Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μετά από 6μηνη ειδική άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ειμαι να σκάσω.16/5 λήγει το 6μηνο ειδικής προστασίας του οαεδ..ζήτησα λοιπόν από την δουλειά μου να μου δώσει το μείωμενο ωράριο σε 3,5 μήνες που βγαίνει...τους χα πει οτι έχω πρόβλημα δεν έχω που να αφήσω το μωρό μου ..με πήραν τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό πλέον να μου τις δώσει σε μήνες παρόλο πού τους είπα ότι έχω πρόβλημα..πηρα τηλέφωνο στο υπουργείο εργασιας μ είπαν ότι κανονικά γίνεται να πάρω τους μήνες απλά αυτοί δεν ήθελαν να μου το δώσουν και από τι κατάλαβα το έκαναν για να παραιτηθώ μονη μου!!επίσης το υπουργείο μου είπε ότι δεν μπορούν να με απολύσουν μόνο εάν συντρέχει σπουδαίος λόγος δηλαδή δεν εμφανιστώ για εργασία...σκέφτομαι να το κάνω αυτό αλλά άμα γίνεται αυτό κανα μήνα και δεν με απολύσουν επίτηδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Tzortzinaki είπε:

Καλησπέρα σας ειμαι να σκάσω.16/5 λήγει το 6μηνο ειδικής προστασίας του οαεδ..ζήτησα λοιπόν από την δουλειά μου να μου δώσει το μείωμενο ωράριο σε 3,5 μήνες που βγαίνει...τους χα πει οτι έχω πρόβλημα δεν έχω που να αφήσω το μωρό μου ..με πήραν τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό πλέον να μου τις δώσει σε μήνες παρόλο πού τους είπα ότι έχω πρόβλημα..πηρα τηλέφωνο στο υπουργείο εργασιας μ είπαν ότι κανονικά γίνεται να πάρω τους μήνες απλά αυτοί δεν ήθελαν να μου το δώσουν και από τι κατάλαβα το έκαναν για να παραιτηθώ μονη μου!!επίσης το υπουργείο μου είπε ότι δεν μπορούν να με απολύσουν μόνο εάν συντρέχει σπουδαίος λόγος δηλαδή δεν εμφανιστώ για εργασία...σκέφτομαι να το κάνω αυτό αλλά άμα γίνεται αυτό κανα μήνα και δεν με απολύσουν επίτηδες;

Δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σου τη δώσει την άδεια σωρευτικά. Είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Προστατεύεσαι από τον νόμο για 18 μήνες μετά τον τοκετό αλλά να θυμάσαι ότι μπορεί να σε απολύσει αν επικαλεστεί σπουδαίο λόγο. Επίσης αν λείψεις από την εργασια για τουλάχιστον 4 μέρες αναιτίως θα σου υποβάλει στον σύστημα οικειοθελή αποχώρηση και αποχαιρετά τα πάντα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mirtouli12 είπε:

Δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σου τη δώσει την άδεια σωρευτικά. Είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Προστατεύεσαι από τον νόμο για 18 μήνες μετά τον τοκετό αλλά να θυμάσαι ότι μπορεί να σε απολύσει αν επικαλεστεί σπουδαίο λόγο. Επίσης αν λείψεις από την εργασια για τουλάχιστον 4 μέρες αναιτίως θα σου υποβάλει στον σύστημα οικειοθελή αποχώρηση και αποχαιρετά τα πάντα.

