Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 17/9/2023 at 8:43 ΜΜ, Tintin είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Εχουμε λιγες μέρες που γίναμε 2 μηνών κ πάμε βουρ για τον τρίτο.. Θέλω να ρωτησω πόσες ώρες κοιμούνται τα νινακια σας; επίσης μπρούμυτα καθονται; εμας κλαίει πολύ κ δεν θέλει ν καθήσει, μονο στην αγκαλιά.. 

Εμείς είμαστε 11 εβδομάδων.Εχω μπερδευτεί κιόλας, πως μετράτε τους μήνες όλες, όταν φτάνει την ίδια μέρα γέννησης?? Εμένα κορίτσι μου κοιμάται εδώ και μια βδομάδα περίπου πιο πολύ.Εχουμε ακόμα πονακια κ αργεί να κοιμηθεί.Μπορει πχ να κοιμηθεί 1 μισή το βράδυ και μετά με τα διαλείμματα φαγητού κλπ μπορεί να κοιμάται και μέχρι 12 ,1 το μεσημέρι..Εσένα πόσο κοιμάται???

Επίσης ζοριζοταν με το μπρούμυτα στην αρχή.Καθε μέρα κ καλύτερα όμως,κάθεται λίγο προσπαθεί στην αρχή δεν κλαίει αμέσως.Ολα έτσι κάνουν.Βαλτην για λίγο έστω δευτερολεπτα κ ας κλαίει αλλιώς δεν θα συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Εμείς είμαστε 11 εβδομάδων.Εχω μπερδευτεί κιόλας, πως μετράτε τους μήνες όλες, όταν φτάνει την ίδια μέρα γέννησης?? Εμένα κορίτσι μου κοιμάται εδώ και μια βδομάδα περίπου πιο πολύ.Εχουμε ακόμα πονακια κ αργεί να κοιμηθεί.Μπορει πχ να κοιμηθεί 1 μισή το βράδυ και μετά με τα διαλείμματα φαγητού κλπ μπορεί να κοιμάται και μέχρι 12 ,1 το μεσημέρι..Εσένα πόσο κοιμάται???

Επίσης ζοριζοταν με το μπρούμυτα στην αρχή.Καθε μέρα κ καλύτερα όμως,κάθεται λίγο προσπαθεί στην αρχή δεν κλαίει αμέσως.Ολα έτσι κάνουν.Βαλτην για λίγο έστω δευτερολεπτα κ ας κλαίει αλλιώς δεν θα συνηθίσει.

Εμείς κοιμομαστε κ βράδυ αλλά περισότερο κοιμάται το πρωί.. Με το μπρούμυτα δεν το εχουμε.. Κλαίει με το που την βάζουμε κ δεν ηρεμεί αν δεν την σηκωσω.. (Στην αγκαλια πιανει το μπρουμυτα; μονο ετσι καθεται) 2 μηνών έγινε στους 2 μηνες απ την ημερομηνία γέννησης που κάναμε κ το πρώτο εμβόλιο.. Μας τα γράφει ο παιδίατρος αυτά γ αυτό το γνωρίζω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Εμείς κοιμομαστε κ βράδυ αλλά περισότερο κοιμάται το πρωί.. Με το μπρούμυτα δεν το εχουμε.. Κλαίει με το που την βάζουμε κ δεν ηρεμεί αν δεν την σηκωσω.. (Στην αγκαλια πιανει το μπρουμυτα; μονο ετσι καθεται) 2 μηνών έγινε στους 2 μηνες απ την ημερομηνία γέννησης που κάναμε κ το πρώτο εμβόλιο.. Μας τα γράφει ο παιδίατρος αυτά γ αυτό το γνωρίζω..

Χαχαχα κ εγώ το σκέφτηκα αυτό αλλά δυστυχώς δεν είναι το ίδιο...Όλα θα τα καταφέρει το παιδί μην ανησυχείς.Εγω την άφηνα κ ας εκλαιγε,σφιγγοταν απ το ζορι της κιόλας κ σηκωνε κ κεφαλάκι.Την σηκωνα βέβαια ενα λεπτο με το ζορι δηλαδη.Ομως καθε μερα αλλαζε η αντιδραση της.Πιο μετά τους αρέσει να παίζουν μπρούμυτα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Δηλαδή στο κρατάει δηλαδή το χλιαρό τόσες ώρες ε???Δεν το περίμενα να γίνεται,θα το δοκιμάσω να ξέρω εννοείται πάλι για ώρα ανάγκης ευχαριστώ!Τι κάνουν τα μικρούλια σου??Ακόμα Ελλάδα είστε??

