Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Βρεφικος ίκτερος.


Mariam23

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα βρεφακι μερικών ημερών το οποίο έχει ίκτερο. 

Στο μαιευτήριο την 3η μέρα μας ενημέρωσαν ότι είχε 12,8. Την επόμενη ανέβηκε στο 13,8 και μπήκε στην λάμπα για 1 ημέρα και έπεσε στο 13,5 και μας έδωσαν εξιτήριο. 

Χθες ήρθε να μας δει ο παιδίατρος και αφού μας βρήκε μια χαρά για όλα, μας είπε να πάμε να κάνουμε εξέταση στο μωρό. Σήμερα λοιπόν 7η ημέρα ζωής , είχε 15,98. 

Έκοψα τον θηλασμό-βγαζω με θηλαστρο και το αποθηκεύω και δίνω ξένο για να πάρει τα πάνω του. Έχουμε παθολογικό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. (εγώ 0+ και το μωρό Β+)

Έχετε κάποια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα βρεφακι μερικών ημερών το οποίο έχει ίκτερο. 

Στο μαιευτήριο την 3η μέρα μας ενημέρωσαν ότι είχε 12,8. Την επόμενη ανέβηκε στο 13,8 και μπήκε στην λάμπα για 1 ημέρα και έπεσε στο 13,5 και μας έδωσαν εξιτήριο. 

Χθες ήρθε να μας δει ο παιδίατρος και αφού μας βρήκε μια χαρά για όλα, μας είπε να πάμε να κάνουμε εξέταση στο μωρό. Σήμερα λοιπόν 7η ημέρα ζωής , είχε 15,98. 

Έκοψα τον θηλασμό-βγαζω με θηλαστρο και το αποθηκεύω και δίνω ξένο για να πάρει τα πάνω του. Έχουμε παθολογικό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. (εγώ 0+ και το μωρό Β+)

Έχετε κάποια εμπειρία?

Το δεύτερο παιδάκι μου είχε ανεβάσει ίκτερο αφότου φύγαμε απ' το νοσοκομείο κ ήταν κιτρινουλης για κανένα μήνα. Δεν θυμάμαι όμως τιμή όταν έκανα εξετάσεις. Θηλασμό δεν είχα διακόψει αλλά ήμουνα συνεχώς κοντά στο παράθυρο για να τον βλέπει το φως του ήλιου.. Σιγά σιγά επανήλθε. Να σας ζήσει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Το δεύτερο παιδάκι μου είχε ανεβάσει ίκτερο αφότου φύγαμε απ' το νοσοκομείο κ ήταν κιτρινουλης για κανένα μήνα. Δεν θυμάμαι όμως τιμή όταν έκανα εξετάσεις. Θηλασμό δεν είχα διακόψει αλλά ήμουνα συνεχώς κοντά στο παράθυρο για να τον βλέπει το φως του ήλιου.. Σιγά σιγά επανήλθε. Να σας ζήσει..

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι ναι όλη μέρα είναι σε ηλιόλουστη θέση στο σαλόνι. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα βρεφακι μερικών ημερών το οποίο έχει ίκτερο. 

Στο μαιευτήριο την 3η μέρα μας ενημέρωσαν ότι είχε 12,8. Την επόμενη ανέβηκε στο 13,8 και μπήκε στην λάμπα για 1 ημέρα και έπεσε στο 13,5 και μας έδωσαν εξιτήριο. 

Χθες ήρθε να μας δει ο παιδίατρος και αφού μας βρήκε μια χαρά για όλα, μας είπε να πάμε να κάνουμε εξέταση στο μωρό. Σήμερα λοιπόν 7η ημέρα ζωής , είχε 15,98. 

Έκοψα τον θηλασμό-βγαζω με θηλαστρο και το αποθηκεύω και δίνω ξένο για να πάρει τα πάνω του. Έχουμε παθολογικό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. (εγώ 0+ και το μωρό Β+)

Έχετε κάποια εμπειρία?

