Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

CAFE ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012


elissavet1988

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια!

Θα συνηθίσουν σιγά σιγά και θα φάνε όλα. και μην ξεχνάμε...ανθρωποι είναι και αυτά με χαρακτήρα. ότι αρέσει σε εμένα δεν αρέσει απαραίτητα και σε κάποιον άλλον. έτσι και αυτά. το καθένα προτιμάει άλλες γεύσεις. Γι'αυτό μια μανούλα που είναι πιο αντιδραστικό το μωρό της στο φαγητό θα κάνει λίγο παραπάνω υπομονή μέχρι να βρει το ''μυστικό''.

καλησπέρα viki,συμφωνώ μαζί σου.Επειδή είναι αρχή,δοκιμάζω και βλέπουμε...όπως συνήθισε και τώρα του αρεσουν τα φρούτα και το ριζάλευρο έτσι κάποια στιγμή θα τρώει και τα υπόλοιπα(απλά είχα το αγχος με το φαγητό 6 μιση μήνες τώρα λόγω βάρους ,όπως έγραψα και πιο πριν...τώρα ηρεμησα κάπως!Και με το νερό που ανησυχούσα...;) τώρα ζητάει και πίνει 90ml!

Καλή συνέχεια μανούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσια το θεμα δεν ειναι οτι δεν τους αρεσουν τα φρουτα αλλα η φρουτοκρεμα!Η δικη μου η μικρη τρελαινεται να γλυφει μπανανες,μηλα κλπ..ε τη φρουτοκρεμα την τρωμε με το ζορι με κλαμα κλπ..

Η μεγαλη μου κορη τα ιδια εκανε μικρη μεχρι που βαλαμε ανανά στη φρουτοκρεμα!Και φυσικα οταν κοψαμε τα αλεσμενα δεν την προλαβαιναμε!!!Τρελαινεται για φρουτα,πορτοκαλαδες κλπ!Υπομονη λοιπον..

Οσο για τον υπνο,ενταξει να μην παραπονιεμαι,με τη μεγαλη μου ξενυχτουσα μακραν περισσοτερο μεχρι και πριν κανα διμηνο!Τωρα τη στελνω κολυμβητηριο,δεν κοιμαται και ολη μερα και ξεραινεται το βραδυ!Οταν γεννησα σκεφτειτε ξενυχτουσα 2-3 ωρες τη νυχτα με τη μεγαλη και οχι με το μωρο το οποιο ετρωγε και ξανακοιμοταν!

Η μικρη τωρα εχει αρχισει και κλαιει τη νυχτα αλλα μολις πιασει στηθος,αν και κοιμαται με πιπιλα, ξανακοιμαται οποτε παλι καλα...δεν πινει πολυ γαλα ομως,πιστευω το εντερακι της τωρα με τα φαγητα εχει παθει ενα σοκ γιατι εχει πολλα αερια..

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατερίνα στην μεγάλη έβαζα στην φρουτόκρεμα κρέμα σκόνη απο το απογευματινό γεύμα ή μπισκοτακι μιραντα αργότερα. Αλλιώς δεν την έτρωγε. Αυτός δεν έχει πρόβλημα. την καταβροχθίζει. τώρα πρέπει να ξαναδοκιμάσω με μοσχάρι. Γιατί την πρώτη φορά μόνο στα μούτρα δεν μου το έφερε. Απο νερό τζίφος! Αν πιει 50 ml όλη την ημέρα...ο γιατρός μου είπε όσο θέλει. Εγώ προσπαθώ αλλά γυρνάει το κεφάλι το παλιόπαιδο...

Κατερίνα τώρα που χειμωνιάζει δεν υπάρχει κίνδυνος να κρυώσουν μετά το κολυμβητήριο?πολύ άγχος το έχω. Αν και φοράει κουκούλα μόλις βγαίνει απο τα αποδυτήρια αλλά μετα το ζεστό νερό έξω στο κρύο....θα μου πεις τόσος κόσμος πάει....τόσοι αθλητες....αλλά η Ελληνίδα μάνα έτσι είναι....


Link to comment
Share on other sites

Βικυ γι αυτον ακριβως το λογο την παω.Η Παναγιωτα αρχισε να αρρωσταινει απο 2-2,5 ετων και μετα.Καθε λιγο και λιγακι μυξα,βηχας,βροχιτιδες...Σε πληροφορω οτι με παροτρυνε και ο παιδιατρος να την παω και την πρωτη μερα που την πηγα την πηγα κρυωμενη.Την επομενη μερα περδικι η κυρια!!Ασε που ξεραινεται ενα δεκαωρο σερι τη νυχτα!!Πραγμα αδιανοητο για το συγκεκριμενο παιδι!

