Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προωρο και σίτιση στην Μενν


Papi37

Recommended Posts

1 hour ago, Mairiv είπε:

Τι γάλα δίνουνε ; Εμάς μας δώσανε ένα αντί αναγωγικό .. μόλις φτάσετε τα 2 κιλάκια θα πάτε σπίτι σας! ❤️

Δικό μου αλλά δεν πίνει πολύ ακόμα...είναι με ορο οπότε έχουμε δρόμο μπροστά μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 2/9/2022 at 4:13 ΜΜ, Little star είπε:

Αχ τι τέλεια νέα είναι αυτα! Πως και πώς περιμένω και εγώ τη στιγμή που θα την πάρω σπίτι. Εμάς θα αργήσει πολύ βέβαια... Με το καλό να το πάρετε σπίτι σας κορίτσι μου!

Να αυτά είναι που τρέμω και εγω και οι γιατροί. Τέλος καλό βέβαια όλα καλά! Είναι απίστευτοι μαχητές τα προωρακια τελικά. Εσάς σας είπαν πότε θα το πάρετε σπίτι?

Little Star καλημέρα,πως είναι η μικρούλα σου ?πες μας τα νέα σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλης

Καλησπέρα ! Εμείς δόξα το θεό από την Κυριακή είμαστε σπίτι μας! Εσείς πως είστε; ❤️

Πωωωω τι όμορφα νέα!!! Μπράβο όλο τέτοια να διαβάζουμε! Πόσα κιλα και ποσων εβδομάδων το πήρες το μωρό? Πώς αισθάνεσαι? 

15 ώρες πρίν, Papi37 είπε:

Δικό μου αλλά δεν πίνει πολύ ακόμα...είναι με ορο οπότε έχουμε δρόμο μπροστά μας 

Τι εννοείς είναι με ορο ακόμα? Εννοείς το ρινογαστρικο σωληνακι ή εννοείς ότι του βάζουν παράλληλα και ορο με αμινοξέα κτλ? Πόσα ml πίνει?

Η μπεμπουλα μας δόξα τω Θεω είναι σταθερά καλά και μεγαλώνει. Σήμερα είναι 850 γραμμάρια. Παίρνει από χθες 18 ml ανά τρίωρο και μισό φακελάκι fortyfier. Δεν της βάζουν παραπάνω γιατί πρηζεται πολύ η κοιλίτσα της. Περιμένω με αγωνία να περάσουν 2, 3 εβδομάδες ακόμα για να ξεπεραστει και ο κίνδυνος της εντεροκολιτιδας. Τωρα είναι 33+2. Μετά τις 35 μας είπε η γιατρος ότι μειώνεται δραματικά αυτός ο κίνδυνος. Χθες πήγαμε να την δούμε και μου την έδωσαν για πρώτη φορά να την κρατήσω! Εντάξει έλιωσα και ερωτεύτηκα! Και πώς ηρεμησε το μωρό όταν την πήρα αγκαλιά... ήταν απίστευτο! 

Οι γιατροί γενικά είναι πολύ ευχαριστημένοι γιατί βγήκαν όλα τα σωληνάκια που την τρυπουσαν και είναι πολύ πιο ήρεμοι τώρα όσον αφορά στις λοιμώξεις. Εγω εύχομαι και προσεύχομαι να συνεχίσει έτσι να παίρνει βάρος αργα αλλά σταθερά χωρίς μολύνσεις κτλ και να περάσει ο καιρός (τουλάχιστον 1,5 με 2 μήνες ακομα) και να την πάρουμε σπίτι μας.

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Little star είπε:

Πωωωω τι όμορφα νέα!!! Μπράβο όλο τέτοια να διαβάζουμε! Πόσα κιλα και ποσων εβδομάδων το πήρες το μωρό? Πώς αισθάνεσαι? 

Τι εννοείς είναι με ορο ακόμα? Εννοείς το ρινογαστρικο σωληνακι ή εννοείς ότι του βάζουν παράλληλα και ορο με αμινοξέα κτλ? Πόσα ml πίνει?

Η μπεμπουλα μας δόξα τω Θεω είναι σταθερά καλά και μεγαλώνει. Σήμερα είναι 850 γραμμάρια. Παίρνει από χθες 18 ml ανά τρίωρο και μισό φακελάκι fortyfier. Δεν της βάζουν παραπάνω γιατί πρηζεται πολύ η κοιλίτσα της. Περιμένω με αγωνία να περάσουν 2, 3 εβδομάδες ακόμα για να ξεπεραστει και ο κίνδυνος της εντεροκολιτιδας. Τωρα είναι 33+2. Μετά τις 35 μας είπε η γιατρος ότι μειώνεται δραματικά αυτός ο κίνδυνος. Χθες πήγαμε να την δούμε και μου την έδωσαν για πρώτη φορά να την κρατήσω! Εντάξει έλιωσα και ερωτεύτηκα! Και πώς ηρεμησε το μωρό όταν την πήρα αγκαλιά... ήταν απίστευτο! 

