Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 hours ago, Eflenew said:

      Στην 20η εβδομάδα το κατάλαβα. Νομιζα στην αρχή ήταν το έντερο. Στους υπέρηχους κανει σβούρες 😁

      Μπραβοοοο!!!! Συγχαρητήρια!!!!! Να πάνε ολα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Μπήκα για να σου ευχηθώ για αύριο και είδα τα όμορφα νέα!!!!

      Καθόλου χοριακη ε? Τότε υπομονή και προσοχή μέχρι τον υπέρηχο!!!

      Σε ευχαριστω πολύ !!! Εύχομαι μετά από τόση ταλαιπωρία τόσο κλάμα κλπ κλπ κλπ αυτή τη φορά να είναι ένα υγιές έμβρυο και να μεγαλώσει με υγεία ! Ναι  εδώ χρειάζεται υπομονή δεν έχει χοριακες κ σκαν νωρίτερα από την 7η εβδομάδα, βέβαια μπορείς και ιδιωτικά αλλά και εκεί τα ίδια συνήθως λένε ότι σε δέχονται μετά την 7η η 9η εβδομάδα κάποια ! Ναι προσέχω πολύ και αναμένω δεν έχω άλλη λύση 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 13/9/2023 at 5:11 ΠΜ, Maria Ad είπε:

Μαζεύει μικρόβια ο βραστήρας σ αυτούς τους βαθμούς που βράζει???Σοκ!!Δεν μου το χουν ξαναπεί ευχαριστώ!Οπότε σε κατσαρόλακι και μετά μπαίνει κ ψυγείο.Κατι είναι κ αυτό!😉

Απ ότι βλέπω όντως είναι πολύ μικρότερη ταλαιπωρία χάχα!!Καλή λύση ο θερμαντηρας, αργότερα που θα δίνω σκονη σίγουρα θα πάρω thanks!

Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ βραστηρα και με αναστάτωσαν αυτά που διάβασα εδώ, μίλησα χτες με τον παιδίατρο μας και με χαλάρωσε αρκετά. Μου είπε ότι στην Αθήνα τουλάχιστον που είμαστε εμείς, το νερό είναι τόσο χλωριομενο που δεν υπάρχει σοβαρό θέμα με τα άλατα. Μου ειπε ότι αν καθαρίζω αρκετά συχνά το βραστηρα, μένουν ελάχιστα άλατα τα οποία δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέμα και από εκεί και πέρα αν νοιωθω εγώ πιο καλά, να το βράζω με ανοιχτό καπάκι για να κρατά πιο πολύ ώρα ο βρασμός..εσάς παιδίατρος σας είπε ότι απαγορεύεται ο βραστηρας; γιατί ξέρω και από άλλες φίλες με μωρά που χρησιμοποιούσαν βραστηρα κανονικότατα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου τι κάνετε; Εχουμε λιγες μέρες που γίναμε 2 μηνών κ πάμε βουρ για τον τρίτο.. Θέλω να ρωτησω πόσες ώρες κοιμούνται τα νινακια σας; επίσης μπρούμυτα καθονται; εμας κλαίει πολύ κ δεν θέλει ν καθήσει, μονο στην αγκαλιά.. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ βραστηρα και με αναστάτωσαν αυτά που διάβασα εδώ, μίλησα χτες με τον παιδίατρο μας και με χαλάρωσε αρκετά. Μου είπε ότι στην Αθήνα τουλάχιστον που είμαστε εμείς, το νερό είναι τόσο χλωριομενο που δεν υπάρχει σοβαρό θέμα με τα άλατα. Μου ειπε ότι αν καθαρίζω αρκετά συχνά το βραστηρα, μένουν ελάχιστα άλατα τα οποία δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέμα και από εκεί και πέρα αν νοιωθω εγώ πιο καλά, να το βράζω με ανοιχτό καπάκι για να κρατά πιο πολύ ώρα ο βρασμός..εσάς παιδίατρος σας είπε ότι απαγορεύεται ο βραστηρας; γιατί ξέρω και από άλλες φίλες με μωρά που χρησιμοποιούσαν βραστηρα κανονικότατα.

Κι εμάς ακριβώς τα ίδια μας είχε πει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε;;

Εμείς παιδευόμαστε με κολικούς. Καταλήξαμε στο Frisolac ac και στο infacolic.

Εκεί που φσινόταν πως τα πράγματα  πάνε καλά,άρχισε δύο μέρες τώρα και κλαίει πααααρα πολύ.

