Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!

Ερώτηση...έχω αρκετές μέρες ένα πονάκι σχεδόν στο στομάχι που όμως είναι επιδερμικό σαν κάψιμο σαν σκισιμο το νιώθω όταν είμαι όρθια είναι έντονο πολύ όταν ξαπλώνω περνάει..έχει κάποια κάτι παρόμοιο???

Καλησπέρα! Γενικά γίνονται διάφορες ανακαταταξεις εκεί πέρα :) είχα κι εγώ κάποια στιγμή ένα πόνο κοντά στην καρδιά. Το έντερο μου ήταν που πίεζε μέχρι εκεί,εν τέλει. Καλυτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου όμως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/5/2023 at 10:57 ΠΜ, Geogi είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πολύ χάρηκα με όσα κορίτσια γράψανε τα νέα τους και είναι όλα καλά! Κι εμείς προχωράμε, έχω φουσκώσει αρκετά, είμαι στην 31η βδομάδα, +8κιλα και την Παρασκευή έχουμε ραντεβού. 

Η μπεμπούλα μας είναι αρκετά μεγάλη, από την αρχή, @Maria Adεμείς 28η εβδομάδα ειμασταν 1400γρ. Είναι και μας λίγο χοντρούλα χάχα. Αλλά δεν λέει κάτι αυτό, παιζει ρόλο και το ποσό νωρίς θα γεννήσουμε για το τελικό μέγεθος, μην αγχώνεσαι, όπως λέει και μια φίλη μου, τι 3.500 τι 4000, πόσο πιο πολύ να πονέσει χάχαχα.

Όσο αφορά τα πράγματα, εμείς τα έχουμε πάρει σχεδόν  όλα. Με βοήθησαν πολύ φίλες μου που έχουν γεννήσει και ειδικά την ίδια εποχή. Θα γράψω ότι θυμάμαι και ελπίζω να βοηθήσω, με πητ 17/7. 

Λοιπόν, καρότσι πήραμε 3 σε 1 το aptica της inglesina στα 700€ από 1000 σχεδόν, εκθεσιακό, αν βρείτε και χρώμα που να σας αρέσει, αξίζει να πάρετε εκθεσιακό. 

Φορμακια έχω πάρει γύρω στα 12 κοντομάνικα . Καποια είναι 0-3 κάποια 3-6, Ανάλογα και την εταιρία. Πήραμε και 2 φουστανακια εννοείται και γύρω στα 4-5 σορτσάκια για να φοράμε με τα κοντομάνικα όταν βγαίνουμε από το σπίτι ή ακόμα και μέσα στο σπίτι αν έχει λιγο ψυχρα. Ανάλογα την εταιρία, τα νούμερα παίζουν πχ της orchestra(βγάλτε καρτα μέλους με 30 € και ότι παίρνετε θα σας βγαίνει πολύ φθηνό)είναι υπερβολικά μικρά, αν πάρετε 0-3, πάρτε λίγα για αρχή.  Αν χρειαστείτε κι άλλα πάει κάποιος και σας παίρνει. Σίγουρα όμως έχετε στο σπίτι καμία 12 άρια στο σύνολο από νούμερα  γιατί λερωνονται συνέχεια.

2-3 μακρυμανικα μας δώσανε, αν θέλετε πάρτε κι εσείς για παν ενδεχόμενο.. 

Σεντόνια κουνιας 3-4 σετ γιατι λερωνονται και είναι και καλοκαίρι(αν τα βάλετε σε κούνια, αλλιώς λιγότερα και αργότερα ) , σεντονακια πιο μικρά πάρτε μπόλικα κορίτσια. Μέγεθος λικνου δηλαδή. Θα σας χρησιμεύσουν για την καλαθουνα-καρότσι - φωλιτσα - λίκνο, για να τα σκεπάστε κτλ. 

