Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 hour ago, Simona είπε:

Egw tha genisw thessaloniki sto Genesis.ola na mas pane kala kai ipomoni tha kanoume etsi k alios...theloume den theloume xaxaxaxa.Na eimaste emis kala kai ta morakia mas...o kairos pernaei.Pote exeis ΠΗΤ esy;agoraki h koritsaki perimeneis;

Εγω κανονικα εχω ΠΗΤ 27/9.Νομιζω είμαστε κοντα ε;Αν κι εμενα δε με βλεπω να φτανω μεχρι τις 27/9.Ελεγα οτι θα είμαι απ τις τελευταίες του Σεπτεμβρίου,τελικα με βλεπω να είμαι απ τις πρωτες.Αγοράκι περιμενω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 24/6/2022 at 2:12 ΜΜ, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ έτσι όπως τις περιγράφεις 4

4-5 φορές τη μέρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν είμαι ανάσκελα με πιάνουν 

Κ εμένα κυρίως ανάσκελα..

5 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Κοριτσαρες τι κάνετε ; Βγάλατε τις κοιλίτσες σας σε κάποια παραλία για μπανάκι ή κρεβάτι και κλιματιστικό ; ❤️

Αααααχ άσε κρεβάτι κ ανεμιστήρας κ συχνά πυκνά ντουζακι για δροσιά...δεν την παλεύω άλλο αλήθεια!

4 ώρες πρίν, doremina είπε:

Εγω αν δε κλεισω την 28η εβδομάδα δε παιρνω τίποτα.Φοβηθηκα τοσο οταν εκανα την εκτακτη περίδεση,που είπα οτι δε θα καταφερω να φτασω στην 28η. Κοντοζυγωνει όμως και ηδη δειλα-δειλα εχω αρχίσει να χαζευω κάποια πραγματακια.Απο μπιμπερο σκέφτομαι να παρω της dr brown's(ειναι καποια συγκεκριμένα ,τα anti-colic αν δε κανω λαθος, που βοηθούν στους κολικούς).Μου τα προτεινε η κουμπαρα μου που εχει κανει παιδάκι τωρα προσφατα κ ειναι σούπερ ικανοποιημενη.Αφρολουτρα και απορρυπαντικο σκεφτομαι να παρω της pharmasept,ειδα εχουν πολυ καλες κριτικες.

Ειναι το πρώτο μου και χρειάζεται να αγορασουμε τα παντα ολα διοτι δεν εχουμε τιποτα,ουτε καν από γνωστους οποτε καταλαβαίνετε....Εχω πελαγωσει με το τι χρειάζεται πραγματικά να αγορασω και να μη ξεφυγω με αχρηστες αγορες!!

Θα λιωσω στο ψαξιμο τις επόμενες μερες,να περασει και η ωρα μου πιο εύκολα διοτι δε παλεύεται η "ταβανοθεραπεια"...:grin:

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά ψυχραιμία θέλει κ υπομονή δύσκολη πάντως η ταβονοθεραπεια έχεις χίλια δίκια! Είναι ωραία ασχολία αυτό με τα βρεφικά θα περνάει η ώρα σου!

3 ώρες πρίν, Simona είπε:

@doreminaKai egw to idio den exw kapion pou mporei na mou dosei kati.prepei na ta agorasw ola.Nai kai egw ayta ta mpimpero skefromai na parw.gia ta alla eimai anamesa mustela,frezyderm kai pharmasept...kai ta tria exoun kala sxolia giafto den mporw na apofasisw kai thelw voitheia.Apo panes tha parw ta pampers premiun care kai moromantila pali pampers 99% nero pou einai.Ta mpimpero to proto kairo pernoume ta mikra mpoukalia h pernoume kai megala;se poia evdomada eisai tora koritsi;❤

Η mustela και η frezyderm δεν υπάρχουν από μυρωδιά.....απλά φανταστικά! Απλά να ξέρεις ή mustela η κρέμα σώματος έχει mineral oil μέσα όταν το είδα απογοητεύτηκα γιατί έχει απίθανο άρωμα!εγώ κατέληξα σε frezyderm.

