Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

On 24/3/2023 at 1:24 ΠΜ, Geogi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , μια χαρά κι εμείς! Η μπεμπούλα είναι ζωηρή πολύ, κουνιέται συνέχεια! Μπράβο για τα καλά αποτελεσματα @Life777! Φαντάζομαι άγχος που θα είχες αλλά όλα καλά.

@Ninarelita καλά αποτελέσματα και σε σένα, όλα θα πάνε καλά και η μπέμπα σου θα είναι υγιέστατη.

Εγώ μέχρι στιγμής έχω πάρει γύρω στα 4 κιλά,αλλα είχα και τους εμετους που με έσωσαν. Τώρα προσπαθώ να ακολουθώ και διατροφή συγκεκριμένη γιατί λόγω της στενής μητριαιας  αρτηριας, δεν πρέπει να πάρω κιλά. Έκοψα και το αλάτι στα φαγητά. 

Νιώθω συνεχώς κάτι σουβλιες από κάτω... Τελευταια φορά που ρώτησα τον γιατρό, μου είπε φυσιολογικο, έχει καμία σας κάτι ανάλογο; επίσης νιώθω κάτι σαν πίεση κοντά στο στήθος, στη θέση της καρδιάς, είναι σαν να έχω χτυπήσει κάθε φορά που με πιάνει. Δεν μπορώ να το περιγράψω. 

Καλημερα κοπελα μου και χρόνια πολλα για την εθνική μας γιορτή κοριτσια! Μεγαλώνει και η δικια σας μπεμπούλα!!! Ποσο υπέροχο συναίσθημα! Ολες κοριτσια εχουμε???! Σουβλιες απο κατω που εννοεις? Μέσα στον κόλπο ή στην κοιλιά χαμηλά??? Γιατι για την κοιλια είναι νορμαλ να πιανομαστε, ουτε να φταρνιστω ακόμα δεν μπορω εγω απ τον πόνο μετά. Και αυτο στο στήθος που λες δεν το εχω νιωσει, καλύτερα ρωτα τον γιατρο να είσαι σίγουρη αν είναι κατι που επιμένει. Εγω το θέμα που εχω ειναι οταν Ξαπλώνω λιγο πισω ακόμα κ στα πλάγια δεν μπορώ να παρω ανασα καλά. Ειναι λες και κατι μου κλείνει την οδό και δεν ρώτησα κ τη γιατρό... 

Ασχετο εμενα έχει δυο μερες που βγηκε κάπως ο αφαλός προς τα εξω γιατί τραβήχτηκε η κοιλια ρε παιδια μέσα σε 2 μερες, εχω ανατριχιασει λίγο 😆 Εσεις πως είστε με κοιλια??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια ! Σε όσες γιορτάσουν να είναι τυχερές , ευλογημένες και με τ καλό τ μωράκι σας !!! 
Εχω μια ερώτηση … όσες παίρνετε μαγνήσιο , ποσό ώρα με το φυλλικό το παίρνετε ; Η δε παίζει ρόλο ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια ! Σε όσες γιορτάσουν να είναι τυχερές , ευλογημένες και με τ καλό τ μωράκι σας !!! 
Εχω μια ερώτηση … όσες παίρνετε μαγνήσιο , ποσό ώρα με το φυλλικό το παίρνετε ; Η δε παίζει ρόλο ; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. 

Αν και δεν ανήκω στις μέλλουσες μανουλες του μήνα αυτού αλλά του Σεπτεμβρίου ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση μιας και είστε αρκετές εβδομάδες μπροστά από εμένα. 

Θυμάστε πότε νιώσατε τις συσπάσεις Braxton Hicks? 

Γύρω στην 16 εβδομάδα ένιωσα για πρώτη φορά αυτό το πέτρωμα στην μήτρα για μερικά δευτερόλεπτα. Τις πρώτες φορές που το είχα νιώσει μετά επακολούθησε τουαλέτα. 

