τους κάνει δουλειά. 

Aαα κοντά είμαστε, εμένα 1850! Ύψος δεν μας είπε.. Αλλά ότι βλέπω, είμαστε στα μέσα την καμπύλης. 32 εβδομάδων με αυχενική (31 με περίοδο) 

Εσεις πατε με βαση την αυχενικη? Γιατι κ γω βασει αυχενικης ειμαι μια βδομαδα πιο μπροστα. Ο γιατρος μου δηλαδη με υπολογιζει με βαση την αυχενικη οχι την περιοδο. 

 

4 ώρες πρίν, Mts_dreamer είπε:

Καλησπέρα στα κορίτσια!!! Έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ . Ελπίζω να είστε όλες σούπερ!! 32 και 6 σήμερα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι για τον τοκετό. 

Πρώτα ο Θεός, μπαίνω με πρόκληση στις 39 εβδομάδες. 

Ας μιλήσουμε λίγο για το πως διαχειρίζεστε το άγχος και το φόβο σας κορίτσια μου ,μήπως και ηρεμήσω .

 

Καλημερα!! Κοριτσι μου ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι που κ που οτι σε κατακλυζουν τετοια συναισθηματα, αλλα οχι να σε καταβαλλουν. Δεν υπαρχει κανενας λογος. Ολα θα πανε καλα, σε λιγο παραπανω απο μηνα θα εχεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου και θα ξεκινησει το πιο ομορφο ταξιδι της ζωης σου. Δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι, μια χαρα θα τα πας. 

Φοβασαι εννοεις τον τοκετο η γενικα? 

Θα σου πω ειλικρινα λοιπον, οτι εγω γεννησα φυσιολογικα με προκληση και ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη οπως και δυσκολη γεννα, αλλα αξιζε? Χιλια τις εκατο. Θα το ξανακανα? Χιλιες φορες. Η δυναμη που εχουμε μεσα μας ειναι τεραστια και το θαυμα που θα κρατησεις στα χερια σου θα σε αποζημιωνει καθε μερα της ζωης σου, καθε λεπτο. Αυτο το πλασμα θα ειναι το δημιουργημα σας κ δεν θα πιστευεις ποση αγαπη χωραει στην καρδια σου για ενα τοσο δα πλασματακι. Απολαυσε αυτες τις τελευταιες εβδομαδες, χαλαρωσε, ακου μουσικουλα, διαβαζε βιβλιαρακια  και ολα θα ερθουν γιατι ακομα κ αυτο το ταξιδι της εγκυμοσυνης ειναι μοναδικο. 

  • Μου αρέσει 3

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Όχι αυτού του είδους οι γιατροι δεν δέχονται συνταγογραφηση. 140 ηταν η αρχική που ειναι διαπραγματεύσιμη.

Έχω ένα παραπεμπτικό όπου γράφει πάνω "αναιμία κύησης "το οποίο είναι μέχρι 20/11 στο οποίο ραντεβού δεν θα μπορώ να πάω... και μετά γράφει μέχρι 20/12 για δημόσιους φορείς τώρα να σου πω την αλήθεια και στην Αυχενική και στην Β είχα παραπεμτικα τα οποία άλλες φορές ήταν να πληρώσω  6€ άλλες 12€ τώρα Γράφει 16€ άσχετα εννοείται το τι θα πληρώσω στον γιατρό μετά...Και απλά ήθελα να μάθω αν πχ το doppler  γίνεται και σε ιατρείο από εμβρυολογο    για να μπορέσω να το δω 3D  και να μην με ξεπερνάει σε 10 λεπτά...Ο δικός μου γιατρός δεν αναλαμβάνει τέτοιους υπέρηχους 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mts_dreamer είπε:

Καλησπέρα στα κορίτσια!!! Έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ . Ελπίζω να είστε όλες σούπερ!! 32 και 6 σήμερα και έχω αρχίσει να αγχώνομαι για τον τοκετό. 

Πρώτα ο Θεός, μπαίνω με πρόκληση στις 39 εβδομάδες. 

Ας μιλήσουμε λίγο για το πως διαχειρίζεστε το άγχος και το φόβο σας κορίτσια μου ,μήπως και ηρεμήσω .

