Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα κ να μας ζησουν τα μπεμπακια μας! Παρακολουθω το θεμα σας κατα καιρους για να βλεπω τι εχω να αντιμετωπισω στο μελλον.. χαχα! 
Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. Εχουμε μια μπεμπα 25 ημερων κ ενω τις πρωτες 2 εβδομαδες ετρωγε κοιμοταν κ ηταν πανησυχη κ χαμογελαστη, ξαφνικα γκρινιαζει κ κλαιει ολη μερα, κοιμαται 5λεπτα κ πεταγεται μες τον υπνο της σαν να βλεπει εφιαλτες κ ξυπναει, κουναει συνεχεια χερια ποδια νευρικα κ δεν ηρεμει, στην αλλαγη πανας κ στο πλυσιμο μας ακουει ολο το τετραγωνο κ οπως καταλαβαινετε εχουμε απελπιστει.. Δοκιμαζω τα παντα, λευκους ηχους, κουνημα, αγκαλια (σ'αυτα κατι γινεται, αλλα οχι παντα), αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω βοηθεια κ δεν προλαβαινω να την εχω ολη μερα αγκαλια.. Τι αλλο μπορω να της κανω σε αυτην την ηλικια κ ποσο ειναι το λογικο να κοιμουνται μεσα στο 24ωρο.. μηπως ετσι κανουν ολα τα μωρα κ εγω ζηταω πολλα..; Δεν ξερω γιαυτο σας ρωταω..

Δε θηλαζω, της δινω humana ha με γνωμη παιδιατρου απ'την αρχη, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη κ αλλαξε ετσι.. φταιω εγω καπου, ετσι ειναι το λογικο να γινεται καθως μεγαλωνουν, την ενοχλει κατι, εχει κολικους (ποτε ξεκινανε οι κολικοι?).. ειμαι χαμενη, δεν εχω ιδεα  τι αλλο να της κανω να σταματησει να χτυπιεται ετσι.. ξεχασα να πω οτι ειναι κ πολυ λαιμαργη κ κατανταει να φαει παντα νευριασμενη κ κλαμενη αφου οταν την αλλαζω κ την πλενω πριν το φαι γινεται χαμος.. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη.. :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angel3 είπε:

Κοριτσια καλημερα κ να μας ζησουν τα μπεμπακια μας! Παρακολουθω το θεμα σας κατα καιρους για να βλεπω τι εχω να αντιμετωπισω στο μελλον.. χαχα! 
Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. Εχουμε μια μπεμπα 25 ημερων κ ενω τις πρωτες 2 εβδομαδες ετρωγε κοιμοταν κ ηταν πανησυχη κ χαμογελαστη, ξαφνικα γκρινιαζει κ κλαιει ολη μερα, κοιμαται 5λεπτα κ πεταγεται μες τον υπνο της σαν να βλεπει εφιαλτες κ ξυπναει, κουναει συνεχεια χερια ποδια νευρικα κ δεν ηρεμει, στην αλλαγη πανας κ στο πλυσιμο μας ακουει ολο το τετραγωνο κ οπως καταλαβαινετε εχουμε απελπιστει.. Δοκιμαζω τα παντα, λευκους ηχους, κουνημα, αγκαλια (σ'αυτα κατι γινεται, αλλα οχι παντα), αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω βοηθεια κ δεν προλαβαινω να την εχω ολη μερα αγκαλια.. Τι αλλο μπορω να της κανω σε αυτην την ηλικια κ ποσο ειναι το λογικο να κοιμουνται μεσα στο 24ωρο.. μηπως ετσι κανουν ολα τα μωρα κ εγω ζηταω πολλα..; Δεν ξερω γιαυτο σας ρωταω..