Pharmasept από μυρωδιά καλή (γούστα αυτά)είναι και λίγο πιο οικονομική επιλογή αλλά φεύγει εύκολα το άρωμα της..παίρνω του ενός λίτρου για τα μεγάλα μου παιδιά καμια φορά.

Εμένα τα τρία μου παιδιά μόνο mam περνάνε τα σκασμένα από μπιμπερό δεν ξέρω να σου πω γιατί μόνο mam αγόραζα ειδικά άμα θηλάζεις τρία μπουκάλια είναι υπεραρκετά για ένα τσάι έχει και anticolic.. πιπίλες έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες τις γνωστές αλλά πάλι mam:unsure:

  Οπότε κατάλαβες ..θα πάρω πάλι mam βαρέθηκα τα πειράματα...

Κορίτσια για σας που έχετε στεγνωτήριο πάρτε λίγο μεγάλα τα ρουχαλάκια γιατί γενικά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και πάνε χαμένα τα ρούχα αλλά όταν βάζεις κ στεγνωτήριο μαζεύουν λίγο αλλά είναι βολικό γιατί αποστειρώνονται και δεν χρειάζονται οπωσδήποτε σίδερο.. εγώ που έχω σώθηκα ειδικά για ζιπουνάκια εσώρουχα κλπ πανουλες τα διπλωνω ζεστά ζεστά στην ντουλάπα κ τέλος!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Melody90 είπε:

Κ εμένα κυρίως ανάσκελα..

Αααααχ άσε κρεβάτι κ ανεμιστήρας κ συχνά πυκνά ντουζακι για δροσιά...δεν την παλεύω άλλο αλήθεια!

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά ψυχραιμία θέλει κ υπομονή δύσκολη πάντως η ταβονοθεραπεια έχεις χίλια δίκια! Είναι ωραία ασχολία αυτό με τα βρεφικά θα περνάει η ώρα σου!

Η mustela και η frezyderm δεν υπάρχουν από μυρωδιά.....απλά φανταστικά! Απλά να ξέρεις ή mustela η κρέμα σώματος έχει mineral oil μέσα όταν το είδα απογοητεύτηκα γιατί έχει απίθανο άρωμα!εγώ κατέληξα σε frezyderm.

Pharmasept από μυρωδιά καλή (γούστα αυτά)είναι και λίγο πιο οικονομική επιλογή αλλά φεύγει εύκολα το άρωμα της..παίρνω του ενός λίτρου για τα μεγάλα μου παιδιά καμια φορά.

Εμένα τα τρία μου παιδιά μόνο mam περνάνε τα σκασμένα από μπιμπερό δεν ξέρω να σου πω γιατί μόνο mam αγόραζα ειδικά άμα θηλάζεις τρία μπουκάλια είναι υπεραρκετά για ένα τσάι έχει και anticolic.. πιπίλες έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες τις γνωστές αλλά πάλι mam:unsure:

  Οπότε κατάλαβες ..θα πάρω πάλι mam βαρέθηκα τα πειράματα...

Κορίτσια για σας που έχετε στεγνωτήριο πάρτε λίγο μεγάλα τα ρουχαλάκια γιατί γενικά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και πάνε χαμένα τα ρούχα αλλά όταν βάζεις κ στεγνωτήριο μαζεύουν λίγο αλλά είναι βολικό γιατί αποστειρώνονται και δεν χρειάζονται οπωσδήποτε σίδερο.. εγώ που έχω σώθηκα ειδικά για ζιπουνάκια εσώρουχα κλπ πανουλες τα διπλωνω ζεστά ζεστά στην ντουλάπα κ τέλος!

