Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Προωρο και σίτιση στην Μενν


Papi37

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Mairiv είπε:

Ιασώ Θεσσαλίας είμαστε γεννήθηκε 1760 έχασε κάποια γραμμάρια κ τώρα είναι πάλι στα ίδια με όταν γεννήθηκε ! Εσυ;

κ μεις πρόωρο  μωρακι  ειμαστε    1.700 γρ στις 32 βδομαδες γεννήθηκε η μικρη μ κ ολα πηγαν καλα   δωσε χρόνο  στο μωρακι σ κ θα γίνει μεγαλο κ τρανό στο αψεε σβησε.. ειναι τα πιο  δυνατά  μωρακια....μην 4ον φοβασαι καθόλου  ..σημασια εχει που  ειναι υγιές....εμενα η μικρη  μ ειναι  ποια  2.5 χρόνων  14 κιλα... βαρελάκι  σκετο .. να σ ζησει το διαμαντι σ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 17/8/2022 at 1:06 ΜΜ, Papi37 είπε:

Καλησπέρα μαμάδες και απο μένα...Στις 28/7 γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι στις 29 και 4 μέρες.Γεννησα νωρίτερα λόγω ιστορικού.Γεννηθηκαμε 1.020 χάσαμε 70 και τώρα είμαστε 1285.Γενικα από την πρώτη στιγμή όλα είναι μια χαρά εκτός από το θέμα της σίτισης που έχουμε πρήξιμο με το γάλα (δικό μου και η σίτιση γίνεται με το σωληνάκι από το στόμα).Θέμα αλλεργίας δεν υπάρχει μου είπαν επίσης έγινε και ακτινογραφία κοιλίας και είναι μια χαρά, κάνει και κενώσεις κανονικά και δεν υπάρχει θα λοίμωξης...τώρα χθές του ξεκίνησαν πάλι συντηρητικά 1μλ να δουν πως θα πάει ..έχει καμία άλλη ανάλογη εμπειρία???

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ γέννησα στις 15/08 μια λιλιπούτεια μπεμπα 670 γραμμαρίων στην 30η εβδομάδα. Είχε θέμα με την ανάπτυξη της λόγω κακής αιμάτωσης πλακουντα οπότε αναγκαστικά μου την πήραν. Την επόμενη της γέννας την ξεκίνησαν με 1 ml (εννοείται σωληνάκι) και έφτασε προχθές τα 6 ml ανά 3ωρο. Αλλά έχει πρηστεί και αυτηνης η κοιλίτσα της. Κάνει και αυτή κενώσεις. Άλλες φορές ηρεμεί η κοιλίτσα, άλλες όχι. Για αυτό εκεί που ήταν να της το αυξήσουν, παρέμειναν στάσιμοι. Μάλιστα χθες το βράδυ που της πήγαμε γάλα μας είπε ο γιατρός ότι παρέλειψε ένα γεύμα γιατί ήταν φουσκωμένη η κοιλίτσα της. Σε λίγο θα πάω πάλι να της πάω γάλα και θα έχω νέα ενημέρωση. Α ρε κορίτσια διαβάζω ότι εσείς βλέπετε τα μωράκια σας καθημερινά. Εμείς έχουμε επισκεπτηριο 1 φορά την εβδομάδα μόνο λόγω κοβιντ. 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Little Star να σου ζήσει η μπεμπουλα σου εύχομαι να πάνε όλα δεξιά και να γίνει ένα υγιές και όμορφο κοριτσάκι...σε ποιο μαιευτήριο βρίσκεστε και είναι μόνο μια φορά την εβδομάδα?και σε εμάς έχει περιοριστεί στην μια φορά την ημέρα και αυτό για πέντε λεπτά μόνο...από όσο γνωρίζω τα προωρακια μας έχουν ανώριμο πεπτικό σύστημα οπότε θέλουμε αρκετό χρόνο για να συνηθίσουν το γάλα... εμείς σήμερα είμαστε στα 3 ml ανά ώρα και φαίνεται να το δέχεται καλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Papi37 είπε:

Little Star να σου ζήσει η μπεμπουλα σου εύχομαι να πάνε όλα δεξιά και να γίνει ένα υγιές και όμορφο κοριτσάκι...σε ποιο μαιευτήριο βρίσκεστε και είναι μόνο μια φορά την εβδομάδα?και σε εμάς έχει περιοριστεί στην μια φορά την ημέρα και αυτό για πέντε λεπτά μόνο...από όσο γνωρίζω τα προωρακια μας έχουν ανώριμο πεπτικό σύστημα οπότε θέλουμε αρκετό χρόνο για να συνηθίσουν το γάλα... εμείς σήμερα είμαστε στα 3 ml ανά ώρα και φαίνεται να το δέχεται καλά 

Ευχαριστούμε πολύ! Να σας ζήσει και εσάς το αγοράκι σας και όλα να πηγαίνουν υπέροχα! Εγώ είμαι Κρήτη σε δημόσιο νοσοκομείο (δεν υπάρχουν μενν στα ιδιωτικά εδω).  Και εμάς το κατέβασαν σήμερα στα 3 ml ανά τρίωρο όμως νομίζω. Δεν μας λένε και πολλά πολλά. Το βράδυ που της πήγα γάλα με άφησαν να μπω λίγο και είδα ότι την είχαν πάλι στη φωτοθεραπεια γιατί είχε πάθει πάλι ίκτερο κάτι που ούτε καν μας είχαν πει. Γενικότερα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείχνουμε εμπιστοσυνη στους γιατρούς γιατί αλλιώς δεν βγαίνει.  Ναι αυτο με το ανώριμο πεπτικό σύστημα μου το είπαν και εμένα, ότι δηλαδή είναι κάτι συνηθισμένο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, 

Εύχομαι σύντομα τα μωράκια σας να βγουν από την μοναδα και να τα πάρετε αγκαλιά στο σπίτι σας...