Πάνες αγκαλιας, πήρα 5-6 (ξεκινάνε από 2-3€) , μπορείτε να τα σκεπάσετε,να τα βάζετε πάνω από τα ρούχα για να τα παίρνετε αγκαλίτσα κτλ. 

Σελτεδακια γύρω στα 5-6, είναι αυτά τα αδιάβροχα από κάτω,που βάζουμε όταν τα αλλάζουμε. Είχε το Λητώ με 4-5 € τα πιο φθηνά και ποιοτικά που βρήκα. 

Για την κούνια πήρα και 2 αδιάβροχα που μπαίνουν πάνω από το στρώμα ( ~10€ από το ίντερνετ της Kikka boo) 

Αν έχετε ήδη συρταριερα, και βολεύει να σταθείτε στο πλάι πάρτε αλλαξιερα σκληρή και βάλτε τη επάνω. Αλλιώς εμείς πήραμε από το ικεα μια με ράφια που αργότερα γινεται βιβλιοθήκη ~89€ + ~15€ μαξιλαράκι για από πάνω. 

Μαξιλάρι θηλασμού(~25€ και φωλιτσα ~ 50€ η μεγάλη με σετ κουβέρτα κτλ) , βρήκαμε στο jukki(πολωνικό σαιτ στα ελληνικά) , πολύ φθηνότερα από Ελλάδα, χειροποίητα και ποιοτικά. 

Θήλαστρο, αποστειρωτη και ριλαξ μας δώσανε. 

Κάνα 2 πικε κουβερτουλες για αρχή, μας δώσανε επίσης + κάποιες για κούνια αλλά για  αργότερα..

2 μπουρνούζια με την κουκουλιτσα που είναι~10€ το μικρό μέγεθος. Και μπόλικα πετσετακια για γουλιτσες, για σκούπισμα τοπικό μετά από αλλαγή πάνας, εγώ πήρα από το ικεα είχε τα 10 5€ αλλά έχει και στο ίντερνετ με τα ίδια λεφτά. 

Καμερα πήραμε από το αμαζον το γερμανικό  πολύ φθηνότερα επίσης. 

Μομπιλο της ficher price, (θα είναι για λίγο μη πάρετε ακριβό) 

Γυμναστήριο fisher price ~50 €

Λίκνο μου είπαν ότι είναι άχρηστο, εκτός αν έχετε να σας δώσουν, γιατί χωράνε για πολύ  λίγο. Αν χωράει η κούνια στο δωμάτιο μη πάρετε. 

Κρέμα για τις θηλες μου είπαν να βάζω από τώρα την purelan. 

Σουτιέν θηλασμού και φανελάκια θηλασμού πήρα hm, όλες μου οι φίλες από εκεί έχουν.  Ένα σετ για αρχή πήρα. Μεγάλα εσώρουχα για τις πρώτες μέρες με τα λοχεία, χωρίς ραφές 4-5. 

Αν θυμηθώ κάτι ακόμα θα σας το γράψω. Κι όλα αυτά είναι ενδεικτικά για να μην βάζουμε 100 πλυντήρια, σίγουρα δεν χρειάζεται να τα πάρετε όλα με τη 1.

 

 

 

Εμένα ο γιατρός δεν μου έχει δωσει συγκεκριμένο ραντεβού. Νομίζω το μηχάνημα του έχει doppler και μας κάνει κάθε φορά. Δεν είναι αυτό που βλέπει πως κυκλοφορεί το αίμα στο μωρο κτλ; 

Καλησπέρα κοριτσι μου! Μεγαλη μπέμπα κ εσεις!Πως πηγε το ραντεβου??? Εγώ αύριο εχω γιατρο, είμαι περιεργη τι θα μου πει.Ελπιζω να μην ξανατυλιχτηκε. Είμαι στην 33η βδομαδα. Κ ομολογώ ότι εχω αρχίσει να αγχώνομαι αρκετά.. Καλό αυτό που λέει η φίλη σου, τι 3μιση τί 4 κιλά! Χαχαχα. Καπως θα χωρέσει! Μπορεί να ανοιξει κ αλλο η λεκανη μεχρι την γεννα τι να πω! Πάντως κοιταω τα φορμακια κ λεω θα βγει απο κει κατι τόσο μεγάλο???! 😂

Χρήσιμο που τα έγραψες ολα αυτα για τα πράγματα σ ευχαριστούμε! Καπως ετσι κινήθηκα κ εγω. Αλλά μου λείπουν πολλά η αλήθεια είναι, θα τα παρουμε αργότερα... 

