Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Sousami7 είπε:

Καλημέρα, εμένα στις 21w & 3d που έκανα την β επιπέδου ήταν 426γρ ο μπέμπης.

Καλησπέρα ! Ναι μ είπε πως δεν είναι να ανησυχώ απλά θέλει προσοχή και να το κοιτάζω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Θα το βρεις το κουράγιο για το παιδάκι σου ... Να σκέφτεσαι ότι πολλές γυναίκες έχουν κάνει περίδεση και πήγαν όλα πολύ πολύ καλά. Γι'αυτό την κάνουν άλλωστε κιόλας! Σε ρωτάω για τα συμπτώματα γιατί έγω απο τις διαφορές ιστορίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ έχω αγχωθει για τον τράχηλο μου χωρίς να μου έχει πει κάτι ανησυχητικό ο γιατρός προς το παρόν. Την Τετάρτη έχω τον β' επιπέδου και με έχει φάει το άγχος και για τον τράχηλο και για το μωρό...

Αδικως αγχωνεσαι διοτι επηρεαζεσαι απ αυτα που διαβαζεις εδω.Θα δεις οτι θα κανεις την εξέταση και θα ειναι ολα τελεια.Αν υπηρχε κατι,θα το ειχε δει κ γιατρός σου στις προγραμματισμενες επισκέψεις σου.Εμενα ειχε παρατηρησει οτι υπάρχει ταση για μείωση και γι αυτο ειχαμε το νου μας.Θα δεις,θα είναι ολα τέλεια.Να μας πεις τα νεα σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!! Έκανα τη Β επιπέδου και ήταν όλα μια χαρά. Μας σιγούρεψε ότι είναι αγορακι. Είναι 21w1d και ήταν 401 γραμμάρια. 
καιβο τράχηλος ήταν μια χαρά κ γενικά μου έφυγε όλο το άγχος που είχα!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , MarthaK είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Έκανα τη Β επιπέδου και ήταν όλα μια χαρά. Μας σιγούρεψε ότι είναι αγορακι. Είναι 21w1d και ήταν 401 γραμμάρια. 
καιβο τράχηλος ήταν μια χαρά κ γενικά μου έφυγε όλο το άγχος που είχα!!! 

Αααα μια χαρά ! Μπράβο! Σου είπε τίποτα για το βάρος; Γιατί εμένα μ τα είπε πολύ περίεργα! Πήγα σε διαφορετική από αυτή π είχα κάνει την αυχενική κ δε μ άρεσε καθόλου! Κοντεύω να σκάσω απτό πρωί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Mairiv είπε:

Αααα μια χαρά ! Μπράβο! Σου είπε τίποτα για το βάρος; Γιατί εμένα μ τα είπε πολύ περίεργα! Πήγα σε διαφορετική από αυτή π είχα κάνει την αυχενική κ δε μ άρεσε καθόλου! Κοντεύω να σκάσω απτό πρωί!

@Mairiv όχι δεν είπε κάτι για το βάρος, την προηγούμενη φορά μου είχε πει να μην με ανησυχεί το βάρος, κανονικά πρέπει να πάρω 11,5 κιλά για να τα χάσω κατευθείαν μετά τη γεννά αλλά λέει και παραπάνω να πάρεις με το τρέξιμο με το παιδί θα τα χάσω. Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά δεν αγχώνομαι!!! Μερικοί γιατροί είναι πολλοί αυστηροί όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , MarthaK είπε:

@Mairiv όχι δεν είπε κάτι για το βάρος, την προηγούμενη φορά μου είχε πει να μην με ανησυχεί το βάρος, κανονικά πρέπει να πάρω 11,5 κιλά για να τα χάσω κατευθείαν μετά τη γεννά αλλά λέει και παραπάνω να πάρεις με το τρέξιμο με το παιδί θα τα χάσω. Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά δεν αγχώνομαι!!! Μερικοί γιατροί είναι πολλοί αυστηροί όμως.

