Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει νομίζω και τόσο με μας πια! Προσωπικά φίλη μου 50 κιλά μαξ και ο άντρας της το ίδιο γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι 4 κιλά ζωή να έχει! Να μην αγχώνεσαι θα δεις όλα καλά θα είναι!! ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Mairiv είπε:

Δεν έχει να κάνει νομίζω και τόσο με μας πια! Προσωπικά φίλη μου 50 κιλά μαξ και ο άντρας της το ίδιο γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι 4 κιλά ζωή να έχει! Να μην αγχώνεσαι θα δεις όλα καλά θα είναι!! ❤️

Μακάρι... θα δω μήπως πάω κ αυτήν τη εβδομάδα να δω πως πάνε τα πράγματα. Σας ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια τώρα καταλαβαίνω και όρθια τον μπέμπη μου ενώ μέχρι τώρα έπρεπε να είμαι ξαπλωμένη!Εσας σας εχεθ πει ο γιατρός να μετράτε κινήσεις και τέτοια; Εμένα όχι απλά βα τον καταλαβαίνω πρωί και βράδυ ! Νομίζω καλύτερα έτσι γτ αυτό με τις κινήσεις θα με άγχωνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, happykar είπε:

Κορίτσια, καλημερα! Πως πανε οι ζεστες; Εγω αυτο το σκ εκανα τα πρωτα μου μπανια αλλα σε πολυ παγωμενα νερα. Μετα με επιασε φοβος για την μπεμπα, μηπως της εκανα κακο, λογω του κρυου!

Να κανω μια ερωτηση, αν ξερει καμια; Σημερα ειμαι 27 και κατι ημερων. Λεω "και κατι", γιατι στις 16/6 που πηγα στον γιατρο, μου ειπε πως ημερολογιακα ειμαι 25+5 αλλα, επειδη η μπεμπα ηταν 797 γρ, υπερηχογραφικα, με υπολογισε 25+1. Απο τοτε εχω αγχωθει πως το μωρο δεν αναπτυσσεται καλα. Μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι ειναι μεσα στις καμπυλες. Επισης, ο πλακουντας και τα αμνιακα μου ηταν παρα πολυ καλα. Καμπυλη που εκανα, επισης πολυ καλή. Υπαρχει παρολ' αυτα περιπτωση το μωρακι να αρχισει να μην παιρνει βαρος απο δω και περα; Η αληθεια ειναι πως δεν προσεχω και ιδιαιτερα τη διατροφη μου. Δλδ και τις πιτσες μου θα φαω, και τα παγωτα μου, και γενικα απεξω. Κιλα εχω παρει μεχρι τωρα 7 συνολικα. Καμία γνωμη;

Μην ανησυχείς κοπέλα μου! Είμαστε πολλές που έχουμε μικρότερα μωρά! Η διατροφή που κάνουμε εμείς δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό μου είπε. Κ 25κιλα να πάρω αν αυτό δεν θέλει δεν θα πάρει! Ένα μωράκι μπορεί να γεννηθεί 2.500 κ να είναι υγιέστατο όπως κ 4.200 κ να είναι πάλι υγιέστατο. Αυτά είναι λόγια του γιατρού μου! Γι'αυτό κ δεν είμαστε όλες ψηλές ξανθιές γαλανοματες. Έτσι κ τα μωρά μας. Το θέμα είναι να καλά κ εντός ορίων.οταν ξανά πας θα σου πει ! Θα δει κ θα συγκρίνει! Ούτε καλό είναι να πάρει απότομα κιλά. Το θέμα είναι να παίρνει αυτά που πρέπει κ ας είναι κ λιγότερα από αλλά! 

πρίν από 32 λεπτά , Mairiv είπε:

Πάντως κορίτσια τώρα καταλαβαίνω και όρθια τον μπέμπη μου ενώ μέχρι τώρα έπρεπε να είμαι ξαπλωμένη!Εσας σας εχεθ πει ο γιατρός να μετράτε κινήσεις και τέτοια; Εμένα όχι απλά βα τον καταλαβαίνω πρωί και βράδυ ! Νομίζω καλύτερα έτσι γτ αυτό με τις κινήσεις θα με άγχωνε!

