Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Απο την εμπειρία μου, όσες φορές έχω ακούσει σε αυχενική να πουν κορίτσι, μπορεί στη β επιπέδου να φανεί ότι τελικά είναι αγόρι. Ενώ σε όσες έχουν πει στην αυχενική ότι είναι αγόρι, είναι όντως αγόρι.

Σημερα κοιτούσα καρότσια και κούνια.. τι όμορφα που αισθανόμουν…! Πολύ μου άρεσε. Το προηγούμενο καρότσι το πέταξα γιατί το έχω από το 2017 αντεξε 3 παιδιά, ήταν παρά πολύ καλό αλλά είχε αρχίσει να φθείρεται στα υφάσματα και το είχα πάρει μόνο 150€. Ήταν της Λορέλι το λούνα, ό,τι έχω πάρει από αυτή την εταιρεία είναι άψογο. Πάμφθηνο και πολύ καλό! Η κούνια έσπασε, αυτή ήταν πιο πολλά χρόνια. Μια πολυθρόνα θηλασμού είχα πάντοτε μαράζι αλλά δυστυχώς δε χωράει πουθενά. 
Θα ήθελα μια αλλαξιέρα αποσπώμενη επίσης. 
Έχω κι ένα θήλαστρο αλλά το πιο πιθανό είναι να νοικιάσω από υο νοσοκομείο, όπως και θερμαντήρα. 

Έχετε κάνει πλάνο για το τι θα χρειαστείτε ή είμαι η μόνη τρελή που βιάζομαι;

Εμείς είχαμε πάει το προηγουμενο σαββατο και κοιτάζαμε για καρότσι, για να έχουμε μια ιδέα. Καραφλιασαμε με τις τιμές, θα χρειαστούμε και διπλό. 

εμας είναι και η πρώτη εγκυμοσύνη όποτε δεν ξέρουμε και τι θα χρειαστούμε ακριβώς. Πχ θήλαστρο και θερμαντήρα που γράφεις δεν τα είχα σκεφτεί καν..ευτυχως έχω τον αδερφό μου που έχει μια κορούλα και μας κατευθύνει με τα πράγματα και μας έχει δώσει και αρκετά. 

Απο συμπτώματα πως είστε κορίτσια; Εμένα τις τελευταίες ημέρες οι καούρες με έχουν διαλύσει.. επίσης τα πρωινά που σηκώνομαι έχω αρκετά υγρά, άλλοτε σα νερό άλλοτε πιο πηχτά, βέβαια από την αρχή έχω πολλά υγρά. Θα του πω την Τετάρτη μήπως μου κάνει καμία καλλιέργεια να είμαι σίγουρη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! @ΧρυσαΜ εγώ έχω αγοράκι πάλι! Την περασμένη Τετάρτη που πήγαμε στο ραντεβού έβγαλε φωτογραφία το πουλάκι του και μας λέει "έρχεται ο δεύτερος"! Όσο για την αβεβαιότητα.. δεν φεύγει ποτέ όμως έστω μειώνεται όταν νιώθεις το μωρό να κινείται. Ενώ τον πρώτο καιρό δεν έχεις κανένα στοιχείο. 

Επίσης καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου κοιτάζω από τώρα, ναι! Έχω βασικά το inglesina aptica xt του Παναγιώτη, αλλά τώρα θα το πάρει το μωρό και ο Παναγιώτης θα χρειαστεί ένα καλό περιπάτου. Αυτό που έχουμε είναι πολυυυ βαρύ και ογκώδες. Ψάχνω κάτι μικρότερο τώρα. Και θέλω και ένα κάθισμα μάλλον 0-36 γιατί το αυγό του καροτσιου μας δεν παίρνει isofix και το φοβάμαι πολύ. 

Θηλαστρο έχω ένα πανάθλιο και έλεγα μήπως νοικιάσω νοσοκομειακό κι εγώ. Αλλά στον γιο μου δεν είχα και πολύ γάλα, διακόψαμε στους 5 μήνες και μέχρι τον 6ο έπινε ό,τι είχα μαζέψει μαζί με φόρμουλα.. όπως πάει και πάλι! Δεν θα αγχωθω ΚΑΙ για αυτό!