Δε θηλαζω, της δινω humana ha με γνωμη παιδιατρου απ'την αρχη, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη κ αλλαξε ετσι.. φταιω εγω καπου, ετσι ειναι το λογικο να γινεται καθως μεγαλωνουν, την ενοχλει κατι, εχει κολικους (ποτε ξεκινανε οι κολικοι?).. ειμαι χαμενη, δεν εχω ιδεα  τι αλλο να της κανω να σταματησει να χτυπιεται ετσι.. ξεχασα να πω οτι ειναι κ πολυ λαιμαργη κ κατανταει να φαει παντα νευριασμενη κ κλαμενη αφου οταν την αλλαζω κ την πλενω πριν το φαι γινεται χαμος.. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη.. :wub:

Γιατι ξεκίνησες κατευθείαν γάλα ha; αν την άλλαζες μετά το φαγητό? Εννοείται αν δεν έχει κάνει κακα κ εχει μονο τσισα μήπως δε νευριαζε? τρώει ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Γιατι ξεκίνησες κατευθείαν γάλα ha; αν την άλλαζες μετά το φαγητό? Εννοείται αν δεν έχει κάνει κακα κ εχει μονο τσισα μήπως δε νευριαζε? τρώει ποσότητα?

Γιατι αυτο μου ειπε η παιδιατρος για να μην κανει κολικους μαλλον, ξερω γω;

Μετα το φαγητο δεν ειναι επιφοβο να την εχω ανασκελα κ να της βαζοβγαζω φορμακια κ να την πλενω μην τα βγαλει;

Τρωει απο 65-80 κ 1-2 φορες εχει φαει 90, 8 φορες το 24ωρο, ειναι οκ; Λυσσαει να φαει, ουρλιαζει κ δε δειχνει να θελει παραπανω γιατι στο τελος το φτυνει κ κλεινουν τα ματια της κατευθειαν, την κραταω να ρευτει αλλα γινεται σπανια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Angel3 είπε:

Γιατι αυτο μου ειπε η παιδιατρος για να μην κανει κολικους μαλλον, ξερω γω;

Μετα το φαγητο δεν ειναι επιφοβο να την εχω ανασκελα κ να της βαζοβγαζω φορμακια κ να την πλενω μην τα βγαλει;

Τρωει απο 65-80 κ 1-2 φορες εχει φαει 90, 8 φορες το 24ωρο, ειναι οκ; Λυσσαει να φαει, ουρλιαζει κ δε δειχνει να θελει παραπανω γιατι στο τελος το φτυνει κ κλεινουν τα ματια της κατευθειαν, την κραταω να ρευτει αλλα γινεται σπανια..

Δε χρειάζεται πλύσιμο δε κάθε αλλαγή αν δε κανει κακα εννοείται. Ή αν δε μπορείς να την αλλάξεις γρήγορα καντο πριν έρθει η ώρα για φαγητό αν είναι ξύπνια. Εμένα πολλές φορές που δεν έχει ρευτει αν τον βάλω λιγο κάτω κ τον σηκώσω ρευεται κατευθείαν. Αρα τρώει από λίγο πολλές φορές ε? Εντάξει είναι μικρουλα ακομα για να μπει σε πρόγραμμα. Αλλα αυτό με το ha πρώτη φορά το ακούω το δίνουμε προληπτικά. Εγω δίνω ha γιατί Ν έκανε γκρίνια στο μπουκάλι. Πριν έδινα κανονικο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel3 είπε:

Κοριτσια καλημερα κ να μας ζησουν τα μπεμπακια μας! Παρακολουθω το θεμα σας κατα καιρους για να βλεπω τι εχω να αντιμετωπισω στο μελλον.. χαχα! 
Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. Εχουμε μια μπεμπα 25 ημερων κ ενω τις πρωτες 2 εβδομαδες ετρωγε κοιμοταν κ ηταν πανησυχη κ χαμογελαστη, ξαφνικα γκρινιαζει κ κλαιει ολη μερα, κοιμαται 5λεπτα κ πεταγεται μες τον υπνο της σαν να βλεπει εφιαλτες κ ξυπναει, κουναει συνεχεια χερια ποδια νευρικα κ δεν ηρεμει, στην αλλαγη πανας κ στο πλυσιμο μας ακουει ολο το τετραγωνο κ οπως καταλαβαινετε εχουμε απελπιστει.. Δοκιμαζω τα παντα, λευκους ηχους, κουνημα, αγκαλια (σ'αυτα κατι γινεται, αλλα οχι παντα), αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω βοηθεια κ δεν προλαβαινω να την εχω ολη μερα αγκαλια.. Τι αλλο μπορω να της κανω σε αυτην την ηλικια κ ποσο ειναι το λογικο να κοιμουνται μεσα στο 24ωρο.. μηπως ετσι κανουν ολα τα μωρα κ εγω ζηταω πολλα..; Δεν ξερω γιαυτο σας ρωταω..

