Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Angot said:

      καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

      Είναι απόλυτα φυσιολογικό, οι ορμόνες δημιουργούν πολλές άκυρες σκέψεις! Και παίζει κ ρόλο το άγχος. Μην ανησυχείς, όλες τα περάσαμε. Όλα θα πάνε καλά!

Μανουλες Αυγούστου 2024


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Monchique είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Διανύω την 7η εβδομάδα με εμετούς και ναυτίες ασταμάτητα... Με βλέπω στο κρεβάτι μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τρίμηνο, γιατί κάθε φορά που σηκώνομαι όλα γύρω μου γυρίζουν. Ας μη μιλήσουμε για τις μυρωδιές... Όσες είστε σε αντίστοιχη κατάσταση, πώς την παλεύετε όλη μέρα στο σπίτι; Είμαι σε άδεια αναγκαστικά, δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά, ούτε να δω τηλεόραση αντέχω και με σκοτώνει ψυχολογικά η αδράνεια. Μόνο που και που πιάνω το κινητό όπως τώρα. Τουλάχιστον την Παρασκευή έχουμε τον δεύτερο υπέρηχο και λογικά θα ακούσουμε καρδούλα!

Καλησπέρα κορίτσι μου. Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου να πάνε όλα κατευχην. Εγώ δεν μπορώ να πω πως είμαι σε τόσο δύσκολη κατάσταση όπως εσύ, αλλά έχω και εγώ αναγουλες και τρώω πραγματικά με το ζόρι. Με βοηθάει λίγο να πλένω συνέχεια τα δόντια μου. Μου πρότειναν να μυρίζω λεμόνι που ίσως με βοηθήσει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα όμως. Ελπίζω να σε βοηθήσουν λίγο αυτά, να το κάνουν λόγο πιο υποφερτό. 

 

 

Εμείς σήμερα ακούσαμε καρδούλα. Από ότι μου είπε ο γιατρός είμαι 6 και 3. Και μάλλον τέλος Αυγούστου θα έχω το μικρακι μου στην αγκαλιά μου. Απλά πετάω, δεν μπορώ να εξηγήσω πως ακριβώς νιώθω. 

  • Μου αρέσει 4

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Monchique είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Διανύω την 7η εβδομάδα με εμετούς και ναυτίες ασταμάτητα... Με βλέπω στο κρεβάτι μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τρίμηνο, γιατί κάθε φορά που σηκώνομαι όλα γύρω μου γυρίζουν. Ας μη μιλήσουμε για τις μυρωδιές... Όσες είστε σε αντίστοιχη κατάσταση, πώς την παλεύετε όλη μέρα στο σπίτι; Είμαι σε άδεια αναγκαστικά, δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά, ούτε να δω τηλεόραση αντέχω και με σκοτώνει ψυχολογικά η αδράνεια. Μόνο που και που πιάνω το κινητό όπως τώρα. Τουλάχιστον την Παρασκευή έχουμε τον δεύτερο υπέρηχο και λογικά θα ακούσουμε καρδούλα!

Καταρχήν συγχαρητήρια!!! Κορίτσι μου μιλά με τον γιατρό σου εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε δώσει κάποια χάπια που με είχαν βοηθήσει αρκετά. Επίσης το γάλα και το αγγούρι με ανακουφιζαν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, maria2022 είπε:

 

Εμείς σήμερα ακούσαμε καρδούλα. Από ότι μου είπε ο γιατρός είμαι 6 και 3. Και μάλλον τέλος Αυγούστου θα έχω το μικρακι μου στην αγκαλιά μου. Απλά πετάω, δεν μπορώ να εξηγήσω πως ακριβώς νιώθω. 

Μπράβοοοο!!τι ωραιΑ ν ακούς αυτή τη μικροσκοπική καρδούλα για πρώτη φορά!!κι εγώ θα πάω σήμερα κι ανυπομονώ .. λες κι ήταν αιώνας μου φάνηκε....εμενα μου βγαίνει η Πητ 17/8 ..αν όλα πάνε καλά παντα

17 ώρες πρίν, Monchique είπε:

Καλησπέρα κι από μένα! Έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Διανύω την 7η εβδομάδα με εμετούς και ναυτίες ασταμάτητα... Με βλέπω στο κρεβάτι μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τρίμηνο, γιατί κάθε φορά που σηκώνομαι όλα γύρω μου γυρίζουν. Ας μη μιλήσουμε για τις μυρωδιές... Όσες είστε σε αντίστοιχη κατάσταση, πώς την παλεύετε όλη μέρα στο σπίτι; Είμαι σε άδεια αναγκαστικά, δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά, ούτε να δω τηλεόραση αντέχω και με σκοτώνει ψυχολογικά η αδράνεια. Μόνο που και που πιάνω το κινητό όπως τώρα. Τουλάχιστον την Παρασκευή έχουμε τον δεύτερο υπέρηχο και λογικά θα ακούσουμε καρδούλα!

