Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μετάγγιση στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Katerina96 είπε:

Με το καλό του μωράκι σου. Αλλεργία αν έχεις θα βγει εκείνη την ώρα δηλαδή; και αν πάθω αλλεργία τώρα που είμαι έγκυος; πιο πολύ αυτό με αγχώνει.. 

Επειδη ειμαι νοσηλευτρια και ξερω ,η μεταγγιση γινεται αργα ωστε αν προκληθει αλλεργια να αντιμετωπιστει αμεσα.Εχω μεταγγισει απειρο κοσμο,ελαχιστοι παρουσιασαν αλλεργια.Αν συμβει διακοπτεται η μεταγγιση και αν εχεις εξανθημα η φαγουρα δινονται αντισταμινικα τυπου fenistil και /η κορτιζονη.Η αν παρουσιαστει πυρετος αντιπυρετικο.

Εγω περασα 2εγκυμοσυνες με 28 αιματοκριτη(δεν επαιρνα σιδηρο λογω υπερεμεσης) αλλα επειδη η αιμοσφαιρινη κρατουσε πανω απο το 9 γλιτωσα τη μεταγγιση.Με 8,5 μεταγγιζει ο γιατρος μου.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

πρίν από 12 λεπτά , Comet είπε:

Επειδη ειμαι νοσηλευτρια και ξερω ,η μεταγγιση γινεται αργα ωστε αν προκληθει αλλεργια να αντιμετωπιστει αμεσα.Εχω μεταγγισει απειρο κοσμο,ελαχιστοι παρουσιασαν αλλεργια.Αν συμβει διακοπτεται η μεταγγιση και αν εχεις εξανθημα η φαγουρα δινονται αντισταμινικα τυπου fenistil και /η κορτιζονη.Η αν παρουσιαστει πυρετος αντιπυρετικο.

Εγω περασα 2εγκυμοσυνες με 28 αιματοκριτη(δεν επαιρνα σιδηρο λογω υπερεμεσης) αλλα επειδη η αιμοσφαιρινη κρατουσε πανω απο το 9 γλιτωσα τη μεταγγιση.Με 8,5 μεταγγιζει ο γιατρος μου.

Εσενα θα σε κάνω άγαλμα να ξέρεις. Σε έχω στην καρδιά μου. Πόσο με ηρεμήσατε... Και μένα η αιμοσφαιρινη είναι 9... Αλλά.. Αιματοκρίτη το πρωί ήταν 26 και το μεσημέρι στο εργαστήριο του νοσοκομείου 27. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sweetheart12 said:

Ο αδερφός μου έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα κ είχε τον ίδιο γιατρο. Πλέον όμως την θεραπεία με γ-σφαιρινη την κάνει στο σπιτι κ τον παρακολουθεί ένας άλλος γιατρος εδώ Θεσσαλονικη! 

Ναι κάθε βδομάδα τώρα λόγω εγκυμοσυνης! Βέβαια τώρα είμαι στον 9ο κ έχει ανεβει καπως ο αιματοκρίτης κ έχω να πάω 2 βδομαδες. Για μένα αυτό είναι μια συνήθεια Γτ το κάνω από τα 8 μου.Όταν παιρνεις το αίμα δν εχεις καμία ενόχληση κ μπορείς να φας κανονικά κ καφέ να πιεις . Απλά μπορεί να παρουσιάσεις κάποια αλλεργική αντίδραση πχ κάποια εξανθήματα. Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια. Δλδ εγώ στα 26 χρόνια που μεταγγίζομαι έχω πάθει αλλεργική αντίδραση 3-4 φορες, κ φυσικά αυτό εξαρτάται από τον οργανισμο μας , δν σημαίνει ότι θα κανεις κ σύ! Υπάρχουν πολλά άτομα που δν εχουν κάνει ποτέ αλλεργική αντίδραση. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε Γτ θα είσαι σε παρακολούθηση κ λόγω εγκυμοσυνης . 

Καλησπερα.Σου στελνω προσωπικο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Katerina96 είπε:

Εσενα θα σε κάνω άγαλμα να ξέρεις. Σε έχω στην καρδιά μου. Πόσο με ηρεμήσατε... Και μένα η αιμοσφαιρινη είναι 9... Αλλά.. Αιματοκρίτη το πρωί ήταν 26 και το μεσημέρι στο εργαστήριο του νοσοκομείου 27. 