Την παω στο οακα,σε κλειστη πισινα που στην κερκιδα καθεσαι και σκας απο τη ζεστη και τους υδρατμους!Μετα μπουφαν,σκουφι και στο αμαξι!Απασχολειται κιολας αφου δεν παει παιδικο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

και εγώ σε κλειστό την πάω εννοείται. Για μέσα δεν έχω πρόβλημα. και το νερό ζεστό είναι και έξω έχει ζέστη. Αλλά θυμάμαι που φώναζαν οι μανάδες μας έκανες μπάνιο μην βγαίνεις έξω!

Εμείς όσον αφορά τις ασθένειες το αντίθετο. όταν ήταν ενός έτους ο ξαδερφός της πήγε προνήπια και ήταν μονίμως αρρωστος και κολλούσε κασι εμάς αφού ήταν και τα δυο στης πεθεράς. Έναν χειμώνα ολόκληρο δεν κοιμήθηκα. Η μύξα και ο βήχας σε μόνιμη βάση. και μια φορα το μήνα και πυρετό. Μάζεψε μάζεψε αντισώματα και τώρα δεν την πιάνει τίποτα. και πέρισυ που ξεκίνησε παιδικό ούτε μύξα δεν είχε.


Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

εμεις εξακολουθουμε κ ειμαστε αρρωστουλια, χτες πηγαμε για εξεταση ουρων σε αλλο κεντρο για να αποκλεισουμε το λαθος.τα πρωτα βγηκαν.μαλλον ουρολοιμωξη.αυριο θα βγουν κ τα αλλα οποτε θα μιλησω με το γιατρο...:(


3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας και απο μενα... καιρο είχα να μπω και είδα ότι ξαναμαζευόμαστε σιγά σιγά..... :D.

Βλεπω ότι είναι μια χαρα τα παιδάκια σας. Και εμενα η μπεμπα μου είναι μια χαρα. Δεν έχουμε βγάλει δοντάκια ακομα αλλα δέιχνει να ποναει και να την ενοχλουν τα ουλα της. Δεν τρωει καθολου κρεμες ( εχω δοκιμάσει απο βιολογικές μεχρι και τις πιο γλυκες), φρούτα τρωει 5-6 κουταλιές (και εκει εχω κανει πολλους συνδυασμους, εχω βάλει μπισκότα κλπ) αλλα τη σουπα την τρωμε οοοοοοοολη και με λαχτάρα. Οποτε πινει γαλα πρωι (180μλ) , μετα φρουτα (αν δε φαει εστω 80 μλ τησ δινω και γάλα) , το μεσημερι σουπα, το απογευμα σουπα με λίγα δημητριακα ή βρωμη μεσα (καμια φορά δεν το θέλει κι αυτό και πινει παλι γάλα) και το βράδυ γαλα παλι. Οπως βλέπετε εχουμε θεματακι με το φαγητο. Γιαουρτι η παιδιατρος μας είπε απο 8 μηνων. Εσείς δίνετε;

Επισης και τραχανα μας είπε απο 8 μηνων. Αυτά απο εμας!!!!! Κατα τα αλλα καθομαστε στον ποπο μας αλλα μεχρι εκει!!! :) Α, της αρέσει και να στεκεται στα ποδια της όρθια! Αν εχετε καμια συμβουλη για το φαγητο θα τη δεχτω με χαρα!!!! Χαρηκα πολυ που ξαναμαζευόμαστε!!! Είναι σημαντική παρέα και βοήθεια επίσης!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα νίκη!

κάθε παιδί διαφορετικό. για στη διατροφή και στις συνηθειες και σε όλα. το βλέπω και σε σύγκριση με τα παιδιά μια. Ο ταρζανάκος μου απο 6 μηνών μπουσουλάει , σηκώνεται στα γόνατα και στέκεται έτσι χωρίς να στηρίζεται. η κόρη μου αν θυμάμαι καλά μπουσούλισε 8 μηνών και όταν την έβαζα στον εκτο να κάθεται αυτή έγερνε στο πλάι. Ενώ αυτός ο πονηρός έριχνε το βάρος του μπροστά έβαζε τα χεράκια ανάμεσα στα πόδια και κρατιόταν. Τώρα αλωνίζει όλο το σπίτι. Εγώ ακόμα δεν τον ''αμώλησα''. Τον έχω στο πάρκο γιατί δεν έστρωσα ακόμα χαλιά. Αλλά στης πεθεράς φέρνει βόλτα όλο το σαλόνι με στόχο το τραπεζάκι για να κατεβάσει πράγματα.