@Fay_ ως πρώτη γονείς θα χρειαστεί να επενδύσετε σε αρκετά πράγματα, αλλά τουλάχιστον έχετε κάποια από συγγενείς! Σωτήριο! 

Οι καούρες αστοοο! Μου είπε ο γιατρός να παίρνω gaviscon στα σκούρα.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Εμείς είχαμε πάει το προηγουμενο σαββατο και κοιτάζαμε για καρότσι, για να έχουμε μια ιδέα. Καραφλιασαμε με τις τιμές, θα χρειαστούμε και διπλό. 

εμας είναι και η πρώτη εγκυμοσύνη όποτε δεν ξέρουμε και τι θα χρειαστούμε ακριβώς. Πχ θήλαστρο και θερμαντήρα που γράφεις δεν τα είχα σκεφτεί καν..ευτυχως έχω τον αδερφό μου που έχει μια κορούλα και μας κατευθύνει με τα πράγματα και μας έχει δώσει και αρκετά. 

Απο συμπτώματα πως είστε κορίτσια; Εμένα τις τελευταίες ημέρες οι καούρες με έχουν διαλύσει.. επίσης τα πρωινά που σηκώνομαι έχω αρκετά υγρά, άλλοτε σα νερό άλλοτε πιο πηχτά, βέβαια από την αρχή έχω πολλά υγρά. Θα του πω την Τετάρτη μήπως μου κάνει καμία καλλιέργεια να είμαι σίγουρη. 

Αλλαξιερα θες οπωσδήποτε κι ένα σκληρομαξιλαρι θηλασμού, για όσο θηλάσεις. Θερμαντήρας σωτήριος. Αποστειρωτης ίσως και να μη σου χρειαστεί. Οι μαίες μού είπαν να βράζω νερό για δέκα δεκαπέντε λεπτά, μετά να βάζω μέσα (εκτός φωτιάς η κατσαρόλα) τα πράγματα που θέλω να αποστειρώσω για 10 λεπτά και μετά ψυγείο για 24 ώρες. Επίσης μέσα στα μπιμπερό (αν δε θηλάσεις) μπορείς να βάλεις βρασμένο νερό σε δόσεις που πίνουν τα μωρά (πχ 30μλ) και όταν είναι να φτιάξεις γάλα, βάζεις το μπιμπερό στο θερμαντήρα για 10 λεπτά και έτοιμο. Αυτό το σύστημα μου είπαν οι μαίες ότι είναι καλύτερο από τον αποστειρωτη. Κι όμως με βόλεψε παρά πολύ.

Απο συμπτώματα εγώ δεν έχω τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

Αλλαξιερα θες οπωσδήποτε κι ένα σκληρομαξιλαρι θηλασμού, για όσο θηλάσεις. Θερμαντήρας σωτήριος. Αποστειρωτης ίσως και να μη σου χρειαστεί. Οι μαίες μού είπαν να βράζω νερό για δέκα δεκαπέντε λεπτά, μετά να βάζω μέσα (εκτός φωτιάς η κατσαρόλα) τα πράγματα που θέλω να αποστειρώσω για 10 λεπτά και μετά ψυγείο για 24 ώρες. Επίσης μέσα στα μπιμπερό (αν δε θηλάσεις) μπορείς να βάλεις βρασμένο νερό σε δόσεις που πίνουν τα μωρά (πχ 30μλ) και όταν είναι να φτιάξεις γάλα, βάζεις το μπιμπερό στο θερμαντήρα για 10 λεπτά και έτοιμο. Αυτό το σύστημα μου είπαν οι μαίες ότι είναι καλύτερο από τον αποστειρωτη. Κι όμως με βόλεψε παρά πολύ.

Απο συμπτώματα εγώ δεν έχω τίποτα 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίας σας κορίτσια! Ευχαριστώ!
Θα είμαστε εδώ να μιλάμε να μαθαίνω κ αλλά! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2024 at 11:19 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Όχι όχι καμία σχέση δεν εννοούσα να προσέχει εκείνη τη διατροφή της. Είχα διαβάσει παλιά για την κυστική ίνωση και νόμιζα ότι έλεγε κάτι ότι πρέπει να προσεχεί κάτι στη διατροφή, αλλά τελικά αυτό ήταν η φαινυλκετονουρια και τα μπέρδεψα.