Ξέρεις τι δεν κατάλαβα? τι εννοείς μαλακό μαξιλαρι από πάνω στην αλλαξιερα??? Εγω πηρα μια σκληρη απ το ΙΚΕΑ λευκή και μαλλον θα παρω κ ενα επιπλακι ξύλινο απλό που έχει στα 30 ευρω, μόνο για αυτή τη δουλειά να την ακουμπήσω εκει. Γιατί η συρταριερα μου δεν την χωραει κ θέλω να ακουμπαω κ δυο πράγματα διπλα μου. Πρεπει να βαζουμε κατι εξτρα πανω στη σκληρη αλλαξιερα δηλαδή???

Επισης σουτιεν θηλασμού εχω μήνες που φοράω απο h&m χωρίς μπανελα κ μ έχουν βολεψει. Αν κ δεν ξερω αν θηλασω λογω φαρμακων αλλά οκ τουλαχιστον δεν πιέζουν καθόλου το στηθος κ υπάρχει μια ανορθωση (όσο γίνεται) 🤣

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 11:26 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από μένα...!!!ούτε εγώ έχω κάνει ακόμα dobler μου είπε για 32 εβδομάδα ακόμα είμαι 29.. αλλά κ εμένα σε κάθε υπέρηχο κάνει dobler απλά νομίζω ότι ο έλεγχος αυτός είναι πιο λεπτομερές.

Άσχετο ήθελα να σας ρωτήσω όσον αφορά νυχτικά κ ρόμπες 3 δεν είναι αρκετά???

Εμενα μου φαίνεται οτι φτανουν. Εγω μια νυχτικια θα παρω κ δυο πιτζαμακια τιραντε. Κ μπορει κ κανα δυο φανελακια τιραντε εξτρα. Δεν μπορω καθολου με νυχτικα γενικά, νιωθω οτι φεύγουν αιματα απο δω κ απο κει μια ζωη στην περίοδο...Πως θα γεννησεις εχεις καθολου πλάνο??? 

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω για τα καθισματα αυτοκινήτου. Σκέφτομαστε να παρουμε ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 ηλικία που υπάρχουν για πολλα σταδια. Ξερει καμια κοπελα 2,3 καλες μάρκες και τι να προσέξω γενικά??Τα joie καθίσματα είναι καλά??? 

Επισης σε περίπτωση που πάρω τέτοιο κάθισμα και δεν εχω το αυγό που το μετακινείς κιολας στο χέρι πως το βγάζουμε απ το νοσοκομείο??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Maria Ad είπε:

Εμενα μου φαίνεται οτι φτανουν. Εγω μια νυχτικια θα παρω κ δυο πιτζαμακια τιραντε. Κ μπορει κ κανα δυο φανελακια τιραντε εξτρα. Δεν μπορω καθολου με νυχτικα γενικά, νιωθω οτι φεύγουν αιματα απο δω κ απο κει μια ζωη στην περίοδο...Πως θα γεννησεις εχεις καθολου πλάνο??? 

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω για τα καθισματα αυτοκινήτου. Σκέφτομαστε να παρουμε ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 ηλικία που υπάρχουν για πολλα σταδια. Ξερει καμια κοπελα 2,3 καλες μάρκες και τι να προσέξω γενικά??Τα joie καθίσματα είναι καλά??? 

Επισης σε περίπτωση που πάρω τέτοιο κάθισμα και δεν εχω το αυγό που το μετακινείς κιολας στο χέρι πως το βγάζουμε απ το νοσοκομείο??? 