Καλησπέρα σου, δεν έχω εμπειρία για το ίκτερο καθώς περιμένω να γεννηθεί το μωράκι μου στις αρχές του Οκτωβρίου αλλά είναι ένα ζήτημα που με έχει απασχολήσει καθώς παρατηρείται συχνά. Σε ενημέρωση  - σεμινάριο θηλασμού που έχω παρακολουθήσει από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού αναφέρουν ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να σταματάτε ίσα ίσα θα πρέπει να δίνεται συχνά (ανά 2-3 ώρες) και είναι αυτό που βοηθάει πραγματικά για την αποβολή του. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα κάποιες από τις σημειώσεις. Μπορείς να αναζητήσει μέσω ΦΒ την σελίδα Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού για να βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα βρεφακι μερικών ημερών το οποίο έχει ίκτερο. 

Στο μαιευτήριο την 3η μέρα μας ενημέρωσαν ότι είχε 12,8. Την επόμενη ανέβηκε στο 13,8 και μπήκε στην λάμπα για 1 ημέρα και έπεσε στο 13,5 και μας έδωσαν εξιτήριο. 

Χθες ήρθε να μας δει ο παιδίατρος και αφού μας βρήκε μια χαρά για όλα, μας είπε να πάμε να κάνουμε εξέταση στο μωρό. Σήμερα λοιπόν 7η ημέρα ζωής , είχε 15,98. 

Έκοψα τον θηλασμό-βγαζω με θηλαστρο και το αποθηκεύω και δίνω ξένο για να πάρει τα πάνω του. Έχουμε παθολογικό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. (εγώ 0+ και το μωρό Β+)

Έχετε κάποια εμπειρία?

Να σου ζήσει το μωράκι! Και τα δύο παιδιά μου είχαν ίκτερο.ο γιος μου είχε ίδια ομάδα αίματος με του άντρα μου κ το δικαιολογουσαν σε αυτό.η κόρη μου ίδια ομάδα αίματος με εμένα.εμας μας ταλαιπώρησε ιδιαίτερα να πέσει στον γιο μου.ξεκιτρινησε τελείως δλδ στο 3μηνο.μας έδωσαν εξιτήριο με 12, κάτι κ κάθε δύο μέρες επανέλεγχος.οταν έφτασε στο 16 κάναμε εισαγωγή στο Γεννηματά για μια βδομάδα.(αχρείαστη όπως μας είπαν μετέπειτα,λάθος της τότε παιδιάτρου μας). Θήλαζα όσο συχνά μπορούσα,αντλούσα κιολας για να του είναι κ πιο ευκολο μιας κ ήταν ληθαργικος.αυγουστο γεννήθηκε κ τον ειχαμε μόνιμα δίπλα στο παράθυρο στον ήλιο.γενικα δυσκολευτηκαμε.ηταν κ το πρώτο κ ειμασταν ιδιαίτερα αγχωμένοι κι εμείς. Στην κόρη μου μου δίνουν εξιτήριο με ίκτερο 13 κ με δική μου πρωτοβουλία επιμένω κ κάθεται στην λάμπα δύο μέρες με εμένα εκεί να την θηλάζω.αυτο ήταν.ξεμπλεξαμε.παντως ο ίκτερος είναι από τα πλέον συνηθισμένα.να προσπαθείς να τον ενυδατώνει συνεχώς,να βρέχει πάνες για να το αποβάλλει. Όλα καλά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλησπέρα σου, δεν έχω εμπειρία για το ίκτερο καθώς περιμένω να γεννηθεί το μωράκι μου στις αρχές του Οκτωβρίου αλλά είναι ένα ζήτημα που με έχει απασχολήσει καθώς παρατηρείται συχνά. Σε ενημέρωση  - σεμινάριο θηλασμού που έχω παρακολουθήσει από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού αναφέρουν ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να σταματάτε ίσα ίσα θα πρέπει να δίνεται συχνά (ανά 2-3 ώρες) και είναι αυτό που βοηθάει πραγματικά για την αποβολή του. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα κάποιες από τις σημειώσεις. Μπορείς να αναζητήσει μέσω ΦΒ την σελίδα Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού για να βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι ότι κάπου κ εγώ μεταξύ πολλών πληροφοριών τα έχασα. Μια σύμβουλος θηλασμού μου είπε να συνεχίσω κανονικά τον θηλασμό ενώ ο παιδίατρος να δώσω ξένο. 