Δε θηλαζω, της δινω humana ha με γνωμη παιδιατρου απ'την αρχη, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη κ αλλαξε ετσι.. φταιω εγω καπου, ετσι ειναι το λογικο να γινεται καθως μεγαλωνουν, την ενοχλει κατι, εχει κολικους (ποτε ξεκινανε οι κολικοι?).. ειμαι χαμενη, δεν εχω ιδεα  τι αλλο να της κανω να σταματησει να χτυπιεται ετσι.. ξεχασα να πω οτι ειναι κ πολυ λαιμαργη κ κατανταει να φαει παντα νευριασμενη κ κλαμενη αφου οταν την αλλαζω κ την πλενω πριν το φαι γινεται χαμος.. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη.. :wub:

Κάπως έτσι ήταν κ εμένα ο μπέμπης μου ,να κοιτάξεις για κολικούς μόλις πήραμε τ σταγόνες ηρέμησε αρκετά  και σε συνδιασμό με την διατροφή που έκανα ,επειδή όμως εσύ δίνει ξένο δες και το ενδεχόμενο να το ενοχλεί το γάλα ,αλλά δεν ξέρω αν ειναι τελικά στο παιδί αλλά κ εγώ θυμάμαι ένιωθε τρομερή απογοήτευση γιατί ότι και να έκανα νόμιζα πως το παιδί δεν είναι ευχαριστημένο.Πλεον είναι 3 μηνών και μπορώ να πω πως είμαστε σε καλό δρόμο ,κοιμόμαστε τουλάχιστον 4,5ωρες σερι  το βράδυ και το μεσημέρι σίγουρα άλλες 3ωρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 hours ago, Roulaa@ said:

Μια κόρη έχω 5 χρόνων κ τον μπέμπη 3μιση μηνών. Δεν είμαι τόσο θαρραλέα εγω όπως εσύ. Θαυμάζω τις γυναίκες που κάνουν κοντά ηλικιακά παιδιά. Εγώ όταν πήγε η κόρη 3μιση χρόνων άρχισα να σκέφτομαι για 2ο άλλο που εμεινα εγκυος σε 1μιση χρόνο προσπαθειών 

Δεν έχω ιδέα ρε κορίτσι γιατί θηλάζεις κιολας αλλά νομίζω πως μόνο αυτό ως σύμπτωμα δε πιάνεται. Μήπως έχεις υπερπαραγωγή? Μήπως απ τον ορό που του βάζεις κατεβαίνουν κατω? Δε ξέρω τι να πω 

Δεν ξέρω αν είμαι θαραλλεα ή απλά για δέσιμο χαχαχα... Μια χαρά τα παιδιά είναι ευλογία!! Το καλό είναι ότι με το πρώτο μπορείς κ συννενόησαι!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Δεν ξέρω αν είμαι θαραλλεα ή απλά για δέσιμο χαχαχα... Μια χαρά τα παιδιά είναι ευλογία!! Το καλό είναι ότι με το πρώτο μπορείς κ συννενόησαι!!

