Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Lak4 είπε:

Μίλησες με τον γιατρό σου???? Τι σου είπε????

Και τι κάνεις όταν το καταλαβαίνεις??? Ξεκούραση????

Όχι δε μίλησα έχω ραντεβού μια και καλή την Παρασκευή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Lak4 είπε:

Μίλησες με τον γιατρό σου???? Τι σου είπε????

Και τι κάνεις όταν το καταλαβαίνεις??? Ξεκούραση????

Μίλησα με το γιατρό μου όταν το ένιωσα πρώτη φορά και μου έδωσε μαγνήσιο το οποίο με έχει βοηθήσει πολύ! Επίσης, επειδή παρατήρησα ότι με πιάνουν αν κάνω αποτομες κινήσεις προσέχω πως ξαπλώνω και πως σηκώνομαι! Η ξεκούραση επίσης σίγουρα βοηθάει!

Όσο είναι ακανόνιστες σε χρόνο οι συσπάσεις μου είπε να μην αγχώνομαι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

KoraliaP=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 10/9

Miellie88=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 1/10

dimitmit=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Iris89=>ΠΗΤ 13/9

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που έχετε μπει στον 7ο, έχετε δει αλλαγή στο σχήμα της κοιλιάς σας; Εμένα, αντι να μεγαλώνει μιυ φαίνεται πιο μικρή. Και νιώθω και πιο άνετα γενικα, στον τρόπο που κάθομαι, κοιμαμαι κτλ. Να ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όποια δεν έβαλα στο πινακακι μας κ θέλει ας μου πει να βάλω τη βάλω ξεχνάω κ λίγο με τόσες που είμαστε...

Πήγα σήμερα στο Παπαγεωργίου. Κορίτσια αυτοί βάλθηκαν να με ξεκάνουν! Μου λένε αν δεν πάω 38 εβδομάδων δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε νωρίτερα και ότι αν είναι να το πάρουν νωρίτερα θα εξαρτηθεί από το ντόπλερ που θα κάνω.. ο δικός μου ο γιατρός πάλι μου λέει ότι ρισκάρουμε πολύ να πας 38 εβδομάδων Τεταρτη καισαρική 37 just πρέπει να το πάρουμε. 18 Ιουλίου έχω ντόπλερ στο νοσοκομείο ελπίζω ο ευλογημένος εκεί να έχει κατανόηση γιατί μόνο αυτός άμα τους αλλάξει γνώμη. Και μου είπανε το ραντεβού για την καισαρική θα το κλείσουμε στις 36 εβδομάδες εκείνο το ραντεβού πέφτει 16 Αυγούστου (το τελευταίο δλδ)κορίτσια 20 Αυγούστου θα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς για να καταλάβετε πως μέχρι τελευταία στιγμή πρέπει να περιμένω..

Εν τω μεταξύ έχω αρκετά πονάκια και τους το είπα και μου λένε θα πας στα επείγοντα οποίο εφημερεύει ή θα το συζητήσεις με το γιατρό σου αυτή ήταν η απάντηση ούτε συζήτηση δεν κάνανε για αυτό μαζί μου εμείς εδώ είμαστε για τα τυπικά μου λέει.. μάλιστα λέω..

Εγώ είπα τον άντρα μου χτύπα ξύλο πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά αν τύχει τίποτα ότι μπορεί να πάμε και Ιπποκράτειο κάτι που δεν πολύ ήθελα να πω την αλήθεια.. 

πρίν από 7 λεπτά , happykar είπε:

Κορίτσια που έχετε μπει στον 7ο, έχετε δει αλλαγή στο σχήμα της κοιλιάς σας; Εμένα, αντι να μεγαλώνει μιυ φαίνεται πιο μικρή. Και νιώθω και πιο άνετα γενικα, στον τρόπο που κάθομαι, κοιμαμαι κτλ. Να ανησυχήσω;

Ίσως δεν σε πιέζουν τα πάντα επειδή αρχίζει και κατεβαίνει το μωρό? Καλέ να χαίρεσαι που νιώθεις καλά σε αυτή τη φάση εγώ πάλι καθόλου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Melody90 είπε:

Κορίτσια όποια δεν έβαλα στο πινακακι μας κ θέλει ας μου πει να βάλω τη βάλω ξεχνάω κ λίγο με τόσες που είμαστε...

