Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Είναι λογικό να γεμίζεις με αγχωτικές σκέψεις, είναι τόσο καινούρια όλα αυτά την πρώτη φορά! Ελπίζω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις -όσο μπορείς- τη διαδρομή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ανησυχητικό ιστορικό ή σύνδρομο πολυκυστικών, θεωρώ ότι πρέπει να την ξεχάσεις την υπερδιέγερση. Εγώ είμαι σε φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά, αγχώθηκα λίγο και οι ορμόνες μου απορρυθμίστηκαν εντελώς. Οπότε παίρνω κι εγώ το χρόνο μου να ηρεμήσω για να ολοκληρώσω το ταξίδι μου 🙂

Βρέφος που δεν κλαίει καθόλου!!!


Recommended Posts

Καταρχήν καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους!Μετά απο μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη γέννησα στις 38 εβδομάδες το μωράκι μου.Όμως πάλι δεν έχω ηρεμήσει.Ήθελα πολύ να το θηλάσω αλλά δεν τα βρήκα πολύ εύκολα τα πράγματα.Το μωρό στο μαιευτήριο κοιμόταν όλη μέρα έπρεπε να μου το ξυπνάνε η μαίες για να το βάλουν στο στήθος κ οταν τελικά τα καταφέρναμε η θηλαστική κίνηση πολύ υποτονική.Γυρνάω σπίτι παίρνω σύμβουλο θηλασμού ανακαλύπτουμε οτι το παιδί έχει χαλινό και δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος.Ξεκίνησα και μπουκάλι αναγκαστικά.Το προβλημα μου τώρα είναι οτι συνεχίζει να είναι ληθαργικό δεν ξυπναει απο μονο του κ αν ξυπνησει ποτε δεν κλαιει για γαλα!Το σηκωνω το αλλαζω το πλενω τιποτα!Το κλαμα του το εχω ακουσει ελαχιστα.Ανησυχω πολυ!Ικτερο δεν εκανε στο μαιευτηριο.Τη νυχτα βαζω συνεχεια ξυπνητηρι να το σηκωσω να φαει.Ολοι μου λενε τυχερη κ τετοια δεν ειναι ετσι ομως..κοντευω να πεθανω απο το αγχος μου που ειναι σαν να μην υπαρχει μωρο στο σπιτι.Ο παιδιατρος θα τπ δει απο βδομαδα και στο μαιευτηριο ολα τα βρηκαν φυσιολογικα.Εχω τρελαθει κ φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο.Να πω οτι ειναι 5 ημερων σημερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά!!καλά Χριστούγεννα!!Τα μωράκια γενικά όταν είναι πολύ βρεφακια κοιμούνται συνέχεια..αυτό ξέρω ότι είναι το φυσιολογικό!Θα στα πει κι ο παιδίατρος που θα πάτε.καθε ποτέ πίνει γάλα;;οι κενώσεις του ,τα τσισα;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mkp2020 είπε:

Καταρχήν καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους!Μετά απο μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη γέννησα στις 38 εβδομάδες το μωράκι μου.Όμως πάλι δεν έχω ηρεμήσει.Ήθελα πολύ να το θηλάσω αλλά δεν τα βρήκα πολύ εύκολα τα πράγματα.Το μωρό στο μαιευτήριο κοιμόταν όλη μέρα έπρεπε να μου το ξυπνάνε η μαίες για να το βάλουν στο στήθος κ οταν τελικά τα καταφέρναμε η θηλαστική κίνηση πολύ υποτονική.Γυρνάω σπίτι παίρνω σύμβουλο θηλασμού ανακαλύπτουμε οτι το παιδί έχει χαλινό και δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος.Ξεκίνησα και μπουκάλι αναγκαστικά.Το προβλημα μου τώρα είναι οτι συνεχίζει να είναι ληθαργικό δεν ξυπναει απο μονο του κ αν ξυπνησει ποτε δεν κλαιει για γαλα!Το σηκωνω το αλλαζω το πλενω τιποτα!Το κλαμα του το εχω ακουσει ελαχιστα.Ανησυχω πολυ!Ικτερο δεν εκανε στο μαιευτηριο.Τη νυχτα βαζω συνεχεια ξυπνητηρι να το σηκωσω να φαει.Ολοι μου λενε τυχερη κ τετοια δεν ειναι ετσι ομως..κοντευω να πεθανω απο το αγχος μου που ειναι σαν να μην υπαρχει μωρο στο σπιτι.Ο παιδιατρος θα τπ δει απο βδομαδα και στο μαιευτηριο ολα τα βρηκαν φυσιολογικα.Εχω τρελαθει κ φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο.Να πω οτι ειναι 5 ημερων σημερα.