 

Υπάρχει λόγος που μπαίνεις με πρόκληση ήετσι κανονίσατε με τον γιατρο σας;

προφανως και υπάρχει άγχος , εμενα με βοήθησαν τα μαθήματα που εκανα και κανω , κυρίως νιώθω οτι απέκτησα γνώση για το τι να περιμενω απο το σπίτι και πως να προετοιμαστώ. Επισης νιώθω οτι εχω μπροστά μου πλεον ολες τις εναλλακτικές και μπορώ να αποφασίσω.

Just now, nanoula90 είπε:

Αχ τι καλα που γυρισε!! Μπραβο το αντρακι σου! Μια χαρα μοντελακι!

Μακαρι να γυρισει κ μενα. Τι εκανες? Μπουσουλημα? 

Όχι ρε αφου σου ειπα ηταν το μονο που δεν μπόρεσα να κανω. Εκανα και κανω πιλάτες για εγκύους, 30 λεπτά περπάτημα και του εχω κρεμάσει και το bola που το βγάζω μονο στον ύπνο.:

μικρουλης μου φάνηκε ακομα και ανυσηχησα λιγο.

εμενα η αυχενική γραφει 1/1/21 αλλα το θεωρω εντελώς απίθανο να με αφήσει για τότε. Πέρα του οτι λόγω εξωσωματικής ξέρουμε ακριβως ποτε εγινε η συλληψη

Just now, vivi24 είπε:

Έχω ένα παραπεμπτικό όπου γράφει πάνω "αναιμία κύησης "το οποίο είναι μέχρι 20/11 στο οποίο ραντεβού δεν θα μπορώ να πάω... και μετά γράφει μέχρι 20/12 για δημόσιους φορείς τώρα να σου πω την αλήθεια και στην Αυχενική και στην Β είχα παραπεμτικα τα οποία άλλες φορές ήταν να πληρώσω  6€ άλλες 12€ τώρα Γράφει 16€ άσχετα εννοείται το τι θα πληρώσω στον γιατρό μετά...Και απλά ήθελα να μάθω αν πχ το doppler  γίνεται και σε ιατρείο από εμβρυολογο    για να μπορέσω να το δω 3D  και να μην με ξεπερνάει σε 10 λεπτά...Ο δικός μου γιατρός δεν αναλαμβάνει τέτοιους υπέρηχους 

Ο γιατρος σου κατ αρχας καλα κανει , κανεις γιατρος που δεν ειναι εμβρυομητρικος με πιστοποίηση δεν θα έπρεπε να αναλαμβάνει.

 Τωρα οσον αφορα το παραπεμπτικό δεν καταλαβαινω σε τι αναφέρεται, οτι εχεις ως αιτιολογία το αναιμία κύησης και με αυτόν τον τροπο σου δικαιολογεί τον υπέρηχο. Γιατι ως αιτιολογία δεν μπορει να σταθεί αυτο για να κανεις α, β επιπεδου και Doppler.

 Το Doppler παντως ειναι τοσο σημαντική εξέταση οσο η Αυχενική και η Β και πρεπει να στο κανει εμβρυομητρικος. Αν δεν πας στο ιατρείο κάποιου και δεν θες να πληρώσεις τόσα λεφτά θα πρεπει να απευθυνθείς σε νοσοκομειο που επισης θα στο κανει εμβρυομητρικος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Έχω ένα παραπεμπτικό όπου γράφει πάνω "αναιμία κύησης "το οποίο είναι μέχρι 20/11 στο οποίο ραντεβού δεν θα μπορώ να πάω... και μετά γράφει μέχρι 20/12 για δημόσιους φορείς τώρα να σου πω την αλήθεια και στην Αυχενική και στην Β είχα παραπεμτικα τα οποία άλλες φορές ήταν να πληρώσω  6€ άλλες 12€ τώρα Γράφει 16€ άσχετα εννοείται το τι θα πληρώσω στον γιατρό μετά...Και απλά ήθελα να μάθω αν πχ το doppler  γίνεται και σε ιατρείο από εμβρυολογο    για να μπορέσω να το δω 3D  και να μην με ξεπερνάει σε 10 λεπτά...Ο δικός μου γιατρός δεν αναλαμβάνει τέτοιους υπέρηχους 

Εγω κοριτσι τις εξετασεις μου ολες τις κανω στο μαιευτηριο που θα γεννησω. Το ντοπλερ το εκανα με παραπεμπτικο και πληρωσα 70 ευρω. 