Πήγα σήμερα στο Παπαγεωργίου. Κορίτσια αυτοί βάλθηκαν να με ξεκάνουν! Μου λένε αν δεν πάω 38 εβδομάδων δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε νωρίτερα και ότι αν είναι να το πάρουν νωρίτερα θα εξαρτηθεί από το ντόπλερ που θα κάνω.. ο δικός μου ο γιατρός πάλι μου λέει ότι ρισκάρουμε πολύ να πας 38 εβδομάδων Τεταρτη καισαρική 37 just πρέπει να το πάρουμε. 18 Ιουλίου έχω ντόπλερ στο νοσοκομείο ελπίζω ο ευλογημένος εκεί να έχει κατανόηση γιατί μόνο αυτός άμα τους αλλάξει γνώμη. Και μου είπανε το ραντεβού για την καισαρική θα το κλείσουμε στις 36 εβδομάδες εκείνο το ραντεβού πέφτει 16 Αυγούστου (το τελευταίο δλδ)κορίτσια 20 Αυγούστου θα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς για να καταλάβετε πως μέχρι τελευταία στιγμή πρέπει να περιμένω..

Εν τω μεταξύ έχω αρκετά πονάκια και τους το είπα και μου λένε θα πας στα επείγοντα οποίο εφημερεύει ή θα το συζητήσεις με το γιατρό σου αυτή ήταν η απάντηση ούτε συζήτηση δεν κάνανε για αυτό μαζί μου εμείς εδώ είμαστε για τα τυπικά μου λέει.. μάλιστα λέω..

Εγώ είπα τον άντρα μου χτύπα ξύλο πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά αν τύχει τίποτα ότι μπορεί να πάμε και Ιπποκράτειο κάτι που δεν πολύ ήθελα να πω την αλήθεια.. 

Ίσως δεν σε πιέζουν τα πάντα επειδή αρχίζει και κατεβαίνει το μωρό? Καλέ να χαίρεσαι που νιώθεις καλά σε αυτή τη φάση εγώ πάλι καθόλου...

Οντως νιώθω σαν να έχει κατέβει το μωρό. Τι σημαίνει αυτό; Δεν είναι λίγο νωρίς;

πρίν από 12 λεπτά , Melody90 είπε:

Κορίτσια όποια δεν έβαλα στο πινακακι μας κ θέλει ας μου πει να βάλω τη βάλω ξεχνάω κ λίγο με τόσες που είμαστε...

Πήγα σήμερα στο Παπαγεωργίου. Κορίτσια αυτοί βάλθηκαν να με ξεκάνουν! Μου λένε αν δεν πάω 38 εβδομάδων δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε νωρίτερα και ότι αν είναι να το πάρουν νωρίτερα θα εξαρτηθεί από το ντόπλερ που θα κάνω.. ο δικός μου ο γιατρός πάλι μου λέει ότι ρισκάρουμε πολύ να πας 38 εβδομάδων Τεταρτη καισαρική 37 just πρέπει να το πάρουμε. 18 Ιουλίου έχω ντόπλερ στο νοσοκομείο ελπίζω ο ευλογημένος εκεί να έχει κατανόηση γιατί μόνο αυτός άμα τους αλλάξει γνώμη. Και μου είπανε το ραντεβού για την καισαρική θα το κλείσουμε στις 36 εβδομάδες εκείνο το ραντεβού πέφτει 16 Αυγούστου (το τελευταίο δλδ)κορίτσια 20 Αυγούστου θα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς για να καταλάβετε πως μέχρι τελευταία στιγμή πρέπει να περιμένω..

