Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Εμεις στρωσαμε,ετοιμασαμε την γωνιουλα της στο δωματιο μας καθως λογω κορονοιου εχει παει πισω η ετοιμασια του δικου μας σπιτιου.Φτιαξαμε ντουλαπες και θα στολισουμε το πολυ μικρο δεντρακι φετος ετσι για το καλο,καθως το 2μετρο θα μας φαει χωρο και ποιος το στολιζει - ξεστολιζει με νεογεννητο σπιτι

Απο ρουχα - επιπλα - μετακινηση μωρου σχεδον ολα μας τα εδωσαν τα αδερφια μας καθως η μικρη θα ειναι το 3 εγγονι και απο τις δυο πλευρες της οικογενειας.Οποτε ολα υπαρχουν επι 3 μην σας πω.....Δεν χωρανε πουθενα,για τετοιες ποσοτητες!!!

Απορρυπαντικο πηρα 2,το Αρκαδι και καποιο αλλο δεν θυμαμαι.Και τα δυο πολυ καλα,το Αρκαδι λιγο περιεργο αρωμα εχει αλλα σημερα που τα σιδερωνα μου ερχοταν μυρωδια φρεσκαδας.Θα δοκιμασω ομως και αλλα.

Σχεδον εχω τελειωσει...σιδερωνα 6 ωρες καθιστη βεβαια.Η βαλιτσα σχεδον εκλεισε.Νυχτικακια - ρομπιτσες μου αγορασε η γλυκια μου πεθερουλα.Πιτζαμακια ειχα βαλει μονο εγω αλλα επεμενε και τελικα ισως ειχε δικιο. 

Πεμπτη εχω ραντεβου στον γιατρο και μπαινω στην 36 εβδομαδα.Οποτε περασα το μαξιλαρακι που μου εδωσε ο γιατρουλης μου σιγα σιγα μπαινουμε στην τελικη ευθεια.

Το  λίκνο στο δωμάτιο μας το αφηνω για το τελος. Σκέφτομαι οτι ειναι νωρίς να στριμωχτούμε απο τωρα. Τα σεντονακια του τα έπλυνα , μονο στήσιμο θελει ή νομίζετε οτι πρεπει να πλύνω και το ύφασμα του; Το neste πήραμε.

 Χειμωνιάτικα δεν εχω κατεβάσει και κόβω φλέβες ! Σκέφτομαι αφου θα παίξει εγκλεισμός, μηπως να την βγάλω με φόρμες και μπουφάν;;-)

  Στόλισε και η απέναντι το Δένδρο της χτες , ωραία σκέφτηκα για να μπαινω στο κλίμα.

 Ρανια απο την Πεμπτη θα πηγαίνεις λογικά καθε βδομάδα για καρδιοτοκογραφο ε;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μόλις τώρα γράφτηκα και εγώ στην παρέα σας έχω Πητ 17/12 θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ξάπλα από της 26 εβδομάδες λόγω Κοντού τραχήλου και συσπάσεις το αντιμετωπίσαμε με φάρμακα και έχω φτάσει αισίως 34 και 5 τώρα έχω τράχηλο 1,4 λέτε να αντέξει τουλάχιστον μέχρι της 36 βδομαδες? Επίσης το μωρό είναι υπερκινητικό και όταν κουνιέται με πονάει πάρα πολύ υπάρχει άλλη μανούλα που όταν κουνιέται το μωρό να πονάει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μόλις τώρα γράφτηκα και εγώ στην παρέα σας έχω Πητ 17/12 θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ξάπλα από της 26 εβδομάδες λόγω Κοντού τραχήλου και συσπάσεις το αντιμετωπίσαμε με φάρμακα και έχω φτάσει αισίως 34 και 5 τώρα έχω τράχηλο 1,4 λέτε να αντέξει τουλάχιστον μέχρι της 36 βδομαδες? Επίσης το μωρό είναι υπερκινητικό και όταν κουνιέται με πονάει πάρα πολύ υπάρχει άλλη μανούλα που όταν κουνιέται το μωρό να πονάει?

Γιατι να μην αντέξει άμα εισαι ξάπλα; Δεν ειχα τέτοιο θεμα οποτε δεν εχω και άποψη βεβαια.

Κι ο δικος μου με πονάει κουλουριαζεται και κανει βουναλάκια σε πλευρές της κοιλιάς μου που προεξέχουν.  Την τελευταια εβδομαδα τρώω και μου έρχεται το πόδι του στον πνεύμονα, μην σου πω στο βυζι. Προσπαθώ με το χέρι μου να τον καθοδηγήσω πως θελω να απλωθεί και η αλήθεια ειναι οτι έρχεται απο κάτω. Επισης με πονάει οταν διεκδικεί χώρο απο το έντερο εκεί γινεται μάχη.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Γιατι να μην αντέξει άμα εισαι ξάπλα; Δεν ειχα τέτοιο θεμα οποτε δεν εχω και άποψη βεβαια.

