Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 18/5/2023 at 12:19 ΠΜ, Geogi είπε:

Πήγαμε την είδαμε τη μπουμπού, και έφτασε τα 2 κιλά!! Στην 31η εβδομάδα. Δόξα το θεό όλα καλά! Αύριο ξεκινάω και μαθήματα ανώδυνου τοκετού, θα σας πω εντυπώσεις. Εσείς την είδατε σήμερα; όλα καλά; 

Οσο αφορά την αλλαξιερα,  εννοούσα την σκληρή επιφάνεια του επίπλου. Αντί να πάρω το πιο ενισχυμένο μαξιλάρι που πήρες εσύ, πήρα ένα πιο απλό μαλακό. Αυτό το σκληρό που πήρες είναι για να στέκεται καλύτερα πχ σε κρεβάτι ή αν την βάλεις σε κανονική συρταριερα, να έχει υπερυψωμένα πλαϊνά. Δεν χρειάζεται κάτι έξτρα από αυτό που έχεις ήδη. Το είδα κι εγώ αυτό το έπιπλο αλλά το  φοβάμαι λίγο, δεν ξέρω, αν και σταθερό φαίνεται από κοντά. 

Οσο αφορά το καθισματάκι μόλις διάβαζα σε μια ομάδα ότι το 0-36 δεν θεωρείται ασφαλές για νεογέννητο. Πάρτε καλύτερα το αυγό αφού είναι και 3 σε 1 το καρότσι και αργότερα παίρνετε και μεγαλύτερο. Όσο αφορά το μαιευτήριο, κι εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν σε αφήνουν να πάρεις το μωρό στα χέρια. 

Πολυ ωραια τα νέα σας μπραβο κορίτσι μου!!Πολύ καλα παει η μπουμπου σας!! Πηγαμε την Τετάρτη κ εμεις την ειδαμε,ολα καλα! Στην 33η βδομαδα ημασταν περίπου 2300 μου ειπε. Τελος του μηνα ξαναπάω και ξεκινάω καρδιοτοκογραφηματα μου ειπε. Σοκ επαθα δεν κατλαβα πως φτασαμε στην τελικη ευθεια! 

Μαθηματα τοκετου όσο προλαβαινω λεω κ εγω να κανω έστω λιγα... Οταν πας πες μας εμπειρία! 

Καταλαβα τι εννοουσες για την αλλαξιερα οκ! Κομπλε.. 

Η αλήθεια ειναι οτι μονο ενα καροτσι είχαμε βρει που να το πουλανε χωρίς αυγο, ενα Bebe stars αν δεν κάνω λάθος. Οπότε μαλλον σε 3 σε 1 έτσι κ αλλιώς θα καταληξουμε!Ώστε διαβασες κ οτι δεν ειναι και ασφαλες αυτο το καρεκλάκι ε???! Σοκ! Ποσα δεν ξερω...Στα χέρια δεν θα το επαιρνα βεβαια φοβαμαι, το καροτσι με την καλαθουνα θα εβαζα μεσα στο νοσοκομειο να το πάρω κανονικά κ ας ηταν κοπος για λιγο. Αλλα με αυτο που μου λες για το καρεκλακι 0-36 φοβήθηκα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Ναι θα ρωτησω! Ευχαριστώ για την πληροφορία! 

Θα ρωτησω για το αυγο στο νοσοκομείο ναι για σιγουριά. Αυτη την βδομαδα θα πάμε σιγουρα να παρουμε καποιο καροτσι απο οσα ειδαμε,αν κ δεν ηταν πολλα ρε κοριτσια δεν ξερω εχω μπερδευτεί με αυτο το θεμα. Λεω να παρουμε καποιο με πιο νορμάλ τιμη και διαβαζω κατι σχολια στο ιντερνετ κ το μετανιωνω παλι πφφφφ. 

Πολυ χαιρομαι που με αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου απ την επίσκεψη σου. Ειδες που δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό! Ολα τέλεια θα πανε ξεαγχωσου όσο μπορείς και να απολαυσεις όσο μας εμεινε ακόμα!! 