Τι πλάκα έχεις!! Εγω αν συννενοουμαι? Ναι ευτυχώς είναι αυτόνομη αλλά κάποιες φορές με ζητάει την  ώρα που ταΐζω τον μπέμπη ή όταν κλαίει. Βέβαια πιστεύω ότι το κάνει από ζήλια. Εσενα κ η 1η είναι μικρούλα μωρέ τι μα καταλάβει? Πότε έχεις να πας στο γιατρό? Έχεις που να τα αφήσεις τα κορίτσια? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Κάπως έτσι ήταν κ εμένα ο μπέμπης μου ,να κοιτάξεις για κολικούς μόλις πήραμε τ σταγόνες ηρέμησε αρκετά  και σε συνδιασμό με την διατροφή που έκανα ,επειδή όμως εσύ δίνει ξένο δες και το ενδεχόμενο να το ενοχλεί το γάλα ,αλλά δεν ξέρω αν ειναι τελικά στο παιδί αλλά κ εγώ θυμάμαι ένιωθε τρομερή απογοήτευση γιατί ότι και να έκανα νόμιζα πως το παιδί δεν είναι ευχαριστημένο.Πλεον είναι 3 μηνών και μπορώ να πω πως είμαστε σε καλό δρόμο ,κοιμόμαστε τουλάχιστον 4,5ωρες σερι  το βράδυ και το μεσημέρι σίγουρα άλλες 3ωρες 

Τις πρωτες εβδομαδες ομως το ιδιο γαλα επινε κ ηταν μια χαρα.. τωρα την πειραξε; Κ γινεται να την πειραζει το ha? Υποτιθεται αυτο δεν ειναι για να μην κανει κολικους;

Αυτα που γραφω ειναι φυσιολογικο να τα κανει ενα βρεφος η εχει κατι το μωρο κ εγω καθομαι κ το κοιταω, αυτο δεν καταλαβαινω..

Επισης σε αυτην την ηλικια κ σας ή κοιμοντουσαν ή γκρινιαζαν για φαι, γιατι αν ειναι ξυπνια μονο κλαιει.. ουτε να παιξουμε λιγο θελει ουτε τπτ αλλο τη συγκινει, ειναι φυσιολογικο αυτο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Ntepaki22 said:

Δεν ξέρω αν είμαι θαραλλεα ή απλά για δέσιμο χαχαχα... Μια χαρά τα παιδιά είναι ευλογία!! Το καλό είναι ότι με το πρώτο μπορείς κ συννενόησαι!!

Μια πολυ καλη μου φιλη ειναι τωρα εγκυος στο 2ο, εχει εναν μπομπιρα ταλιμπαν εναμιση χρονου σχεδον και τα εχει παιξει! Τις προαλλες επιασε το κινητο της και το πεταξε πισω απο την αλλαξιερα την ωρα που τον αλλαζε και λογω εγκυμοσυνης δεν πρεπει να σερνει επιπλα και περιμενε τηλεφωνο και δεν μπορουσε να το σηκωσει και ανησυχησαν! Τα οσα μου χει πει οτι της κανει! Αλλα να εχεις και ενα βρεφος ταυτοχρονα... αυτο κι αν ειναι ζορι!!! Καλα κουραγια! ❤

3 hours ago, Angel3 said:

Κοριτσια καλημερα κ να μας ζησουν τα μπεμπακια μας! Παρακολουθω το θεμα σας κατα καιρους για να βλεπω τι εχω να αντιμετωπισω στο μελλον.. χαχα! 
Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. Εχουμε μια μπεμπα 25 ημερων κ ενω τις πρωτες 2 εβδομαδες ετρωγε κοιμοταν κ ηταν πανησυχη κ χαμογελαστη, ξαφνικα γκρινιαζει κ κλαιει ολη μερα, κοιμαται 5λεπτα κ πεταγεται μες τον υπνο της σαν να βλεπει εφιαλτες κ ξυπναει, κουναει συνεχεια χερια ποδια νευρικα κ δεν ηρεμει, στην αλλαγη πανας κ στο πλυσιμο μας ακουει ολο το τετραγωνο κ οπως καταλαβαινετε εχουμε απελπιστει.. Δοκιμαζω τα παντα, λευκους ηχους, κουνημα, αγκαλια (σ'αυτα κατι γινεται, αλλα οχι παντα), αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω βοηθεια κ δεν προλαβαινω να την εχω ολη μερα αγκαλια.. Τι αλλο μπορω να της κανω σε αυτην την ηλικια κ ποσο ειναι το λογικο να κοιμουνται μεσα στο 24ωρο.. μηπως ετσι κανουν ολα τα μωρα κ εγω ζηταω πολλα..; Δεν ξερω γιαυτο σας ρωταω..

