Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 hours ago, Eflenew said:

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

      Σε ευχαριστω πολύ !!! Εύχομαι μετά από τόση ταλαιπωρία τόσο κλάμα κλπ κλπ κλπ αυτή τη φορά να είναι ένα υγιές έμβρυο και να μεγαλώσει με υγεία ! Ναι  εδώ χρειάζεται υπομονή δεν έχει χοριακες κ σκαν νωρίτερα από την 7η εβδομάδα, βέβαια μπορείς και ιδιωτικά αλλά και εκεί τα ίδια συνήθως λένε ότι σε δέχονται μετά την 7η η 9η εβδομάδα κάποια ! Ναι προσέχω πολύ και αναμένω δεν έχω άλλη λύση 

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 9/8/2023 at 2:06 ΜΜ, Tintin είπε:

Αχ κορίτσι μου τα πέρασα κ σε νιώθω.. Κ εμείς 10 μέρες νοσοκομείο με ουρολοιμοξη κ άπειρες εξετάσεις... Οι μαίες εκει δεν γνωρίζουν τεχνικές ν ηρεμεί το μωρο απ τους κολικους; όλα να πάνε καλά κ ν πάτε σπίτι σας...

Χθες βγήκαμε επιτέλους, ήμασταν στην παιδιατρική. Μαιες εκεί δεν υπήρχαν  μόνο νοσηλευτριες οι οποίες ήταν ότι χειρότερο έχω συναντήσει στο νοσοκομείο ειλικρινά.Τραγικες καταστάσεις άσε....Συνεχίζουμε στο σπίτι αντιβίωση μέχρι να κάνει κυστεογραφια το καημένο για να απορριψουμε άλλους παράγοντες, μην προκαλούνται από τα ίδια τα νεφρά λοιμώξεις.Αν και τώρα κωλοβακτηριδιο βρέθηκε, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα φανεί κάτι τέτοιο γιατί θα θέλει μια ζωή  φαρμακα μου είπαν...

On 9/8/2023 at 3:18 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Μαρία μου υπομονή δεν έχω κάτι άλλο να πω ότι λέω κ στον εαυτό μου..ζητά περισσότερη βοήθεια από τη μάνα σου τουλάχιστον να μπορείς να κοιμηθείς λίγο παραπάνω παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχική μας υγεία εγώ ανέβασα πίεση πριν 4 μέρες που δεν είχα ποτέ θέμα..από την πίεση αϋπνία άγχος..

Επίσης δεν είναι κακό να ζητήσεις λίγο ησυχία από τη διπλανή αν είναι αναίσθητη τόσο που δεν καταλαβαίνει να το βουλώσει...Ε πραγματικά...

Αυτό που είδα λίγο διαφορά είναι το σιροπι colinil plus κ η θερμαντική για κολικούς της freziderm ειδικά η κρέμα τη βοήθησε..όπως επίσης αν θηλάζεις στήθος εκείνη την ώρα που είναι σε έξαρση κ κόβεται η αναπνοή από το κλάμα μόνο έτσι ηρεμεί..

Εμένα με είχε πιάσει απελπισία κάνε όμως λίγο υπομονή είσαι πιεσμένη τώρα επειδή είσαστε κ νοσοκομείο ...να περάσει γρήγορα κ να πάτε σπιτάκι σας να ηρεμήσετε...

Ζητά βοήθεια θα στο ξαναπώ μην καταρρεύσεις για να είναι καλά το μωρό πρέπει πρώτα από όλα να είσαι εσύ καλά!!!💗💗

Ανέβασες πίεση ε??!Εγώ ούτε καν τσεκάρομαι..Γυρίσαμε σπίτι χθες ,ευτυχώς η μικρη κοιμήθηκε επιτέλους ησύχασε κ αυτήν η καημένη.Ολο εξετάσεις κ κάποιος να την πονάει το καταλάβαινε κ δεν ηρεμουσε εκεί...Ευτυχώς έχει ηρεμήσει λίγο εύχομαι να κρατήσει.Την πήρα κ εγώ την κρεμα της frezyderm μπορεί να βοήθησε, θα δείξει..Αλλιώς θα δοκιμάσουμε κ άλλες σταγόνες.Μονο στηθος ηρεμεί κατευθείαν ομως οπως το λες.Απλα ετρωγε κ στη 1μιση ,2 ωρες ξανα και νομιζα οτι θα μου κανει κανεναν εμετο στο τέλος με τοσο συχνο θηλασμο αλλα ολα καλα,μονο βαρος πηρε γρηγορα.Ευτυχως έχει άδεια η μάνα μ κ έρχεται κοιμάται με το μωρό κ μου την φέρνει το βράδυ να την θήλασω μόνο,γιατί ο άντρας μου δουλεύει και βράδυ κ θα ήμουν μόνη μέχρι το πρωί,το είχα χαμένο...