Α πολύ καλό αυτό με το ζεστό κ κρύο!Πιο γρήγορο απ όλα.Καλυτερο νομίζω για γρήγορη λύση! Σκονη γενικά δεν δίνω γιατί πλέον εδώ και μια βδομάδα περίπου μου κοιμάται το βράδυ.Μπορει να αργεί καποιεςμερες γιατί πονάει ακόμα η κοιλιά της ,αλλά μετά κοιμάται ώρες, εγώ την ξυπνάω για να φάει αλλιώς δεν ξέρω....Μέχρι το πρωί νωρίς βέβαια που είναι το στάνταρ που την ενοχλούν τα αέρια που δεν βγαίνουν κ εύκολα...

Σοβαρά δεν θηλάζει έτσι στα καλά καθούμενα????Δηλαδή αν την βάλεις στο στήθος κ την αφήσεις λίγο να παλέψει, δεν θα πιάσει κάποια στιγμή από την πείνα???Θα βγάζεις συνέχεια με το θήλαστρο δηλαδή?Εγώ όταν βγάζω με το θήλαστρο κάποιες φορεςπινει από 120 μέχρι 150 περίπου...Και όντως όταν την σηκώνω μετά να ρεφτει πάει να κλάψει λίγο αλλά σταματάει..Αν περνούσε κιαλο να ζητούσε μετά να φάει νωρίτερα λέω.Δεν το κάνει όμως.. Οπότε μπορεί όντως εκείνη την στιγμή να μην καταλαβαίνουν τι τρώνε τόσο γρήγορα...

Κ εγώ ξέρω από πολύ κόσμο ότι χρησιμοποίησε βραστηρα..Εγώ θηλάζω και δεν ρώτησα την παιδίατρο να σου πω την αλήθεια. Αλλά αν χρειαστεί πάλι έτσι για λίγες φορές δεν μου είναι το ίδιο κόπος να το βράσω σε κατσαρόλα, όπως εσάς που το κάνετε συνέχεια....

Ναι στα ξαφνικά δεν θέλει κ καταλαβαίνω ότι επειδή το μπουκάλι ρέει θέλει έτσι κ όχι να κουράζεται με το να ρουφάει στο στήθος...παράξενο παιδί..οπότε όλη μέρα είμαι με το θηλαστρο αλλά δεν μπορώ να βγάλω πάνω από 4 γεύματα των 120ml οπότε 2 γεύματα αναγκαστικά σκόνη...

Ρε κορίτσια μου πείτε μου κάτι άλλο...το αληθωρισμα που με ανησυχεί το έχουν κ εσάς τα μικρούλα???η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό μέχρι τον τέταρτο μήνα αλλά εγώ το σκέφτομαι κάθε μέρα όταν την βλέπω κάποιες στιγμές να το κάνει .

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Ναι στα ξαφνικά δεν θέλει κ καταλαβαίνω ότι επειδή το μπουκάλι ρέει θέλει έτσι κ όχι να κουράζεται με το να ρουφάει στο στήθος...παράξενο παιδί..οπότε όλη μέρα είμαι με το θηλαστρο αλλά δεν μπορώ να βγάλω πάνω από 4 γεύματα των 120ml οπότε 2 γεύματα αναγκαστικά σκόνη...

Ρε κορίτσια μου πείτε μου κάτι άλλο...το αληθωρισμα που με ανησυχεί το έχουν κ εσάς τα μικρούλα???η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό μέχρι τον τέταρτο μήνα αλλά εγώ το σκέφτομαι κάθε μέρα όταν την βλέπω κάποιες στιγμές να το κάνει .

Όχι μωρέ δεν είναι παράξενο παιδί είναι λογικό, το έχω ακούσει κ από άλλες μαμάδες αυτό,λόγω ευκολίας το ζητάνε μετά...Αν βλέπεις δηλαδή ότι όλη μέρα με τα 120 ml πεινάει πολύ μετά κ δεν χορταίνει ρε συ κακό είναι να δίνεις κ κανένα συμπλήρωμα λίγο ακόμα?Ειναι τοσο αυστηρη η παιδιατρος ?Κ εμένα σήμερα 2 γεύματα δεν έφαγε καλά στο στήθος, κοιμήθηκε κ την επόμενη πονούσε κ έκλαιγε πάλι κ ξανασβησε στο στήθος κατευθείαν.Μετα έδωσα απ το θήλαστρο που είχα κρατήσει, γιατί πήρα ενα φάρμακο κ ειχα αντλησει κ  ήπιε 170 ml.Την άφησα γιατί καταλάβαινα ότι δεν είχε φάει καλά πιο πριν κ το βρίσκει κ εύκολο,αυτό που λες..Δεν νομίζω να το ξανακάνε στα καπάκια αυτό βέβαια...