Δε θηλαζω, της δινω humana ha με γνωμη παιδιατρου απ'την αρχη, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη κ αλλαξε ετσι.. φταιω εγω καπου, ετσι ειναι το λογικο να γινεται καθως μεγαλωνουν, την ενοχλει κατι, εχει κολικους (ποτε ξεκινανε οι κολικοι?).. ειμαι χαμενη, δεν εχω ιδεα  τι αλλο να της κανω να σταματησει να χτυπιεται ετσι.. ξεχασα να πω οτι ειναι κ πολυ λαιμαργη κ κατανταει να φαει παντα νευριασμενη κ κλαμενη αφου οταν την αλλαζω κ την πλενω πριν το φαι γινεται χαμος.. Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι πολυτιμη.. :wub:

Θυμαμαι οτι και μενα σε αυτη την ηλικια ξεκινησαν τα ποναλακια στο εντερο. Δεν ειχε κανονικους κολικους αυτους που κρατανε δηλαδη ωρες συνεχομενες, αλλα πονους απο αερια ειχε πολυ συχνα! Και πολλες φορες πεταγοταν στον υπνο της και εκλαιγε και την ξυπναγε και ειχε και ανησυχο υπνο. Βεβαια εμενα ακομα εχει, αλλα το πιο πιθανο ολο αυτο να προερχεται απο το εντερακι του. Εχεις παρατηρησει οταν κλαιει μαζευειβτα ποδαρακια της; Σε αυτη την ηλικια ειναι ακομα πολυ ανωριμο το γαστρεντερικο τους και τωρα προσαρμοζεται και φτιαχνει, αλλα παιρνει καιρο. Πολυ πιθανον να την ενοχλει το γαλα, καποιο γαλα που κανει σε ενα μωρακι σε αλλο δεν κανει, αλλα συζητησε το με τον παιδιατρο σου. Αυτος τι σου λεει; Που οφειλεται αυτη η ανησυχια;  Στο αλλαγμα οταν ηταν μικρη και μενα χαλουσε τον κοσμο! Μεγαλωνοντας εστρωσε αυτο, πλεον ειναι ηρεμη και καθεται, βεβαια το βραδυ αν τυχον την αλλαξω ανοιγει το ματι κατευθειαν. Μετα που θα την αλλαξεις, δεν ηρεμει με αγκαλιτσα ωστε να φαει μετα πιο ηρεμη και πιθανον να αποκοιμηθει κιολας; Οσο για το ποσο κοιμουνται τα μωρα στο 24ωρο... ασε! Λενε μεχρι και 18 ωρες! Αλλα εμενα σε αυτη την ηλικια κοιμοταν 18 ωρες τη βδομαδα, οχι τη μερα! Χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλημερα.Ευχαριστω για τις συμβουλές.Ποιο γάλα πίνετε αν δε γίνομαι αδιάκριτη;Εμείς πίναμε post discharge γιατί ήτανε μικρούλης και τώρα το  κανονικό το frisolac..Τα  ιδια και με τα δύο ..

 

 

Εμείς ξεκινήσαμε απευθείας το Humana Ha μόλις ξεκίνησε το πρόβλημα και ηρέμησε απευθείας! Χώνεψε γρήγορα και δεν είχαμε γκρίνια!
Την ίδια μέρα κοιμήθηκε, έκανε μεγαλύτερο από 10' με 20΄ ύπνο και ξαπλωμένη σε ανάκληση, γιατί έως τότε μόνο όρθια στο ριλάξ μπορούσε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Angel3 είπε:

Τις πρωτες εβδομαδες ομως το ιδιο γαλα επινε κ ηταν μια χαρα.. τωρα την πειραξε; Κ γινεται να την πειραζει το ha? Υποτιθεται αυτο δεν ειναι για να μην κανει κολικους;

Αυτα που γραφω ειναι φυσιολογικο να τα κανει ενα βρεφος η εχει κατι το μωρο κ εγω καθομαι κ το κοιταω, αυτο δεν καταλαβαινω..

