Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μετάγγιση στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια είμαι στον 5ο μήνα και εχω αιματοκρίτη 26. Θα πάω πάλι σε 2 μέρες και αν είναι 26 θα μου κάνουν μετάγγιση. Έχω πάρει 2 διαφορετικα σκεύασματα σιδήρου και τίποτα. Έχω περάσει και μια αποκόλληση. Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη. Φοβάμαι την μετάγγιση.. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

πρίν από 43 λεπτά , Katerina96 είπε:

Κορίτσια είμαι στον 5ο μήνα και εχω αιματοκρίτη 26. Θα πάω πάλι σε 2 μέρες και αν είναι 26 θα μου κάνουν μετάγγιση. Έχω πάρει 2 διαφορετικα σκεύασματα σιδήρου και τίποτα. Έχω περάσει και μια αποκόλληση. Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη. Φοβάμαι την μετάγγιση.. Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα; 

Μην φοβάσαι κορίτσι μου ..το παιδί μου έκανε κάποιες μεταγγίσεις όταν ήταν μικρό για θέμα υγείας κ την πρώτη φορά είχα φοβηθεί κ ρωτούσα διάφορα του τύπου μην κολλήσει τίποτα κλπ αλλά είναι απόλυτα ελεγχόμενη διαδικασία και ασφαλής..μπορεί κ να μην χρειαστείς αλλά κ να χρειαστεί δεν είναι επιβλαβές ούτε για σένα ούτε για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Emilly800 είπε:

Μην φοβάσαι κορίτσι μου ..το παιδί μου έκανε κάποιες μεταγγίσεις όταν ήταν μικρό για θέμα υγείας κ την πρώτη φορά είχα φοβηθεί κ ρωτούσα διάφορα του τύπου μην κολλήσει τίποτα κλπ αλλά είναι απόλυτα ελεγχόμενη διαδικασία και ασφαλής..μπορεί κ να μην χρειαστείς αλλά κ να χρειαστεί δεν είναι επιβλαβές ούτε για σένα ούτε για το μωρό.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου. Έχω ακριβώς τις ίδιες φοβίες. Πχ για τοξοπλασμα σαλμονέλα λιστερια. Δηλαδή εξετάσεις που κάνουμε και εμείς σαν έγκυες. Κατά 90% θα κάνω την Παρασκευή. Μηπως ξέρεις πόσες μέρες μένεις νοσοκομείο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Katerina96 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου. Έχω ακριβώς τις ίδιες φοβίες. Πχ για τοξοπλασμα σαλμονέλα λιστερια. Δηλαδή εξετάσεις που κάνουμε και εμείς σαν έγκυες. Κατά 90% θα κάνω την Παρασκευή. Μηπως ξέρεις πόσες μέρες μένεις νοσοκομείο; 

Δεν νομίζω ότι κάθεσαι στο νοσοκομείο..ίσως κάποια ωρίτσα να δουν μήπως σου συμβεί κάποια αλλεργία ελεγχόμενη κ αυτή όμως..δεν κολλάς τίποτα τα έχουν ελεγμένα τα αίματα με μοριακό από ότι μου είχαν πει τότε αν θυμάμαι καλά..πέρασαν χρόνια..τίποτα δεν θα κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Emilly800 είπε:

Δεν νομίζω ότι κάθεσαι στο νοσοκομείο..ίσως κάποια ωρίτσα να δουν μήπως σου συμβεί κάποια αλλεργία ελεγχόμενη κ αυτή όμως..δεν κολλάς τίποτα τα έχουν ελεγμένα τα αίματα με μοριακό από ότι μου είχαν πει τότε αν θυμάμαι καλά..πέρασαν χρόνια..τίποτα δεν θα κολλήσεις.

Μου είπαν για εισαγωγή. Μήπως εισαγωγή για να κάνω την μετάγγιση και να φύγω; απλά να κάνεις την εισαγωγή για την όλη διαδικασία. Δεν το είχα σκεφτεί. Έχω και τον γιο μου σπίτι και δεν θέλω να τον αφήσω καθόλου. Στεναχωριέμαι. 

Με ηρέμησες τουλάχιστον από τον μεγαλύτερο φόβο. Σε ευχαριστώ αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

28 minutes ago, Katerina96 said:

Μου είπαν για εισαγωγή. Μήπως εισαγωγή για να κάνω την μετάγγιση και να φύγω; απλά να κάνεις την εισαγωγή για την όλη διαδικασία. Δεν το είχα σκεφτεί. Έχω και τον γιο μου σπίτι και δεν θέλω να τον αφήσω καθόλου. Στεναχωριέμαι. 