Κι ο δικος μου με πονάει κουλουριαζεται και κανει βουναλάκια σε πλευρές της κοιλιάς μου που προεξέχουν.  Την τελευταια εβδομαδα τρώω και μου έρχεται το πόδι του στον πνεύμονα, μην σου πω στο βυζι. Προσπαθώ με το χέρι μου να τον καθοδηγήσω πως θελω να απλωθεί και η αλήθεια ειναι οτι έρχεται απο κάτω. Επισης με πονάει οταν διεκδικεί χώρο απο το έντερο εκεί γινεται μάχη.

Τελικά δεν είμαι η μόνη είναι το πρώτο μου μωράκι και με έχει πιάσει το άγχος με λέει και η μαμά μου εγώ 3 παιδιά έκανα δεν με πονουσανε όταν κλωτσούσαν ή όταν κουνιονταν και λεω μπας και είναι τόσο υπερβολικια? Εμένα με πονάει η κύστη μου γιατί σπρώχνει προς τα κάτω δεν το συζητάω ανά μισάωρο τουαλέτα γιατί νομίζω ότι θα μου φυγουν..... Ελπίζω να πάνε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Τελικά δεν είμαι η μόνη είναι το πρώτο μου μωράκι και με έχει πιάσει το άγχος με λέει και η μαμά μου εγώ 3 παιδιά έκανα δεν με πονουσανε όταν κλωτσούσαν ή όταν κουνιονταν και λεω μπας και είναι τόσο υπερβολικια? Εμένα με πονάει η κύστη μου γιατί σπρώχνει προς τα κάτω δεν το συζητάω ανά μισάωρο τουαλέτα γιατί νομίζω ότι θα μου φυγουν..... Ελπίζω να πάνε όλα καλά 

Κατ αρχας ολα αυτα τα πονάκια τα ξεχνάς , που να θυμάται η μαμά σου ; Ο οργανισμος μας ειναι προγραμματισμενος ετσι ώστε να μην θυμάται καν τους πόνους του τοκετού για να ξανά γεννήσουμε.

 Οταν το παιδί εχει το κεφάλι προς τα κάτω πιέζει την κύστη κανει δοκιμές  συνεχεια για το πως θα πάρει θεση για να βγει στις βδομάδες που ειμαστε. Επισης εξαρτάται ο σωματοτυπος καθε κοπέλας, σε μια αδύνατη κοπελα δεν υπάρχει άπλετος χώρος για το μωρο , στην οπίσθια κλίση της μήτρας επισης το έντερο με την μήτρα ειναι ήδη κολλητά. Καθε μια μας εχει την δίκη της εμπειρια.

 Απλα να μην αγχώνεσαι, εχουμε φτασει σε εβδομάδες που ειναι βιώσιμα τα μωράκια μας. Καλώς ήρθες στην ομάδα μας!

 Τι περιμένεις κια που γεννας;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Κατ αρχας ολα αυτα τα πονάκια τα ξεχνάς , που να θυμάται η μαμά σου ; Ο οργανισμος μας ειναι προγραμματισμενος ετσι ώστε να μην θυμάται καν τους πόνους του τοκετού για να ξανά γεννήσουμε.

 Οταν το παιδί εχει το κεφάλι προς τα κάτω πιέζει την κύστη κανει δοκιμές  συνεχεια για το πως θα πάρει θεση για να βγει στις βδομάδες που ειμαστε. Επισης εξαρτάται ο σωματοτυπος καθε κοπέλας, σε μια αδύνατη κοπελα δεν υπάρχει άπλετος χώρος για το μωρο , στην οπίσθια κλίση της μήτρας επισης το έντερο με την μήτρα ειναι ήδη κολλητά. Καθε μια μας εχει την δίκη της εμπειρια.

 Απλα να μην αγχώνεσαι, εχουμε φτασει σε εβδομάδες που ειναι βιώσιμα τα μωράκια μας. Καλώς ήρθες στην ομάδα μας!