Μια χαρά !! Μπράβο! Εμάς ο δικός μου ήταν γυρισμένος μπρούμυτα την είχε κατά βρει κ για την καρδούλα θα πάμε την Πέμπτη! Έλεγα θα ηρεμήσω σήμερα αλλά μπα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; Έχω τα νεύρα μου από το πρωί! Η εμβρυολογο σ π πήγα Β επιπέδου επειδή είχα πάει αλλού αυχενική δε ξέρω τι έπαθε μ έβγαλε το μπέμπη μ τη Δευτέρα 400 γρ κ μ πε έχει θέμα σήμερα ο γιατρός μ τον έβγαλε 460 ! Δλδ πραγματικά τραγικό τι να πω!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; Έχω τα νεύρα μου από το πρωί! Η εμβρυολογο σ π πήγα Β επιπέδου επειδή είχα πάει αλλού αυχενική δε ξέρω τι έπαθε μ έβγαλε το μπέμπη μ τη Δευτέρα 400 γρ κ μ πε έχει θέμα σήμερα ο γιατρός μ τον έβγαλε 460 ! Δλδ πραγματικά τραγικό τι να πω!

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι! Σημασία έχει που το μωρό είναι μια χαρά σε βάρος. Αγνοησε την ! Ελπίζω να ησυχασες κάπως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια! Έκανα κι εγώ σήμερα τη β επιπέδου κι όλα ήταν άψογα.. ο γιατρός μας είπε ότι τα βρίσκει όλα πολύ φυσιολογικά. Το βάρος μας στις 22 εβδομάδες είναι 440 γρ. και μας είπε ότι είναι φυσιολογικό... Το μόνο καλό ήταν πως ο μπέμπης ήταν μπρούμυτα και δεν είχαμε καλό 3d. Αυτό είναι το λιγότερο βέβαια! 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; Έχω τα νεύρα μου από το πρωί! Η εμβρυολογο σ π πήγα Β επιπέδου επειδή είχα πάει αλλού αυχενική δε ξέρω τι έπαθε μ έβγαλε το μπέμπη μ τη Δευτέρα 400 γρ κ μ πε έχει θέμα σήμερα ο γιατρός μ τον έβγαλε 460 ! Δλδ πραγματικά τραγικό τι να πω!

Μην δίνεις τόση σημασία σε αυτό κοπέλα μου.. ούτως ή άλλως από υπέρηχο σε υπέρηχο οι μετρήσεις αλλάζουν!στην β επιπέδου που έκανα στον ιδιώτη το μωρό ήταν 510γρ ενώ δύο μέρες μετά που την έκανα στο Παπαγεωργίου ήταν 460ή 470 δεν θυμάμαι.αλλα να μη σκάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άσχετο κορίτσια ήθελα να σας πω....

Πήγα χθες στο γυναικολόγο που με παρακολουθεί τον ιδιώτη.η καρδιά μου έγινε περιβόλι.

Όλα καλά με την μικρή είναι μια χαρά κ έφτασε τα 680 γρ...23 κ 4 είμαι σήμερα.βασικα τον τρομάζει η κοιλιά μου πολύ του φαίνεται υπερβολικα μεγάλη για την εβδομάδα που είμαι φαίνεσαι λες είσαι στον 8 λέει.του είπα πως η κοιλιά μου γίνεται πάντα εξωπραγματική!

Και μετά μπήκαμε στο διά ταύτα...πήγα με τον άντρα μου αυτή τη φορά για να κάνουμε κουβέντα κ για το οικονομικό μήπως γεννήσω στην κλινική..και μου είπε ότι ίσως είναι και ριψοκίνδυνο να γεννησω στην κλινική λόγω του ότι θα είναι τέταρτη καισαρική τώρα υπάρχει πιθανότητα επιπλοκών και αυτός θα κρίνει μέχρι τελευταία αν είμαι για κλινική ή για Παπαγεωργίου..

"Γιατί αν υπάρχει θέμα επιπλοκών στο Παπαγεωργίου είσαι σε καλύτερα χέρια λόγω του ότι υπάρχουν όλες οι ειδικότητες γύρω σου ενώ στην κλινική όχι.. κι αν σε τυχόν επιπλοκή φωνάξουμε λέει στην κλινική έναν ουρολόγο μέσα ή έναν γαστρεντερολόγο λόγω των πολλών συμφύσεων λέει ας πούμε τότε λέει θα πρέπει να πληρώσεις και το γαστρεντερολόγο και τον ουρολόγο είναι  πολύ μεγάλο κόστος το οποίο είναι κρίμα να πληρώσεις από τη στιγμή που στο Παπαγεωργίου θα μπορούσες να τα είχες όλα αυτά αυτονόητα."

