Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο


ΛιαΝικ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...Με τον σύντροφο μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και ομολογώ πως έχω αγχωθεί κάπως με την όλη διαδικασία της γέννας...Βρίσκομαι στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια οπότε δεν γνωρίζω καθόλου το σύστημα υγείας πόσο μάλλον το σύστημα σχετικά με εγκυμοσύνη και την γέννα...Καθώς τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα η γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο είναι μονόδρομος...Η γυναικολόγος στην οποία πηγαίνω συνεργάζεται μόνο με το Μητέρα...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Μπορεί να με παρακολουθεί η γυναικολόγος που εχω τωρα και να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με άλλον γιατρό?

2. Μπορώ να επιλέξω να με παρακολουθεί ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου? Μπορώ να διαλέξω γιατρό ή όποιος είναι διαθέσιμος?

3. Γνωρίζεται το κόστος παρακολούθησης και εξετάσεων στο δημόσιο νοσοκομείο? Βρίσκει κανείς εύκολα ραντεβού?

Γενικά υπάρχουν γυναίκες του φορουμ που να έχουν ξεκινήσει την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης και την γέννηση σε δημόσιο νοσοκομείου να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μου? Ίσως να μου προτεινουν νοσοκομείο και γιατρό?

 

Συγνώμη για το σεντόνι και τις πολλές ερωτήσεις, απλά όλο αυτό σαν διαδικασία μου είναι αγχωτικό και θέλω να είμαι προετοιμασμένη πριν μείνω έγκυος για να αποφύγω έξτρα στρες την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ΛιαΝικ. είπε:

Καλησπέρα σε όλους...Με τον σύντροφο μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και ομολογώ πως έχω αγχωθεί κάπως με την όλη διαδικασία της γέννας...Βρίσκομαι στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια οπότε δεν γνωρίζω καθόλου το σύστημα υγείας πόσο μάλλον το σύστημα σχετικά με εγκυμοσύνη και την γέννα...Καθώς τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα η γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο είναι μονόδρομος...Η γυναικολόγος στην οποία πηγαίνω συνεργάζεται μόνο με το Μητέρα...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Μπορεί να με παρακολουθεί η γυναικολόγος που εχω τωρα και να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με άλλον γιατρό?

2. Μπορώ να επιλέξω να με παρακολουθεί ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου? Μπορώ να διαλέξω γιατρό ή όποιος είναι διαθέσιμος?

3. Γνωρίζεται το κόστος παρακολούθησης και εξετάσεων στο δημόσιο νοσοκομείο? Βρίσκει κανείς εύκολα ραντεβού?

Γενικά υπάρχουν γυναίκες του φορουμ που να έχουν ξεκινήσει την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης και την γέννηση σε δημόσιο νοσοκομείου να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μου? Ίσως να μου προτεινουν νοσοκομείο και γιατρό?

 

Συγνώμη για το σεντόνι και τις πολλές ερωτήσεις, απλά όλο αυτό σαν διαδικασία μου είναι αγχωτικό και θέλω να είμαι προετοιμασμένη πριν μείνω έγκυος για να αποφύγω έξτρα στρες την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

μπορεις να πηγαινεις στον ιδιωτη,αλλα καλο ειναι να ανοιξεις με το που μεινεις εγκυος καρτελα στο δημοσιο που επιθυμεις

φυσικα μπορεις με το που μαθεις την εγκυμοσυνη να κλεισεις ραντεβου σε γιατρο του δημοσιου ,εκει που προτιμας,κ σε καποιον συγκεκριμενο που ισως σου πουν καλα λογια

το τακτικο απογευματινο ραντεβου νομιζω ειχε 30-40€,κ για καθηγητες 60-80.πρωινα που πηγαινα στο μαιευτηριο δ πληρωνα,οπως κ για τις εξετασεις,πχ αιματος κατα τη διαρκεια της κυησης,καρδιοτοκογραφος