Ιδια εμπειρια δεν εχω, αλλα φωνάζω την @Ydroxoos76 που είχε την μικρή της στην Μονάδα... τωρα εχουν βγει και η μικρή κανει και τσαχπινιες!!

Υπομονη και θετική σκέψη λοιπόν! 

Και προσευχή στην Παναγία μας...

Φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! little Star και εμείς σε δημόσιο είμαστε και οι γιατροί εδώ είναι αξιόλογοι...όπως είπες και εσύ μόνο εμπιστοσύνη μπορούμε να τους δείξουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Little star είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ γέννησα στις 15/08 μια λιλιπούτεια μπεμπα 670 γραμμαρίων στην 30η εβδομάδα. Είχε θέμα με την ανάπτυξη της λόγω κακής αιμάτωσης πλακουντα οπότε αναγκαστικά μου την πήραν. Την επόμενη της γέννας την ξεκίνησαν με 1 ml (εννοείται σωληνάκι) και έφτασε προχθές τα 6 ml ανά 3ωρο. Αλλά έχει πρηστεί και αυτηνης η κοιλίτσα της. Κάνει και αυτή κενώσεις. Άλλες φορές ηρεμεί η κοιλίτσα, άλλες όχι. Για αυτό εκεί που ήταν να της το αυξήσουν, παρέμειναν στάσιμοι. Μάλιστα χθες το βράδυ που της πήγαμε γάλα μας είπε ο γιατρός ότι παρέλειψε ένα γεύμα γιατί ήταν φουσκωμένη η κοιλίτσα της. Σε λίγο θα πάω πάλι να της πάω γάλα και θα έχω νέα ενημέρωση. Α ρε κορίτσια διαβάζω ότι εσείς βλέπετε τα μωράκια σας καθημερινά. Εμείς έχουμε επισκεπτηριο 1 φορά την εβδομάδα μόνο λόγω κοβιντ. 

Και εμείς που ήμασταν σε ιδιωτική κλινική και συγκεκριμενα στο μητέρα μόνο 2 φορές την εβδομάδα το  έβλεπα λόγω κοβιντ, του πηγαίναμε καθημερινά φαγητό αλλά δεν μπορούσαμε να τον δούμε..Είναι δύσκολο γιατί έχεις λαχτάρα και φόβο αλλά είναι για καλό της γιατί το θέμα με το κοβιντ δεν είναι απλο, σου εύχομαι ειλικρινά υπομονή..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairiv είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είναι τα μωράκια σας; ❤️

Καλημέρα Μαίρη!ο μπέμπης μου είναι σταθερός έχουμε φτάσει στα 1550γρμ, μεγαλώνουμε σιγά σιγά!Με το θέμα της τροφής το παμε σιγά σιγά για να μην έχουμε πισωγυρισματα και μας πειράξει πάλι το γάλα!το δικό σου το μωράκι πως είναι??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμείς μεγαλώνουμε σιγά σιγά βγάλαμε τον όρο τώρα μόνο το σωληνάκι για να δίνουμε γάλα έχει προσπαθούμε να μάθει το μπιμπερό σιγά σιγά .. απ τα 45 ml χθες ήπιε τα 25… μακάρι να συνεχίσει έτσι να τον πάρω σπίτι! Δε μπορώ άλλο!! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairiv είπε:

Κι εμείς μεγαλώνουμε σιγά σιγά βγάλαμε τον όρο τώρα μόνο το σωληνάκι για να δίνουμε γάλα έχει προσπαθούμε να μάθει το μπιμπερό σιγά σιγά .. απ τα 45 ml χθες ήπιε τα 25… μακάρι να συνεχίσει έτσι να τον πάρω σπίτι! Δε μπορώ άλλο!! ❤️

Μπράβο κούκλα μου πολύ χαίρομαι...Σου εύχομαι να πάτε σπίτι σας το συντομότερο!!Σε ποιο βάρος σας ξεκίνησαν το μπιμπερο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Mairiv είπε:

Στα 1700 -1750 κάπου εκεί! Άντε κι εσείς γρήγορα σπίτι σας!! Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς μανούλα! ❤️

Ευχαριστώ πολύ!! Ευτυχώς εμείς οι προωρομανουλες καταλαβαίνουμε η μία την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και η μπεμπούλα μας φαίνεται ότι πήρε τα πάνω της, δόξα τω Θεω. Της αύξησαν σήμερα το γάλα σε 9 ml ανά τρίωρο και το δέχτηκε μια χαρά. Μάλιστα μας είπε ο γιατρός και της πήραμε κάτι φακελάκια που είναι ενισχυτικά του μητρικου γάλατος γιατί της έχουν κόψει τους άλλους όρους με τα αμινοξέα κτλ. Είναι ζωηρή, ζωηρή και όλα πάνε κατ ευχήν! Σήμερα για πρώτη φορά ξεπέρασε το βάρος γέννησης και είναι 680 (670 γεννήθηκε). Μακάρι να συνεχίσει έτσι δυναμικά χωρίς προβλήματα και το μόνο μας πρόβλημα να είναι ότι δεν την βλέπουμε. Μας την πήρε και φωτο σήμερα και έχει μεγαλώσει αρκετά από την Τρίτη που την είδαμε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...