Ιδανικά θα ήθελα φυσιολογικά αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός ρε γμτ πολύ άγχος μου βγαίνει υποσυνείδητα ενώ γενικά δεν είμαι καθόλου αγχωδης...

Γιατί όμως να πάρεις από τώρα το καθισματακι το καρότσι που διάλεξες δεν είναι 3 σε 1?

Εμένα μου είπε ότι το αυγό που μπαίνει κ στο αυτοκίνητο είναι μέχρι 6 μηνών..από εκεί κ μετά βλέπεις..

πρίν από 28 λεπτά , Maria Ad είπε:

Εμενα μου φαίνεται οτι φτανουν. Εγω μια νυχτικια θα παρω κ δυο πιτζαμακια τιραντε. Κ μπορει κ κανα δυο φανελακια τιραντε εξτρα. Δεν μπορω καθολου με νυχτικα γενικά, νιωθω οτι φεύγουν αιματα απο δω κ απο κει μια ζωη στην περίοδο...Πως θα γεννησεις εχεις καθολου πλάνο??? 

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω για τα καθισματα αυτοκινήτου. Σκέφτομαστε να παρουμε ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 ηλικία που υπάρχουν για πολλα σταδια. Ξερει καμια κοπελα 2,3 καλες μάρκες και τι να προσέξω γενικά??Τα joie καθίσματα είναι καλά??? 

Επισης σε περίπτωση που πάρω τέτοιο κάθισμα και δεν εχω το αυγό που το μετακινείς κιολας στο χέρι πως το βγάζουμε απ το νοσοκομείο??? 

Πάντως αν πάρεις καινούριο κοίτα να έχει περιστροφή 360 είχε η αδερφή μου κ τη βόλεψε παρά πολυ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Life777πως εισαι?μέρες σκέφτομαι να σου γράψω...πως κοιλαει το εύρημα με την κοιλιομεγαλια?εμένα την προηγούμενη φορά η μία είχε πέσει στο 8 κ η άλλη οριακά στο 10 σήμερα όμως που είναι να παβ για επανέλεγχο πάλι με αγχωνεις το συγκεκριμένο πράγμα..κ δεν παίρνω απάντηση αφού κ η αμνιο βγαίνει καλή αν αυτό μένει σταθερό τη πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Ninarelita είπε:

Ιδανικά θα ήθελα φυσιολογικά αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός ρε γμτ πολύ άγχος μου βγαίνει υποσυνείδητα ενώ γενικά δεν είμαι καθόλου αγχωδης...

Γιατί όμως να πάρεις από τώρα το καθισματακι το καρότσι που διάλεξες δεν είναι 3 σε 1?

Εμένα μου είπε ότι το αυγό που μπαίνει κ στο αυτοκίνητο είναι μέχρι 6 μηνών..από εκεί κ μετά βλέπεις..

Πάντως αν πάρεις καινούριο κοίτα να έχει περιστροφή 360 είχε η αδερφή μου κ τη βόλεψε παρά πολυ!!!

Αρχικά δεν εχω παρει καροτσι.. Αλλα κ σήμερα που πηγα να κοιταξω οτι μ αρεσει και μπορει να φτασει σχετικά γρήγορα η παραγγελία στο κατάστημα ειναι 3 σε 1. Μαλλον σ ενα Colleto καταλήγουμε κοντα στα 800 ευρω βεβαια βγαίνει και δεν ήθελα να δωσουμε τοσα.Αλλα ειναι τοσα τα συν του που κολλησε ο αντρας μου. Απλως θεωρω το αυγο ψηλοαχρηστο για τοσο λιγο διαστημα κ τοσα έξτρα λεφτα. Ενω το αλλο καρεκλακι μου φαινεται οτι αξιζει περισσοτερο. Τελοσπαντων δυστυχως δεν τα βγαζουν απ το πακέτο οπότε....

