Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

CAFE ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012


elissavet1988

Recommended Posts

κορίτσια μου καλημέρα!!! κι εγώ αυτό που μου είπατε κι εσείς υποψιάζομαι, οτι χορταίνει μες τη μέρα και γι'αυτο το βράδυ δεν θέλει γάλα. το μόνο που σκέφτομαι να κάνω είναι να σταματήσω το απογευματινό γάλα μετά το γιαουρτάκι (μισό τρώει, όχι παραπάνω) και να δώ πως θα πάει.

Κατερίνα κι εμένα τη βολευει ο υπνόσακος που λές. είχα δοκιμάσει το σάκο και δεν μπορούσε να κοιμηθεί και της έβγαζε νευρά (το σκατό έχει και νευρά!!!!). κι εγώ τα κάνω αυτά τα κορυφαία να γράφω τα ρεντεβού όπου να'ναι και μετά να ψάχνομαι..χιχιχι. πλέον ο γιατρός μου τα γράφει σε καρτελίτσα και όλα μια χαρά!


tmVRp3.png

dakEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κι εμεις με τον υπνοσακο σωθηκαμε!εχουμε αυτο που δεν εχει ποδαρακια αλλα δεν τον πειραζει! μεχρι να τον παρουμε, ξεσκεπαζοταν κ δεν κοιμοταν με τιποτα!τωρα βαζουμε το σακο μολις τον παρει ο υπνος κ τελος!!17 ευρω απο το ικεα!ωραιοτατος κ βαμβακερος!!


3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

και εμείς με μια τρυπούλα πίνουμε γάλα και δεν ζορίζεται. Μήπως αυτά που θηλάζουν ως 2 χρονών ανοίγουν στις θηλές της μαμάς τρύπες? Με την ίδια ροή πίνουν απο την μέρα που γεννήθηκαν.

Μαρία και ο δικός μου το κάνει αυτό με το γάλα καμιά φορά. και τα 180 ml δεν είναι καθόλου λίγα. Μην το ζορίζεις το μωρό. Ξέρει αυτό. Εμένα μου έκανε 2 φορές εμετό μετά την απογευματινή κρέμα. Μάλλον του έπεσε πολύ. Πλέον πριν απο το 4ωρο δεν τον ταίζω για να χωνεύει καλά. Μόνο μετα το πρωινό γάλα του δίνω την φρουτόκρεμα στο 3ωρο γιατί το γάλα είναι πιο ελαφρύ. Ενώ πριν αρχίσουμε φαγητό έτρωγε στο 2ωρο - 2μισάωρο. Γιατί όμως μες στην ημέρα πίνετε γάλα? Εμείς μόνο πρωί και βράδυ.


Link to comment
Share on other sites

Viky εχεις δικιο κι εγω ποτε δεν εδωσα γαλα μεσα στη μερα αν βεβαια τρωει μια ποσοτητα φαγητου αρκετη για να χορτασει.Το στομαχακι τους επιβαρυνεται μονο,τιποτε αλλο.Στη μικρη εδινα οταν πρωτοαρχισε τροφες επειδη ετσι λενε για τα μωρα που θηλαζουν,της εδινα μετα το φαγητο οποτε κι αυτη ξυπνουσε στο μισαωρο το πολυ και μου εκανε εμετο!Τωρα προσπαθω να της κοψω και το νυχτερινο γαλα μιας και πινει και συμπληρωμα.Το φαγητο εχει πολυ περισσοτερα να τους προσφερει πλεον απο το γαλα

Link to comment
Share on other sites

εμενα πινει γαλα 5 φορες τη μερα.Δεν θηλαζουμε πια. Το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε οτι αφου τρωει και το φαγητο του δεν πειραζει. Δεν πινει μεγαλες ποσοτητες ολες τις φορες αλλα το θελει. Δεν εχουμε δηλαδη τριωρο χωρις να τσιμπησουμε κατι...απελπισια ειναι γιατι μαγειρευω, πλενω μπιμπερο κ φτιαχνω γαλα ολη μερα!