Ενημέρωσα την παιδίατρο και μου λέει πως αυτό είναι το πιο δυνστό γάλα και με αυτό θα προχωρήσουμε. "Αν και για το συγκεκριμένο παιδί δεν ξέρω αν είναι κολικοί."

Τα πήρα κρανίο, γιατί το έχει δει 4 φορές για 20 λεπτά και κατέληξε σε συμπέρασμα. Στην τρίτη επίσκεψη μου είχε πει ότι ξέρει να διαχειρίζεται την μανα του...

Εσείς τί αγωγή σας εχει δώσει ο παιιδίατρος για τους κολικούς;

4/10 γίνεται 3 μηνών. Θα σταματήσουν οι κολικοί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , chara14 είπε:

Τι κανετε;;

Εμείς παιδευόμαστε με κολικούς. Καταλήξαμε στο Frisolac ac και στο infacolic.

Εκεί που φσινόταν πως τα πράγματα  πάνε καλά,άρχισε δύο μέρες τώρα και κλαίει πααααρα πολύ.

Ενημέρωσα την παιδίατρο και μου λέει πως αυτό είναι το πιο δυνστό γάλα και με αυτό θα προχωρήσουμε. "Αν και για το συγκεκριμένο παιδί δεν ξέρω αν είναι κολικοί."

Τα πήρα κρανίο, γιατί το έχει δει 4 φορές για 20 λεπτά και κατέληξε σε συμπέρασμα. Στην τρίτη επίσκεψη μου είχε πει ότι ξέρει να διαχειρίζεται την μανα του...

Εσείς τί αγωγή σας εχει δώσει ο παιιδίατρος για τους κολικούς;

4/10 γίνεται 3 μηνών. Θα σταματήσουν οι κολικοί;

Αγωγή για τους κολικούς δεν υπάρχει δίνουν μόνο προβιοτικες σταγόνες Κ γάλα συνήθως αντιαλεργικοαν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα  Κ ειδικο μπιμπερο που βοηθάει να μην περνει αέρα το μωρό όταν ρουφαει .. Αν αλλάζεις συχνά γάλατα το πρόβλημα θα επιμένει γιατί το έντερο του παιδιού δεν θα προλαβαίνει να συνηθίσει. 

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι μήπως είναι παλινδρόμηση κρυφή Κ όχι κολικοί. Η κρυφή παλινδρόμηση δημιουργεί Κ αυτή πόνους Κ κλάμα στο παιδί . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , chara14 είπε:

Τι κανετε;;

Εμείς παιδευόμαστε με κολικούς. Καταλήξαμε στο Frisolac ac και στο infacolic.

Εκεί που φσινόταν πως τα πράγματα  πάνε καλά,άρχισε δύο μέρες τώρα και κλαίει πααααρα πολύ.

Ενημέρωσα την παιδίατρο και μου λέει πως αυτό είναι το πιο δυνστό γάλα και με αυτό θα προχωρήσουμε. "Αν και για το συγκεκριμένο παιδί δεν ξέρω αν είναι κολικοί."

Τα πήρα κρανίο, γιατί το έχει δει 4 φορές για 20 λεπτά και κατέληξε σε συμπέρασμα. Στην τρίτη επίσκεψη μου είχε πει ότι ξέρει να διαχειρίζεται την μανα του...

Εσείς τί αγωγή σας εχει δώσει ο παιιδίατρος για τους κολικούς;

4/10 γίνεται 3 μηνών. Θα σταματήσουν οι κολικοί;

Σας τράβηξε πολύ ε; βρε το φουκαριαρικο... εμάς infacolic μας είχε δώσει αλλά την περάσαμε χωρίς βοήθεια τη φάση με τους κολικούς. Εμείς 19 του μήνα μπαίνουμε στον 4 και πλέον δεν έχουν σχεδόν καθόλου.. έχουν αέρια ακόμα αρκετά - έχουν πολύ πλάκα με αυτό - αλλά καμία σχέση με τους κολικούς που ξέραμε..

Καλά, είναι διάγνωση να πει ότι ο μπέμπης ξέρει να σε διαχειρίζεται; επίτηδες δλδ κάνει ότι πονάει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , linaa είπε:

Αγωγή για τους κολικούς δεν υπάρχει δίνουν μόνο προβιοτικες σταγόνες Κ γάλα συνήθως αντιαλεργικοαν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα  Κ ειδικο μπιμπερο που βοηθάει να μην περνει αέρα το μωρό όταν ρουφαει .. Αν αλλάζεις συχνά γάλατα το πρόβλημα θα επιμένει γιατί το έντερο του παιδιού δεν θα προλαβαίνει να συνηθίσει. 