Ούτε εμένα μου είπε να μετράω! Όπως επίσης μου είπε ότι όλες οι μέρες δεν είναι ίδιες σε κινητικότητα! Αρκεί να τα καταλαβαίνουμε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia mou na sas rotisw gia aposteiroti ti marka na parw..den exw idea apo markes.Prepei na ta stegnonei kiolas;giati eida iparxoun kai me stegn

Εμενα μου χάρισε ενα η κουμπάρα μου που της τον εκαναν δωρο και επειδη ειχε ηδη εναν και δε προλαβε να τον αλλαξει,τον εδωσε σε εμενα.Ειναι ο avent της Philips και αν δε κανω λαθος τα στεγνωνει κιόλας 

16 ώρες πρίν, Lak4 είπε:

Πραγματικά εγώ δεν έχω ιδέα! Δεν το έχω ψάξει καθόλου! Αν καταφέρουμε κ θηλασουμε θα το χρειαστούμε άμεσα δλδ???? 

@Simona εγω εχω σκοπο να τον χρησιμοποιησω μιας και σκεφτομαι να κανω αντλησεις κι οχι αποκλειστικό θηλασμο.Δε ξερω αν θα εχω αντοχες για αποκλειστικο θηλασμο,καποια στιγμη θα θέλω να επιστρέψω και στη δουλειά και θα ηθελα να γινει οσο πιο ανωδυνα γίνεται αυτη η μεταβαση.Φιλη μου που εκανε αποκλειστικό θηλασμό, όταν έπρεπε να επιστρεψει στη δουλειά της,της βγηκε η πίστη μεχρι να συνηθισει και αυτη και το παιδι της στη νέα κατασταση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, happykar είπε:

Κορίτσια, καλημερα! Πως πανε οι ζεστες; Εγω αυτο το σκ εκανα τα πρωτα μου μπανια αλλα σε πολυ παγωμενα νερα. Μετα με επιασε φοβος για την μπεμπα, μηπως της εκανα κακο, λογω του κρυου!

Να κανω μια ερωτηση, αν ξερει καμια; Σημερα ειμαι 27 και κατι ημερων. Λεω "και κατι", γιατι στις 16/6 που πηγα στον γιατρο, μου ειπε πως ημερολογιακα ειμαι 25+5 αλλα, επειδη η μπεμπα ηταν 797 γρ, υπερηχογραφικα, με υπολογισε 25+1. Απο τοτε εχω αγχωθει πως το μωρο δεν αναπτυσσεται καλα. Μου ειπε να μην αγχωνομαι γιατι ειναι μεσα στις καμπυλες. Επισης, ο πλακουντας και τα αμνιακα μου ηταν παρα πολυ καλα. Καμπυλη που εκανα, επισης πολυ καλή. Υπαρχει παρολ' αυτα περιπτωση το μωρακι να αρχισει να μην παιρνει βαρος απο δω και περα; Η αληθεια ειναι πως δεν προσεχω και ιδιαιτερα τη διατροφη μου. Δλδ και τις πιτσες μου θα φαω, και τα παγωτα μου, και γενικα απεξω. Κιλα εχω παρει μεχρι τωρα 7 συνολικα. Καμία γνωμη;

Κι εγώ τα πρώτα μπάνια τα έκανα σε κρύα νερά και είχα το ίδιο άγχος με εσένα, όμως όλα καλά! 

Όσο για το βάρος, μην αγχώνεσαι! Εμείς είμαστε και οι δύο ψηλοι (εγώ 1.73 και ο άντρας μου 1.88) και το μωρό μας είναι λίγο κάτω από το μέσο όρο. Μας είπε ότι όπως φαίνονται τα πράγματα τώρα, ενώ ένα μωρό κατά μέσο όσο γεννιέται 3.5 κιλά το δικο μας φαίνεται ότι θα βγει γύρω στα 3.300. Μας είπε ότι δεν σημαίνει τίποτα αυτο, εφόσον είναι εντός του φυσιολογικού. Έχει να κάνει με το κάθε μωρό. Οι γιατροί ελέγχουν πόσο καλά αιματωνεται ο πλακούντας και μπορούν να διακρίνουν αν υπάρχει πρόβλημα! Μην φοβάσαι χωρίς λόγο.

Εμένα με έχει πιάσει το άγχος μη γεννήσω πρόωρα... Κάθε μέρα αυτό σκέφτομαι! Μη με ρωτήσεις γιατί... είμαι απλά τρελή... Είναι και το πρώτο... Άστα!

