Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Καλημερα!! Καλή μας επιτυχία τη Δευτέρα!!! Εάν και εσύ έχεις σιγουρα θετικό-το τεστ σου είναι ξεκαθαρο!! Οποτε θα σου ευχηθω καλους διπλασιασμους!! Εγώ φοβαμαι να κάνω!

      Καλημερα! Να σου πω απλα τρομαξα, ενω το ηξερα σαν σενάριο, γτ τις αλλες 2 φορές που ειχα εμφυτευση δεν ειχα αιμα οποτε ειχα δεσει στο μυαλο μου πως αυτο συμβαίνει στανταρ στον οργανισμο μ!! Τ τρελου κοινως!!!

      Ναι δυο βλαστοκύστες 4ΑΑ έβαλα! 😀

      Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική από όσο φαίνεται !!! Και εγώ περίμενα να δω καφέ και αυτήν την φορά αλλά τελικά τίποτα και να που έχω θετικό τεστ !!! ( έκανα και clear blue σήμερα κι βγήκε πιο έντονη η γραμμή ) εγώ θα σου έλεγα κάνε ένα τεστακι να σου φύγει το άγχος μέχρι την Δευτέρα !!! Είμαι σίγουρη πως θα έχεις καλά αποτελέσματα 🥹🥹🥹

      • Μου αρέσει 3

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, itsathina είπε:

και εμένα το κάνει αυτό όταν προσπαθεί να γυρίσει στο πλάι, λόγω παλινδρόμησης δε τη βάζω πολύ ώρα ανάσκελα, μόνο αν έχει χωνέψει καλά.
Μην στεναχωριέσαι.. θα περάσουν όλα όπου να ΄ναι! Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλήθεια! 

και εμένα ποτέ.. μπράβο! Κάτι καλό βγήκε και από αυτό!

Δεν το κάνει συνέχεια αυτό το να πιει στον ύπνο του μέχρι στιγμής σε 3 γεύματα. Ας ελπίσουμε θα το συνεχίσει μέχρι να πάρει τα πάνω του γιατί έχει απ το Σάββατο που φαίνεται να τον κόλλησε αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Δεν το κάνει συνέχεια αυτό το να πιει στον ύπνο του μέχρι στιγμής σε 3 γεύματα. Ας ελπίσουμε θα το συνεχίσει μέχρι να πάρει τα πάνω του γιατί έχει απ το Σάββατο που φαίνεται να τον κόλλησε αυτόν. 

Σου έχει κάνει δέκατα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Αυτό περιμένω και εγώ να ξυπνήσει μια μέρα και να είναι άλλο παιδί!!!προς το παρόν εκεί που γελάει παίζουμε ρίχνει κ ένα κλαμα

Καλά, μην τα θέλω όλα δικά μου, μας βγάζει το λάδι όταν είναι να κοιμηθεί, άλλα είμαστε σε καλό δρόμο.

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι η μικρή σηκώνει ψηλά τα χέρια της και τα τεντώνει.

Τις προάλλες είμασταν ξαπλωμένες στο κρεβάτι, σηκώνω τα πόδια πάνω και μετά τα σήκωνε και εκείνη. Όποτε θέλει αγκαλιά πλέον σηκώνει τα χέρια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roulaa@ είπε:

Α μωρέ μήπως νυσταζει κ εχει τόση γκρίνια? Μηπως να τον κοιμιζες  λιγο γρηγορότερα πριν τον πιάσει η γκρίνια?

Έμενα τώρα που τον ταλαιπωρεί ο covid κλαίει να κοιμηθεί στο μισό μπουκάλι τον σταματάω τον κουνάω να κοιμηθεί κ εκεί που ηρεμεί απ το κλάμα του δίνω λίγο ακόμα. Ποτέ δε μ έτρωγε στον ύπνο του μόνο αυτές τις μέρες ο καημένος 

Ωχ εσείς έχετε και αυτό ,άσε κάθε φορά που έρχονται στο σπίτι τα μεγάλα και μου λένε ότι είχαν κρούσμα με πιάνει τέτοιο ανχως δεν μπορείς να φανταστείς!!!