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι μήπως είναι παλινδρόμηση κρυφή Κ όχι κολικοί. Η κρυφή παλινδρόμηση δημιουργεί Κ αυτή πόνους Κ κλάμα στο παιδί . 

Εχουμε αλλάξει 3 γάλατα.

Προβιοτικές σταγόνες ξεκίνησε με το τελευταίο γάλα

Απλά βλέπω μια αδιαφορία εκ μέρους της παιδιάτρου.

πρίν από 44 λεπτά , LeneL είπε:

Σας τράβηξε πολύ ε; βρε το φουκαριαρικο... εμάς infacolic μας είχε δώσει αλλά την περάσαμε χωρίς βοήθεια τη φάση με τους κολικούς. Εμείς 19 του μήνα μπαίνουμε στον 4 και πλέον δεν έχουν σχεδόν καθόλου.. έχουν αέρια ακόμα αρκετά - έχουν πολύ πλάκα με αυτό - αλλά καμία σχέση με τους κολικούς που ξέραμε..

Καλά, είναι διάγνωση να πει ότι ο μπέμπης ξέρει να σε διαχειρίζεται; επίτηδες δλδ κάνει ότι πονάει;

Ξεκίνησαν οι κολικοί στον 1,5 μήνα και τώρα είναι 2,5.. θα σταματήσουν τον 3ο μήνα; σίγουρα;

Μπράβο τα ζουζούνια σου!!!!

Όταν μου είπε την " ιατρική διάγνωση" μου ήρθε να την βρίσω...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Τι κανετε;;

Εμείς παιδευόμαστε με κολικούς. Καταλήξαμε στο Frisolac ac και στο infacolic.

Εκεί που φσινόταν πως τα πράγματα  πάνε καλά,άρχισε δύο μέρες τώρα και κλαίει πααααρα πολύ.

Ενημέρωσα την παιδίατρο και μου λέει πως αυτό είναι το πιο δυνστό γάλα και με αυτό θα προχωρήσουμε. "Αν και για το συγκεκριμένο παιδί δεν ξέρω αν είναι κολικοί."

Τα πήρα κρανίο, γιατί το έχει δει 4 φορές για 20 λεπτά και κατέληξε σε συμπέρασμα. Στην τρίτη επίσκεψη μου είχε πει ότι ξέρει να διαχειρίζεται την μανα του...

Εσείς τί αγωγή σας εχει δώσει ο παιιδίατρος για τους κολικούς;

4/10 γίνεται 3 μηνών. Θα σταματήσουν οι κολικοί;

Κορίτσι μου εμείς είχαμε δύο μήνες ασταμάτητα το βράδυ να κοιμόμουν μια ώρα με διαλείμματα με το ζόρι εγώ το έχω ξαναγράψει με βοήθησε πάρα πολύ το colimil plus είναι χαμομήλι με βάλσαμο κ ένα γεύμα που της δίνω το βράδυ μου έγραψε το nan sensitive γάλα κ ξέρω κ από φίλες μου ότι βοηθάει πολύ..επίσης όταν το έχεις αγκαλιά δοκίμασε την κίνηση πάνω κάτω σαν να λυγιζεις τα γόνατα είναι σαν να αιωρούνται κ βοηθάει στους κολικούς..βέβαια μετά νιώθεις ότι έχεις ξετιναχτει στο γυμναστήριο εσύ..αλλά τουλάχιστον δεμένα έτσι ηρεμούσε..

πρίν από 1 λεπτό , Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου εμείς είχαμε δύο μήνες ασταμάτητα το βράδυ να κοιμόμουν μια ώρα με διαλείμματα με το ζόρι εγώ το έχω ξαναγράψει με βοήθησε πάρα πολύ το colimil plus είναι χαμομήλι με βάλσαμο κ ένα γεύμα που της δίνω το βράδυ μου έγραψε το nan sensitive γάλα κ ξέρω κ από φίλες μου ότι βοηθάει πολύ..επίσης όταν το έχεις αγκαλιά δοκίμασε την κίνηση πάνω κάτω σαν να λυγιζεις τα γόνατα είναι σαν να αιωρούνται κ βοηθάει στους κολικούς..βέβαια μετά νιώθεις ότι έχεις ξετιναχτει στο γυμναστήριο εσύ..αλλά τουλάχιστον δεμένα έτσι ηρεμούσε..