Το αλληθώρισμα το έχω διαβάσει σε πολλά ιατρικά sites. Οι παιδίατροι ξέρουν καλύτερα μην ανησυχείς. Πάρε κ καμία άλλη άποψη αν μπορείς κ ανησυχείς πολύ να ηρεμήσεις ίσως...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια!!Πως είστε?Πως είναι τα μωράκια σας???Κοιμούνται?Εμένα κοιμάται αργά μετά τις 12 ,μπορεί κ στις 2 άλλες φορές άμα κλαίει, έχουν αρχίσει να πονάνε κ τα ούλα της δυστυχώς...Ξυπνάμε για να φάμε κ να αλλάξουμε κ γενικά συνεχίζει υπνο μέχρι 12 και το μεσημερι....Το ερώτημα μου είναι εσείς τα ξυπνάτε για να φάνε σε συγκεκριμένη ώρα???Τηρείτε δηλαδή ακόμα κάποιο στάνταρ 3ωρο ,4ωρο ξέρω γω....Τώρα τελευταία εγώ το βράδυ την ξυπνούσα στις 4μιση ώρες φαγητού αλλα δεν πολυετρωγε κ κάποιες φορές τις χαλάω τον ύπνο κ μετά μας παίρνει κ 2ωρο να ξανακοιμηθει.. Τις τελευταίες μέρες την άφησα κ 5 κ 6 ώρες κενό κ έφαγε πιο πολύ κ ξανακομηθηκε κ πιο γρήγορα..Θα πάω κ παιδίατρο μες τη βδομάδα για το 2ο εμβόλιο και θα την ρωτήσω βέβαια κ για το ωράριο φαγητού.Αλλα για πείτε ρε κορίτσια γιατί μου έχουν πει οι απόψεις διίστανται,εσείς τι κάνετε???Η μάνα μου λεει να μην της χαλάω τον ύπνο, αλλά δεν θα κλάψει ποτέ για να φάει μονη της κ στις 7 ώρες!και εγω δεν νιώθω καλά να το κάνω αυτό μου φαίνεται νωρίς.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ! Έχω να σας γράψω πολύ καιρό γιατί δεν προλαβαίνω με τ μικρά ζουζούνια ! Έφυγε κ ο άντρας μου πριν λίγες μέρες κ είμαι μόνη με τε δίδυμα όποτε καταλαβαίνετε !!! 
 Εκεις είμαστε καλά , γίναμε 3ων μηνών αντράκια !! Αναπτυσσόμαστε πολύ καλά , έχουμε κάνει κ δυο εμβόλια κ ένα πόσιμο τ καθένα … είμαστε πιο ψηλοί απ τ μ.ο.! Γενικά είναι ήσυχα μωράκια και τα δυο .. κλαίνε μόνο όταν έχουν πονάκια για να κάνουν κακά η όταν θέλουν να φάνε… 

@Maria Ad επειδή κ οι δικοί μ (συγκεκριμένα ο ένας ) κλείνει μερικές φορές και 8 ώρες ύπνου η παιδίατρος μας είπε να μη τ ξυπνάμε … ο ύπνος είναι ιερός κ θα ξυπνήσουν απ μονα τους όταν θέλουν να φάνε .. απ τη στιγμή που αναπτύσσονται μια χαρά δε μας πειράζει , ας κοιμούνται !! Ποσό είναι τ μπεμπακι σου τώρα ; Θηλάζεις αποκλειστικά είπαμε ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Γεια σας κορίτσια ! Έχω να σας γράψω πολύ καιρό γιατί δεν προλαβαίνω με τ μικρά ζουζούνια ! Έφυγε κ ο άντρας μου πριν λίγες μέρες κ είμαι μόνη με τε δίδυμα όποτε καταλαβαίνετε !!! 
 Εκεις είμαστε καλά , γίναμε 3ων μηνών αντράκια !! Αναπτυσσόμαστε πολύ καλά , έχουμε κάνει κ δυο εμβόλια κ ένα πόσιμο τ καθένα … είμαστε πιο ψηλοί απ τ μ.ο.! Γενικά είναι ήσυχα μωράκια και τα δυο .. κλαίνε μόνο όταν έχουν πονάκια για να κάνουν κακά η όταν θέλουν να φάνε… 