Μεγεθος δικο μου εννοω οχι πολλα κιλα. Εννοουσα οτι ειμαι μικροσωμη λιγο, στενή λεκανη και οτι αν δουμε οτι προβλέπεται να παει 4 κ πανω κιλα το μωρακι δεν ξερω αν το ρισκάρει η γιατρός για φυσιολογικό. Και για μενα που εχω και σκλήρυνση και για το μωρό ομως. Θα δουμε μωρε εχουμε ακομα λιγο! Οσο μπορω προσπαθώ να ειμαι κουλ γιατί αμα παθω πανικό δύσκολα ξεκολλαει το μυαλο μου. Να βγαλουμε ακομα ενα μηνα τουλάχιστον σαν άνθρωποι να χαρούμε λιγο τον Ιούνη κ ολα καλα θα πάνε για ολες μας!!! 

Έτσι μπράβο θετική ενέργεια κ όλα θα πάνε καλά!!!💗💗💗

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Πολυ ωραια τα νέα σας μπραβο κορίτσι μου!!Πολύ καλα παει η μπουμπου σας!! Πηγαμε την Τετάρτη κ εμεις την ειδαμε,ολα καλα! Στην 33η βδομαδα ημασταν περίπου 2300 μου ειπε. Τελος του μηνα ξαναπάω και ξεκινάω καρδιοτοκογραφηματα μου ειπε. Σοκ επαθα δεν κατλαβα πως φτασαμε στην τελικη ευθεια! 

Μαθηματα τοκετου όσο προλαβαινω λεω κ εγω να κανω έστω λιγα... Οταν πας πες μας εμπειρία! 

Καταλαβα τι εννοουσες για την αλλαξιερα οκ! Κομπλε.. 

Η αλήθεια ειναι οτι μονο ενα καροτσι είχαμε βρει που να το πουλανε χωρίς αυγο, ενα Bebe stars αν δεν κάνω λάθος. Οπότε μαλλον σε 3 σε 1 έτσι κ αλλιώς θα καταληξουμε!Ώστε διαβασες κ οτι δεν ειναι και ασφαλες αυτο το καρεκλάκι ε???! Σοκ! Ποσα δεν ξερω...Στα χέρια δεν θα το επαιρνα βεβαια φοβαμαι, το καροτσι με την καλαθουνα θα εβαζα μεσα στο νοσοκομειο να το πάρω κανονικά κ ας ηταν κοπος για λιγο. Αλλα με αυτο που μου λες για το καρεκλακι 0-36 φοβήθηκα. 

Κάναμε το 1ο μάθημα και πολύ μου άρεσε! Μας έδειξε ασκήσεις και με την μπάλα αυτή τη μεγάλη της γυμναστικής και παρήγγειλα να κάνω και στο σπίτι. Μας έδειξε και ανασουλες. Κυρίως όμως, μας έλυνε απορίες για τον τοκετό . Από το τι να περιμένουμε  στην αρχή στο σπίτι, μέχρι και μετά τη γέννα. Εμένα κάπως με ηρέμησε αυτο, το να ξέρω τόσες λεπτομέρειες.

Δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό με το καρεκλακι, πάντως έτσι γράφανε. Κι εγώ μη νομίζεις, τα περισσότερα τα ξέρω επειδή από όλες μου τις φίλες είμαι η μόνη χωρίς παιδιά. 

Κορίτσια, μπήκαμε όντως στην τελική ευθεία! Έχει δίκιο η Μαρία, να το χαρούμε όσο πιο πολύ γίνεται αυτό το διάστημα! Εύχομαι για όλες μας να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχουμε τα μωρουλια μας αγκαλιά και υγιέστατα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πρωί ένεση κορτιζόνης. Όλα καλά. Και το πρωί κουνιόταν το μικρούλι,τώρα περισσότερο. Εγώ όμως έχω έναν περίεργο πονοκέφαλο και λίγο άσπρισα.Ελπίζα με την ξεκούραση να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα εύχομαι να είσαστε όλες πολύ καλά μαζί με τα μωράκια σας!!!