Όταν μίλησα με τον παιδίατρο πιο αναλυτικά, κατάλαβα ότι έχει δίκιο. Αρχικά είναι γιατρός. Οι σύμβουλοι θηλασμού δεν είναι. Επίσης η συγκεκριμένη που μίλησα που ήταν στο Ιασώ με συμβούλευσε να συνεχίσω τον θηλασμό χωρίς καν να ξέρει το ιστορικό του μωρού. Δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις να εφαρμόζεται το ίδιο πράγμα. Επίσης μίλησα με το μικροβιολογικο του Ιασώ στην παιδιατρική κλινική επειδή κάναμε εκεί μια εξέταση αλλά και με μία μαία και μου είπαν το ίδιο με τον γιατρό. Ότι ο θηλασμός καθυστερεί την αποβολή του ίκτερου. ΣΤΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΈΣ καταστάσεις μιλώντας πάντα όπως είναι αυτή η δική μας. Όχι στον φυσιολογικό ίκτερο που συμβαίνει σε πούμε όταν στο συκώτι του μωρού δεν είναι ακόμα αρκετά ώριμο να αποβάλλει την χολερυθρίνη από μόνο του. 

Άρα μόνο κ μόνο που με συμβούλευσε χωρίς να ξέρει το ιστορικό κατάλαβα πόσο λάθος μπορεί να είναι συμβουλες τους. Οπότε προτίμησα να ακούσω τον γιατρό για την υγεία του παιδιού μου. 

Αυτά τα αναφέρω γτ ήμουν σε δίλημμα...

Σε ευχαριστω. Θα τις διαβάσω :)

6 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι! Και τα δύο παιδιά μου είχαν ίκτερο.ο γιος μου είχε ίδια ομάδα αίματος με του άντρα μου κ το δικαιολογουσαν σε αυτό.η κόρη μου ίδια ομάδα αίματος με εμένα.εμας μας ταλαιπώρησε ιδιαίτερα να πέσει στον γιο μου.ξεκιτρινησε τελείως δλδ στο 3μηνο.μας έδωσαν εξιτήριο με 12, κάτι κ κάθε δύο μέρες επανέλεγχος.οταν έφτασε στο 16 κάναμε εισαγωγή στο Γεννηματά για μια βδομάδα.(αχρείαστη όπως μας είπαν μετέπειτα,λάθος της τότε παιδιάτρου μας). Θήλαζα όσο συχνά μπορούσα,αντλούσα κιολας για να του είναι κ πιο ευκολο μιας κ ήταν ληθαργικος.αυγουστο γεννήθηκε κ τον ειχαμε μόνιμα δίπλα στο παράθυρο στον ήλιο.γενικα δυσκολευτηκαμε.ηταν κ το πρώτο κ ειμασταν ιδιαίτερα αγχωμένοι κι εμείς. Στην κόρη μου μου δίνουν εξιτήριο με ίκτερο 13 κ με δική μου πρωτοβουλία επιμένω κ κάθεται στην λάμπα δύο μέρες με εμένα εκεί να την θηλάζω.αυτο ήταν.ξεμπλεξαμε.παντως ο ίκτερος είναι από τα πλέον συνηθισμένα.να προσπαθείς να τον ενυδατώνει συνεχώς,να βρέχει πάνες για να το αποβάλλει. Όλα καλά θα είναι.

Σε ευχαριστω πολύ!! :)

Εδούμε ευτυχώς πολλές πάνες . Και με τσισα και με κακα. Με ένα 24ωρο περίπου που ξεκινήσαμε κ του δώσαμε ξένο η χολερυθρίνη έπεσε κατά 0,5 (ενώ με την λάμπα 24 ώρες είχε πέσει μόλις 0,3. 