Επισης σε αυτην την ηλικια κ σας ή κοιμοντουσαν ή γκρινιαζαν για φαι, γιατι αν ειναι ξυπνια μονο κλαιει.. ουτε να παιξουμε λιγο θελει ουτε τπτ αλλο τη συγκινει, ειναι φυσιολογικο αυτο; 

Ειναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που κάνουν διάβασε για το 4ο τρίμηνο ,είναι πολύ μικρό για να μπορέσει να παίξει ,τώρα αρχίζω να ευχαριστιεμαι εγώ τον μπέμπη που έχει πάει 3 μηνών ,αλλά πραγματικά οι 2 μήνες νομίζω είναι το πιο δύσκολο.

Δεν ξέρω καθόλου από ξένο γάλα ,τα κακα πως είναι ?Έχει αέρια?Γενικά εγώ έχω παρατηρήσει και μου το έχει πει και η μαία μου αν μείνουν πάνω από 2 ώρες ξύπνια τα πιάνουν υπερένταση.Εγω σήμερα τον μικρό τον έβαλα με το ζόρι για ύπνο γιατί είχε τόση υπερένταση που αν τον άφηνα κ άλλο θα γινόταν χαμός

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angel3 είπε:

κουναει συνεχεια χερια ποδια νευρικα κ δεν ηρεμει

Αυτή είναι η πρόταση κλειδί, κάνει (κρυφή) παλινδρόμηση. Κοινώς της ανεβαίνει το γαλατάκι. Γουλιές σου βγάζει;
Απόλυτα φυσιολογικό και μην σε αγχώνει καθόλου, όλα τα μωράκια έχουν! Το Humana Ha δίνω και εγώ, γι αυτό το λόγο.
Τι μπορείς να κάνεις; Όχι και πολλά. Αν θες για να το φιξάρεις κλείσε έναν υπέρηχο, κράτα την όρθια για μισή με μία ώρα μετά από κάθε φαγητό.
Κοίμιζέ την σε ανάκληση και στο αριστερό πλευρό (γιατί από δεξιά βρίσκεται το άνοιγμα στομάχου και όταν είναι πιο χαμηλά, βγαίνει το περιεχόμενο στον οισοφάγο).
Πως καταλαβαίνεις αν είναι κολικός ή παλινδρόμηση; Στον κολικό δε σταματάει να κλαίει ότι και να κάνεις και κλαίει συγκεκριμένες ώρες τη μέρα,
στην παλινδρόμηση κλαίει σχεδόν όλη μέρα όμως, δεν έχει συγκεκριμένες ώρες, αν την πάρεις αγκαλιά σταματάει (αν δεν πιέζεται το στομάχι),
ή αν την κρατήσεις «φορεμένη» στον πήχη με την δεξιά πλευρά της να είναι πιο ψηλά. Για το γάλα μην ανησυχείς, είναι από τα καλύτερα γάλατα!
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι δείγματα για αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη ή δυσανεξία στη λακτόζη, γιατί αν έχει, δεν ενδείκνυται!

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Γιατι ξεκίνησες κατευθείαν γάλα ha; αν την άλλαζες μετά το φαγητό? Εννοείται αν δεν έχει κάνει κακα κ εχει μονο τσισα μήπως δε νευριαζε? τρώει ποσότητα?

Καλά έκανε, και εμένα με Humana Ha μου είχε πει ο παιδίατρος να ξεκινήσω. Απλά είχα πολύ Almiron και μου είπε μη το πετάξεις, δώσ΄το και βλέπουμε. Κακώς το έδωσα όμως.
Έπρεπε να ξεκινήσω με Ha, ειδικά το Humana είναι πολύ κοντά στο μητρικό και είναι από τα καλύτερα για ομαλή μετάβαση σε ξένο.

3 ώρες πρίν, Angel3 είπε:

Μετα το φαγητο δεν ειναι επιφοβο να την εχω ανασκελα κ να της βαζοβγαζω φορμακια κ να την πλενω μην τα βγαλει;

 Τρωει απο 65-80 κ 1-2 φορες εχει φαει 90, 8 φορες το 24ωρο, ειναι οκ; Λυσσαει να φαει, ουρλιαζει κ δε δειχνει να θελει παραπανω γιατι στο τελος το φτυνει κ κλεινουν τα ματια της κατευθειαν, την κραταω να ρευτει αλλα γινεται σπανια..

