Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, MarthaK είπε:

@Simona @Melody90 Κορίτσια ευχαριστώ για το κουράγιο, σήμερα νιώθω ξαφνικά πολύ καλύτερα. Μόνο ο βήχας και η απώλεια γεύσης-όσφρησης έμειναν αλλά θα φύγουν κι αυτά!!!

Στην 20η εβδομάδα είμαι τώρα. Την επόμενη Δευτέρα έχω κ γω Β επιπέδου!!!!

Μαζί κι εγώ Δευτέρα για Β επιπέδου! Άντε μακάρι να ναι όλα καλά ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , Simona είπε:

Nai ksero alla den thimomouna pote akrivos.egw 29/9❤ .eidate filo den thimamai an mou eipes giati milaw kai me alles kopeles kai mperdevoume xxaxaa

Εμάς μας είπε πρώτα κοριτσάκι, μετά αγοράκι Και τώρα περιμένω την άλλη Δευτέρα να το σιγουρεψω χαχαχα

εσυ τι έχεις; <3

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , MarthaK είπε:

Εμάς μας είπε πρώτα κοριτσάκι, μετά αγοράκι Και τώρα περιμένω την άλλη Δευτέρα να το σιγουρεψω χαχαχα

εσυ τι έχεις; <3

Den ksero,kathe fora pou pigeinw exei klista ta podia.tin paraskevi exw rantevou ante na doume.den exw klisei akoma gia b epipedou tin paraskevi tha to sizitisoume.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Simona είπε:

@Melody90ton exo parei ton timokatalogo,ase milame gia polla lefta xaxxaxa.egw 19k4. 29 avgusto tha mpw sto mina mou. Πητ exo 29/9.alla tha kanw triti kaiseriki pote les na mou to paroun; teleutaia kaiseriki itan prin 14 xronia.

Καλημέρα έχει τόσα χρόνια η καισαρική σου που θα είσαι σαν πρωτάρα!είναι καλό αυτό για την καισαρική.κοιτα λόγω του ότι έχει και τόσα χρόνια αν πάνε όλα καλά τρέφεται το μωρό πως πρέπει κανονικά δεν έχει λόγο να στο πάρει πριν τις 38 εβδομάδες..και καλύτερα φυσικά ,πάντα όταν είναι το μωράκι καλά στην κοιλίτσα καλά είναι να βγει στην ώρα του εγώ δεν αντέχω τόσο αλλιώς θα το ζητούσα από το γιατρό αλλά επειδή είναι πρόσφατη η καισαρική (2 χρόνια ) και επειδή είναι και μεγάλα τα μωρά και φοβόμαστε για την τομή 37 εβδομάδες κ πολύ μου είναι νομίζω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Καλημέρα έχει τόσα χρόνια η καισαρική σου που θα είσαι σαν πρωτάρα!είναι καλό αυτό για την καισαρική.κοιτα λόγω του ότι έχει και τόσα χρόνια αν πάνε όλα καλά τρέφεται το μωρό πως πρέπει κανονικά δεν έχει λόγο να στο πάρει πριν τις 38 εβδομάδες..και καλύτερα φυσικά ,πάντα όταν είναι το μωράκι καλά στην κοιλίτσα καλά είναι να βγει στην ώρα του εγώ δεν αντέχω τόσο αλλιώς θα το ζητούσα από το γιατρό αλλά επειδή είναι πρόσφατη η καισαρική (2 χρόνια ) και επειδή είναι και μεγάλα τα μωρά και φοβόμαστε για την τομή 37 εβδομάδες κ πολύ μου είναι νομίζω.

@Melody90Kalimera.Kai egw etsi pistevw meta tis 38 evdomades an einai ola kala vevea.to mono pou fovamai einai na min me piasoun oi ponoi an perimenoume k poli.Logika tha me parakolouthi o giatros tis teleutaies meres.Nai esy tha kaneis tetarti kaiseriki po po den fovasai;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Έκανα κι εγώ χτες β-επιπέδου και ήταν από τις πιο απολαυστικές εξετάσεις που κάναμε. Overall μια χαρά οι μετρήσεις. Πήραμε και ωραία φωτό 3D (δεν κάθονται πάντα τα μωράκια) και είναι ολόιδιο με μένα χαχχαχ Δεν το λέω μόνο εγώ! Κατα τα άλλα επειδή είναι 2 εβδομάδες μεγαλύτερος στις μετρήσεις του (το βλέπαμε και απο τους απλούς υπερήχους με τον γιατρό μου) μπορεί να σχετίζεται με δικό μου θέμα με το σάκχαρο. Ξέρω πως έχω υπογλυκαιμική καμπύλη. Θα την επαναλάβω το Σάββατο και θα μου πουν αν θα ξεκινήσω διατροφή ή όχι. 

