Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Ρε Τάρα!!!!!!!!! Θυμάσαι που σου έλεγα να πάμε, αλλά μου έλεγες ότι είναι καμμένα??? Εννοείται ότι με την πρώτη ευκαιρία έχουμε φύγει για πικνικ! Είχες δει γκραβούρα με την λίμνη σ'αυτό το βιβλίο???? Τις φωτό τις θυμάσαι??? Εχω ένα μειλ με κάποια μέρη που θα ήθελα να δω, π.χ. το πέτρινο γεφύρι στις αχαρνές καθώς επίσης και τον αρχαιολογικό χώρο. Είναι αρκετά, θα σας πω ποια και που!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα, ο Φώτης έχει σε ένα άλμπουμ των εφηβικών του χρόνων, κάτι φωτογραφίες απίστευτες από Πεντέλη! Καταρρακτες, λίμνες, δεν πίστευα στα μάτια μου!


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Sam, κατ΄αρχάς δεν γνώριζα ότι υπάρχει αρχαίο θέατρο στα Ιωάννινα. Ομως όντως έχω αναρωτηθεί κι εγώ, τι δουλειά είχαν τόσο μεγάλα αρχαία θέατρα σε περιοχές που οι κάτοικοι ήταν ελάχιστοι. Επίσης, είχα δει ένα ντοκιμαντέρ κάποτε που έλεγε ότι δεν είναι τυχαίο που οι Δελφοί θεωρούνται "ο ομφαλός της γης", διότι είναι πολύ ισχυρό το ενεργειακό πεδίο.

Είναι γνωστό ακόμα, ότι η ακρόπολη των Αθηνών, ο ναός της Αφαίας στην Αίγινα και το Σούνιο αποτελούν ισόπλευρο τρίγωνο!!!

Αναρωτιέμαι αν θα μάθουμε ποτέ πόσο μακριά είχε φτάσει η τεχνολογία των αρχαίων ημών προγόνων. Ισως αν αποκωδικοποιήσουμε ποτέ και τον δίσκο της Φαιστού?

Κουφετάκι μου, όντως έχουμε πάρα πολύ υλικό για συζήτηση. Ετσι λένε, ότι η Αθήνα σκάφτηκε υπογείως τα αρχαία χρόνια, και χρησιμοποιήθηκε σε διάφορες περιστάσεις αυτό το υπόγειο δίκτυο, πολύ αργότερα στην τουρκική και κατόπιν στη γερμανική κατοχή. Είσοδοι υπήρχαν στα Τουρκοβούνια, στην Πεντέλη, στην Καισαριανή, στον Λυκαβηττό, και σε διάφορα σημεία στο κέντρο της Αθήνας, όπως στη Ρωσική εκκλησία στη Φιλελλήνων, στη Μητροπόλεως, και ποιος ξέρει που αλλού.

Mariantinos, χαίρομαι που τα ξαναλέμε! Για τον Κόπερφιλντ, είχα δει ένα βιντεάκι κάποτε που εξηγούσε τα κόλπα του, δε θυμάμαι πολλά βέβαια. Ομως, μια και συζητάμε και για υπόγεια τούνελ, λένε πως υπάρχει τούνελ που ενώνει τον Κουλά με την εκκλησία των Αγίων Θεοδώρων, και ανοίχτηκε επί τουρκοκρατίας. Το γνώριζες?

Όχι!πρώτη φορά το ακούω!

Για τον κοπερφ διαβάσεσ κ για το πως εξαφανίζει αυτοκίνητα κτλ;


bukbxm5vasxvirc0.png
Link to comment
Share on other sites

Eμ, είδες???? Πρέπει να πάμε για εξερεύνηση!!! Με την πρώτη ευκαιρία!!!!

Κάτι άλλο που ήθελα να πω, είναι ότι είχα πάει στον εθνικό κήπο με την Ελε και παρατήρησα ότι ενώ βρίσκεται στο πιο κεντρικό σημείο της πόλης, μέσα δεν ακούγεται τίποτα, μόνο πουλιά.

Μια κοπέλα που μένει παγκράτι και συχνά πάει για τρέξιμο στο καλλιμάρμαρο, μου έχει πει ότι στο άλσος λογγίνου που βρίσκεται εκεί κοντά, δεν υπάρχει ηχώ, δλδ όταν κρώζουν τα πουλιά δεν ακούγεται η ηχώ τους. Αντίστοιχα και όταν φώναζε εκείνη δεν ακουγόταν:confused::rolleyes:


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι!πρώτη φορά το ακούω!

Για τον κοπερφ διαβάσεσ κ για το πως εξαφανίζει αυτοκίνητα κτλ;

Είναι τρικ που δημιουργούν ψευδαισθήσεις. Αν ψάξεις στο you tube, νομίζω θα βρεις κάτι! Εκεί είχα δει εγώ βιντεάκια για τον ελληνοαμερικανό που κάνει τα ίδια (δε θυμάμαι το όνομά του).


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

......... Εκεί είχα δει εγώ βιντεάκια για τον ελληνοαμερικανό που κάνει τα ίδια (δε θυμάμαι το όνομά του).

Chris Angel, ο αρραβωνιαστικός μου!!!!!! Αχαχαχαχα, δεν είναι κούκλος???????


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, για το άλσος Λογγίνου λέγονται πάρα πολλά. Υπάρχουν πολλοί θρύλοι, και το γεγονός επίσης ότι έγιναν εκεί πολλές δολοφονίες επί κατοχής, παρουσιάζει τον τόπο αυτόν ως στοιχειωμένο!


