Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα!!!

Για να σας ξεαγχωσω εγώ δεν έχω πάρε τπτ...ήταν τόσο το άγχος μου με τη μεγαλοκοιλια που είχα άρνηση..ευτυχώς αυτή την εβδομάδα πήγα γιατρό αφού έχουν βγει κ τα αποτελέσματα από την αμνιο κ στον υπέρηχο φάνηκε πως έχει υποχωρήσει οπότε όλα καλά!!!

Σήμερα έβαψα παιδικό δωμάτιο από τη χαρά μου!!!!κ σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω με όλα..εμένα η μπέμπα 27 εβδομάδα είναι 989 γρ..

Όσο για τα ρουχαλακια ρώτησα τη μαία κ μου είπε μακρυμάνικα φορμακια για εκεί μου έχει δώσει κ μια λίστα κορίτσια μου για το νοσοκομείο τι θες για σένα κ τι για το μωρό αν θέλετε να σας τη στείλω!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 47 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα!!!

Για να σας ξεαγχωσω εγώ δεν έχω πάρε τπτ...ήταν τόσο το άγχος μου με τη μεγαλοκοιλια που είχα άρνηση..ευτυχώς αυτή την εβδομάδα πήγα γιατρό αφού έχουν βγει κ τα αποτελέσματα από την αμνιο κ στον υπέρηχο φάνηκε πως έχει υποχωρήσει οπότε όλα καλά!!!

Σήμερα έβαψα παιδικό δωμάτιο από τη χαρά μου!!!!κ σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω με όλα..εμένα η μπέμπα 27 εβδομάδα είναι 989 γρ..

Όσο για τα ρουχαλακια ρώτησα τη μαία κ μου είπε μακρυμάνικα φορμακια για εκεί μου έχει δώσει κ μια λίστα κορίτσια μου για το νοσοκομείο τι θες για σένα κ τι για το μωρό αν θέλετε να σας τη στείλω!!!

Επίσης...πονάκια έχετε???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες... Εγω μπήκα στην 28η χθες κ απο ψώνια εχω πάρει καρότσι( 8 εβδομαδες αναμονή), λίκνο , κρεβάτι κ συρταριερα.. Τέλος του μήνα θα βαψουμε το δωμάτιο κ σιγά σιγά θα παρουμε κ τα άλλα... Πονακια εχω καποιες φορες αλλά παίρνω μαγνήσιο.  Εμετούς έχει καμια; εγώ κάνω ακομη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Επίσης...πονάκια έχετε???

Εγώ έχω καμία φορά κάποιες κράμπες στην κοιλιά χαμηλά, μάλλον όταν μεγαλώνει.. και αρκετα συχνά καούρα και δυσπεψία... Τη λίστα μωρέ μη σε βάζω σε κόπο.. θα ζητήσω κι εγώ από τη δική μου, να δω και τι παρέχει το νοσοκομείο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Τέλεια και τα δικα σας νεα δηλαδή!! Μπράβο κοριτσι μου! Συνηλθες φανταζομαι απο τους εμετούς? Εβαλες κανένα κιλακι?

Μωρέ να γεννηθεί κοπελαρα το μωρό μου το ευχομαι, πως θα το βγάλω με ανησυχεί κ τρομοκρατηθηκα. Άρχισα να σκέφτομαι την καισαρικη να πω την αλήθεια. 

Αχ εσείς οι δίδυμο μάνες ολα διπλά πρέπει να τα πάρετε, είναι απίστευτο συναίσθημα κ αυτό!! 

Κ εγω τις ιδιες απορίες εχω για το μαιευτήριο. Εγω θα γεννησω και σε δημόσιο και δεν ξερω αν δίνουν τίποτα. Στα ιδιωτικά έχω ακούσει οτι τα ντύνουν εκει με κατι φορμακια, αλλα δεν ξερω αν ειναι μόνο για το απο πάνω απο το φανελάκι.Και σεντόνια, πετσέτες σιγουρα θα σας έχουν. Πρεπει μαλλον να ρωτήσουμε τις μαιες να μάθουμε να ξέρουμε για το ρούχο. 

Ναι, συνήλθα ευτυχώς ! Έχω κανένα μήνα να κάνω εμετό ! Χαχα! Βέβαια κάποια φαγητά ακόμη μ πειράζουν κ μ φέρνουν καούρες αλλά εντάξει ! 

