Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Simona είπε:

Min agxonesai den xreiazetai.tha to deite pos tha paei kai tha parete mia apofasi.Oso gia tin kaiseriki mou egw to skeftomouna poli na einai stis 12/9 alla meriki lene oti den einai kalo...oti kalitera o kathenas na exei tin mera tou...oti apo edo kai pera o mpampas den tha gioutrazei ta genethlia tou epeidi tha einai paidiko party klp...Autos omos den exei provlima mou leei oti thelw egw...na dialeksw egw diladi imerominia.genika akou diafora ekei pou to exw pei kai den ksero....kai sto telos tha afisw ton giatro mou na mou pei kai telos..alla kapou ekei tha einai 12 me 17 septemvriou.kai 15 mou aresei san imeromia...teleutaia stigmi tha apofasisw

@Simona εμείς δεν μιλήσαμε ακόμα για το σε ποια εβδομάδα θα γεννήσω (καισαρική θα κάνω κι εγώ) αλλά θα ήθελα στις 12 γιατί έχω επέτειο γάμου και μου αρέσει ως ημερομηνία. Στις 25 έχω ΠΗΤ δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι τότε. 
ξερετε με καισαρική πόσες μέρες πριν την ΠΗΤ πρέπει να στο πάρουν; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , MarthaK είπε:

@Simona εμείς δεν μιλήσαμε ακόμα για το σε ποια εβδομάδα θα γεννήσω (καισαρική θα κάνω κι εγώ) αλλά θα ήθελα στις 12 γιατί έχω επέτειο γάμου και μου αρέσει ως ημερομηνία. Στις 25 έχω ΠΗΤ δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι τότε. 
ξερετε με καισαρική πόσες μέρες πριν την ΠΗΤ πρέπει να στο πάρουν; 

Esu eisai akrivos stis 12 na sto paroun.An pane ola kala kai den iparxei kanena provlima 2 evdomades prin tin ΠΗΤ ginetai h kaiseriki.Egw as poume exw ΠΗΤ 29/9 alla epeidi tha kanw kaiseriki vgazoume dio evdomades opote giro stis 15/9.Alla apo 12 mexri kai 17 septemvriou mporo na dialeksw imerominia.Opos eipa kai prin o antras mou exei ta genethlia stis 12/9 opote to skeftomai poli na mou to paroun tin idia mera.tha dw....exoume dromo akoma.Opote esy pou exeis ΠΗΤ stis 25 aneta sto vgazoun stis 12.Me to kalo...mazi eimaste.❤❤apla den ksero esy apo pou eisai.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

από τις κοπέλες που έχουν κάνει την β' επιπέδου, συνάντησε καμιά αυξημένο αμνιακό; 

Εμβρυολόγος και μαιευτήρας δεν μου έδωσαν καμία οδηγία πέρα από να περιορίσω τους υδατάνθρακες και τα γλυκά, ούτε ζήτησαν επανέλεγχο σύντομα.

Παράλληλα όμως εγώ νιώθω μεγάλο "τέντωμα" και πρήξιμο, που δεν τα ένιωθα στην πρώτη εγκυμοσύνη (τώρα είμαι στην δεύτερη).

Τι εμπειρίες έχετε και πώς το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση..αλλά δεν ήθελε με τίποτα να μου μιλήσει για αυτό τώρα ,μου είπε μετά το ντομπλερ το κανονίζουμε αυτό.μετά της είπα πείτε μου τουλάχιστον πότε υπολογίζετε ότι θα κάνω καισαρική και μου λέει 38 εβδομάδων ,λέω και τόσο πολύ μου φαίνεται και τα προηγούμενα της λέω λίγο πιο νωρίς τα πήραν λόγω του βάρους των παιδιών και της τομής αυτό θα φανεί μετά το ντομπλερ μου είπε.οποτε θα τα πούμε αυτά στο τελευταίο ραντεβού που θα είναι 16 Αυγούστου!!! Τελευταία στιγμή εντελώς. 20 Αυγούστου εγώ θα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς υποτίθεται κατά το δικό μου γιατρό το μάξιμουμ που θα μπορούσα να περιμένω.(που παρένθεση και ο γιατρός που είχα στα προηγούμενα τρία παιδιά και με χειρούργησε μου είπε το ίδιο ότι η μήτρα μου πάνω από 37 εβδομάδες δεν κάνει να πάει)