On 11/8/2023 at 10:50 ΜΜ, Geogi είπε:

Κουράγιο κορίτσια μου, κουράγιο! Κι εμείς έχουμε κολικούς και πονάει η καρδιά μας κάθε φορά που τιναζεται από τον πόνο το μικρούλι. Καλά για σας κορίτσια με τα δίδυμα τι να πω, είστε ήρωες πραγματικά . Εμεις παίρναμε το biogaia μέχρι τώρα, αλλά δεν είδαμε μεγάλη βελτίωση και η γιατρός μας έδωσε και το infacolic, το οποίο τώρα ξεκινάμε, άρα δεν ξέρω άν θα βοηθήσει. Συνήθως 2-3 τα ξημερώματα την πιάνει. Ο απορροφητηρας μόνο μας βοηθάει. 

@Maria AdΠεραστικά κορίτσι μου καλό, και κουράγιο, πρέπει να είναι πολύ δύσκολα για σένα. Λίγο υπομονή ακόμα και θα περάσει 

Ευχαριστώ κορίτσι μου.Και εσείς εύχομαι να ηρεμήσετε γρήγορα,είναι βασανιστικό να μην μπορούμε να τα βοηθήσουμε κ ταλαιπωρουμαστε όλοι δυστυχώς...

On 12/8/2023 at 11:11 ΜΜ, elenakith είπε:

 

Κοριτσια να σας ζησουν τα μωρακια σας αρχικα! Ειμαι απο τις μανουλες Ιουνιου, αλλα διαβασα τις αναρτησεις σας τυχαια και ηθελα να σας πω οτι εμας μας βοηθησαν οι σταγονες biogaia παρα πολυ. Την δευτερη μερα που τις πηρε ηταν αλλο παιδι. Υποθετω οτι δεν θα βοηθανε το ιδιο ολα τα παιδια, παντως εγω ειδα μεγαλη διαφορα αμεσα. Στον πρωτο μου γιο εβαζα στη διαπασων ηχο απο ηλεκτρικη σκουπα στο youtube και ηρεμουσε για μια ωριτσα, μονο αυτος ο ηχος τον επιανε, και υποψιν δεν ηθελε στηθος οταν πονουσε πολυ. Καποιοι πανε και βολτα με το αμαξι, αν θελετε να δοκιμασετε..καθε παιδι ειναι διαφορετικο και θελει αλλη αντιμετωπιση. 

Ευχομαι γρηγορα να σταματησουν οι κολικοι και χαρειτε τα μωρακια σας με ηρεμια!

Θα το δοκισουμε κ αυτό μήπως κάτι γίνει. Σ ευχαριστώ πολύ.Εμενα μόνο στο στήθος ηρεμεί, φτάσαμε 4700 κιλά από αυτό το κλάμα και μετά στήθος..Να χαίρεσαι κ εσύ τα παιδάκια σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Χθες βγήκαμε επιτέλους, ήμασταν στην παιδιατρική. Μαιες εκεί δεν υπήρχαν  μόνο νοσηλευτριες οι οποίες ήταν ότι χειρότερο έχω συναντήσει στο νοσοκομείο ειλικρινά.Τραγικες καταστάσεις άσε....Συνεχίζουμε στο σπίτι αντιβίωση μέχρι να κάνει κυστεογραφια το καημένο για να απορριψουμε άλλους παράγοντες, μην προκαλούνται από τα ίδια τα νεφρά λοιμώξεις.Αν και τώρα κωλοβακτηριδιο βρέθηκε, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα φανεί κάτι τέτοιο γιατί θα θέλει μια ζωή  φαρμακα μου είπαν...