Κοινώς κορίτσια με γείωσε!!!!

Νόμιζα τόσο καιρό ότι η επιλογή είναι δικιά μου και όχι δικιά του..

φυσικά δεν μου λέει ότι όλα αυτά θα συμβούν σίγουρα ότι μπορεί να σκιστεί η κύστη στο χειρουργείο ή ότι δεν ξεκολλάνε τα έντερα λόγω συμφύσεων από προηγούμενες καισαρικές και ότι όλο αυτό τέλος πάντων.. επίσης ότι φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο αιμορραγίας.

Το επόμενο θέμα και αποτελειωτικό για μένα ήταν μετά η απολίνωση σαλπίγγων.. μου είπε ότι μια επόμενη εγκυμοσύνη είναι θέμα ζωής και θανάτου ότι υπάρχει πιθανότητα ακόμα και να πεθάνω...αλλά το θέμα ποιο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να μην μπορούν να μου κάνουν και απολίνωση σαλπίγγων κατά τη διάρκεια του χειρουργείου άμα είναι όλα πάρα πολύ δύσκολα και κολλημένα μες στην κοιλιά μπορεί να μην βγαίνουν έξω οι σάλπιγγες για να μπορέσουν να τις κλείσουν..

Γενικώς εγινα χάλια από χθές

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, ψυχραιμία και θετική ενέργεια. Όλα καλά θα πάνε.

Από εκεί και πέρα και με όλο το θάρρος, νομίζω ότι βλέπεις το θέμα τελείως λάθος. Το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι πού θα γεννήσεις. Το μεγαλύτερο θέμα είναι η υγεία σου και η ασφάλειά σου, για σένα και την οικογένειά σου. Ως γιατρός σου και ως άνθρωπος, σου εξήγησε τους υπαρκτούς κινδύνους, ως όφειλε. Μπορεί όχι με τον καλύτερο τρόπο, το δέχομαι, αλλά ίσως ήθελε να γίνει εμφατικός, βλέποντας πιθανόν και μια άρνηση από την πλευρά σου.

Δεν είμαι εναντίον σου και υπέρ του γιατρού, το αντίθετο. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι ο γιατρός σου είναι ΣΥΜΜΑΧΟΣ σου σε όλο αυτό, και όχι αντίπαλος.

Όσο για την απολίνωση, κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δε θέλεις. Οφείλει, όμως, να σου πει την επιστημονική του άποψη. Το πώς θα πάει ένα πιθανό χειρουργείο, δε μπορεί κανείς να ξέρει. Και να μην πετύχει, όμως, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αντισύλληψης, αν καταλήξεις εκεί. Σημασία έχει να είσαι καλά εσύ και όλοι οι δικοί σου, που είναι πολλοί και σε χρειάζονται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Melie είπε:

Πρώτα από όλα, ψυχραιμία και θετική ενέργεια. Όλα καλά θα πάνε.

Από εκεί και πέρα και με όλο το θάρρος, νομίζω ότι βλέπεις το θέμα τελείως λάθος. Το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι πού θα γεννήσεις. Το μεγαλύτερο θέμα είναι η υγεία σου και η ασφάλειά σου, για σένα και την οικογένειά σου. Ως γιατρός σου και ως άνθρωπος, σου εξήγησε τους υπαρκτούς κινδύνους, ως όφειλε. Μπορεί όχι με τον καλύτερο τρόπο, το δέχομαι, αλλά ίσως ήθελε να γίνει εμφατικός, βλέποντας πιθανόν και μια άρνηση από την πλευρά σου.

Δεν είμαι εναντίον σου και υπέρ του γιατρού, το αντίθετο. Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι ο γιατρός σου είναι ΣΥΜΜΑΧΟΣ σου σε όλο αυτό, και όχι αντίπαλος.