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποια την αίτηση για το επίδομα κυοφορίας..ξέρω απλά ότι είναι 56 ημέρες πριν..ποια η διαδικασία κ το ποσό που παίρνουμε γνωρίζει κάποια?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, σήμερα πήγαμε στο γιατρό όλα καλά με την μικρούλα... Μου έδωσε η μαία μια λίστα με το τι ζητάει η κλινική και γράφει στο τέλος πως για να παρουμε το μωρο απο την κλινική πρεπει ν εχουμε κάθισμα αυτοκινητου, δεν γράφει κάτι για αυγό ή καλαθουνα.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2023 at 11:39 AM, Ninarelita said:

@Life777πως εισαι?μέρες σκέφτομαι να σου γράψω...πως κοιλαει το εύρημα με την κοιλιομεγαλια?εμένα την προηγούμενη φορά η μία είχε πέσει στο 8 κ η άλλη οριακά στο 10 σήμερα όμως που είναι να παβ για επανέλεγχο πάλι με αγχωνεις το συγκεκριμένο πράγμα..κ δεν παίρνω απάντηση αφού κ η αμνιο βγαίνει καλή αν αυτό μένει σταθερό τη πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει..

 

Όλα καλά! Δεν υπάρχει κάτι πλέον! Κ το αμνιακό πολύ καλό, απλά με τη διατροφή δεν έχω πάρει κανένα κιλό 😒. Είναι μεγάλο το μωρό μου λέει μόνο ο γιατρός, είμαι 34 και 3 κ το έβγαλε 2.800kg. Δεν ξέρω τι να πω γτ τα κορίτσια μου γεννήθηκαν 2.700 κ 2.800 στις 39 κ 38 εβδομάδες 🤔

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Life777 είπε:

Όλα καλά! Δεν υπάρχει κάτι πλέον! Κ το αμνιακό πολύ καλό, απλά με τη διατροφή δεν έχω πάρει κανένα κιλό 😒. Είναι μεγάλο το μωρό μου λέει μόνο ο γιατρός, είμαι 34 και 3 κ το έβγαλε 2.800kg. Δεν ξέρω τι να πω γτ τα κορίτσια μου γεννήθηκαν 2.700 κ 2.800 στις 39 κ 38 εβδομάδες 🤔

Πολύ χαίρομαι!!!κοίτα δεν πέφτουν κ αυτοί πάντα μέσα όμως να ξέρεις κ στην κολλητή μου στο μήνα της της το έβγαζε 3200 κ η μικρή γεννήθηκε 2900 μετά από 2 εβδομάδες μεγάλη απόκλιση..🤔🤔οπότε μη σε ανησυχεί αφού είναι μια χαρά το μπεμπακι!!!🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα εύχομαι να είσαστε όλες πολύ καλά μαζί με τα μωράκια σας!!!

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποια την αίτηση για το επίδομα κυοφορίας..ξέρω απλά ότι είναι 56 ημέρες πριν..ποια η διαδικασία κ το ποσό που παίρνουμε γνωρίζει κάποια?

Μπορείς να το κανείς από 56 μέρες πριν τον τοκετό. Γίνεται ηλεκτρονικά όλη η διαδικασία. Μπαίνεις και συμπληρώνεις μια αίτηση και μετά ο εργοδότης συμπληρώνει μια βεβαίωση. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν πρεπει να κανει κάτι ο γιατρός σου. Όταν τα έκανα στο πρώτο παιδί δεν ηταν τπτ ηλεκτρονικά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Io_anna είπε:

Μπορείς να το κανείς από 56 μέρες πριν τον τοκετό. Γίνεται ηλεκτρονικά όλη η διαδικασία. Μπαίνεις και συμπληρώνεις μια αίτηση και μετά ο εργοδότης συμπληρώνει μια βεβαίωση. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν πρεπει να κανει κάτι ο γιατρός σου. Όταν τα έκανα στο πρώτο παιδί δεν ηταν τπτ ηλεκτρονικά..

Από ότι μου είπαν πρέπει να βγάλει η γιατρός βεβαίωση με ΠΗΤ κ αυτή στέλνω στον εργοδότη έτσι κατάλαβα ..αλλά λίγο μπέρδεμα..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Από ότι μου είπαν πρέπει να βγάλει η γιατρός βεβαίωση με ΠΗΤ κ αυτή στέλνω στον εργοδότη έτσι κατάλαβα ..αλλά λίγο μπέρδεμα..

