Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Fiona33 είπε:

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.. όντως έκανα πολλά σενάρια κουράστηκα και τώρα είμαι ψύχραιμη και περισσότερο σίγουρη ότι θα πάνε τα πράγματα καλά.Δευτέρα έχω γιατρό και θα δούμε τι θα πει. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς κ αναγούλες ακόμη αλλά η κοιλια μου ξεπετάχτηκε απευθείας διότι πρόσφατα γέννησα όποτε θυμαται μάλλον ότι πρέπει να μεγαλώσει πάλι. Ευτυχώς έχασα όλα τα κιλά και φτου από την αρχή. Βέβαια αν είναι ένα μωράκι πιστευω θ είναι πιο εύκολα από τα δυο που δεν μπορούσα να σύρω τα πόδια μ από τον 6ο μήνα και πήρα κα 25 κιλά.

Με το καλό να υποδεχτείς κ εσυ το μωράκι σου. Είναι το πρώτο σου; Όλα θ πάνε υπέροχα κοιτά να είσαι ήρεμη από ότι μπορεί να σου χαλάσει την διάθεση και στην δουλειά πες ότι χτυπήσεις την μέση σου γιατί δικαιολογεί κ το σκύψιμο κ το διάλειμμα στο περπάτημα κ το βάρος που δεν πρέπει να σηκώνεις. Να προσεχείς πολύ και να είσαι θετικη..

25 κιλά με δίδυμα είναι καλά νομίζω. 
Σχετικά μ τη δουλειά δεν είναι τόσο εύκολο να αποφύγω κάποια πράγματα είναι η φύση της δουλειάς τέτοια.

Είσαι τυχερή που δεν έχεις αναγούλες.

Εμένα είναι το τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 27/4/2024 at 9:49 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Καλεεεεε τι όμορφα νέα είναι αυτά;;;

συγχαρητήρια!!!! Θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις αρχικά και να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Μην κανείς σενάρια στο μυαλό σου. Θα είναι ηδη ενός τα μεγάλα σου όταν γεννήσεις λογικά. Προς το παρόν να είσαι προσεκτική με τα βάρη, ίσα ίσα τα μωρά να σηκώνεις δηλαδή κι αυτό μόνο για τα βασικά. 
οταν με το καλό έρθουν τα μωράκια θα δεις που όλα θα μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα αυθόρμητα. Αν τυχόν καταφέρεις να έχεις μια βοήθεια για τις δουλειές του σπιτιού θα είναι καλύτερα.

εχεις βοήθεια από συγγενείς;

 

@marpi91 δεν ήμουν πολύ καλά τις τελευταίες μέρες. Είχα πόνους και είχαν φύγει οι αναγούλες όπως καταλαβαίνεις τρόμαξα. Είχα κουραστεί κι ολας πολύ στη δουλειά. Ο γιατρός με βρήκε μια χαρά βέβαια. Ήταν μια σύσπαση. Ξέρεις τι με αγχώνει; Εγώ ήμουν ακριβώς 10εβδομαδων αλλά οι μετρήσεις ήταν 9εβδομαδων και 4 ημερών. Όταν έχεις περάσει παλινδρομη καταλαβαινεις…. Εκείνος βέβαια επιμένει ότι είμαστε οκ… τώρα θα ξαναπάω Τήνο με τη δουλειά 8/5-9/5 πάλι θα ξεθεωθούμε, και δε μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν το γνωρίζουν… και 13/5 θα πάω να με δει πριν την αυχενική.