Γενικά έχω πολύ δραστήριο εντερο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι το έντερο καθώς η μήτρα και το έντερο πλέον είναι δίπλα δίπλα και το δεύτερο πλέον πιέζεται από την μήτρα. 

Μετρήσαμε και τράχηλο τότε και ήταν 4cm. 

Τωρα είμαι 17 και 1   

Περίπου την εβδομάδα θα το νιώσω 3-4 φορές. Αγχώνομαι πολύ όταν μου συμβαίνει αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι φυσιολογικό μιας και η μήτρα μεγαλώνει. Διαβάζω όμως πολλές που γράφουν ότι ο γιατρός τους χορήγησε το τάδε φάρμακο για τις συσπάσεις και αναρωτιέμαι τι τελικά ισχύει? 

Μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα των 300 mg.  Δεν κουράζομαι, δεν περπατάω πολυ, δεν σηκωνω βαρυ. Προσέχω πολύ. 

Ωστόσο με αγχώνει όλο αυτό το διφορούμενο θέμα. Αύριο έχω πάλι ραντεβού και θα το συζητήσουμε αναλυτικά. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 11:43 ΠΜ, minnie26 είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια ! Σε όσες γιορτάσουν να είναι τυχερές , ευλογημένες και με τ καλό τ μωράκι σας !!! 
Εχω μια ερώτηση … όσες παίρνετε μαγνήσιο , ποσό ώρα με το φυλλικό το παίρνετε ; Η δε παίζει ρόλο ; 

Κορίτσι μου εμένα μου έχει πει να απέχουν τουλάχιστον 3 ώρες με το σίδηρο γτ δεν απορροφάται καλά ο σίδηρος αλλά για το φιλικό δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν κ εγώ παίρνω το gyno-tardiferon που είναι κ σίδηρος κ φιλικό μαζί..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/3/2023 at 9:09 ΜΜ, Ninarelita είπε:

Κορίτσι μου εμένα μου έχει πει να απέχουν τουλάχιστον 3 ώρες με το σίδηρο γτ δεν απορροφάται καλά ο σίδηρος αλλά για το φιλικό δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν κ εγώ παίρνω το gyno-tardiferon που είναι κ σίδηρος κ φιλικό μαζί..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι για την απάντηση ! Κ εγώ νομίζω πως δεν έχει τόσο σημασία .. απλά φροντίζω να απέχει αρκετές ώρες κ απ τ χάπι του θυρεοειδή !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2023 at 11:23 ΠΜ, Maria Ad είπε:

Καλημερα κοπελα μου και χρόνια πολλα για την εθνική μας γιορτή κοριτσια! Μεγαλώνει και η δικια σας μπεμπούλα!!! Ποσο υπέροχο συναίσθημα! Ολες κοριτσια εχουμε???! Σουβλιες απο κατω που εννοεις? Μέσα στον κόλπο ή στην κοιλιά χαμηλά??? Γιατι για την κοιλια είναι νορμαλ να πιανομαστε, ουτε να φταρνιστω ακόμα δεν μπορω εγω απ τον πόνο μετά. Και αυτο στο στήθος που λες δεν το εχω νιωσει, καλύτερα ρωτα τον γιατρο να είσαι σίγουρη αν είναι κατι που επιμένει. Εγω το θέμα που εχω ειναι οταν Ξαπλώνω λιγο πισω ακόμα κ στα πλάγια δεν μπορώ να παρω ανασα καλά. Ειναι λες και κατι μου κλείνει την οδό και δεν ρώτησα κ τη γιατρό... 

Ασχετο εμενα έχει δυο μερες που βγηκε κάπως ο αφαλός προς τα εξω γιατί τραβήχτηκε η κοιλια ρε παιδια μέσα σε 2 μερες, εχω ανατριχιασει λίγο 😆 Εσεις πως είστε με κοιλια??? 