Γιαούρτι εμάς στον χρόνο μας είπε . Απο κρέμες μόνο βανίλια ρυζάλευρο προς στιγμήν. Απο τον 8ο φαρίν λακτέ και μπισκοτόκρεμα . Μάλλον και τραχανά αν θυμάμαι καλά και απο την κόρη μου. Απο οτι κατάλαβα κάθε γιατρός είναι διαφορετικός. Στο γιαούρτι είναι κάθετα αρνητικός.


Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη viki γιατί κι εγώ είχα αγωνία με το φαγητό και τις προτιμήσεις του...γιαούρτι μετα το χρόνο κι όπως είπε η viki είναι ανάλογα το γιατρό.Σε άλλα παιδιά αρεσει η κρέμα,σε άλλα η χορτόσουπα,σε άλλα η φρουτόκρεμα,ανάλογα...

αν είναι το πρώτο σου(όπως κι εμένα)είναι λογικές οι ανησυχίες σου!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Συμφωνω ότι το κάθε παιδι είναι διαφορετικό αλλα το μόνο που με ανησυχει είνει μήπως δεν είναι καλό που δεν τρώει απο όλα τα είδη φαγητων και δεν παίρνει όλες τις ουσίες που χρειάζεται. Τα κιλά της είναι καλά αλλα αρκει που τρωει μονο σούπα;;;

Ναι είναι το πρώτο μου παιδάκι;;; Φαίνεται εεε;;;:D

Εν τω μεταξύ θελω να αλλαξω γιατρό και δε θελω να παρω αυτή που είχα για τέτοιες αποριές. Την αλλη εβδομάδα θα κλείσω ραντε΄βού με εναν παιδιάτρο που μου είπαν ότι είναι πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες!!! ευχαριστώ που με δεχτήκατε στην παρεούλα σας!!:Dλοιπόν θα συστηθώ και επίσημα... είμαι η Μαρία κι έχω την μπέμπα μου που είναι το πρώτο μου παιδάκι. η μικρή μου τώρα πιά έχει βγάλει τα 2 κάτω δοντάκια κι ακόμα δεν έχουν βγεί τελείως.. με τις στέρεες ενώ ξεκίνησε καλά άρχισαν να βγαίνουν τα δόντια και μας το χαλάσανε.... τώρα έχει ξαναρχίσει να μπαίνει σε ρυθμό πάλι. το πρωί πίνει γαλατάκι, δεκατιανό έχουμε φρουτόκρεμα (τρώει περίπου 10 κουταλίες) και λίγο γάλα για συμπλήρωμα, μεσημεριανό τρώει μοσχαράκι ή κοτόπουλο με λαχανικά ή ρύζι ή ζυμαρικά (πάλι 10 κουταλιές) και συμπλήρωμα γάλα, το απόγευμα μπισκοτόκρεμα ή γιαουρτάκι και το βράδυ γάλα!! το μεσημεριανό το φτιάχνω πάντα με λίγο λάχανο γιατί της αρέσει πολύ κι έτσι τρώει αυτές τις 10 κουταλιές (έχει και προτιμήσεις η σκατούλα!!!)

εμάς μας ξεκίνησε ο γιατρός νωρίς το γιαούρτι (περίπου 6,5 μηνών) γιατί είχε θέμα δυσκοιλιότητας με το ρυζάλευρο. μας αφήνει να της δώσουμε και κανονικό αρκεί να είναι πλήρες απλά η μικρή δεν το προτιμάει και της δίνω παιδικό!! αυτή την εβδομάδα ξεκινάμε και αυγό και γενικότερα μας έχει πει οτι μπορούμε να της δίνουμε να δοκιμάζει και απο τα δικά μας φαγητά αρκεί να μην έχουν πολύ αλάτι και γενικότερα μπαχαρικά!!

έχετε δίκιο σ'αυτό που λέτε, το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό και ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του!!

μάλλον έγραψα ένα τεράστιο μήνυμα... σας φιλώ!!


tmVRp3.png

dakEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...