Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Alexvell είπε:

Καλησπέρα κι από μενα! Άργησα το ξέρω!

27 εβδομάδων και 5 ημερών. Έχω ΠΗΤ 21/09/2022 και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς! Μονή κύηση, κοριτσάκι! 

Υ.Γ: Εννοείται ότι διάβασα οοοολη σας τη συζήτηση μέχρι τη τελευταία σελιδα!

Καλώς ήρθες!!!

Έχουμε ίδια ΠΗΤ! Με το καλό η κορούλα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Alexvell είπε:

Καλησπέρα κι από μενα! Άργησα το ξέρω!

27 εβδομάδων και 5 ημερών. Έχω ΠΗΤ 21/09/2022 και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς! Μονή κύηση, κοριτσάκι! 

Υ.Γ: Εννοείται ότι διάβασα οοοολη σας τη συζήτηση μέχρι τη τελευταία σελιδα!

Καλώς το κορίτσι....με το καλό η μπέμπα και σε βάζω στο πινακακι μας!

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

KoraliaP=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 10/9

Miellie88=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 1/10

dimitmit=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Iris89=>ΠΗΤ 13/9

Alexvell=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 21/9

Κορίτσια ξεχάστηκα λίγο εκτός από μένα κ από τη Simona ποια άλλη θα γεννήσει Θεσσαλονίκη????

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Καλώς το κορίτσι....με το καλό η μπέμπα και σε βάζω στο πινακακι μας!

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

KoraliaP=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 10/9

Miellie88=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 1/10

dimitmit=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Iris89=>ΠΗΤ 13/9

Alexvell=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 21/9

Κορίτσια ξεχάστηκα λίγο εκτός από μένα κ από τη Simona ποια άλλη θα γεννήσει Θεσσαλονίκη????

Κορίτσια καλημέρα ! Βόλο ή Λάρισα είναι καμία; Μπα εεε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mairiv είπε:

Κορίτσια καλημέρα ! Βόλο ή Λάρισα είναι καμία; Μπα εεε;

Να σε ρωτήσω ρε συ Λάρισα που μπορείς μπορείς να γεννήσεις?εννοώ από δημόσια μαιευτήρια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Melody90 είπε:

Να σε ρωτήσω ρε συ Λάρισα που μπορείς μπορείς να γεννήσεις?εννοώ από δημόσια μαιευτήρια...

Από δημόσια θα σε γελάσω εγώ που είμαι Βόλο ή νοσοκομείο Βόλου ή Ιασώ στη Λάρισα ή αλλιώς σε μια κλινική π έχουμε εδώ στο Βόλο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Mairiv είπε:

Από δημόσια θα σε γελάσω εγώ που είμαι Βόλο ή νοσοκομείο Βόλου ή Ιασώ στη Λάρισα ή αλλιώς σε μια κλινική π έχουμε εδώ στο Βόλο! 

Α κατάλαβα..είπα μήπως ξέρει κανείς γιατί αν στραβώσει τον θέμα Παπαγεωργίου για να γλιτώσω Ιπποκράτειο μήπως μπορούσα να πάω κ Λάρισα αλλά δεν έχω ιδέα από κει..νομίζω μου είπαν για κάποιο Πανεπιστημιακό αν δεν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

 

Είναι μεγάλο όντως.. ψυχραιμία κάνε τις μετρήσεις σου κ ίσως απλά έτυχε να έχει λίγο μεγάλο στομάχι το μωρό..

 

Τι ΠΗΤ έχεις?κ τι περιμένεις?να σε βάλω στο πινακακι?:wub:

Αγοράκι με Πητ 4/9!

  • Μου αρέσει 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ερχομαι απ τις μανούλες Νοεμβρίου να κάνω μια ερώτηση? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί μένω Αγγλία και οι μαίες εδώ όλα φυσιολογικά τα βρίσκουν αλλά δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ.