Ίσως την ταλαιπωρείς αν την έχεις ανάσκελα μετά από γεύμα. Οπότε γνώμη μου είναι να την ταΐζεις απλά πριν πεινάσει πολύ.
Αν για παράδειγμα έχεις δει πως πεινάει στο 2,5ω, ξεκίνα να της δίνεις γάλα στις 2ω&15΄ ή στις 2ω.
Γενικά να ξέρεις ότι το Humana είναι και ελαφρύ, χωνεύεται εύκολα και γρήγορα, οπότε καμία φορά τους τα σκάει έντονα η πείνα και νωρίτερα από ότι αν δίνεις κανονικό!

1 ώρα πρίν, Angel3 είπε:

Επισης σε αυτην την ηλικια κ σας ή κοιμοντουσαν ή γκρινιαζαν για φαι, γιατι αν ειναι ξυπνια μονο κλαιει.. ουτε να παιξουμε λιγο θελει ουτε τπτ αλλο τη συγκινει, ειναι φυσιολογικο αυτο; 

Ναι, είναι πολύ φυσιολογικό, είναι πολύ μωρό ακόμα! 
Τρώει και κοιμάται.. μετά τις 40-50 μέρες θα κάθεται έτσι να «παίζεται» και να γελάτε! Αλλά για λίγο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , itsathina είπε:

Αυτή είναι η πρόταση κλειδί, κάνει (κρυφή) παλινδρόμηση. Κοινώς της ανεβαίνει το γαλατάκι. Γουλιές σου βγάζει;
Απόλυτα φυσιολογικό και μην σε αγχώνει καθόλου, όλα τα μωράκια έχουν! Το Humana Ha δίνω και εγώ, γι αυτό το λόγο.
Τι μπορείς να κάνεις; Όχι και πολλά. Αν θες για να το φιξάρεις κλείσε έναν υπέρηχο, κράτα την όρθια για μισή με μία ώρα μετά από κάθε φαγητό.
Κοίμιζέ την σε ανάκληση και στο αριστερό πλευρό (γιατί από δεξιά βρίσκεται το άνοιγμα στομάχου και όταν είναι πιο χαμηλά, βγαίνει το περιεχόμενο στον οισοφάγο).
Πως καταλαβαίνεις αν είναι κολικός ή παλινδρόμηση; Στον κολικό δε σταματάει να κλαίει ότι και να κάνεις και κλαίει συγκεκριμένες ώρες τη μέρα,
στην παλινδρόμηση κλαίει σχεδόν όλη μέρα όμως, δεν έχει συγκεκριμένες ώρες, αν την πάρεις αγκαλιά σταματάει (αν δεν πιέζεται το στομάχι),
ή αν την κρατήσεις «φορεμένη» στον πήχη με την δεξιά πλευρά της να είναι πιο ψηλά. Για το γάλα μην ανησυχείς, είναι από τα καλύτερα γάλατα!
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι δείγματα για αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη ή δυσανεξία στη λακτόζη, γιατί αν έχει, δεν ενδείκνυται!

Καλά έκανε, και εμένα με Humana Ha μου είχε πει ο παιδίατρος να ξεκινήσω. Απλά είχα πολύ Almiron και μου είπε μη το πετάξεις, δώσ΄το και βλέπουμε. Κακώς το έδωσα όμως.
Έπρεπε να ξεκινήσω με Ha, ειδικά το Humana είναι πολύ κοντά στο μητρικό και είναι από τα καλύτερα για ομαλή μετάβαση σε ξένο.

Ίσως την ταλαιπωρείς αν την έχεις ανάσκελα μετά από γεύμα. Οπότε γνώμη μου είναι να την ταΐζεις απλά πριν πεινάσει πολύ.
Αν για παράδειγμα έχεις δει πως πεινάει στο 2,5ω, ξεκίνα να της δίνεις γάλα στις 2ω&15΄ ή στις 2ω.
Γενικά να ξέρεις ότι το Humana είναι και ελαφρύ, χωνεύεται εύκολα και γρήγορα, οπότε καμία φορά τους τα σκάει έντονα η πείνα και νωρίτερα από ότι αν δίνεις κανονικό!