αύριο θα έχουμε πάλι επανάληψη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Καλησπέρα σου, δεν έχω εμπειρία για το ίκτερο καθώς περιμένω να γεννηθεί το μωράκι μου στις αρχές του Οκτωβρίου αλλά είναι ένα ζήτημα που με έχει απασχολήσει καθώς παρατηρείται συχνά. Σε ενημέρωση  - σεμινάριο θηλασμού που έχω παρακολουθήσει από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού αναφέρουν ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να σταματάτε ίσα ίσα θα πρέπει να δίνεται συχνά (ανά 2-3 ώρες) και είναι αυτό που βοηθάει πραγματικά για την αποβολή του. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα κάποιες από τις σημειώσεις. Μπορείς να αναζητήσει μέσω ΦΒ την σελίδα Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού για να βρεις περισσότερες πληροφορίες.

Δεν χρειάζετε να σταματήσεις τον θηλασμό αν δώσεις ξένο γάλα για τον ίκτερο. Αυτό που δεν εξηγούν οι σύμβουλοι είναι η απλή λογική. Ο ίκτερος χρειάζετε αρκετά υγρά για να αποβληθούν οι ουσίες απτό σώμα . Με τον θηλασμό τις πρώτες μέρες το μωρό στις περισσότερες γυναίκες παίρνει μικρή ποσότητα γάλακτος γιατί πρώτον δεν έχει δύναμη να τραβήξει γάλα πολύ ώρα Κ κυρίως τις πρώτες μέρες βγαίνει ελάχιστο γάλα γιατί ακόμα το στήθος δεν έχει εναρμονιστεί με τις ανάγκες του μωρού . Το μωρό όταν έχει ίκτερο είναι λυθαργικο Κ αδύναμο οπότε αν δεν του δώσεις παραπάνω γάλα Κ εξαντληθεί απτον θηλασμό τα πρώτα 3-4 λεπτά στην ουσία έχει πιει μερικές σταγόνες. 

Τον θηλασμό δεν τον σταματάς αλλά προσπαθείς να λύσεις το θέμα του ίκτερου . Δηλαδή βάζεις στο στήθος το μωρό να τραβήξει το πρωτογαλα όσο τραβήξει. Κ αργότερα δίνεις ξένο ώστε να ενυδατωθει το μωρό Κ να φύγει ο ίκτερος . Για να μην χάσεις όμως το θηλασμό Κ να αυξήσεις το γάλα σου κάνεις Κ αντλήσεις με θηλαστρο Κ δίνεις Κ δικό σου γάλα στο μωρό. Ο ίκτερος σε 3-4 μέρες θα έχει φύγει Κ συνεχίζεις κανονικά το θηλασμό σου . 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κάπου κ εγώ μεταξύ πολλών πληροφοριών τα έχασα. Μια σύμβουλος θηλασμού μου είπε να συνεχίσω κανονικά τον θηλασμό ενώ ο παιδίατρος να δώσω ξένο. 

Όταν μίλησα με τον παιδίατρο πιο αναλυτικά, κατάλαβα ότι έχει δίκιο. Αρχικά είναι γιατρός. Οι σύμβουλοι θηλασμού δεν είναι. Επίσης η συγκεκριμένη που μίλησα που ήταν στο Ιασώ με συμβούλευσε να συνεχίσω τον θηλασμό χωρίς καν να ξέρει το ιστορικό του μωρού. Δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις να εφαρμόζεται το ίδιο πράγμα. Επίσης μίλησα με το μικροβιολογικο του Ιασώ στην παιδιατρική κλινική επειδή κάναμε εκεί μια εξέταση αλλά και με μία μαία και μου είπαν το ίδιο με τον γιατρό. Ότι ο θηλασμός καθυστερεί την αποβολή του ίκτερου. ΣΤΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΈΣ καταστάσεις μιλώντας πάντα όπως είναι αυτή η δική μας. Όχι στον φυσιολογικό ίκτερο που συμβαίνει σε πούμε όταν στο συκώτι του μωρού δεν είναι ακόμα αρκετά ώριμο να αποβάλλει την χολερυθρίνη από μόνο του. 