Εν τω μεταξύ έχω αρκετά πονάκια και τους το είπα και μου λένε θα πας στα επείγοντα οποίο εφημερεύει ή θα το συζητήσεις με το γιατρό σου αυτή ήταν η απάντηση ούτε συζήτηση δεν κάνανε για αυτό μαζί μου εμείς εδώ είμαστε για τα τυπικά μου λέει.. μάλιστα λέω..

Εγώ είπα τον άντρα μου χτύπα ξύλο πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά αν τύχει τίποτα ότι μπορεί να πάμε και Ιπποκράτειο κάτι που δεν πολύ ήθελα να πω την αλήθεια.. 

Ίσως δεν σε πιέζουν τα πάντα επειδή αρχίζει και κατεβαίνει το μωρό? Καλέ να χαίρεσαι που νιώθεις καλά σε αυτή τη φάση εγώ πάλι καθόλου...

Ποσων εβδομάδων είσαι τώρα Melody?

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 10:50 ΠΜ, happykar είπε:

@Melody90 Κι εσενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως δε με λες και πετιτ, κανονικη ειμαι, 1.65 στα 67 κιλα οταν ξεκινησα, ενω ο αντρας μου ειναι ιδιαιτερα μεγαλοσωμος, πανω από 1.90 και με τα κιλα του. Γι αυτο και περιμενα η μπεμπα να ειναι μεγαλη σχετικα. Πιστευεις πως θα φαινοταν υποψια για IUGR πριν απο καιρο 'η μπορει να προκυψει στο τριτο τριμηνο; Οταν τον ρωτησα τον γιατρο μου ειπε, ολα ειναι πιθανα γι αυτο και σε παρακολουθω (μια φορα τον μηνα, βεβαια, δε το λες και στενη παρακολουθηση!)

Το Petit ήταν τρόπος του λέγειν έτσι ?χαχαχα... Τίποτα δεν είναι απόλυτο στο ύψος και στο βάρος του μωρού όσο το παρακολουθούν οι γιατροί  και βλέπουμε ότι πάει καλά να μην αγχώνεσαι καθόλου.. για iugr εμένα μου είπε ότι φαίνεται ήδη από το β επιπέδου για αυτό και όταν υπάρχει υποψία σου δίνουνε salospir..

Αλλά αφού σου είπε έτσι ο γιατρός σου κάτι θα ξέρει..

πρίν από 9 λεπτά , happykar είπε:

Οντως νιώθω σαν να έχει κατέβει το μωρό. Τι σημαίνει αυτό; Δεν είναι λίγο νωρίς;

Ποσων εβδομάδων είσαι τώρα Melody?

Έλα ντε δεν ξέρω.  ρώτα καλύτερα το γιατρό!

Εγώ είμαι 29 κ2

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , happykar είπε:

Κορίτσια που έχετε μπει στον 7ο, έχετε δει αλλαγή στο σχήμα της κοιλιάς σας; Εμένα, αντι να μεγαλώνει μιυ φαίνεται πιο μικρή. Και νιώθω και πιο άνετα γενικα, στον τρόπο που κάθομαι, κοιμαμαι κτλ. Να ανησυχήσω;

Κ εγώ τα ίδια!!!!! Μου φαίνεται κάπως σαν να ξεφουσκώνει μερικές φορές χαχα! Εγώ είμαι 27+4. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Melody90 είπε:

Το Petit ήταν τρόπος του λέγειν έτσι ?χαχαχα... Τίποτα δεν είναι απόλυτο στο ύψος και στο βάρος του μωρού όσο το παρακολουθούν οι γιατροί  και βλέπουμε ότι πάει καλά να μην αγχώνεσαι καθόλου.. για iugr εμένα μου είπε ότι φαίνεται ήδη από το β επιπέδου για αυτό και όταν υπάρχει υποψία σου δίνουνε salospir..

Αλλά αφού σου είπε έτσι ο γιατρός σου κάτι θα ξέρει..