3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenitsa πιπιλα παιρνει?Μηπως το βλεπει σαν πιπιλα για να κοιμηθει μιας και αποθηλασε?

δεν τη θελει δυστυχως!το χρησιμοποιει κ για να κοιμηθει αλλα ετσι κι αλλιως νομιζω το χρειαζεται γιατι δεν πινει μια καλη ποσοτητα το πρωι να τον κρατησει. Ε, πιστευω μεγαλωνοντας να μαθει!


3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εμείς μόνο πρωι-βράδυ πίνουμε γάλα,τον υπνόσακο τον δοκίμασα για 5 λεπτά και τον ξαναέβγαλα!θα προσπαθήσω πάλι-μου φαίνεται οτι είναι λίγο μεγάλος και δεν θα μπορεί να κουνηθεί ο ταρζάν εκεί μέσα:D υπομονήηηηηη!

όσο για τη θηλή του μπιμπερό θα ρωτήσω αύριο τη παιδίαρο αλλά σα να έχετε δίκιο:ας πίνει και με τη 1 τρύπα αφού με τις άλλες πνίγεται

ξέχασα να πώ Συγχαρητήρια σε όσες θηλάζουν ή θήλασαν τοσο πολύ καιρό,μπράβο κορίτσια,πόσο σας ζηλεύω...!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!! τελικά της έκοψα το απογευματινο γάλα χθές και έφαγε μια χαρά το βράδυ!! γάλα της δίνω γιατί συνήθως τρώει πολύ λίγο απο το γευμα της (10-15 κουταλιές), της δίνω όσο θέλει χωρίς πίεση. αλλά δεν μπορώ με τίποτα να ρυθμίσω τα γεύματά της να είναι πάνω απο 3ώρο γιατί αλλιώς το τελευταιο γάλα θα πρέπει να το πιει στις 10 το βράδυ και εννοείται πως τέτοια ώρα κοιμάται. τώρα της δίνω γάλα μόνο μετά το μεσημεριανό και πρωί-βράδυ.

θήλη δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις αν δεν βολευει το μωρό. εγώ της άλλαξα γιατί ζοριζότανε και αργούσε πολύ να πιεί το γάλα της. τη θηλή με τις 3 τρυπούλες που έχω τώρα στη μικρή η κουνιάδα μου την έβαλε στην ανηψιά μου σχεδόν 2 χρονών.

όντως κορίτσια συγχαρητήρια στις θηλάζουσες. και μόνο που τα καταφέρατε για μένα είναι πολύ σημαντικό. εμένα μου φάνηκε βουνό η όλη διαδικασία!!


tmVRp3.png

dakEp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ απο μενα:P μια ερωτηση αν υπαρχουν μανουλες που θηλαζουν ακομη. ποσα γευματα γαλα πινουν απο εσας? εμεις δεν εχουμε βαλει ξενο μονο θηλαζει (εννοειται τρωμε κ τα φαγακια που τρωτε κ σεις κρεμουλα φρουτο κλπ) αλλα παρολο που τρωει καλα σχεδον μετα απο καθε γευμα φαγητου βεβαια οχι παντα τρωει κ απο μενα.... ειναι δυνατον να μη χορταινει?τα δικα σας ποσα γραμμαρια φαγητου τρωνε?


LclRp3.png

HqKkp3.png

vIogp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα !

Εχθές ο μικρός μου έκανε το εξής ''κουφό'': τελευταία την φρουτόκρεμα την τρώγαμε με τεχνάσματα. Του άνοιγα το στόμα με καραγκιοζιλίκια για να γελάει ή με την πιπίλα και κάναμε κανένα μισάωρο για να φάει ενώ τα άλλα γεύματα σε 3 λεπτά σκουπίζω το πιάτο με το κουτάλι. Εχθές λοιπόν ήταν να φάει φρουτόκρεμα στις 11 και 11 παρά κοιμήθηκε. Ξύπνησε στη 1 και λέω ας του κάνω τώρα τη σούπα αφού μεσημέριασε και τη φρουτόκρεμα στις 4 -4μιση για να φάει και τη κρέμα στις 8. κασι το κουφό τώρα: την έφαγε ανοίγοντας το στόμα μόνος του χωρίς τεχνάσματα και χωρίς κόπο:rolleyes::rolleyes: Σήμερα του έδωσα στις 11 τη μπισκοτόκρεμα και θα δοκιμάσω πάλι το απόγευμα τα φρούτα να δω αν τα φάει το ίδιο εύκολα. Ιδιότροπα πλασματάκια.....ουφ!


Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πώ Συγχαρητήρια σε όσες θηλάζουν ή θήλασαν τοσο πολύ καιρό,μπράβο κορίτσια,πόσο σας ζηλεύω...!

Αυτο το μηνα εβαλα συμπληρωμα μονο και μονο επειδη επινε γαλα το βραδυ,τη νυχτα και το πρωι ειχα ελαχιστο γαλα αφου ξαναζητουσε μετα απο 3 ωρες.Αποτελεσμα:πλεον θηλαζω ελαχιστα,μια φορα το 24ωρο ή βραδυ ή πρωί μονο θηλασμο η και συμπληρωμα.Αναλογως το γαλα μου.Πλεον πινει πρωι βραδυ απο προχθες αφου μου ξυπνησε νυχτα μετα απο 3 ωρες ενω της ειχα δωσει 200ml ξενο το βραδυ και δεν τη θηλασα.Την αφησα 3 ωρες ξυπνια και τελικα ξανακοιμηθηκε με την πιπιλα.Νιωθω τυψεις για εκεινο το βραδυ αλλα δεν χρειαζεται πλεον γαλα τη νυχτα και απο βαρος...επαιρνε παρα πολυ απο την αρχη.Μονο με θηλασμο επαιρνε απο 700 εως 900 γραμμαρια,καλα τον πρωτο μηνα πηρε 1,5 κιλο.Συγχαρητηρια εγω δινω σε εσενα που δε θηλασες και εκανες ολη αυτη τη διαδικασια, μπιμπερο,αποστειρωσεις κλπ τοσο καιρο!Εμενα ολο αυτο μου φαινεται βουνο!Το καλοκαιρι θηλαζα οπουδηποτε με ενα σεντονακι μπροστα,αν ηθελα να φτιαχνω και γαλα στην παραλια καηκα!

γεια σας κοριτσια κ απο μενα:P μια ερωτηση αν υπαρχουν μανουλες που θηλαζουν ακομη. ποσα γευματα γαλα πινουν απο εσας? εμεις δεν εχουμε βαλει ξενο μονο θηλαζει (εννοειται τρωμε κ τα φαγακια που τρωτε κ σεις κρεμουλα φρουτο κλπ) αλλα παρολο που τρωει καλα σχεδον μετα απο καθε γευμα φαγητου βεβαια οχι παντα τρωει κ απο μενα.... ειναι δυνατον να μη χορταινει?τα δικα σας ποσα γραμμαρια φαγητου τρωνε?