Εισαι λιγο οριακα.Παντως αν μου ελεγε να κανω δεν θα το σκεφτομουν,μην αγχωνεσαι καθολου

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Comet είπε:

Επειδη ειμαι νοσηλευτρια και ξερω ,η μεταγγιση γινεται αργα ωστε αν προκληθει αλλεργια να αντιμετωπιστει αμεσα.Εχω μεταγγισει απειρο κοσμο,ελαχιστοι παρουσιασαν αλλεργια.Αν συμβει διακοπτεται η μεταγγιση και αν εχεις εξανθημα η φαγουρα δινονται αντισταμινικα τυπου fenistil και /η κορτιζονη.Η αν παρουσιαστει πυρετος αντιπυρετικο.

Εγω περασα 2εγκυμοσυνες με 28 αιματοκριτη(δεν επαιρνα σιδηρο λογω υπερεμεσης) αλλα επειδη η αιμοσφαιρινη κρατουσε πανω απο το 9 γλιτωσα τη μεταγγιση.Με 8,5 μεταγγιζει ο γιατρος μου.

Είναι ακριβώς όπως τα λες ! Αν υπάρξουν εξανθήματα δίνονται αντιισταμινικά κ αν κανείς πυρετό αντιπυρετικά! Κ όπως είπα στην Κατερίνα είναι σπάνιο να κάνει κάποιος αντίδραση. Ιδανικά την αιμοσφαιρίνη οι γυναικολόγοι την θέλουν πάνω από 9 . Στην δική μου περίπτωση όμως την θέλει από 9,5-10 . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεταγγιστικα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 8ο μήνα λόγω αιματοκρίτη 24 και αιμοσφαιρίνη 7.6 όλα πήγαν καλά δεν είναι τίποτα! Δεν μένεις μέσα κάνεις την μετάγγιση σου και φευγεις!έχω από πάντα χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος αναιμίας δηλ το φυσιολογικο μου χωρίς εγκυμοσύνη είναι το 32 οπότε φαντάζεσαι που έφτασε και στις δύο εγκυμοσύνες! Επισης στην πρώτη γέννα είχαν δώσει και 2φυαλες αίμα οι δικοί μου σε περίπτωση που χρειαστεί.Στην πρώτη γέννα γέννησα με 25.5 αιματοκρίτη Στην δεύτερη γέννα με 29!

Με το καλό το μωράκι σου!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Μεταγγιστικα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στον 8ο μήνα λόγω αιματοκρίτη 24 και αιμοσφαιρίνη 7.6 όλα πήγαν καλά δεν είναι τίποτα! Δεν μένεις μέσα κάνεις την μετάγγιση σου και φευγεις!έχω από πάντα χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος αναιμίας δηλ το φυσιολογικο μου χωρίς εγκυμοσύνη είναι το 32 οπότε φαντάζεσαι που έφτασε και στις δύο εγκυμοσύνες! Επισης στην πρώτη γέννα είχαν δώσει και 2φυαλες αίμα οι δικοί μου σε περίπτωση που χρειαστεί.Στην πρώτη γέννα γέννησα με 25.5 αιματοκρίτη Στην δεύτερη γέννα με 29!

Με το καλό το μωράκι σου!

Καλησπερα γλυκιά μου σε ευχαριστώ πολύ και εσένα. Μιλάμε το ποσό δύναμη μου έχετε δώσει δεν φαντάζεστε... Έκλαιγα για την μετάγγιση και ξαφνικά δεν έχω σχεδόν καθόλου άγχος. Αχ σε καταλαβαίνω. Είναι δύσκολος ο αιματοκρίτης. Εγώ τώρα ειμαι ξάπλα και δεν το νιώθω πολύ. Πχ ζάλη αδυναμία κλπ που λένε. 