 

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

και εμένα το κάνει αυτό όταν προσπαθεί να γυρίσει στο πλάι, λόγω παλινδρόμησης δε τη βάζω πολύ ώρα ανάσκελα, μόνο αν έχει χωνέψει καλά.
Μην στεναχωριέσαι.. θα περάσουν όλα όπου να ΄ναι! Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλήθεια! 

και εμένα ποτέ.. μπράβο! Κάτι καλό βγήκε και από αυτό!

Μακάρι να ηρεμήσουν τα παιδάκια μας!!!

πρίν από 17 λεπτά , Anna9 είπε:

Καλά, μην τα θέλω όλα δικά μου, μας βγάζει το λάδι όταν είναι να κοιμηθεί, άλλα είμαστε σε καλό δρόμο.

Τις προάλλες είμασταν ξαπλωμένες στο κρεβάτι, σηκώνω τα πόδια πάνω και μετά τα σήκωνε και εκείνη. Όποτε θέλει αγκαλιά πλέον σηκώνει τα χέρια.

Ποσο είναι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , itsathina είπε:

Σου έχει κάνει δέκατα;

Μέχρι 37.4 έφτασε. Τον βλέπω ορεξάτο απλά χθες ξύπνησε λίγο βραχνιασμενος. Αλλα μ είπε ο παιδίατρος αφού έχουμε εμείς σίγουρα έχει κ αυτός 

 

πρίν από 44 λεπτά , Anna9 είπε:

Καλά, μην τα θέλω όλα δικά μου, μας βγάζει το λάδι όταν είναι να κοιμηθεί, άλλα είμαστε σε καλό δρόμο.

Τις προάλλες είμασταν ξαπλωμένες στο κρεβάτι, σηκώνω τα πόδια πάνω και μετά τα σήκωνε και εκείνη. Όποτε θέλει αγκαλιά πλέον σηκώνει τα χέρια.

Αχ τι ωραία που σηκώνει τα χεράκια για αγκαλιά!! Κ εγω του κάνω κάνε έλα έλα αλλά τπτ. Ποσο είναι εσένα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Anna9 είπε:

Τις προάλλες είμασταν ξαπλωμένες στο κρεβάτι, σηκώνω τα πόδια πάνω και μετά τα σήκωνε και εκείνη. Όποτε θέλει αγκαλιά πλέον σηκώνει τα χέρια.

Πλάκα κάνεις.. θα το δοκιμάσω κι αυτό. Τόσες μέρες που μου το έκανε νόμιζα πως είναι ιδέα μου! 
& χθες με τον πατέρα της το έκανε 3 φορές στα καπάκια μετά από εκείνον καθώς τον κοίταγε! 
Εμένα είναι 4ων μηνών και 5 ημερών! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Ωχ εσείς έχετε και αυτό ,άσε κάθε φορά που έρχονται στο σπίτι τα μεγάλα και μου λένε ότι είχαν κρούσμα με πιάνει τέτοιο ανχως δεν μπορείς να φανταστείς!!!

 

Μακάρι να ηρεμήσουν τα παιδάκια μας!!!

Ποσο είναι?

Κ εγώ όταν είδα τη κόρη να έχει 37.6 έβαλα τα κλάματα. Με συνοπτικές διαδικασίες τη πηγα για ραπιντ. Αγχώθηκα πολύ αλλά το ξεπεράσα τελικά στη πορεία  κ αφού είδα ότι η κόρη μ 5 χρονών το πέρασε καλύτερα από ίωση είπα εντάξει κ ο μπεμπης 

πρίν από 25 λεπτά , Anna9 είπε:

Σε μια εβδομάδα γίνεται 4 μηνών.

Α μαζί είναι τα δικά μας. Στις 17/10 γεννήθηκε εμένα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Roulaa@ περαστικα και γρήγορα!!!