Όσες έχετε συσπάσεις Braxton Hicks ποτε ξεκίνησαν? Εγώ είμαι μόλις 22+2 και έχει καμία δυο βδομαδες που ήδη τις νιώθω. Είναι ένα πέτρωμα πάνω στην κοιλιά στο πάνω μέρος γύρω απ τον αφαλό κ παίρνει σχήμα σαν ορθογώνιο οριζόντιο. Παρατηρώ το παθαίνω αυτό κυρίως όταν κατουριεμαι όποτε τρέχω τουαλέτα κ μέχρι να πάω έχει ήδη φύγει. Δεν πονάει απλά νιώθω την τάση. Αλλά δε ξέρω δεν είναι νωρις βρε κορίτσια? 
Γενικώς πρέπει να παραείμαι ευαίσθητη κ να παρατηρώ πράγματα που κανονικά δεν έπρεπε καν να ναι παρατηρησιμα γιατί και το μωρό άρχισα να το νιώθω 15 βδομάδα κι ενώ ειμαι πρώτη εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Rainbee είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ερχομαι απ τις μανούλες Νοεμβρίου να κάνω μια ερώτηση? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί μένω Αγγλία και οι μαίες εδώ όλα φυσιολογικά τα βρίσκουν αλλά δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ.

Όσες έχετε συσπάσεις Braxton Hicks ποτε ξεκίνησαν? Εγώ είμαι μόλις 22+2 και έχει καμία δυο βδομαδες που ήδη τις νιώθω. Είναι ένα πέτρωμα πάνω στην κοιλιά στο πάνω μέρος γύρω απ τον αφαλό κ παίρνει σχήμα σαν ορθογώνιο οριζόντιο. Παρατηρώ το παθαίνω αυτό κυρίως όταν κατουριεμαι όποτε τρέχω τουαλέτα κ μέχρι να πάω έχει ήδη φύγει. Δεν πονάει απλά νιώθω την τάση. Αλλά δε ξέρω δεν είναι νωρις βρε κορίτσια? 
Γενικώς πρέπει να παραείμαι ευαίσθητη κ να παρατηρώ πράγματα που κανονικά δεν έπρεπε καν να ναι παρατηρησιμα γιατί και το μωρό άρχισα να το νιώθω 15 βδομάδα κι ενώ ειμαι πρώτη εγκυμοσυνη. 

Δεν είμαι μανουλα Σεπτεμβρίου αλλά έχω υπάρξει εγκυος και γέννησα το γιο μου στην Αγγλία.

Αν οι συσπάσεις αυτές είναι ακανονιστες και δεν είναι παρά πολλές μέσα στη μέρα είναι φυσιολογικές.

Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και όταν ήμουν στις εβδομάδες σου είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο γιατί είχαν ξεκινήσει και σε μένα πολύ πριν νιώσω το μωρό. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικές καθώς η μήτρα προπονείται για τη μεγάλη μέρα.Οσο περνάνε οι εβδομάδες θα πυκνώνουν. 

Είναι γεγονός πως μια γεμάτη κύστη μπορεί να προκάλεσε αυτές τις συσπάσεις.Φροντισε να πηγαίνεις συχνά τουαλέτα και επίσης για να τις σταματήσεις μπορείς να αλλάξεις θεση(μην είσαι πχ ακίνητη σε μια καρεκλα).Καλή λευτεριά και πόσο σε ζηλεύω που θα γεννήσεις στην Αγγλία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


38 minutes ago, Angela123 said:

Δεν είμαι μανουλα Σεπτεμβρίου αλλά έχω υπάρξει εγκυος και γέννησα το γιο μου στην Αγγλία.

Αν οι συσπάσεις αυτές είναι ακανονιστες και δεν είναι παρά πολλές μέσα στη μέρα είναι φυσιολογικές.

Τώρα είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και όταν ήμουν στις εβδομάδες σου είχα ρωτήσει τον γυναικολόγο γιατί είχαν ξεκινήσει και σε μένα πολύ πριν νιώσω το μωρό. Μου είπε ότι είναι φυσιολογικές καθώς η μήτρα προπονείται για τη μεγάλη μέρα.Οσο περνάνε οι εβδομάδες θα πυκνώνουν. 