@Maria Ad επειδή κ οι δικοί μ (συγκεκριμένα ο ένας ) κλείνει μερικές φορές και 8 ώρες ύπνου η παιδίατρος μας είπε να μη τ ξυπνάμε … ο ύπνος είναι ιερός κ θα ξυπνήσουν απ μονα τους όταν θέλουν να φάνε .. απ τη στιγμή που αναπτύσσονται μια χαρά δε μας πειράζει , ας κοιμούνται !! Ποσό είναι τ μπεμπακι σου τώρα ; Θηλάζεις αποκλειστικά είπαμε ; 

Τέλεια τα πανε αντρακια σου κ πόσο τέλεια που είναι ήσυχα.. Πως τα καταφερνεις με δυο ρε συ μόνη???Τουλάχιστον λες κοιμάστε κ εσείς σημαντικό! Εμείς κλαίμε αυτή τη βδομάδα σχεδόν όλη μέρα απ τα ούλα κυρίως!Οι κολικοι σταμάτησαν μόνο κάποιες φορές τα αέρια την ταλαιπωρούν μέχρι να βγουν για λίγο...Αλλά κάποιες φορές είναι σαν να είχα 3 παιδιά, ούτε να φάω δεν προλαβαίνω.... σε 4 μέρες κλείνει τους 3 μήνες.. 

Εσύ τ αφήνεις να κοιμηθουν δηλαδή κ τα πήγαν μια χαρά από ανάπτυξη..Οπότε να μην ανησυχώ τόσο.Είναι που δεν πήγα κ καθολου παιδίατρο κ δεν μπορούσα ούτε να τη ζυγίσω.Εμενα ήταν στις 5 Σεπτέμβρη 2 μηνών όταν κάναμε το 1ο εμβόλιο κ ζύγιζε περίπου 5400 κ ήταν 60 εκατοστά.Τωρα καταλαβαίνω ότι ψήλωσε κυρίως κ από κιλά δεν ξέρω πόσο είναι το φυσιολογικό να πάρουν σε περίπου ένα μήνα???Εσύ θυμάσαι πόσο σου πήρα σ αυτό το μήνα???Ναι θηλάζω κ αραιά κ που τις δίνω κ σκόνη απ την ανασφάλεια μου συνεχώς αν φτάνει το γάλα ή κάποιες φορές κοιμάται στο στήθος κ δεν τρώει με τίποτα ενώ όταν την σηκώνω ξυπνάει. Κάνουμε κ 1 ώρα να φάμε κάποιες φορές ένα γεύμα.Την σηκώνω κλαίει την βάζω στήθος κοιμάται, ωραίο παιχνίδι άσε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Εμένα η παιδίατρος μου είπε (επειδή κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό) μέχρι τον 3μηνα να την αφήνω μέχρι 4 ώρες να κοιμάται μετα να την ξυπναω ήρεμα για φαγητο.. Βέβαια ξυπνάει απο μονη της κάθε τρεις ώρες οποτε δεν το εχω κανει ποτε.. Τα μωρακια μέχρι τον τρίτο θέλουμε να βάζουν γύρω στα 850γρ, αλλά απο 650 και πανω είναι καλά.. Βρε κορίτσια τα μωρά σας το πήρανε εύκολα το μπιμπερο; εγώ προσπάθησα κ δεν το θέλει, το αναγουλιαζει κ το διώχνει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Εμένα η παιδίατρος μου είπε (επειδή κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό) μέχρι τον 3μηνα να την αφήνω μέχρι 4 ώρες να κοιμάται μετα να την ξυπναω ήρεμα για φαγητο.. Βέβαια ξυπνάει απο μονη της κάθε τρεις ώρες οποτε δεν το εχω κανει ποτε.. Τα μωρακια μέχρι τον τρίτο θέλουμε να βάζουν γύρω στα 850γρ, αλλά απο 650 και πανω είναι καλά.. Βρε κορίτσια τα μωρά σας το πήρανε εύκολα το μπιμπερο; εγώ προσπάθησα κ δεν το θέλει, το αναγουλιαζει κ το διώχνει..