Ανέβασες πίεση ε??!Εγώ ούτε καν τσεκάρομαι..Γυρίσαμε σπίτι χθες ,ευτυχώς η μικρη κοιμήθηκε επιτέλους ησύχασε κ αυτήν η καημένη.Ολο εξετάσεις κ κάποιος να την πονάει το καταλάβαινε κ δεν ηρεμουσε εκεί...Ευτυχώς έχει ηρεμήσει λίγο εύχομαι να κρατήσει.Την πήρα κ εγώ την κρεμα της frezyderm μπορεί να βοήθησε, θα δείξει..Αλλιώς θα δοκιμάσουμε κ άλλες σταγόνες.Μονο στηθος ηρεμεί κατευθείαν ομως οπως το λες.Απλα ετρωγε κ στη 1μιση ,2 ωρες ξανα και νομιζα οτι θα μου κανει κανεναν εμετο στο τέλος με τοσο συχνο θηλασμο αλλα ολα καλα,μονο βαρος πηρε γρηγορα.Ευτυχως έχει άδεια η μάνα μ κ έρχεται κοιμάται με το μωρό κ μου την φέρνει το βράδυ να την θήλασω μόνο,γιατί ο άντρας μου δουλεύει και βράδυ κ θα ήμουν μόνη μέχρι το πρωί,το είχα χαμένο...

Ευχαριστώ κορίτσι μου.Και εσείς εύχομαι να ηρεμήσετε γρήγορα,είναι βασανιστικό να μην μπορούμε να τα βοηθήσουμε κ ταλαιπωρουμαστε όλοι δυστυχώς...

Θα το δοκισουμε κ αυτό μήπως κάτι γίνει. Σ ευχαριστώ πολύ.Εμενα μόνο στο στήθος ηρεμεί, φτάσαμε 4700 κιλά από αυτό το κλάμα και μετά στήθος..Να χαίρεσαι κ εσύ τα παιδάκια σου!!

Μια χαρά θα βγει η εξέταση, ειναι στο πρωτόκολλο τους να την κάνουν.. Κ εμείς την κάναμε κ όλα καλά... Θα σας μιλήσει λογικά κ η παιδονεφρολογος για το τι να προσέχετε όταν τελειωσετε..( κ σε μας χαλια οι νοσοκόμες ήτανε.. Σε βαθμο ν τις κανεις καταγγελία) σε ποιο νοσοκομειο πηγατε;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Άσε, κι εμένα στην αιμοληψια το αγόρι ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ... Αφού από το κλάμα δεν έβγαινε αίμα στη βελόνα κι έβγαλε η νοσοκόμα τη βελόνα και του πίεζε το χέρι να βγάλει λίγο αίμα από την τρυπουλα που είχε γίνει.. πως δεν τη σβουρηξα να την κολλήσω στον τοίχο, ο Θεός τη φύλαξε.. το κοριτσάκι ήταν λίγο πιο ψύχραιμο και δεν ταλαιπωρήθηκε τόσο... Γυναίκες! Από μικρές πιο σκληρές!!!

Χαχα!! Δυνατές απ' όταν γεννιούνται!

Εμένα ο μικροβιολόγος του πίεζε το μπράτσο να βρει φλέβα όχι μια, αλλά δυο φορές στο κάθε χέρι...να τσιρίζει στον δεύτερο γύρο και αυτός να μου λέει μιλήστε του στο αυτί να σας ακούσει.

Ότι δηλαδή εγώ έφταιγα που δεν ησύχαζε. Πάντως από τα τρία πρόσωπα που ήταν από πάνω του, είχε κεντράρει τον μικροβιολόγο και τον κοιτούσε του στυλ" κάτσε να μεγαλώσω, θα σου πω εγώ".

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2023 at 3:49 ΜΜ, chara14 είπε:

Χαχα!! Δυνατές απ' όταν γεννιούνται!

Εμένα ο μικροβιολόγος του πίεζε το μπράτσο να βρει φλέβα όχι μια, αλλά δυο φορές στο κάθε χέρι...να τσιρίζει στον δεύτερο γύρο και αυτός να μου λέει μιλήστε του στο αυτί να σας ακούσει.

Ότι δηλαδή εγώ έφταιγα που δεν ησύχαζε. Πάντως από τα τρία πρόσωπα που ήταν από πάνω του, είχε κεντράρει τον μικροβιολόγο και τον κοιτούσε του στυλ" κάτσε να μεγαλώσω, θα σου πω εγώ".