Μια χαρά θα τα καταφέρεις κ φυσιολογικά ! Σκέψου έχουν γεννηθεί μωρά 4.500 κιλά !!! Θα είναι τέλεια εμπειρία !!

Ξερω ότι στη κλινική τ ντύνουν αυτοί εκεί με κάτι φορμάκια αλλά μετά για την άνοδο πρέπει να έχω εγώ μαζί μου κάτι ! Τ θέμα είναι θα θέλουν μακρυμάνικο η κοντομάνικο ;;;; 
 

Δεν έχω πάρει ακόμη μπιμπερό κ τέτοια ,λένε είναι ανάλογα τι θ πιάσει τ μωρό ! 
Παντως δίπλα δε λες τίποτα ! Φεύγουν ένα σωρό χρήματα χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι ! 
 

Απ κιλά πηρα 9.5!!!!😩 δε πηρα παραπάνω απ ότι θα έπρεπε αλλά μ φαίνονται αρκετά ! Χαχα! Εσυ πως πάει αυτό τ θέμα ; 

12 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Επίσης...πονάκια έχετε???

Τέλεια κορίτσι μου, να συνεχίσεις να είσαι καλά κ σύ κ το μωράκι σου !!! Εγώ πονάκια δν έχω καθόλου , ίσως οφείλετε στο ότι παίρνω μαγνήσιο ! Θα γεννήσεις σε νοσοκομείο η σε ιδιωτικό ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ από πονάκια τπτ. Ούτε στο πρώτο είχα μέχρι να μπω σε τοκετό. 

Τώρα για πράγματα μόνο κάτι φορμάκια χρειαζόμαστε γιατί του πρώτου ήταν δανεικά και τα επέστρεψα. Νομίζω κοντομάνικα θα πάρω. Μακρυμάνικα πρέπει να έχω λίγα. Θυμάμαι ότι στο γιο μου που γεννήθηκε αρχές Σεπτέμβρη, αν εξαιρέσεις τις πρώτες μέρες που είχε λίγο δροσούλα, μετά ήταν μόνο με κοντομάνικα, άρα φαντάζομαι Ιούλιο θα κάνει ακόμα πιο πολλή ζέστη. Δεν έχω βρει το κουράγιο να ανοίξω τα κουτιά στην αποθήκη ακόμα. Είπα τον άλλο μήνα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ έχω καμία φορά κάποιες κράμπες στην κοιλιά χαμηλά, μάλλον όταν μεγαλώνει.. και αρκετα συχνά καούρα και δυσπεψία... Τη λίστα μωρέ μη σε βάζω σε κόπο.. θα ζητήσω κι εγώ από τη δική μου, να δω και τι παρέχει το νοσοκομείο!

Κ εγώ με τις καούρες έχω ακόμη θέμα όχι όλες τις ημέρες αλλά κάποιες είναι ανυπόφορη...αν θελήσεις πάντως να μου πεις,..🥰

9 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Ναι, συνήλθα ευτυχώς ! Έχω κανένα μήνα να κάνω εμετό ! Χαχα! Βέβαια κάποια φαγητά ακόμη μ πειράζουν κ μ φέρνουν καούρες αλλά εντάξει ! 

Μια χαρά θα τα καταφέρεις κ φυσιολογικά ! Σκέψου έχουν γεννηθεί μωρά 4.500 κιλά !!! Θα είναι τέλεια εμπειρία !!

Ξερω ότι στη κλινική τ ντύνουν αυτοί εκεί με κάτι φορμάκια αλλά μετά για την άνοδο πρέπει να έχω εγώ μαζί μου κάτι ! Τ θέμα είναι θα θέλουν μακρυμάνικο η κοντομάνικο ;;;; 
 

Δεν έχω πάρει ακόμη μπιμπερό κ τέτοια ,λένε είναι ανάλογα τι θ πιάσει τ μωρό ! 
Παντως δίπλα δε λες τίποτα ! Φεύγουν ένα σωρό χρήματα χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι ! 
 