Καλησπέρα Μαράκι, για κάποιο λόγο ενώ έμπαινα, δεν μου έδειχνε τις απαντήσεις. Χαμος από κοριτσάκια όντως χάχα.  Κι εμένα έχει άρχισε να βγαίνει, ο άντρας μου ανατρίχιαζει πολύ και λέει δεν γίνεται να μπει μέσα:-D;; Εσείς; πότε έχετε ραντεβού ξανά ; 

Σήμερα πήγαμε την είδαμε , είναι και μια βδομάδα μεγαλύτερη αλλά θα κρατήσουμε την παλιά πητ και απλώς'' θα λέμε ότι είναι μεγάλο μωρό'' είπε ο γιατρός, καθώς από την αρχή ήταν πιο μεγάλη η ζουζου. 810 γραμμαρια είμαστε στις 24+2. Και εννοείται ότι για ακόμη μια φορά δεν γυρνούσε με τίποτα να δούμε τη φατσουλα της. Ζήτημα να έχω 2 φώτο που φαίνεται το προσωπάκι της, μας βγήκε πολύ ντροπαλουλα χάχα. Τον ρώτησα και για τις σούβλιες(στον κόλπο) και τα υπόλοιπα, όλα φυσιολογικά λέει. 

Εμένα δεν μου έχει πει να παίρνω τις βιταμίνες μου σε απόσταση. Ειδικά σίδηρο πινω και 2 φορές τη μέρα γιατί είναι πολύ χαμηλό και επηρεάζει πλέον και τις υπόλοιπες τιμές μου, αιματοκριτη κτλ. Μαγνήσιο παίρνω των 300 και μου δίνει και πολύ βιταμίνες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2023 at 1:56 ΠΜ, Geogi είπε:

Καλησπέρα Μαράκι, για κάποιο λόγο ενώ έμπαινα, δεν μου έδειχνε τις απαντήσεις. Χαμος από κοριτσάκια όντως χάχα.  Κι εμένα έχει άρχισε να βγαίνει, ο άντρας μου ανατρίχιαζει πολύ και λέει δεν γίνεται να μπει μέσα:-D;; Εσείς; πότε έχετε ραντεβού ξανά ; 

Σήμερα πήγαμε την είδαμε , είναι και μια βδομάδα μεγαλύτερη αλλά θα κρατήσουμε την παλιά πητ και απλώς'' θα λέμε ότι είναι μεγάλο μωρό'' είπε ο γιατρός, καθώς από την αρχή ήταν πιο μεγάλη η ζουζου. 810 γραμμαρια είμαστε στις 24+2. Και εννοείται ότι για ακόμη μια φορά δεν γυρνούσε με τίποτα να δούμε τη φατσουλα της. Ζήτημα να έχω 2 φώτο που φαίνεται το προσωπάκι της, μας βγήκε πολύ ντροπαλουλα χάχα. Τον ρώτησα και για τις σούβλιες(στον κόλπο) και τα υπόλοιπα, όλα φυσιολογικά λέει. 

Εμένα δεν μου έχει πει να παίρνω τις βιταμίνες μου σε απόσταση. Ειδικά σίδηρο πινω και 2 φορές τη μέρα γιατί είναι πολύ χαμηλό και επηρεάζει πλέον και τις υπόλοιπες τιμές μου, αιματοκριτη κτλ. Μαγνήσιο παίρνω των 300 και μου δίνει και πολύ βιταμίνες. 

Και μενα δεν μου εβγαζε ουτε την δικη μου απαντηση, μάλλον θα κολλησε. Μια χαρα η μπεμπούλα σας! Ολα τελεια! Αφου παίρνει βαρος κ ειναι ολα κομπλε μια χαρα. Εγω δεν πολυ σκέφτομαι την Πητ και εμάς ειναι λίγο μεγαλύτερη οπότε λεω ας έρθει όποτε θελει! 

Και εμας που γυρνάει δεν πολυκαταλαβαινω φατσουλα κ χαρακτηριστικά ρε γ@μwτο..Θα σας γυρίσει καποια στιγμη σίγουρα! Εμεις ξαναεχουμε ραντεβού μετά το Πάσχα,μέχρι τότε υπομονή πάλι!! 

Ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια κιολας εσας σας ειπε ο/η γιατρός οτι πρεπει να κλεισετε μια εξέταση Ντοπλερ κοντα στις 32 βδομαδες. Μου ειπε να κλείσω απο την αποψη οτι παω σε εμβρυολόγο για τις αυχενική κ β επιπέδου. Τι εξέταση είναι αυτη? Υπερηχος λογικά οκ αλλα τι κοιτάμε? Κατι πιο συγκεκριμένο?? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Και μενα δεν μου εβγαζε ουτε την δικη μου απαντηση, μάλλον θα κολλησε. Μια χαρα η μπεμπούλα σας! Ολα τελεια! Αφου παίρνει βαρος κ ειναι ολα κομπλε μια χαρα. Εγω δεν πολυ σκέφτομαι την Πητ και εμάς ειναι λίγο μεγαλύτερη οπότε λεω ας έρθει όποτε θελει! 

Και εμας που γυρνάει δεν πολυκαταλαβαινω φατσουλα κ χαρακτηριστικά ρε γ@μwτο..Θα σας γυρίσει καποια στιγμη σίγουρα! Εμεις ξαναεχουμε ραντεβού μετά το Πάσχα,μέχρι τότε υπομονή πάλι!! 

Ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια κιολας εσας σας ειπε ο/η γιατρός οτι πρεπει να κλεισετε μια εξέταση Ντοπλερ κοντα στις 32 βδομαδες. Μου ειπε να κλείσω απο την αποψη οτι παω σε εμβρυολόγο για τις αυχενική κ β επιπέδου. Τι εξέταση είναι αυτη? Υπερηχος λογικά οκ αλλα τι κοιτάμε? Κατι πιο συγκεκριμένο?? 

Η Β επιπέδου κοιτάει κυρίως την ανατομία του εμβρύου, αλλά και τον πλακούντα, τις ομφαλικές και τις μητριαίες αρτηρίες και τον τράχηλο. Το doppler κοιτάει κυρίως ροές, αν θυμάμαι καλά στον εγκέφαλο του εμβρύου, στις ομφαλικές και τις μητριαιές αρτηρίες κλπ, δλδ αν τρέφεται καλά το μωράκι. Δίνει και βασικές μετρήσεις του εμβρύου, κάνει μια εκτίμηση για το βάρος και μετράει αμνιακα. Είναι πολύ πιο γρήγορη εξέταση απ τη Β επιπέδου, δλδ αν θυμάμαι καλά 15 λεπτά όταν είχα πάει στις 33 βδομαδες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2023 at 7:03 ΜΜ, Rainbow2023 είπε:

Γεια σας κορίτσια. 

Αν και δεν ανήκω στις μέλλουσες μανουλες του μήνα αυτού αλλά του Σεπτεμβρίου ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση μιας και είστε αρκετές εβδομάδες μπροστά από εμένα. 

Θυμάστε πότε νιώσατε τις συσπάσεις Braxton Hicks? 

Γύρω στην 16 εβδομάδα ένιωσα για πρώτη φορά αυτό το πέτρωμα στην μήτρα για μερικά δευτερόλεπτα. Τις πρώτες φορές που το είχα νιώσει μετά επακολούθησε τουαλέτα. 

Γενικά έχω πολύ δραστήριο εντερο. 

Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι το έντερο καθώς η μήτρα και το έντερο πλέον είναι δίπλα δίπλα και το δεύτερο πλέον πιέζεται από την μήτρα. 

Μετρήσαμε και τράχηλο τότε και ήταν 4cm. 

Τωρα είμαι 17 και 1   

Περίπου την εβδομάδα θα το νιώσω 3-4 φορές. Αγχώνομαι πολύ όταν μου συμβαίνει αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι φυσιολογικό μιας και η μήτρα μεγαλώνει. Διαβάζω όμως πολλές που γράφουν ότι ο γιατρός τους χορήγησε το τάδε φάρμακο για τις συσπάσεις και αναρωτιέμαι τι τελικά ισχύει? 