πιστευω αν καλεσεις 5-7η εβδομαδα θα βρεις στο πρωτο τριμηνο

λογικα ενδιαφερεσαι για αθηνα οποτε δ εχω προσωπικη εμπειρια

μενω επαρχια κ στην αρχη της πρωτης εγκυμοσυνης πηγαινα σε ιδιωτη.το κοστος ηταν αρκετο,κ δ θεωρουσα οτι αξιζε για τα δεδομενα της πολης μου.συν οτι για θεμα ασφαλειας θα ανοιγα καρτελα στο νοσοκομειο στο τριτο τριμηνο.επειδη τοτε εγιναν κ διαφορα στην εγκυμοσυνη με εκαναν να επιλεξω το δημοσιο.

εχω ακουσει καλα λογια για το ελενα αλλα κ το αλεξανδρα στην αθηνα

κανονικα κ πηγαινωντας για φυσιολογικο τοκετο,δ επιλεγεις τον γιατρο που θα σε ξεγεννησει,αλλα εχεις οποιον εχει εφημερια.

ισως πηγαινοντας απο την αρχη της κυησης σε συγκεκριμενο γιατρο καθε μηνα του δημοσιου,να συνεννοηθειτε να ειναι κ παρον στον τοκετο(προσωπικα θα το εκανα χωρις να αξιωνει εξτρα χρηματα ο γιατρος,δ ζητανε ολοι)

νομιζω ραντεβου κλεινεις στο 1535

αν επιλεξεις νοσοκομειο,κ ρωτησεις μετα κ στο φορουμ για γιατρους,πιστευω θα εχεις καποιες προτασεις κ εμπειριες.παντα ομως κ ειδικα σε τετοιες ειδικοτητες παιζει ρολο η χημεια γιατρου-αθενη

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΛιαΝικ. είπε:

Καλησπέρα σε όλους...Με τον σύντροφο μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και ομολογώ πως έχω αγχωθεί κάπως με την όλη διαδικασία της γέννας...Βρίσκομαι στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια οπότε δεν γνωρίζω καθόλου το σύστημα υγείας πόσο μάλλον το σύστημα σχετικά με εγκυμοσύνη και την γέννα...Καθώς τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα η γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο είναι μονόδρομος...Η γυναικολόγος στην οποία πηγαίνω συνεργάζεται μόνο με το Μητέρα...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Μπορεί να με παρακολουθεί η γυναικολόγος που εχω τωρα και να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με άλλον γιατρό?

2. Μπορώ να επιλέξω να με παρακολουθεί ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου? Μπορώ να διαλέξω γιατρό ή όποιος είναι διαθέσιμος?

3. Γνωρίζεται το κόστος παρακολούθησης και εξετάσεων στο δημόσιο νοσοκομείο? Βρίσκει κανείς εύκολα ραντεβού?

Γενικά υπάρχουν γυναίκες του φορουμ που να έχουν ξεκινήσει την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης και την γέννηση σε δημόσιο νοσοκομείου να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μου? Ίσως να μου προτεινουν νοσοκομείο και γιατρό?

 

Συγνώμη για το σεντόνι και τις πολλές ερωτήσεις, απλά όλο αυτό σαν διαδικασία μου είναι αγχωτικό και θέλω να είμαι προετοιμασμένη πριν μείνω έγκυος για να αποφύγω έξτρα στρες την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Καλημέρα κορίτσι μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου 

Εγώ συ εργαζόμουν με μια ιδιώτη γυναικολόγο μέχρι τον 8ο μήνα αλλά τα οικονομικά μας ξαφνικά πατωσαν οπότε αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε δημόσιο νοσοκομείο βρήκα μια γνωστή γνωστού και έτσι πήγα την μίλησα και μου με ανέλαβε γενικά ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί καλό είναι είναι αυτός που θα γεννήσεις κιόλας 