Αχ κ εγω φυσιολογικα το πάω αλλα δεν το κόβω λογω μεγεθους μωρου και δικου μου. 😂 Μην αγχωνεσαι θα τα καταφερουμε οπως κ να χει! Δεν νομιζω να υπάρξει κανενα πρόβλημα με το μωρακι σου αφου οι εξετασεις κ ολα τα αλλα στον υπέρηχο ειναι καλα. Ο γιατρός τι σου λέει? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Εμενα μου φαίνεται οτι φτανουν. Εγω μια νυχτικια θα παρω κ δυο πιτζαμακια τιραντε. Κ μπορει κ κανα δυο φανελακια τιραντε εξτρα. Δεν μπορω καθολου με νυχτικα γενικά, νιωθω οτι φεύγουν αιματα απο δω κ απο κει μια ζωη στην περίοδο...Πως θα γεννησεις εχεις καθολου πλάνο??? 

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτησω για τα καθισματα αυτοκινήτου. Σκέφτομαστε να παρουμε ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 ηλικία που υπάρχουν για πολλα σταδια. Ξερει καμια κοπελα 2,3 καλες μάρκες και τι να προσέξω γενικά??Τα joie καθίσματα είναι καλά??? 

Επισης σε περίπτωση που πάρω τέτοιο κάθισμα και δεν εχω το αυγό που το μετακινείς κιολας στο χέρι πως το βγάζουμε απ το νοσοκομείο??? 

Ίσως πρέπει να το ρωτήσεις αυτό για το αυγό για να είσαι σίγουρη, γιατί νομίζω μόνο με αυτό στο δίνουν για την έξοδο. Εμείς πάντως στην αρχή που λέγαμε να μην πάρουμε το αυγό, μας είχε πει αυτός που αγοράσαμε το καρότσι ότι θα μας δάνειζε δύο αυγά να βγάλουμε τα μικρά από το νοσοκομείο και μετά θα του τα επιστρέψαμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Αρχικά δεν εχω παρει καροτσι.. Αλλα κ σήμερα που πηγα να κοιταξω οτι μ αρεσει και μπορει να φτασει σχετικά γρήγορα η παραγγελία στο κατάστημα ειναι 3 σε 1. Μαλλον σ ενα Colleto καταλήγουμε κοντα στα 800 ευρω βεβαια βγαίνει και δεν ήθελα να δωσουμε τοσα.Αλλα ειναι τοσα τα συν του που κολλησε ο αντρας μου. Απλως θεωρω το αυγο ψηλοαχρηστο για τοσο λιγο διαστημα κ τοσα έξτρα λεφτα. Ενω το αλλο καρεκλακι μου φαινεται οτι αξιζει περισσοτερο. Τελοσπαντων δυστυχως δεν τα βγαζουν απ το πακέτο οπότε....

Αχ κ εγω φυσιολογικα το πάω αλλα δεν το κόβω λογω μεγεθους μωρου και δικου μου. 😂 Μην αγχωνεσαι θα τα καταφερουμε οπως κ να χει! Δεν νομιζω να υπάρξει κανενα πρόβλημα με το μωρακι σου αφου οι εξετασεις κ ολα τα αλλα στον υπέρηχο ειναι καλα. Ο γιατρός τι σου λέει? 

Αυτό που λέει η @LeneLνα ξέρεις ισχύει...αν δεν έχεις αυγό δεν σε αφήνουν από το νοσοκομείο κ εμένα μου φαίνεται κουφό αλλά μου το είπε η κολλητή μου που γέννησε πριν 2 μήνες..

Αχ κορίτσι μου ευτυχώς πριν λίγο γύρισα κ ήταν σαν να μην υπήρχε ποτέ το θέμα με τις κοιλίες μου είπε ο γιατρός κ όλα είναι τέλεια...ηρέμησα πολύ...

