Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

SΟS Δε έχω γαλα


Recommended Posts

Κορίτσια sos. Γεννησα τη πεμπτη με καισαρικη ύστερα απο πρόκληση για φυσιολογικο στις 40 εβδομάδες αλλα κατεληξε σε καισαρικη. Αυριο βγαινουμε απο μαιευτηριο και εχω αγχωθει. Το μωρακι μου το φεραν την Πέμπτη κατα τις 6 με 7 για να τ βαλω στο στηθος και αμεσως με τη βοηθεια μιας μαιας βρήκαμε σταση κ ο μικρός τρόπο να κανει θηλαστικες κινήσεις. Χαρηκα παρα πολυ. Το βραδυ το πήρανε στ βρεφοθαλαμο κ ειπαμε να δώσουμε κ λίγο ξενο μιας κ ακόμα εγώ δεν έχω γαλα. Την επομενη μερα παλι το ιδιο τη Παρασκευή κάποιες ωρες σε μενα τ εβαζα στηθος εκανε πως ετρωγε κουράζοταν και αποκοιμιοταν στ στηθος μετα από λίγο τ έπαιρνα και το εβαζα στ κουνακι του. Το βραδυ παλι βρεφοθαλαμο. Και σήμερα τον είχα πιο πολλες ωρες ολη την ωρα ατ στηθος κ δωστου θηλαστικες κινησεις.. Κοιμοταν προσπαθουσα να τον βαλω στ κουνακι του και ξυπναγε κ εψαχνε το χέρι του κ μασουλαγε με μανια και ανήσυχος πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε παρόλο που τον είχα 30 λεπτα στ καθε στήθος. Εντωνεταξυ εχουν περάσει 2 24ωρα απο τη γέννηση και εγω δεν εχω δει σταγονα γαλα στο στηθος μου. Ειπα στη μαια ν μ φέρει ξενο να το ταισουμε μαζι και εφαγε 40ml μεσα σε ενα λεπτο πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε εκεινη τη στιγμή ηθελα να κλάψω που εγώ τον ταλαιπωρουσα τοσες ωρες κ αυτός πεινουσε. Αυριο βγαινουμε τι να κανω? Πιστεύω δεν εχω γαλα για να θηλασω πως θα προχωρήσω σπίτι κλαίω συνέχεια οτι δε θα τα καταφέρω. Επισης κοριτσια είμαι με μια κοπέλα στο δωματιο η οποία γέννησε την ίδια μερα με μένα εκτακτα καισαρικη στις 37βδομαδες μια μικρουλα 2400. Η κοπέλα εδινε ολες τις μερες ξενο δε μπορούσε η μικρή της να θηλασει καθολου κ επίσης Η κοπέλα είχε τις θήλες τις επιπεδες και ξαφνικά σήμερα τ βραδυ μου λεει ωχ εχει βραχει το νυχτικο μου και ηταν τ γαλα της που ετρεχε.. Σε εκεινη ήρθε το γαλα χωρίς να βαλει καν το μωρακι της να θηλασει έστω μια φορα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τι καταλαβαίνω εχεις ανχωθει, ηρέμησε. Προσπάθησε να τον βάζεις συνέχεια στήθος και μα μην του δίνεις ξένο. Αν απο τόσο νωρίς δίνεις ξενο σαμποτάρεις τον θηλασμό. Στην αρχή δεν έχεις πολύ γαλα αλλά είναι όσο χρειάζεται το στομάχι του. Όταν συνηθίζει στην ροή του μπιμπερό φυσικά βαριέται να θηλάσει. Προσπάθησε το. Αν δεις ότι δεν αντέχεις ή πιέζεσαι οκ δωσε ξένο, αν θες να θηλάσεις πάλεψε το. Ότι και να αποφασίσεις δεν σε κάνει καλύτερη ή χειρότερη μητέρα. Άν το θες όμως ο θηλασμός μπορεί στην αρχή να φαίνεται δυσκολες αλλά μετα θα σου φαίνεται το πιο εύκολο και φυσικό πράγμα. Είναι κάτι καινούριο που κ οι δυο το μαθαίνεται . Το ότι η άλλη κοπέλα είχε γάλα δεν σημαίνει κάτι μπορεί να οφείλετε στο ότι δεν θήλασε  και συσσωρεύτηκε σε αντίθεση με σένα που θήλασε . Ψυχραιμία. Πρέπει να τον βάζεις στο στήθος καθε δυο ώρες την ημέρα και κάθε τρεις το αργότερο το βράδυ. Να σου ζήσει και όλα θα πάνε καλά!!! Σιδερένια!!!