Τώρα πείτε μου εσείς τι κάνω??μου λέει ο άντρας μου το πολύ-πολύ δεν πας προγραμματισμένο ραντεβού.και πάμε σε μία εφημερία τέσσερις-πέντε μέρες νωρίτερα άμα δούμε ότι δεν αντέχεις άλλο. Τι θα σου πουν φύγει αν πονάς?

Το ξανασκέφτηκα και λέω Δεν είναι κακή ιδέα....

 

Πρώτα-πρώτα ήθελα να σε ρωτήσω σε ποια εβδομάδα είσαι?

Μίλησες με γιατρό ???γιατί Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά υπάρχει πιθανότητα να είναι και χολόσταση που φέρνει φαγούρα σε χέρια και πόδια.

 

20η εβδομάδα. Χολοσταση δεν είναι ευτυχώς έκανα εξετάσεις. Απλά υποψιάζομαι τον ανανά που έφαγα, πάει καιρός βέβαια.. Και γενικά φοβάμαι μήπως αυτά τα αλλεργικα δερματικα φάρμακα κλπ.επηρεαζουν το μωρό;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerina A. είπε:

20η εβδομάδα. Χολοσταση δεν είναι ευτυχώς έκανα εξετάσεις. Απλά υποψιάζομαι τον ανανά που έφαγα, πάει καιρός βέβαια.. Και γενικά φοβάμαι μήπως αυτά τα αλλεργικα δερματικα φάρμακα κλπ.επηρεαζουν το μωρό;; 

Koritsia mou na sas rotisw to Doppler se poia evdomada ginetai kai ti esketasi einai akrivos;;Egw pou genisa teleutaia fora prin 14 xronia den thimamai na ekana tetoio pragma(xa xa xa xa).thank's..❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia mou na sas rotisw to Doppler se poia evdomada ginetai kai ti esketasi einai akrivos;;Egw pou genisa teleutaia fora prin 14 xronia den thimamai na ekana tetoio pragma(xa xa xa xa).thank's..❤

@Simona άλλοι μου λένε οτι με την καισαρική στο παίρνουν 5 μέρες πριν κ άλλοι όπως εσυ 2 βδομαδες πριν. Αλλα θα δείξει, να μαστε καλά εμείς κ τα μωράκια μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MarthaK είπε:

@Simona άλλοι μου λένε οτι με την καισαρική στο παίρνουν 5 μέρες πριν κ άλλοι όπως εσυ 2 βδομαδες πριν. Αλλα θα δείξει, να μαστε καλά εμείς κ τα μωράκια μας!!!

Egw panta iksera oti peripou 2 evdomades noritera.kathe periptosi einai diaforetiki.vlepontas kai kanontas...teleutaia stigmi mporoun na alaksoun ta pragmata.na eimaste kala kai esmis kai ta morakia mas kai opos paei.filakia❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Simona είπε:

Kalimera koritsia...Simera exw tin b epipedou,exo rantevou stis 12.30 to mesimeri.Kai anipomonw kai anisixo...makari na einai ola kala...filakia❤

Να μη φοβάσαι Όλα καλά θα πάνε!!!

Εγώ έχω την άλλη εβδομάδα καμπύλη σακχάρου ήδη τρέμω!!! Επειδή ήμουνα παντα οριακή  με το σάκχαρο.