Να σου ζήσει το μωράκι σου και χρόνια πολλα!!!

 Δώστου ξένο γάλα να πάρει τα πάνω του και κάνε έξι αντλήσεις την μερα εικοσαλεπτες ταυτόχρονα και απο τα δυο στήθη. Οτι βγάζεις να του το δίνεις. Η ποσοτητα θα ειναι ελάχιστη μιλάμε για 15-20 ml. Παρε μπιμπερό της medela που δεν σαμποτάρουν τον θηλασμό γιατι χρειαζεται προσπαθεια να τραβήξει γάλα οπως και με το βυζι. Το γάλα εμενα μου κατέβηκε στις 45 μερες τότε έκοψα το ξένο. Και θα το βάζεις και στο στήθος επικουρικά χωρις μα εχεις την εντύπωση οτι θα πάρει αυτο που χρειαζεται. Κι εμενα ο μικρός δεν ακουγωταν καθόλου τις πρώτες μερες μετα ζωηρεψε. Τον ξυπνούσαμε ανα τρίωρο να φάει καθως γυρίσαμε 2.400 στο σπίτι. Χρειάζεσαι ζυγαριά για να ξέρεις οτι παιρνει βάρος. 

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Καταρχήν καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους!Μετά απο μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη γέννησα στις 38 εβδομάδες το μωράκι μου.Όμως πάλι δεν έχω ηρεμήσει.Ήθελα πολύ να το θηλάσω αλλά δεν τα βρήκα πολύ εύκολα τα πράγματα.Το μωρό στο μαιευτήριο κοιμόταν όλη μέρα έπρεπε να μου το ξυπνάνε η μαίες για να το βάλουν στο στήθος κ οταν τελικά τα καταφέρναμε η θηλαστική κίνηση πολύ υποτονική.Γυρνάω σπίτι παίρνω σύμβουλο θηλασμού ανακαλύπτουμε οτι το παιδί έχει χαλινό και δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος.Ξεκίνησα και μπουκάλι αναγκαστικά.Το προβλημα μου τώρα είναι οτι συνεχίζει να είναι ληθαργικό δεν ξυπναει απο μονο του κ αν ξυπνησει ποτε δεν κλαιει για γαλα!Το σηκωνω το αλλαζω το πλενω τιποτα!Το κλαμα του το εχω ακουσει ελαχιστα.Ανησυχω πολυ!Ικτερο δεν εκανε στο μαιευτηριο.Τη νυχτα βαζω συνεχεια ξυπνητηρι να το σηκωσω να φαει.Ολοι μου λενε τυχερη κ τετοια δεν ειναι ετσι ομως..κοντευω να πεθανω απο το αγχος μου που ειναι σαν να μην υπαρχει μωρο στο σπιτι.Ο παιδιατρος θα τπ δει απο βδομαδα και στο μαιευτηριο ολα τα βρηκαν φυσιολογικα.Εχω τρελαθει κ φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο.Να πω οτι ειναι 5 ημερων σημερα.

Κάπου τα έχουμε ξανά πει εμεισ..κάτι μου θυμίζει το ψευδώνυμο σου..

Καταρχην να σου ζήσει το μπεμπακι κ χρόνια σασ πολλά...

Εμένα έτσι ήσυχη ήταν η 2η..( ωσ τον ,6ο μήνα..μετά άλλαξανε τα πράγματα)

Αν δεν την ξυπνούσα εγώ δεν ξυπνούσε με τίποτα..ίκτερο δεν ειχε..αφού μια φορά ξεχάστηκα κ κοιμήθηκα 6ωρο ( τισ πρώτες μερεσ)..κ πάλι εγώ πήγα κ την θήλασα..δεν ξύπνησε μόνη..γενικά ήταν υπναρου κ σπάνια γκρινιαζε..θήλαζε το πολύ 7 λεπτα ( η μεγάλη μου μπορεί να ήταν 23 ωρεσ το 24ωρο στο βυζί)κ μετά ξανά κοιμόταν..