Με ηρέμησες τουλάχιστον από τον μεγαλύτερο φόβο. Σε ευχαριστώ αλήθεια. 

Εγω καθε μηνα παω στο Νοσοκομειο και βαζω γ σφαιρινη.Στην ουσια ειναι πλασμα-αιμα υγειων δωρητων.Κανω καθε φορα εισαγωγη.Ειναι ολα ελεγμενα.Επειδη εμενα γινεται σταδιακα η εγχυση κραταει ωρες μεχρι το μεσημερι.Καποιες φορες εχει τυχει να ειναι καποιοι που βαζουν αιμα για σιδηρο.Αυτοι τελειωνουν πολυ πιο γρηγορα.Τους ζηλευω.Δεν ειναι τιποτα.Το Σκ μπαινω στον 8ο.Οπως μου ειπε ο ανοσολογος μου ομως στο Νοσοκομειο οπωσδηποτε διπλη μασκα.Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω καθε μηνα παω στο Νοσοκομειο και βαζω γ σφαιρινη.Στην ουσια ειναι πλασμα-αιμα υγειων δωρητων.Κανω καθε φορα εισαγωγη.Ειναι ολα ελεγμενα.Επειδη εμενα γινεται σταδιακα η εγχυση κραταει ωρες μεχρι το μεσημερι.Καποιες φορες εχει τυχει να ειναι καποιοι που βαζουν αιμα για σιδηρο.Αυτοι τελειωνουν πολυ πιο γρηγορα.Τους ζηλευω.Δεν ειναι τιποτα.Το Σκ μπαινω στον 8ο.Οπως μου ειπε ο ανοσολογος μου ομως στο Νοσοκομειο οπωσδηποτε διπλη μασκα.Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.

Κορίτσι μου μπορώ να σου στειλω προσωπικό μήνυμα; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Μου είπαν για εισαγωγή. Μήπως εισαγωγή για να κάνω την μετάγγιση και να φύγω; απλά να κάνεις την εισαγωγή για την όλη διαδικασία. Δεν το είχα σκεφτεί. Έχω και τον γιο μου σπίτι και δεν θέλω να τον αφήσω καθόλου. Στεναχωριέμαι. 

Με ηρέμησες τουλάχιστον από τον μεγαλύτερο φόβο. Σε ευχαριστώ αλήθεια. 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι για την μετάγγιση Γτ δν θα κολλήσεις τπτ. Όλα πλέον είναι πολυ ασφαλή κ γίνονται πολλοί έλεγχοι . Μεταγγίζομαι από 8 χρόνων κ ξέρω! Κ τώρα στην εγκυμοσυνη μεταγγίζομαι κάθε βδομάδα κ γίνονται ακόμη περισσότεροι έλεγχοι στο αίμα οπως για τρανσαμινασες που ανεβάζουμε στην εγκυμοσυνη . Όποτε μην ανησυχείς καθόλου! Στο νοσοκομείο θα κάτσεις μισή μέρα. Μέχρι δλδ να μεταγγιστείς . Θα γίνει εισαγωγή κ όταν πάρεις το αίμα θα πάρεις το εξιτήριο! Ευχομαι όλα να πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι για την μετάγγιση Γτ δν θα κολλήσεις τπτ. Όλα πλέον είναι πολυ ασφαλή κ γίνονται πολλοί έλεγχοι . Μεταγγίζομαι από 8 χρόνων κ ξέρω! Κ τώρα στην εγκυμοσυνη μεταγγίζομαι κάθε βδομάδα κ γίνονται ακόμη περισσότεροι έλεγχοι στο αίμα οπως για τρανσαμινασες που ανεβάζουμε στην εγκυμοσυνη . Όποτε μην ανησυχείς καθόλου! Στο νοσοκομείο θα κάτσεις μισή μέρα. Μέχρι δλδ να μεταγγιστείς . Θα γίνει εισαγωγή κ όταν πάρεις το αίμα θα πάρεις το εξιτήριο! Ευχομαι όλα να πάνε καλά! 

Καλησπέρα γλυκιά μου. Κάθε εβδομάδα; πω ταλαιπωρία... Αχ τέλεια. Νόμιζα Θσ μείνω μέσα και λέω όχι πάλι.. Όταν βάζεις αίμα έχεις κάποια ενόχληση ή κάτι τέτοιο; Π. Χ κάτι που μπορεί να νιώσω και να είναι φυσιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Εγω καθε μηνα παω στο Νοσοκομειο και βαζω γ σφαιρινη.Στην ουσια ειναι πλασμα-αιμα υγειων δωρητων.Κανω καθε φορα εισαγωγη.Ειναι ολα ελεγμενα.Επειδη εμενα γινεται σταδιακα η εγχυση κραταει ωρες μεχρι το μεσημερι.Καποιες φορες εχει τυχει να ειναι καποιοι που βαζουν αιμα για σιδηρο.Αυτοι τελειωνουν πολυ πιο γρηγορα.Τους ζηλευω.Δεν ειναι τιποτα.Το Σκ μπαινω στον 8ο.Οπως μου ειπε ο ανοσολογος μου ομως στο Νοσοκομειο οπωσδηποτε διπλη μασκα.Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.