 

Just now, Καντι είπε:

Υπάρχει λόγος που μπαίνεις με πρόκληση ήετσι κανονίσατε με τον γιατρο σας;

προφανως και υπάρχει άγχος , εμενα με βοήθησαν τα μαθήματα που εκανα και κανω , κυρίως νιώθω οτι απέκτησα γνώση για το τι να περιμενω απο το σπίτι και πως να προετοιμαστώ. Επισης νιώθω οτι εχω μπροστά μου πλεον ολες τις εναλλακτικές και μπορώ να αποφασίσω.

Όχι ρε αφου σου ειπα ηταν το μονο που δεν μπόρεσα να κανω. Εκανα και κανω πιλάτες για εγκύους, 30 λεπτά περπάτημα και του εχω κρεμάσει και το bola που το βγάζω μονο στον ύπνο.:

μικρουλης μου φάνηκε ακομα και ανυσηχησα λιγο.

εμενα η αυχενική γραφει 1/1/21 αλλα το θεωρω εντελώς απίθανο να με αφήσει για τότε. Πέρα του οτι λόγω εξωσωματικής ξέρουμε ακριβως ποτε εγινε η συλληψη

Ο γιατρος σου κατ αρχας καλα κανει , κανεις γιατρος που δεν ειναι εμβρυομητρικος με πιστοποίηση δεν θα έπρεπε να αναλαμβάνει.

 Τωρα οσον αφορα το παραπεμπτικό δεν καταλαβαινω σε τι αναφέρεται, οτι εχεις ως αιτιολογία το αναιμία κύησης και με αυτόν τον τροπο σου δικαιολογεί τον υπέρηχο. Γιατι ως αιτιολογία δεν μπορει να σταθεί αυτο για να κανεις α, β επιπεδου και Doppler.

 Το Doppler παντως ειναι τοσο σημαντική εξέταση οσο η Αυχενική και η Β και πρεπει να στο κανει εμβρυομητρικος. Αν δεν πας στο ιατρείο κάποιου και δεν θες να πληρώσεις τόσα λεφτά θα πρεπει να απευθυνθείς σε νοσοκομειο που επισης θα στο κανει εμβρυομητρικος.

Αχ ναι το χα ξεχασει οτι κανεις πιλατες. Για το βαρος μην ανησυχεις μεσα στα νορμαλ πλαισια ειναι και απο δω κ περα θα παιρνει πολυ παραπανω απ οτι επαιρνε μεχρι τωρα. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Αχ τι καλα που γυρισε!! Μπραβο το αντρακι σου! Μια χαρα μοντελακι!

Μακαρι να γυρισει κ μενα. Τι εκανες? Μπουσουλημα? 

Εσεις πατε με βαση την αυχενικη? Γιατι κ γω βασει αυχενικης ειμαι μια βδομαδα πιο μπροστα. Ο γιατρος μου δηλαδη με υπολογιζει με βαση την αυχενικη οχι την περιοδο. 

 

Καλημερα!! Κοριτσι μου ειναι φυσιολογικο να αισθανεσαι που κ που οτι σε κατακλυζουν τετοια συναισθηματα, αλλα οχι να σε καταβαλλουν. Δεν υπαρχει κανενας λογος. Ολα θα πανε καλα, σε λιγο παραπανω απο μηνα θα εχεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου και θα ξεκινησει το πιο ομορφο ταξιδι της ζωης σου. Δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι, μια χαρα θα τα πας. 

Φοβασαι εννοεις τον τοκετο η γενικα? 