Απ κιλά πηρα 9.5!!!!😩 δε πηρα παραπάνω απ ότι θα έπρεπε αλλά μ φαίνονται αρκετά ! Χαχα! Εσυ πως πάει αυτό τ θέμα ; 

Τέλεια κορίτσι μου, να συνεχίσεις να είσαι καλά κ σύ κ το μωράκι σου !!! Εγώ πονάκια δν έχω καθόλου , ίσως οφείλετε στο ότι παίρνω μαγνήσιο ! Θα γεννήσεις σε νοσοκομείο η σε ιδιωτικό ; 

Είμαι σε νοσοκομείο εμείς εδώ έχουμε μόνο ένα ιδιωτικό που δεν ακούγονται κ τα καλύτερα να σου πω την αλήθεια..οπότε νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια..όσο για τα φορμακια το είχα κ εγώ απορία κ μου είπε μακρυμάνικο κ στα πρώτα της να έχω κ κοντομανικο από μέσα..μου φαίνεται υπερβολικό αλλά αυτές ξέρουν καλύτερα!

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μου πείτε μου κ κάτι άλλο..γτ τη γιατρό μου την έχω ζαλισειι..είναι μέρες που με τρελαίνει στην κλοτσιά είναι μέρες που ανησυχώ μέχρι να την ακούσω...εσείς που έχετε ηδη παιδάκια από τον 7 κ μετά λιγοστεύουν οι κινήσεις λόγω χώρου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Evdokia Pan είπε:

Καλησπερα κ με το καλο σε ολες! Οσες έχετε παρει καροτσι, τι επιλεξατε? Πηρατε 3 σε 1? 

Εμείς πήραμε το Aptica xt 3 σε 1... Γενικά είδαμε αρκετές εταιρίες αλλά είναι ανάλογα τι βολευει τον καθένα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλησπερα κ με το καλο σε ολες! Οσες έχετε παρει καροτσι, τι επιλεξατε? Πηρατε 3 σε 1? 

Καλημερααααα!!!!εγώ πήρα της lorelli το 3 σε 1...νομίζω θα σε βολεψεις περισσότερο το 3 σε 1..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ παρήγγειλα το inglesina electa 3 σε 1, μαζί με τη βάση, ήταν από τα πιο ελαφρά που έπιασα, και είδα πάρα πολλά! Το μείον του είναι η τσιμπημένη τιμή, αλλά πιστεύω πως είναι το πιο εύχρηστο. Πριν καταλήξουμε σε αυτό, είχαμε τρεις μέρες κοιτούσαμε συνέχεια καρότσια! Μέχρι και σε άλλη πόλη πήγαμε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2023 at 5:51 ΜΜ, LeneL είπε:

 Πρέπει όντως να μιλήσουμε με τις μαίες για κάποια πράγματα,όπως τι δίνουν στο μαιευτήριο πχ.. εγώ σκεφτόμουν γύρω στα μέσα Μάη, είχα βάλει το ντοπλερ σα σημείο αναφοράς, να κάνω ραντεβού με παιδίατρο, να μου δώσει μερικές συμβουλές και να τον δω, να γνωριστούμε τέλος πάντων να δω αν μας κάνει! Εκεί θα τον ρωτήσω και για πιπίλες, ρούχα που πρέπει να φορέσουν εκείνη την εποχή, μπιμπερο τι προτείνει..

Ναι άστα, με τα δίδυμα σχεδόν όλα διπλά τα θες...καλά να είναι τα πουλάκια, αλλά μας έβγαλαν από το παράθυρο ακόμα δεν ήρθαν. Που να αρχίσουμε και να αγοράζουμε παιχνίδια, που τα βλέπω εγώ και τα λιγουρευομαι ήδη!!!!

Καλημέρα! Και εγω το σκεφτόμουν αυτό για παιδίατρο κορίτσι . Συνήθως πάμε πριν την γέννα δηλαδή? Η κ μετά ας πούμε τις πρώτες μέρες που θα γεννηθει, δεν υπαρχει θέμα λες???

On 30/4/2023 at 9:28 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Επίσης...πονάκια έχετε???

Εναν ελαφρύ πόνο περιοδου, χαμηλά δηλαδη ένιωσα δυο φορές πριν λιγες μερες που έκλεισα κ τον 7ο,δεν ξερω αν εχει σχέση κ ανησύχησα λιγο αλλά πέρασε γρήγορα. Αρα ειναι φυσιολογικό...? Εγω δεν παίρνω μαγνήσιο, γιατί βλεπω παίρνουν πολλά κοριτσια. Παίζει ρόλο για τους πονους ή τις συσπάσεις? Δεν πρέπει να γίνονται δηλαδή??? 