Η κυστική ίνωση είναι κάτι διαφορετικό από αυτό απλά τα διάβαζα στο ίδιο κεφάλαιο, σιγά σιγά μου ερχόντουσαν οι πληροφορίες.

Μετα θυμήθηκα ότι ξέρω ενα παιδί που είχε κυστική ίνωση και μιλήσαμε.

Τα αποτελέσματα πότε βγαίνουν; @elinamp

Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βγουν σήμερα!!Στα καρφιά κάθομαι!!!🥴🥴

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς είστε κορίτσια πώς πάνε οι ζεστες;; Σήμερα 12 παρά στο παλαιό ψυχικό είχε 40 βαθμούς!!!!!!! Επέλεξα δρομολόγιο εγώ στα βόρεια μόνο και μόνο να αποφύγω την κάψα αλλά δεεεε…. Ευτυχώς στη δουλειά έχουν φοβηθεί τώρα που είμαι σε αυτή την κατάσταση και με πήραν τηλέφωνο στις 2 να φύγω.

Εχετε ρωτήσει γιατρούς σχετικά με βαφή μαλλιών και νυχιών; Οι γνώμες διίστανται… εμένα για νύχια με αφήνει. Για μαλλιά δεν το. Έχω ρωτήσει. Και θέλω να κάνω Μπαλαγιάζ…. Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

Πώς είστε κορίτσια πώς πάνε οι ζεστες;; Σήμερα 12 παρά στο παλαιό ψυχικό είχε 40 βαθμούς!!!!!!! Επέλεξα δρομολόγιο εγώ στα βόρεια μόνο και μόνο να αποφύγω την κάψα αλλά δεεεε…. Ευτυχώς στη δουλειά έχουν φοβηθεί τώρα που είμαι σε αυτή την κατάσταση και με πήραν τηλέφωνο στις 2 να φύγω.

Εχετε ρωτήσει γιατρούς σχετικά με βαφή μαλλιών και νυχιών; Οι γνώμες διίστανται… εμένα για νύχια με αφήνει. Για μαλλιά δεν το. Έχω ρωτήσει. Και θέλω να κάνω Μπαλαγιάζ…. Ποια είναι η άποψή σας;

Γεια σου κορίτσι! Εμένα τα νύχια με αφήνει από την αρχή ακόμα και Ημιμονιμο αλλά εγω φοβάμαι και δεν έχω κάνει. Λέω όμως την άλλη βδομάδα να κάνω αν και πάλι φοβάμαι. Μαλλιά μου είχε πει μετά το πρώτο τρίμηνο ότι μπορώ αλλά εγω και πάλι φοβάμαι αν και έχει γίνει χάλια η ρίζα έχει φτάσει στο αυτί. Ο δικός σου τι λέει; 
εγω σήμερα είχα υπέρηχο, όλα καλά με τα μωράκια μου μεγαλώνουν!! Κάναμε και καλλιέργεια να μου φύγει το άγχος μετρήσαμε και τράχηλο και όλα πολύ καλά. Το άλλο θέμα που έχω είναι ότι ο άντρας μου έχει λυσσάξει να πάμε το τριήμερο αγ πνεύματος στην τηνο (είναι από εκεί) ρωτήσαμε σήμερα το γιατρό και μας είπε οκ αλλά εγω φοβάμαι ρε κορίτσια. Ποια η γνώμη σας; Επίσης στις εξετάσεις που μου έγραψαν έβαλαν και καμπύλη. Αργότερα δεν γίνεται αυτή; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Πώς είστε κορίτσια πώς πάνε οι ζεστες;; Σήμερα 12 παρά στο παλαιό ψυχικό είχε 40 βαθμούς!!!!!!! Επέλεξα δρομολόγιο εγώ στα βόρεια μόνο και μόνο να αποφύγω την κάψα αλλά δεεεε…. Ευτυχώς στη δουλειά έχουν φοβηθεί τώρα που είμαι σε αυτή την κατάσταση και με πήραν τηλέφωνο στις 2 να φύγω.