 

εσυ πηγές στο γιατρό;

Εγώ είχα πάει την περασμένη Τετάρτη, και θα με δει πάλι την Τετάρτη που έρχεται. Είναι για εμένα κομβικό σημείο γιατί το προηγούμενο σταμάτησε η καρδούλα ακριβώς σε αυτό το ραντεβού, εκεί που έχεις ακούσει καρδιά και πας σε ένα τελευταίο πριν την αυχενική να δεις ότι όλα είναι καλά. Ε, και δεν ήταν! Οπότε τώρα λέω να είναι όλα καλά και μετά πάμε για αυχενική! Γύρω στις 17/5 θα την βάλω. Εγώ κάποιες μέρες έχω αναγουλα, κάποιες δεν θέλω να φάω, κάποιες θέλω να φάω και τα πόμολα..! Το στήθος μου πονάει φρικτά τις τελευταίες μέρες, αυτά από συμπτώματα.. τίποτα το σοκαριστικό. Καλά, και η υπνηλία μου, μην γίνομαι γραφική 😂

Πότε σκέφτεσαι να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη στην εργασία σου; Ξέρεις γιατί ρωτάω; Γιατί όλοι περιμένουμε και καλά να φύγει το πρώτο τρίμηνο.. να πάνε όλα καλά πρώτα κλπ αλλά επί της ουσίας το πρώτο τρίμηνο είναι που πρέπει να είμαστε πολύ ξεκούραστες, να δέσει ο πλακούντας, που τραβάμε όλη την κόπωση και την αδυναμία του κόσμου! Το δεύτερο τρίμηνο είναι βόλτα στο πάρκο σε σχέση με το πρώτο! Στην αρχή είναι που θέλω εγώ να ξεραθω στον καναπέ και να μην κουνιεμαι για 20 ώρες!!! Ίσως αν είχες έτσι λίγο πιο στενή σχέση με κάποιον υπεύθυνο, να είναι εχεμυθος άνθρωπος, να σου βγάζει λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , marpi91 είπε:

Εγώ είχα πάει την περασμένη Τετάρτη, και θα με δει πάλι την Τετάρτη που έρχεται. Είναι για εμένα κομβικό σημείο γιατί το προηγούμενο σταμάτησε η καρδούλα ακριβώς σε αυτό το ραντεβού, εκεί που έχεις ακούσει καρδιά και πας σε ένα τελευταίο πριν την αυχενική να δεις ότι όλα είναι καλά. Ε, και δεν ήταν! Οπότε τώρα λέω να είναι όλα καλά και μετά πάμε για αυχενική! Γύρω στις 17/5 θα την βάλω. Εγώ κάποιες μέρες έχω αναγουλα, κάποιες δεν θέλω να φάω, κάποιες θέλω να φάω και τα πόμολα..! Το στήθος μου πονάει φρικτά τις τελευταίες μέρες, αυτά από συμπτώματα.. τίποτα το σοκαριστικό. Καλά, και η υπνηλία μου, μην γίνομαι γραφική 😂

Πότε σκέφτεσαι να ανακοινώσεις την εγκυμοσύνη στην εργασία σου; Ξέρεις γιατί ρωτάω; Γιατί όλοι περιμένουμε και καλά να φύγει το πρώτο τρίμηνο.. να πάνε όλα καλά πρώτα κλπ αλλά επί της ουσίας το πρώτο τρίμηνο είναι που πρέπει να είμαστε πολύ ξεκούραστες, να δέσει ο πλακούντας, που τραβάμε όλη την κόπωση και την αδυναμία του κόσμου! Το δεύτερο τρίμηνο είναι βόλτα στο πάρκο σε σχέση με το πρώτο! Στην αρχή είναι που θέλω εγώ να ξεραθω στον καναπέ και να μην κουνιεμαι για 20 ώρες!!! Ίσως αν είχες έτσι λίγο πιο στενή σχέση με κάποιον υπεύθυνο, να είναι εχεμυθος άνθρωπος, να σου βγάζει λίγο πιο χαλαρό πρόγραμμα;

Μετά την αυχενική θα το πω. Σε καταλαβαινωωω!!!! Κοντά έχουμε την αυχενικήή!! Όλα καλά δεν τα βρήκε ο γιατρός τώρα;;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Μετά την αυχενική θα το πω. Σε καταλαβαινωωω!!!! Κοντά έχουμε την αυχενικήή!! Όλα καλά δεν τα βρήκε ο γιατρός τώρα;;;

Μωρέ όλα καλά τα βρήκε, αλλά και την προηγούμενη φορά όλα καλά ήταν μέχρι που δεν ήταν πια! Ελπίζω για το καλύτερο πάντα! 