On 30/4/2023 at 8:40 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα!!!

Για να σας ξεαγχωσω εγώ δεν έχω πάρε τπτ...ήταν τόσο το άγχος μου με τη μεγαλοκοιλια που είχα άρνηση..ευτυχώς αυτή την εβδομάδα πήγα γιατρό αφού έχουν βγει κ τα αποτελέσματα από την αμνιο κ στον υπέρηχο φάνηκε πως έχει υποχωρήσει οπότε όλα καλά!!!

Σήμερα έβαψα παιδικό δωμάτιο από τη χαρά μου!!!!κ σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω με όλα..εμένα η μπέμπα 27 εβδομάδα είναι 989 γρ..

Όσο για τα ρουχαλακια ρώτησα τη μαία κ μου είπε μακρυμάνικα φορμακια για εκεί μου έχει δώσει κ μια λίστα κορίτσια μου για το νοσοκομείο τι θες για σένα κ τι για το μωρό αν θέλετε να σας τη στείλω!!!

Ανάποδα τα διαβάζω τα ποστ! Τωρα τα ειδα αυτά τα νεα σου. Μπράβο κορίτσι μου, ολα καλα πανε! Να κάνεις τις ετοιμασίες σου χωρίς αλλο άγχος.Βγες στα μαγαζιά κ παρε πράμα να ξεδωσεις χαχαχα!! Αχ κ εγω απο βδομαδα θα παω να παρω χρώμα να βάψουμε. Δεν ξερω τι να διαλεξω. Εσυ πως το εβαψες? Τι χρωματακι??? 

Οσο για τη λιστα κ μενα μου εδωσαν, αλλά μου φαίνεται λιγο παλιά και χειμερινή και για ρουχα λεει μόνο εξόδου αλλά κάτι μου λέει πως δεν είναι μόνο αυτα που χρειάζονται. Χαχα!! Αλλα δεν πειράζει κορίτσι θα ρωτησουμε. Εγω προσωπικά κοριτσια θα παρω 3,4  κοντά και δυο μακριά (μαλλον ενα απο αυτα τα σουρωτα απο κατω) κ τέλος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 10:04 ΠΜ, minnie26 είπε:

Ναι, συνήλθα ευτυχώς ! Έχω κανένα μήνα να κάνω εμετό ! Χαχα! Βέβαια κάποια φαγητά ακόμη μ πειράζουν κ μ φέρνουν καούρες αλλά εντάξει ! 

Μια χαρά θα τα καταφέρεις κ φυσιολογικά ! Σκέψου έχουν γεννηθεί μωρά 4.500 κιλά !!! Θα είναι τέλεια εμπειρία !!

Ξερω ότι στη κλινική τ ντύνουν αυτοί εκεί με κάτι φορμάκια αλλά μετά για την άνοδο πρέπει να έχω εγώ μαζί μου κάτι ! Τ θέμα είναι θα θέλουν μακρυμάνικο η κοντομάνικο ;;;; 
 

Δεν έχω πάρει ακόμη μπιμπερό κ τέτοια ,λένε είναι ανάλογα τι θ πιάσει τ μωρό ! 
Παντως δίπλα δε λες τίποτα ! Φεύγουν ένα σωρό χρήματα χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι ! 
 

Απ κιλά πηρα 9.5!!!!😩 δε πηρα παραπάνω απ ότι θα έπρεπε αλλά μ φαίνονται αρκετά ! Χαχα! Εσυ πως πάει αυτό τ θέμα ; 

Τέλεια κορίτσι μου, να συνεχίσεις να είσαι καλά κ σύ κ το μωράκι σου !!! Εγώ πονάκια δν έχω καθόλου , ίσως οφείλετε στο ότι παίρνω μαγνήσιο ! Θα γεννήσεις σε νοσοκομείο η σε ιδιωτικό ; 

Τέλεια! Να θυμηθείς πως είναι το φαγητό επιτέλους.. Καλα τα κιλα σου ειναι μονο τα μωρά κ τα υγρά μην το σκέφτεσαι καθολου. Εγω ειμαι συν 14 κιλα. Να δω που θα φτάσω. Προσεχω υποτίθεται τώρα, αν και δεν ετρωγα κ ολη μερα αλλά τα πηρα τι ναπω....κ ολοι μου λενε που ειναι τα κιλα δεν φαίνονται κ εγω τα νεύρα μου χαχαχα!