Για το ντόπλερ που είπες.. κοιτάνε την αιμάτωση αν είναι σωστή δεν τρέφεται σωστά το μωρό από τον πλακούντα ,την κατάσταση του πλακούντα,την ανάπτυξη του εμβρύου αν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις πρόωρα..σε γενικές γραμμές αυτά κάποιοι γυναικολόγοι επιμένουν και το κάνουν οι ίδιοι άλλοι πάλι σε στέλνουν στον ειδικό εκεί που έκανες δηλαδή την αυχενική και τη β επιπέδου..ας πούμε σε μένα τώρα αυτός που με παρακολουθεί θέλει να το κάνω στον ειδικό στα προηγούμενα τρία παιδιά επέμενε ο δικός μου να το κάνει ο ίδιος.. στο Παπαγεωργίου που με παρακολουθούν είναι αυτονόητο ότι το κάνει ο ειδικός και μου έχουν κλείσει ήδη ραντεβού για ντόπλερ.

20 ώρες πρίν, frouta είπε:

Καλησπέρα,

από τις κοπέλες που έχουν κάνει την β' επιπέδου, συνάντησε καμιά αυξημένο αμνιακό; 

Εμβρυολόγος και μαιευτήρας δεν μου έδωσαν καμία οδηγία πέρα από να περιορίσω τους υδατάνθρακες και τα γλυκά, ούτε ζήτησαν επανέλεγχο σύντομα.

Παράλληλα όμως εγώ νιώθω μεγάλο "τέντωμα" και πρήξιμο, που δεν τα ένιωθα στην πρώτη εγκυμοσύνη (τώρα είμαι στην δεύτερη).

Τι εμπειρίες έχετε και πώς το αντιμετωπίσατε;

Ευχαριστώ

Κορίτσι εγω δεν είχα τέτοια εμπειρία σε καμία εγκυμοσύνη.. δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Katerina A. είπε:

20η εβδομάδα. Χολοσταση δεν είναι ευτυχώς έκανα εξετάσεις. Απλά υποψιάζομαι τον ανανά που έφαγα, πάει καιρός βέβαια.. Και γενικά φοβάμαι μήπως αυτά τα αλλεργικα δερματικα φάρμακα κλπ.επηρεαζουν το μωρό;; 

Πάλι καλά δεν είναι χολοσταση..

Κοίτα προσωπικά στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα πάρει πάρα πολλα φάρμακα πάρα πολλές αντιβιώσεις βασικά μιλάμε για πολλά κουτιά και και από το στόμα και ενδοφλέβια.. το θέμα είναι ότι δεν γινόταν αλλιώς έπρεπε να τα πάρω γιατί αν συνεχιζόταν η κατάσταση θα έβλαπτα το έμβρυο. Οπότε έπρεπε να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.. θέλω να σου πω ότι ο γιατρός ζυγίζει και βλέπει τι οφέλη έχεις από το συγκεκριμένο φάρμακο που πρέπει να πάρεις, αν κρίνει ότι πρέπει να το πάρεις γιατί αλλιώς θα βλάψει το μωρό μία ασθένεια θα τα πάρεις..και δεν πιστεύω κανένας γιατρός να σου δώσει ένα φάρμακο το οποίο ξέρει ότι μπορεί να βλάψει εσένα ή το έμβρυο.

Γέννησα τοτε ένα υγιέστατο αγοράκι.. σε καταλαβαίνω γιατί ειχα τους ίδιους φόβους τότε ενώ με καθησύχαζαν οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Melody90 είπε:

Να μη φοβάσαι Όλα καλά θα πάνε!!!

Εγώ έχω την άλλη εβδομάδα καμπύλη σακχάρου ήδη τρέμω!!! Επειδή ήμουνα παντα οριακή  με το σάκχαρο.

Για το ντόπλερ που είπες.. κοιτάνε την αιμάτωση αν είναι σωστή δεν τρέφεται σωστά το μωρό από τον πλακούντα ,την κατάσταση του πλακούντα,την ανάπτυξη του εμβρύου αν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις πρόωρα..σε γενικές γραμμές αυτά κάποιοι γυναικολόγοι επιμένουν και το κάνουν οι ίδιοι άλλοι πάλι σε στέλνουν στον ειδικό εκεί που έκανες δηλαδή την αυχενική και τη β επιπέδου..ας πούμε σε μένα τώρα αυτός που με παρακολουθεί θέλει να το κάνω στον ειδικό στα προηγούμενα τρία παιδιά επέμενε ο δικός μου να το κάνει ο ίδιος.. στο Παπαγεωργίου που με παρακολουθούν είναι αυτονόητο ότι το κάνει ο ειδικός και μου έχουν κλείσει ήδη ραντεβού για ντόπλερ.

