Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Βοήθεια χαμηλός πλακούντας.


Recommended Posts

Κορίτσια οποία έχει την εμπειρία να με διαφωτίσει λίγο στο τι να περιμένω...στην αυχενική προχθές μου βρήκαν χαμηλό πρόσθιο πλακούντα...ο γιατρός μου είπε είναι ένα φυσιολογικό εύρημα για αυτή την εβδομάδα...μου είπε να περπατάω...αυτή ήταν η οδηγία...γνωστή μου που το είχε οι οδηγίες ήταν κατάκλιση κ ενώ ήταν σε ξεκούραση είχε αιμορραγίες...ως τώρα αιμορραγία δεν είχα ..είναι πιο επίφοβο να έχω από δω κ πέρα καθώς μεγαλώνει η μήτρα;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ανάλογα πόσο χαμηλός είναι ο πλακούντας. Είναι φυσιολογικό μερικές φορές στην αρχή να είναι πιο χαμηλά αλλά αργότερα ανεβαίνει, ως το τέλος της εγκυμοσύνης λογικά θα είσαι μια χαρά. Στο δεύτερο παιδάκι μου, μου έλεγε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλά αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (όχι τόσο δλδ που να δημιουργείται θέμα). Κ ποτέ δεν με απαγόρευσε κάτι. Απ' τη στιγμή που κ εσένα δεν σου είπε ξεκούραση κλπ δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα το δεις βέβαια κ στην β επιπέδου κ πιο μετά αλλά μην αγχώνεσαι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Είναι ανάλογα πόσο χαμηλός είναι ο πλακούντας. Είναι φυσιολογικό μερικές φορές στην αρχή να είναι πιο χαμηλά αλλά αργότερα ανεβαίνει, ως το τέλος της εγκυμοσύνης λογικά θα είσαι μια χαρά. Στο δεύτερο παιδάκι μου, μου έλεγε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλά αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (όχι τόσο δλδ που να δημιουργείται θέμα). Κ ποτέ δεν με απαγόρευσε κάτι. Απ' τη στιγμή που κ εσένα δεν σου είπε ξεκούραση κλπ δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα το δεις βέβαια κ στην β επιπέδου κ πιο μετά αλλά μην αγχώνεσαι!

Ευχαριστώ για την απάντηση..δεν μου διευκρινησε πόσο χαμηλός αλλά μου είπε δεν καλύπτει τράχηλο δεν είναι τόσο κάτω...θα τον πάρω σήμερα να τον ξαναρωτήσω γιατί μου τα είπε όλα τόσο χαλαρά που δεν με θορύβησε για να τον ρωτήσω παραπάνω...μετά φοβήθηκα που διάβασα τι ακριβώς είναι...εμένα μου συνέστησε περπάτημα...μου είπε θέλω να γυμνασεις τους υμενες της μήτρας..από άλλα κορίτσια έχω ακούσει για πολύ ξεκούραση...

Just now, mama16 είπε:

Είναι ανάλογα πόσο χαμηλός είναι ο πλακούντας. Είναι φυσιολογικό μερικές φορές στην αρχή να είναι πιο χαμηλά αλλά αργότερα ανεβαίνει, ως το τέλος της εγκυμοσύνης λογικά θα είσαι μια χαρά. Στο δεύτερο παιδάκι μου, μου έλεγε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλά αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (όχι τόσο δλδ που να δημιουργείται θέμα). Κ ποτέ δεν με απαγόρευσε κάτι. Απ' τη στιγμή που κ εσένα δεν σου είπε ξεκούραση κλπ δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Θα το δεις βέβαια κ στην β επιπέδου κ πιο μετά αλλά μην αγχώνεσαι!

Τόσο αργά θα ανέβει;;;δηλαδή αν πάω σε δύο εβδομάδες να το τσεκαρα δεν θα έχει ανέβει ελαφρώς;;ένα ηρεμίσω;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση..δεν μου διευκρινησε πόσο χαμηλός αλλά μου είπε δεν καλύπτει τράχηλο δεν είναι τόσο κάτω...θα τον πάρω σήμερα να τον ξαναρωτήσω γιατί μου τα είπε όλα τόσο χαλαρά που δεν με θορύβησε για να τον ρωτήσω παραπάνω...μετά φοβήθηκα που διάβασα τι ακριβώς είναι...εμένα μου συνέστησε περπάτημα...μου είπε θέλω να γυμνασεις τους υμενες της μήτρας..από άλλα κορίτσια έχω ακούσει για πολύ ξεκούραση...

