Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Τοξοπλασμα


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι 30 χρόνων και με τον άντρα μου κάναμε το Φεβρουάριο εξωσωματική όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης μου ο γυναικολόγος μου μ ζήτησε να κάνω προγαινετικο έλεγχο και μέσα σε αυτό ήταν και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα  στο οποιο βρέθηκα θετική πείτε μου σας  παρακαλώ διότι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από χθες υπάρχει περίπτωση να χάσω το μωρό μου! Να σημειωθεί ότι στην αρχή πριν προχωρήσω στην εξωσωματική δεν μου ζητήθηκε εξέταση για τοξόπλασμα και τώρα ειλικρινά έχασα το ύπνο μου πείτε μου οι τιμές είναι πολύ κακές η είμαι οριακά και αν ναι τι σημαίνει αυτό πως το αντιμετοπιζω παρακάτω τι πρέπει να κάνω !!!!! Θα χάσω το μυαλό μου μέχρι κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ακριβώς ! 
 

αντισωματα IgG 153,8 

αντισωματα IgM 1,35 

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Nonaki είπε:

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι 30 χρόνων και με τον άντρα μου κάναμε το Φεβρουάριο εξωσωματική όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης μου ο γυναικολόγος μου μ ζήτησε να κάνω προγαινετικο έλεγχο και μέσα σε αυτό ήταν και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα  στο οποιο βρέθηκα θετική πείτε μου σας  παρακαλώ διότι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από χθες υπάρχει περίπτωση να χάσω το μωρό μου! Να σημειωθεί ότι στην αρχή πριν προχωρήσω στην εξωσωματική δεν μου ζητήθηκε εξέταση για τοξόπλασμα και τώρα ειλικρινά έχασα το ύπνο μου πείτε μου οι τιμές είναι πολύ κακές η είμαι οριακά και αν ναι τι σημαίνει αυτό πως το αντιμετοπιζω παρακάτω τι πρέπει να κάνω !!!!! Θα χάσω το μυαλό μου μέχρι κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ακριβώς ! 
 

αντισωματα IgG 153,8 

αντισωματα IgM 1,35 

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Καλημέρα... Με το γιατρό σου έχεις επικοινωνήσει?? Σε ενημέρωσε ο ίδιος?? 

Πέρα από τις τιμές τι αλλο γράφει δίπλα? Θετικό/αρνητικό... Έχει κάποιο φάσμα τιμών τι γράφει? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη τα αντισώματα Igg δείχνουν παλαιά λοίμωξη, οπότε δεν υπάρχει θέμα με την κύηση. Τα igm είναι ελάχιστα κ μπορεί να βγήκαν ψευδώς θετικά. Μπορεί ο γιατρός να ζητήσει περαιτέρω έλεγχο να δει αν όντως είναι παλαιά, οπότε μην πανικοβάλλεσαι, πιστεύω ότι συνέβη στο παρελθόν.. Όλα καλά θα πάνε :)

πρίν από 3 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Καλημέρα... Με το γιατρό σου έχεις επικοινωνήσει?? Σε ενημέρωσε ο ίδιος?? 

Πέρα από τις τιμές τι αλλο γράφει δίπλα? Θετικό/αρνητικό... Έχει κάποιο φάσμα τιμών τι γράφει? 

Ναι όντως τα igm μπορεί να είναι στο φυσιολογικό εύρος του αρνητικού... Μην αγχώνεσαι @Kathrin17

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Χωρίς να είμαι σίγουρη τα αντισώματα Igg δείχνουν παλαιά λοίμωξη, οπότε δεν υπάρχει θέμα με την κύηση. Τα igm είναι ελάχιστα κ μπορεί να βγήκαν ψευδώς θετικά. Μπορεί ο γιατρός να ζητήσει περαιτέρω έλεγχο να δει αν όντως είναι παλαιά, οπότε μην πανικοβάλλεσαι, πιστεύω ότι συνέβη στο παρελθόν.. Όλα καλά θα πάνε :)

Ναι όντως τα igm μπορεί να είναι στο φυσιολογικό εύρος του αρνητικού... Μην αγχώνεσαι @Kathrin17

Λάθος @Nonaki έπρεπε να γράψω

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Nonaki είπε:

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι 30 χρόνων και με τον άντρα μου κάναμε το Φεβρουάριο εξωσωματική όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης μου ο γυναικολόγος μου μ ζήτησε να κάνω προγαινετικο έλεγχο και μέσα σε αυτό ήταν και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα  στο οποιο βρέθηκα θετική πείτε μου σας  παρακαλώ διότι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από χθες υπάρχει περίπτωση να χάσω το μωρό μου! Να σημειωθεί ότι στην αρχή πριν προχωρήσω στην εξωσωματική δεν μου ζητήθηκε εξέταση για τοξόπλασμα και τώρα ειλικρινά έχασα το ύπνο μου πείτε μου οι τιμές είναι πολύ κακές η είμαι οριακά και αν ναι τι σημαίνει αυτό πως το αντιμετοπιζω παρακάτω τι πρέπει να κάνω !!!!! Θα χάσω το μυαλό μου μέχρι κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ακριβώς ! 
 