Εμένα μου είπε κι όλας η νοσηλεύτρια " μήπως πεινάει;" Ναι μαρή, πήγα να της πω, η πείνα φταίει όχι η βελόνα! Τέλος πάντων, πέρασε τώρα..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2023 at 1:04 ΜΜ, Tintin είπε:

Μια χαρά θα βγει η εξέταση, ειναι στο πρωτόκολλο τους να την κάνουν.. Κ εμείς την κάναμε κ όλα καλά... Θα σας μιλήσει λογικά κ η παιδονεφρολογος για το τι να προσέχετε όταν τελειωσετε..( κ σε μας χαλια οι νοσοκόμες ήτανε.. Σε βαθμο ν τις κανεις καταγγελία) σε ποιο νοσοκομειο πηγατε;

Στο Πανεπιστημιακο Λάρισα, εδώ μένουμε...Α την κάνατε κ εσείς αυτή την εξέταση?Βάζουν σκιαγραφικο υγρό από την ουρηθρα διάβασα στο ίντερνετ η βλακειες διαβάζω.. Σε μια παιδοακτινολογο θα κλείσουμε ραντεβού.Τωρα ειδική για τα νεφρά συγκεκριμένα δεν ξέρω αν είναι δεν νομίζω...Είναι η μόνη ειδική εδώ Λάρισα μου είπαν οι παιδίατροι τι να πω...

Κορίτσια καλησπέρα!Ελπίζω να είστε όλες καλα κ τα μπεμπακια σας!!Βγαίνετε καθολου έξω με τα μωράκια?Που πάτε μόνο περπάτημα η και σε μαγαζί εξωτερικά εννοείται???Φοβάμαι κ δεν ξέρω που να πάω με το καρότσι ρε κορίτσια...

Επίσης θέλω να πάρω μάρσιπο όπως δηποτε..Πρέπει να αρχίσω επιτέλους να κάνω πράγματα στο σπίτι χωρίς να τρέχω πάλι στο σαλόνι κ τρέχω όλη μέρα να προλάβω να κάνω 2 δουλειές. Επίσης να αρχίσω και κανένα μαγείρεμα,τελειώνει κ η άδεια της μάνας μου καταλαβαίνετε...Έχετε καμιά ιδέα από μαρσιπο?Είναι τόσα πολλά τα σχέδια και οι εταιρείες που δεν ξέρω τι να κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Στο Πανεπιστημιακο Λάρισα, εδώ μένουμε...Α την κάνατε κ εσείς αυτή την εξέταση?Βάζουν σκιαγραφικο υγρό από την ουρηθρα διάβασα στο ίντερνετ η βλακειες διαβάζω.. Σε μια παιδοακτινολογο θα κλείσουμε ραντεβού.Τωρα ειδική για τα νεφρά συγκεκριμένα δεν ξέρω αν είναι δεν νομίζω...Είναι η μόνη ειδική εδώ Λάρισα μου είπαν οι παιδίατροι τι να πω...

Κορίτσια καλησπέρα!Ελπίζω να είστε όλες καλα κ τα μπεμπακια σας!!Βγαίνετε καθολου έξω με τα μωράκια?Που πάτε μόνο περπάτημα η και σε μαγαζί εξωτερικά εννοείται???Φοβάμαι κ δεν ξέρω που να πάω με το καρότσι ρε κορίτσια...

Επίσης θέλω να πάρω μάρσιπο όπως δηποτε..Πρέπει να αρχίσω επιτέλους να κάνω πράγματα στο σπίτι χωρίς να τρέχω πάλι στο σαλόνι κ τρέχω όλη μέρα να προλάβω να κάνω 2 δουλειές. Επίσης να αρχίσω και κανένα μαγείρεμα,τελειώνει κ η άδεια της μάνας μου καταλαβαίνετε...Έχετε καμιά ιδέα από μαρσιπο?Είναι τόσα πολλά τα σχέδια και οι εταιρείες που δεν ξέρω τι να κοιτάξω...

Ναι με σκιαγραφικό την κάνουν.. Εγώ ήμουν μαζί της σε ολη την διαρκεια γιατί έπρεπε ν την κραταω ακίνητη.. Το καλό είναι οτι την κανεις μια φορά κ την εχεις για μια ζωή την διάγνωση.. Δεν σας κάνανε την εξέταση στο νοσοκομειο; να έχετε καλά αποτελεσματα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 5:56 ΜΜ, Tintin είπε:

Ναι με σκιαγραφικό την κάνουν.. Εγώ ήμουν μαζί της σε ολη την διαρκεια γιατί έπρεπε ν την κραταω ακίνητη.. Το καλό είναι οτι την κανεις μια φορά κ την εχεις για μια ζωή την διάγνωση.. Δεν σας κάνανε την εξέταση στο νοσοκομειο; να έχετε καλά αποτελεσματα..

