Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Fiona33 είπε:

Κορίτσια μια χαρά πήγε ο υπέρηχος έκανα και προγεννητικό γιατί πρόσφατα περασε π άντρας μου τον μεγαλοκυταρροιο και είναι μέσα στις εξετάσεις κ αυτό. Θα δούμε αν και η σύλληψη έγινε πριν αρρωστήσει και μετά δεν είχαμε επαφές ευτυχώς. ΣΤο μωράκι χτυπούσε πολύ δυνατά η καρδούλα του.Ολα μια χαρά.Βλεπει ακόμα τον σακο που πήγε να γίνει δεν έχει απορροφηθεί ακόμη. Δεν ανησυχεί.Σε δυο εβδομάδες θα ξανά πάω να μιλήσουμε και για την περιδεση αν τελικά κάνω.Προς το παρών περναω προγεστερονη.

@ΧρυσαΜ ναι να πάρεις αναρρωτική και να ξεκουραστείς επιτέλους να απολαύσεις την εγκυμοσυνη σου είναι ότι καλύτερο μπορείς να κανείς. Μπράβο..εγώ έχω 1 Ιουνίου αυχενική και ήθελα να σας ρωτήσω τότε φαίνεται το φύλο; γιατί με τα δίδυμα τα είδαμε 6 μήνα δεν έπαιρναν θέση λόγο χώρου.

@marpi91 τι ωραία που ανακοίνωσες τα νέα.. και θα χάρηκαν όλοι τόσο πολύ..Τι άλλο να θέλουν οι παππούδες νομίζω ξανά βιώνουν τα νιάτα τους με τα μωρά μας.

@lux29 ούτε εγώ καλή μου ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό αλλά από την στιγμή που το έχετε πάρει απόφαση νομίζω τζάμπα ψάχνεις εκατοστά και διαστάσεις..Αν και προσεύχομαι στο τέλος να είναι στο 50% που θα είναι όλα φυσιολογικά και θα δινεις ότι έτσι θα γινει..Απόλαυσε την εγκυμοσυνη σου την ξεκούραση που αρμόζει σε αυτές τις περιπτώσεις και την περιποίηση από τους γύρω σου αφού έτσι κ αλλιώς δεν θα μάθεις κάτι νωρίτερα από το όταν το πάρεις αγκαλίτσα το μωρουλι σου.Μια ευχή να πάνε όλα καλά..

 

απαντησα και εγώ με την σειρά __ ευχομαι σε όλες σας δύναμη και κουράγιο❤️

Λένε φύλο αλλά δεν είναι 100% σίγουρο. Στο τρίτο και στο πρώτο μου παιδί μου είχαν πει ότι μάλλον είναι κορίτσια αλλά τελικά είναι αγόρια. Καλά δεν έχει και πολλή σημασία. Στη β επιπέδου είναι πιο σίγουρο.

αχχχχ εγώ δεν έχω κάνει ακόμα τις αιματολογικές… και αγχώνομαι. Από 26/3 που μου τις έγραψε δεν πήγα να τις κάνω η άχρηστη…. Θα πάω αν προλάβω ίσως αύριο στο ΙΚΑ (μέχρι 21/5 μπορώ σε δημόσιο φορέα).

 

αν πρώτα ο θεός πάει καλά η εγκυμοσύνη θα το συζητήσω με το γιατρο να μου πει και ποια είναι η διαδικασία…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!! Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και πριν 2 μέρες ξύπνησα με πονοκέφαλο, πονόλαιμο και μετά από λίγο ανέβασα και πυρετό... Εχτές ευτυχώς είχα μόνο λίγα δέκατα και τα πάλεψα με κομπρεσες και μπάνια! Ωστόσο την προηγούμενη μέρα πήρα ντεπον, σύμφωνα βέβαια με τις οδηγίες του γιατρού, αλλά είμαι μες το άγχος... Δεν ήθελα με τίποτα να αρρωστήσω ειδικά το πρώτο τρίμηνο και πραγματικά απορώ πώς κόλλησα... Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω βγει από το σπίτι... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sarni είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και πριν 2 μέρες ξύπνησα με πονοκέφαλο, πονόλαιμο και μετά από λίγο ανέβασα και πυρετό... Εχτές ευτυχώς είχα μόνο λίγα δέκατα και τα πάλεψα με κομπρεσες και μπάνια! Ωστόσο την προηγούμενη μέρα πήρα ντεπον, σύμφωνα βέβαια με τις οδηγίες του γιατρού, αλλά είμαι μες το άγχος... Δεν ήθελα με τίποτα να αρρωστήσω ειδικά το πρώτο τρίμηνο και πραγματικά απορώ πώς κόλλησα... Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω βγει από το σπίτι... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