@Melody90na se rotisw gia tin krema somatos tis mustela.einai auti me to avokado pou exei mesa mineral oil;kai episis ti einai to mineral oil kai den kanei;❤

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έκανα βλακεία σήμερα νομίζω πήγα Θεσσαλονίκη βόλτα πόση ώρα μέσα στο αμάξι ζέστη φουλ και τα πόδια μου νταούλι μέχρι το γόνατο πολύ πρήξιμο! Δεν ξαναπάω πουθενά με τόση ζέστη! Μόνο ξεκούραση! Τι να κάνω τώρα να ξεπρηστουν; Ψηλά και ξάπλα Ε;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mairiv είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα βλακεία σήμερα νομίζω πήγα Θεσσαλονίκη βόλτα πόση ώρα μέσα στο αμάξι ζέστη φουλ και τα πόδια μου νταούλι μέχρι το γόνατο πολύ πρήξιμο! Δεν ξαναπάω πουθενά με τόση ζέστη! Μόνο ξεκούραση! Τι να κάνω τώρα να ξεπρηστουν; Ψηλά και ξάπλα Ε;;

Ψηλά κ ξάπλα!κ άμα θέλεις καμία πετσέτα βρεγμένη να σε δροσίσει λίγο.. άστα για πουθενά δεν είμαστε πια...

3 ώρες πρίν, Simona είπε:

@Melody90na se rotisw gia tin krema somatos tis mustela.einai auti me to avokado pou exei mesa mineral oil;kai episis ti einai to mineral oil kai den kanei;❤

Mineral oil | Ορυκτό έλαιο

Τι είναι

Παράγωγο (υγρή γέλη) πετρελαίου με διάφανη, άοσμη σύσταση

Τι κάνει

Ενυδατώνει την ξηρή επιδερμίδα και συγχρόνως μειώνει τη διαδερμική απώλεια νερού κατά 40% περίπου. Χρησιμοποιείται επίσης στη σύνθεση μαλακτικών προϊόντων για τα μαλλιά.

Risk factor

Έχει κατηγορηθεί μεταξύ άλλων ότι φράζει τους πόρους της επιδερμίδας και δημιουργεί μαύρα στίγματα , ότι προκαλεί πρόωρη γήρανση και ότι είναι καρκινογόνο. Αν και αρκετές από τις κατηγορίες αυτές δεν ευσταθούν, πολλές εταιρείες καλλυντικών έχουν πάψει να χρησιμοποιούν mineral oils στα προϊόντα τους.

3 ώρες πρίν, Simona είπε:

@Melody90na se rotisw gia tin krema somatos tis mustela.einai auti me to avokado pou exei mesa mineral oil;kai episis ti einai to mineral oil kai den kanei;❤

Το είδα στην κλασική τους την hydra Bebe.Καλο είναι φυσικά ανά διαστήματα να τσεκαρεις ξανά την λίστα με τα συστατικά γιατί οι εταιρείες ανά διαστήματα μπορεί να αλλάζουν κάτι πριν από έναν χρόνο το είδα εγώ..

πρίν από 22 λεπτά , Melody90 είπε:

Ψηλά κ ξάπλα!κ άμα θέλεις καμία πετσέτα βρεγμένη να σε δροσίσει λίγο.. άστα για πουθενά δεν είμαστε πια...

Mineral oil | Ορυκτό έλαιο

Τι είναι

Παράγωγο (υγρή γέλη) πετρελαίου με διάφανη, άοσμη σύσταση

Τι κάνει

Ενυδατώνει την ξηρή επιδερμίδα και συγχρόνως μειώνει τη διαδερμική απώλεια νερού κατά 40% περίπου. Χρησιμοποιείται επίσης στη σύνθεση μαλακτικών προϊόντων για τα μαλλιά.