Σ ευχαριστώ πολύ κοπελα μου μακαρι να ναι όλα καλά.. Αχ την κρατούσες εσύ ε?!Το άντεξες?Πονουσε?Κρατησε ωρα???Εμένα στο νοσοκομείο πνιγοταν στο κλάμα όταν την τρυπουσαν συνέχεια, μου γινόταν κόμπος το στομάχι δεν αντεχόταν αυτό το πράγμα.. Βέβαια εμείς σε Πανεπιστημιακο με ειδικευομενη να προσπαθεί να βγάλει αίμα, αντί για έμπειρο γιατρό έχει διαφορά πιστεύω...Γι αυτό κ μαλωσα εκεί μέσα πόσες φορές.Την εξέταση δεν την κάναμε μέσα γιατί δεν την κάνουν δεν υπάρχει κανείς που να εξειδικευεται σε τέτοιες εξετάσεις..Οπότε πρέπει να κάνουμε υπομονή να βρω έξω ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοπελα μου μακαρι να ναι όλα καλά.. Αχ την κρατούσες εσύ ε?!Το άντεξες?Πονουσε?Κρατησε ωρα???Εμένα στο νοσοκομείο πνιγοταν στο κλάμα όταν την τρυπουσαν συνέχεια, μου γινόταν κόμπος το στομάχι δεν αντεχόταν αυτό το πράγμα.. Βέβαια εμείς σε Πανεπιστημιακο με ειδικευομενη να προσπαθεί να βγάλει αίμα, αντί για έμπειρο γιατρό έχει διαφορά πιστεύω...Γι αυτό κ μαλωσα εκεί μέσα πόσες φορές.Την εξέταση δεν την κάναμε μέσα γιατί δεν την κάνουν δεν υπάρχει κανείς που να εξειδικευεται σε τέτοιες εξετάσεις..Οπότε πρέπει να κάνουμε υπομονή να βρω έξω ραντεβού.

Ναι την κρατούσα εγω, έκλαιγε πολύ εκλαιγα κ εγώ αλλά τι να κάνουμε... Η εξέταση κράτησε 10-15 λεπτα περίπου. Το αποτέλεσμα μου το είπανε αμέσως. Μου είπανε πως δεν πονάει το παιδι.. Αυτο με το αίμα το ειχαμε κ εμείς..  Οτάν ηταν οι έμπειροι νοσοκομοι- γιατροί το κάνανε γρήγορα, οι ειδικευομένοι αργούσαν.. Εγώ βέβαια ήμουν μακρια να μην ακούω γτ δεν το άντεχα.. Ψυχολογικά ακόμη δεν εχω ηρεμήσει απο Ολο αυτό.. Ακόμη όταν τα θυμάμαι κλαίω κ τρεμω..

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 4:01 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Στο Πανεπιστημιακο Λάρισα, εδώ μένουμε...Α την κάνατε κ εσείς αυτή την εξέταση?Βάζουν σκιαγραφικο υγρό από την ουρηθρα διάβασα στο ίντερνετ η βλακειες διαβάζω.. Σε μια παιδοακτινολογο θα κλείσουμε ραντεβού.Τωρα ειδική για τα νεφρά συγκεκριμένα δεν ξέρω αν είναι δεν νομίζω...Είναι η μόνη ειδική εδώ Λάρισα μου είπαν οι παιδίατροι τι να πω...

Κορίτσια καλησπέρα!Ελπίζω να είστε όλες καλα κ τα μπεμπακια σας!!Βγαίνετε καθολου έξω με τα μωράκια?Που πάτε μόνο περπάτημα η και σε μαγαζί εξωτερικά εννοείται???Φοβάμαι κ δεν ξέρω που να πάω με το καρότσι ρε κορίτσια...

Επίσης θέλω να πάρω μάρσιπο όπως δηποτε..Πρέπει να αρχίσω επιτέλους να κάνω πράγματα στο σπίτι χωρίς να τρέχω πάλι στο σαλόνι κ τρέχω όλη μέρα να προλάβω να κάνω 2 δουλειές. Επίσης να αρχίσω και κανένα μαγείρεμα,τελειώνει κ η άδεια της μάνας μου καταλαβαίνετε...Έχετε καμιά ιδέα από μαρσιπο?Είναι τόσα πολλά τα σχέδια και οι εταιρείες που δεν ξέρω τι να κοιτάξω...

Εμείς βγαίνουμε από 5 ημερών και πάμε κυρίως βόλτες έξω στη γειτονιά και σουπερμάρκετ. 