Το φαι δεν το ζυγιζω.Της βαζω λιγη πατατουλα,λιγο ρυζακι,ενα καροτο,ενα κολοκυθακι μικρο και 50γραμ.κρεας και κανα φυλο σπανακι,μπροκολο κλπ.Ενα πιατακι εχω και μετραω εκει,το εχω απο τη μεγαλη μου κορη.Μπραβο σου που θηλαζεις ακομα,εγω θηλασα λιγο χθες βραδυ και τωρα εχει ελαχιστο το στηθος μου,ελπιζω το βραδυ να μπορει να πιει λιγο.Πρωι βραδυ της δινω πια απο τοτε που αρχισα συμπληρωμα αλλα μεχρι προχθες θηλαζε και τη νυχτα,μονο ετσι ξανακοιμοταν.Με θηλασμο μονο δλδ 3 φορες το 24ωρο.Δε δινω μετα απο φαι πλεον γιατι ξυπνουσε για να κανει κακα,να ρευτει,να βγαλει γαλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βικυ εγω για να ταισω φρουτοκρεμα σημερα που ειχε σφραγισει η κυρια (κατι φταιει,μαλλον το αχλαδι 2 μερες τωρα και δε γινεται καλη,πολυ πηχτη γινεται) τι εκανα:Αρχικα εφερα στο τραπεζακι ενα καρουζελ χριστουγεννιατικο,το βαρεθηκε,δεν εβρισκα και στομα...μου εδωσε και μια με το χερι και παρε κατω το κουταλι!Μετα εφερα βιβλιαρακι με μουσικη, παει κι αυτο μετα απο λιγο,μετα ανοιγοκλεινα μια ομπρελα,προσπαθουσε να φτασει το σκοινακι που κρεμοταν αντε κατι φαγαμε μ αυτη και τελος φορεσα ενα σκουφο του αη βασιλη με μουσικη και φωτακια!Το μωρο εβαλε τα γελια!Α ψεματα,το τελευταιο ειναι που πηρα τη μανα μου τηλεφωνο ,εβαλα ανοιχτη ακροαση,μιλαγε απο μεσα η μεγαλη μου κορη που ειναι εκει απο χθες ,εμεινε το μωρο με το στομα ανοιχτο και τελικα μετα απο 35 λεπτα καταφεραμε να την τελειωσουμε!:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια εγω δινω σε εσενα που δε θηλασες και εκανες ολη αυτη τη διαδικασια, μπιμπερο,αποστειρωσεις κλπ τοσο καιρο!Εμενα ολο αυτο μου φαινεται βουνο!Το καλοκαιρι θηλαζα οπουδηποτε με ενα σεντονακι μπροστα,αν ηθελα να φτιαχνω και γαλα στην παραλια καηκα!

Κατερίνα,δυστυχώς λόγω συνθηκών μόνο 40 ημέρες είχα κι αυτό γιατί τον πήρα απο το νοσοκομείο τη 12η ημέρα,ηταν με μπιμπερό+θήλαστρο (το οποιο το σιχάθηκα)και έπρεπε να μετράμε τα ml!!!συνέχεια αυτή τη δουλειά κάναμε με τον άνδρα μου,όλο το καλκαίρι....πολύ στεναχώρια και κλάμα μέχρι να έρθει σπίτι ο μικρός ,δεν ξέρω αν επαιξε κι αυτό ρόλο...περασμένα αυτά ...εμείς εννοείται και δεν πήγαμε σε θαλασσα:που θα έκανα μπεν μαρι το μπουκαλι??του χρόνου διακοπές....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια εγω δινω σε εσενα που δε θηλασες και εκανες ολη αυτη τη διαδικασια, μπιμπερο,αποστειρωσεις κλπ τοσο καιρο!Εμενα ολο αυτο μου φαινεται βουνο!Το καλοκαιρι θηλαζα οπουδηποτε με ενα σεντονακι μπροστα,αν ηθελα να φτιαχνω και γαλα στην παραλια καηκα!

Κατερίνα,δυστυχώς λόγω συνθηκών μόνο 40 ημέρες είχα κι αυτό γιατί τον πήρα απο το νοσοκομείο τη 12η ημέρα,ηταν με μπιμπερό+θήλαστρο (το οποιο το σιχάθηκα)και έπρεπε να μετράμε τα ml!!!συνέχεια αυτή τη δουλειά κάναμε με τον άνδρα μου,όλο το καλκαίρι....πολύ στεναχώρια και κλάμα μέχρι να έρθει σπίτι ο μικρός ,δεν ξέρω αν επαιξε κι αυτό ρόλο...περασμένα αυτά ...εμείς εννοείται και δεν πήγαμε σε θαλασσα:που θα έκανα μπεν μαρι το μπουκαλι??του χρόνου διακοπές....

Κοριτσια σας εχω κ καλυτερο!!εμεις θηλαζαμε 6 μηνες κ διναμε κ ξενο απο την τριτη μερα!ειχαμε δηλαδη κ αποστειρωσεις κ θηλασμο οποτε ηθελε ο νεαρος δηλαδη συνεχεια!οχι τριωρο δεν υπηρχε, ουτε ωρα!!!!διακοπες καναμε το λαθος κ πηγαμε αλλα ηταν πολυ νωρις κ ταλαιπωρηθηκαμε!


3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...