Ο αδερφός μου έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα κ είχε τον ίδιο γιατρο. Πλέον όμως την θεραπεία με γ-σφαιρινη την κάνει στο σπιτι κ τον παρακολουθεί ένας άλλος γιατρος εδώ Θεσσαλονικη! 

πρίν από 16 λεπτά , Katerina96 είπε:

Καλησπέρα γλυκιά μου. Κάθε εβδομάδα; πω ταλαιπωρία... Αχ τέλεια. Νόμιζα Θσ μείνω μέσα και λέω όχι πάλι.. Όταν βάζεις αίμα έχεις κάποια ενόχληση ή κάτι τέτοιο; Π. Χ κάτι που μπορεί να νιώσω και να είναι φυσιολογικό; 

Ναι κάθε βδομάδα τώρα λόγω εγκυμοσυνης! Βέβαια τώρα είμαι στον 9ο κ έχει ανεβει καπως ο αιματοκρίτης κ έχω να πάω 2 βδομαδες. Για μένα αυτό είναι μια συνήθεια Γτ το κάνω από τα 8 μου.Όταν παιρνεις το αίμα δν εχεις καμία ενόχληση κ μπορείς να φας κανονικά κ καφέ να πιεις . Απλά μπορεί να παρουσιάσεις κάποια αλλεργική αντίδραση πχ κάποια εξανθήματα. Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια. Δλδ εγώ στα 26 χρόνια που μεταγγίζομαι έχω πάθει αλλεργική αντίδραση 3-4 φορες, κ φυσικά αυτό εξαρτάται από τον οργανισμο μας , δν σημαίνει ότι θα κανεις κ σύ! Υπάρχουν πολλά άτομα που δν εχουν κάνει ποτέ αλλεργική αντίδραση. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε Γτ θα είσαι σε παρακολούθηση κ λόγω εγκυμοσυνης . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Ο αδερφός μου έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα κ είχε τον ίδιο γιατρο. Πλέον όμως την θεραπεία με γ-σφαιρινη την κάνει στο σπιτι κ τον παρακολουθεί ένας άλλος γιατρος εδώ Θεσσαλονικη! 

Ναι κάθε βδομάδα τώρα λόγω εγκυμοσυνης! Βέβαια τώρα είμαι στον 9ο κ έχει ανεβει καπως ο αιματοκρίτης κ έχω να πάω 2 βδομαδες. Για μένα αυτό είναι μια συνήθεια Γτ το κάνω από τα 8 μου.Όταν παιρνεις το αίμα δν εχεις καμία ενόχληση κ μπορείς να φας κανονικά κ καφέ να πιεις . Απλά μπορεί να παρουσιάσεις κάποια αλλεργική αντίδραση πχ κάποια εξανθήματα. Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια. Δλδ εγώ στα 26 χρόνια που μεταγγίζομαι έχω πάθει αλλεργική αντίδραση 3-4 φορες. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε. 

Με το καλό του μωράκι σου. Αλλεργία αν έχεις θα βγει εκείνη την ώρα δηλαδή; και αν πάθω αλλεργία τώρα που είμαι έγκυος; πιο πολύ αυτό με αγχώνει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Katerina96 είπε:

Με το καλό του μωράκι σου. Αλλεργία αν έχεις θα βγει εκείνη την ώρα δηλαδή; και αν πάθω αλλεργία τώρα που είμαι έγκυος; πιο πολύ αυτό με αγχώνει.. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου κ σε σένα ολα να πάνε καλά. Ναι αν πάθεις αλλεργία μπορεί το εξάνθημα να βγει είτε από την αρχή της μετάγγισης είτε να βγει στο τέλος. Ουσιαστικά θα σε φαγουρισει κ έτσι θα το καταλάβεις . Μην αγχώνεσαι Γτ δν επηρεάζει σε τπτ το μωρό. Κ σίγουρα θα το φιλτράρουν παραπάνω φορες το αίμα επειδή είσαι εγκυος έτσι ώστε να αποφευχθεί τυχόν αλλεργική αντίδραση. Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Στο λέω εγώ που τα γνωρίζω από πρώτο χέρι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...