Τι εννοείς λόγω μεγέθους μωρού κ δικού σου?πόσο μεγάλο είναι το μπεμπακι τώρα?εμένα 29η εβδομάδα μου την έβγαλε 1510 κ εγώ είμαι 74κιλα μπουλουκα τώρα αλλά έχω δει πολύ παχουλές κοπέλες που μια χαρά τα καταφέρνουν μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2023 at 5:19 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! Μεγαλη μπέμπα κ εσεις!Πως πηγε το ραντεβου??? Εγώ αύριο εχω γιατρο, είμαι περιεργη τι θα μου πει.Ελπιζω να μην ξανατυλιχτηκε. Είμαι στην 33η βδομαδα. Κ ομολογώ ότι εχω αρχίσει να αγχώνομαι αρκετά.. Καλό αυτό που λέει η φίλη σου, τι 3μιση τί 4 κιλά! Χαχαχα. Καπως θα χωρέσει! Μπορεί να ανοιξει κ αλλο η λεκανη μεχρι την γεννα τι να πω! Πάντως κοιταω τα φορμακια κ λεω θα βγει απο κει κατι τόσο μεγάλο???! 😂

Χρήσιμο που τα έγραψες ολα αυτα για τα πράγματα σ ευχαριστούμε! Καπως ετσι κινήθηκα κ εγω. Αλλά μου λείπουν πολλά η αλήθεια είναι, θα τα παρουμε αργότερα... 

Ξέρεις τι δεν κατάλαβα? τι εννοείς μαλακό μαξιλαρι από πάνω στην αλλαξιερα??? Εγω πηρα μια σκληρη απ το ΙΚΕΑ λευκή και μαλλον θα παρω κ ενα επιπλακι ξύλινο απλό που έχει στα 30 ευρω, μόνο για αυτή τη δουλειά να την ακουμπήσω εκει. Γιατί η συρταριερα μου δεν την χωραει κ θέλω να ακουμπαω κ δυο πράγματα διπλα μου. Πρεπει να βαζουμε κατι εξτρα πανω στη σκληρη αλλαξιερα δηλαδή???

Επισης σουτιεν θηλασμού εχω μήνες που φοράω απο h&m χωρίς μπανελα κ μ έχουν βολεψει. Αν κ δεν ξερω αν θηλασω λογω φαρμακων αλλά οκ τουλαχιστον δεν πιέζουν καθόλου το στηθος κ υπάρχει μια ανορθωση (όσο γίνεται) 🤣

 

Πήγαμε την είδαμε τη μπουμπού, και έφτασε τα 2 κιλά!! Στην 31η εβδομάδα. Δόξα το θεό όλα καλά! Αύριο ξεκινάω και μαθήματα ανώδυνου τοκετού, θα σας πω εντυπώσεις. Εσείς την είδατε σήμερα; όλα καλά; 

Οσο αφορά την αλλαξιερα,  εννοούσα την σκληρή επιφάνεια του επίπλου. Αντί να πάρω το πιο ενισχυμένο μαξιλάρι που πήρες εσύ, πήρα ένα πιο απλό μαλακό. Αυτό το σκληρό που πήρες είναι για να στέκεται καλύτερα πχ σε κρεβάτι ή αν την βάλεις σε κανονική συρταριερα, να έχει υπερυψωμένα πλαϊνά. Δεν χρειάζεται κάτι έξτρα από αυτό που έχεις ήδη. Το είδα κι εγώ αυτό το έπιπλο αλλά το  φοβάμαι λίγο, δεν ξέρω, αν και σταθερό φαίνεται από κοντά. 

Οσο αφορά το καθισματάκι μόλις διάβαζα σε μια ομάδα ότι το 0-36 δεν θεωρείται ασφαλές για νεογέννητο. Πάρτε καλύτερα το αυγό αφού είναι και 3 σε 1 το καρότσι και αργότερα παίρνετε και μεγαλύτερο. Όσο αφορά το μαιευτήριο, κι εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν σε αφήνουν να πάρεις το μωρό στα χέρια. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Καλησπέρα!