Επίσης..να αλλάξεις παιδίατρο.. υποτίθεται ότι πρέπει να σου δίνει την αίσθηση ασφάλειας κ να σε ηρεμεί κ όχι να λέει αερολογιες...τόσο μωρό ο μπέμπης σε καμία περίπτωση δεν αντιλαμβάνεται έτσι ώστε να σε κάνει ότι θέλει απλά πονάει η ψυχούλα κ δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σου το δείξει...υπομονηηηη θα περάσει που θα πάει..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Εχουμε αλλάξει 3 γάλατα.

Προβιοτικές σταγόνες ξεκίνησε με το τελευταίο γάλα

Απλά βλέπω μια αδιαφορία εκ μέρους της παιδιάτρου.

Ξεκίνησαν οι κολικοί στον 1,5 μήνα και τώρα είναι 2,5.. θα σταματήσουν τον 3ο μήνα; σίγουρα;

Μπράβο τα ζουζούνια σου!!!!

Όταν μου είπε την " ιατρική διάγνωση" μου ήρθε να την βρίσω...

Άλλαξε παιδίατρο αν βέβαια υπάρχει άλλος . Κριμα σας ταλαιπωρήσε . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου εμείς είχαμε δύο μήνες ασταμάτητα το βράδυ να κοιμόμουν μια ώρα με διαλείμματα με το ζόρι εγώ το έχω ξαναγράψει με βοήθησε πάρα πολύ το colimil plus είναι χαμομήλι με βάλσαμο κ ένα γεύμα που της δίνω το βράδυ μου έγραψε το nan sensitive γάλα κ ξέρω κ από φίλες μου ότι βοηθάει πολύ..επίσης όταν το έχεις αγκαλιά δοκίμασε την κίνηση πάνω κάτω σαν να λυγιζεις τα γόνατα είναι σαν να αιωρούνται κ βοηθάει στους κολικούς..βέβαια μετά νιώθεις ότι έχεις ξετιναχτει στο γυμναστήριο εσύ..αλλά τουλάχιστον δεμένα έτσι ηρεμούσε..

Επίσης..να αλλάξεις παιδίατρο.. υποτίθεται ότι πρέπει να σου δίνει την αίσθηση ασφάλειας κ να σε ηρεμεί κ όχι να λέει αερολογιες...τόσο μωρό ο μπέμπης σε καμία περίπτωση δεν αντιλαμβάνεται έτσι ώστε να σε κάνει ότι θέλει απλά πονάει η ψυχούλα κ δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σου το δείξει...υπομονηηηη θα περάσει που θα πάει..

Του δίνω infacolic και Bio Gaia.

Να του δωσω και colimil plus ή να διακόψω  αυτα που του δινω και να δωσω colimil plus αποκλειστικά;

Σημερα πλάνταξε. Το βραδυ εφαγε μονο 10 ml και μετα τον πηρε ο υπνος. Και σου λεει η αλλη μετα αερολογιες.Δεν εχω και πολλες επιλογες παιδιάτρου στην επαρχία...

Εμεις απο nan optipro πηγαμε σε nan comfort, frezy lac ac, frisolac ac και μου είπε να του βαζω όχι βραστο νερό ,αλλά να του φτιάχνω χαμομηλι, γιατι δυσκολευοταν να τα κανει. Η δυσκοιλιοτητα περασε, το τσιριγμα απο κολικους ομως επέστρεψε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Εχουμε αλλάξει 3 γάλατα.

Προβιοτικές σταγόνες ξεκίνησε με το τελευταίο γάλα

Απλά βλέπω μια αδιαφορία εκ μέρους της παιδιάτρου.

Ξεκίνησαν οι κολικοί στον 1,5 μήνα και τώρα είναι 2,5.. θα σταματήσουν τον 3ο μήνα; σίγουρα;

Μπράβο τα ζουζούνια σου!!!!

Όταν μου είπε την " ιατρική διάγνωση" μου ήρθε να την βρίσω...