Όσον αφορά το μάρσιπο, έχω ένα ελαστικό wrap από Boba που βάζω το μωράκι από την Τρίτη μέρα, όχι πως έκανα πολλές δουλειές αλλά κυρίως για να παίξω με τον γιο μου ταυτόχρονα. Είναι πολύ βολικό για μικρά μωρά, αλλά μετά τα 8 κιλά επιβαρύνεται η μέση. Ο άντρας μου έχει ένα soft structured carrier με κλιπς, συγκεκριμένα τον kavka multiage που κάνει μέχρι 22 κιλά και μπαίνει και στην πλάτη. Πολύ βολικό αν δε θες να δένεις, γιατί είναι με κλιπς. Και έχω κι ένα υφαντό wrap από Lennylamb που κάνει κι αυτό για όσα κιλά αντέχεις, αλλά θέλει να μάθεις να το χρησιμοποιείς. Όταν το μάθεις, μπορείς να κάνεις πολλά διαφορετικά δεσίματα. Αν είσαι Αθήνα, θα πρότεινα να πας στο ecoslings να δοκιμάσεις και σε κάθε περίπτωση να προτιμήσεις έναν εργονομικό μάρσιπο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, πως είστε; τι κάνουν τα μωράκια σας; @Maria Ad τι κάνει η μπεμπούλα σου, κάνατε την εξέταση;

Εμεις συνεχίζουμε να υποφέρουμε από κολικούς. Χθες πήγαμε πήραμε ευχουλα και βγήκαμε και για τον πρώτο μας καφέ σε μαγαζί. Μέχρι τώρα βγαίναμε μονο βράδυ εδώ γυρω από το σπίτι μας, σε κάνα πάρκο κτλ. Δεν βοήθησε κι ο καιρός καθόλου.  Καλά ε, ένιωθα λες και πηγαίναμε διακοπές μετά από τόση κλεισούρα. Πήγαμε και παραθαλάσσια και το ευχαριστήθηκα χάχαχα. 

  • Δύναμη! 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 19/8/2023 at 11:45 ΠΜ, Tintin είπε:

Ναι την κρατούσα εγω, έκλαιγε πολύ εκλαιγα κ εγώ αλλά τι να κάνουμε... Η εξέταση κράτησε 10-15 λεπτα περίπου. Το αποτέλεσμα μου το είπανε αμέσως. Μου είπανε πως δεν πονάει το παιδι.. Αυτο με το αίμα το ειχαμε κ εμείς..  Οτάν ηταν οι έμπειροι νοσοκομοι- γιατροί το κάνανε γρήγορα, οι ειδικευομένοι αργούσαν.. Εγώ βέβαια ήμουν μακρια να μην ακούω γτ δεν το άντεχα.. Ψυχολογικά ακόμη δεν εχω ηρεμήσει απο Ολο αυτό.. Ακόμη όταν τα θυμάμαι κλαίω κ τρεμω..

Αχ σε καταλαβαίνω ήταν κ για μας πολύ δύσκολο...Εγώ έμπαινα μέσα αν κ δεν αντεχα ,αλλά δεν αντεχα κ να μην βλέπω τι της κάνουν δεν είχα πολύ εμπιστοσύνη..Ευτυχώς δεν πονάει ε?!Μακαρι να μην είναι άλλη μια τραγική εμπειρία.. Προσπάθησε κ εσύ να το αφήσεις πίσω. Στο σπίτι έχουν συνέλθει τα μωράκια με πολύ αγκαλιά...Εμένα φοβόταν με το που την ακουμπούσαμε μες τη νύχτα, τρόμαζε κατευθείαν.Τωρα κλείσαμε κ βδομάδα σπίτι κ συνήλθε...

On 19/8/2023 at 9:14 ΜΜ, Io_anna είπε:

Εμείς βγαίνουμε από 5 ημερών και πάμε κυρίως βόλτες έξω στη γειτονιά και σουπερμάρκετ. 

Όσον αφορά το μάρσιπο, έχω ένα ελαστικό wrap από Boba που βάζω το μωράκι από την Τρίτη μέρα, όχι πως έκανα πολλές δουλειές αλλά κυρίως για να παίξω με τον γιο μου ταυτόχρονα. Είναι πολύ βολικό για μικρά μωρά, αλλά μετά τα 8 κιλά επιβαρύνεται η μέση. Ο άντρας μου έχει ένα soft structured carrier με κλιπς, συγκεκριμένα τον kavka multiage που κάνει μέχρι 22 κιλά και μπαίνει και στην πλάτη. Πολύ βολικό αν δε θες να δένεις, γιατί είναι με κλιπς. Και έχω κι ένα υφαντό wrap από Lennylamb που κάνει κι αυτό για όσα κιλά αντέχεις, αλλά θέλει να μάθεις να το χρησιμοποιείς. Όταν το μάθεις, μπορείς να κάνεις πολλά διαφορετικά δεσίματα. Αν είσαι Αθήνα, θα πρότεινα να πας στο ecoslings να δοκιμάσεις και σε κάθε περίπτωση να προτιμήσεις έναν εργονομικό μάρσιπο. 