Μαγνήσιο παίρνω ένα την ημέρα των 300 mg.  Δεν κουράζομαι, δεν περπατάω πολυ, δεν σηκωνω βαρυ. Προσέχω πολύ. 

Ωστόσο με αγχώνει όλο αυτό το διφορούμενο θέμα. Αύριο έχω πάλι ραντεβού και θα το συζητήσουμε αναλυτικά. 

Καλησπέρα και σου εύχομαι με το καλό.

Είχα πέτρωμα στην κοιλιά πριν μια εβδομάδα (τώρα είμαι στο τέλος της 26ης). Όταν είπα στη γυναικολόγο μου ότι η κοιλιά μου είναι κάπως τσιτωμενη, μου είπε να της περιγράψω που το νιώθω έτσι (αν είναι σε όλη την κοιλιά, τότε όντως είναι συσπάσεις, εμένα δεν ήταν) και μου αύξησε το μαγνήσιο (έπαιρνα ένα των 246 mg, τώρα πίνω δύο τέτοια τη μέρα αλλά όταν έκανα καρδιοτοκογραφο και ήταν όλα καλά, επέστρεψα στο ένα)

Κι εγώ έχω υπερδραστήριο έντερο και δραστήριο μωράκι το οποίο φάνηκε στο μηχάνημα. Όταν έκανε κίνηση το μωρό το έπιανε σαν μικρή σύσπαση. Χαλάρωσε και εύχομαι να είναι όλα καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 31/3/2023 at 6:08 ΜΜ, Io_anna είπε:

Η Β επιπέδου κοιτάει κυρίως την ανατομία του εμβρύου, αλλά και τον πλακούντα, τις ομφαλικές και τις μητριαίες αρτηρίες και τον τράχηλο. Το doppler κοιτάει κυρίως ροές, αν θυμάμαι καλά στον εγκέφαλο του εμβρύου, στις ομφαλικές και τις μητριαιές αρτηρίες κλπ, δλδ αν τρέφεται καλά το μωράκι. Δίνει και βασικές μετρήσεις του εμβρύου, κάνει μια εκτίμηση για το βάρος και μετράει αμνιακα. Είναι πολύ πιο γρήγορη εξέταση απ τη Β επιπέδου, δλδ αν θυμάμαι καλά 15 λεπτά όταν είχα πάει στις 33 βδομαδες.

Σ ευχαριστώ Ιωάννα! Καταλαβα..Καλο θα είναι να είναι και πιο φθηνή τότε απο τις προηγουμενες 😄 Τι κάνεις εσυ κορίτσι ολα καλα?Πως ειστε με τον γιο?? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria Ad είπε:

Σ ευχαριστώ Ιωάννα! Καταλαβα..Καλο θα είναι να είναι και πιο φθηνή τότε απο τις προηγουμενες 😄 Τι κάνεις εσυ κορίτσι ολα καλα?Πως ειστε με τον γιο?? 

Εξαιρετικά πιο φτηνη δεν την λες, δλδ αν θυμάμαι καλά πριν 2 χρόνια ήταν στα 80 ευρώ. 

Έκανα Β επιπέδου πριν 10 μέρες. Όλα καλά. Και μετά με έπιασε κάτι να πάρω όλα όσα χρειάζομαι για το δεύτερο μωρό. Λίγα πράγματα δλδ. Έκανα κι ένα ραντεβού με τη βοηθό μητρότητας, η οποία μου επεσήμανε ότι πλησιάζει ο καιρός και να ξεκινήσουμε σύντομα ραντεβού με τις μαίες να συζητάω τις ανησυχίες μου κλπ. Της λέω τι λες καλέ, ακόμα στην αρχή είμαστε 😂. Γέλαγε, αλλά τρόμαξα λίγο πόσο γρήγορα έχει περάσει αυτή η εγκυμοσύνη. Είναι κι ο γιος μεγαλώνει και μιλάει πλέον νον στοπ. Θέλει προσοχή όλη μέρα και νιώθω λίγο τύψεις που δε δίνω τόση σημασία σ αυτή την εγκυμοσύνη όσο έδινα στην πρώτη.