Ε, οπότε κάνε υπομονή λίγες μέρες ακόμα, εσύ προσπάθησε από μόνη σου να μην κουράζεσαι υπερβολικά και μετά φαντάζομαι θα σε διευκολύνουν οι εργοδότες σου με κάποιο πιο λαιτ πρόγραμμα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Χαιρετε κοριτσια.. εκανα σημερα τεστ και ειμαι εγκυος..εχω ηδη μια κορουλα 18 μηνων..θα χαρω πολυ να λεμε τα νεα μας εδω.. μιλαω επισης και με τις μανουλες νοεμβριου 2022🤗

Ποσό ωραίο είναι να μαζευόμαστε!;!;!

ποτε έχεις πητ; Ποσο είσαι τώρα;; 
δεν είχες νωρίτερα συμπτώματα;;

 

@marpi91λογικα ναι..

να σου πω την αλήθεια το Σάββατο με έπιασε κάτι και άρχισα να κάνω δουλειές που τις είχε αναλάβει ο σύζυγος και όπως καταλαβαίνουμε όλοι τόσο καιρό είχαν μείνει πίσω. Κι έκανα σίδερο, κατέβασα τα καλοκαιρινά (εκείνος κατέβαζε και ανέβαζε σακούλες εγώ μόνο ξεχώριζα) και έκανα λίγο ανακατάταξη στις ντουλάπες. Τόσο όσο, δεν κουράστηκα, κι όμως ένιωθα πολύ καλά.

Ο φόβος μετά από αυτά που έχουν συμβεί είναι λογικό να υπάρχει. Αλλά όσο πας καλά και έχεις πράγματα να απασχολείς το μυαλό σου δεν το ακεφτεσαι. Το παιδάκι σου το έχει καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2024 at 9:54 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

25 κιλά με δίδυμα είναι καλά νομίζω. 
Σχετικά μ τη δουλειά δεν είναι τόσο εύκολο να αποφύγω κάποια πράγματα είναι η φύση της δουλειάς τέτοια.

Είσαι τυχερή που δεν έχεις αναγούλες.

Εμένα είναι το τέταρτο.

Ναι εμένα μου φάνηκαν παρά πολλά τα κιλά- δεν μπορούσα να κουνηθω και γενικά είμαι υπερκινητική. Και τώρα με τα μωρά λέω να προσέξω αλλά δεν γίνεται να μην τις σηκώνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα τα έχει αναλάβει ο σύζυγος, τα μπάνια τα καρότσια ακόμα κ τις βόλτες. Σήμερα έχω γιατρό Ανυπομονω να δω τι θα μου πει. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να μου πει δυο με μια ταχυκαρδία αλλά ότι γίνει.. 

Το τέταρτο;;Χαρά στο κουράγιο σου και μπράβο σου..κ δουλεύεις και τα καταφέρνεις όλα.Μπράβο. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι σπίτι αφού η δουλειά είναι απαιτητική. Κ έχει δίκιο η @marpi91 ότι το πρώτο τρίμηνο είναι το επικίνδυνο και το πιο κουραστικό αλλά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα γιατί φοβόμαστε τόσο να πάνε όλα καλά.. 

@marpi91 θα δεις που όλα θα πάνε καλά..ότι συνέβη τότε δεν σημαίνει ότι θα συμβεί το ίδιο. Ο φόβος βέβαια ειναι φόβος και το καταλαβαίνω αλλά κοιτά να κανείς πράγματα γι να ξεχνιέσαι και να ονειρεύεσαι πως θα ειναι τα πράγματα με το μωράκι σου.Οι θετικές σκέψεις μόνο καλό κάνουν..Να προσεχείς και να περνάς όμορφα..Είναι το πρώτο σου;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fiona33 είπε:

Ναι εμένα μου φάνηκαν παρά πολλά τα κιλά- δεν μπορούσα να κουνηθω και γενικά είμαι υπερκινητική. Και τώρα με τα μωρά λέω να προσέξω αλλά δεν γίνεται να μην τις σηκώνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα τα έχει αναλάβει ο σύζυγος, τα μπάνια τα καρότσια ακόμα κ τις βόλτες. Σήμερα έχω γιατρό Ανυπομονω να δω τι θα μου πει. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να μου πει δυο με μια ταχυκαρδία αλλά ότι γίνει.. 