Απ' τη στη στιγμή που δεν καλύπτει τράχηλο δεν έχεις θέμα. Κ εμένα έτσι ήταν ακριβώς πάνω αλλά προς το τέλος ανέβηκε κ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.. Για το περπάτημα δεν ξέρω τι να σου πω, δεν θυμάμαι τι μου έλεγε. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έλεγε ξεκούραση, απλά συνέχιζα κανονικά την ζωή μου κ απλά επειδή φοβόμουν (χωρίς να μου το συστήσει αυτός) είχα πολύ αραιά επαφές από φόβο να μην μου προκαλέσει κάποια αιμορραγία

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Απ' τη στη στιγμή που δεν καλύπτει τράχηλο δεν έχεις θέμα. Κ εμένα έτσι ήταν ακριβώς πάνω αλλά προς το τέλος ανέβηκε κ δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.. Για το περπάτημα δεν ξέρω τι να σου πω, δεν θυμάμαι τι μου έλεγε. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έλεγε ξεκούραση, απλά συνέχιζα κανονικά την ζωή μου κ απλά επειδή φοβόμουν (χωρίς να μου το συστήσει αυτός) είχα πολύ αραιά επαφές από φόβο να μην μου προκαλέσει κάποια αιμορραγία

Ευχαριστώ πολύ...έχω στενοχωρεθει πολύ γιατί περίμενα την αυχενική να ηρεμίσω κ να ανακοινώσω κ λέω τώρα τι κάνω;;;;ανακοινώνω;;;κ αν συμβεί τίποτα;;;αλλά δεν θα το κάνω αυτό στον εαυτό μου...θα το παλέψω με πολύ προσοχή...ευχαριστώ κ πάλι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσια οποία έχει την εμπειρία να με διαφωτίσει λίγο στο τι να περιμένω...στην αυχενική προχθές μου βρήκαν χαμηλό πρόσθιο πλακούντα...ο γιατρός μου είπε είναι ένα φυσιολογικό εύρημα για αυτή την εβδομάδα...μου είπε να περπατάω...αυτή ήταν η οδηγία...γνωστή μου που το είχε οι οδηγίες ήταν κατάκλιση κ ενώ ήταν σε ξεκούραση είχε αιμορραγίες...ως τώρα αιμορραγία δεν είχα ..είναι πιο επίφοβο να έχω από δω κ πέρα καθώς μεγαλώνει η μήτρα;;;;

Καλημέρα Emily, είχα διαγνωστεί με ΕΠΙΠΤΩΜΑΤΙΚΟ πλακούντα στην αυχενική, δηλαδή τόσο χαμηλό που κάθεται επάνω στον τράχηλο σαν τάπα...

Τώρα στη β' επιπέδου ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος υψηλός. Μην ανησυχείς. Πάρα πολλοί πλακούντες ξεκινούν χαμηλοί εώς και επιπτωματικοί και στη συνέχεια ανεβαίνουν. Συγκεκριμένα το 90% περίπου ανεβαίνει. Η μήτρα σου επειδή ακριβως μεγαλώνει, και ο πλακούντας είναιν κολλημένος επάνω της, τον τραβάει και αυτόν και πηγαίνει πιο ψηλά.

  • Ευχαριστώ 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα Emily, είχα διαγνωστεί με ΕΠΙΠΤΩΜΑΤΙΚΟ πλακούντα στην αυχενική, δηλαδή τόσο χαμηλό που κάθεται επάνω στον τράχηλο σαν τάπα...

Τώρα στη β' επιπέδου ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος υψηλός. Μην ανησυχείς. Πάρα πολλοί πλακούντες ξεκινούν χαμηλοί εώς και επιπτωματικοί και στη συνέχεια ανεβαίνουν. Συγκεκριμένα το 90% περίπου ανεβαίνει. Η μήτρα σου επειδή ακριβως μεγαλώνει, και ο πλακούντας είναιν κολλημένος επάνω της, τον τραβάει και αυτόν και πηγαίνει πιο ψηλά.