Σε ευχαριστώ και πάλι. Εύχομαι ότι καλύτερο στην οικογένεια σου 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Καλησπερα γλυκιά μου σε ευχαριστώ πολύ και εσένα. Μιλάμε το ποσό δύναμη μου έχετε δώσει δεν φαντάζεστε... Έκλαιγα για την μετάγγιση και ξαφνικά δεν έχω σχεδόν καθόλου άγχος. Αχ σε καταλαβαίνω. Είναι δύσκολος ο αιματοκρίτης. Εγώ τώρα ειμαι ξάπλα και δεν το νιώθω πολύ. Πχ ζάλη αδυναμία κλπ που λένε. 

Σε ευχαριστώ και πάλι. Εύχομαι ότι καλύτερο στην οικογένεια σου 

Σε ευχαριστώ πολύ ανταποδίδω τις ευχές μου! Δύσκολες εγκυμοσύνες με συσπάσεις από 14η εβδομάδα και οι δυο με ξάπλα και νοσηλεία σε νοσοκομεία για ενδοφλέβια χορήγηση ορού για τις συσπάσεις επειδή είπες για ξαπλα γι'αυτό το λεω! Την πρώτη φορά νοσοκομείο από τον 8ο μέχρι που μπήκα στο μήνα μου λογω τραχήλου (δεν ειχα καθόλου τράχηλο,και από λάθος γιατρού δεν είχα σωστή Κι προληψη)και στην δεύτερη άσε έκτακτη περίδεση τραχηλου την 19η εβδομάδα(είχα πλήρη εξάλειψη και διαστολή) και ξάπλα μέχρι την ημέρα που γέννησα και μέσα έξω στα νοσοκομεία  με μία σακούλα χάπια και τις δύο φορές μόνο που την δεύτερη φορά είχα και ένα 2χρονο στο σπίτι!

Ότι χρειαστείς στείλε μου και προσωπικό

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ανταποδίδω τις ευχές μου! Δύσκολες εγκυμοσύνες με συσπάσεις από 14η εβδομάδα και οι δυο με ξάπλα και νοσηλεία σε νοσοκομεία για ενδοφλέβια χορήγηση ορού για τις συσπάσεις επειδή είπες για ξαπλα γι'αυτό το λεω! Την πρώτη φορά νοσοκομείο από τον 8ο μέχρι που μπήκα στο μήνα μου λογω τραχήλου (δεν ειχα καθόλου τράχηλο,και από λάθος γιατρού δεν είχα σωστή Κι προληψη)και στην δεύτερη άσε έκτακτη περίδεση τραχηλου την 19η εβδομάδα(είχα πλήρη εξάλειψη και διαστολή) και ξάπλα μέχρι την ημέρα που γέννησα και μέσα έξω στα νοσοκομεία  με μία σακούλα χάπια και τις δύο φορές μόνο που την δεύτερη φορά είχα και ένα 2χρονο στο σπίτι!

Ότι χρειαστείς στείλε μου και προσωπικό

Αληθεια; αχ βρε κορίτσι μου. Τι πέρασες.. Ποσο δύσκολα μου φαίνονται όλα αυτά. Μπράβο σου που τα κατάφερες. Με τόση δύναμη. Όλα πήγαν καλά και όλα άξιζαν στο 100. Εγώ νιώθω ότι επειδή ξεκίνησε με στραβωμαρες η εγκυμοσύνη ότι έτσι και θα συνεχίσει. Και τώρα τσουπ να η μεταγγιση... Εύχομαι μόνο να εινσι καλη η Β επιπέδου και να εινσι καλα το μωράκι μου. Για συσπάσεις φοβάμαι και εγώ γιατί κάπου διάβασα ότι κάποιες φορές είναι η συνέχεια της αποκόλλησης.. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Μου είπαν για εισαγωγή. Μήπως εισαγωγή για να κάνω την μετάγγιση και να φύγω; απλά να κάνεις την εισαγωγή για την όλη διαδικασία. Δεν το είχα σκεφτεί. Έχω και τον γιο μου σπίτι και δεν θέλω να τον αφήσω καθόλου. Στεναχωριέμαι. 

Με ηρέμησες τουλάχιστον από τον μεγαλύτερο φόβο. Σε ευχαριστώ αλήθεια. 