Έλα ντε δεν ξέρω.  ρώτα καλύτερα το γιατρό!

Εγώ είμαι 29 κ2

Μακάρι να πάει όσο πιο μακριά μπορεί το μπεμπακι! Φαντάζομαι και τα πονακια ψιλοφυσιολογικα θα είναι... μεγαλώνει η μήτρα, το μωρό... ξεκούραση Melody όσο γίνεται βέβαια με αλλά τρία πιτσιρίκια!

πρίν από 35 λεπτά , Lak4 είπε:

Κ εγώ τα ίδια!!!!! Μου φαίνεται κάπως σαν να ξεφουσκώνει μερικές φορές χαχα! Εγώ είμαι 27+4. 

Α στις ίδιες μέρες είμαστε! Μα έχω τώρα και κάποιες μέρες που σαν να έχει κατέβει προς τα κάτω η κοιλιά με αποτέλεσμα να νιώθω πιο χαλαρη. Απλά σε συνδυασμό με το άγχος που σας είπα τις προάλλες, μήπως είναι πιο μικρό σε ανάπτυξη το μωρό, βάζω διαφορα στο μυαλό μου. Θα μιλήσω και με τον γιατρό και ελπίζω να μη με περάσει για τρελή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , happykar είπε:

Μακάρι να πάει όσο πιο μακριά μπορεί το μπεμπακι! Φαντάζομαι και τα πονακια ψιλοφυσιολογικα θα είναι... μεγαλώνει η μήτρα, το μωρό... ξεκούραση Melody όσο γίνεται βέβαια με αλλά τρία πιτσιρίκια!

Άμα είμαι όλη μέρα ξεκούραση και ξάπλα θα πάω σίγουρα μέχρι 37 -38 εβδομάδων το πιστεύω απλά δεν είναι με τίποτα εφικτό με τρία μωρά το πρόβλημα είναι ότι ο σύζυγος δουλεύει τελευταία 15-17 ώρες τη  ημέρα οπότε είμαι και μόνη .. δεν έχω βοήθεια κατά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, happykar είπε:

Κορίτσια που έχετε μπει στον 7ο, έχετε δει αλλαγή στο σχήμα της κοιλιάς σας; Εμένα, αντι να μεγαλώνει μιυ φαίνεται πιο μικρή. Και νιώθω και πιο άνετα γενικα, στον τρόπο που κάθομαι, κοιμαμαι κτλ. Να ανησυχήσω;

@happykar κι εγώ νιώθω άνετα και θεωρώ είναι μικρή η κοιλιά μου ακόμα παρόλο που μπήκα στον 7ο και κοιμάμαι άνετα. Και όσο περναει ο καιρός νομίζω φουσκώνει προς τα πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 30η εβδομάδα κι ενώ το αμνιακό υγρό φαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα το στομάχι του μωρού φαίνεται 33η εβδομάδα και σύμφωνα με τις μετρήσεις βγαίνει 1980γρ.!Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης σ'αυτή δεν βγαίνει παθολογική η καμπύλη.Προβληματισεμνη η γιατρός μου πάντως.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω μετρήσεις ζαχάρου για δύο μέρες και την Παρασκευή να τον πάρω τηλέφωνο να τις πω.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , lenoutso είπε:

Εγώ είμαι 30η εβδομάδα κι ενώ το αμνιακό υγρό φαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα το στομάχι του μωρού φαίνεται 33η εβδομάδα και σύμφωνα με τις μετρήσεις βγαίνει 1980γρ.!Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης σ'αυτή δεν βγαίνει παθολογική η καμπύλη.Προβληματισεμνη η γιατρός μου πάντως.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω μετρήσεις ζαχάρου για δύο μέρες και την Παρασκευή να τον πάρω τηλέφωνο να τις πω.