 

Εγώ διάβασα ότι ο γιατρός δίνει τη βεβαίωση ηλεκτρονικά και το σύστημα τη βλέπει.. Θα ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2023 at 3:38 ΜΜ, chara14 είπε:

Έκανα το πρωί ένεση κορτιζόνης. Όλα καλά. Και το πρωί κουνιόταν το μικρούλι,τώρα περισσότερο. Εγώ όμως έχω έναν περίεργο πονοκέφαλο και λίγο άσπρισα.Ελπίζα με την ξεκούραση να περάσει.

Καλημέρα! Γιατί έκανες κορτιζόνη; Θύμησέ μου σε ποια εβδομάδα είσαι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. 

Για το επιδομα κυησης, το έκανα εγώ την Δευτέρα ηλεκτρονικά. 

Η διαδικασία έχει ως εξής :

Ζητάς από τον γιατρό σου 56 ημέρες πριν τον τοκετό και έπειτα, να σου βγάλει ηλεκτρονική βεβαίωση πητ, ξέρουν αυτοί.  Μόλις το κάνουν σου ερχεται εμαιλ με την βεβαίωση από το εφκα.     

Μπαίνεις στην ιστοσελίδα του εφκα για το επίδομα μητρότητας και ξεκινάς την διαδικασία. Είναι πολύ εύκολο σε κατευθύνει το σύστημα. 

Πάει αυτόματα ειδοποίηση όταν το ολοκληρώσετε, στο εμαιλ του εργοδότη η του λογιστή του (ανάλογα τι έχουν δηλώσει στο εφκα) και πρέπει να συμπληρώσει ηλεκτρονικά ο λογιστής του την βεβαίωση. Είναι παρόμοια διαδικασία με το επίδομα ασθένειας για όσες το έχετε κάνει. 

Δεν ξέρω πότε το πληρώνουν, φαντάζομαι ανάλογα με την περιοχή, όπως και τα επιδόματα ασθένειας. Θα σας βγάλουν ένα ποσό το οποίο αφού πληρωθειτε αυτό και το επίδομα λοχειας, κάνετε αίτηση στον οαεδ για το συμπληρωματικο, δηλ για να σας δώσουν και τα υπόλοιπα χρήματα ώστε το ποσό να φτάσει το ποσό που θα παίρνατε κι από τη δουλειά σας για αυτό το διάστημα των 119 ημερών. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  @LeneL!

Είμαι 30εβδ. και 5 ημ. τώρα. Έκανα 4 δόσεις ώστε να ωριμάσουν οι πνεύμονές του σε περίπτωση που γεννηθεί πρόωρα.

Η πρώτη δόση με χάλασε. Αλλά και πάλι μπορεί απλά να ήταν τα σχόλια στην δουλειά. Τώρα το έμαθε η υποδιευθύντρια και ενοχλήθηκε που δεν είχε μάθει ότι γέννησα..... Μπέρδεψε την άδεια κύησης με την άδεια λοχείας χαχαχχα....για να μην πω τίποτα αισχρό χαχαχχαα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Καλησπέρα,  @LeneL!

Είμαι 30εβδ. και 5 ημ. τώρα. Έκανα 4 δόσεις ώστε να ωριμάσουν οι πνεύμονές του σε περίπτωση που γεννηθεί πρόωρα.

Η πρώτη δόση με χάλασε. Αλλά και πάλι μπορεί απλά να ήταν τα σχόλια στην δουλειά. Τώρα το έμαθε η υποδιευθύντρια και ενοχλήθηκε που δεν είχε μάθει ότι γέννησα..... Μπέρδεψε την άδεια κύησης με την άδεια λοχείας χαχαχχα....για να μην πω τίποτα αισχρό χαχαχχαα.

Πλάκα κάνεις..🤣 ο,τι να ναι... Προληπτικά δλδ στην έκαναν την κορτιζόνη; Πώς το βλέπεις; Σου έχουν πει για πότε πηγαίνεις περίπου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...