Κορίτσια μεγαλωνουν τοσο γρήγορα τα μπεμπακιααα, χαίρομαι πολύ για ολες σας!!! Εμενα χθες απο το πουθενά συνέβη το ανελπιστο, ξεκίνησε να θηλαζει κανονικά. Χωρις να εκνευριζεται χωρις τπτ (ειναι μετρημένες οι φορές που την εχω βάλει στήθος). Δλδ στις 8μιση θήλασε μετά 11:30 ήπιε αντλημενο απο το μπιμπερο και κοιμήθηκε.Σημερα το πρωί θηλασε στις 9 μετά στις 11:30 και στις 14:30 επειδή πήγα δουλειά και εμεινε με τον μπαμπά της ήπιε ξανα αντλημενο.Και όταν γυρισα ενω περιμενα πως δεν θα έχει την υπομονή αυτή τσουπ!βολευτηκε στο στήθος και εφαγε κανονικά. Δεν μπορω να περιγράψω τη χαρά μου!!Και ενω τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν πολυκαθοταν μονη της, χθες και σήμερα  στο ρηλαξ η στο καρότσι την εχει καταβρει, κάθεται και κοιτάει και μιλάει οσο με βλέπει να μαγειρευω η να κάνω κάτι άλλο.Δεν ξερω αν θα κρατήσει ο θηλασμός, παντως θα το προσπαθήσω πολύ τωρα που πιάνει τοσο καλά και ειναι καλοδιαθετη.Απλα δεν ξερω τι να κάνω ακριβώς με τις αντλησεις τώρα, γιατί λογικα οταν θα ειναι ωρα να θηλάσει δεν θα πρέπει να έχω κάνει αντληση νωρίτερα. Αν εχετε οποιαδήποτε συμβουλή για το θηλασμό πειτε μου!!!

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

@Roulaa@ περαστικα και γρήγορα!!!

Κορίτσια μεγαλωνουν τοσο γρήγορα τα μπεμπακιααα, χαίρομαι πολύ για ολες σας!!! Εμενα χθες απο το πουθενά συνέβη το ανελπιστο, ξεκίνησε να θηλαζει κανονικά. Χωρις να εκνευριζεται χωρις τπτ (ειναι μετρημένες οι φορές που την εχω βάλει στήθος). Δλδ στις 8μιση θήλασε μετά 11:30 ήπιε αντλημενο απο το μπιμπερο και κοιμήθηκε.Σημερα το πρωί θηλασε στις 9 μετά στις 11:30 και στις 14:30 επειδή πήγα δουλειά και εμεινε με τον μπαμπά της ήπιε ξανα αντλημενο.Και όταν γυρισα ενω περιμενα πως δεν θα έχει την υπομονή αυτή τσουπ!βολευτηκε στο στήθος και εφαγε κανονικά. Δεν μπορω να περιγράψω τη χαρά μου!!Και ενω τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν πολυκαθοταν μονη της, χθες και σήμερα  στο ρηλαξ η στο καρότσι την εχει καταβρει, κάθεται και κοιτάει και μιλάει οσο με βλέπει να μαγειρευω η να κάνω κάτι άλλο.Δεν ξερω αν θα κρατήσει ο θηλασμός, παντως θα το προσπαθήσω πολύ τωρα που πιάνει τοσο καλά και ειναι καλοδιαθετη.Απλα δεν ξερω τι να κάνω ακριβώς με τις αντλησεις τώρα, γιατί λογικα οταν θα ειναι ωρα να θηλάσει δεν θα πρέπει να έχω κάνει αντληση νωρίτερα. Αν εχετε οποιαδήποτε συμβουλή για το θηλασμό πειτε μου!!!

 

Εύχομαι να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις !!!Σίγουρα θα σε βοηθήσουν ομάδες θηλασμού στο facebook δεν έχω αντλήσει ποτέ κ δεν ξέρω.

Κορίτσια αυτό το παιδί θα με τρελάνει ,το απόγευμα ξύπνησε 6 (ευτυχώς κοιμήθηκε το μεσημέρι )θήλασε κ ήρθε η αδερφή μου ο μπέμπης μες στην τρελή χαρά ενώ κλαίει μετά τον θηλασμό ,φύγανε και σου γκρίνια τη να πω δεν ξέρω!!!

5 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Α μωρέ μήπως νυσταζει κ εχει τόση γκρίνια? Μηπως να τον κοιμιζες  λιγο γρηγορότερα πριν τον πιάσει η γκρίνια?