Στην κόρη μου ήμουν με 40 πυρετό. Αμυγδαλές.πηρα αντιβίωση εννοείται με συστάσεις του γυναικολόγου και όλα πήγαν καλά. Περαστικά εύχομαι. Πολλά υγρά  να πίνεις κ χυμούς 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sarni είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και πριν 2 μέρες ξύπνησα με πονοκέφαλο, πονόλαιμο και μετά από λίγο ανέβασα και πυρετό... Εχτές ευτυχώς είχα μόνο λίγα δέκατα και τα πάλεψα με κομπρεσες και μπάνια! Ωστόσο την προηγούμενη μέρα πήρα ντεπον, σύμφωνα βέβαια με τις οδηγίες του γιατρού, αλλά είμαι μες το άγχος... Δεν ήθελα με τίποτα να αρρωστήσω ειδικά το πρώτο τρίμηνο και πραγματικά απορώ πώς κόλλησα... Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω βγει από το σπίτι... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

Καλησπέρα κορίτσι! Γύρω στην 13η εβδομάδα κύησης κόλλησα Γρίπη β! Ξεκίνησε με ρίγος,μετα πυρετό μπούκωμα καταρροή.... Ήμουν πολύ χάλια! Λόγω του ότι δεν ειχα 3 μέρες συνεχόμενα πυρετό δεν πήρα αντιβιωση, έπαιρνα ντεπον,σπρευ για τη μύτη,και βιξ εντριβή.Δυο εβδομάδες και εκανα να συνέλθω ειδικά απο το μπουκωμα τα φλεματα και την καταρροή.... Αμέσως μετά που έκανα μικροβιολογικές κολπικές εξετάσεις μου βρήκε ενα μικροβιακι οπότε πήρα αντιβίωση.Παντοτε την συνιστούν οι γυναικολόγοι υπαρχουν ασφαλείς για την εγκυμοσύνη οπότε μην αγχώνεσαι γι'αυτό..Το ιδιο και με το ντεπον.... Είσαι πολύ πιο ευάλωτη τώρα στην εγκυμοσύνη γι'αυτό και κόλλησες... Ξεκουράσου και θα περασει κι αυτό!Απο συμπτώματα εγκυμοσύνης πως είσαι;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ElriaDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Γύρω στην 13η εβδομάδα κύησης κόλλησα Γρίπη β! Ξεκίνησε με ρίγος,μετα πυρετό μπούκωμα καταρροή.... Ήμουν πολύ χάλια! Λόγω του ότι δεν ειχα 3 μέρες συνεχόμενα πυρετό δεν πήρα αντιβιωση, έπαιρνα ντεπον,σπρευ για τη μύτη,και βιξ εντριβή.Δυο εβδομάδες και εκανα να συνέλθω ειδικά απο το μπουκωμα τα φλεματα και την καταρροή.... Αμέσως μετά που έκανα μικροβιολογικές κολπικές εξετάσεις μου βρήκε ενα μικροβιακι οπότε πήρα αντιβίωση.Παντοτε την συνιστούν οι γυναικολόγοι υπαρχουν ασφαλείς για την εγκυμοσύνη οπότε μην αγχώνεσαι γι'αυτό..Το ιδιο και με το ντεπον.... Είσαι πολύ πιο ευάλωτη τώρα στην εγκυμοσύνη γι'αυτό και κόλλησες... Ξεκουράσου και θα περασει κι αυτό!Απο συμπτώματα εγκυμοσύνης πως είσαι;

Από συμπτώματα ευτυχώς πολύ ήπια!! Λίγες ανακατωσουρες και ελάχιστους εμετούς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Sarni είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Διανύω την 11η εβδομάδα κύησης και πριν 2 μέρες ξύπνησα με πονοκέφαλο, πονόλαιμο και μετά από λίγο ανέβασα και πυρετό... Εχτές ευτυχώς είχα μόνο λίγα δέκατα και τα πάλεψα με κομπρεσες και μπάνια! Ωστόσο την προηγούμενη μέρα πήρα ντεπον, σύμφωνα βέβαια με τις οδηγίες του γιατρού, αλλά είμαι μες το άγχος... Δεν ήθελα με τίποτα να αρρωστήσω ειδικά το πρώτο τρίμηνο και πραγματικά απορώ πώς κόλλησα... Την τελευταία εβδομάδα δεν έχω βγει από το σπίτι... Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

Ντεπόν, αμοξιλ, ξοζαλ ξέρω εκ πείρας ότι δεν πειράζουν. Παναντόλ και τα Γκόλντ εντ φλου, θερμαντικέ αλοιφές και θερμοφόρες (πχ στη μέση που ήθελα) μού έχει πει ότι απαγορεύονται. Μην αγχώνεσαι είναι πολύ ήπιο το ντεπόν.