 

πρίν από 56 λεπτά , lenoutso είπε:

Εγώ είμαι 30η εβδομάδα κι ενώ το αμνιακό υγρό φαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα το στομάχι του μωρού φαίνεται 33η εβδομάδα και σύμφωνα με τις μετρήσεις βγαίνει 1980γρ.!Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης σ'αυτή δεν βγαίνει παθολογική η καμπύλη.Προβληματισεμνη η γιατρός μου πάντως.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω μετρήσεις ζαχάρου για δύο μέρες και την Παρασκευή να τον πάρω τηλέφωνο να τις πω.

Είναι μεγάλο όντως.. ψυχραιμία κάνε τις μετρήσεις σου κ ίσως απλά έτυχε να έχει λίγο μεγάλο στομάχι το μωρό..

πρίν από 5 λεπτά , Melody90 είπε:

 

Είναι μεγάλο όντως.. ψυχραιμία κάνε τις μετρήσεις σου κ ίσως απλά έτυχε να έχει λίγο μεγάλο στομάχι το μωρό..

 

πρίν από 59 λεπτά , lenoutso είπε:

Εγώ είμαι 30η εβδομάδα κι ενώ το αμνιακό υγρό φαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα το στομάχι του μωρού φαίνεται 33η εβδομάδα και σύμφωνα με τις μετρήσεις βγαίνει 1980γρ.!Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης σ'αυτή δεν βγαίνει παθολογική η καμπύλη.Προβληματισεμνη η γιατρός μου πάντως.Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω μετρήσεις ζαχάρου για δύο μέρες και την Παρασκευή να τον πάρω τηλέφωνο να τις πω.

Τι ΠΗΤ έχεις?κ τι περιμένεις?να σε βάλω στο πινακακι?:wub:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, happykar είπε:

Μακάρι να πάει όσο πιο μακριά μπορεί το μπεμπακι! Φαντάζομαι και τα πονακια ψιλοφυσιολογικα θα είναι... μεγαλώνει η μήτρα, το μωρό... ξεκούραση Melody όσο γίνεται βέβαια με αλλά τρία πιτσιρίκια!

Α στις ίδιες μέρες είμαστε! Μα έχω τώρα και κάποιες μέρες που σαν να έχει κατέβει προς τα κάτω η κοιλιά με αποτέλεσμα να νιώθω πιο χαλαρη. Απλά σε συνδυασμό με το άγχος που σας είπα τις προάλλες, μήπως είναι πιο μικρό σε ανάπτυξη το μωρό, βάζω διαφορα στο μυαλό μου. Θα μιλήσω και με τον γιατρό και ελπίζω να μη με περάσει για τρελή. 

Έχουμε την ίδια Πητ αποτι είδα! Κοίτα κ εμένα είναι λίγο πιο μικρό το μωράκι σε σύγκριση με τα άλλα ...όμως μου είπε ο γιατρός ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Θα το δούμε κ την επόμενη φορά κ θα το συγκρίνει πως μεγαλώνει! Πάντως κ εγώ νιώθω διάφορα χρυπηματα .όχι μόνο πάνω δλδ αλλά κ πολύ πολύ κάτω μερικές φορές! Άσε άγχος υπάρχει για όλα! 

1 ώρα πρίν, MarthaK είπε:

@happykar κι εγώ νιώθω άνετα και θεωρώ είναι μικρή η κοιλιά μου ακόμα παρόλο που μπήκα στον 7ο και κοιμάμαι άνετα. Και όσο περναει ο καιρός νομίζω φουσκώνει προς τα πάνω. 

Κ εγώ έχω την αίσθηση ότι προς τα πάνω έχει φουσκώσει περισσότερο. Ίσως γτ όλα αλλάζουν μέσα μας !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα! Άργησα το ξέρω!

27 εβδομάδων και 5 ημερών. Έχω ΠΗΤ 21/09/2022 και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς! Μονή κύηση, κοριτσάκι! 

Υ.Γ: Εννοείται ότι διάβασα οοοολη σας τη συζήτηση μέχρι τη τελευταία σελιδα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...