Risk factor

Έχει κατηγορηθεί μεταξύ άλλων ότι φράζει τους πόρους της επιδερμίδας και δημιουργεί μαύρα στίγματα , ότι προκαλεί πρόωρη γήρανση και ότι είναι καρκινογόνο. Αν και αρκετές από τις κατηγορίες αυτές δεν ευσταθούν, πολλές εταιρείες καλλυντικών έχουν πάψει να χρησιμοποιούν mineral oils στα προϊόντα τους.

Το είδα στην κλασική τους την hydra Bebe.Καλο είναι φυσικά ανά διαστήματα να τσεκαρεις ξανά την λίστα με τα συστατικά γιατί οι εταιρείες ανά διαστήματα μπορεί να αλλάζουν κάτι πριν από έναν χρόνο το είδα εγώ..

Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει στα λαδακια μιλάμε για πολύ πετρέλαιο.. υπάρχουν όμως εταιρείες που δεν έχουν καθόλου στα baby oil τους απλά θέλει λίγο ψάξιμο..όπου βλέπεις paraffin /mineral oil/petrolatum /parabens μακριά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, doremina είπε:

Εγω αν δε κλεισω την 28η εβδομάδα δε παιρνω τίποτα.Φοβηθηκα τοσο οταν εκανα την εκτακτη περίδεση,που είπα οτι δε θα καταφερω να φτασω στην 28η. Κοντοζυγωνει όμως και ηδη δειλα-δειλα εχω αρχίσει να χαζευω κάποια πραγματακια.Απο μπιμπερο σκέφτομαι να παρω της dr brown's(ειναι καποια συγκεκριμένα ,τα anti-colic αν δε κανω λαθος, που βοηθούν στους κολικούς).Μου τα προτεινε η κουμπαρα μου που εχει κανει παιδάκι τωρα προσφατα κ ειναι σούπερ ικανοποιημενη.Αφρολουτρα και απορρυπαντικο σκεφτομαι να παρω της pharmasept,ειδα εχουν πολυ καλες κριτικες.

Ειναι το πρώτο μου και χρειάζεται να αγορασουμε τα παντα ολα διοτι δεν εχουμε τιποτα,ουτε καν από γνωστους οποτε καταλαβαίνετε....Εχω πελαγωσει με το τι χρειάζεται πραγματικά να αγορασω και να μη ξεφυγω με αχρηστες αγορες!!

Θα λιωσω στο ψαξιμο τις επόμενες μερες,να περασει και η ωρα μου πιο εύκολα διοτι δε παλεύεται η "ταβανοθεραπεια"...:grin:

Αχ κορίτσι μου!!! Αφού κοντοζυγωνει η 28η βδ. Μην ανησυχείς!!!! Κ εγώ δειλά δειλά κοίταω κ λέω να ξεκινήσω από τον Ιούλιο αγορές. Κ εμείς έτσι! Είναι το πρώτο μας κ δεν έχουμε τπτ από κανέναν γνωστό κ φίλο! Οπότε τα πάντα όλα από την αρχή! Κ είναι πάρα πολλααααα! Ελπίζω με προσοχή να μην ξεφύγουμε στις αγορές μας! 

22 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Εγώ έκανα 3 μπανάκια!!! Ωραία η αίσθηση στο νερό 

Όλα θα πάνε καλά!!! Ήδη εσείς φτάσει σχεδόν στον πρώτο στόχο. Ωραία η ιδέα για τα μπιμπερο. Κι εγώ τώρα έχω αρχίσει να ψάχνω. Πόσα λέτε να χρειαστούμε; 

Επίσης ένα μωρό που γεννιέται Σεπτέμβρη πως το ντύνουμε; 

Νιώθω τόσο άσχετη!!