Γέννησα στο Έλενα και όλα πήγαν καλά 

Αν έχεις ασφάλεια το κόστος είναι σχετικά φθηνό για δημόσιο νοσοκομείο δηλαδή μια έξεταση αιματος είμαι γύρω στα 7 ευρώ με συμμετοχή 

Αν θες να σου προτείνω την γυναικολόγο που γέννησα εγώ λέγεται Μαρία Θεοδώρου και είναι πολύ καλή πραγματικά είναι στο Έλενα χρόνια αν θες περισσότερες πληροφορίες πες μου 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΛιαΝικ. είπε:

Καλησπέρα σε όλους...Με τον σύντροφο μου θέλουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και ομολογώ πως έχω αγχωθεί κάπως με την όλη διαδικασία της γέννας...Βρίσκομαι στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια οπότε δεν γνωρίζω καθόλου το σύστημα υγείας πόσο μάλλον το σύστημα σχετικά με εγκυμοσύνη και την γέννα...Καθώς τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα η γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο είναι μονόδρομος...Η γυναικολόγος στην οποία πηγαίνω συνεργάζεται μόνο με το Μητέρα...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Μπορεί να με παρακολουθεί η γυναικολόγος που εχω τωρα και να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο με άλλον γιατρό?

2. Μπορώ να επιλέξω να με παρακολουθεί ο γιατρός του δημόσιου νοσοκομείου? Μπορώ να διαλέξω γιατρό ή όποιος είναι διαθέσιμος?

3. Γνωρίζεται το κόστος παρακολούθησης και εξετάσεων στο δημόσιο νοσοκομείο? Βρίσκει κανείς εύκολα ραντεβού?

Γενικά υπάρχουν γυναίκες του φορουμ που να έχουν ξεκινήσει την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης και την γέννηση σε δημόσιο νοσοκομείου να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μου? Ίσως να μου προτεινουν νοσοκομείο και γιατρό?

 

Συγνώμη για το σεντόνι και τις πολλές ερωτήσεις, απλά όλο αυτό σαν διαδικασία μου είναι αγχωτικό και θέλω να είμαι προετοιμασμένη πριν μείνω έγκυος για να αποφύγω έξτρα στρες την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Φυσικά και μπορεί να επιλέξεις να σε παρακολουθεί γιατρός σε δημόσιο μαιευτήριο. Το να σε παρακολουθούν ταυτόχρονα ιδιώτης και δημόσιο, το βρίσκω υπερβολικό.

Εγώ επέλεξα γιατρό δημοσίου στο Έλενα. Στην αρχή έκλεινα απογευματινό εξωτερικό ραντεβού (οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα με το βαθμό του γιατρού, όπως ανέφερε πιο πριν η @vikib ) αλλά ο ίδιος ο γιατρός με προέτρεπε να πηγαίνω το πρωί για να μην πληρώνω κάτι έξτρα. Τα βασικά έξοδα που είχα ήταν οι μεγάλοι υπέρηχοι (Α΄ και Β' επιπέδου) όπου με κατεύθυνε σε ιδιώτη εμβρυολόγο (εξαιρετικός επίσης). Από εκεί και πέρα, για τις αιματολογικές με ασφάλεια σε ιδιωτικό διαγνωστικό πλήρωνα μόνο τη συμμετοχή και πλήρωσα για το δωμάτιο 500 ευρώ για Lux μονόκλινο. Ο γιατρός ουδέποτε μου ζήτησε χρήματα, εγώ του έκανα ένα δώρο μετά, για να τον ευχαριστήσω γιατί πραγματικά ήταν πολύ καλός. Ως σούμα, πλήρωσα πολύ πολύ λιγότερα από ότι σε ιδιώτη γιατρό και ιδιωτικό μαιευτήριο, χωρίς να νιώσω ότι ταλαιπωρούμαι ή ότι δεν με προσέχουν. 

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...