Το τέταρτο;;Χαρά στο κουράγιο σου και μπράβο σου..κ δουλεύεις και τα καταφέρνεις όλα.Μπράβο. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι σπίτι αφού η δουλειά είναι απαιτητική. Κ έχει δίκιο η @marpi91 ότι το πρώτο τρίμηνο είναι το επικίνδυνο και το πιο κουραστικό αλλά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα γιατί φοβόμαστε τόσο να πάνε όλα καλά.. 

@marpi91 θα δεις που όλα θα πάνε καλά..ότι συνέβη τότε δεν σημαίνει ότι θα συμβεί το ίδιο. Ο φόβος βέβαια ειναι φόβος και το καταλαβαίνω αλλά κοιτά να κανείς πράγματα γι να ξεχνιέσαι και να ονειρεύεσαι πως θα ειναι τα πράγματα με το μωράκι σου.Οι θετικές σκέψεις μόνο καλό κάνουν..Να προσεχείς και να περνάς όμορφα..Είναι το πρώτο σου;

 

Καλά αποτελέσματα!!!! Θα χρειαστεί πού και πού να τις σηκώνεις. Δεν είναι απαγορευτικό. Τα πιο πολλά να τα αποφεύγεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2024 at 11:47 ΠΜ, Fiona33 είπε:

Ναι εμένα μου φάνηκαν παρά πολλά τα κιλά- δεν μπορούσα να κουνηθω και γενικά είμαι υπερκινητική. Και τώρα με τα μωρά λέω να προσέξω αλλά δεν γίνεται να μην τις σηκώνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα τα έχει αναλάβει ο σύζυγος, τα μπάνια τα καρότσια ακόμα κ τις βόλτες. Σήμερα έχω γιατρό Ανυπομονω να δω τι θα μου πει. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να μου πει δυο με μια ταχυκαρδία αλλά ότι γίνει.. 

Το τέταρτο;;Χαρά στο κουράγιο σου και μπράβο σου..κ δουλεύεις και τα καταφέρνεις όλα.Μπράβο. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι σπίτι αφού η δουλειά είναι απαιτητική. Κ έχει δίκιο η @marpi91 ότι το πρώτο τρίμηνο είναι το επικίνδυνο και το πιο κουραστικό αλλά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα γιατί φοβόμαστε τόσο να πάνε όλα καλά.. 

@marpi91 θα δεις που όλα θα πάνε καλά..ότι συνέβη τότε δεν σημαίνει ότι θα συμβεί το ίδιο. Ο φόβος βέβαια ειναι φόβος και το καταλαβαίνω αλλά κοιτά να κανείς πράγματα γι να ξεχνιέσαι και να ονειρεύεσαι πως θα ειναι τα πράγματα με το μωράκι σου.Οι θετικές σκέψεις μόνο καλό κάνουν..Να προσεχείς και να περνάς όμορφα..Είναι το πρώτο σου;

 

Όχι, έχω τον Παναγιώτη μου, 17 μηνών γίνεται μεθαύριο! Αλλά δυστυχώς, όπως οι περισσότερες γυναίκες, έχω βιώσει δύο πολύ ατυχή γεγονότα και όλο αυτό με αποκαρδιωνει! Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και είμαι κύηση υψηλού κινδύνου πάντα. Ωστόσο, σηκώνω κανονικά το παιδί, δεν γίνεται αλλιώς. Ευτυχώς πλέον περπατάει και κάπως μοιράζεται το πράγμα!