Ευχαριστώ πολύ...να σε ρωτήσω...έκανες αιμορραγιουλες αφού το επιβεβαιώσετε;;εγώ μπήκα 14 εβδομάδα σήμερα...ως τώρα δεν είδα κάτι..λέω μήπως από δω κ πέρα λόγω της αύξησης του όγκου της μήτρας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Ευχαριστώ πολύ...να σε ρωτήσω...έκανες αιμορραγιουλες αφού το επιβεβαιώσετε;;εγώ μπήκα 14 εβδομάδα σήμερα...ως τώρα δεν είδα κάτι..λέω μήπως από δω κ πέρα λόγω της αύξησης του όγκου της μήτρας...

Όχι τίποτα. Κάτι καφέ υγρά στις αρχές, που νομίζω πάρα πολλές γυναίκες έχουν (να μην πω οι περισσότερες). Εμένα μου είχαν απαγορεύσει επαφές, περπάτημα, βάρη... γενικά να είμαι ξάπλα. Αλλά εμένα ήταν πιο σοβαρή η κατάσταση. Ο γιατρός σου σου είπε να γυμνάζεσαι?


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Όχι τίποτα. Κάτι καφέ υγρά στις αρχές, που νομίζω πάρα πολλές γυναίκες έχουν (να μην πω οι περισσότερες). Εμένα μου είχαν απαγορεύσει επαφές, περπάτημα, βάρη... γενικά να είμαι ξάπλα. Αλλά εμένα ήταν πιο σοβαρή η κατάσταση. Ο γιατρός σου σου είπε να γυμνάζεσαι?

Όχι μόνο περπάτημα μου είπε...να σου πω κ αυτό φοβάμαι να κάνω...εννοείται μου απαγόρευσε επαφές...να δούμε πρώτα αν θα ανέβει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Όχι μόνο περπάτημα μου είπε...να σου πω κ αυτό φοβάμαι να κάνω...εννοείται μου απαγόρευσε επαφές...να δούμε πρώτα αν θα ανέβει..

Το περπάτημα κάνει καλό.. θα σε βοηθήσει να διατηρήσεις και το βάρος σου σε καλά επίπεδα. Μη φοβάσαι, είναι μια φυσιολογική κατάσταση η εγκυμοσύνη. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, όταν υπάρχει παθολογία οι γιατροί μας προστατεύουν, αλλά τώρα όλα φαίνονται καλά απλά λίγη προσοχή χρειάζεται.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, jellyfishch είπε:

Το περπάτημα κάνει καλό.. θα σε βοηθήσει να διατηρήσεις και το βάρος σου σε καλά επίπεδα. Μη φοβάσαι, είναι μια φυσιολογική κατάσταση η εγκυμοσύνη. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, όταν υπάρχει παθολογία οι γιατροί μας προστατεύουν, αλλά τώρα όλα φαίνονται καλά απλά λίγη προσοχή χρειάζεται.

Τώρα μόλις μίλησα με τον γιατρό που έκανε την αυχενική κ μου είπε ,9 στις δέκα γυναίκες έχουν χαμηλή πρόσφυση σε αυτή την εβδομάδα δεν αξιολογείται κ να συνεχίσω κανονικά χωρίς περιορισμούς...του λέω δεν είχα επιχείλιο;;ςκ μου λέει όχι αλλά σε αυτές τις εβδομάδες επιχειλιους επιπωματικο χαμηλούς ότι θες έχει κ ανεβαίνουν..κανένα πρόβλημα μου είπε...άντε βρε κορίτσια δεν θέλω άλλο να τρομάζω...να κάτσω να το ευχαριστηθω κ εγώ...ουφφφφ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Τώρα μόλις μίλησα με τον γιατρό που έκανε την αυχενική κ μου είπε ,9 στις δέκα γυναίκες έχουν χαμηλή πρόσφυση σε αυτή την εβδομάδα δεν αξιολογείται κ να συνεχίσω κανονικά χωρίς περιορισμούς...του λέω δεν είχα επιχείλιο;;ςκ μου λέει όχι αλλά σε αυτές τις εβδομάδες επιχειλιους επιπωματικο χαμηλούς ότι θες έχει κ ανεβαίνουν..κανένα πρόβλημα μου είπε...άντε βρε κορίτσια δεν θέλω άλλο να τρομάζω...να κάτσω να το ευχαριστηθω κ εγώ...ουφφφφ.

Είδες??? Αφού σου το είπε κ ο γιατρός σου μην αγχώνεσαι καθόλου!!!! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου.τωρα είδα το θέμα σου.ελπιζω ούτως ή άλλως να ηρεμησες τώρα με αυτά που σου είπαν τα κορίτσια.