Ακόμα μια άσχετη εδώ!!!! Λοιπόν εγώ έχω Πητ 23.09 . Από το νοσοκομείο μου ζήτησαν φορμακια μακριά άρα θα πάρω βαμβακερά όχι βελουτε όμως κ σκάσουμε!!!! Βασικά Μ είπαν όχι πολύ ζεστά κ όχι πολύ λεπτά.αρα η λύση για τις πρώτες μέρες είναι το βαμβακερό. Βέβαια εμένα μου ζήτησαν μέσα από το φορμακι να έχω ζιπουνακι. Να έχω κ ζακέτα. Κ γαντακια σκουφάκια κουβέρτες. Φαντάζομαι όμως πως όταν με το καλό πάμε σπίτι αν έχει τόσο ζεστή ακόμα δεν θα το ντύνω βαριά! Λένε ότι τα μωράκια ζεσταίνονται παραπάνω κ από εμάς!!!! Επίσης ελπίζω να μην γεννήσω νωρίτερα ξ αντί για μακρυμάνικα μου ζητάνε κοντομανικα  χαχαχχα 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Lak4 είπε:

Αχ κορίτσι μου!!! Αφού κοντοζυγωνει η 28η βδ. Μην ανησυχείς!!!! Κ εγώ δειλά δειλά κοίταω κ λέω να ξεκινήσω από τον Ιούλιο αγορές. Κ εμείς έτσι! Είναι το πρώτο μας κ δεν έχουμε τπτ από κανέναν γνωστό κ φίλο! Οπότε τα πάντα όλα από την αρχή! Κ είναι πάρα πολλααααα! Ελπίζω με προσοχή να μην ξεφύγουμε στις αγορές μας! 

Ακόμα μια άσχετη εδώ!!!! Λοιπόν εγώ έχω Πητ 23.09 . Από το νοσοκομείο μου ζήτησαν φορμακια μακριά άρα θα πάρω βαμβακερά όχι βελουτε όμως κ σκάσουμε!!!! Βασικά Μ είπαν όχι πολύ ζεστά κ όχι πολύ λεπτά.αρα η λύση για τις πρώτες μέρες είναι το βαμβακερό. Βέβαια εμένα μου ζήτησαν μέσα από το φορμακι να έχω ζιπουνακι. Να έχω κ ζακέτα. Κ γαντακια σκουφάκια κουβέρτες. Φαντάζομαι όμως πως όταν με το καλό πάμε σπίτι αν έχει τόσο ζεστή ακόμα δεν θα το ντύνω βαριά! Λένε ότι τα μωράκια ζεσταίνονται παραπάνω κ από εμάς!!!! Επίσης ελπίζω να μην γεννήσω νωρίτερα ξ αντί για μακρυμάνικα μου ζητάνε κοντομανικα  χαχαχχα 

 

Τα μακριά φορμακια τα καταλαβαίνω τα φαντασία και το σκουφάκι μου φαίνονται υπερβολικά... Αλλά για να στο είπαν κάτι θα ξέρουν . Παιδιά, εγώ που είμαι Κρήτη το Σεπτέμβρη έχει πολλή ζέστη!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Τα μακριά φορμακια τα καταλαβαίνω τα φαντασία και το σκουφάκι μου φαίνονται υπερβολικά... Αλλά για να στο είπαν κάτι θα ξέρουν . Παιδιά, εγώ που είμαι Κρήτη το Σεπτέμβρη έχει πολλή ζέστη!

Ακόμα κ η ζακέτα μου φαίνεται υπερβολική!!!! Χαχαχα!!!! Βέβαια πραγματικά δεν ξέρουμε τι καιρό θα έχει κ πότε θα γεννήσουμε τελικά! Όλοι λένε τις πρώτες μέρες να είναι ζεστά τα μωρά...αλλά στο σπίτι αν έχει τόσο ζεστή δεν νομίζω να το παραντυνω! 

Εσύ εκεί σιγουρα θα έχεις ζέστη κ Σεπτέμβρη! Αν έχεις κάποια μαία μπορείς να την ρωτήσεις να σου πει! 