1 ώρα πρίν, Mairiv είπε:

Πάντως κορίτσια τώρα καταλαβαίνω και όρθια τον μπέμπη μου ενώ μέχρι τώρα έπρεπε να είμαι ξαπλωμένη!Εσας σας εχεθ πει ο γιατρός να μετράτε κινήσεις και τέτοια; Εμένα όχι απλά βα τον καταλαβαίνω πρωί και βράδυ ! Νομίζω καλύτερα έτσι γτ αυτό με τις κινήσεις θα με άγχωνε!

Εμένα μου έχει πει 15 κινήσεις την ημέρα! 

Υπάρχουν μέρες που πρέπει να ξαπλώσω για να τις νιώσω κι άλλες μέρες που απλά το μωρό κουνιέται κυριολεκτικά όλη μέρα! Έχουν κι αυτά τα καημένα τις ορέξεις τους!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, happykar είπε:

@Melody90 Κι εσενα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Η αληθεια ειναι πως δε με λες και πετιτ, κανονικη ειμαι, 1.65 στα 67 κιλα οταν ξεκινησα, ενω ο αντρας μου ειναι ιδιαιτερα μεγαλοσωμος, πανω από 1.90 και με τα κιλα του. Γι αυτο και περιμενα η μπεμπα να ειναι μεγαλη σχετικα. Πιστευεις πως θα φαινοταν υποψια για IUGR πριν απο καιρο 'η μπορει να προκυψει στο τριτο τριμηνο; Οταν τον ρωτησα τον γιατρο μου ειπε, ολα ειναι πιθανα γι αυτο και σε παρακολουθω (μια φορα τον μηνα, βεβαια, δε το λες και στενη παρακολουθηση!)

iugr ti einai ?

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 5:43 PM, Melody90 said:

 

Κορίτσι πες μας λίγο τι ΠΗΤ έχεις να σε βάλω στο πινακάκι μας?

Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Κορίτσια, δεν μπαίνω συχνά, γιατί ο μεγάλος μου με ζορίζει. ΠΗΤ έχω 13/9, αλλά δεν νομίζω με μία προηγούμενη καισαρική να με αφήσει να πιάσω τον Σεπτέμβρη. Νιώθω σιγά σιγά να με τραβάει και η τομή χαμηλά. 

Κορίτσια, δεν έχει σημασία το βάρος που παίρνεις με το βάρος του μωρού. Εγώ τώρα είμαι 29η εβδομάδα και έχω βάλει 7 κιλά. Η μπέμπα μου στις μετρήσεις είναι περίπου μια βδομάδα πιο μεγάλη. 

Υπάρχει μανούλα που να σκέφτεται να κάνει την τέταρτη δόση του εμβολίου του κορωνοιου; Εγώ έχω κάνει και τις τρεις, με τελευταία τον Δεκέμβριο. Έχουν περάσει δλδ αρκετοί μήνες και η ανοσία μάλλον θα έχει φθίνει και ανησυχώ. Δεν έχω νοσήσει, αλλά με τον μεγάλο στον παιδικό, σαν να το βλέπω να μου έρχεται... Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω, απλώς  αναρωτιέμαι αν προβληματίζεται και άλλη κοπέλα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Iris89 είπε:

Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Κορίτσια, δεν μπαίνω συχνά, γιατί ο μεγάλος μου με ζορίζει. ΠΗΤ έχω 13/9, αλλά δεν νομίζω με μία προηγούμενη καισαρική να με αφήσει να πιάσω τον Σεπτέμβρη. Νιώθω σιγά σιγά να με τραβάει και η τομή χαμηλά. 

Κορίτσια, δεν έχει σημασία το βάρος που παίρνεις με το βάρος του μωρού. Εγώ τώρα είμαι 29η εβδομάδα και έχω βάλει 7 κιλά. Η μπέμπα μου στις μετρήσεις είναι περίπου μια βδομάδα πιο μεγάλη. 

Υπάρχει μανούλα που να σκέφτεται να κάνει την τέταρτη δόση του εμβολίου του κορωνοιου; Εγώ έχω κάνει και τις τρεις, με τελευταία τον Δεκέμβριο. Έχουν περάσει δλδ αρκετοί μήνες και η ανοσία μάλλον θα έχει φθίνει και ανησυχώ. Δεν έχω νοσήσει, αλλά με τον μεγάλο στον παιδικό, σαν να το βλέπω να μου έρχεται... Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω, απλώς  αναρωτιέμαι αν προβληματίζεται και άλλη κοπέλα. 