Σκοπεύετε να προχωρήσετε σε φύλαξη βλαστοκυττάρων;

Καλησπέρα, δεν είμαστε σίγουροι ακόμα... Περιμένουμε το επόμενο ραντεβού για να το συζητήσουμε με τον γιατρό. Στο ίντερνετ είναι διφορούμενες οι απόψεις και έχουμε μπερδευτεί... Εσείς; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Geogi είπε:

Καλησπέρα, δεν είμαστε σίγουροι ακόμα... Περιμένουμε το επόμενο ραντεβού για να το συζητήσουμε με τον γιατρό. Στο ίντερνετ είναι διφορούμενες οι απόψεις και έχουμε μπερδευτεί... Εσείς; 

Ναι, διάβασα στο ίντερνετ διάφορα. 

Βασικά σήμερα μου έστειλαν τί θα χρειαστώ για το μαιευτήριο και ενημερωτικά την ιστοσελίδα μιας ιδιωτικής εταιρείας φύλαξης βλαστοκυττάρων. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί, θα είναι και πολλά τα χρήματα...

Πες μου τί θα αποφασίσεις τελικά. Ουφφφ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μελλοντικές μανουλες! Πετάγομαι απλώς για να πω ότι αυτό με το αυγό και το μαιευτήριο δεν ισχύει (τουλάχιστον στην Αθήνα σε δημόσιο νοσοκομείο, αλλά και σε δημόσιο της επαρχίας που είχα κάνει το πρώτο μου παιδί). Αυτό που τους νοιάζει είναι να μην πάρεις το μωρό στα χέρια. Μπορεί, για παράδειγμα, να μένεις κοντά στο νοσοκομείο (πού ξέρουν αυτοί;) και να επιστρέψετε με τα πόδια. Οπότε μπορείς να έχεις ένα Πορτ μπεμπέ για τη μεταφορά.

Καλύτερα να ρωτήσετε το δικό σας μαιευτήριο για να είστε σίγουροι. Εμείς πάντως που μπαινοβγαίναμε στο νοσοκομείο στην αρχή για να μετράμε τη χολερυθρίνη λόγω ίκτερου, πρέπει να ήμασταν οι μόνοι με αυγό. Όλοι οι υπόλοιποι είχαν πορτ μπεμπέ. Κάποιοι και μάρσιπο (τους ειδικούς που μπαίνει το μωρό από ημερών). 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Ναι, διάβασα στο ίντερνετ διάφορα. 

Βασικά σήμερα μου έστειλαν τί θα χρειαστώ για το μαιευτήριο και ενημερωτικά την ιστοσελίδα μιας ιδιωτικής εταιρείας φύλαξης βλαστοκυττάρων. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί, θα είναι και πολλά τα χρήματα...

Πες μου τί θα αποφασίσεις τελικά. Ουφφφ..

Ναι, μόλις   το συζητήσουμε με τον γιατρό θα σου πω. 

 

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Καλημέρα, μελλοντικές μανουλες! Πετάγομαι απλώς για να πω ότι αυτό με το αυγό και το μαιευτήριο δεν ισχύει (τουλάχιστον στην Αθήνα σε δημόσιο νοσοκομείο, αλλά και σε δημόσιο της επαρχίας που είχα κάνει το πρώτο μου παιδί). Αυτό που τους νοιάζει είναι να μην πάρεις το μωρό στα χέρια. Μπορεί, για παράδειγμα, να μένεις κοντά στο νοσοκομείο (πού ξέρουν αυτοί;) και να επιστρέψετε με τα πόδια. Οπότε μπορείς να έχεις ένα Πορτ μπεμπέ για τη μεταφορά.