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερααα!ο κοπερφιλντ ειναι ωραιος εκανε το ψωνιο του επαγκελμα και μαγκια του ειναι κορυφαιος δειτε ομως και αυτον!

HNcqqkcnFHA

Ψιτ, και εσύ κοντά τα χέρια σου!!!! He's mine!!!!!!!!!!!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

για την θεσσαλονικη τωρα κοριτσαρες εχω ατελειωτες ιστοριες.

μπροστα στην ροτοντα υπαρχει ενα σημειο στο οποιο λεει η παραδοση οτι εκανε το πρωτο κηρυγμα του ο αποστολος παυλος.ειναι ενας μικρος αμβωνας ο οποιος με τα χρονια ενωθηκε με μεγαλο κομματι της ροτοντας-που ηταν πρωτα το περιεργο μαυσωλειο που εκτισε ο γαλεριος για την παρτη του μετα εγινε χριστιανικος ναος για χιλια χρονια και μετα εγινε τζαμι για ους τουρκους-δεν ξεχωριζει πλεων. η ροτοντα ονομαστηκε κρυφα απο τους χριστιανους ο ναος των ασωματων και ο ναος ο ναος των αγιων αγγελων αν και το γνωστο ονομα ειναι ναος του αγιου γεωργιου.οι τουρκοι της εδωσαν το ονομα ορτατς-σουλταν-οσμαν-τζαμι και οι βενετοι ανατολικο πανθεον.οι ξενοι περιηγητες του 18ου αιωνα την ονομασαν ροτοντα εξ'αιτιας του κυκλικου σχηματος.ειναι απο τους αρχαιοτερους τοπους στην θεσσαλονικη η ουσια βρισκετε σε ενα ειδος βαθυνσης του εδαφους στην οποια κατεβαινε κανεις σκαλοπατια.η αρχιτεκτονικη της ειναι αξιοθαυμαστη στο κατω μεροςσχηματιζει ενα οκταγωνο στην κατοψη εχει ενα σταυρο που τον διαπερνουν 4 αχτινες στα 4 σημεια του οριζοντα.ανατολικα και δυτικα υπηρχαν κογχες που μετατραπικαν σε κρυπτες στις οποιες διατιρουσαν λειψανα.γυρω στο 630μχ.εγινε ενας μεγαλος σεισμος που κατεστρεψε τα σημαντικοτερα μνημεια και τειχη της θεσ.αλλα ανακαλυψενεα σημεια στο κτισμα της αποπροσανατολιζοντας καππως τις συμετριες της.κοριτσια δεν εχει τελιωμω η αναλυση τηςστις μυστικες κατακομβες τις εικαζετε οτι ενας αξιωματικος με το ονομα δημητρης δυδασκε ανατρεπτικη θρησκειατο 305μχ.μετα απο 1607χρονια ο αγιος δημητριος καλπαζε επανω στα τειχη πολεμοντας τους τουρκους.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

καλα ανοιξες μεγαλο θεμα τι να πρωτογραψω...δωδεκα χιλ. βορειοδυτικα των καλαβρυτων στην αχαϊα κοντα στο χωριο κλαπαστουνα διπλα στον κερυνιτη ποταμο υπαρχει 1 τεραστιος αρχαιος πλατανος λεγετε οτι η ηλικια του ειναι 2500χιλ.ετων εχει υψος 25μετρα και διαμετρο 17μ. εχει μια τεραστεια κουφαλα στην οποια χορουν ανετα 18 ορθιοι ανθρωποι μεσα σε αυτην υπαρχει ενα εκκλησακι που εχει γινει ενα με το δεντρο.ειναι το εκκλησακι της παναγιας της πλατανιωτισας.μεσα στο δεντρο μπορει να δει κανεις μια εικονα με 3 μετρα υψος,που ειναι αποτυπομενη η εικονα της παναγιας με τον χριστο.η εικονα αυτη δημιουργιθεικε μυστηριωδως απο τα νερα που κατεβαιναν στον κορμο του δεντρου.το εκκλησακι στηθηκε απο δυο καλογερους που επεστρεφαν απο προσκυνημα στους αγιους τοπους ειδαν λεει μεσα στη νυχτα ενα λαμπερο φως που τους οδηγησε εκει το αξιοσημιωτο ειναι οτι η εικονα αυτη ειναι ιδια με αυτη του μεγαλου σπηλαιου των καλαβρυτων που το ανοιγμα του ειναι λιγα χιλιομ. πιο κει

koufetaki εχω παει σε αυτην την εκκλησια και το εχω δει αυτο που περιγραφεις,ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο!!

ΤΑΡΑ τι τοπικ ανοιξες!!

καποτε ειμουν φανατικη του περιοδικου STRANGE, εχω διαβασει παααρα πολλα τευχη!!!!

τον chris angel τον εχω δει στην τηλεοραση κι εμεινα εκπληκτη!!

η αληθεια ομως ειναι οτι δεν τα πολυπιστευω ολα αυτα

ειμαι αρκετα δυσπιστη σε αυτα τα θεματα:cool:

ο κοπερφηλντ ειναι γνωστο οτι βασιζεται σε οφθαλμαπατες

οσο για τα υπολοιπα μυστηρια με κρυφες στοες, τουνελ, σπηλιες κλπ

μμμμμμμμμμμ τι να πω,μαλλον καποια εξηγηση θα υπαρχει :rolleyes:


1958530te2chmztha.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...