Το ΧΑ συζητήσει με τον παιδίατρο κ μου πε στο 4 Ώρο το πολύ να την ξυπνάω για να μην μου πάθει υπογλυκαιμία..μολισ 40σε σταμάτησα κ το ξύπνημα...

είναι στο παιδί κοπέλα μου.αν θεσ να προσπαθήσεις για τον θηλασμό κάνε αυτό που σου είπε η καντι...

Προσπάθησε να ταιζεισ 8 φορεσ τη μέρα..εμένα να σου πω θήλαζε 7 φορεσ τη μέρα Κ ευτυχωσ το βαροσ ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα .δεν ξυπνούσε για παραπάνω .πολλές φορεσ θήλαζε κ 6 μόνο ..

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2021 at 10:10 ΠΜ, Mkp2020 είπε:

Καταρχήν καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους!Μετά απο μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη γέννησα στις 38 εβδομάδες το μωράκι μου.Όμως πάλι δεν έχω ηρεμήσει.Ήθελα πολύ να το θηλάσω αλλά δεν τα βρήκα πολύ εύκολα τα πράγματα.Το μωρό στο μαιευτήριο κοιμόταν όλη μέρα έπρεπε να μου το ξυπνάνε η μαίες για να το βάλουν στο στήθος κ οταν τελικά τα καταφέρναμε η θηλαστική κίνηση πολύ υποτονική.Γυρνάω σπίτι παίρνω σύμβουλο θηλασμού ανακαλύπτουμε οτι το παιδί έχει χαλινό και δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος.Ξεκίνησα και μπουκάλι αναγκαστικά.Το προβλημα μου τώρα είναι οτι συνεχίζει να είναι ληθαργικό δεν ξυπναει απο μονο του κ αν ξυπνησει ποτε δεν κλαιει για γαλα!Το σηκωνω το αλλαζω το πλενω τιποτα!Το κλαμα του το εχω ακουσει ελαχιστα.Ανησυχω πολυ!Ικτερο δεν εκανε στο μαιευτηριο.Τη νυχτα βαζω συνεχεια ξυπνητηρι να το σηκωσω να φαει.Ολοι μου λενε τυχερη κ τετοια δεν ειναι ετσι ομως..κοντευω να πεθανω απο το αγχος μου που ειναι σαν να μην υπαρχει μωρο στο σπιτι.Ο παιδιατρος θα τπ δει απο βδομαδα και στο μαιευτηριο ολα τα βρηκαν φυσιολογικα.Εχω τρελαθει κ φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο.Να πω οτι ειναι 5 ημερων σημερα.

Περιγράφεις τον γιο μου. Γεννήθηκε 4 κιλά,ανέβασε ίκτερο που ζοριστηκαμε να τον ρίξουμε,οπότε ήταν ούτως ή άλλως ληθαργικος αλλά κ αργότερα όταν πήρε τα πάνω του ,δεν ακουγόταν ε. Το βράδυ τον ξυπνούσα κάθε τρεις ώρες  στην αρχή κ ακόμα κ όταν μου έλεγε η παιδίατρος ότι μπορώ πλέον να τον αφήνω να κοιμάται σερί(πιο μεγάλος δηλαδή) εγώ τον ξυπνούσα από την λοξα μου έστω μια φορά για να πιει γαλα. Επειδή μου φαινόταν σαν να μην πεινούσε ποτέ ,αφού δεν έκλαιγε,κ δεν έδειχνε κ ενδιαφέρον για το στήθος,είχα νοικιασει της μεντελα το νοσοκομειακό,κ τον έβαζα στήθος κ έδινα κ μπουκάλι για να σιγουρευομαι ότι τρώει. Σύγχιση θηλών δεν έπαθε ποτέ,ακόμα κ αργότερα που έδωσα πιπίλα. 