Δηλαδή μετά το 3μηνο σου είπε ότι μπορείς να την αφήνεις να κοιμάται παραπάνω??Αν βέβαια δεν ξυπνάει από μόνη της. 

Εγώ θηλάζω απ την αρχή με ψευδοθηλες κ νομίζω γι αυτό πίνει από μπιμπερό οποτε δίνω.Εχω κ θηλαστρο γιατί μου πέτρωνε συχνά το στήθος κ πολλές φορές το κρατάω το γαλα κ δίνω από μπιμπερο,οπότε σ αυτό δεν ξέρω τι να σου πω να βοηθήσω...

Πως τα πας με το θηλασμό???Καταλαβαίνεις να παράγεται περισσότερο γάλα τώρα?Τις δινεις σε καθε γευμα κ απο τα δυο στηθη??Και ποση ωρα περιπου θηλαζει???Συγνωμη για τον βομβαρδισμό ερωτησεων αλλα δεν εχω κ αλλη κοπελα να ρωτήσω στην ιδια φαση και Όλο άγχος έχω με αυτό το θέμα.Δεν κλαίει κ ποτέ για φαΐ, εγώ την προλαβαίνω πάντα δεν ξέρω τι γίνεται.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Maria Ad είπε:

Δηλαδή μετά το 3μηνο σου είπε ότι μπορείς να την αφήνεις να κοιμάται παραπάνω??Αν βέβαια δεν ξυπνάει από μόνη της. 

Εγώ θηλάζω απ την αρχή με ψευδοθηλες κ νομίζω γι αυτό πίνει από μπιμπερό οποτε δίνω.Εχω κ θηλαστρο γιατί μου πέτρωνε συχνά το στήθος κ πολλές φορές το κρατάω το γαλα κ δίνω από μπιμπερο,οπότε σ αυτό δεν ξέρω τι να σου πω να βοηθήσω...

Πως τα πας με το θηλασμό???Καταλαβαίνεις να παράγεται περισσότερο γάλα τώρα?Τις δινεις σε καθε γευμα κ απο τα δυο στηθη??Και ποση ωρα περιπου θηλαζει???Συγνωμη για τον βομβαρδισμό ερωτησεων αλλα δεν εχω κ αλλη κοπελα να ρωτήσω στην ιδια φαση και Όλο άγχος έχω με αυτό το θέμα.Δεν κλαίει κ ποτέ για φαΐ, εγώ την προλαβαίνω πάντα δεν ξέρω τι γίνεται.. 

Το δεξι στήθος έχει γάλα αλλά δεν το θελει.. Προσπαθώ να την βάζω έστω ενα δυο λεπτα ... Θηλάζει απ το αριστερό στήθος.. Πλεον ο θηλασμός κρατάει 5 λεπτα το πολύ 10.. Η γιατρός λέει πως κ 3 λεπτα αν το μωρο πίνει σωστα κ βάζει βαρος είναι οκ.. Γενικά εχω πολύ άγχος με το αν τρώει σωστα κ ποσο τρώει.. Τη  Ζυγιζω στο σπίτι για να ξέρω πως τα πάμε πανω κάτω.. Για μετα το τρίμηνο δεν την εχω ρωτήσει ακόμη.. Θα την ρωτησω όταν θα πάμε. Αν το μωρο δεν κλαίει κ είναι χαρούμενο μου είπε πως είναι δείγμα πως τα πραγματα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Tintin είπε:

Το δεξι στήθος έχει γάλα αλλά δεν το θελει.. Προσπαθώ να την βάζω έστω ενα δυο λεπτα ... Θηλάζει απ το αριστερό στήθος.. Πλεον ο θηλασμός κρατάει 5 λεπτα το πολύ 10.. Η γιατρός λέει πως κ 3 λεπτα αν το μωρο πίνει σωστα κ βάζει βαρος είναι οκ.. Γενικά εχω πολύ άγχος με το αν τρώει σωστα κ ποσο τρώει.. Τη  Ζυγιζω στο σπίτι για να ξέρω πως τα πάμε πανω κάτω.. Για μετα το τρίμηνο δεν την εχω ρωτήσει ακόμη.. Θα την ρωτησω όταν θα πάμε. Αν το μωρο δεν κλαίει κ είναι χαρούμενο μου είπε πως είναι δείγμα πως τα πραγματα πάνε καλά. 