Εμένα Μ έδωσαν λίστα από το νοσοκομείο που θα γεννήσω με αυτά που θέλουν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lak4 είπε:

Ακόμα κ η ζακέτα μου φαίνεται υπερβολική!!!! Χαχαχα!!!! Βέβαια πραγματικά δεν ξέρουμε τι καιρό θα έχει κ πότε θα γεννήσουμε τελικά! Όλοι λένε τις πρώτες μέρες να είναι ζεστά τα μωρά...αλλά στο σπίτι αν έχει τόσο ζεστή δεν νομίζω να το παραντυνω! 

Εσύ εκεί σιγουρα θα έχεις ζέστη κ Σεπτέμβρη! Αν έχεις κάποια μαία μπορείς να την ρωτήσεις να σου πει! 

Εμένα Μ έδωσαν λίστα από το νοσοκομείο που θα γεννήσω με αυτά που θέλουν! 

Koritsia mou na sas rotisw gia aposteiroti ti marka na parw..den exw idea apo markes.Prepei na ta stegnonei kiolas;giati eida iparxoun kai me stegnotirio.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia mou na sas rotisw gia aposteiroti ti marka na parw..den exw idea apo markes.Prepei na ta stegnonei kiolas;giati eida iparxoun kai me stegnotirio.

Πραγματικά εγώ δεν έχω ιδέα! Δεν το έχω ψάξει καθόλου! Αν καταφέρουμε κ θηλασουμε θα το χρειαστούμε άμεσα δλδ???? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλημερα! Πως πανε οι ζεστες; Εγω αυτο το σκ εκανα τα πρωτα μου μπανια αλλα σε πολυ παγωμενα νερα. Μετα με επιασε φοβος για την μπεμπα, μηπως της εκανα κακο, λογω του κρυου!

Να κανω μια ερωτηση, αν ξερει καμια; Σημερα ειμαι 27 και κατι ημερων. Λεω "και κατι", γιατι στις 16/6 που πηγα στον γιατρο, μου ειπε πως ημερολογιακα ειμαι 25+5 αλλα, επειδη η μπεμπα ηταν 797 γρ, υπερηχογραφικα, με υπολογισε 25+1. Απο τοτε εχω αγχωθει πως το μωρο δεν αναπτυσσεται καλα. Μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι ειναι μεσα στις καμπυλες. Επισης, ο πλακουντας και τα αμνιακα μου ηταν παρα πολυ καλα. Καμπυλη που εκανα, επισης πολυ καλή. Υπαρχει παρολ' αυτα περιπτωση το μωρακι να αρχισει να μην παιρνει βαρος απο δω και περα; Η αληθεια ειναι πως δεν προσεχω και ιδιαιτερα τη διατροφη μου. Δλδ και τις πιτσες μου θα φαω, και τα παγωτα μου, και γενικα απεξω. Κιλα εχω παρει μεχρι τωρα 7 συνολικα. Καμία γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , happykar είπε:

Κορίτσια, καλημερα! Πως πανε οι ζεστες; Εγω αυτο το σκ εκανα τα πρωτα μου μπανια αλλα σε πολυ παγωμενα νερα. Μετα με επιασε φοβος για την μπεμπα, μηπως της εκανα κακο, λογω του κρυου!

Να κανω μια ερωτηση, αν ξερει καμια; Σημερα ειμαι 27 και κατι ημερων. Λεω "και κατι", γιατι στις 16/6 που πηγα στον γιατρο, μου ειπε πως ημερολογιακα ειμαι 25+5 αλλα, επειδη η μπεμπα ηταν 797 γρ, υπερηχογραφικα, με υπολογισε 25+1. Απο τοτε εχω αγχωθει πως το μωρο δεν αναπτυσσεται καλα. Μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι ειναι μεσα στις καμπυλες. Επισης, ο πλακουντας και τα αμνιακα μου ηταν παρα πολυ καλα. Καμπυλη που εκανα, επισης πολυ καλή. Υπαρχει παρολ' αυτα περιπτωση το μωρακι να αρχισει να μην παιρνει βαρος απο δω και περα; Η αληθεια ειναι πως δεν προσεχω και ιδιαιτερα τη διατροφη μου. Δλδ και τις πιτσες μου θα φαω, και τα παγωτα μου, και γενικα απεξω. Κιλα εχω παρει μεχρι τωρα 7 συνολικα. Καμία γνωμη;

Δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς ! Ούτε πως παίζει ρόλο η διατροφή μας .. Εγώ τσατίζομαι με τους γιατρούς σε τέτοια θέματα ή θα ναι μεγάλα μωρά και έχεις ζάχαρο η θα ναι μικρά ! Δε ξέρω .. δε σημαίνει πως όλα πρέπει να γεννιούνταν 4 κιλά! Όλα καλά θα είναι ! Άλλωστε βρε κορίτσια αν καταλαβαίνουμε το μωρό πιο πολύ από πριν και η κοιλιά μας μεγαλώνει τι σημαίνει αυτό; Ότι το μωράκι μας μεγαλώνει δε σημαίνει; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Mairiv Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως δε με αγχωσε ο γιατρος, εγω μονη μου καταφερα να αγχωθω! Το μωρακι το ακουω οσο το ακουγα και πριν, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο. Επισης την κοιλια μου τη βλπεω στα ιδια, εδω και δυο εβδομαδες. Δεν τη βλεπω να μεγαλωσε, ισα ισα που σαν να νιωθω λιγο πιο ξεπρησμενη. Ισως γι αυτο και να αγχωνομαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , happykar είπε:

@Mairiv Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως δε με αγχωσε ο γιατρος, εγω μονη μου καταφερα να αγχωθω! Το μωρακι το ακουω οσο το ακουγα και πριν, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο. Επισης την κοιλια μου τη βλπεω στα ιδια, εδω και δυο εβδομαδες. Δεν τη βλεπω να μεγαλωσε, ισα ισα που σαν να νιωθω λιγο πιο ξεπρησμενη. Ισως γι αυτο και να αγχωνομαι...

Να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου... συμφωνώ απόλυτα με την Mairiv...

Ούτως ή άλλως αν είσαι κ εσύ petit μία λεπτή μικροκαμωμένη γυναίκα κ ο άντρας σου φυσιολογικος είναι νορμάλ να μη βγάλεις μωρό 4 κιλά και 60 πόντους..ξες πόσα μωράκια γεννιούνται γύρω στα 2-2.5 κιλά 50εκατοστα κ είναι υγιέστατα??? Πρώτα ο θεός όταν θα πας στο μαιευτήριο και θα δεις και άλλες γυναίκες δίπλα σου λεχώνες με τα μωρά τους θα δεις πόσα μωράκια είναι πραγματικά μικρούτσικα υγιέστατα φυσικά κ τελειόμηνα απλά είναι πιο μικρά... Στο λέω γιατί και εγώ το παρατηρούσα που είμαι στην αντίθετη κατηγορία (τα δικά γύρω στα 4...4+)

Όσο τα βλέπουν όλα καλά οι γιατροί απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου ...

Κι αν υπήρχε υποψία για IUGR θα στο είχαν πει εδώ και πολλές βδομάδες.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Melody90 Κι εσενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως δε με λες και πετιτ, κανονικη ειμαι, 1.65 στα 67 κιλα οταν ξεκινησα, ενω ο αντρας μου ειναι ιδιαιτερα μεγαλοσωμος, πανω από 1.90 και με τα κιλα του. Γι αυτο και περιμενα η μπεμπα να ειναι μεγαλη σχετικα. Πιστευεις πως θα φαινοταν υποψια για IUGR πριν απο καιρο 'η μπορει να προκυψει στο τριτο τριμηνο; Οταν τον ρωτησα τον γιατρο μου ειπε, ολα ειναι πιθανα γι αυτο και σε παρακολουθω (μια φορα τον μηνα, βεβαια, δε το λες και στενη παρακολουθηση!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...