Καλημερα!! Με το καλό!!εγώ μόνο ανακατεματα έχω συνέχεια ..ειδικά όταν πεινάω! Και σιχαίνομαι τα πάντα δε Μ αρέσει τίποτα αλλά εδώ  διάβασα για κάποιες κοπέλες που είχαν πάρει κάτι φάρμακα ειδικά για αυτή τη δουλειά...για ρώτα το γιατρό σου

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω. Εύχομαι να έχουμε όλες μας μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Εννοείται πως έχω μιλήσει με τη γιατρό. Στην αρχή πήρα Navatac. Δεν έκανε τίποτα άμεσα. Έπειτα πήρα σιρόπι Primperan. Επίσης τίποτα. Δοκίμασα και τα ειδικά βραχιολακια από το φαρμακείο. Τίποτα κι αυτά. Στο τέλος κατέληξα στο Ιασώ με ορό γιατί από τους πολλούς εμετούς έφθασα στα πρόθυρα αφυδάτωσης. Τώρα είναι κάπως πιο διαχειρισιμη η κατάσταση.

Αναφέρω όσα με βοήθησαν, μήπως και φανούν χρήσιμα: κρακερς, φρυγανιές χαρουπιού και κλασσικές, τοστ, λαπάς, βραστή πατάτα με λαδακι, μπανάνες και ελάχιστη κρύα κόκα κόλα αραιωμένη με λίγο νερό. Επίσης, έχω μόνιμα μισό φρέσκο λεμόνι στο κομοδίνο μου, ακόμη και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το φέρνω κοντά και το μυρίζω όταν ζοριζουν τα πράγματα. Αυτό που είπε μια κοπέλα παραπάνω για το συχνό βούρτσισμα των δοντιών πράγματι βοηθάει. Το νερό το πίνω γουλια γουλια ανά μια ώρα για να μένω ενυδατωμενη. Τέλος, παρατήρησα ότι θέλει συχνά και μικρά γεύματα. Αυτά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Monchique είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω. Εύχομαι να έχουμε όλες μας μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Εννοείται πως έχω μιλήσει με τη γιατρό. Στην αρχή πήρα Navatac. Δεν έκανε τίποτα άμεσα. Έπειτα πήρα σιρόπι Primperan. Επίσης τίποτα. Δοκίμασα και τα ειδικά βραχιολακια από το φαρμακείο. Τίποτα κι αυτά. Στο τέλος κατέληξα στο Ιασώ με ορό γιατί από τους πολλούς εμετούς έφθασα στα πρόθυρα αφυδάτωσης. Τώρα είναι κάπως πιο διαχειρισιμη η κατάσταση.

Αναφέρω όσα με βοήθησαν, μήπως και φανούν χρήσιμα: κρακερς, φρυγανιές χαρουπιού και κλασσικές, τοστ, λαπάς, βραστή πατάτα με λαδακι, μπανάνες και ελάχιστη κρύα κόκα κόλα αραιωμένη με λίγο νερό. Επίσης, έχω μόνιμα μισό φρέσκο λεμόνι στο κομοδίνο μου, ακόμη και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το φέρνω κοντά και το μυρίζω όταν ζοριζουν τα πράγματα. Αυτό που είπε μια κοπέλα παραπάνω για το συχνό βούρτσισμα των δοντιών πράγματι βοηθάει. Το νερό το πίνω γουλια γουλια ανά μια ώρα για να μένω ενυδατωμενη. Τέλος, παρατήρησα ότι θέλει συχνά και μικρά γεύματα. Αυτά!