Οι γιατροί γενικά είναι πολύ ευχαριστημένοι γιατί βγήκαν όλα τα σωληνάκια που την τρυπουσαν και είναι πολύ πιο ήρεμοι τώρα όσον αφορά στις λοιμώξεις. Εγω εύχομαι και προσεύχομαι να συνεχίσει έτσι να παίρνει βάρος αργα αλλά σταθερά χωρίς μολύνσεις κτλ και να περάσει ο καιρός (τουλάχιστον 1,5 με 2 μήνες ακομα) και να την πάρουμε σπίτι μας.

Αχ το ποσό σε καταλαβαίνω το άγχος κάθε μέρα όταν έπαιρνα τηλέφωνο τη στεναχώρια όλα όλα αυτά.. με τα ζευγάρια εκεί δεθήκανε τόσο πολύ .. γίνεσαι ένα με κάποιους ανθρώπους γιατί περνάτε τα ίδια .. αλλά θα δεις όλα κλα θα πάνε! Είναι λιονταράκια και είναι δυνατά! Εμείς 2100 τον πήραμε σπίτι .. στις 37 και 6 εγώ γέννησα 34κ3 σκέψου.. πως νιώθω; Εκτός από ερωτευμένη άγχος φουλ έχω να κοιμηθώ από τη μέρα π τον πήραμε σπίτι αλλά δε με νοιάζει … θα δείτε .. υπονονη και σύντομα θα είστε σπίτι σας ! Όλα τα μωράκια του κόσμου να είναι υγιή Παναγία μου! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Little star είπε:

Πωωωω τι όμορφα νέα!!! Μπράβο όλο τέτοια να διαβάζουμε! Πόσα κιλα και ποσων εβδομάδων το πήρες το μωρό? Πώς αισθάνεσαι? 

Τι εννοείς είναι με ορο ακόμα? Εννοείς το ρινογαστρικο σωληνακι ή εννοείς ότι του βάζουν παράλληλα και ορο με αμινοξέα κτλ? Πόσα ml πίνει?

Η μπεμπουλα μας δόξα τω Θεω είναι σταθερά καλά και μεγαλώνει. Σήμερα είναι 850 γραμμάρια. Παίρνει από χθες 18 ml ανά τρίωρο και μισό φακελάκι fortyfier. Δεν της βάζουν παραπάνω γιατί πρηζεται πολύ η κοιλίτσα της. Περιμένω με αγωνία να περάσουν 2, 3 εβδομάδες ακόμα για να ξεπεραστει και ο κίνδυνος της εντεροκολιτιδας. Τωρα είναι 33+2. Μετά τις 35 μας είπε η γιατρος ότι μειώνεται δραματικά αυτός ο κίνδυνος. Χθες πήγαμε να την δούμε και μου την έδωσαν για πρώτη φορά να την κρατήσω! Εντάξει έλιωσα και ερωτεύτηκα! Και πώς ηρεμησε το μωρό όταν την πήρα αγκαλιά... ήταν απίστευτο! 

Οι γιατροί γενικά είναι πολύ ευχαριστημένοι γιατί βγήκαν όλα τα σωληνάκια που την τρυπουσαν και είναι πολύ πιο ήρεμοι τώρα όσον αφορά στις λοιμώξεις. Εγω εύχομαι και προσεύχομαι να συνεχίσει έτσι να παίρνει βάρος αργα αλλά σταθερά χωρίς μολύνσεις κτλ και να περάσει ο καιρός (τουλάχιστον 1,5 με 2 μήνες ακομα) και να την πάρουμε σπίτι μας.

Καλησπέρα little Star, χαίρομαι πολύ για την μπεμπουλα σου,αργά και σταθερά!ρινογαστρικο και όρο για αμινοξέα εννοώ ναι!πριν την λοίμωξη έτρωγε 6 την ώρα αλλά μετά την λοίμωξη δεν θέλαν να τον πιεσουν μέχρι να περάσει τελείως.τωρα ξεκίνησε πάλι αλλά σήμερα του το σταμάτησαν πάλι γιατί πρήστηκε έκανε κένωση και θα του το ξαναβάλουν πάλι στα 2 ήταν όμως.γιαντξν εντεροκολυτιδα τι σου είπαν...δώσε μου πληροφοριες σε παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Papi37 είπε:

Καλησπέρα little Star, χαίρομαι πολύ για την μπεμπουλα σου,αργά και σταθερά!ρινογαστρικο και όρο για αμινοξέα εννοώ ναι!πριν την λοίμωξη έτρωγε 6 την ώρα αλλά μετά την λοίμωξη δεν θέλαν να τον πιεσουν μέχρι να περάσει τελείως.τωρα ξεκίνησε πάλι αλλά σήμερα του το σταμάτησαν πάλι γιατί πρήστηκε έκανε κένωση και θα του το ξαναβάλουν πάλι στα 2 ήταν όμως.γιαντξν εντεροκολυτιδα τι σου είπαν...δώσε μου πληροφοριες σε παρακαλώ 

Τίποτα δεν μου είπαν για την εντεροκολιτιδα γιατι δεν θέλουμε ούτε να το σκεφτόμαστε. Απλά επειδή εγώ το είχα διαβάσει τους ρώτησα. Λέω επειδή πρηζεται πολύ η κοιλιά δεν υπάρχει κίνδυνος για εντεροκολιτιδα? Και ο ένας μου απάντησε "σταμάτα σταμάτα ούτε να το λες" . Μετά που μίλησα με τη συντονίστρια μου είπε ότι ναι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος στα τόσο προωρα γιατι δεν έχει αναπτυχθεί το πεπτικό τους σύστημα. Είναι κάτι.που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση αλλά υπάρχει ως ενδεχόμενο. Για αυτό και την έχουν από κοντά και κοιτάνε την κοιλιά της. Ναι μεν πρηζεται όταν τρώει,  αλλά είναι μαλακή η κοιλιά της και κανει κενώσεις οποτε όταν είναι έτσι, δεν ανησυχούν. Και μου είπε κ γιατρός ότι και οι κενώσεις της έχουν φτιάξει και έχει φύγει αυτό το κακό χρώμα που είχαν, έφυγε το μηχανικό. Αλλά ο κίνδυνος για εντεροκολιτιδα μειώνεται πάρα πολύ μετά την 35η εβδομάδα. Εσύ θύμησε μου σε ποια εβδομάδα ειστε. Επίσης να σε ρωτήσω γιατί του βάζουν ορους? Λόγω της λοίμωξης που πέρασε? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Little star είπε:

Τίποτα δεν μου είπαν για την εντεροκολιτιδα γιατι δεν θέλουμε ούτε να το σκεφτόμαστε. Απλά επειδή εγώ το είχα διαβάσει τους ρώτησα. Λέω επειδή πρηζεται πολύ η κοιλιά δεν υπάρχει κίνδυνος για εντεροκολιτιδα? Και ο ένας μου απάντησε "σταμάτα σταμάτα ούτε να το λες" . Μετά που μίλησα με τη συντονίστρια μου είπε ότι ναι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος στα τόσο προωρα γιατι δεν έχει αναπτυχθεί το πεπτικό τους σύστημα. Είναι κάτι.που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση αλλά υπάρχει ως ενδεχόμενο. Για αυτό και την έχουν από κοντά και κοιτάνε την κοιλιά της. Ναι μεν πρηζεται όταν τρώει,  αλλά είναι μαλακή η κοιλιά της και κανει κενώσεις οποτε όταν είναι έτσι, δεν ανησυχούν. Και μου είπε κ γιατρός ότι και οι κενώσεις της έχουν φτιάξει και έχει φύγει αυτό το κακό χρώμα που είχαν, έφυγε το μηχανικό. Αλλά ο κίνδυνος για εντεροκολιτιδα μειώνεται πάρα πολύ μετά την 35η εβδομάδα. Εσύ θύμησε μου σε ποια εβδομάδα ειστε. Επίσης να σε ρωτήσω γιατί του βάζουν ορους? Λόγω της λοίμωξης που πέρασε? 

Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ!λόγω της τροφής υποθέτω που είναι ελάχιστη!35 σε δύο μέρες θα μπω στην 36

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Papi37 είπε:

Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ!λόγω της τροφής υποθέτω που είναι ελάχιστη!35 σε δύο μέρες θα μπω στην 36

Τίποτα... Ε ναι νομίζω ότι τον έχετε ξεπεράσει τον κίνδυνο πλέον. Λίγη υπομονή ακόμα και θα τον πάρεις σύντομα σπίτι. Fortyfiers δεν του βάζουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Little star είπε:

Τίποτα... Ε ναι νομίζω ότι τον έχετε ξεπεράσει τον κίνδυνο πλέον. Λίγη υπομονή ακόμα και θα τον πάρεις σύντομα σπίτι. Fortyfiers δεν του βάζουν?