Όσο για την απολίνωση, κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις κάτι που δε θέλεις. Οφείλει, όμως, να σου πει την επιστημονική του άποψη. Το πώς θα πάει ένα πιθανό χειρουργείο, δε μπορεί κανείς να ξέρει. Και να μην πετύχει, όμως, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αντισύλληψης, αν καταλήξεις εκεί. Σημασία έχει να είσαι καλά εσύ και όλοι οι δικοί σου, που είναι πολλοί και σε χρειάζονται. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...

Σίγουρα ο άνθρωπος  να με βοηθήσει ήθελε απλά το θέμα είναι ότι με γείωσε απότομα από την άποψη ότι μέχρι τώρα δεν υπήρχε καν να συζητήση  και τώρα που μπήκαμε στο θέμα ήρθαν πολλές σκέψεις στο μυαλό μου

Για να μην παρεξηγηθώ το ζόρι μου δεν είναι που θα γεννήσω είτε στο ένα είτε στο άλλο νομίζω ότι θα είμαι σε καλά χέρια.. υπό νορμάλ συνθήκες εννοώ φυσικά. Το θέμα είναι ποιος θα με χειρουργήσει γιατί θα έχει και την τελευταία εικόνα για τη μήτρα μου και θα έπαιρνε και την τελική απόφαση για το αν τελικά η μήτρα μου σηκώνει άλλη μία εγκυμοσύνη ή όχι. Τουλάχιστον αυτά ήταν και τα λόγια του γιατρού χθες.

Το θέμα μου είναι τώρα ο φόβος να μην συμβεί κάτι στο χειρουργείο μέχρι τώρα δεν είχα στο μυαλό μου ότι μπορεί να σκιστεί η κύστη και να θέλει ουρολόγο εκείνη την ώρα να μου την κλείσει ούτε ότι μπορεί να κολλήσουν τόσο τα έντερα πού να μην μπορεί να βγει το μωρό και θα πρέπει πρώτα να μου καθαρίσει ή να μου ράψει τα κ τα έντερα ακόμα άλλος χειρουργός για να μου βγάλουν το μωρό από τη μήτρα..

Όταν δούλευα ακόμα στα χειρουργεία (νοσηλευτρια είμαι)έχει τύχει να δω επιπλοκή καισαρικής και πραγματικά δεν είναι εύκολο(πάλι καλά είναι κάτι λίγο πιο σπάνιο Δεν το βλέπεις συχνά)και πόσο μάλλον μετεγχειρητικά είναι δύσκολα τα πράγματα μιλάω κ για την ανάρρωσή.

τέσπα από όλα αυτά που είπε μπορεί να μη συμβεί τίποτα αλλά μόνο που ένας γιατρός έρχεται και σου λέει όταν κοντεύεις τον έβδομο ότι υπάρχει πιθανότητα να πάθεις όλα αυτά(σίγουρα έπρεπε να τα πει καλά έκανε) όσο και να θες να είσαι θετική σου γυρνάνε και αυτές οι αρνητικές σκέψεις το.  αν....μήπως.... κλπ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Είμαι στην 23η βδομάδα με δίδυμακια και χθες είχα πιο συχνές συσπάσεις.....ο γιατρός μου είπε να αυξήσω σε 3 χάπια την ημέρα το μαγνήσιο από 2 που έπαιρνα πριν και να πάρω και το glopir retard 20mg διάβασα βέβαια ότι αυτό απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη.....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Άσχετο κορίτσια ήθελα να σας πω....

Πήγα χθες στο γυναικολόγο που με παρακολουθεί τον ιδιώτη.η καρδιά μου έγινε περιβόλι.

Όλα καλά με την μικρή είναι μια χαρά κ έφτασε τα 680 γρ...23 κ 4 είμαι σήμερα.βασικα τον τρομάζει η κοιλιά μου πολύ του φαίνεται υπερβολικα μεγάλη για την εβδομάδα που είμαι φαίνεσαι λες είσαι στον 8 λέει.του είπα πως η κοιλιά μου γίνεται πάντα εξωπραγματική!