Κ εγώ γι αυτό κάθομαι και 40 λεπτά και 1 ώρα.Γιατι με αγχώνει το πόσο τρώει...Τρώει με φόρα στην αρχή 15 λεπτά και μετά αρχίζει κοιμάται κ χαζοτρωει κ κλεινουμε κανενα 40 λεπτο .Με αποτέλεσμα να θέλει να νανουριζεται πάνω μου κ να σπαζεται όταν την σηκώνω κ έχω γίνει υποχείριο της χάχαχα! Έρχεται κανένας σπίτι ή πάω εγώ σε φιλους κ εξαφανιζομαι τόση ώρα κ μόνο παρέα στο τέλος δεν κάνουμε άσε.

Έχεις ζυγαριά σπίτι ε?!Τότε τα πάτε μια χαρά αφού βάζει βάρος κ στο λέει κ ο γιατρός! Γι αυτο σου ζηταει στο 3ωρο τρωει πιο λιγο αλλά πιο συχνά.Ξερει τι κανει το παιδι απο τωρα,το καλύτερο, συχνα κ πιο μικρα γευματα χαχα!Εγώ άφησα μήνα σχεδον κενό απ την παιδίατρο γι αυτο αγχώθηκα δεν έχω ζυγαριά. 

Το δεξί καλέ γιατί δεν το θέλει???Λόγω θηλης?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Maria Ad είπε:

Κ εγώ γι αυτό κάθομαι και 40 λεπτά και 1 ώρα.Γιατι με αγχώνει το πόσο τρώει...Τρώει με φόρα στην αρχή 15 λεπτά και μετά αρχίζει κοιμάται κ χαζοτρωει κ κλεινουμε κανενα 40 λεπτο .Με αποτέλεσμα να θέλει να νανουριζεται πάνω μου κ να σπαζεται όταν την σηκώνω κ έχω γίνει υποχείριο της χάχαχα! Έρχεται κανένας σπίτι ή πάω εγώ σε φιλους κ εξαφανιζομαι τόση ώρα κ μόνο παρέα στο τέλος δεν κάνουμε άσε.

Έχεις ζυγαριά σπίτι ε?!Τότε τα πάτε μια χαρά αφού βάζει βάρος κ στο λέει κ ο γιατρός! Γι αυτο σου ζηταει στο 3ωρο τρωει πιο λιγο αλλά πιο συχνά.Ξερει τι κανει το παιδι απο τωρα,το καλύτερο, συχνα κ πιο μικρα γευματα χαχα!Εγώ άφησα μήνα σχεδον κενό απ την παιδίατρο γι αυτο αγχώθηκα δεν έχω ζυγαριά. 

Το δεξί καλέ γιατί δεν το θέλει???Λόγω θηλης?

Ελα ντε.. Στην αρχή τα ήθελε και τα δυο.. Τώρα έχει ξεκάθαρη προτίμηση.. Γενικά επειδή εχω κρίσεις άγχους ρωταω κάθε τρεις κ λιγο την παιδίατρο... Μπορείς ν την ζυγιζεις κ σ αυτή π έχετε για σας.. Θα ανεβαινεις μια μονη σου, μια μαζί της κ θα κανεις την αφαίρεση.. Εγώ είχα πάθει εμμονή με το βαρος της κ τις βρεγμενες πάνες λόγω ουρολοιμωξης που περάσαμε.  Τώρα προσπαθώ να είμαι πιο χαλαρή.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Ελα ντε.. Στην αρχή τα ήθελε και τα δυο.. Τώρα έχει ξεκάθαρη προτίμηση.. Γενικά επειδή εχω κρίσεις άγχους ρωταω κάθε τρεις κ λιγο την παιδίατρο... Μπορείς ν την ζυγιζεις κ σ αυτή π έχετε για σας.. Θα ανεβαινεις μια μονη σου, μια μαζί της κ θα κανεις την αφαίρεση.. Εγώ είχα πάθει εμμονή με το βαρος της κ τις βρεγμενες πάνες λόγω ουρολοιμωξης που περάσαμε.  Τώρα προσπαθώ να είμαι πιο χαλαρή.. 