Είναι γεγονός πως μια γεμάτη κύστη μπορεί να προκάλεσε αυτές τις συσπάσεις.Φροντισε να πηγαίνεις συχνά τουαλέτα και επίσης για να τις σταματήσεις μπορείς να αλλάξεις θεση(μην είσαι πχ ακίνητη σε μια καρεκλα).Καλή λευτεριά και πόσο σε ζηλεύω που θα γεννήσεις στην Αγγλία!

Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου δε ξέρεις ποσό με καθησυχάζει να ακούω για ίδια αντιμετώπιση, ιδια χώρα γαρ, που τελικά όλα πήγαν καλά. Νιώθω κάπως στον αυτόματο εδώ πέρα, ούτε αιματολογικές ούτε υπερηχοι ούτε τίποτα κι ενώ βλέπω όλος ο κόσμος παίρνει μαγνήσιο για συσπάσεις εδώ δε το αναφέρουν καν. Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με τον consultant θα το συζητήσω κι εκεί. Καλή λευτεριά και σε σένα, κι αχ απόλαυσε τη γεννά στην Ελλάδα εγώ και τι δε θα δινα να χα τη φροντίδα που έχουν οι έγκυμοσυνες εκεί. Το μόνο θετικό που έχω βρει εδώ είναι που είναι εντελώς δωρεάν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Alexvell είπε:

Καλησπέρα κι από μενα! Άργησα το ξέρω!

27 εβδομάδων και 5 ημερών. Έχω ΠΗΤ 21/09/2022 και προς το παρόν όλα βαίνουν καλώς! Μονή κύηση, κοριτσάκι! 

Υ.Γ: Εννοείται ότι διάβασα οοοολη σας τη συζήτηση μέχρι τη τελευταία σελιδα!

Καλώς ήρθες!!!!!! Κ εγώ 27+5 αλλά Πητ 23/09. Δύο μέρες πάνω δύο κάτω τι σημασία έχει! Με το καλό να έρθουν τα μωρά μας!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Καλώς το κορίτσι....με το καλό η μπέμπα και σε βάζω στο πινακακι μας!

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

KoraliaP=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 10/9

Miellie88=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 1/10

dimitmit=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Iris89=>ΠΗΤ 13/9

Alexvell=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 21/9

Κορίτσια ξεχάστηκα λίγο εκτός από μένα κ από τη Simona ποια άλλη θα γεννήσει Θεσσαλονίκη????

Mallon den exei alles apo Thessaloniki..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Rainbee είπε:

Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου δε ξέρεις ποσό με καθησυχάζει να ακούω για ίδια αντιμετώπιση, ιδια χώρα γαρ, που τελικά όλα πήγαν καλά. Νιώθω κάπως στον αυτόματο εδώ πέρα, ούτε αιματολογικές ούτε υπερηχοι ούτε τίποτα κι ενώ βλέπω όλος ο κόσμος παίρνει μαγνήσιο για συσπάσεις εδώ δε το αναφέρουν καν. Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με τον consultant θα το συζητήσω κι εκεί. Καλή λευτεριά και σε σένα, κι αχ απόλαυσε τη γεννά στην Ελλάδα εγώ και τι δε θα δινα να χα τη φροντίδα που έχουν οι έγκυμοσυνες εκεί. Το μόνο θετικό που έχω βρει εδώ είναι που είναι εντελώς δωρεάν. 

Η αλήθεια είναι οτι οι εξετάσεις είναι πολύ λιγότερες αλλά είναι πως έχεις μάθει.Εμενα με ενοχλεί που στην Ελλάδα καθα λίγο και λιγάκι μου παίρνουν αιμα ,με έχουν φορτώσει μια σακούλα χαπια(μαγνησιο,ασβέστιο κτλ) και γενικά μου φέρονται σαν να είμαι ασθενής.