Δεν μου είπε να έχουν πει κάτι... Γενικά είναι λίγο επιφυλακτικόι φαντάσου εμείς είμαστε 1900 και ακόμα δεν τον έχουμε σηκώσει 

Δηλαδή τι συμπτώματα θα είχαμε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Papi37 είπε:

Δεν μου είπε να έχουν πει κάτι... Γενικά είναι λίγο επιφυλακτικόι φαντάσου εμείς είμαστε 1900 και ακόμα δεν τον έχουμε σηκώσει 

Δηλαδή τι συμπτώματα θα είχαμε?

Μην το σκέφτεσαι καν. Έχετε ξεπεράσει τον κίνδυνο, εφόσον και στις εβδομάδες είναι μεγάλος και κενώσεις κάνει. Δεν το έχω ψάξει αρκετά άλλα η πρησμένη κοιλιά είναι ένα συμπτωμα. Αν όμως είναι μαλακή και κάνει το παιδί κενώσεις, τότε δεν είναι ανησυχητικό. Απλά είναι μέσα στο πρόγραμμα τα μπρος πίσω. Και εμένα έπαιρνε περισσότερο,  πρηζοταν η κοιλιά της και το μείωναν ή έκαναν skip κάποια γεύματα. Τωρα 3, 4 μέρες,  δόξα τω Θεω, είναι καλύτερα και προχωράμε. Αλλά φαντάσου και σήμερα που μίλησα με τον γιατρό τηλεφωνικα μου είπε ότι όταν σιτιζεται γίνεται η κοιλιά αερόστατο αλλά μετά κάνει κακακια και ξεφουσκώνει. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν τους ανησυχεί. Και αν δεις φωτός τούμπανο η κοιλιά. Αλλά ξέρουν οι γιατροί  .. οπότε να μην ανησυχείς

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • CoffeeMaker pinned this topic
  • 2 εβδομάδες μετά...
7 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

@Little star πως είσαι; Πως είναι η κορούλα σου; ❤️

Καλημέρα! Καλά είναι, δόξα τω Θεω! Μεγαλώνει καλά. Χθες ήταν 1470, σήμερα ελπίζω να έχει πάει 1500. Λογικά την εβδομάδα αυτή θα μπει στο ενδιάμεσο δωμάτιο. Παίρνει 3 φορές τη μέρα μπιμπερό και τα πάει πολύ καλά! Απλά δεν θέλουν να την δίνουν εξ ολοκλήρου για να μην χάνει θερμίδες. Ειναι επικοινωνικη, κοιτάζει, περιεργαζεται, είναι κανονικό μωράκι! Χθες πήγαμε να την δούμε και της έδωσα μπιμπερό που είχε όμως μέσα fortifier και δεν το ήθελε με τίποτα. Το έφτυνε, έσπρωχνε το μπουκάλι,  έκλαιγε, σαν ένα κανονικό μεγάλο μωρό. Μέσα στον Οκτώβριο,  πρώτα ο Θεός, θα την έχουμε σπίτι! Αν συνεχίσει έτσι, γύρω στις 20 του μήνα θα την έχουμε! Εσείς τι κάνετε? Πώς είναι το μωρακι σου και η ζωή στο σπίτι μαζί του?

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε?

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 9:59 ΠΜ, Little star είπε:

Καλημέρα! Καλά είναι, δόξα τω Θεω! Μεγαλώνει καλά. Χθες ήταν 1470, σήμερα ελπίζω να έχει πάει 1500. Λογικά την εβδομάδα αυτή θα μπει στο ενδιάμεσο δωμάτιο. Παίρνει 3 φορές τη μέρα μπιμπερό και τα πάει πολύ καλά! Απλά δεν θέλουν να την δίνουν εξ ολοκλήρου για να μην χάνει θερμίδες. Ειναι επικοινωνικη, κοιτάζει, περιεργαζεται, είναι κανονικό μωράκι! Χθες πήγαμε να την δούμε και της έδωσα μπιμπερό που είχε όμως μέσα fortifier και δεν το ήθελε με τίποτα. Το έφτυνε, έσπρωχνε το μπουκάλι,  έκλαιγε, σαν ένα κανονικό μεγάλο μωρό. Μέσα στον Οκτώβριο,  πρώτα ο Θεός, θα την έχουμε σπίτι! Αν συνεχίσει έτσι, γύρω στις 20 του μήνα θα την έχουμε! Εσείς τι κάνετε? Πώς είναι το μωρακι σου και η ζωή στο σπίτι μαζί του?

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε?

Πραγματικά διαβάζω τα νέα σου και δακρύζω! Ποσό καταλαβαίνω το τι νιώθεις και το τι περνάς! Πολύ χαίρομαι! Είναι δυνατά τα κοριτσάκια όλα τα μπορούν! Σύντομα θα είστε σπίτι σας! Εμείς μια χαρά δόξα το θεό! Πίνουμε 120 ml γαλατάκι και μεγαλώνουμε σιγά σιγά! ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...