με το καλοοοο!!!!

Καλημεραααα κορίτσια!!!

πηγα χθες στο γιατρό ήταν τρομακτικό το πόσο μεγάλωσε!!! Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον τέταρτο μήνα!!! Το πιστεύετε;;;; Εγώ ακόμα δεν το συνειδητοποιώ!

μού είπε ότι φαίνεται καθαρά και το φύλο αλλά δεν ήθελα να το μάθω, θέλω να κάνω αυτό με τις τούρτες και τα μπαλόνια (δεν ξέρω αν θα έχω την ευκαιρία να το ξανακάνω).

για την άδεια μιλήσαμε μου είπε όποτε θέλω να τον πάρω μια μέρα πριν να μου γράψει πχ 20 μέρες και να τις ανανεώνουμε. Το σκέφτομαι…

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είστε όλες καλά! 
Κάναμε την αυχενική, δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα. Αυχενική διαφάνεια 3,1 και πιθανότητα για σύνδρομο νταουν θετική με ποσοστό 1/172. Όταν πληρωθώ θα πάω να κάνω νιπτ για σύνδρομο νταουν (το έγραψα και σε ένα άλλο θέμα που άνοιξα) και θα περιμένουμε να δούμε πώς θα κινηθούμε.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και στα καλύτερά μου

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2024 at 1:59 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Ελπίζω να είστε όλες καλά! 
Κάναμε την αυχενική, δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα. Αυχενική διαφάνεια 3,1 και πιθανότητα για σύνδρομο νταουν θετική με ποσοστό 1/172. Όταν πληρωθώ θα πάω να κάνω νιπτ για σύνδρομο νταουν (το έγραψα και σε ένα άλλο θέμα που άνοιξα) και θα περιμένουμε να δούμε πώς θα κινηθούμε.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και στα καλύτερά μου

@ΧρυσαΜ κορίτσι μου, διάβασα και το άλλο θέμα που άνοιξες. Επειδή ίσως χρειαστεί να κάνω κι εγώ αμνιο και περίδεση, ο γιατρός μου με έχει διαβεβαιώσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορούμε να μένουμε στο 0,1 και 0,5% και να χάνουμε τα 99+% των θετικών που έχουν αυτές οι παρεμβατικές μέθοδοι. Εγώ αυτό σκέφτομαι και φυσικά το ότι αν είναι κάτι να συμβεί, θα συμβεί! 

Άσε που πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά με την εξέταση σου και το μπεμπακι σας θα είναι υγιέστατο! 171 προς 1 δεν το λες και αποθαρρυντικο σαν ποσοστό! Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε νέα σας! 

Εγώ Τετάρτη έχω αυχενική και μου έχουν κοπεί τα πόδια από την αγωνία..!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

@ΧρυσαΜ κορίτσι μου, διάβασα και το άλλο θέμα που άνοιξες. Επειδή ίσως χρειαστεί να κάνω κι εγώ αμνιο και περίδεση, ο γιατρός μου με έχει διαβεβαιώσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορούμε να μένουμε στο 0,1 και 0,5% και να χάνουμε τα 99+% των θετικών που έχουν αυτές οι παρεμβατικές μέθοδοι. Εγώ αυτό σκέφτομαι και φυσικά το ότι αν είναι κάτι να συμβεί, θα συμβεί! 

Άσε που πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά με την εξέταση σου και το μπεμπακι σας θα είναι υγιέστατο! 171 προς 1 δεν το λες και αποθαρρυντικο σαν ποσοστό! Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε νέα σας! 

Εγώ Τετάρτη έχω αυχενική και μου έχουν κοπεί τα πόδια από την αγωνία..!

Θεωρητικά δεν είναι κακό ποσό, δεν είναι και 1/40 πχ, αλλά επειδή είμαι κάτω των 30 ετών είναι θετική πιθανότητα για σύνδρομο νταουν…. Δεν ξέρω….

 

ευχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα εσυ τουλάχιστον!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2024 at 12:07 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Θεωρητικά δεν είναι κακό ποσό, δεν είναι και 1/40 πχ, αλλά επειδή είμαι κάτω των 30 ετών είναι θετική πιθανότητα για σύνδρομο νταουν…. Δεν ξέρω….

 

ευχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα εσυ τουλάχιστον!!!!