Καλύτερα να ρωτήσετε το δικό σας μαιευτήριο για να είστε σίγουροι. Εμείς πάντως που μπαινοβγαίναμε στο νοσοκομείο στην αρχή για να μετράμε τη χολερυθρίνη λόγω ίκτερου, πρέπει να ήμασταν οι μόνοι με αυγό. Όλοι οι υπόλοιποι είχαν πορτ μπεμπέ. Κάποιοι και μάρσιπο (τους ειδικούς που μπαίνει το μωρό από ημερών). 

Η αλήθεια είναι όμως ότι ο μόνος σωστός τρόπος  να ταξιδεύει το μωράκι είναι με το αυγό. Ούτε με καλαθουνα ούτε με μάρσιπο.. Καλό είναι να εφαρμόζουν αυτό το μετρό στα μαιευτήρια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 8:12 ΜΜ, LeneL είπε:

Ίσως πρέπει να το ρωτήσεις αυτό για το αυγό για να είσαι σίγουρη, γιατί νομίζω μόνο με αυτό στο δίνουν για την έξοδο. Εμείς πάντως στην αρχή που λέγαμε να μην πάρουμε το αυγό, μας είχε πει αυτός που αγοράσαμε το καρότσι ότι θα μας δάνειζε δύο αυγά να βγάλουμε τα μικρά από το νοσοκομείο και μετά θα του τα επιστρέψαμε!

Ναι θα ρωτησω! Ευχαριστώ για την πληροφορία! 

On 17/5/2023 at 9:46 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Αυτό που λέει η @LeneLνα ξέρεις ισχύει...αν δεν έχεις αυγό δεν σε αφήνουν από το νοσοκομείο κ εμένα μου φαίνεται κουφό αλλά μου το είπε η κολλητή μου που γέννησε πριν 2 μήνες..

Αχ κορίτσι μου ευτυχώς πριν λίγο γύρισα κ ήταν σαν να μην υπήρχε ποτέ το θέμα με τις κοιλίες μου είπε ο γιατρός κ όλα είναι τέλεια...ηρέμησα πολύ...

Τι εννοείς λόγω μεγέθους μωρού κ δικού σου?πόσο μεγάλο είναι το μπεμπακι τώρα?εμένα 29η εβδομάδα μου την έβγαλε 1510 κ εγώ είμαι 74κιλα μπουλουκα τώρα αλλά έχω δει πολύ παχουλές κοπέλες που μια χαρά τα καταφέρνουν μην αγχώνεσαι κορίτσι μου!!!

Θα ρωτησω για το αυγο στο νοσοκομείο ναι για σιγουριά. Αυτη την βδομαδα θα πάμε σιγουρα να παρουμε καποιο καροτσι απο οσα ειδαμε,αν κ δεν ηταν πολλα ρε κοριτσια δεν ξερω εχω μπερδευτεί με αυτο το θεμα. Λεω να παρουμε καποιο με πιο νορμάλ τιμη και διαβαζω κατι σχολια στο ιντερνετ κ το μετανιωνω παλι πφφφφ. 

Πολυ χαιρομαι που με αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου απ την επίσκεψη σου. Ειδες που δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό! Ολα τέλεια θα πανε ξεαγχωσου όσο μπορείς και να απολαυσεις όσο μας εμεινε ακόμα!! 

Μεγεθος δικο μου εννοω οχι πολλα κιλα. Εννοουσα οτι ειμαι μικροσωμη λιγο, στενή λεκανη και οτι αν δουμε οτι προβλέπεται να παει 4 κ πανω κιλα το μωρακι δεν ξερω αν το ρισκάρει η γιατρός για φυσιολογικό. Και για μενα που εχω και σκλήρυνση και για το μωρό ομως. Θα δουμε μωρε εχουμε ακομα λιγο! Οσο μπορω προσπαθώ να ειμαι κουλ γιατί αμα παθω πανικό δύσκολα ξεκολλαει το μυαλο μου. Να βγαλουμε ακομα ενα μηνα τουλάχιστον σαν άνθρωποι να χαρούμε λιγο τον Ιούνη κ ολα καλα θα πάνε για ολες μας!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...