Απλά να σου πω ότι ανέκαθεν ήταν αφαγο παιδάκι,κ στο γάλα αλλά κ τώρα που τρώει τα πάντα,τα τρώει με μέτρο. Πρέπει να του θυμίσουμε να φάει. Παρ'ολα αυτά είναι στο μέσο όρο στην καμπύλη στο βάρος κ στο ύψος στο ανώτερο. Από ζωηράδα ,Ταλιμπάν κανονικός:x

Θα το βρείτε,να μην αγχώνεσαι,να τον τσεκαρει φυσικά γιατρός κ να του δίνεις το Μαξ κάθε 4 ώρες γάλα. Η γνώμη μου είναι να μπαίνει πρώτα στήθος για να μην το ξεμαθει.(αν φυσικά θες να θηλάσεις)  όλα θα πάνε καλά. Να σου ζήσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα εχω κουραστει παρα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα.Το μωρο οταν μπαινει στο στηθος απλα πιπιλαει για να νανουριστει.Αυριο θα κοψουμε κ το χαλινο μηπως γινει κατι αλλα εχει μαθει ηδη στο μπουκαλι οποτε νομιζω οτι δυσκολα θα θηλασει.Δεν ξερω τι να κανω εχω στενοχωρηθει πολυ και ειμαι κ αυπνη σερι μεχρι να τη «θηλασω» μετα το μπουκαλι να ρευτει κτλ ερχεται η ωρα να ξαναφαει.Το γαλα μου δεν κατεβαινει ετσι οπως πρεπει γιατι δεν κανει σωστη θηλαστικη κινηση το μωρο.Πιστευετε μετα το χαλινο οτι θα τα καταφερουμε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα εχω κουραστει παρα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα.Το μωρο οταν μπαινει στο στηθος απλα πιπιλαει για να νανουριστει.Αυριο θα κοψουμε κ το χαλινο μηπως γινει κατι αλλα εχει μαθει ηδη στο μπουκαλι οποτε νομιζω οτι δυσκολα θα θηλασει.Δεν ξερω τι να κανω εχω στενοχωρηθει πολυ και ειμαι κ αυπνη σερι μεχρι να τη «θηλασω» μετα το μπουκαλι να ρευτει κτλ ερχεται η ωρα να ξαναφαει.Το γαλα μου δεν κατεβαινει ετσι οπως πρεπει γιατι δεν κανει σωστη θηλαστικη κινηση το μωρο.Πιστευετε μετα το χαλινο οτι θα τα καταφερουμε;

Να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο συμβουλο θηλασμου για να σε βοηθησει. αν δεν εχεις καποια συστημενη, μπορω να σε βοηθησω να σου στειλω πληροφοριες της δικιας μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα εχω κουραστει παρα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα.Το μωρο οταν μπαινει στο στηθος απλα πιπιλαει για να νανουριστει.Αυριο θα κοψουμε κ το χαλινο μηπως γινει κατι αλλα εχει μαθει ηδη στο μπουκαλι οποτε νομιζω οτι δυσκολα θα θηλασει.Δεν ξερω τι να κανω εχω στενοχωρηθει πολυ και ειμαι κ αυπνη σερι μεχρι να τη «θηλασω» μετα το μπουκαλι να ρευτει κτλ ερχεται η ωρα να ξαναφαει.Το γαλα μου δεν κατεβαινει ετσι οπως πρεπει γιατι δεν κανει σωστη θηλαστικη κινηση το μωρο.Πιστευετε μετα το χαλινο οτι θα τα καταφερουμε;