Α εσείς έχετε όλους τους μαρσιπους!Κ σε βλέπω πολύ ντουρασελ που βγήκες αμέσως κ βόλτα κ με μεγαλύτερο παιδάκι!Μπράβο είσαι δύναμη.. Εγώ σέρνομαι απ την αϋπνία...Η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να με βολέψουν οι μαρσιποι που πρέπει να δέσω μόνη μου πάνω μου..Θα κοιτάξω τον άλλο που λες αν είναι κ για τόσο μεγάλο παιδί τέλεια!

20 ώρες πρίν, Geogi είπε:

Γειά σας κορίτσια, πως είστε; τι κάνουν τα μωράκια σας; @Maria Ad τι κάνει η μπεμπούλα σου, κάνατε την εξέταση;

Εμεις συνεχίζουμε να υποφέρουμε από κολικούς. Χθες πήγαμε πήραμε ευχουλα και βγήκαμε και για τον πρώτο μας καφέ σε μαγαζί. Μέχρι τώρα βγαίναμε μονο βράδυ εδώ γυρω από το σπίτι μας, σε κάνα πάρκο κτλ. Δεν βοήθησε κι ο καιρός καθόλου.  Καλά ε, ένιωθα λες και πηγαίναμε διακοπές μετά από τόση κλεισούρα. Πήγαμε και παραθαλάσσια και το ευχαριστήθηκα χάχαχα. 

Δυστυχώς την άλλη Δευτέρα ανοίγει η παιδοακτινολογος το ιατρείο οπότε κάνω υπομονή...Έχετε κ εσείς κολικούς ε???Πόση ώρα κλαίει εσάς σερί?? Εμάς καλυτέρευσε κατά πολύ.Κλαιει πάλι πρωί κ μεσημέρι κ βαρύ κάποιες φορές, αλλά δεν είναι 3 ώρα σερί όπως ήταν...Παιρνετε τιποτα μηπως κ βοηθησει???

Σε καταλαβαίνω για την βόλτα. Κ εγώ όταν βγαίνω έτσι κέντρο βόλτα εδώ που μένω νιώθω ότι κάνω κάτι πολύ ουαου..Περιμένω κ εγώ να μπορέσει ο άντρας μου να πάμε καμιά βόλτα παραθαλάσσια να πάρω τον αέρα μου..Εν τω μεταξύ παραλία να κάτσει το μωρό από ποτέ κάνει???Αν δεν έχει φυσικά καύσωνα???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Maria Ad είπε:

Εμένα φοβόταν με το που την ακουμπούσαμε μες τη νύχτα, τρόμαζε κατευθείαν

Aυτό το πράγμα...μήπως είναι κατάλοιπο της καισαρικής;

Διάβαζα πως σοκάρονται..ο δικός μου ήταν με ταχύπνοια.

Και για να μην τρομάζει πρώτα του μιλάω και μετά τον αγγίζω..και τον πνίγω στα φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω ήταν κ για μας πολύ δύσκολο...Εγώ έμπαινα μέσα αν κ δεν αντεχα ,αλλά δεν αντεχα κ να μην βλέπω τι της κάνουν δεν είχα πολύ εμπιστοσύνη..Ευτυχώς δεν πονάει ε?!Μακαρι να μην είναι άλλη μια τραγική εμπειρία.. Προσπάθησε κ εσύ να το αφήσεις πίσω. Στο σπίτι έχουν συνέλθει τα μωράκια με πολύ αγκαλιά...Εμένα φοβόταν με το που την ακουμπούσαμε μες τη νύχτα, τρόμαζε κατευθείαν.Τωρα κλείσαμε κ βδομάδα σπίτι κ συνήλθε...