Εμείς σήμερα μπήκαμε στον τέταρτο. Όλο τον τρίτο μήνα είχαν απλώς κάποιες ενοχλήσεις που και που. Καμία σχέση με αυτό που γίνεται στην αρχή δλδ που έχεις κάθε μέρα κλάματα και πόνους και τέτοια! Υπομονή, υπάρχει φως στο τούνελ... μέχρι να αρχίσουν τα δόντια δλδ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εμείς σήμερα μπήκαμε στον τέταρτο. Όλο τον τρίτο μήνα είχαν απλώς κάποιες ενοχλήσεις που και που. Καμία σχέση με αυτό που γίνεται στην αρχή δλδ που έχεις κάθε μέρα κλάματα και πόνους και τέτοια! Υπομονή, υπάρχει φως στο τούνελ... μέχρι να αρχίσουν τα δόντια δλδ!

Χαχα!!

Να είσαι καλά!

Του άλλαξα και τα μπιμπερό, πήρα αυτά για τους κολικούς (Dr. Br....).

Είναι καλύτερα, ρίχνει και κάτι χαμόγελα! Τουλάχιστον δεν τσιρίζει από τον πόνο, μόνο γκρίνια.

Kαι το συζητήσαμε με τον μικρό και αποφασίσαμε να αλλάξει παιδίατρο. Αν δεν παίρνει στα σοβαρά τα συμπτώματα του παιδιού και τα αποδίδει αλλού, δεν θα τον παιδέψω άλλο. Και σε κάθε επίσκεψη να ακούω από μια βλακεία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2023 at 2:30 ΠΜ, chara14 είπε:

Του δίνω infacolic και Bio Gaia.

Να του δωσω και colimil plus ή να διακόψω  αυτα που του δινω και να δωσω colimil plus αποκλειστικά;

Σημερα πλάνταξε. Το βραδυ εφαγε μονο 10 ml και μετα τον πηρε ο υπνος. Και σου λεει η αλλη μετα αερολογιες.Δεν εχω και πολλες επιλογες παιδιάτρου στην επαρχία...

Εμεις απο nan optipro πηγαμε σε nan comfort, frezy lac ac, frisolac ac και μου είπε να του βαζω όχι βραστο νερό ,αλλά να του φτιάχνω χαμομηλι, γιατι δυσκολευοταν να τα κανει. Η δυσκοιλιοτητα περασε, το τσιριγμα απο κολικους ομως επέστρεψε.

Εγώ της έδινα πρωί βράδυ το colimil σε εμένα βοήθησε αλλά τι να σου πω το κάθε παιδί είναι κ διαφορετικό νομίζω τελικά ότι απλά πρέπει να περάσει ο χρόνος που κρατάνε οι κολικοί σε κάθε παιδί κ ότι όλα αυτά απλά απαλύνουν λίγο τον πόνο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2023 at 11:29 ΠΜ, chara14 είπε:

Χαχα!!

Να είσαι καλά!

Του άλλαξα και τα μπιμπερό, πήρα αυτά για τους κολικούς (Dr. Br....).

Είναι καλύτερα, ρίχνει και κάτι χαμόγελα! Τουλάχιστον δεν τσιρίζει από τον πόνο, μόνο γκρίνια.

Kαι το συζητήσαμε με τον μικρό και αποφασίσαμε να αλλάξει παιδίατρο. Αν δεν παίρνει στα σοβαρά τα συμπτώματα του παιδιού και τα αποδίδει αλλού, δεν θα τον παιδέψω άλλο. Και σε κάθε επίσκεψη να ακούω από μια βλακεία.

Και πολύ καλά θα κάνεις! Πρέπει να νοιώσεις ασφάλεια με τον παιδίατρο σου. Κι εσύ και το μικρακι σου!😉

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2023 at 9:11 ΜΜ, minnie26 είπε:

@Maria Ad εμείς βράζουμε νερό εμφιαλωμένο η φίλτρου σ ηλεκτρικό μπρίκι κ έπειτα το αφήνουμε να κρυώσει( να φτάσει στη θερμοκρασία που είναι έτοιμο να πιει τ μωρό τ γάλα, δλδ 37εβδ..) αφού κρυώσει τ βάζουμε σ ένα θερμό ! Όποτε όταν θελουμε να κάνουμε γάλα βάζουμε κατευθείαν το νερό κ τη σκομη… ένα 24ωρο σ κρατάει ζεστό τ νερό !

Δηλαδή στο κρατάει δηλαδή το χλιαρό τόσες ώρες ε???Δεν το περίμενα να γίνεται,θα το δοκιμάσω να ξέρω εννοείται πάλι για ώρα ανάγκης ευχαριστώ!Τι κάνουν τα μικρούλια σου??Ακόμα Ελλάδα είστε??