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό σου ! Αρχικά ξεκινάς να βάζει το μωρό σου στο στήθος για όσο θέλει και όποτε θέλει . Δεν υπάρχει κανόνας εδώ όσες φορές θέλει και όσο θέλει ! Δεν κανείς συχνές εναλλαγές στο στήθος πχ άνα 10 λεπτά αυτό είναι λάθος . Το καλύτερο ένα στήθος σε κάθε γεύμα εναλλάξ . Σταματάς το ξένο εκτός φυσικά αν νιώθεις ότι δεν θες να συνεχίσεις με το θηλασμό όλα είναι αποδεκτά και δεν πρέπει να νιώθεις ενοχή γι αυτό . Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι το γάλα τις πρωτεσ μέρες δεν θα το βλέπεις απαραίτητα κάπου και το μωρό σου θα κατεβάζει το γάλα όταν μπαίνει στο στήθος . Το γάλα αυτό του είναι αρκετό . Αν έμπαινε  το μωρό στο στήθος αυτές τις μέρες εκείνο έκανε τη δουλειά που έπρεπε να κανεί και δεν πεινούσε όπως φαντάζεσαι . Τα μωρά κλαίνε για χίλιους δυο λόγους ανάμεσα σε αυτούς είναι και η πείνα όμως θέλουν να θηλάσουν επίσης γιατί πονάνε , γιατί νιώθουν ασφάλεια εκεί και διαφορά αλλά . Αυτή η διαδικασία της προσφοράς και της ζήτησης είναι που αυξάνει την παραγωγή . 

Σκεψεις όπως μου έφεραν στο μαιευτήριο το μωρό να θηλάσει και δεν είχα γάλα δεν ισχύουν αν επιμένεις να βάζεις σωστά το μωρό στο στήθος τότε το μωρό πίνει μια μικρή ποσότητα γάλατος που του είναι αρκετή και ταυτόχρονα αυξάνει την παραγωγή σου . Το καλύτερο που μπορείς να κανείς εια ο να πάρεις σύμβουλο θηλασμού να σου δείξει και να εξηγήσει και να ενημερωθείς για το θηλασμό . Η σύμβουλος βοηθά παρά παρά πολύ ! 

Να σου ζήσει κορίτσι μου !!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το γαλα κατεβαίνει την τριτη μέρα. Πιο πριν έχουμε το πυαρ, πρωτογαλα, το οποίο είναι λίγο αλλά είναι υπεραρκετό για μωρο λίγων ημερων

Το μωρακι να το έχεις όλη την ώρα μαζί σου κ να το βάζεις στο στηθος όσο πιο πολύ μπορείς. Ας καθεται κ μια ωρα στο κάθε στηθος. Ανά διωρο μέρα-νύχτα θα το εβαζα(από την αρχή του θηλασμου στον επόμενο) 

Το συμπλήρωμα που έδωσες 40μλ ήταν τεράστια ποσότητα για το στομαχακι του. Δ χρειαζεται να δινεις. Αν παρόλα αυτά θες να δώσεις θα είναι κτ σαν 5μλ με σύριγγα αντλημενο δικό σου

Σίγουρα ένας σύμβουλος θηλασμου θα σε βοηθησει

Να δεις αν είναι σωστός κ ο τρόπος που πιάνει το μωρο

(χωρίς να είναι λάθος αυτό που είπες η summer love, τωρα αρχικά που δ εχει κατέβει πολύ γαλα μπορείς να κάνεις συχνές εναλλαγές. Μετα όταν το βρείτε,μπορείς να δίνεις γευμα κ στηθος. Στον μικρο εδινα πρώτα το ενα, μετα το αλλο, κ αν στην μια ωρα δ ζητουσε εβγαζα λιγο με το χερι για να ενεργοποιώ κ να κατεβει περισσότερο.) 