@ΧρυσαΜ δεν έχει καταλάβει τίποτα γιατί είναι πολύ μικρός! Τώρα φαντάζομαι αργότερα θα αρχίσει  να του κάνει εντύπωση η κοιλιά μου! Μακάρι να καταφέρω να υπάρχει ένα κάποιο δέσιμο μεταξύ των μωρών μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Όχι, έχω τον Παναγιώτη μου, 17 μηνών γίνεται μεθαύριο! Αλλά δυστυχώς, όπως οι περισσότερες γυναίκες, έχω βιώσει δύο πολύ ατυχή γεγονότα και όλο αυτό με αποκαρδιωνει! Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και είμαι κύηση υψηλού κινδύνου πάντα. Ωστόσο, σηκώνω κανονικά το παιδί, δεν γίνεται αλλιώς. Ευτυχώς πλέον περπατάει και κάπως μοιράζεται το πράγμα!

@ΧρυσαΜ δεν έχει καταλάβει τίποτα γιατί είναι πολύ μικρός! Τώρα φαντάζομαι αργότερα θα αρχίσει  να του κάνει εντύπωση η κοιλιά μου! Μακάρι να καταφέρω να υπάρχει ένα κάποιο δέσιμο μεταξύ των μωρών μου! 

Δε θα χρειαστεί να κανείς κάτι θα έρθει από μόνο του θα δεις!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 30/4/2024 at 1:51 ΜΜ, marpi91 είπε:

Όχι, έχω τον Παναγιώτη μου, 17 μηνών γίνεται μεθαύριο! Αλλά δυστυχώς, όπως οι περισσότερες γυναίκες, έχω βιώσει δύο πολύ ατυχή γεγονότα και όλο αυτό με αποκαρδιωνει! Έχω ανεπάρκεια τραχήλου και είμαι κύηση υψηλού κινδύνου πάντα. Ωστόσο, σηκώνω κανονικά το παιδί, δεν γίνεται αλλιώς. Ευτυχώς πλέον περπατάει και κάπως μοιράζεται το πράγμα!

@ΧρυσαΜ δεν έχει καταλάβει τίποτα γιατί είναι πολύ μικρός! Τώρα φαντάζομαι αργότερα θα αρχίσει  να του κάνει εντύπωση η κοιλιά μου! Μακάρι να καταφέρω να υπάρχει ένα κάποιο δέσιμο μεταξύ των μωρών μου! 

Να χαίρεσαι το μικρούλη σου. Δυστυχώς όπως το λες οι περισσότερες κάτι έχουν βιώσει γιαυτο και αυτές είναι γυναίκες είναι πιο δυνατές πιο ανθεκτικές και όταν έρχεται η ώρα που γίνονται μανούλες δεν βλέπουν καμία δυσκολία και απλά αντέχουν τα πάντα. Τα δύσκολα έρχονται στους δυνατούς.Ακομη και μια μαμα που κατάφερε να πιάσει το μωρό της απευθείας σίγουρα θα βρει μια δυσκολία στον δρόμο της. Γιαυτο και το να είσαι μαμα είναι σαν να είσαι υπερήρωας. Να απολαύσεις τον μικρούλη σου και να προσεχείς. Είχα και εγώ θέμα με τον τράχηλο και μου έκανε περιδεση όταν κυοφορούσα τα δίδυμα- τώρα δεν ξέρω αν θ κάνω.Βεβαια δεν είχα ανεπάρκεια. Φαντάζομαι φουλ προγεστερονη και ξεκούραση. Να τον σηκώνεις δεν γίνεται αλλιώς αλλά όσο μπορείς με προσοχή και όχι για πολύ ωρα.

Εγω πήγα στον γιατρό την Δευτέρα και κάτι περίεργο είδε κ με ήθελε να με δει και στο ΙΑΣΩ με τον συνεργάτη του και πήγα εχθές. Είμαι 6 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε τέλεια την καρδούλα.Το άλλο που έβλεπε ήταν όντως δεύτερο μωράκι που πήγε ξεκίνησε μαζί στον ίδιο σακο αλλά δεν κατέφερε να προχωρήσει. Είμαι σοκαρισμένη που έπιασα δίδυμα αλλά τώρα σκέφτομαι μόνο την καρδούλα που άκουσα και δακρύζω.Οι γιατροί μου χάρηκαν τόσο.Ο εμάς ήταν ο εξωσωματικός μου που μου είπε ότι είναι συνήθες να πιάνεις εύκολα μετά από γεννά κ ας ταλαιπωρήθηκες τόσα χρόνια και ο άλλος ήταν ο γυναικολόγος μου που χάρηκε τόσο πολύ.Δακρυζαμε όλοι μέσα στο δωματιο. Πολύ έντονη στιγμή. Αυτά τα νέα μου.Ελπιζω να μην σας κούρασα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Fiona33 είπε:

Να χαίρεσαι το μικρούλη σου. Δυστυχώς όπως το λες οι περισσότερες κάτι έχουν βιώσει γιαυτο και αυτές είναι γυναίκες είναι πιο δυνατές πιο ανθεκτικές και όταν έρχεται η ώρα που γίνονται μανούλες δεν βλέπουν καμία δυσκολία και απλά αντέχουν τα πάντα. Τα δύσκολα έρχονται στους δυνατούς.Ακομη και μια μαμα που κατάφερε να πιάσει το μωρό της απευθείας σίγουρα θα βρει μια δυσκολία στον δρόμο της. Γιαυτο και το να είσαι μαμα είναι σαν να είσαι υπερήρωας. Να απολαύσεις τον μικρούλη σου και να προσεχείς. Είχα και εγώ θέμα με τον τράχηλο και μου έκανε περιδεση όταν κυοφορούσα τα δίδυμα- τώρα δεν ξέρω αν θ κάνω.Βεβαια δεν είχα ανεπάρκεια. Φαντάζομαι φουλ προγεστερονη και ξεκούραση. Να τον σηκώνεις δεν γίνεται αλλιώς αλλά όσο μπορείς με προσοχή και όχι για πολύ ωρα.

Εγω πήγα στον γιατρό την Δευτέρα και κάτι περίεργο είδε κ με ήθελε να με δει και στο ΙΑΣΩ με τον συνεργάτη του και πήγα εχθές. Είμαι 6 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε τέλεια την καρδούλα.Το άλλο που έβλεπε ήταν όντως δεύτερο μωράκι που πήγε ξεκίνησε μαζί στον ίδιο σακο αλλά δεν κατέφερε να προχωρήσει. Είμαι σοκαρισμένη που έπιασα δίδυμα αλλά τώρα σκέφτομαι μόνο την καρδούλα που άκουσα και δακρύζω.Οι γιατροί μου χάρηκαν τόσο.Ο εμάς ήταν ο εξωσωματικός μου που μου είπε ότι είναι συνήθες να πιάνεις εύκολα μετά από γεννά κ ας ταλαιπωρήθηκες τόσα χρόνια και ο άλλος ήταν ο γυναικολόγος μου που χάρηκε τόσο πολύ.Δακρυζαμε όλοι μέσα στο δωματιο. Πολύ έντονη στιγμή. Αυτά τα νέα μου.Ελπιζω να μην σας κούρασα.

Άρα προχωράτε με το ένα έμβρυο; 
μα εννοείται ότι είναι θαύμα αυτό δεν το συζητάμε!!!!!!!!!

Πότε θα τα ξαναπείτε τώρα;;;

Σού είπε ΠΗΤ;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Fiona33 είπε:

Να χαίρεσαι το μικρούλη σου. Δυστυχώς όπως το λες οι περισσότερες κάτι έχουν βιώσει γιαυτο και αυτές είναι γυναίκες είναι πιο δυνατές πιο ανθεκτικές και όταν έρχεται η ώρα που γίνονται μανούλες δεν βλέπουν καμία δυσκολία και απλά αντέχουν τα πάντα. Τα δύσκολα έρχονται στους δυνατούς.Ακομη και μια μαμα που κατάφερε να πιάσει το μωρό της απευθείας σίγουρα θα βρει μια δυσκολία στον δρόμο της. Γιαυτο και το να είσαι μαμα είναι σαν να είσαι υπερήρωας. Να απολαύσεις τον μικρούλη σου και να προσεχείς. Είχα και εγώ θέμα με τον τράχηλο και μου έκανε περιδεση όταν κυοφορούσα τα δίδυμα- τώρα δεν ξέρω αν θ κάνω.Βεβαια δεν είχα ανεπάρκεια. Φαντάζομαι φουλ προγεστερονη και ξεκούραση. Να τον σηκώνεις δεν γίνεται αλλιώς αλλά όσο μπορείς με προσοχή και όχι για πολύ ωρα.