 Τι περιμένεις κια που γεννας;

Αγοράκι έχω έκανα στις 34 βδομάδες το γ επίπεδου υπέρηχο μου τον έβγαλαν 2.200 το ζουζουνακι μου στο διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης θα γεννήσω εσύ? Τον μόνο φόβο που έχω είναι μην βγει ποιο μπροστα και θέλει θερμοκοιτίδα και λόγω οικονομικών θα το στείλουμε σε δημόσιο και φοβάμαι με τον κορωνοιο μην κολλήσουμε και τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Τελικά δεν είμαι η μόνη είναι το πρώτο μου μωράκι και με έχει πιάσει το άγχος με λέει και η μαμά μου εγώ 3 παιδιά έκανα δεν με πονουσανε όταν κλωτσούσαν ή όταν κουνιονταν και λεω μπας και είναι τόσο υπερβολικια? Εμένα με πονάει η κύστη μου γιατί σπρώχνει προς τα κάτω δεν το συζητάω ανά μισάωρο τουαλέτα γιατί νομίζω ότι θα μου φυγουν..... Ελπίζω να πάνε όλα καλά 

Εγώ Μόνικα που είχα κοντό τράχηλο με περίδεση πονούσα πολύ τις τελευταίες εβδομάδες κάθε χτύπος εκεί κάτω σαν τσίμπημα δυνατό με πόνο. Τώρα τραβούσε το ράμμα πονούσε ο τράχηλος από μόνος του δεν ξέρω αλλά είχα δυνατές τσιμπιες. Ξάπλωνα με μαξιλάρι κάτω από τους γοφούς να χαλαρώσει από τη βαρύτητα το μέρος. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Εγώ Μόνικα που είχα κοντό τράχηλο με περίδεση πονούσα πολύ τις τελευταίες εβδομάδες κάθε χτύπος εκεί κάτω σαν τσίμπημα δυνατό με πόνο. Τώρα τραβούσε το ράμμα πονούσε ο τράχηλος από μόνος του δεν ξέρω αλλά είχα δυνατές τσιμπιες. Ξάπλωνα με μαξιλάρι κάτω από τους γοφούς να χαλαρώσει από τη βαρύτητα το μέρος. 

Εγώ λουκουμακι βάζω μαξιλάρια και έχω ψηλά τα πόδια και εγω που και που έχω τσιμπιες αλλά ποιο πολύ με πονάει ο μπέμπης γιατί κουνιέται κάτω χαμηλά και με πονάει λες και σπρώχνει να βγει το καταλαβαίνω ότι είναι το μωρό γιατί κουνιέται η κοιλιά σε εκείνο το σημείο σαν χέλι κουνιεται. Σε ποια βδομαδα γεννήσεις πηγές μέχρι τελους?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Εγώ λουκουμακι βάζω μαξιλάρια και έχω ψηλά τα πόδια και εγω που και που έχω τσιμπιες αλλά ποιο πολύ με πονάει ο μπέμπης γιατί κουνιέται κάτω χαμηλά και με πονάει λες και σπρώχνει να βγει το καταλαβαίνω ότι είναι το μωρό γιατί κουνιέται η κοιλιά σε εκείνο το σημείο σαν χέλι κουνιεται. Σε ποια βδομαδα γεννήσεις πηγές μέχρι τελους?

Ναι ναι τη θυμάμαι την αίσθηση την ένιωθα και εγώ νόμιζα ήταν το παιδί ήδη στο γεννητικό κανάλι. Όχι εγώ γέννησα σαν εσένα χθες 34+4. 2300 εμείς βλέπω είμαστε πολύ κοντά και έμεινε 2 μέρες θερμο 2 αυξημένη φροντίδα και είχαμε και λάμπα για ίκτερο ένα 24ωρο+. Μας είχε βγει γύρω στα 800€ επειδή είδα έγραψες για το οικονομικό το πενταήμερο. Ενέσεις έκανες για τα πνευμόνια; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ναι ναι τη θυμάμαι την αίσθηση την ένιωθα και εγώ νόμιζα ήταν το παιδί ήδη στο γεννητικό κανάλι. Όχι εγώ γέννησα σαν εσένα χθες 34+4. 2300 εμείς βλέπω είμαστε πολύ κοντά και έμεινε 2 μέρες θερμο 2 αυξημένη φροντίδα και είχαμε και λάμπα για ίκτερο ένα 24ωρο+. Μας είχε βγει γύρω στα 800€ επειδή είδα έγραψες για το οικονομικό το πενταήμερο. Ενέσεις έκανες για τα πνευμόνια; 

Όχι δεν έκανα είπα τον γιατρό μου και λέει της κάνουν 12 ώρες πριν το τοκετό εσύ είχες κανει? Να το χαίρεσε το μωράκι σου χαίρομαι που πήγαν όλα καλα να ναι γερό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Monika93 είπε:

Όχι δεν έκανα είπα τον γιατρό μου και λέει της κάνουν 12 ώρες πριν το τοκετό εσύ είχες κανει? Να το χαίρεσε το μωράκι σου χαίρομαι που πήγαν όλα καλα να ναι γερό 

Ναι έκανα αλλά επειδή η περίδεση έχει ένα ποσοστό παραπάνω να δώσει κάποια μόλυνση έπρεπε πάντα να είμαι προετοιμασμένη για τοκετό. Οπότε έκανα τις δόσεις μου ανά τακτά διαστήματα. Να είσαι καλά ευχαριστώ! Να μην ανησυχείς να ξεκουράζεσαι έφτασες στο τέλος! Λίγες μέρες υπομονή και μπαίνεις στο μήνα σου! Αλλά και τώρα αν γεννηθεί μη φοβηθείς! Έλα να σου δείξω το τρίχρονο μου που κάνει για πέντε παιδιά! :lol:

Όλα καλά θα είναι αλήθεια! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Ναι έκανα αλλά επειδή η περίδεση έχει ένα ποσοστό παραπάνω να δώσει κάποια μόλυνση έπρεπε πάντα να είμαι προετοιμασμένη για τοκετό. Οπότε έκανα τις δόσεις μου ανά τακτά διαστήματα. Να είσαι καλά ευχαριστώ! Να μην ανησυχείς να ξεκουράζεσαι έφτασες στο τέλος! Λίγες μέρες υπομονή και μπαίνεις στο μήνα σου! Αλλά και τώρα αν γεννηθεί μη φοβηθείς! Έλα να σου δείξω το τρίχρονο μου που κάνει για πέντε παιδιά! :lol:

Όλα καλά θα είναι αλήθεια! 

Αχ χαίρομαι πάρα πολύ το μόνο πους νοιάζει είναι να είναι γερό το μωράκι μου τίποτα άλλο δεν θέλω την άλλη Πέμπτη μπαίνω στην 36 τι στο καλό δεν μπορεί να κρατηθεί λίγο ακόμα το ζιζανιο....εσύ λουκουμαδακι θηλασες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Αχ χαίρομαι πάρα πολύ το μόνο πους νοιάζει είναι να είναι γερό το μωράκι μου τίποτα άλλο δεν θέλω την άλλη Πέμπτη μπαίνω στην 36 τι στο καλό δεν μπορεί να κρατηθεί λίγο ακόμα το ζιζανιο....εσύ λουκουμαδακι θηλασες?

Όχι κορίτσι αλλά το χρεώνω και στην κλινική και σε εμένα. Δεν βοήθησαν καθόλου την πρώτη μέρα είχε σωληνάκι μετά μου το έδιναν πάντα ταισμενο για να δοκιμάσει να θηλάσει (με το δικό μου γάλα έβγαζα με θηλαστρο και σκόνη) δεν μου έδειξαν ποτέ στάσεις πως να πιάνει τη θηλή κλπ αλλά και εγώ γυρνώντας σπίτι βολεύτηκα με το θηλαστρο και δεν πήρα μια σύμβουλο θηλασμού. 14 μήνες έδινα και δικό μου και κάποια γεύματα σκόνη μέχρι που κουράστηκα και το έκοψα. Αν θέλεις να θηλάσεις να απαιτήσεις να στο δίνουν νηστικό σε περίπτωση που είναι σε θερμοκοιτίδα η κουνάκι να το τονίσεις. 

Θα κρατηθεί θα δεις. Έχεις ακόμα μέρες μπροστά σου πολλές! Ακόμα και στην Πητ σου μπορεί να φτάσεις πολλές το έκαναν! 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Όχι κορίτσι αλλά το χρεώνω και στην κλινική και σε εμένα. Δεν βοήθησαν καθόλου την πρώτη μέρα είχε σωληνάκι μετά μου το έδιναν πάντα ταισμενο για να δοκιμάσει να θηλάσει (με το δικό μου γάλα έβγαζα με θηλαστρο και σκόνη) δεν μου έδειξαν ποτέ στάσεις πως να πιάνει τη θηλή κλπ αλλά και εγώ γυρνώντας σπίτι βολεύτηκα με το θηλαστρο και δεν πήρα μια σύμβουλο θηλασμού. 14 μήνες έδινα και δικό μου και κάποια γεύματα σκόνη μέχρι που κουράστηκα και το έκοψα. Αν θέλεις να θηλάσεις να απαιτήσεις να στο δίνουν νηστικό σε περίπτωση που είναι σε θερμοκοιτίδα η κουνάκι να το τονίσεις. 

Θα κρατηθεί θα δεις. Έχεις ακόμα μέρες μπροστά σου πολλές! Ακόμα και στην Πητ σου μπορεί να φτάσεις πολλές το έκαναν! 

Μακάρι απο το στόμα σου και στου Θεού τι αυτί!!!!!! Και εγώ θέλω να θηλάσω για αυτό ρώτησα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Monika93 είπε:

Μακάρι απο το στόμα σου και στου Θεού τι αυτί!!!!!! Και εγώ θέλω να θηλάσω για αυτό ρώτησα....

Καλησπερα κοριτσι με το καλο το μωρακι σου.

Κ γω με τραχηλο 1,7 στο περιπου αλλα εχω βαλει πεσσο απο νωρις. Ολα καλα θα πανε θα το δεις. Πλεον ειμαστε σε πολυ καλες βδομαδες! 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...