Θα σου πω ειλικρινα λοιπον, οτι εγω γεννησα φυσιολογικα με προκληση και ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη οπως και δυσκολη γεννα, αλλα αξιζε? Χιλια τις εκατο. Θα το ξανακανα? Χιλιες φορες. Η δυναμη που εχουμε μεσα μας ειναι τεραστια και το θαυμα που θα κρατησεις στα χερια σου θα σε αποζημιωνει καθε μερα της ζωης σου, καθε λεπτο. Αυτο το πλασμα θα ειναι το δημιουργημα σας κ δεν θα πιστευεις ποση αγαπη χωραει στην καρδια σου για ενα τοσο δα πλασματακι. Απολαυσε αυτες τις τελευταιες εβδομαδες, χαλαρωσε, ακου μουσικουλα, διαβαζε βιβλιαρακια  και ολα θα ερθουν γιατι ακομα κ αυτο το ταξιδι της εγκυμοσυνης ειναι μοναδικο. 

Αχουυυυυ!!!! Πόσο όμορφα μου τα λες κορίτσι μου και πόσο με καθησυχάζεις!!! Σε ευχαριστώ ειλικρινά!!!

Φοβάμαι τους πόνους,τόσο φρικτούς που τους περιγράφουν αναρωτιέμαι πως θα αντέξω Θεούλη μου ; Θα ανταπεξέλθω στο να φέρω το αστεράκι μου χωρίς να το ταλαιπωρήσω ;;; Φοβούμαι την πρόκληση που λένε πονάει πιο πολύ ...Επίσης δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο με ρωτάνε με απορία "θα κάνεις επισκληρίδιο;" ,διότι το έχω δεδομένο με όσα ακούω

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εγω κοριτσι τις εξετασεις μου ολες τις κανω στο μαιευτηριο που θα γεννησω. Το ντοπλερ το εκανα με παραπεμπτικο και πληρωσα 70 ευρω. 

 

Αχ ναι το χα ξεχασει οτι κανεις πιλατες. Για το βαρος μην ανησυχεις μεσα στα νορμαλ πλαισια ειναι και απο δω κ περα θα παιρνει πολυ παραπανω απ οτι επαιρνε μεχρι τωρα. 

Δεν ειχα ιδέα οτι τα ιδιωτικά δέχονται παραπεμπτικό για να επιμοιραστεί καπως το κόστος. Το θεμα ειναι οτι αυτόν τον μήνα εγω πήρα δυο κιλά, κι μπεμπης , που ηταν οταν εγω σαβουρωνα;;;;

Just now, Mts_dreamer είπε:

Αχουυυυυ!!!! Πόσο όμορφα μου τα λες κορίτσι μου και πόσο με καθησυχάζεις!!! Σε ευχαριστώ ειλικρινά!!!

Φοβάμαι τους πόνους,τόσο φρικτούς που τους περιγράφουν αναρωτιέμαι πως θα αντέξω Θεούλη μου ; Θα ανταπεξέλθω στο να φέρω το αστεράκι μου χωρίς να το ταλαιπωρήσω ;;; Φοβούμαι την πρόκληση που λένε πονάει πιο πολύ ...Επίσης δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο με ρωτάνε με απορία "θα κάνεις επισκληρίδιο;" ,διότι το έχω δεδομένο με όσα ακούω

Η επισκληρίδειος καθυστερεί καπως τον τοκετό, για να ειναι πιο διαχειρίσιμοι οι πόνοι,  γι αυτο μάλλον σε ρωτανε.

Δεν ξερω αν θα σε καθυσησυχασει να σκεφτείς άτομα του περιβάλλοντος σου που κάνανε παιδια και να σκεφτείς για κάποιες περιπτώσεις, αφου μπόρεσε η τάδε μπορώ κι εγω!!!

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mts_dreamer είπε:

Αχουυυυυ!!!! Πόσο όμορφα μου τα λες κορίτσι μου και πόσο με καθησυχάζεις!!! Σε ευχαριστώ ειλικρινά!!!

Φοβάμαι τους πόνους,τόσο φρικτούς που τους περιγράφουν αναρωτιέμαι πως θα αντέξω Θεούλη μου ; Θα ανταπεξέλθω στο να φέρω το αστεράκι μου χωρίς να το ταλαιπωρήσω ;;; Φοβούμαι την πρόκληση που λένε πονάει πιο πολύ ...Επίσης δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο με ρωτάνε με απορία "θα κάνεις επισκληρίδιο;" ,διότι το έχω δεδομένο με όσα ακούω

Εννοειται θα ανταπεξελθεις! Μαλλον εχεις υποτιμησει πολυ τον εαυτο σου, ειμαστε πολυ πιο δυνατες απ οτι φανταζεσαι. Και επισης η φυση της γυναικας περιλαμβανει και τη γεννα! 