Νομιζω ότι για τέτοιες διαδικασίες ναι κάνουν εισαγωγή κ εξιτήριο την ίδια μέρα...επειδή θεωρείται θεραπεία όχι εξέταση..κ στον γιο μου τότε σε μονοήμερη θεραπεία γινόταν εισαγωγή κ αργότερα την ίδια μέρα εξιτήριο..

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Αληθεια; αχ βρε κορίτσι μου. Τι πέρασες.. Ποσο δύσκολα μου φαίνονται όλα αυτά. Μπράβο σου που τα κατάφερες. Με τόση δύναμη. Όλα πήγαν καλά και όλα άξιζαν στο 100. Εγώ νιώθω ότι επειδή ξεκίνησε με στραβωμαρες η εγκυμοσύνη ότι έτσι και θα συνεχίσει. Και τώρα τσουπ να η μεταγγιση... Εύχομαι μόνο να εινσι καλη η Β επιπέδου και να εινσι καλα το μωράκι μου. Για συσπάσεις φοβάμαι και εγώ γιατί κάπου διάβασα ότι κάποιες φορές είναι η συνέχεια της αποκόλλησης.. 

Και εγώ σαν την Βαλεντίνα συσπάσεις από 12 εβδομάδων..ξετιναχτηκα..κ χωρίς αποκόλληση..αφού έλεγα θα το σκάσει το μωρό η παλιόμητρα μου..αλλά όλα καλά πήγαν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Emilly800 είπε:

Νομιζω ότι για τέτοιες διαδικασίες ναι κάνουν εισαγωγή κ εξιτήριο την ίδια μέρα...επειδή θεωρείται θεραπεία όχι εξέταση..κ στον γιο μου τότε σε μονοήμερη θεραπεία γινόταν εισαγωγή κ αργότερα την ίδια μέρα εξιτήριο..

Και εγώ σαν την Βαλεντίνα συσπάσεις από 12 εβδομάδων..ξετιναχτηκα..κ χωρίς αποκόλληση..αφού έλεγα θα το σκάσει το μωρό η παλιόμητρα μου..αλλά όλα καλά πήγαν.

Πως τις καταλάβατε τις συσπάσεις; χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Αληθεια; αχ βρε κορίτσι μου. Τι πέρασες.. Ποσο δύσκολα μου φαίνονται όλα αυτά. Μπράβο σου που τα κατάφερες. Με τόση δύναμη. Όλα πήγαν καλά και όλα άξιζαν στο 100. Εγώ νιώθω ότι επειδή ξεκίνησε με στραβωμαρες η εγκυμοσύνη ότι έτσι και θα συνεχίσει. Και τώρα τσουπ να η μεταγγιση... Εύχομαι μόνο να εινσι καλη η Β επιπέδου και να εινσι καλα το μωράκι μου. Για συσπάσεις φοβάμαι και εγώ γιατί κάπου διάβασα ότι κάποιες φορές είναι η συνέχεια της αποκόλλησης.. 

Ολα θα είναι τέλεια στην β μην αγχώνεσαι άξιζε όχι στο 100 αλλά στο 1000000 και θα το ξαναέκανα ακριβώς έτσι!

 

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Πως τις καταλάβατε τις συσπάσεις; χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. 

Σφίγγει η κοιλίτσα σε ένα σημείο σαν καρούμπαλο ή και ολόκληρη τόσο σκληρή όσο το μέτωπό σου φαντασου,μπορεί να έχει πόνο ή και όχι εμένα πονουσαν μπορεί να κρατάει κάποια δευτερόλεπτα ή και ένα λεπτό π.χ σε εμένα κρατούσαν πάντα λεπτό και πονούσα δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να κάνω τίποτα και δεν περνούσε με αλλαγή στάσης κλπ....εγώ είχα σύσπαση ανά 3-4 λεπτά από την αρχή μέχρι το τέλος και στον καρδιοτοκογραφος οοοοοσες φορές μπήκα ήταν πάντα από 100 έως 130 η κλίμακα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Πως τις καταλάβατε τις συσπάσεις; χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. 