Εχετε ρωτήσει γιατρούς σχετικά με βαφή μαλλιών και νυχιών; Οι γνώμες διίστανται… εμένα για νύχια με αφήνει. Για μαλλιά δεν το. Έχω ρωτήσει. Και θέλω να κάνω Μπαλαγιάζ…. Ποια είναι η άποψή σας;

Να κάνεις και νύχια εννοείται και μαλλιά αρκεί να μην πιάνει ρίζα, κάτι τύπου ανταύγιες η μπαλαγιαζ. Ότι δεν πιάνει δέρμα να απορροφήσει ουσίες που ίσως επηρεάζουν το μωρό, δεν έχουν κανένα κίνδυνο. Τα νύχια είναι νεκρός ιστός, τα μαλλιά επίσης. Μην φοβάσαι άδικα! 

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Γεια σου κορίτσι! Εμένα τα νύχια με αφήνει από την αρχή ακόμα και Ημιμονιμο αλλά εγω φοβάμαι και δεν έχω κάνει. Λέω όμως την άλλη βδομάδα να κάνω αν και πάλι φοβάμαι. Μαλλιά μου είχε πει μετά το πρώτο τρίμηνο ότι μπορώ αλλά εγω και πάλι φοβάμαι αν και έχει γίνει χάλια η ρίζα έχει φτάσει στο αυτί. Ο δικός σου τι λέει; 
εγω σήμερα είχα υπέρηχο, όλα καλά με τα μωράκια μου μεγαλώνουν!! Κάναμε και καλλιέργεια να μου φύγει το άγχος μετρήσαμε και τράχηλο και όλα πολύ καλά. Το άλλο θέμα που έχω είναι ότι ο άντρας μου έχει λυσσάξει να πάμε το τριήμερο αγ πνεύματος στην τηνο (είναι από εκεί) ρωτήσαμε σήμερα το γιατρό και μας είπε οκ αλλά εγω φοβάμαι ρε κορίτσια. Ποια η γνώμη σας; Επίσης στις εξετάσεις που μου έγραψαν έβαλαν και καμπύλη. Αργότερα δεν γίνεται αυτή; 

Είπα και πάνω στη Χρύσα, μην φοβάστε να κάνετε μαλλιά και νύχια. Και ταξιδακι να πας. Εγώ προχθές γύρισα από Μάλτα 😊 Δεν είμαστε άρρωστες, μπορούμε να τα κάνουμε όλα μια χαρά με λίγη προσοχή αφού οι γιατροί τα επιτρέπουν. Να δεις που άδικα αγχώνεσαι, και το άγχος δεν κάνει καλό στα μωρά μας! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Γεια σου κορίτσι! Εμένα τα νύχια με αφήνει από την αρχή ακόμα και Ημιμονιμο αλλά εγω φοβάμαι και δεν έχω κάνει. Λέω όμως την άλλη βδομάδα να κάνω αν και πάλι φοβάμαι. Μαλλιά μου είχε πει μετά το πρώτο τρίμηνο ότι μπορώ αλλά εγω και πάλι φοβάμαι αν και έχει γίνει χάλια η ρίζα έχει φτάσει στο αυτί. Ο δικός σου τι λέει; 
εγω σήμερα είχα υπέρηχο, όλα καλά με τα μωράκια μου μεγαλώνουν!! Κάναμε και καλλιέργεια να μου φύγει το άγχος μετρήσαμε και τράχηλο και όλα πολύ καλά. Το άλλο θέμα που έχω είναι ότι ο άντρας μου έχει λυσσάξει να πάμε το τριήμερο αγ πνεύματος στην τηνο (είναι από εκεί) ρωτήσαμε σήμερα το γιατρό και μας είπε οκ αλλά εγω φοβάμαι ρε κορίτσια. Ποια η γνώμη σας; Επίσης στις εξετάσεις που μου έγραψαν έβαλαν και καμπύλη. Αργότερα δεν γίνεται αυτή; 

Γιατί φοβάσαι;;; Εγώ πάω μια με δυο φορές το μήνα στην Τήνο λόγω δουλειάς.