Καλα κ εγω μπιμπερό 2 πηρα, απ τα πιο κλασικά να δοκιμάσουμε κ βλεπουμε, δεν παίρνω άλλα. Απλα εγω δεν θα θήλασω κ για πολύ οπότε θέλω να συνηθίσει κ μπιμπερό απο νωρίς, μην έχουμε μετά άρνηση... 

Όσο για τη γεννα, αμα φτασει τα 4 μιση που λες απλα θα λιποθυμησω. Χαχαχα. Καλα κ εγω 4.200 γεννήθηκα, αλλα εμεινα μινιόν άνθρωπος μετα... Απίστευτη εμπειρία δεν ξερω, σίγουρα για την μανα μου ηταν τραγική 🤣

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Καλημέρα! Και εγω το σκεφτόμουν αυτό για παιδίατρο κορίτσι . Συνήθως πάμε πριν την γέννα δηλαδή? Η κ μετά ας πούμε τις πρώτες μέρες που θα γεννηθει, δεν υπαρχει θέμα λες???

Εναν ελαφρύ πόνο περιοδου, χαμηλά δηλαδη ένιωσα δυο φορές πριν λιγες μερες που έκλεισα κ τον 7ο,δεν ξερω αν εχει σχέση κ ανησύχησα λιγο αλλά πέρασε γρήγορα. Αρα ειναι φυσιολογικό...? Εγω δεν παίρνω μαγνήσιο, γιατί βλεπω παίρνουν πολλά κοριτσια. Παίζει ρόλο για τους πονους ή τις συσπάσεις? Δεν πρέπει να γίνονται δηλαδή??? 

Ανάποδα τα διαβάζω τα ποστ! Τωρα τα ειδα αυτά τα νεα σου. Μπράβο κορίτσι μου, ολα καλα πανε! Να κάνεις τις ετοιμασίες σου χωρίς αλλο άγχος.Βγες στα μαγαζιά κ παρε πράμα να ξεδωσεις χαχαχα!! Αχ κ εγω απο βδομαδα θα παω να παρω χρώμα να βάψουμε. Δεν ξερω τι να διαλεξω. Εσυ πως το εβαψες? Τι χρωματακι??? 

Οσο για τη λιστα κ μενα μου εδωσαν, αλλά μου φαίνεται λιγο παλιά και χειμερινή και για ρουχα λεει μόνο εξόδου αλλά κάτι μου λέει πως δεν είναι μόνο αυτα που χρειάζονται. Χαχα!! Αλλα δεν πειράζει κορίτσι θα ρωτησουμε. Εγω προσωπικά κοριτσια θα παρω 3,4  κοντά και δυο μακριά (μαλλον ενα απο αυτα τα σουρωτα απο κατω) κ τέλος. 

Κ εγώ για τα ρούχα αυτό σκέφτομαι...εδώ μου είπε ότι θα χρειαστώ κ κουβέρτα αυτή την μαλακή την χοντρή την ισπανική που λένε ...εμένα μου φαίνεται πολύ υπερβολή θα σκάσει το παιδάκι μέσα στον Ιούλιο...εμένα για φορμακια μου γράφει 6 μακρυμάνικα 6 κοντομανικα...

Το δωμάτιο λευκό το έκανα απλά σε μια πλευρά από τη μέση κ κάτω πέταξα κ λίγο απαλό ροζακι!!!!πήρα μόνο συρταριερα μέχρι στιγμής κ έπαιξα με πολύ απαλό γκρι κ ροζ αξεσουάρ...μου άλλαξε όλη τη διάθεση ακόμα κ χωρίς την κούνια...😂😂

Όσο για τα πονάκια έχω έχω στον ύπνο πιο πολύ αλλά ουλταν αλλαζω πλευρό...πήρα κ 10 κιλά η αλήθεια είναι κ φαντάσου με προσοχή...

Το μαγνήσιο ναι παίζει ρόλο σε πονάκια κ συσπάσεις που ιδανικά οι συσπάσεις ακόμα δεν χρειάζονται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...