Τα άσχημα νέα μου είναι ότι δουλεύω σε μια εταιρία που δεν πάει καθόλου καλά και πλέον πιστεύω ότι θα πτωχεύσει. Είμαι απλήρωτη αρκετούς μήνες και σκέφτομαι μήπως για την ψυχική μου υγεία πρέπει να βγω σε αναρρωτική.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Εξαιρετικά πιο φτηνη δεν την λες, δλδ αν θυμάμαι καλά πριν 2 χρόνια ήταν στα 80 ευρώ. 

Έκανα Β επιπέδου πριν 10 μέρες. Όλα καλά. Και μετά με έπιασε κάτι να πάρω όλα όσα χρειάζομαι για το δεύτερο μωρό. Λίγα πράγματα δλδ. Έκανα κι ένα ραντεβού με τη βοηθό μητρότητας, η οποία μου επεσήμανε ότι πλησιάζει ο καιρός και να ξεκινήσουμε σύντομα ραντεβού με τις μαίες να συζητάω τις ανησυχίες μου κλπ. Της λέω τι λες καλέ, ακόμα στην αρχή είμαστε 😂. Γέλαγε, αλλά τρόμαξα λίγο πόσο γρήγορα έχει περάσει αυτή η εγκυμοσύνη. Είναι κι ο γιος μεγαλώνει και μιλάει πλέον νον στοπ. Θέλει προσοχή όλη μέρα και νιώθω λίγο τύψεις που δε δίνω τόση σημασία σ αυτή την εγκυμοσύνη όσο έδινα στην πρώτη.

Τα άσχημα νέα μου είναι ότι δουλεύω σε μια εταιρία που δεν πάει καθόλου καλά και πλέον πιστεύω ότι θα πτωχεύσει. Είμαι απλήρωτη αρκετούς μήνες και σκέφτομαι μήπως για την ψυχική μου υγεία πρέπει να βγω σε αναρρωτική.

Καλημέρα! Να σε ρωτήσω, τι είναι η βοηθός μητρότητας που ανέφερες; Ενδιαφέρον ακούγεται και χρήσιμο! Μέσω μαιευτηρίου τη βρίσκεις ή ιδιωτικά; Βοηθάει;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Εξαιρετικά πιο φτηνη δεν την λες, δλδ αν θυμάμαι καλά πριν 2 χρόνια ήταν στα 80 ευρώ. 

Έκανα Β επιπέδου πριν 10 μέρες. Όλα καλά. Και μετά με έπιασε κάτι να πάρω όλα όσα χρειάζομαι για το δεύτερο μωρό. Λίγα πράγματα δλδ. Έκανα κι ένα ραντεβού με τη βοηθό μητρότητας, η οποία μου επεσήμανε ότι πλησιάζει ο καιρός και να ξεκινήσουμε σύντομα ραντεβού με τις μαίες να συζητάω τις ανησυχίες μου κλπ. Της λέω τι λες καλέ, ακόμα στην αρχή είμαστε 😂. Γέλαγε, αλλά τρόμαξα λίγο πόσο γρήγορα έχει περάσει αυτή η εγκυμοσύνη. Είναι κι ο γιος μεγαλώνει και μιλάει πλέον νον στοπ. Θέλει προσοχή όλη μέρα και νιώθω λίγο τύψεις που δε δίνω τόση σημασία σ αυτή την εγκυμοσύνη όσο έδινα στην πρώτη.

Τα άσχημα νέα μου είναι ότι δουλεύω σε μια εταιρία που δεν πάει καθόλου καλά και πλέον πιστεύω ότι θα πτωχεύσει. Είμαι απλήρωτη αρκετούς μήνες και σκέφτομαι μήπως για την ψυχική μου υγεία πρέπει να βγω σε αναρρωτική.