Κορίτσι εγω δεν είχα τέτοια εμπειρία σε καμία εγκυμοσύνη.. δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω.

Καλημέρα ! Κι εγώ καμπύλη ζαχαρου την άλλη Πέμπτη και ήδη τρώω μόνο όταν μ έρθει όρεξη ένα κομμάτι μαύρη σοκολάτα ! Άντε να δούμε πως θα πάει κ αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Simona είπε:

Kalimera koritsia...Simera exw tin b epipedou,exo rantevou stis 12.30 to mesimeri.Kai anipomonw kai anisixo...makari na einai ola kala...filakia❤

Καλημέρα σας!!Κι εγω εχω σημερα τη β' επιπέδου κι εχω πολυ αγωνια!!Απο τη μια χαιρομαι διοτι λογω κατακλισης εχω να βγω απ το σπίτι απο τη μερα που εκανα στο νοσοκομείο την περιδεση τραχηλου,απο την αλλη αγωνιω να δω σε τι κατασταση είναι το μωρό αλλα και ο τραχηλος,μιας και προλαβαμε την κατάσταση οριακα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλημέρα ! Κι εγώ καμπύλη ζαχαρου την άλλη Πέμπτη και ήδη τρώω μόνο όταν μ έρθει όρεξη ένα κομμάτι μαύρη σοκολάτα ! Άντε να δούμε πως θα πάει κ αυτό! 

ΑΑ εντάξει εσύ προσέχεις τουλάχιστον.Εγώ δεν προσέχω πολύ δε θα σου πω ψέματα..ας πούμε τρώνε τα μωρά κάτι και περισσεύει???εεε να μην πεταχτεί αμαρτία είναι λέω κ το τρώω εγώ:lol:

Τώρα ότι έγινε έγινε δλδ στις 11 Ιουνίου μπαίνω στον 7 οπότε αν θα χρειαστεί κάτι θα ταλαιπωρηθώ λίγο γιατί είμαι στο τέλος πια.. νομίζω το πολύ δύσκολο είναι όταν η διάγνωση γίνεται από την αρχή της εγκυμοσύνης... εύχομαι να την βγάλω καθαρή έστω οριακά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

ΑΑ εντάξει εσύ προσέχεις τουλάχιστον.Εγώ δεν προσέχω πολύ δε θα σου πω ψέματα..ας πούμε τρώνε τα μωρά κάτι και περισσεύει???εεε να μην πεταχτεί αμαρτία είναι λέω κ το τρώω εγώ:lol:

Τώρα ότι έγινε έγινε δλδ στις 11 Ιουνίου μπαίνω στον 7 οπότε αν θα χρειαστεί κάτι θα ταλαιπωρηθώ λίγο γιατί είμαι στο τέλος πια.. νομίζω το πολύ δύσκολο είναι όταν η διάγνωση γίνεται από την αρχή της εγκυμοσύνης... εύχομαι να την βγάλω καθαρή έστω οριακά τώρα.

Geia sas koritsia sas euxaristw poli gia ola.Ola pigan teleia sti b epipedou to moro einai opos prepei den iparxei kanena provlima.isixasa kai eimai poli xaroumeni.Einai 425gr kai mou eipan oti einai fisiologiko oti den einai mikro diladi.Einai koritsaki❤❤❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simona είπε:

Geia sas koritsia sas euxaristw poli gia ola.Ola pigan teleia sti b epipedou to moro einai opos prepei den iparxei kanena provlima.isixasa kai eimai poli xaroumeni.Einai 425gr kai mou eipan oti einai fisiologiko oti den einai mikro diladi.Einai koritsaki❤❤❤

@Simona Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι! ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...