Αχχχ τι να σου πω...νομίζω δεν γίνεται να μην τις καταλάβεις...απλά νιώθεις να πετρώνει η μήτρα να σφίγγει..όταν ξάπλωσα στο εξεταστικό κρεβάτι στην αυχενική είδα την μήτρα μια μπαλιτσα που ήταν σούζα δεξιά φουσκωμένη..έκανε σύσπαση κ πήγαινε μια δεξιά μια αριστερά..αργότερα όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη μου έφερνε παράλληλα πνιξιμο στον λαιμο όταν συνέβαινε για δευτερόλεπτα..τρομερό σφίξιμο όσο περνούσαν οι μήνες..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Ολα θα είναι τέλεια στην β μην αγχώνεσαι άξιζε όχι στο 100 αλλά στο 1000000 και θα το ξαναέκανα ακριβώς έτσι!

 

Σφίγγει η κοιλίτσα σε ένα σημείο σαν καρούμπαλο ή και ολόκληρη τόσο σκληρή όσο το μέτωπό σου φαντασου,μπορεί να έχει πόνο ή και όχι εμένα πονουσαν μπορεί να κρατάει κάποια δευτερόλεπτα ή και ένα λεπτό π.χ σε εμένα κρατούσαν πάντα λεπτό και πονούσα δεν μπορούσα εκείνη την ώρα να κάνω τίποτα και δεν περνούσε με αλλαγή στάσης κλπ....εγώ είχα σύσπαση ανά 3-4 λεπτά από την αρχή μέχρι το τέλος και στον καρδιοτοκογραφος οοοοοσες φορές μπήκα ήταν πάντα από 100 έως 130 η κλίμακα!

Λένε ότι κάποιες φορές μπορεί να εινσι η στάση του μωρού έτσι ώστε να δημιουργεί καρούμπαλο. Όχι; πως τα κατάφερες μέχρι τον 9ο; με ουτρο; 

πρίν από 12 λεπτά , Emilly800 είπε:

Αχχχ τι να σου πω...νομίζω δεν γίνεται να μην τις καταλάβεις...απλά νιώθεις να πετρώνει η μήτρα να σφίγγει..όταν ξάπλωσα στο εξεταστικό κρεβάτι στην αυχενική είδα την μήτρα μια μπαλιτσα που ήταν σούζα δεξιά φουσκωμένη..έκανε σύσπαση κ πήγαινε μια δεξιά μια αριστερά..αργότερα όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη μου έφερνε παράλληλα πνιξιμο στον λαιμο όταν συνέβαινε για δευτερόλεπτα..τρομερό σφίξιμο όσο περνούσαν οι μήνες..

Ναι ε; μια φορά που το είχα πάθει αυτό και έτυχε να είμαι νοσοκομείο μια νοσηλευτρια; μαία; δεν ξέρω τι ήταν μου είπε είναι το μωρό επειδή είσαι αδύνατη η στάση του δεν είναι κατι.. Άμα έχω και συσπάσεις θα πέσω κάτω Αληθεια 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Λένε ότι κάποιες φορές μπορεί να εινσι η στάση του μωρού έτσι ώστε να δημιουργεί καρούμπαλο. Όχι; πως τα κατάφερες μέχρι τον 9ο; με ουτρο; 

Ναι ε; μια φορά που το είχα πάθει αυτό και έτυχε να είμαι νοσοκομείο μια νοσηλευτρια; μαία; δεν ξέρω τι ήταν μου είπε είναι το μωρό επειδή είσαι αδύνατη η στάση του δεν είναι κατι.. Άμα έχω και συσπάσεις θα πέσω κάτω Αληθεια 

Ουτρο κολπικά και από το στόμα trofocard μια χούφτα vasclor κολπικά και globir αυτά μόνο για τις συσπάσεις βάλε και τα συμπληρώματα φιλισιν σίδηρος 3την ημερα ασβέστιο δεν πήρα γιατί κάνει συσπασεις μια σακούλα χάπια καλα λέω! Όσο για τις συσπάσεις γενικά η μήτρα είναι μυς και συσπάται έτσι και αλλιώς όταν ερεθίζεται και γενικά μια εγκυμοσύνη έχει έτσι και αλλιώς συσπασεις απλά κάποιες δεν είναι και τόσο ακίνδυνες!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...