Ελπίζω να είσαι καλύτερα όσο περνάει ο καιρός…Έχω και εγώ συνέχεια ναυτίες αλλά ευτυχώς δεν κάνω εμετούς. Λόγω της αποκόλλησης είμαι στο σπίτι και χαζολογάω. Εμένα μου έρχεται τρελή επιθυμία για σαλάτες με μπόλικο λεμόνι κυρίως λάχανο. Κρέας ούτε να το βλέπω με το ζόρι τρώω λίγο αναγκαστικά. Έχω φάει άπειρες φρυγανιές, κράκερς κτλ. Το χειρότερο μου είναι να πίνω νερό που πρέπει όμως οπότε προσπαθώ γουλιά γουλιά. Έχω επίσης δυσκοιλιότητα και ξεκίνησα κάτι φακελάκια. Θέλω να πιστεύω ότι επειδή έχω αρχίσει να μειώνω και όλες αυτές τις ορμόνες της εξωσωματικής ότι οι ναυτίες θα υποχωρήσουν σύντομα. Η αλήθεια είναι ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν πιο εύκολα τα πράγματα γιατί δεν υπήρχε ένα παιδί να σε ζητάει, να θέλει να το πάρεις αγκαλιά, να πρέπει να φάει, να παίξει μαζί σου…Αυτό που σκέφτομαι και μου δίνει κουράγιο είναι ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο η όποια ταλαιπωρία και όταν πλέον αγκαλιάζεις το μωρό σου ξεχνάς όλες τις προηγούμενες δυσκολίες 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα !!πήγα κι εγώ το πρωί στη γιατρό όλα πήγαν καλά! Ακούσαμε μια δυνατή καρδούλα κι όλα ήταν φυσιολογικά🥰🥰μου φύγε ένα βάρος είναι η αλήθεια γιατί είχα πάρει και τον μικρό κάτι αγκαλιές και φοβόμουν όσο να ναι...τώρα θα πάρω αυριο να κλείσω για αυχενική ...

  • Μου αρέσει 6

preg.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mommy10875 είπε:

Καλησπέρα !!πήγα κι εγώ το πρωί στη γιατρό όλα πήγαν καλά! Ακούσαμε μια δυνατή καρδούλα κι όλα ήταν φυσιολογικά🥰🥰μου φύγε ένα βάρος είναι η αλήθεια γιατί είχα πάρει και τον μικρό κάτι αγκαλιές και φοβόμουν όσο να ναι...τώρα θα πάρω αυριο να κλείσω για αυχενική ...

Αυχενική διαφάνεια στις πόσες εβδομάδες κάνουμε? Τα έχω ξεχάσει τελείως…

@Monchique πήρα σήμερα για τη ναυτία τα Pregnaderm morning sickness relief. Θα τα ξεκινήσω και θα σου πω αποτελέσματα. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Αυχενική διαφάνεια στις πόσες εβδομάδες κάνουμε? Τα έχω ξεχάσει τελείως…

@Monchique πήρα σήμερα για τη ναυτία τα Pregnaderm morning sickness relief. Θα τα ξεκινήσω και θα σου πω αποτελέσματα. 

Αυχενική στις 11-13η εβδομάδα!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mommy10875 είπε:

Εγώ έκλεισα αυχενική  αλλά Μ έβαλε 13η εβδομάδα +.....μου φαίνεται πολύ αργά..αφού σκέφτομαι να κλείσω άλλου νωρίτερα...

Μεχρι τέλος της 14ης είναι οκ...τώρα ότι είναι μακριά σε καταλαβαίνω απόλυτα...αυτό το άγχος μεχρι την αυχενική να δούμε ότι είναι όλα οκ πάντα υπάρχει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Αυχενική διαφάνεια στις πόσες εβδομάδες κάνουμε? Τα έχω ξεχάσει τελείως…

@Monchique πήρα σήμερα για τη ναυτία τα Pregnaderm morning sickness relief. Θα τα ξεκινήσω και θα σου πω αποτελέσματα. 

Σ ευχαριστώ! Μακάρι να σε ανακουφίσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 7:23 ΜΜ, Mommy10875 είπε:

Καλησπέρα !!πήγα κι εγώ το πρωί στη γιατρό όλα πήγαν καλά! Ακούσαμε μια δυνατή καρδούλα κι όλα ήταν φυσιολογικά🥰🥰μου φύγε ένα βάρος είναι η αλήθεια γιατί είχα πάρει και τον μικρό κάτι αγκαλιές και φοβόμουν όσο να ναι...τώρα θα πάρω αυριο να κλείσω για αυχενική ...