Έμενα τώρα που τον ταλαιπωρεί ο covid κλαίει να κοιμηθεί στο μισό μπουκάλι τον σταματάω τον κουνάω να κοιμηθεί κ εκεί που ηρεμεί απ το κλάμα του δίνω λίγο ακόμα. Ποτέ δε μ έτρωγε στον ύπνο του μόνο αυτές τις μέρες ο καημένος 

Αυτό ακόμα δεν το έχω βρει τι ακριβώς θέλει να μην φτάνουμε σε αυτό το σημείο ,πριν τριβόταν και ήξερα ότι ήθελε ύπνο τώρα δεν ξέρω πραγματικά!!!τώρα το βράδυ ενώ τον θήλασα ,θήλασε του σκασμου εχει βγάλει κιόλας  πρέπει να τον κρατήσω τουλάχιστον 20 λεπτά. Με το που ξαπλώνω να τον βάλω για ύπνο κλάμα γιατί θελει ξανά να θηλάσει για να κοιμηθεί εκεί νευριάζει γιατί μάλλον δεν θέλει άλλο γάλα αλλά να κάνει πιπίλα και γίνεται το έλα να δεις 

Εντομεταξυ παλεύω να του μάθω να πάρει την πιπίλα κ δεν θέλει με τίποτα,είναι σωτηρία για τ δύσκολες ώρες ,για να μπορεί τουλάχιστον να τον κρατάει κάποιες να κάνω καμιά δουλειά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Εύχομαι να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις !!!Σίγουρα θα σε βοηθήσουν ομάδες θηλασμού στο facebook δεν έχω αντλήσει ποτέ κ δεν ξέρω.

Κορίτσια αυτό το παιδί θα με τρελάνει ,το απόγευμα ξύπνησε 6 (ευτυχώς κοιμήθηκε το μεσημέρι )θήλασε κ ήρθε η αδερφή μου ο μπέμπης μες στην τρελή χαρά ενώ κλαίει μετά τον θηλασμό ,φύγανε και σου γκρίνια τη να πω δεν ξέρω!!!

Αυτό ακόμα δεν το έχω βρει τι ακριβώς θέλει να μην φτάνουμε σε αυτό το σημείο ,πριν τριβόταν και ήξερα ότι ήθελε ύπνο τώρα δεν ξέρω πραγματικά!!!τώρα το βράδυ ενώ τον θήλασα ,θήλασε του σκασμου εχει βγάλει κιόλας  πρέπει να τον κρατήσω τουλάχιστον 20 λεπτά. Με το που ξαπλώνω να τον βάλω για ύπνο κλάμα γιατί θελει ξανά να θηλάσει για να κοιμηθεί εκεί νευριάζει γιατί μάλλον δεν θέλει άλλο γάλα αλλά να κάνει πιπίλα και γίνεται το έλα να δεις 

Εντομεταξυ παλεύω να του μάθω να πάρει την πιπίλα κ δεν θέλει με τίποτα,είναι σωτηρία για τ δύσκολες ώρες ,για να μπορεί τουλάχιστον να τον κρατάει κάποιες να κάνω καμιά δουλειά

Παρατήρησε λίγο μέσα στη μέρα ανά πόση ώρα το κάνει αυτό. Εμένα κατάλαβα ότι απ όταν ξυπνήσει θα θελει στις 2μιση ώρες. Κάποιο κουμπί θα έχει. Εμένα πχ ξυπνούσε το πρωί κ ενώ είχε 5ωρες απ το τελευταίο γεύμα του εφτιαχνα γαλα. Κ δε το έπινε με τπτ. Ξέρεις πόσα γαλατα πέταξα έτσι? Κ τελικά κατάλαβα ότι το γάλα το εχει συνδυάσει με τον ύπνο. Θα πιει γάλα μόνο για να κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Milena είπε:

@Roulaa@ περαστικα και γρήγορα!!!