Α εσείς έχετε όλους τους μαρσιπους!Κ σε βλέπω πολύ ντουρασελ που βγήκες αμέσως κ βόλτα κ με μεγαλύτερο παιδάκι!Μπράβο είσαι δύναμη.. Εγώ σέρνομαι απ την αϋπνία...Η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να με βολέψουν οι μαρσιποι που πρέπει να δέσω μόνη μου πάνω μου..Θα κοιτάξω τον άλλο που λες αν είναι κ για τόσο μεγάλο παιδί τέλεια!

Δυστυχώς την άλλη Δευτέρα ανοίγει η παιδοακτινολογος το ιατρείο οπότε κάνω υπομονή...Έχετε κ εσείς κολικούς ε???Πόση ώρα κλαίει εσάς σερί?? Εμάς καλυτέρευσε κατά πολύ.Κλαιει πάλι πρωί κ μεσημέρι κ βαρύ κάποιες φορές, αλλά δεν είναι 3 ώρα σερί όπως ήταν...Παιρνετε τιποτα μηπως κ βοηθησει???

Σε καταλαβαίνω για την βόλτα. Κ εγώ όταν βγαίνω έτσι κέντρο βόλτα εδώ που μένω νιώθω ότι κάνω κάτι πολύ ουαου..Περιμένω κ εγώ να μπορέσει ο άντρας μου να πάμε καμιά βόλτα παραθαλάσσια να πάρω τον αέρα μου..Εν τω μεταξύ παραλία να κάτσει το μωρό από ποτέ κάνει???Αν δεν έχει φυσικά καύσωνα???

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τελειώσει εκεί η ταλαιπωρία από το μικρουλι σου! Που θα πάνε δηλαδή, σίγουρα. Όταν την πιάνει είναι για κάνα 2 3 ώρες σίγουρα. Παίρνουμε και biogaia και infacolic, αλλά δεν βλέπω και καμιά διαφορά. Άλλες μέρες είναι καλύτερες και άλλες χειρότερες. Θάλασσα εννοείς παραλια για μπάνιο; λογικά από του χρόνου  . Φέτος είναι πολύ μικρούλια, θα ταλαιπωρηθουν αρκετά..

Αχ κορίτσια πείτε μου και κάτι άλλο, οι άντρες σας πως είναι; εμένα είναι πολύ καλός μεν,ασχολείται πάρα πολύ με την μπέμπα και με βοηθάει απίστευτα παρόλο που δουλεύει πολλές ώρες. Όμως είναι απίστευτα υπερβολικός. Με έχει τρελάνει. Μη ζεσταθεί, μη κρυώσει, μη κλάψει και δεν τρέξουμε στο δευτερόλεπτο. Αφήστε για έξω. Αν δεν είναι οι συνθήκες ιδανικές, μου βγάζει την πίστη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Maria Ad Στο πρώτο ήμουν κομμάτια από την άυπνια. Είχα χάσει και αρκετό αίμα στον τοκετό όποτε έκανα καιρό να συνέλθω. Λένε ότι στο δεύτερο έχεις συνηθίσει να μην κοιμάσαι. 😂 Τα δικα μου είναι και κοντά κοντά, όποτε σίγουρα δεν έχω απολαύσει ύπνο ακόμα. Ο άντρας μου  βοηθάει παρά πολύ, ειδικά επειδή δε θηλάζω, όποτε μοιραζόμαστε τα ταισματα και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει καλύτερα από εμένα γιατί εχει φουλ υπομονή. Εμένα αν δεν είναι ήρεμο το μωρό να φαει με πιάνει απελπισία και κλαιω. Όσο για τις βόλτες, δε βγαίνει αλλιώς γιατί ο μεγάλος θέλει έξω. Δλδ δεν είναι ότι αν κάτσουμε σπίτι θα ξεκουραστούμε 😵💫. Με βοηθάει πολύ που ξέρω πως θα περάσει αυτή η φάση πολύ γρήγορα και ξέρω ότι μεγαλώνουν τόσο γρήγορα σ αυτή την ηλικία που κάθε μέρα είναι διαφορετική.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!ελπίζω να είσαστε όλες καλά με τα μπεμπακια σας...

Εγώ υποφέρω ακόμα με τη μπέμπα..εκεί που είχαμε δει διάφορα με τους κολικούς έχει τώρα 3 μέρες δεν με έχει αφήσει να κοιμηθώ καθόλου...

Επίσης όταν τη βάζω στήθος η προσπαθώ να τη κοιμησω κάνει σαν τρελή χτυπάει πόδια χέρια λες κ κάτι την ενοχλεί..την Παρασκευή θα πάω παιδίατρο κ είπα να μην την ενοχλήσω..έχει τύχει σε καμία?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...