Στο 1ο μου παιδί η αντιμετώπιση ήταν σαφώς πιο διαφορετική και πιο χαλαρή.Ο τοκετος μου ονειρεμένος και πραγματικά χωρίς καμία απολύτως παρέμβαση.Μπηκα και βγήκα απο το νοσοκομείο χωρίς ένα τρύπημα,χωρίς να έχω πάρει ούτε ένα χάπι και αυτό ήθελα!Εδώ τώρα φοβάμαι μην αρχισουν οι γιατροί τις παρεμβάσεις αναίτια για να δικαιολογησουν ότι και αυτοί κάτι κάνουν σε μια διαδικασία απολύτως φυσιολογική όταν ολα εξελίσσονται ομαλά.

Το μόνο που με παρηγορει είναι ότι θα είναι το 2ο μωρό μου και στατιστικά οι πιθανότητες να πάνε όλα καλά και να εξελιχθεί ο τοκετος εύκολα και γρήγορα είναι αυξημένες αλλά και πάλι ειδομεν...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Rainbee said:

Κορίτσια καλησπέρα, ερχομαι απ τις μανούλες Νοεμβρίου να κάνω μια ερώτηση? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί μένω Αγγλία και οι μαίες εδώ όλα φυσιολογικά τα βρίσκουν αλλά δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ.

Όσες έχετε συσπάσεις Braxton Hicks ποτε ξεκίνησαν? Εγώ είμαι μόλις 22+2 και έχει καμία δυο βδομαδες που ήδη τις νιώθω. Είναι ένα πέτρωμα πάνω στην κοιλιά στο πάνω μέρος γύρω απ τον αφαλό κ παίρνει σχήμα σαν ορθογώνιο οριζόντιο. Παρατηρώ το παθαίνω αυτό κυρίως όταν κατουριεμαι όποτε τρέχω τουαλέτα κ μέχρι να πάω έχει ήδη φύγει. Δεν πονάει απλά νιώθω την τάση. Αλλά δε ξέρω δεν είναι νωρις βρε κορίτσια? 
Γενικώς πρέπει να παραείμαι ευαίσθητη κ να παρατηρώ πράγματα που κανονικά δεν έπρεπε καν να ναι παρατηρησιμα γιατί και το μωρό άρχισα να το νιώθω 15 βδομάδα κι ενώ ειμαι πρώτη εγκυμοσυνη. 

Έχω την εντύπωση ότι κάθε γυναίκα αντιλαμβάνεται διαφορετικά τις συσπάσεις. Αυτό που αναφέρεις μπορεί να είναι απλά και ότι το μωρό μαζεύεται στιγμιαία κάπου. Εγώ τώρα που κοντεύω στην 30η εβδομάδα, όταν συμβαίνει αυτό το ορθογώνιο οριζόντιο μούδιασμα που λες βλέπω συχνά ένα στρογγυλό τρούλωμα εκεί σε ένα σημείο στο ορθογώνιο (φοβερές εξηγήσει δίνω!:grin:). Αυτό νομίζω ότι είναι σίγουρα κάτι, κέφάλι, πωπός, γροθίτσα... Να ανησυχήσεις αν είναι συχνές ανά κάμποσα λεπτά και υπάρχει πόνος είτε στην κοιλιά είτε στην μέση. Ο φόβος είναι ότι αν υπάρχουν έντονες συσπάσεις μπορεί ο τράχηλος να μην αντέξει και να ανοίξει. Οπότε αν νιώθεις πόνο ή είναι συχνές, πας σφαίρα στο νοσοκομείο. Το λέω ως παθούσα που ταλαιπωρήθηκε πολύ με συσπάσεις στην πρώτη εγκυμοσύνη. Το μαγνήσιο βοηθάει πολύ η αλήθεια. Ένα συμπλήρωμα διατροφής είναι. Θα μπορούσε να σου στείλει κάποιος από Ελλάδα ίσως;  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...