Ιδιωτικά βρίσκεις. Είναι βοηθητική στο ψυχολογικό κομμάτι και στο να σε ενημερώσει με ειλικρίνεια για τις επιλογές σου. Επίσης κάποιες παρέχουν κι άλλες υπηρεσίες όπως μασάζ εγκυμοσύνης ή γιόγκα. Εκτός απ αυτά, η δίκη μου συνοδεύει και στον τοκετό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 3:42 ΠΜ, Io_anna είπε:

Εξαιρετικά πιο φτηνη δεν την λες, δλδ αν θυμάμαι καλά πριν 2 χρόνια ήταν στα 80 ευρώ. 

Έκανα Β επιπέδου πριν 10 μέρες. Όλα καλά. Και μετά με έπιασε κάτι να πάρω όλα όσα χρειάζομαι για το δεύτερο μωρό. Λίγα πράγματα δλδ. Έκανα κι ένα ραντεβού με τη βοηθό μητρότητας, η οποία μου επεσήμανε ότι πλησιάζει ο καιρός και να ξεκινήσουμε σύντομα ραντεβού με τις μαίες να συζητάω τις ανησυχίες μου κλπ. Της λέω τι λες καλέ, ακόμα στην αρχή είμαστε 😂. Γέλαγε, αλλά τρόμαξα λίγο πόσο γρήγορα έχει περάσει αυτή η εγκυμοσύνη. Είναι κι ο γιος μεγαλώνει και μιλάει πλέον νον στοπ. Θέλει προσοχή όλη μέρα και νιώθω λίγο τύψεις που δε δίνω τόση σημασία σ αυτή την εγκυμοσύνη όσο έδινα στην πρώτη.

Τα άσχημα νέα μου είναι ότι δουλεύω σε μια εταιρία που δεν πάει καθόλου καλά και πλέον πιστεύω ότι θα πτωχεύσει. Είμαι απλήρωτη αρκετούς μήνες και σκέφτομαι μήπως για την ψυχική μου υγεία πρέπει να βγω σε αναρρωτική.

Τέλεια παει κ Β επίπεδου, ολα καλα!! Σίγουρα με ένα ακομα παιδάκι κ τοσο μικρο ειναι πιο δυσκολα τα πράγματα, αλλα μην νιωθεις τύψεις για μεχρι τώρα στην κυηση, μετά είναι το σημαντικό που θα έρθει στη ζωή! 

Εγω που δεν εχω ανησυχίες για τη γέννα τρομάζω με τον εαυτό μου! Ειναι μήπως η άγνοια της πρώτης φοράς? Δεν ξερω...Μόνο καποια σεμινάρια λεω να κανω, ανώδυνου τοκετου κ θηλασμού.Αν κ πιστευω στην πραξη μας βγαινει άλλη αντίδραση, αλλά ας έχουμε λεω μια ιδεα! Αν βρειτε τίποτα καλο κοριτσια και ιντερνετικο δηλαδη πειτε μου!!! 

Όσο για τη δουλειά αν τα πράγματα ειναι και πιεστικά ταυτόχρονα πάρε ότι άδεια δικαιούσαι να ηρεμησεις και να ετοιμασεις το σπιτι σ κ τον εαυτο σου. Αλλιως θα κανεις υπομονή κανένα μηνα ακόμα? Αν δεν κανω λαθος, για την αδεια σου πριν την γέννα?? Αλλά και μόνο που πρέπει να πηγαίνει ο οποιοσδήποτε δηλαδή, σε μια δουλειά και να ειναι κ παραγωγικος ενω δεν πληρώνεται είναι απο μόνο του πειστικό και πολλά άλλα...Οπότε κανε αυτό που νιώθεις κοπελα μου, μην χαλας την ψυχολογία σου, αν έχεις την επιλογή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...