αντισωματα IgG 153,8 

αντισωματα IgM 1,35 

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Με το καλό το μωράκι σου, έτσι και μένα βγήκαν οι τιμές για το τοξόπλασμα στον προγεννητικό , μάλιστα ήταν ανεβασμένα και της ερυθράς και του κυτταρομεγαλοιού τα αντισώματα, δεν είμαι έγκυος βέβαια αλλά ανησύχησα πολύ , μίλησα με το γιατρό και σημαίνει ότι έχω αντισώματα από παλιότερες λοιμώξεις και της ερυθράς οτι λογικά έχω κάνει το εμβόλιο. Να μιλήσεις με το γιατρό σου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Nonaki είπε:

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι 30 χρόνων και με τον άντρα μου κάναμε το Φεβρουάριο εξωσωματική όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης μου ο γυναικολόγος μου μ ζήτησε να κάνω προγαινετικο έλεγχο και μέσα σε αυτό ήταν και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα  στο οποιο βρέθηκα θετική πείτε μου σας  παρακαλώ διότι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από χθες υπάρχει περίπτωση να χάσω το μωρό μου! Να σημειωθεί ότι στην αρχή πριν προχωρήσω στην εξωσωματική δεν μου ζητήθηκε εξέταση για τοξόπλασμα και τώρα ειλικρινά έχασα το ύπνο μου πείτε μου οι τιμές είναι πολύ κακές η είμαι οριακά και αν ναι τι σημαίνει αυτό πως το αντιμετοπιζω παρακάτω τι πρέπει να κάνω !!!!! Θα χάσω το μυαλό μου μέχρι κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ακριβώς ! 
 

αντισωματα IgG 153,8 

αντισωματα IgM 1,35 

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Το igg σημαίνει οτι εχεις περασει τοξοπλασμα, οποτε ισως γι αυτο το Igm να ειναι λίγο αυξημένο το όριο που δίνει το εργαστηριο ειναι το1? Λογικά αφου περασες δεν χρειαζεται να ξανά εξεταστείς. Ολα καλα με το μωρο.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Το igg σημαίνει οτι εχεις περασει τοξοπλασμα, οποτε ισως γι αυτο το Igm να ειναι λίγο αυξημένο το όριο που δίνει το εργαστηριο ειναι το1? Λογικά αφου περασες δεν χρειαζεται να ξανά εξεταστείς. Ολα καλα με το μωρο.

Ναι το όριο είναι το 1 ! Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι το igm είναι χαμηλό θα τον ανυσηχουσε αν έβλεπε το igg χαμηλά τώρα μου είπε ότι βλέποντας το φαίνεται να το έχω περάσει Γτ δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες αν έχω νοσήσει τώρα ! Χθες έκανα όμως και το avidity test αλλά λόγω Πάσχα θα αργήσουν τα αποτελέσματα θα έχω σκάσει ως τότε !!!  Δλδ λες ότι είναι όλα καλά και να μην ανυσυχω; 

2 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα... Με το γιατρό σου έχεις επικοινωνήσει?? Σε ενημέρωσε ο ίδιος?? 

Πέρα από τις τιμές τι αλλο γράφει δίπλα? Θετικό/αρνητικό... Έχει κάποιο φάσμα τιμών τι γράφει? 

Στις κάθε τιμές γράφει θετικό γιαυτο και έχω παιθανει απ το άγχος μου και φοβάμαι για το μωρό είναι 1 μισή μηνών έγκυος δλδ στην πιο κρίσιμη περίοδο δεν μπορεί να είμαι τόσο άτυχη και να κόλλησα τώρα !!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nonaki είπε:

Ναι το όριο είναι το 1 ! Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι το igm είναι χαμηλό θα τον ανυσηχουσε αν έβλεπε το igg χαμηλά τώρα μου είπε ότι βλέποντας το φαίνεται να το έχω περάσει Γτ δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες αν έχω νοσήσει τώρα ! Χθες έκανα όμως και το avidity test αλλά λόγω Πάσχα θα αργήσουν τα αποτελέσματα θα έχω σκάσει ως τότε !!!  Δλδ λες ότι είναι όλα καλά και να μην ανυσυχω; 

Στις κάθε τιμές γράφει θετικό γιαυτο και έχω παιθανει απ το άγχος μου και φοβάμαι για το μωρό είναι 1 μισή μηνών έγκυος δλδ στην πιο κρίσιμη περίοδο δεν μπορεί να είμαι τόσο άτυχη και να κόλλησα τώρα !!! 