Και μετά μπήκαμε στο διά ταύτα...πήγα με τον άντρα μου αυτή τη φορά για να κάνουμε κουβέντα κ για το οικονομικό μήπως γεννήσω στην κλινική..και μου είπε ότι ίσως είναι και ριψοκίνδυνο να γεννησω στην κλινική λόγω του ότι θα είναι τέταρτη καισαρική τώρα υπάρχει πιθανότητα επιπλοκών και αυτός θα κρίνει μέχρι τελευταία αν είμαι για κλινική ή για Παπαγεωργίου..

"Γιατί αν υπάρχει θέμα επιπλοκών στο Παπαγεωργίου είσαι σε καλύτερα χέρια λόγω του ότι υπάρχουν όλες οι ειδικότητες γύρω σου ενώ στην κλινική όχι.. κι αν σε τυχόν επιπλοκή φωνάξουμε λέει στην κλινική έναν ουρολόγο μέσα ή έναν γαστρεντερολόγο λόγω των πολλών συμφύσεων λέει ας πούμε τότε λέει θα πρέπει να πληρώσεις και το γαστρεντερολόγο και τον ουρολόγο είναι  πολύ μεγάλο κόστος το οποίο είναι κρίμα να πληρώσεις από τη στιγμή που στο Παπαγεωργίου θα μπορούσες να τα είχες όλα αυτά αυτονόητα."

Κοινώς κορίτσια με γείωσε!!!!

Νόμιζα τόσο καιρό ότι η επιλογή είναι δικιά μου και όχι δικιά του..

φυσικά δεν μου λέει ότι όλα αυτά θα συμβούν σίγουρα ότι μπορεί να σκιστεί η κύστη στο χειρουργείο ή ότι δεν ξεκολλάνε τα έντερα λόγω συμφύσεων από προηγούμενες καισαρικές και ότι όλο αυτό τέλος πάντων.. επίσης ότι φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο αιμορραγίας.

Το επόμενο θέμα και αποτελειωτικό για μένα ήταν μετά η απολίνωση σαλπίγγων.. μου είπε ότι μια επόμενη εγκυμοσύνη είναι θέμα ζωής και θανάτου ότι υπάρχει πιθανότητα ακόμα και να πεθάνω...αλλά το θέμα ποιο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να μην μπορούν να μου κάνουν και απολίνωση σαλπίγγων κατά τη διάρκεια του χειρουργείου άμα είναι όλα πάρα πολύ δύσκολα και κολλημένα μες στην κοιλιά μπορεί να μην βγαίνουν έξω οι σάλπιγγες για να μπορέσουν να τις κλείσουν..

Γενικώς εγινα χάλια από χθές

Den iparxei provlima koritsi mou tora tha pane ola kala,apla apo oti katalava den prepei na kaneis alla paidia.etsi k alios exeis 3 agoria kai tora tha erthei kai to koritsaki mia xara.pios kanei simera 4 paidia kanenas.mpravo sou auto exw na sou pw❤Episis exo akousei ta kalitera gia to papageorgiou,genisan polles gnostes mou ekei.Kai egw ekei ithela na genisw alla o giatros mou doulevei sto Genesis opote tha paw ekei.Kai ekei kala einai ksereis exei genisei ekei.Kai egw fovamai akrivos apo auta pou eipes giati 3 kaiseriki tha kanw,apla se mena h diafora einai 14 xronia apo tin defteri kaiseriki isos ayto einai kalo den ksero.O giatros mou leei meta apo tosa xronia tha eisai san protara alla pote den ksereis ti mpori na simvei sto xeirourgio.kai egw koritsaki perimenw telika.Exw enan gio kai mia kori kai tora koritsaki pali mia xara.kai stamataw alla paidia den kanw me  tipota.ftanoun 3 xxaxa.Eimai kai 34 xronon me 3 paida mia xara.Teleutaia mou fora einai makari na pane ola kala kai telos.Min stenaxoriesai katholou ola kala tha pane tha deis.Esu toses mines mou dineis kouragio kai simvoles tora ti epathes..afou ksero pos eisai dinati...Den iparxei logos tha pas sto papageorgiou kai ola kala.❤❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...