Λίγο πριν την αυχενική μου στην δεύτερη εγκυμοσύνη,είχα αιμορραγία μεγάλη,πήγα κλινική κ μου ειπεμο γιατρός μου ότι ο πλακούντας μου είναι τόσο χαμηλός που εφάπτεται στον τράχηλο κ λόγω τριβης,είχα το αίμα(στα λέω λίγο μπακαλιστικα τώρα,δεν είμαστε κ γιατροί) μετά από δύο βδομάδες στην αυχενική παρέμεινε χαμηλά πολύ.μεχρι την β επιπέδου είχε ανέβει.εσενα που δεν φράζει τον τραχηλο,σίγουρα θα ανέβει όσο θα περνάνε οι εβδομάδες.θα μεγαλώνει η μήτρα κ θα τον τραβάει προς τα πάνω.να μην ανησυχείς κ να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου.με το καλό!!

Υ.Γ εγώ αιμορραγία είχα γιατί κουβαλούσα κ το πρώτο μου παιδάκι που τότε ήταν μηνών.μου σύστησε κατάκλιση αλλά μετά την β επιπέδου με πρόσθιο υψηλό πλέον πλακούντα συνέχισα κανονικά την καθημερινοτητα μου.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2021 at 11:21 ΠΜ, Emilly800 είπε:

Ευχαριστώ πολύ...έχω στενοχωρεθει πολύ γιατί περίμενα την αυχενική να ηρεμίσω κ να ανακοινώσω κ λέω τώρα τι κάνω;;;;ανακοινώνω;;;κ αν συμβεί τίποτα;;;αλλά δεν θα το κάνω αυτό στον εαυτό μου...θα το παλέψω με πολύ προσοχή...ευχαριστώ κ πάλι..

Τιποτα δε θα συμβει !! ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χαμηλο οπισθιο νομιζω.. στην δεύτερη εγκυμοσυνη.. και αιμοραγγια.. 2ο και 3ο μηνα.. καπου 3ο προς 4ο σταματησε.. εκανα ενεσεις προγεστερονης ανα 5ημερες.. γτ τα χαπια δεν με βοηθουσαν... και στην β επίπεδου  πηγε στα υψη ο πλακουντας.. 

Ο πλακουντας δημιουργειται σε οποιο σημειο θελει σε καθε εγκυμοσυνη.. στην πρωτη μου δηιμιουργηθηκε τερμα πανω στη μητρα.... 

Αλλα σε πολλες γυναικες οπως και μενα... οπως και στα κοριτσια οπως σ ειπαν αν και δημιουργειται χαμηλα μετα ανεβαινει... λιγο αργει και θα σκασεις απο το αγχος  σου.. η αληθεια ειναι... λογικο... αλλα θα ανεβει.. 

Σε σπανιες περιπτωσεις δεν ανεβαινει... 

Όσο μπορεις να σκεφτεσαι το μωρακι σου να ειναι καλα και ο πλακουντας ας ειναι οπου θελει... αν δεν σ κανει αιμορραγια δεν υπαρχει κινδυνος αποβολης... και αν σ κανει, παλι η ιατρικη εχει προχωρησει.. το χειροτερο σενάριο  χαμηλου πλακουντα ειναι η καισαρικη... 

Αν ειναι η πρωτη σ εγκυμοσυνη λογικο να φοβασαι.. αλλα σημασια εχει το μωρο να είναι  καλα και οχι με ποιον τροπο θα βγει απο την κοιλια σου..

Στα λεω γτ καμια φορα λεμε χαμηλος πλακουντας και φοβομαστε το αγνωστο... ενω αμα τα βαλεις κατω και σκεφτεις τι προκαλει και ολα τα πιθανα σεναρια... δεν ειναι κατι το τρομερο.. ειναι συνηθες φαινομενο... απλα διασαφηνισε στο μυαλο σου την εννοια.. και να πεις σε ολους  οτι εισαι εγκυος και να το ευχαριστηθείτε και να χαρειτε ολα καλα θα πανε... απλα γνωμη μου μην τους λες οτι εχεις χαμηλο πλακουντα γτ θα σε πρηζουν καθε φορα και θα σε αγχωνουν.. εισαι καλα δεν εισαι καλα πρηξιμο ανευ λογου...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...