Ο τράχηλός μου είχε μήκος 2,6mm αλλά έχω κάνει περίδεση εδώ και 3 βδομάδες. Συμβουλή: Φάτε γλυκάκι πριν πάτε για την εξέταση. Εγώ έφαγα 2 πριν και 1 εκει! έτσι κουνιόταν συνέχεια και τον βλεπαμε καλα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 10:39 ΜΜ, MariaBisb είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Σήμερα έκανα περίδεση. Ειχα τράχηλο 2,2 αλλα ο γιατρός λέει οτι θα τις περασουμε λογικα τις 32 εβδομαδες. Εμαθα οτι εχω δυο αγόρια (ο αντρας μου με επριξε να μαθει λες κ αλλαζει κατι χαχα) η κοιλιά μου ειναι σαν του μικρού βούδα (αύριο ξεκινάω την 23 εβδομαδα) . Εχω Β’ επιπεδου στις 09/05. Ευτυχως εχω παρει μονο 4-5 κιλά και οοοολα στη κοιλιά! 
Περάσαμε μια λαχτάρα λίγες μέρες πριν τη περίδεση είχα συσπάσεις αλλά όλα οκ εν τέλη. Τα κλοτσομπουνίδια δε σταματούν σε σημείο π σηκώνομαι να περπατήσω για να ηρεμήσουν λίγο :). 
εμεις θα δουμε για πράγματα τελευταία στιγμή γιατί φοβόμαστε πάντα για επιπλοκές.. ούτως η άλλος κατα βάση πρέπει πλέον να είμαι σπίτι κρεβάτι.. :(

 

On 4/5/2022 at 3:19 ΜΜ, KoraliaP είπε:

@MariaBisb join the club! Έκανα κ εγώ Μεγάλη Δευτέρα περίδεση. :ph34r:

Και συνεχίζω φυσικά να είμαι ξάπλα σπίτι, όπως ημουν και πριν.

Κουράγιο λοιπόν!

Κοριτσια κι εγω σημερα ειμαι 20w1d και αυριο μπαινω για επείγουσα περιδεση.Πριν 2 εβδομαδες ο τραχηλος ηταν 27mm και χτες τον μετρησαμε και εχει φτασει 11mm!!!Τα εχω παιξει και εχω φοβηθει παρα πολυ,με το ζορι κρατιεμαι να μη με παιρνουν τα ζουμια.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , doremina είπε:

 

Κοριτσια κι εγω σημερα ειμαι 20w1d και αυριο μπαινω για επείγουσα περιδεση.Πριν 2 εβδομαδες ο τραχηλος ηταν 27mm και χτες τον μετρησαμε και εχει φτασει 11mm!!!Τα εχω παιξει και εχω φοβηθει παρα πολυ,με το ζορι κρατιεμαι να μη με παιρνουν τα ζουμια.

@doremina Γιατί να κλάψεις;; Όλα καλα!! Μόνο από χαρά αν θες να κλάψεις που προλάβατε και το είδατε για να μπεις για περίδεση άμεσα!! Μπράβο στον γιατρο. Σε παρακολουθούσε ανά 2 βδομάδες; Που θα την κανεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, KoraliaP είπε:

@doremina Γιατί να κλάψεις;; Όλα καλα!! Μόνο από χαρά αν θες να κλάψεις που προλάβατε και το είδατε για να μπεις για περίδεση άμεσα!! Μπράβο στον γιατρο. Σε παρακολουθούσε ανά 2 βδομάδες; Που θα την κανεις; 

Κανονικα με παρακολουθουσε ανα μηνα αλλα μολις ειδε οτι υπαρχει ταση για μείωση,ζητησε να με ξαναδεί στο 2βδομαδο κι εκει ειδαμε οτι η εξέλιξη δεν ειναι καλή..εχει κανει και χοανη ο τραχηλος.Αυτο που με φοβίζει ειναι μήπως δεν εχει καλη εκβαση η περιδεση και προκύψει καποια λοιμωξη ή οτιδήποτε αλλο,διοτι το οτι κανουμε περιδεση δε σημαινει οτι θα ειναι ολα ρόδινα 100%

Αυτο που με καθησυχαζει ειναι οτι ο γιατρός μου ειναι εξαιρετικος και θα κάνει οτι μπορεί.Η έγνοια όμως δε παύει να υπάρχει...Η περιδεση θα γινει στο Μητερα και προληπτικα θα μεινω μεσα 5 μερες διοτι ο γιατρός θεωρει ότι θα είναι καλύτερα να μου χορηγηθουν τα φάρμακα ενδοφλέβια,θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο το το να τα παρω απ το στομα.Το προτιμω κι εγω το να ειμαι στο νοσοκομείο και να με παρακολουθουν εστω τις 5 πρωτες μερες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , doremina είπε:

Κανονικα με παρακολουθουσε ανα μηνα αλλα μολις ειδε οτι υπαρχει ταση για μείωση,ζητησε να με ξαναδεί στο 2βδομαδο κι εκει ειδαμε οτι η εξέλιξη δεν ειναι καλή..εχει κανει και χοανη ο τραχηλος.Αυτο που με φοβίζει ειναι μήπως δεν εχει καλη εκβαση η περιδεση και προκύψει καποια λοιμωξη ή οτιδήποτε αλλο,διοτι το οτι κανουμε περιδεση δε σημαινει οτι θα ειναι ολα ρόδινα 100%

Αυτο που με καθησυχαζει ειναι οτι ο γιατρός μου ειναι εξαιρετικος και θα κάνει οτι μπορεί.Η έγνοια όμως δε παύει να υπάρχει...Η περιδεση θα γινει στο Μητερα και προληπτικα θα μεινω μεσα 5 μερες διοτι ο γιατρός θεωρει ότι θα είναι καλύτερα να μου χορηγηθουν τα φάρμακα ενδοφλέβια,θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο το το να τα παρω απ το στομα.Το προτιμω κι εγω το να ειμαι στο νοσοκομείο και να με παρακολουθουν εστω τις 5 πρωτες μερες.

@doremina καλά θα κάνεις να μείνεις μέσα σωστό, για τις αντιβιώσεις. Κοίτα όμως να πάρεις πολύ πολύ καλά προβιοτικά. Θα σου πρότεινα δαγκωτό τα Vivomixx τα φακελάκια from Day 1! Εγώ ξεκίνησα με τα Lactolevure αλλά την τρίτη μέρα άρχισα να έχω μια ελαφριά φαγούρα. Κατευθείαν ξεκίνησα τα Vivomixx και όλα τέλεια. Όσον αφορά τώρα τις λοιμώξεις, ναι είναι γνωστό, όχι πολύ συχνό ομως να ξέρεις. Απεύχεσαι εννοείται να σου συμβεί απλά οι πιθανότητες δεν είναι πολλές για να σου συμβεί. Think positive. Προσέχεις λοιπόν καλά την υγιεινή χαμηλα, πλένεσαι και εξωτερικά με χαμομήλι, παίρνεις προβιοτικά, μηδενίζεις γλυκά και κάνεις συχνά εξετάσεις ούρων (γενική και καλλιέργεια). Αυτά μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας. Επίσης όλα ρόδινα δεν θα είναι, αλλά προστατεύεσαι στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό με την περίδεσή σου. Τέλος μετά την περίδεση όντως δεν γυρνάς κανονικά στη ζωή σου. Θέλει ξάπλα ξάπλα ξάπλα και 1 βολτίτσα την εβδομάδα χαλαρά για να μην τρελαθούμε. Εγώ είμαι ξάπλα από την αυχενική. Ο γιατρός μου είπε μέχρι να κλείσω και 27η βδομάδα έτσι θα κυλήσουν τα πράγματα. Ηρεμία και όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία για αύριο. στείλε μας νέα σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , KoraliaP είπε:

@doremina καλά θα κάνεις να μείνεις μέσα σωστό, για τις αντιβιώσεις. Κοίτα όμως να πάρεις πολύ πολύ καλά προβιοτικά. Θα σου πρότεινα δαγκωτό τα Vivomixx τα φακελάκια from Day 1! Εγώ ξεκίνησα με τα Lactolevure αλλά την τρίτη μέρα άρχισα να έχω μια ελαφριά φαγούρα. Κατευθείαν ξεκίνησα τα Vivomixx και όλα τέλεια. Όσον αφορά τώρα τις λοιμώξεις, ναι είναι γνωστό, όχι πολύ συχνό ομως να ξέρεις. Απεύχεσαι εννοείται να σου συμβεί απλά οι πιθανότητες δεν είναι πολλές για να σου συμβεί. Think positive. Προσέχεις λοιπόν καλά την υγιεινή χαμηλα, πλένεσαι και εξωτερικά με χαμομήλι, παίρνεις προβιοτικά, μηδενίζεις γλυκά και κάνεις συχνά εξετάσεις ούρων (γενική και καλλιέργεια). Αυτά μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας. Επίσης όλα ρόδινα δεν θα είναι, αλλά προστατεύεσαι στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό με την περίδεσή σου. Τέλος μετά την περίδεση όντως δεν γυρνάς κανονικά στη ζωή σου. Θέλει ξάπλα ξάπλα ξάπλα και 1 βολτίτσα την εβδομάδα χαλαρά για να μην τρελαθούμε. Εγώ είμαι ξάπλα από την αυχενική. Ο γιατρός μου είπε μέχρι να κλείσω και 27η βδομάδα έτσι θα κυλήσουν τα πράγματα. Ηρεμία και όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία για αύριο. στείλε μας νέα σου! 