Εγω πήγα στον γιατρό την Δευτέρα και κάτι περίεργο είδε κ με ήθελε να με δει και στο ΙΑΣΩ με τον συνεργάτη του και πήγα εχθές. Είμαι 6 εβδομάδων και 3 ημερών και ακούσαμε τέλεια την καρδούλα.Το άλλο που έβλεπε ήταν όντως δεύτερο μωράκι που πήγε ξεκίνησε μαζί στον ίδιο σακο αλλά δεν κατέφερε να προχωρήσει. Είμαι σοκαρισμένη που έπιασα δίδυμα αλλά τώρα σκέφτομαι μόνο την καρδούλα που άκουσα και δακρύζω.Οι γιατροί μου χάρηκαν τόσο.Ο εμάς ήταν ο εξωσωματικός μου που μου είπε ότι είναι συνήθες να πιάνεις εύκολα μετά από γεννά κ ας ταλαιπωρήθηκες τόσα χρόνια και ο άλλος ήταν ο γυναικολόγος μου που χάρηκε τόσο πολύ.Δακρυζαμε όλοι μέσα στο δωματιο. Πολύ έντονη στιγμή. Αυτά τα νέα μου.Ελπιζω να μην σας κούρασα.

Με το καλό το μωράκι σας! Τι όμορφα όσα περιγράφεις! Πολύ συγκινητικό!

Κι εγώ με περίδεση και πεσσό ήμουν και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνω πάλι τώρα γύρω στις 17 εβδομάδες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις μανουλες...αν όλα πάνε καλά πητ έχω 6 Οκτώβρη... Όμως έχω αρκετά θεματακια... Αρχικά να σας πω ότι το αγόρι μου έχει τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά και δεν πίστευα ποτέ ότι θα μείνω έγκυος στους 3 μήνες και κάναμε όποτε να ναι χωρίς ωορρηξία... 31 Δεκεμβρίου τελευταία περίοδος και γύρω στις 6 με 9 πιάστηκα... Είμαι 17 εβδομάδων βάση του υπερήχου... Όμως στον πρώτο μήνα κόλλησα γρίπη Α, στον δεύτερο μήνα βρήκαν ουρεοπλασμα και πήρα claripen, στον τρίτο μήνα στο τέλος έπαθα τρομερή αιμορραγία και αποκόλληση σάκου με δύο αιματωματα, στον 4ο μήνα μου είπε ο γιατρός για χαμηλό πλακούντα και ώριμο...Μάθαμε ότι είναι μπεμπαρος και μάλιστα φαίνεται μεγαλύτερος 1 βδομάδα...Περιμένω τι θα γίνει στον πέμπτο γιατί με έχει πάει κόρνα...είμαι 1μησι μήνα σχεδόν ξάπλα...σταμάτησε η αιμορραγία προς το παρόν... Μέσα σε όλα αυτά να τονίσω ότι έχω γονιδιακό νόσημα ατελούς οστεογένεσης τύπου Ι ( να το σερτσαρετε)... Η ψυχολογία μου είναι στο πάτωμα γιατί πέρα από αυτά έχω αφεθεί και εμφανισιακά... Δεν ξέρω τι άλλο να πω αλήθεια....Μια προσευχή από όλες σας να πάνε όλα κατ' ευχήν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Άρα προχωράτε με το ένα έμβρυο; 
μα εννοείται ότι είναι θαύμα αυτό δεν το συζητάμε!!!!!!!!!