Εγώ προβληματίζομαι! Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα! Έχουν περάσει 6 μήνες από την 3η δόση. Εγώ εδώ ραντεβού την άλλη εβδομάδα κι έχω κι εγώ σκοπό να τον ρωτήσω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Lak4 @Aggelikh Nt @Iris89 Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως με πιάνουν ώρες ώρες άγχη... είναι το πρώτο μας, ήρθε μετά πολλών κόπων και βασάνων, όποτε σκέφτομαι το καθετί. Μακάρι το μωράκι, όπως και όλα τα μωράκια,  να  συνεχίσει να αναπτύσσεται κανονικά. 
Αναφορικα στο εμβόλιο, εγώ έχω κάνει μόνο τη δεύτερη και σκέφτομαι πλέον να πάω να κάνω την τριτη γιατί γίνεται χαμος. Όλοι τριγύρω μας αρρωσταίνουν. Δεν τηρείται πλέον κανένα μέτρο. Προσωπικά μάλλον θα το κάνω. 

2 ώρες πρίν, dimitdimit είπε:

iugr ti einai ?

Να υπολείπεται σε ανάπτυξη το έμβρυο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως, μέχρι και την τρίτη δόση ήταν σαφές ότι ήταν καλό για τις εγκύους να το κάνουν. Με την τέταρτη όμως υπάρχει ένα κομφουζιο. Για τις εγκύους δεν είπαν τπτ. Εγώ έκανα κ διαβήτη κυήσεως, οπότε ένα παραπάνω ίσως. Θα κάνω μάλλον ο,τι μου πει ο γυναικολόγος μου. Θα σας γράψω τι θα μου πει. Γράψτε κ εσείς αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Iris89 είπε:

Πάντως, μέχρι και την τρίτη δόση ήταν σαφές ότι ήταν καλό για τις εγκύους να το κάνουν. Με την τέταρτη όμως υπάρχει ένα κομφουζιο. Για τις εγκύους δεν είπαν τπτ. Εγώ έκανα κ διαβήτη κυήσεως, οπότε ένα παραπάνω ίσως. Θα κάνω μάλλον ο,τι μου πει ο γυναικολόγος μου. Θα σας γράψω τι θα μου πει. Γράψτε κ εσείς αν θέλετε.

@Iris89 Εγώ είχα κάνει την πρώτη δόση πριν μάθω ότι είμαι έγκυος (κι ενώ ήμουνα) κ για τη 2η μου είχε πει ο γιατρός κα την αφού ξεκίνησες. Στο μεταξύ νόσησα κιόλας πριν 2 μήνες οπότε δεν θα χρειαστεί να κάνω μέχρι να γεννήσω την 3η.

Ειναι δύσκολη απάντηση αν θα πρέπει να την κάνεις. Η δίκη μου γνώμη είναι να περιμένεις να γεννήσεις πρώτα αφού πλησιάζει ο καιρός αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου κάνε!!! :/

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Σήμερα νομίζω με έπιασαν και εμένα αυτές οι συσπάσεις Braxton hicks.. δε ξέρω κιόλας πως είναι .. έτσι για λίγο με έπιασε πόνος στο κέντρο της κοιλιάς ..

Εμένα είναι σαν τέντωμα της κοιλιά! Σκληραίνει όλη και δεν πιέζεται με τίποτα! Δεν έχω πόνο όταν με πιάνει!

Πονακια έχω κατά καιρούς σε διάφορα σημεία ήπια! Άλλοτε στο κέντρο της κοιλιάς, άλλοτε δεξιά κι άλλοτε αριστερά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Σήμερα νομίζω με έπιασαν και εμένα αυτές οι συσπάσεις Braxton hicks.. δε ξέρω κιόλας πως είναι .. έτσι για λίγο με έπιασε πόνος στο κέντρο της κοιλιάς ..

Μίλησες με τον γιατρό σου???? Τι σου είπε????

1 hour ago, Aggelikh Nt είπε:

Εμένα είναι σαν τέντωμα της κοιλιά! Σκληραίνει όλη και δεν πιέζεται με τίποτα! Δεν έχω πόνο όταν με πιάνει!

Πονακια έχω κατά καιρούς σε διάφορα σημεία ήπια! Άλλοτε στο κέντρο της κοιλιάς, άλλοτε δεξιά κι άλλοτε αριστερά 

Και τι κάνεις όταν το καταλαβαίνεις??? Ξεκούραση????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...