Το οτι θα κανεις προκληση δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα πονεσεις κ περισσοτερο. Εγω μπηκα με προκληση, οπως κ πολλες φιλες μου. Ε αμα σου πω οτι η καθεμια απο μας ειχε διαφορετικη εμπειρια??? Για αυτο κ μην σκεφτεσαι τωρα αυτα, δεν εχει νοημα κανενα. Αληθεια στο λεω, μπορει να φανταζει στο μυαλο σου κατι τρομακτικο αλλα δεν ειναι ετσι. 

Οσο για την επισκληριδιο προσωπικα την αγαπω χαχαχα, αλλα ακομα κ κει η καθεμια εχει αλλη οπτικη. Μη σε επηρεαζει τι σε ρωτανε κλπ κλπ.

Just now, Καντι είπε:

Δεν ειχα ιδέα οτι τα ιδιωτικά δέχονται παραπεμπτικό για να επιμοιραστεί καπως το κόστος. Το θεμα ειναι οτι αυτόν τον μήνα εγω πήρα δυο κιλά, κι μπεμπης , που ηταν οταν εγω σαβουρωνα;;;;

Η επισκληρίδειος καθυστερεί καπως τον τοκετό, για να ειναι πιο διαχειρίσιμοι οι πόνοι,  γι αυτο μάλλον σε ρωτανε.

Δεν ξερω αν θα σε καθυσησυχασει να σκεφτείς άτομα του περιβάλλοντος σου που κάνανε παιδια και να σκεφτείς για κάποιες περιπτώσεις, αφου μπόρεσε η τάδε μπορώ κι εγω!!!

Δεν εχει να κανει ποσο τρως εσυ ουτε ποσα κιλα θα παρεις. Το ενα ειναι ανεξαρτητο απ το αλλο. Το μωρο θα παρει οτι πρεπει να παρει. Μην αγχωνεσαι θα δεις οτι θα παιρνει παραπανω τωρα τους τελευταιους μηνες. Μπορει να θελει να ειναι μοντελακι το αντρακι σου.  Εγω εχω παρει 10 κιλα ισως κ παραπανω φοβαμαι να ζυγιστω και μετα θα χω αγωνα για να χασω γτ ειχα κ απο πριν κατι λιγα. 

Για την επισκληριδιο επισης δρα διαφορετικα σε καθε περιπτωση. Ναι υπαρχει το ενδεχομενο να καθυστερει εναν τοκετο, αλλα υπαρχει κ η αλλη περιπτωση, να χαλαρωσει την μητερα και να εξελιχθει πιο γρηγορα κ ομαλα απο κει που ειχε κολλησει η διαστολη για ωρα. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Δεν ειχα ιδέα οτι τα ιδιωτικά δέχονται παραπεμπτικό για να επιμοιραστεί καπως το κόστος. Το θεμα ειναι οτι αυτόν τον μήνα εγω πήρα δυο κιλά, κι μπεμπης , που ηταν οταν εγω σαβουρωνα;;;;

Η επισκληρίδειος καθυστερεί καπως τον τοκετό, για να ειναι πιο διαχειρίσιμοι οι πόνοι,  γι αυτο μάλλον σε ρωτανε.

Δεν ξερω αν θα σε καθυσησυχασει να σκεφτείς άτομα του περιβάλλοντος σου που κάνανε παιδια και να σκεφτείς για κάποιες περιπτώσεις, αφου μπόρεσε η τάδε μπορώ κι εγω!!!