Πότε θα τα ξαναπείτε τώρα;;;

Σού είπε ΠΗΤ;

Ναι προχωραμε με το ένα και θα τα πούμε την άλλη εβδομάδα Πέμπτη του Πάσχα.Γενικα με βλέπει συχνά και μου είπε μέχρι να κλείσουμε τον τρίτο μήνα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα γιατί σηκώνω βάρος.Μου έδωσε προγεστερονη και θα συζητήσουμε λογικά και την περιδεση. 
Φαντασου ότι τώρα εμαθα τις εβδομάδες που είμαι γιατί δεν είχε σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου οποτε δεν ήξερα ποτέ έγινε.Μου είπε ότι έχω κανονικά Δεκέμβριο 22 αλλά λόγο της πρόσφατης γεννάς μου κατά πάσα πιθανότητα πάμε τέλος Νοεμβρίου πάλι με καισαρική. 
 

Εσυ κορίτσι μου πως είσαι;Πως πάει με την δουλειά και τα μικρά σου. 
Εμείς έχουμε και μετακόμιση αυτόν τον μήνα. Αλλά ευτυχώς θα τα κάνουν όλα οι άλλοι. Εγώ οδηγίες μόνο.χαχαχαχα

9 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα στις μανουλες...αν όλα πάνε καλά πητ έχω 6 Οκτώβρη... Όμως έχω αρκετά θεματακια... Αρχικά να σας πω ότι το αγόρι μου έχει τερατοσπερμία με 2% φυσιολογικά και δεν πίστευα ποτέ ότι θα μείνω έγκυος στους 3 μήνες και κάναμε όποτε να ναι χωρίς ωορρηξία... 31 Δεκεμβρίου τελευταία περίοδος και γύρω στις 6 με 9 πιάστηκα... Είμαι 17 εβδομάδων βάση του υπερήχου... Όμως στον πρώτο μήνα κόλλησα γρίπη Α, στον δεύτερο μήνα βρήκαν ουρεοπλασμα και πήρα claripen, στον τρίτο μήνα στο τέλος έπαθα τρομερή αιμορραγία και αποκόλληση σάκου με δύο αιματωματα, στον 4ο μήνα μου είπε ο γιατρός για χαμηλό πλακούντα και ώριμο...Μάθαμε ότι είναι μπεμπαρος και μάλιστα φαίνεται μεγαλύτερος 1 βδομάδα...Περιμένω τι θα γίνει στον πέμπτο γιατί με έχει πάει κόρνα...είμαι 1μησι μήνα σχεδόν ξάπλα...σταμάτησε η αιμορραγία προς το παρόν... Μέσα σε όλα αυτά να τονίσω ότι έχω γονιδιακό νόσημα ατελούς οστεογένεσης τύπου Ι ( να το σερτσαρετε)... Η ψυχολογία μου είναι στο πάτωμα γιατί πέρα από αυτά έχω αφεθεί και εμφανισιακά... Δεν ξέρω τι άλλο να πω αλήθεια....Μια προσευχή από όλες σας να πάνε όλα κατ' ευχήν...

Με το καλό ο παίδαρος σας.. Όντως σου ήρθαν όλα μαζεμένα αλλά σκέψου ότι το μωράκι σου είναι δυνατο και περάσατε το δύσκολο κομμάτι που είναι το πρώτο το τρίμηνο. Τώρα θα είναι όλα πιο εύκολα στο δεύτερο τρίμηνο απλά θέλει απόλυτη ξεκούραση από εσένα και θετικη σκέψη. Τα μωρακια και μέσα στην κοιλιτσα μας καταλαβαίνουν..ποσό μάλλον μετά που αν δεν είσαι καλά εσυ δεν είναι ούτε αυτά. Τώρα όσο αφορά για την εμφάνιση που λες είναι τόσο λίγο μπροστά σε αυτό που θα φέρεις στον κοσμο και αργότερα θα πάρεις τον χρόνο σου και θα φτιάξεις ότι εσυ θεωρείς ότι πρέπει. Αν και εγώ δεν έχω δει μανούλα με κοιλιτσα και έχω κοιτάξει ποτέ την εμφάνιση, όλες είναι τόσες όμορες και γλυκές στα μάτια μου.—τόσα πέρασες ποσά να σκεφτείς και ποσά να κανεις. Απόλαυσε την εγκυμοσυνη σου και κάνε όνειρα 💚

Ποτέ θα σε ξανά δει ο γιατρός σου;

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...