Αχ μια απ τα ίδια!Ήμουν έτσι πολλά χρόνια με το άγχος!Με την εγκυμοσύνη κ μετά δεν μ έχει πιάσει.Ξερω τα ίδια τραβήξαμε με την ουρολοιμωξη, εγώ βάζω ακόμα θερμομετρο όλη την ώρα. Το κάνω αυτό με τη ζυγαριά μας που λες αλλά κάθε μερα με δείχνει κάμποσα γραμμάρια πάνω ή κάτω δεν είναι καλή.Τελοσπαντων αφού τα πάτε μια χαρά κ τρωει συνεχεια το παιδι,εχεις κ επικοινωνια με παιδιατρο κ όποτε θες πας στην τελικη,μην αγχωνεσαι!Τα λέω για να ακούω κ εγώ!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Τέλεια τα πανε αντρακια σου κ πόσο τέλεια που είναι ήσυχα.. Πως τα καταφερνεις με δυο ρε συ μόνη???Τουλάχιστον λες κοιμάστε κ εσείς σημαντικό! Εμείς κλαίμε αυτή τη βδομάδα σχεδόν όλη μέρα απ τα ούλα κυρίως!Οι κολικοι σταμάτησαν μόνο κάποιες φορές τα αέρια την ταλαιπωρούν μέχρι να βγουν για λίγο...Αλλά κάποιες φορές είναι σαν να είχα 3 παιδιά, ούτε να φάω δεν προλαβαίνω.... σε 4 μέρες κλείνει τους 3 μήνες.. 

Εσύ τ αφήνεις να κοιμηθουν δηλαδή κ τα πήγαν μια χαρά από ανάπτυξη..Οπότε να μην ανησυχώ τόσο.Είναι που δεν πήγα κ καθολου παιδίατρο κ δεν μπορούσα ούτε να τη ζυγίσω.Εμενα ήταν στις 5 Σεπτέμβρη 2 μηνών όταν κάναμε το 1ο εμβόλιο κ ζύγιζε περίπου 5400 κ ήταν 60 εκατοστά.Τωρα καταλαβαίνω ότι ψήλωσε κυρίως κ από κιλά δεν ξέρω πόσο είναι το φυσιολογικό να πάρουν σε περίπου ένα μήνα???Εσύ θυμάσαι πόσο σου πήρα σ αυτό το μήνα???Ναι θηλάζω κ αραιά κ που τις δίνω κ σκόνη απ την ανασφάλεια μου συνεχώς αν φτάνει το γάλα ή κάποιες φορές κοιμάται στο στήθος κ δεν τρώει με τίποτα ενώ όταν την σηκώνω ξυπνάει. Κάνουμε κ 1 ώρα να φάμε κάποιες φορές ένα γεύμα.Την σηκώνω κλαίει την βάζω στήθος κοιμάται, ωραίο παιχνίδι άσε!

Τα καταφέρνω γιατί δεν έχω κ άλλη επιλογή.. μη νομίζεις δε προλαβαίνω απλά να κάνω κ πολλά πολλά.. όλη μέρα τρέχω σαν το Βέγγο που λένε ! Χαχα! Κ μένα μερικές φορές ταλαιπωρούνται απ αέρια κ κλαίνε τ καημένα! 
 

Πως ξέρεις ότι είναι απ τ ούλα; Τ βλέπεις ερεθισμένα ; Πως τ καταλαβαίνεις δηλαδή αυτό; 
Το μήνα παίρνει 1 κιλό ο καθένας , για αυτό και μας αφήνει η παιδίατρος να κοιμούνται ώρες κ να μη τ ξυπνάω επειδή είναι η ανάπτυξη τους μια χαρά ! Εσυ θηλάζεις κ είναι πιο δύσκολο φαντάζομαι γιατί πρέπει να είσαι με ένα βυζι έξω όλη μέρα κ σας παίρνει κ περισσότερη ώρα .. μην έχεις ανασφάλειες ! Αν πεινάει θα τ καταλάβεις γιατί θα κλαιει απαρηγόρητη, όποτε για μένα μη ρης δίνεις σκονη.. η σκονη απ τη στιγμή που ανοίγεις τ κουτί διαρκεί 2 εβδομάδες , φαντάζομαι τ γνωρίζεις…μπράβο που τα καταφέρνεις με τ θηλασμό !!

Α! Εμάς τ δίδυμα παρόλο που έκλεισαν 3 μήνες χθες κας υπολογίζει για 2 μηνών γιατί έχουν γεννηθεί πρόωρα .. 

Κάθεται μπρούμυτα η ζουζούνισα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...