Εγώ παντος 2 παιδια έκανα χωρίς επισκληριδιο, στην κόρη μου δεν προλαβα κ στον γιο μου παλι τσαμπα θα την έκανα λόγο γρηγοραδας. Κ τα 2 τα έκανα μέσα σε 3 ώρες όλη η διαδικασία πονος κ τοκετός , τώρα στο 3 θα δω ;):razz:. Η κάθε γυναίκα έχει την δική της αντοχή σε αυτό το μεγαλείο. Δεν μπορώ να πω πως δεν πονεσα αλλά ήταν ευτυχώς γρήγορα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mts_dreamer είπε:

Λίστα μαιευτηρίου... Ας μιλήσουμε γι αυτό !!! Χεχε

Καλημέρα, λέω κ γω που εξαφανίστηκαν ολες:huh:

Εγώ που θα είμαι σε δημόσιο νοσοκομείο έχω παρει αρκετά. Θέλετε να τα γράψουμε;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι για πείτε. Προς το παρον πήρα μια νυχτικια που νομιζω οτι θα την βάλω μονο στο μαιευτήριο απο τα triumph ήταν προσφορά με 13 ευρώ, απο τα oysho μια πιτζάμα που ανοίγουν τα κουμπιά μπροστά, επισης εκπτωτική, δυο σουτιέν θηλασμού απο τα mothercare με 50% έκπτωση είχαν 22 ευρώ, παντόφλες καινούργιες. Ρόμπες εχω.

 Εχω την εντύπωση οτι στα ιδιωτικά τα ντύνουν αυτοί τα μωρά, θα ρωτήσω ομως κι οτι χρειάζεσαι μονο φόρμα εξόδου.

 Επισης μου έστειλε δώρο μια φιλη μου ενα φορμάκι που ειναι σαν πουγκί στα ποδαράκια γαι να εχει το μπεμπέ την αίσθηση οπως ειναι μεσα στην μήτρα. Πολυ μου άρεσε!

Επισης κοριτσια άρχισα να πλένω και να σιδερώνω  ρουχαλάκια! Πήρα το Αρκάδι , το οποιο δεν μου μυρίζει καθόλου ωραία , χωματιλα θα το ελεγα...

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Οσες γεννησετε σε ιδιωτικο δεν θα χρειαστειτε κατι για το μωρο, μονο τα ρουχαλακια για να βγει και πανες αγκαλιας.

Για σας πυτζαμες ή νυχτικιες αναλογως τι εχετε προμηθευτει, καποιο αφρολουτρο κ σαμπουαν (θυμαμαι στο Ρεα δεν μου τα παρειχαν αυτα), τα ρουχα σας εννοειται για να βγειτε, ισως και μια συσκευασια σερβιετες λοχειας για φυσιολ. τοκετο γιατι σου δινουν νομιζω ενα πακετο. Εγω ειχα πολυ αιμα τις πρωτες μερες και δεν μου εφτασαν αυτες που μου δωσανε στο μαιευτηριο και το δευτερο πακετο ηταν εξτρα, το πληρωνες. Αλλα τελικα μου δωσανε οι κοπελες που ειχα στο δωματιο μιας κ εκεινες δεν τα χρειαστηκανε τοσο πολυ, ηταν με καισαρικη. 

Επισης εγω ειχα παρει και λανολινη, ειναι μια κρεμα για τις θηλες, τις πρωτες μερες πονανε πολυ στον θηλασμο μεχρι να συνηθισουν και να σκληρυνουν. Μπορεις να βαλεις κ το γαλα σου επανω, αλλα επειδη το γαλα κατεβαινει την 3η μερα, με βολεψε περισσοτερο η κρεμα. Ειχα παρει κ κοχυλια ωστε να μην ακουμπαει η μπλουζα πανω μου. Ετσι εβαζα την κρεμα, απο πανω τα κοχυλια και επουλωθηκαν πολυ γρηγορα οι πληγες. 

Σαγιοναρες επισης πλαστικες. Αυτες θα σας βολεψουν οταν θελετε να κανετε ενα ντουζ για να μην πατατε κατω. 

Τωρα καλλυντικα, σεσουαρ, λαστιχακια μαλλιων, κλπ αυτα ειναι στα προσωπικα αντικειμενα. Τα μωρα τα ντυνουν εκει με δικα τους φορμακια και πανες τους αλλαζουν οι μαιες.

 

Για το δημοσιο ξερω οτι πρεπει να τα παρετε ολα και για σας κ για το μωρο. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...