Σε ευχαριστώ για το κουραγιο,προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη οσο γίνεται αλλα φοβος ειναι φοβος.Τουλαχιστον τις πρώτες μέρες θα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα,δε θελω και πολύ εγω για να αγχωθω.Θα ενημερωσω αυριο,ναι!!:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, doremina είπε:

Σε ευχαριστώ για το κουραγιο,προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη οσο γίνεται αλλα φοβος ειναι φοβος.Τουλαχιστον τις πρώτες μέρες θα ειμαι σε αναμμένα κάρβουνα,δε θελω και πολύ εγω για να αγχωθω.Θα ενημερωσω αυριο,ναι!!:)

Να είσαι αισιόδοξη! Αφού έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, όλα θα πάνε καλά! Και μόνο που σου ζήτησε να μείνεις μέσα για να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα τα φάρμακα φαίνεται ότι νοιάζεται πολύ! Είχες κάποιο σύμπτωμα που να υποδείκνυε ότι ο τράχηλος έχει χοάνη; Είχες υγρά ή ένιωθες βάρος;

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 9:35 ΠΜ, Simona είπε:

@Melody90Kalimera.Kai egw etsi pistevw meta tis 38 evdomades an einai ola kala vevea.to mono pou fovamai einai na min me piasoun oi ponoi an perimenoume k poli.Logika tha me parakolouthi o giatros tis teleutaies meres.Nai esy tha kaneis tetarti kaiseriki po po den fovasai;

 Καλημέρα Simona εντάξει σίγουρα φοβάμαι λίγο επειδή είναι τέταρτη αλλά νομίζω με σωστό γιατρό και την σωστή καθοδήγηση όλα καλά θα πάνε.υπαρχουν γυναίκες που έκαναν και παραπάνω καισαρικές κ όλα πήγαν καλά..έχει ο Θεός κ μας.

14 ώρες πρίν, doremina είπε:

Κανονικα με παρακολουθουσε ανα μηνα αλλα μολις ειδε οτι υπαρχει ταση για μείωση,ζητησε να με ξαναδεί στο 2βδομαδο κι εκει ειδαμε οτι η εξέλιξη δεν ειναι καλή..εχει κανει και χοανη ο τραχηλος.Αυτο που με φοβίζει ειναι μήπως δεν εχει καλη εκβαση η περιδεση και προκύψει καποια λοιμωξη ή οτιδήποτε αλλο,διοτι το οτι κανουμε περιδεση δε σημαινει οτι θα ειναι ολα ρόδινα 100%

Αυτο που με καθησυχαζει ειναι οτι ο γιατρός μου ειναι εξαιρετικος και θα κάνει οτι μπορεί.Η έγνοια όμως δε παύει να υπάρχει...Η περιδεση θα γινει στο Μητερα και προληπτικα θα μεινω μεσα 5 μερες διοτι ο γιατρός θεωρει ότι θα είναι καλύτερα να μου χορηγηθουν τα φάρμακα ενδοφλέβια,θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο το το να τα παρω απ το στομα.Το προτιμω κι εγω το να ειμαι στο νοσοκομείο και να με παρακολουθουν εστω τις 5 πρωτες μερες.

Κοπέλα κουράγιο δύσκολο αυτό που περνάς... Και εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τις 5 μέρες στο νοσοκομείο για να είσαι πιο σίγουρη!

Κορίτσια ήθελα να σας πω χθες πήγα και ξανά έκανα β επιπέδου στο Παπαγεωργίου.. είχα ραντεβού ούτως ή άλλως ήτανε στο πρόγραμμα δηλαδή απλά ο άντρας μου επέμενε να πάμε και έξω οπότε χθες πήγα έκανα δεύτερη φορά οι μετρήσεις βγήκαν πάνω-κάτω το ίδιο δεν είχε τρελές διαφορές μου έκανε ένας εξαιρετικός γιατρός τον υπέρηχο (Αρναούτογλου)τον συγκεκριμένο τον είχα πληρώσει αδρά στο πρώτο μου παιδάκι στο ιατρείο του έξω στη Θεσσαλονίκη..

Όταν τον είδα έπαθα σοκ λέω κοίτα να δεις στο ιατρείο του θα το πλήρωνα καμία 160 +180 δεν θυμάμαι πως είχα δώσει τότε ακριβώς και τώρα μου το κάνει τζάμπα. Δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ. Ενώ στον ιδιώτη που πήγα εδώ στην επαρχία πλήρωσα 100 χαριστηκά επειδή είναι τέταρτο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...