On 15/9/2023 at 7:24 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Μαράκι μου καλησπέρα!εγώ της δίνω ένα μπουκάλι σκόνη το βράδυ αλλά επειδή είναι φουλ λαίμαργη κ ξεσηκώνει τον κόσμο άκου τι κάνω βρα ζω νερό να αποστειρωθει κ γεμίζω το θερμό κ κρατάω κ κάποιο να κρυώσει εντελώς κ το ρίχνω σε ένα αποστειρωμενο μπιμπερο μεγαλο οπότε έχω αποστειρωμενο κ κρύο κ ζεστό..όταν έρθει η ώρα βάζω αν δώσω 120 ας πούμε 60 κρύο κ 60 ζεστό κ μου κάνουν την απόλυτη θερμοκρασία😜

Κορίτσια πείτε μου κάτι άλλο επειδή η μικρή σταμάτησε να μου θηλάζει επειδή νευριαζεται να ρουφήξει κ είναι ανυπόμονη βγάζω με το θηλαστρο κ το βράδυ δίνω ένα σκόνη για να κοιμάται περισσότερο...

Έλα όμως που όταν το μπουκάλι τελειώσει ουρλιάζει απαρηγόρητη...μέχρι 180 έφτασα να της δώσω σε ένα γεύμα κ η γιατρός μου είπε πως δεν κάνει να δίνω τόσο πολύ..εσείς πόσο δίνετε κ κάθε πόσες ώρες?

Α πολύ καλό αυτό με το ζεστό κ κρύο!Πιο γρήγορο απ όλα.Καλυτερο νομίζω για γρήγορη λύση! Σκονη γενικά δεν δίνω γιατί πλέον εδώ και μια βδομάδα περίπου μου κοιμάται το βράδυ.Μπορει να αργεί καποιεςμερες γιατί πονάει ακόμα η κοιλιά της ,αλλά μετά κοιμάται ώρες, εγώ την ξυπνάω για να φάει αλλιώς δεν ξέρω....Μέχρι το πρωί νωρίς βέβαια που είναι το στάνταρ που την ενοχλούν τα αέρια που δεν βγαίνουν κ εύκολα...

Σοβαρά δεν θηλάζει έτσι στα καλά καθούμενα????Δηλαδή αν την βάλεις στο στήθος κ την αφήσεις λίγο να παλέψει, δεν θα πιάσει κάποια στιγμή από την πείνα???Θα βγάζεις συνέχεια με το θήλαστρο δηλαδή?Εγώ όταν βγάζω με το θήλαστρο κάποιες φορεςπινει από 120 μέχρι 150 περίπου...Και όντως όταν την σηκώνω μετά να ρεφτει πάει να κλάψει λίγο αλλά σταματάει..Αν περνούσε κιαλο να ζητούσε μετά να φάει νωρίτερα λέω.Δεν το κάνει όμως.. Οπότε μπορεί όντως εκείνη την στιγμή να μην καταλαβαίνουν τι τρώνε τόσο γρήγορα...

On 17/9/2023 at 3:44 ΜΜ, LeneL είπε:

Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ βραστηρα και με αναστάτωσαν αυτά που διάβασα εδώ, μίλησα χτες με τον παιδίατρο μας και με χαλάρωσε αρκετά. Μου είπε ότι στην Αθήνα τουλάχιστον που είμαστε εμείς, το νερό είναι τόσο χλωριομενο που δεν υπάρχει σοβαρό θέμα με τα άλατα. Μου ειπε ότι αν καθαρίζω αρκετά συχνά το βραστηρα, μένουν ελάχιστα άλατα τα οποία δεν μπορούν να δημιουργήσουν θέμα και από εκεί και πέρα αν νοιωθω εγώ πιο καλά, να το βράζω με ανοιχτό καπάκι για να κρατά πιο πολύ ώρα ο βρασμός..εσάς παιδίατρος σας είπε ότι απαγορεύεται ο βραστηρας; γιατί ξέρω και από άλλες φίλες με μωρά που χρησιμοποιούσαν βραστηρα κανονικότατα.

Κ εγώ ξέρω από πολύ κόσμο ότι χρησιμοποίησε βραστηρα..Εγώ θηλάζω και δεν ρώτησα την παιδίατρο να σου πω την αλήθεια. Αλλά αν χρειαστεί πάλι έτσι για λίγες φορές δεν μου είναι το ίδιο κόπος να το βράσω σε κατσαρόλα, όπως εσάς που το κάνετε συνέχεια....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...