Άρα μόνο κ μόνο που με συμβούλευσε χωρίς να ξέρει το ιστορικό κατάλαβα πόσο λάθος μπορεί να είναι συμβουλες τους. Οπότε προτίμησα να ακούσω τον γιατρό για την υγεία του παιδιού μου. 

Αυτά τα αναφέρω γτ ήμουν σε δίλημμα...

Σε ευχαριστω. Θα τις διαβάσω :)

Σε ευχαριστω πολύ!! :)

Εδούμε ευτυχώς πολλές πάνες . Και με τσισα και με κακα. Με ένα 24ωρο περίπου που ξεκινήσαμε κ του δώσαμε ξένο η χολερυθρίνη έπεσε κατά 0,5 (ενώ με την λάμπα 24 ώρες είχε πέσει μόλις 0,3. 

αύριο θα έχουμε πάλι επανάληψη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

 

Όλα τα νεογέννητα γεννιούνται με ικτερο,λόγω του ότι το συκώτι τους είναι ανώριμο. Ο παθολογικός ίκτερος αντιμετωπίζεται με επαρκή πρόσληψη γάλακτος και κατά προτίμηση μητρικού.Σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται το μητρικό γάλα για τον ίκτερο και ασφαλώς το ξένο δεν κάνει θαύματα. Ένα μωράκι όταν δεν θηλάζει όσο χρειάζεται,τότε προκαλείται αφυδάτωση και για αυτό το λόγο δίνουν ξένο γάλα,το οποίο από μόνο του δεν κάνει θαύματα,ίσα ίσα που υστερεί σε σχέση με το μητρικό.Για την αύξηση της παραγωγής του μητρικού γάλακτος,προτείνεται να βάζουμε το μωρό να θηλάζει συνέχεια και να χρησιμοποιούμε και θηλαστρο.Να σου ζήσει το μωράκι ❤️

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον μαιο. Την 3η μερα η μπεμπα ειχε 11 ικτερο. Γυρισαμε μετα απο 3 μερες με 17. Δε μπηκε λαμπα. Ηταν κιτρινη σαν λεμονακι

Συνεχισα τον θηλασμο ενω εδωσα και συμπληρωμα επικουρικα. Μετα απο μια βδομαδα επεσε στο 7 και μου ειπαν τελος, μη ξανασχοληθεις ποτε.

Σημερα η μπεμπουλα μου ειναι 3.5 μηνων, θηλαζει αποκλειστικα (μετα τις 40 ημερες εκοψε μονη της τη φορμουλα κ το μπουκαλι, αρνειται πεισματικα) και ειναι ψηλα στις καμπυλες με βαρος 6.700❤️

Να θηλασεις να δωσεις και φορμουλα και κανε υπομονη...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Γεννησα τον μαιο. Την 3η μερα η μπεμπα ειχε 11 ικτερο. Γυρισαμε μετα απο 3 μερες με 17. Δε μπηκε λαμπα. Ηταν κιτρινη σαν λεμονακι

Συνεχισα τον θηλασμο ενω εδωσα και συμπληρωμα επικουρικα. Μετα απο μια βδομαδα επεσε στο 7 και μου ειπαν τελος, μη ξανασχοληθεις ποτε.

Σημερα η μπεμπουλα μου ειναι 3.5 μηνων, θηλαζει αποκλειστικα (μετα τις 40 ημερες εκοψε μονη της τη φορμουλα κ το μπουκαλι, αρνειται πεισματικα) και ειναι ψηλα στις καμπυλες με βαρος 6.700❤️

Να θηλασεις να δωσεις και φορμουλα και κανε υπομονη...

Ευτυχώς σε επανέλεγχο πέφτει ο ίκτερος. Φτάσαμε στο 12 περίπου σήμερα. Μας είπε ο παιδίατρος ότι σχεδόν έχουμε ξεμπερδεψει. Έχω ξεκινήσει από σήμερα και μητρικό γάλα να δίνω και από αύριο ξεκινάω πάλι θηλασμό. Ελπίζω να μην  έχει ξεχάσει ο μπέμπης πως να θηλάζει. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...