Ναι, είναι πολύ φυσιολογικό, είναι πολύ μωρό ακόμα! 
Τρώει και κοιμάται.. μετά τις 40-50 μέρες θα κάθεται έτσι να «παίζεται» και να γελάτε! Αλλά για λίγο!

Γιατι κ εσύ προληπτικά το έδωσες το ha; αφού λες είχες almiron. Κάπου μπερδεύτηκα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Ειναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που κάνουν διάβασε για το 4ο τρίμηνο ,είναι πολύ μικρό για να μπορέσει να παίξει ,τώρα αρχίζω να ευχαριστιεμαι εγώ τον μπέμπη που έχει πάει 3 μηνών ,αλλά πραγματικά οι 2 μήνες νομίζω είναι το πιο δύσκολο.

Δεν ξέρω καθόλου από ξένο γάλα ,τα κακα πως είναι ?Έχει αέρια?Γενικά εγώ έχω παρατηρήσει και μου το έχει πει και η μαία μου αν μείνουν πάνω από 2 ώρες ξύπνια τα πιάνουν υπερένταση.Εγω σήμερα τον μικρό τον έβαλα με το ζόρι για ύπνο γιατί είχε τόση υπερένταση που αν τον άφηνα κ άλλο θα γινόταν χαμός

Ευχαριστω κοπελα μου, μου δινεις κουραγιο γιατι τα χω παιξει.. δε μου φτασε που δεν καταφερα τελικα να θηλασω, ενω ηθελα, τη βλεπω κ ολη την ωρα να κλαιει κ να χτυπιεται, εχω κ την κουραση κ την εξαντληση γιατι ειμαι μονη μου κ μου βγαινει σε κλαμα κ απελπισια.. νιωθω αχρηστη συνεχως να καλμαρω το μωρο μου..

Χαμογελα συνειδητα ποτε κανουν κ ποτε αρχιζουν να σε βλεπουν κανονικα βρε κοριτσια..;  

Κακα ετυχε να κανει οταν ειχε ερθει η παιδιατρος κ τα ειδε κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα.. ειναι κιτρινωπα σα σκουλικακια βγαινουν (σορυ για την περιγραφη).. κ αερια εχει νορμαλ, δε βλεπω να ζοριζεται κ να μη βγαινουν..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Γιατι κ εσύ προληπτικά το έδωσες το ha; αφού λες είχες almiron. Κάπου μπερδεύτηκα

Εμένα ο παιδίατρος μου είπε από την πρώτη στιγμή να δώσω Ha στο βρέφος,
γιατί είναι πολύ πιο ελαφρύ από το αγελαδινό, αλλά είχα μια κούτα almiron μπουκαλάκια από το μαιευτήριο.
Και του λέω «γιατρέ αυτά να τα πετάξω;» μου λέει «αφού έχεις αυτά, δώσ΄τα και βλέπουμε» και τελικά μου το ρήμαξε το μωρό το αγελαδινό!
Όταν τον πήρα πάλι μου λέει, δίνεις κατευθείαν Humana Ha τώρα. Την πείραξε το αγελαδινό, άλλα δε τα πειράζει καθόλου, τα πίνουν με τους κουβάδες.

πρίν από 37 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Γιατι κ εσύ προληπτικά το έδωσες το ha; αφού λες είχες almiron. Κάπου μπερδεύτηκα

Το Humana Ha είναι υποαλλεργικό γάλα μερικής υδρόλυσης, είναι για την πρόληψη της αλλεργίας και χρησιμοποιείται αμέσως μετά τη γέννηση, δεν είναι εκτεταμένης υδρόλυσης.
Τα υποαλλεργικά εκτεταμένης υδρόλυσης (είναι πιο ειδικά) τα δίνεις σε αποδεδειγμένη αλλεργία στο γάλα αγελάδος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...