Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

2η προσπάθεια εξωσωματικής ......άντε να δούμε


Recommended Posts

προσπαθώ για 2η φορά με τον κ. πάντο από θεσσαλονίκη διαβαλκανικό.τέλειος γιατρός, σου μιλάει, σου τα εξηγεί όλα, προσωπικό άψογο.τώρα θα βάλουμε εμβρυάκια 3 ημερών , εμείς θέλουμε να βάλουμε πολλά για την αύξηση των πιθανοτήτων δηλαδή ακόμη και 4, είμαι 47 ! κάποια άλλη από εδώ που να έχει βάλει πάνω από 3 εμβρυάκια?μου είπε ο γιατρός ότι αν ήταν βλαστοκύστες θα μου έβαζε 2. 

ευχαριστώ κορίτσια μου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, μαριαμα είπε:

προσπαθώ για 2η φορά με τον κ. πάντο από θεσσαλονίκη διαβαλκανικό.τέλειος γιατρός, σου μιλάει, σου τα εξηγεί όλα, προσωπικό άψογο.τώρα θα βάλουμε εμβρυάκια 3 ημερών , εμείς θέλουμε να βάλουμε πολλά για την αύξηση των πιθανοτήτων δηλαδή ακόμη και 4, είμαι 47 ! κάποια άλλη από εδώ που να έχει βάλει πάνω από 3 εμβρυάκια?μου είπε ο γιατρός ότι αν ήταν βλαστοκύστες θα μου έβαζε 2. 

ευχαριστώ κορίτσια μου !

Γιατι βαζετε 3ων ημερων; Η 1η ηταν με βλαστοκυστες κ δε πετυχε ,για αυτο ; Εγω πετυχα με τη 3η ετ με 3 βλαστοκυστες κ εκανα διδυμα , διοτι οι αποτυχγμενες ηταν 1η ηταν με 2 εμβρυα 3ημερων η 2η με ενα 4ων ημερων . Καλη επιτυχια ! 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 9:42 ΠΜ, μαριαμα είπε:

προσπαθώ για 2η φορά με τον κ. πάντο από θεσσαλονίκη διαβαλκανικό.τέλειος γιατρός, σου μιλάει, σου τα εξηγεί όλα, προσωπικό άψογο.τώρα θα βάλουμε εμβρυάκια 3 ημερών , εμείς θέλουμε να βάλουμε πολλά για την αύξηση των πιθανοτήτων δηλαδή ακόμη και 4, είμαι 47 ! κάποια άλλη από εδώ που να έχει βάλει πάνω από 3 εμβρυάκια?μου είπε ο γιατρός ότι αν ήταν βλαστοκύστες θα μου έβαζε 2. 

ευχαριστώ κορίτσια μου !

Αν η ωοληψια σου έγινε μετά τα 40, πόσο μάλλον στα 47, προτείνεται να βάλετε 4 εμβρυα, ειτε 3 ημερών είτε βλαστοκυστες, καθώς η πιθανότητα πολύδυμης κύησης ειναι μικρή. Συγκεκριμένα το ποσοστό υγιων εμβρύων είναι πολύ μικρό μετά τα 40 οπότε μέχρι τα 43 που είναι περίπου έως και 15% υπάρχει μια μικρή πιθανότητα για δίδυμη κύηση, μετά τα 43 που η πιθανότητα πέφτει κάτω από 5% είναι σχεδόν αδύνατη η δίδυμη κύηση. Επίσης σε αυτες τις ηλικίες συνιστάται ο προεμφυτευτικος έλεγχος και αν προκύψει υγιής βλαστοκυστη συστήνεται να μεταφερθεί μόνη της. Με αυτόν τον τρόπο τα κατάφερα και εγώ στα 42 μου με ένα υγιές εμβρυακι έπειτα από 2 αποτυχημένες εξωσωματικες στις οποιες δεν είχα κάνει έλεγχο. Και στις 3 εξωσωματικες που έκανα μεταφέραμε βλαστοκυστες και κάνεις από τους γιατρούς που επισκέφτηκα δε μου μίλησε για εμβρυα 3 ημερών. Πλέον με τα καλλιεργητικα υγρά και τα μηχανήματα που έχουν τα καλά εμβρυολογικα θεωρούν ότι αν ένα έμβρυο έχει δυναμική θα προχωρήσει σε βλαστοκυστη είτε εντος μητρας είτε στο εργαστήριο οπότε.

Αν η ωοληψια σου έγινε πριν τα 40, είχες κάνει δλδ κατάψυξη σε μικρότερη ηλικία ή έχετε προχωρήσει με δωρεά ωαρίων τότε ναι, πρέπει να βάλεις λιγότερα εμβρυα.

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Καλη επιτυχια στη εμβρυομεταφορά σου!

Και γω στα 41 πλεον και μετα απο μια εγκυμοσυνη περσι που σταματησε στη 12η εβδομαδα λογω χρωμοσωμικου, παμε πλεον μονο με βλαστοκυστες και χρωμοσωμικο ελεγχο. Δυστυχως περσι το καλοκαιρι η ελεγμενη βλαστοκυστη απετυχε και τωρα προσπαθουμε και παλι. Η διαδικασια ειναι πιο χρονοβορα και "καλα" εμβρυα που δεν θα γινουν βλαστοκυστες τα χανουμε, αλλα ειναι πλεον μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...