Αυχενική διαφάνεια κλείνεις μόνη σου ραντεβού ή πρέπει να σου πει ο γιατρός πρώτα; επίσης την κάνεις στον γιατρό σου ή κάπου αλλού; εμένα μου είπε μόνο πως τότε μαθαίνουμε ακριβώς ημερομηνία γέννησης. Αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να κλείσω ραντεβού κάπου. Επίσης γράφετε αυτή η εξέταση ή όχι;


preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maria2022 είπε:

Αυχενική διαφάνεια κλείνεις μόνη σου ραντεβού ή πρέπει να σου πει ο γιατρός πρώτα; επίσης την κάνεις στον γιατρό σου ή κάπου αλλού; εμένα μου είπε μόνο πως τότε μαθαίνουμε ακριβώς ημερομηνία γέννησης. Αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να κλείσω ραντεβού κάπου. Επίσης γράφετε αυτή η εξέταση ή όχι;

Κάποιοι γιατροί που έχουν πολύ καλά μηχανήματα τα κάνουν οι ίδιοι, κάποιοι στέλνουν σε εξειδικευμένους εμβρυολογους. Ο γιατρός θα σου πει πότε πρέπει να κλείσεις ραντεβού κ συνήθως συστήνουν και που να πας. Τώρα αν γράφεται δεν ξέρω γιατί εμένα το κάνει ο ίδιος κ μαζί γίνεται και μια εξέταση αίματος. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maria2022 είπε:

Αυχενική διαφάνεια κλείνεις μόνη σου ραντεβού ή πρέπει να σου πει ο γιατρός πρώτα; επίσης την κάνεις στον γιατρό σου ή κάπου αλλού; εμένα μου είπε μόνο πως τότε μαθαίνουμε ακριβώς ημερομηνία γέννησης. Αλλά δεν μου είπε αν πρέπει να κλείσω ραντεβού κάπου. Επίσης γράφετε αυτή η εξέταση ή όχι;

Ο γιατρός σου συστήνει στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις κάποιον εμβρυολογο Κ περνεις εσύ τηλέφωνο μόνη σου Κ κλείνεις ραντεβού . Την 8η εβδομάδα θα σου δώσει οδηγίες( αν δεν σου πει τίποτα Κ το ξεχάσει πρέπει να τον ρωτήσεις εσύ αλλιώς αν δεν θέλει να σου συστήσει κάποιον κλείνεις μόνη σου )  . Η αυχενική δεν γράφετε Κ ο εμβρυολογος που θα την κάνει πρέπει να έχει πάρει πιστοποίηση για αυχενική . 

πρίν από 24 λεπτά , Mar-micky είπε:

Κάποιοι γιατροί που έχουν πολύ καλά μηχανήματα τα κάνουν οι ίδιοι, κάποιοι στέλνουν σε εξειδικευμένους εμβρυολογους. Ο γιατρός θα σου πει πότε πρέπει να κλείσεις ραντεβού κ συνήθως συστήνουν και που να πας. Τώρα αν γράφεται δεν ξέρω γιατί εμένα το κάνει ο ίδιος κ μαζί γίνεται και μια εξέταση αίματος. 

Δεν έχει σχέση το μηχανημα απλά πρέπει ο γιατρός να έχει πάρει πιστοποίηση . Πρέπει να έχει δώσει εξετάσεις δηλαδή για το συγκεκριμένο θέμα . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

Κάποιοι γιατροί που έχουν πολύ καλά μηχανήματα τα κάνουν οι ίδιοι, κάποιοι στέλνουν σε εξειδικευμένους εμβρυολογους. Ο γιατρός θα σου πει πότε πρέπει να κλείσεις ραντεβού κ συνήθως συστήνουν και που να πας. Τώρα αν γράφεται δεν ξέρω γιατί εμένα το κάνει ο ίδιος κ μαζί γίνεται και μια εξέταση αίματος. 

 

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Ο γιατρός σου συστήνει στο νοσοκομείο που θα γεννήσεις κάποιον εμβρυολογο Κ περνεις εσύ τηλέφωνο μόνη σου Κ κλείνεις ραντεβού . Την 8η εβδομάδα θα σου δώσει οδηγίες( αν δεν σου πει τίποτα Κ το ξεχάσει πρέπει να τον ρωτήσεις εσύ αλλιώς αν δεν θέλει να σου συστήσει κάποιον κλείνεις μόνη σου )  . Η αυχενική δεν γράφετε Κ ο εμβρυολογος που θα την κάνει πρέπει να έχει πάρει πιστοποίηση για αυχενική .

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα τον ρωτήσω την επόμενη φορά 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...