Καλησπέρα!! Να σου ζήσει το μωρο!! Σίγουρα ο χαλινος είναι ένας από τους κυρίους λόγους που δε θηλάζει σωστά το μωρο!Θα σου το εχει πει και η σύμβουλος θηλασμού αυτό. Στο θηλασμο ισχύει ο κανόνας προσφορά και ζήτηση! Όσο πιο πολύ προσφέρεις το στηθος(ακόμη κι όταν πιπιλαει μόνο) ,τόσο δίνεις σήμα να κατέβει το γάλα! Οπότε το παιδί πρέπει να το χεις ουσιαστικά συνέχεια πάνω σου. Κούνα του αυτιά,χέρια,πόδια για να το κρατας ξυπνιο. Είναι πολύ μικρό ακομη,ο θηλασμός φυσικά και μπορεί να γίνει αποκλειστικός! Να υπολογίζεις μίνιμουμ 8 θηλασμους τη μερα και 6-7πανες καλά βρεγμένες με τσισα! Έτσι θα καταλαβαίνεις ότι τρέφεται επαρκώς με αποκλειστικό θηλασμο μόνο! Κόψτε αύριο τον χαλινο και ξεκινά το από την αρχή,όμως με σύμβουλο θηλασμού στο πλευρό σου. Μη δίνεις εύκολα ξενο,μόνο ως ύστατη λυση και με εναλλακτικους τρόπους σίτισης αν είναι δυνατόν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2021 at 7:05 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα εχω κουραστει παρα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα.Το μωρο οταν μπαινει στο στηθος απλα πιπιλαει για να νανουριστει.Αυριο θα κοψουμε κ το χαλινο μηπως γινει κατι αλλα εχει μαθει ηδη στο μπουκαλι οποτε νομιζω οτι δυσκολα θα θηλασει.Δεν ξερω τι να κανω εχω στενοχωρηθει πολυ και ειμαι κ αυπνη σερι μεχρι να τη «θηλασω» μετα το μπουκαλι να ρευτει κτλ ερχεται η ωρα να ξαναφαει.Το γαλα μου δεν κατεβαινει ετσι οπως πρεπει γιατι δεν κανει σωστη θηλαστικη κινηση το μωρο.Πιστευετε μετα το χαλινο οτι θα τα καταφερουμε;

Μην ανησυχείς κορίτσι μου..ο μεγάλος μου έχω να το λέω ότι δεν κλάψε πρώτη φορά πέντε μηνών..όταν ξυπνούσε απλά έκανε ένα περίεργο ρουθουνισμα κ καταλάβαινα ότι ξύπνησε...τώρα ο μικρός μου ήταν πολύ κλαψιαρης τον πρώτο καιρό κ τώρα που είναι τέσσερα μισή μηνών έγινε κ αυτός αρνί..και τα δύο μου είχαν ίκτερο αλλά κ όταν περνούσε ο ίκτερος πάλι ο ύπνος ύπνος .ήταν το στυλ τους..δίνε του και ξένο γαλατάκι ξυπνά το ανά τρίωρο..κοίτα να γεμίζει τις πάνες του...ο μεγάλος μου μέχρι δύο μηνών κοιμόταν..το μάτι ανοιχτό το είδαμε ελάχιστα..ήταν απλά ένα πολύ ήσυχο παιδάκι μέχρι τα έξι του...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2021 at 9:11 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο συμβουλο θηλασμου για να σε βοηθησει. αν δεν εχεις καποια συστημενη, μπορω να σε βοηθησω να σου στειλω πληροφοριες της δικιας μου.

On 29/12/2021 at 9:11 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Να απευθυνθεις σε εξειδικευμενο συμβουλο θηλασμου για να σε βοηθησει. αν δεν εχεις καποια συστημενη, μπορω να σε βοηθησω να σου στειλω πληροφοριες της δικιας μου.

Καλησπέρα και πάλι!Επειδή κοντεύω να χάσω τον θηλασμό μπορείς να μου δώσεις το τηλ.κοπελας που σε βοηθησε;Πλεον κοντευω να δινω αποκλειστικα μπουκαλι κ οχι στηθος…δεν ξερω αν προλαβαινω να το σωσω!Εχω κουραστει παρα πολυ που δεν ξυπναει σε σημειο που ανησυχω μηπως εχει κατι το μωρο.Δεν ξυπναει ουτε απο πεινα!Την ξυπναω εγω τη βαζω στηθος κ καταληγει να ναρκωνεται πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 11 months later...
On 25/12/2021 at 10:10 ΠΜ, Mkp2020 είπε:

Καταρχήν καλα Χριστούγεννα και Χρόνια πολλά σε όλους!Μετά απο μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη γέννησα στις 38 εβδομάδες το μωράκι μου.Όμως πάλι δεν έχω ηρεμήσει.Ήθελα πολύ να το θηλάσω αλλά δεν τα βρήκα πολύ εύκολα τα πράγματα.Το μωρό στο μαιευτήριο κοιμόταν όλη μέρα έπρεπε να μου το ξυπνάνε η μαίες για να το βάλουν στο στήθος κ οταν τελικά τα καταφέρναμε η θηλαστική κίνηση πολύ υποτονική.Γυρνάω σπίτι παίρνω σύμβουλο θηλασμού ανακαλύπτουμε οτι το παιδί έχει χαλινό και δεν μπορεί να πιάσει καλά το στήθος.Ξεκίνησα και μπουκάλι αναγκαστικά.Το προβλημα μου τώρα είναι οτι συνεχίζει να είναι ληθαργικό δεν ξυπναει απο μονο του κ αν ξυπνησει ποτε δεν κλαιει για γαλα!Το σηκωνω το αλλαζω το πλενω τιποτα!Το κλαμα του το εχω ακουσει ελαχιστα.Ανησυχω πολυ!Ικτερο δεν εκανε στο μαιευτηριο.Τη νυχτα βαζω συνεχεια ξυπνητηρι να το σηκωσω να φαει.Ολοι μου λενε τυχερη κ τετοια δεν ειναι ετσι ομως..κοντευω να πεθανω απο το αγχος μου που ειναι σαν να μην υπαρχει μωρο στο σπιτι.Ο παιδιατρος θα τπ δει απο βδομαδα και στο μαιευτηριο ολα τα βρηκαν φυσιολογικα.Εχω τρελαθει κ φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρο.Να πω οτι ειναι 5 ημερων σημερα.

Καλημέρα, μην ανησυχείς. Η δικιά μου είναι 4μιση μηνών και γενικά σπάνια θα κλάψει για φαι. Στην αρχή τον πρώτο μήνα και εγώ την ξυπνούσα για να φαει, έτρωγε κ την έπαιρνε ο ύπνος στα πρώτα λεπτά. Να την κρατάς κάπως απασχολημένη..εγώ την χαίδευα το αυτί για να είναι alert. Εγώ άκουσα το πραγματικό της κλάμα στο δεύτερο εμβόλιο μας. Ούτε εμένα κλαίει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2021 at 7:05 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!Πραγματικα εχω κουραστει παρα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα.Το μωρο οταν μπαινει στο στηθος απλα πιπιλαει για να νανουριστει.Αυριο θα κοψουμε κ το χαλινο μηπως γινει κατι αλλα εχει μαθει ηδη στο μπουκαλι οποτε νομιζω οτι δυσκολα θα θηλασει.Δεν ξερω τι να κανω εχω στενοχωρηθει πολυ και ειμαι κ αυπνη σερι μεχρι να τη «θηλασω» μετα το μπουκαλι να ρευτει κτλ ερχεται η ωρα να ξαναφαει.Το γαλα μου δεν κατεβαινει ετσι οπως πρεπει γιατι δεν κανει σωστη θηλαστικη κινηση το μωρο.Πιστευετε μετα το χαλινο οτι θα τα καταφερουμε;

χρονια πολλα κ να σου ζησει!

το μωρακι σου ειναι μολις 5ημερων εννοειται πως μπορειτε να το γυρισετε σε αποκλειστικο θηλασμο

τοσο μικρουλι ξεμαθαινει ευκολα

ο χαλινος παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο,θα τον κοψετε κ μετα θα κανετε σωστα βηματα

χρειαζεσαι καθοδηγηση απο ειδικο

θα ελεγχεις τις πανες,κ θα βαζεις το μωρο συνεχεια στηθος.χωρις περιορισμο στον χρονο που θα το αφηνεις.θα κοιτας ομως να πιανει σωστα(που λογω χαλινου δ συμβαινει τωρα),να κανεις μαλαξεις να κατεβαινει το γαλα,να κανεις εναλλαγες στηθους κ στασεων.θα σου πει ο ειδικος για συμπληρωματα κ αντλησεις.αλλα θελεις νοσοκομειακο θηλαστρο,κ παντα πρωτα στηθος

το συμπληρωμα θα το κοψεις οταν ερθει η ωρα σταδιακα

οχι πιπιλα

ακομη κ αν αρνειται το στηθος υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις να το κανεις να ξαναθελει

το συμπληρωμα μπορεις να το δινεις κ με τα σωληνακια sns

αν δ εχετε ικτερο κ τρωει συχνα,εστω κ το συμπληρωμα τωρα,μην ανησυχεις που ειναι ησυχο

κ να το ξυπνας ανα 3ωρο το πολυ κ οταν αποκοιμιεται στο στηθος

πειραζεις μαγουλακι,αυτακι,το ξεντυνεις,το κανεις ενα ντουζακι

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...