Μπορείς όσο θηλαζει το μωρο να κανεις κ μαλαξεις στο στηθος να κατεβαίνει πιο γρηγορα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σου ζήσει το μωράκι σου, είναι λογικό να είσαι αγχωμενη γιατί μόλις έγινες μανούλα! Τις προηγούμενες φορές που δεν έδινες ξένο κ θηλαζες μόνο προσεχες τις πάνες του μωρού? Έκανε τσισακια κ κακακια? Από εκεί καταλαβαίνεις αν τρώει. Δεύτερον να κοιταν κάτω από το αυτακι του μωρού σου, αν το βλέπεις να κουνιέται σημαίνει ότι καταπίνει κανονικά γάλα. Τρίτον ρευεται το μωράκι σου? Θυμάμαι εγώ όταν θήλαζα το μικρό μου που τον έβγαζα απ' το στήθος κ ρευοταν οπότε καταλάβαινα ότι έτρωγε λίγο. Όπως σου είπαν τα κορίτσια πρέπει να τον βάζει συνέχεια στο στήθος, αν παρόλα αυτά αγχώνεσαι ας του δίνεις το πολύ 15μλ συμπλήρωμα όχι περισσότερο. 40μλ είναι πάρα πολύ για νεογέννητο που υποτίθεται θηλάζει

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Lalom είπε:

Κορίτσια sos. Γεννησα τη πεμπτη με καισαρικη ύστερα απο πρόκληση για φυσιολογικο στις 40 εβδομάδες αλλα κατεληξε σε καισαρικη. Αυριο βγαινουμε απο μαιευτηριο και εχω αγχωθει. Το μωρακι μου το φεραν την Πέμπτη κατα τις 6 με 7 για να τ βαλω στο στηθος και αμεσως με τη βοηθεια μιας μαιας βρήκαμε σταση κ ο μικρός τρόπο να κανει θηλαστικες κινήσεις. Χαρηκα παρα πολυ. Το βραδυ το πήρανε στ βρεφοθαλαμο κ ειπαμε να δώσουμε κ λίγο ξενο μιας κ ακόμα εγώ δεν έχω γαλα. Την επομενη μερα παλι το ιδιο τη Παρασκευή κάποιες ωρες σε μενα τ εβαζα στηθος εκανε πως ετρωγε κουράζοταν και αποκοιμιοταν στ στηθος μετα από λίγο τ έπαιρνα και το εβαζα στ κουνακι του. Το βραδυ παλι βρεφοθαλαμο. Και σήμερα τον είχα πιο πολλες ωρες ολη την ωρα ατ στηθος κ δωστου θηλαστικες κινησεις.. Κοιμοταν προσπαθουσα να τον βαλω στ κουνακι του και ξυπναγε κ εψαχνε το χέρι του κ μασουλαγε με μανια και ανήσυχος πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε παρόλο που τον είχα 30 λεπτα στ καθε στήθος. Εντωνεταξυ εχουν περάσει 2 24ωρα απο τη γέννηση και εγω δεν εχω δει σταγονα γαλα στο στηθος μου. Ειπα στη μαια ν μ φέρει ξενο να το ταισουμε μαζι και εφαγε 40ml μεσα σε ενα λεπτο πράγμα που σημαινει ότι πεινούσε εκεινη τη στιγμή ηθελα να κλάψω που εγώ τον ταλαιπωρουσα τοσες ωρες κ αυτός πεινουσε. Αυριο βγαινουμε τι να κανω? Πιστεύω δεν εχω γαλα για να θηλασω πως θα προχωρήσω σπίτι κλαίω συνέχεια οτι δε θα τα καταφέρω. Επισης κοριτσια είμαι με μια κοπέλα στο δωματιο η οποία γέννησε την ίδια μερα με μένα εκτακτα καισαρικη στις 37βδομαδες μια μικρουλα 2400. Η κοπέλα εδινε ολες τις μερες ξενο δε μπορούσε η μικρή της να θηλασει καθολου κ επίσης Η κοπέλα είχε τις θήλες τις επιπεδες και ξαφνικά σήμερα τ βραδυ μου λεει ωχ εχει βραχει το νυχτικο μου και ηταν τ γαλα της που ετρεχε.. Σε εκεινη ήρθε το γαλα χωρίς να βαλει καν το μωρακι της να θηλασει έστω μια φορα. 

Κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και πέρασα σχεδόν απ τα ίδια. Όχι από καισαρική αλλά με ένα μωρό που παραλίγο να καταλήξει στο νοσοκομείο επειδή αρνιόμουν να της δωσω έστω και λίγο ξένο και την είχα όλη μέρα στο στήθος για να μπορέσει να θηλάσει. Τις πρώτες μέρες πήγαινε καλά αλλά μετά επειδή δεν έπαιρνε όσο έπρεπε δεν είχε το κουραγιο να πιάσει τη θηλή, είχε αφυδατωθει και είχε άρνηση να πάει στο στήθος. Ήρθε η γιατρος και τη βρήκε πολύ αφυδατωμένη και μου λέει θα της δίνεις ξένο κάθε μια ώρα για να γλιτώσουμε το νοσοκομείο. Παρεπιπτόντως ήταν η γιατρος που μαζί με τη μαια μας είχαν κανει την ενημέρωση για τον θηλασμο πριν γεννήσω και τον υποστήριζε τόσο που δεν περίμενα να με «μαλώσει» που έφτασα το παιδί σε αυτή την κατάσταση. Το κλαμα που έριξα από τις τύψεις μου ακόμα δε μπορώ να τον ξεχάσω. Το αποτέλεσμα ήταν ότι μετά από κανα δυο μέρες το παιδί συνήλθε και ξανάπιασε μόνο του τη θηλή! Τελικά καταλήξαμε να θηλάσει ως τους 14 μήνες! Συγχρονως εδινα και ξενο γιατί είχα φοβηθεί ότι θα την ξανα αφυδατωσω. Θα συνέχιζα ακόμα να θηλάζω, γιατί πια είχα μπόλικο γαλα, αν δεν είχα μείνει έγκυος και μετά είχα αποβάλει αποτε χρειάστηκα απόξεση φάρμακα κτλ ε και δεν βοηθούσε και η ψυχολογία. 

Μην πιεζεσαι και μην αγχώνεσαι. Και ξένο να πιει πάλι μπορεί να θηλάσει. Θα το βάζεις στο στήθος ακόμα και για να πιπιλιζει. Εγώ την είχα ώρες. Όσο ήθελε κι οποτε ήθελε. Δεν της το αρνήθηκα ποτε. Άργησε να μου κατέβει αλλά μετά έγινα αγελάδα. Κι αν δεν είχα τις τύψεις και τον φοβο της αφυδάτωσης θα μπορούσα να της δίνω και μόνο το δικό μου. Αλλά είχα φοβηθεί τόσο πολύ που είχα κανει το μωρό μπαλόνι με όλο αυτό το γαλα που έπινε (δεν έλεγε κι όχι βέβαια..) και δεν το έβλεπα! Αλήθεια λέω το ορκίζομαι. Είχα ένα χοντρό μωρό κι εγώ ακόμα φοβόμουν μην το υποσιτίζω! 

Καλη τυχη εύχομαι και σύντομα να περάσουν οι δύσκολες μέρες και να μπορεις μετά να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα πριν 10 μερες κ το μωρο δεν μπορουσε να πιασει την μια θηλη ,πηρα ψευδοθηλες κ ετσι πορευομαι...το γαλα θα σου ερθει σιγουρα!!Εμενα αυτες τις μερες τρεχει κ βγαζω με το θηλαστρο!!Επισης το βραδυ που δυσκολευεται να κοιμηθει το τελςυταιο γευμα του κ αφου εχω εξαντλησει ολα τα περιθωρια με το στηθος του δινω συμπληρωμα...κ εμενα νςογεννητο ειναι αλλα θα φαει 30-40ml συμπληρωμα!Δε νομιζω οτι υπαρχει κανονας σε τπτ απ ολα αυτα τελικα κ η καθε περιπτωση διαφερει!!Επισης κ στηθος κ μπιμπερο μια χαρα τα συνδιαζει,δεν εχω δει συγχιση...μην αγχωνεσαι κ μην απελπιζεσαι...σκεψου κ τις ψευδοθηλες αν οι δικες σου ειναι μικρες...εγω κανω μεγαλη υπομονη γιατι θελω να εδραιωσω τον θηλασμο...ειναι δυσκολο αλλα καποια στιγμη θα δικαιωθουμε!!!:):):)

  • Μου αρέσει 2

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και σου απάντησαν πολλά κορίτσια και τα είπαν μια χαρά, αυτό που θα σου έλεγα κι εγώ είναι αρχικά να μην πανικοβάλλεσαι και σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν.Το γάλα κατεβαίνει συνήθως την τρίτη μέρα από τον τοκετό,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι  δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν ότι κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.Δεν πειράζει αν πιει και λίγο ξένο, όσο το βάζεις στο στήθος είναι δύσκολο να γίνει σύγχυση θηλών τόσο γρήγορα.. Μέχρι να προσαρμοστεί και το μωράκι αλλά και το στήθος θέλει χρόνο, σίγουρα οι πρώτες σαράντα μέρες χρειάζονται απαραιτήτως για να εδραιωθεί ο θηλασμός.Οπως και να έχει όμως σημασία έχει να είναι κι το μικρουλι κι εσύ καλά.Να σου ζήσει  το μωράκι κι όλα να πάνε καλά και με τον θηλασμό.Να ζητάς συνέχεια βοήθεια από τις μαίες εφόσον είσαι ακόμη μέσα και αν υπάρχει η δυνατότητα να έχεις μετά και στο σπίτι για να σε καθοδηγήσει είτε μαία είτε κάποιον σύμβουλο θηλασμού, σίγουρα θα βοηθήσει.Καλή δύναμη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 2:27 ΜΜ, vikib είπε:

Συνηθως το γαλα κατεβαίνει την τριτη μέρα. Πιο πριν έχουμε το πυαρ, πρωτογαλα, το οποίο είναι λίγο αλλά είναι υπεραρκετό για μωρο λίγων ημερων

Το μωρακι να το έχεις όλη την ώρα μαζί σου κ να το βάζεις στο στηθος όσο πιο πολύ μπορείς. Ας καθεται κ μια ωρα στο κάθε στηθος. Ανά διωρο μέρα-νύχτα θα το εβαζα(από την αρχή του θηλασμου στον επόμενο) 

Το συμπλήρωμα που έδωσες 40μλ ήταν τεράστια ποσότητα για το στομαχακι του. Δ χρειαζεται να δινεις. Αν παρόλα αυτά θες να δώσεις θα είναι κτ σαν 5μλ με σύριγγα αντλημενο δικό σου

Σίγουρα ένας σύμβουλος θηλασμου θα σε βοηθησει

Να δεις αν είναι σωστός κ ο τρόπος που πιάνει το μωρο

(χωρίς να είναι λάθος αυτό που είπες η summer love, τωρα αρχικά που δ εχει κατέβει πολύ γαλα μπορείς να κάνεις συχνές εναλλαγές. Μετα όταν το βρείτε,μπορείς να δίνεις γευμα κ στηθος. Στον μικρο εδινα πρώτα το ενα, μετα το αλλο, κ αν στην μια ωρα δ ζητουσε εβγαζα λιγο με το χερι για να ενεργοποιώ κ να κατεβει περισσότερο.) 

Μπορείς όσο θηλαζει το μωρο να κανεις κ μαλαξεις στο στηθος να κατεβαίνει πιο γρηγορα

@LalomΘα συμφωνήσω απόλυτα!!να σου πω κορίτσι μου την ίδια εμπειρία είχα κ γω!!στην αρχή κ μέχρι 1,5 μηνων εβαζα τον μπεμπη καθε 2 ώρες όλη μέρα κ ταιζα κ απο τα δύο στήθη κ ξεκινούσα στο επόμενο γεύμα απο κει που σταμάτησα!!πχ ταιζεις απ το αριστερό όσο θελει μπορει κ 1 ώρα να κάθεται μετα θα βάλεις κ δεξί για 5 λεπτά!!κ στο επόμενο γεύμα θα ξεκινήσεις απ το δεξί!!θα βοηθούσαν κ κάποιες βιταμίνες να κατέβει το γάλα εμένα με βοήθησαν!!κ στην έσχατη μπορείς να βγάλεις με θήλαστρο το βράδυ να δίνεις μπιμπερό να νιώθεις λίγο ασφάλεια!!εγω έδινα ξένο κάθε βράδυ το τελευταίο γεύμα κ έτσι κοιμόταν κ λίγο παραπάνω μην φαντάστεις κανενα μισάωρο!!

οσο κ να σου φαίνεται όλο αυτό βουνό θα περάσει όλο αυτό με τον καιρό στρώνουν όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια συμβουλο να σε βοηθήσει ή κάλεσε δωρεάν στην Αλκυόνη. Αυτό που θα σου πω να χαλαρώσεις είναι και όλα στραβά να τα έχεις κάνει αν είσαι αποφασισμένη να ταλαιπωρηθείς τώρα στην αρχή θα τα καταφέρεις να θηλασεις 100%.

Η παραγωγή φτιάχνει με τη ζήτηση και μπορείς να πιεις τσάι θηλασμού ή άλλο συμπλήρωμα να σε βοηθήσει.

Όλο αυτό σου έχει συμβεί μάλλον Γτ δεν κάνεις rooming in αλλά οι ειδικοί θα σε συμβουλεύουν καλύτερα.

Καλή επιτυχία και να σου ζήσει.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...