Δηλαδή ας πούμε τι σπουδαίος λόγος θα ναι αυτός για να με απολύσει; τουλάχιστον να με απολύσει για σπουδαίο λόγο για να πάρω ταμείο. Δεν έχω βοήθεια με το μωρό δεν έχω χέρια να μου το κρατήσουν. Τι άλλη λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzortzinaki είπε:

Δηλαδή ας πούμε τι σπουδαίος λόγος θα ναι αυτός για να με απολύσει; τουλάχιστον να με απολύσει για σπουδαίο λόγο για να πάρω ταμείο. Δεν έχω βοήθεια με το μωρό δεν έχω χέρια να μου το κρατήσουν. Τι άλλη λύση υπάρχει;

Δυστυχώς για να μην πάρεις μειωμένο ωράριο και να πάρεις τους 3,5 μήνες μαζεμένους πρέπει να συμφωνήσει ο εργοδότης, αλλιώς πρέπει να προσέλθεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο, διαφορετικά θα θεωρηθεί ως οικοιθελής αποχώρηση και θα σε απολύσει χωρίς αποζημίωση. Επίσης εαν γίνει οικειοθελής αποχώρηση δεν θα μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας. Οπότε για να μην συμβούν αυτά δυστυχώς θα πρέπει να πηγαίνεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, konik είπε:

Δυστυχώς για να μην πάρεις μειωμένο ωράριο και να πάρεις τους 3,5 μήνες μαζεμένους πρέπει να συμφωνήσει ο εργοδότης, αλλιώς πρέπει να προσέλθεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο, διαφορετικά θα θεωρηθεί ως οικοιθελής αποχώρηση και θα σε απολύσει χωρίς αποζημίωση. Επίσης εαν γίνει οικειοθελής αποχώρηση δεν θα μπορείς να μπεις στο ταμείο ανεργίας. Οπότε για να μην συμβούν αυτά δυστυχώς θα πρέπει να πηγαίνεις στην εργασία σου με μειωμένο ωράριο.

Εμένα το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να πάω... για αυτό τους ζήτησα να μ το δωσουν σε μήνες μεχρι να δω τι θα κανω.δεν θέλω να κάνω οικιοθελης γιατί ούτε ταμείο δεν θα πάρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Tzortzinaki είπε:

Εμένα το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να πάω... για αυτό τους ζήτησα να μ το δωσουν σε μήνες μεχρι να δω τι θα κανω.δεν θέλω να κάνω οικιοθελης γιατί ούτε ταμείο δεν θα πάρω!

Το καταλαβαίνω κορίτσι μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να αναγκάσεις τον εργοδότη σου να δεχτεί τους 3,5 μήνες....εαν δεν θέλει δεν το δέχεται και δεν έχει καμία απολύτως επίπτωση...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Tzortzinaki είπε:

Εμένα το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να πάω... για αυτό τους ζήτησα να μ το δωσουν σε μήνες μεχρι να δω τι θα κανω.δεν θέλω να κάνω οικιοθελης γιατί ούτε ταμείο δεν θα πάρω!

Μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών αν δεν μπορείς να πας για την ανατροφή του τέκνου. Ν. 4075/12. Επίσης ως σπουδαίο λόγο μπορεί να επικαλεστεί πολλά και διαφορά πράγματα, υπάρχουν ευφάνταστοι εργοδότες..! Διαφορετικά επιστρέφεις με μειωμένο ωράριο. Άλλη λύση δεν υπάρχει. Οντως αν σου κάνει οικειοθελή, χάνεις το ταμείο ανεργίας. Ζύγισε τα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει την κανονικη σου άδεια την περσινή και την φετινή; Αν όχι, έχεις επιπλέον 21 ημέρες από κάθε έτος, μπορείς να ζητήσεις και αυτές. 

Ήμουν κι εγώ στη θέση σου 2 φορές. Το πρώτο μου μωράκι το πήγα σταθμό κατευθείαν καθώς γύρισα τέτοια εποχή, στο δεύτερο βρήκα νταντά, διότι ήταν Δεκέμβριος και ήθελα να περάσει ο πρώτος χειμώνας. Ούτως η άλλως, και άλλους 3,5 μηνες να πάρεις τι θα αλλάξει; Πάλι σταθμό ή νταντά θα πάρεις, πάλι δεν θα έχεις κανέναν να το κρατήσει, προσωπικά αυτή η σκέψη με είχε κάνει να το πάρω απόφαση.