Τοξοπλασμα κολλάς απο γάτες άπλυτα λαχανικά, έτρωγες καθόλου απ έξω ή ερχόσουν σε επαφή;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nonaki είπε:

Ναι το όριο είναι το 1 ! Ο γιατρός σήμερα μου είπε ότι το igm είναι χαμηλό θα τον ανυσηχουσε αν έβλεπε το igg χαμηλά τώρα μου είπε ότι βλέποντας το φαίνεται να το έχω περάσει Γτ δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες αν έχω νοσήσει τώρα ! Χθες έκανα όμως και το avidity test αλλά λόγω Πάσχα θα αργήσουν τα αποτελέσματα θα έχω σκάσει ως τότε !!!  Δλδ λες ότι είναι όλα καλά και να μην ανυσυχω; 

Στις κάθε τιμές γράφει θετικό γιαυτο και έχω παιθανει απ το άγχος μου και φοβάμαι για το μωρό είναι 1 μισή μηνών έγκυος δλδ στην πιο κρίσιμη περίοδο δεν μπορεί να είμαι τόσο άτυχη και να κόλλησα τώρα !!! 

Αν το είχες κολλήσει και παρελθόν που έτσι φαίνεται όχι απλά να μην  φοβηθείς αλλά είσαι τυχερή!! Εγώ που δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα μου είπε ο γιατρός πως πρέπει να προσέχω πολύ να μην το κολλήσω τώρα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Αν το είχες κολλήσει και παρελθόν που έτσι φαίνεται όχι απλά να μην  φοβηθείς αλλά είσαι τυχερή!! Εγώ που δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα μου είπε ο γιατρός πως πρέπει να προσέχω πολύ να μην το κολλήσω τώρα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης... 

Μέχρι να μάθω όμως  θα μ φύγει η μισή ζωή μου ψάχνω στο Ίντερνετ να βρω στοιχεία ενδεικτικά σχετικά με αυτό το τοξοπλασμα και ότι διαβάζω είναι από το κακό στο χειρότερο πουθενά φως είμαι πολυ αρχή στην εγκυμοσύνη τώρα σχηματίζεται το μωρό και τρέμω στη ιδέα ! 

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Τοξοπλασμα κολλάς απο γάτες άπλυτα λαχανικά, έτρωγες καθόλου απ έξω ή ερχόσουν σε επαφή;

Οχιιιι δεν πλησιάζω γάτες από πάντα φοβόμουν αυτό κ έξω που έξω να τρώω αφού όλα είναι κλειστά ! Σπίτι μου μόνο ! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nonaki είπε:

Κορίτσια γεια σας ! Είμαι 30 χρόνων και με τον άντρα μου κάναμε το Φεβρουάριο εξωσωματική όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα της κύησης μου ο γυναικολόγος μου μ ζήτησε να κάνω προγαινετικο έλεγχο και μέσα σε αυτό ήταν και τα αντισώματα για το τοξόπλασμα  στο οποιο βρέθηκα θετική πείτε μου σας  παρακαλώ διότι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από χθες υπάρχει περίπτωση να χάσω το μωρό μου! Να σημειωθεί ότι στην αρχή πριν προχωρήσω στην εξωσωματική δεν μου ζητήθηκε εξέταση για τοξόπλασμα και τώρα ειλικρινά έχασα το ύπνο μου πείτε μου οι τιμές είναι πολύ κακές η είμαι οριακά και αν ναι τι σημαίνει αυτό πως το αντιμετοπιζω παρακάτω τι πρέπει να κάνω !!!!! Θα χάσω το μυαλό μου μέχρι κάποιος να μου πει τι συμβαίνει ακριβώς ! 
 

αντισωματα IgG 153,8 

αντισωματα IgM 1,35 

 

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! 

Τα IgG είναι παλιά λοίμωξη και αφού τα έχεις σημαίνει ότι είσαι και ασφαλής! Τα IgM είναι πολύ χαμηλά αλλά προφανώς επηρεασμένα από τα IgG.. Δεν νομίζω ότι το 1,35 θα μπορούσε να δείχνει ενεργή λοίμωξη θα ήταν πολύ πιο αυξημένο! Θα τα πείτε όμως και με το γιατρό μην ανησυχείς όλα καλά θα είναι.. 

Ποια είναι κλειστά καλέ;; Όλα ανοιχτά είναι, delivery εννοούσε η Καντι.. Εγώ που δεν έχω αντισώματα δεν τρώω ποτέ σαλάτα απ έξω και το κρέας πάντα καλοψημενο για όσο είμαι έγκυος. Αλλά το ότι έχεις IgG αντισώματα δείχνει ότι κάτι έχεις φάει σχετικό στο παρελθόν.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...