Θύμισέ μου, ρινικό οστό ήταν ορατό και η ροή στον φλεβώδη πόρο καλή; papp-a και χοριακή; 

Πάντως ρώτησα τη μαία μου και έψαξα και στο διαδίκτυο, στο Ρέα έχουν λέει εξαιρετικό τμήμα εμβρυομητρικης. Κι εγώ, αν χρειαστεί, εκεί θα πάω. Κι εδώ στο φόρουμ από παλιά ακόμα threads για αυτό λένε ότι είναι πολύ αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Θύμισέ μου, ρινικό οστό ήταν ορατό και η ροή στον φλεβώδη πόρο καλή; papp-a και χοριακή; 

Πάντως ρώτησα τη μαία μου και έψαξα και στο διαδίκτυο, στο Ρέα έχουν λέει εξαιρετικό τμήμα εμβρυομητρικης. Κι εγώ, αν χρειαστεί, εκεί θα πάω. Κι εδώ στο φόρουμ από παλιά ακόμα threads για αυτό λένε ότι είναι πολύ αξιόπιστο.

Ναι είχε ρινικό οστό. Το συζήτησα και με το γιατρό μού είπε ότι δε θεωρεί πως χρειάζεται να κάνουμε επεμβατικό έλεγχο. Κατά τη γνώμη του η Νιπτ θα βγει καλή, αν δε βγει το συζητάμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@marpi91 έκανες την αυχενική; Εύχομαι να πήγαν όλα καλά!!!

Καλημέρα κορίτσι μου! Πήγαμε εχθές, από τον απεικονιστικό έλεγχο όλα καλά, τώρα περιμένω σήμερα ή αύριο να βγουν και οι αιματολογικές και θα ξέρω! Είχαμε και μια πρόβλεψη για το φύλο! Αγοράκι πάλι κατά 80% 🩵

Στον Παναγιώτη μου είχε πέσει μέσα πάλι αν και νομίζω και τώρα σωστά το είδε γιατί φαίνεται το πουλάκι του σε μια εικόνα καθαρά! Για να δούμε! 

Έχω αγωνία να βγουν και οι αιματολογικές, αλλά μου είπε σπάνια κάτι να πάει στραβά μόνο από τα αίματα! Αναμένω! 

Εσείς ψάξατε για νιπτ; Είναι ένα διαγνωστικό κέντρο στο Γαλάτσι που έχει πολύ οικονομικά τα πακέτα veracity. Νομίζω το πακέτο 2 με τις ανευπλοειδιες μαζί το είχε 380€ αντί για 500 που τι έχουν άλλοι. Τσεκαρε το!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Πήγαμε εχθές, από τον απεικονιστικό έλεγχο όλα καλά, τώρα περιμένω σήμερα ή αύριο να βγουν και οι αιματολογικές και θα ξέρω! Είχαμε και μια πρόβλεψη για το φύλο! Αγοράκι πάλι κατά 80% 🩵

Στον Παναγιώτη μου είχε πέσει μέσα πάλι αν και νομίζω και τώρα σωστά το είδε γιατί φαίνεται το πουλάκι του σε μια εικόνα καθαρά! Για να δούμε! 

Έχω αγωνία να βγουν και οι αιματολογικές, αλλά μου είπε σπάνια κάτι να πάει στραβά μόνο από τα αίματα! Αναμένω! 

Εσείς ψάξατε για νιπτ; Είναι ένα διαγνωστικό κέντρο στο Γαλάτσι που έχει πολύ οικονομικά τα πακέτα veracity. Νομίζω το πακέτο 2 με τις ανευπλοειδιες μαζί το είχε 380€ αντί για 500 που τι έχουν άλλοι. Τσεκαρε το!

Έχω παρατηρήσει ότι αν στην αυχενική σου πουν αγόρι είναι όντως αγόρι.

με το καλό πολύ χαίρομαι!!!!

κατσε να πληρωθώ με το καλό και θα πάω έχω βρει κέντρο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας διαβάζω απο την αρχή που δημιουργήθηκε η ομάδα αλλά δεν έγραφα γιατί ένιωθα φόβο για το πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη μου. Σήμερα όμως ηρέμησα κάπως γιατί πήγαμε για την αυχενική μας! Όλα πολύ καλά μας είπε ο γιατρός και κατα πάσα πιθανότητα έχουμε δυο αγοράκια 💙💙 (είμαι από εξωσωματική). ΠΗΤ έχουμε 6/12 αλλά λόγω δίδυμων ο γιατρός μας είπε να υπολογίζουμε 15-20/11. Εύχομαι να είμαστε όλες καλά και να τα λέμε εδώ μέχρι τέλους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...