Οι σταθμοί μπορούν να σου κάνουν ραντεβού τώρα και ας είναι κλειστοί. Λογικά το Μάιο που γυρνάς θα είναι ανοιχτοί. Διαφορετικά, στις πλατφόρμες ντανταδων βρίσκεις αξιόλογα άτομα. Έτσι βρήκα κ εγώ, έκανα αρκετές συνεντεύξεις.

Καλό θα ήταν να μην κάνεις κινήσεις επιτηδες να απολυθείς. Για πολλούς λόγους. Έχει δικαίωμα να μην σου δώσει μαζεμένους τους μήνες μειωμένου ωραρίου, σκέψου το ενδεχόμενο να παίρνεις μια ημέρα λιγότερη την εβδομάδα.  


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tzortzinaki said:

Καλησπέρα σας ειμαι να σκάσω.16/5 λήγει το 6μηνο ειδικής προστασίας του οαεδ..ζήτησα λοιπόν από την δουλειά μου να μου δώσει το μείωμενο ωράριο σε 3,5 μήνες που βγαίνει...τους χα πει οτι έχω πρόβλημα δεν έχω που να αφήσω το μωρό μου ..με πήραν τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό πλέον να μου τις δώσει σε μήνες παρόλο πού τους είπα ότι έχω πρόβλημα..πηρα τηλέφωνο στο υπουργείο εργασιας μ είπαν ότι κανονικά γίνεται να πάρω τους μήνες απλά αυτοί δεν ήθελαν να μου το δώσουν και από τι κατάλαβα το έκαναν για να παραιτηθώ μονη μου!!επίσης το υπουργείο μου είπε ότι δεν μπορούν να με απολύσουν μόνο εάν συντρέχει σπουδαίος λόγος δηλαδή δεν εμφανιστώ για εργασία...σκέφτομαι να το κάνω αυτό αλλά άμα γίνεται αυτό κανα μήνα και δεν με απολύσουν επίτηδες;

Καλημέρα! Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι και πόσο δύσκολο είναι να αφήνεις μωρο πίσω και να επιστρέφεις στη δουλειά. Καλώς ή κακώς αν ο εργοδότης δεν θέλει να σου δώσει το μειωμένο δεν θα σου το δώσει και είναι καλυμμένος από το νόμο. Αν αρνηθείς να επιστρέψεις τότε αυτό θεωρείται σοβαρός λόγος και έχει δικαίωμα να το υποβάλει ως οικειοθελής αποχώρηση.

Λυσεις υπάρχουν αν και καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολες. 10.05 ανοίγουν οι βρεφικοί και μπορείς να πας το μωράκι. Αν και είναι κλειστοί τώρα δέχονται όμως επισκέψεις να δεις τους χώρους, Το άλλο είναι να πάρεις γυναίκα και υπάρχουν πλατφόρμες μέσω των οποίων μπορείς να αναζητήσεις έμπιστες γυναίκες. Εμείς επειδή είχαμε το ίδιο θέμα και μάλιστα επέστρεψα στη δουλειά όταν και τα 2 μου παιδιά ήταν 40 ημερών προτιμήσαμε να πάρουμε γυναίκα. Τώρα που ο μικρός είναι 8 μηνών έχω ήδη κλείσει να πηγαίνει σε βρεφονηπιακό από 10.05 όταν ανοίξουν. Μαλιστα αυτος που βρήκα είναι ολοήμερος, δηλαδή 7 με 5 το απόγευμα και κλείνουν μόνο τον Αύγουστο. Είναι ανοιχτά όλο το χρόνο εκτός επίσημων αργιών. Ναι καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο αλλα να θέλεις όντως να κρατήσεις τη δουλειά σου και να μη χάσεις ότι δικαιούσαι αυτές είναι οι λύσεις. Εύχομαι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...