13 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Να κάνεις και νύχια εννοείται και μαλλιά αρκεί να μην πιάνει ρίζα, κάτι τύπου ανταύγιες η μπαλαγιαζ. Ότι δεν πιάνει δέρμα να απορροφήσει ουσίες που ίσως επηρεάζουν το μωρό, δεν έχουν κανένα κίνδυνο. Τα νύχια είναι νεκρός ιστός, τα μαλλιά επίσης. Μην φοβάσαι άδικα! 

Είπα και πάνω στη Χρύσα, μην φοβάστε να κάνετε μαλλιά και νύχια. Και ταξιδακι να πας. Εγώ προχθές γύρισα από Μάλτα 😊 Δεν είμαστε άρρωστες, μπορούμε να τα κάνουμε όλα μια χαρά με λίγη προσοχή αφού οι γιατροί τα επιτρέπουν. Να δεις που άδικα αγχώνεσαι, και το άγχος δεν κάνει καλό στα μωρά μας! 

Αχχχ τι ομορφααα!!! Πολύ ιννν η Μάλτα θα ήθελα πολύ να πάω έχω ακούσει διαφορά !!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Γιατί φοβάσαι;;; Εγώ πάω μια με δυο φορές το μήνα στην Τήνο λόγω δουλειάς.

Αχχχ τι ομορφααα!!! Πολύ ιννν η Μάλτα θα ήθελα πολύ να πάω έχω ακούσει διαφορά !!!

 

Ναι είναι πολύ όμορφα είναι η αλήθεια και τα εισιτήρια είναι παρα πολύ φθηνα πλέον. Σου το εύχομαι να πας κάποια στιγμή! 

Είχαμε κλείσει τα εισιτήρια πολύ νωρίτερα, μετά ανακάλυψα (καθυστερημένα) ότι είμαι έγκυος και σιγά μην με εμπόδιζε να πάω το ταξιδακι μου! Φυσικά τις μέρες που πήγα τελειωνε και το πρώτο τρίμηνο άρα είχα και τις ευχές των γιατρών μου 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Γιατί φοβάσαι;;; Εγώ πάω μια με δυο φορές το μήνα στην Τήνο λόγω δουλειάς.

Αχχχ τι ομορφααα!!! Πολύ ιννν η Μάλτα θα ήθελα πολύ να πάω έχω ακούσει διαφορά !!!

 

Φοβάμαι γιατί θα μείνουμε 3 βραδιά και λέω και αν μου τύχει κάτι και χρειαστώ γιατρό; Δεν μου έχει τύχει μέχρι τωρα αλλά λέμε. Νιώθω μια ασφάλεια στην αθηνα. Στην τηνο δουλεύεις;;  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Fay_ είπε:

Φοβάμαι γιατί θα μείνουμε 3 βραδιά και λέω και αν μου τύχει κάτι και χρειαστώ γιατρό; Δεν μου έχει τύχει μέχρι τωρα αλλά λέμε. Νιώθω μια ασφάλεια στην αθηνα. Στην τηνο δουλεύεις;;  

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Είμαι σε εγκυμοσύνη υπέρ υψηλού κινδύνου αλλά δεν το αφήνω να με πάρει από κάτω. Απόλαυσε την και μην σκέφτεσαι αρνητικά, όλα θα πάνε μια χαρά και σε λίγους μήνες θα έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας 😊

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Nasiad είπε:

Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Είμαι σε εγκυμοσύνη υπέρ υψηλού κινδύνου αλλά δεν το αφήνω να με πάρει από κάτω. Απόλαυσε την και μην σκέφτεσαι αρνητικά, όλα θα πάνε μια χαρά και σε λίγους μήνες θα έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας 😊

Έχεις δίκιο το ξέρω! Θα πρέπει να χαλαρώσω και να απολαύσω επιτέλους την εγκυμοσύνη μου. Με το καλό όλες να έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά σε λίγους μήνες 🥰

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...