Κορίτσια μεγαλωνουν τοσο γρήγορα τα μπεμπακιααα, χαίρομαι πολύ για ολες σας!!! Εμενα χθες απο το πουθενά συνέβη το ανελπιστο, ξεκίνησε να θηλαζει κανονικά. Χωρις να εκνευριζεται χωρις τπτ (ειναι μετρημένες οι φορές που την εχω βάλει στήθος). Δλδ στις 8μιση θήλασε μετά 11:30 ήπιε αντλημενο απο το μπιμπερο και κοιμήθηκε.Σημερα το πρωί θηλασε στις 9 μετά στις 11:30 και στις 14:30 επειδή πήγα δουλειά και εμεινε με τον μπαμπά της ήπιε ξανα αντλημενο.Και όταν γυρισα ενω περιμενα πως δεν θα έχει την υπομονή αυτή τσουπ!βολευτηκε στο στήθος και εφαγε κανονικά. Δεν μπορω να περιγράψω τη χαρά μου!!Και ενω τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν πολυκαθοταν μονη της, χθες και σήμερα  στο ρηλαξ η στο καρότσι την εχει καταβρει, κάθεται και κοιτάει και μιλάει οσο με βλέπει να μαγειρευω η να κάνω κάτι άλλο.Δεν ξερω αν θα κρατήσει ο θηλασμός, παντως θα το προσπαθήσω πολύ τωρα που πιάνει τοσο καλά και ειναι καλοδιαθετη.Απλα δεν ξερω τι να κάνω ακριβώς με τις αντλησεις τώρα, γιατί λογικα οταν θα ειναι ωρα να θηλάσει δεν θα πρέπει να έχω κάνει αντληση νωρίτερα. Αν εχετε οποιαδήποτε συμβουλή για το θηλασμό πειτε μου!!!

 

Πόσο πολύ χάρηκα τώρα! Εύχομαι πραγματικά και από καρδιάς να θηλάσεις αποκλειστικά! Πράγμα που θα γίνει , γιατί άλλες κοπέλες τα έχουν καταφέρει και αργότερα από τον 4ο μήνα.
Λοιπόν, τις αντλήσεις λογικά θα τις κόψεις, τράβα μόνο όταν τα νιώθεις συμφορισμένα και βάζε τα σε σακουλάκια και κατάψυξη. 
Αν θες να κάνεις τράπεζα για όταν λείπεις και είσαι δουλειά, υπάρχουν οδηγίες στην ομάδα «Αττική: Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού», αλλά πιστεύω υπάρχουν και on-line. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@βιολετα3 @itsathina Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια!!Εστειλα μειλ σε συμβουλο θηλασμού της LLL Greece,περιμενω με αγωνία απαντήσεις της!!

Βιολέτα εσυ που θηλάζεις αποκλειστικά, σε καθε γευμα πίνει και απο τους δύο μαστούς; Η ενα σε καθε γευμα; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Milena είπε:

@βιολετα3 @itsathina Σας ευχαριστώ πολύ βρε κορίτσια!!Εστειλα μειλ σε συμβουλο θηλασμού της LLL Greece,περιμενω με αγωνία απαντήσεις της!!

Βιολέτα εσυ που θηλάζεις αποκλειστικά, σε καθε γευμα πίνει και απο τους δύο μαστούς; Η ενα σε καθε γευμα; 

Τωρα πλέον ένα κάθε γεύμα,αν δεν έχει κοιμηθεί στο 2 Ώρο δίνω πάλι το ίδιο αν δω ότι γκρινιάζει τον πάω στο άλλο .

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ειμασταν όλοι στην κουζίνα ο μπέμπης στο καρότσι κοιμόταν και ξαφνικά αντιλαμβάνομαι πως πνίγεται στον ύπνο του τι πράγμα και αυτό?Ένα περίεργο πράγμα δεν εβηχε .Πάλι δεν θα κοιμηθώ απόψε .Σας έχει συμβεί?εμένα είναι η 3 φορά μέσα στους 3 μήνες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Τωρα πλέον ένα κάθε γεύμα,αν δεν έχει κοιμηθεί στο 2 Ώρο δίνω πάλι το ίδιο αν δω ότι γκρινιάζει τον πάω στο άλλο .

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ ειμασταν όλοι στην κουζίνα ο μπέμπης στο καρότσι κοιμόταν και ξαφνικά αντιλαμβάνομαι πως πνίγεται στον ύπνο του τι πράγμα και αυτό?Ένα περίεργο πράγμα δεν εβηχε .Πάλι δεν θα κοιμηθώ απόψε .Σας έχει συμβεί?εμένα είναι η 3 φορά μέσα στους 3 μήνες

Κ τι τον έκανες? Ωχχ Παναγία μου τι είναι Κ αυτό? Αν δε τον καταλάβαινες? Εγώ τον βάζω στο δωμάτιο πολλές φορές κ έχω τη κάμερα. Αγχώθηκα τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...