Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

      Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Ηρωάκι μου!!!!!!!! Ηρωάκι μου καλώς ήρθες!!!

Το πιστεύεις πως είμαστε και πάλι μαζί???? :P Εγώ... ΟΧΙ!

Έχει να γίνει.... ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ!!! :pppp

Απίστευτο και όμως αληθινό!! Ειρήνη περιμένω αίτημα φιλίας ;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνεχίζω λοιπόν με κάποιες επίσης απλές συμβουλές που είχα ήδη γράψει στο parents, ώστε να τα ξανα-θυμηθούμε οι παλιές και να συμβουλευτούν οι νεότερες της παρέας {ευχαριστώ πολύ και αυτές που προτιμούν να διαβάζουν μόνο το θέμα και δεν γράφουν αλλά προτιμούν να μου στέλνουν πριβε μηνύματα}:

Σημαντικό και το ξανα-γράφω:

1) Όταν ξεκινάς κάτι ποτέ μην το αφήνεις στην μέση. Πλένεις πιάτα? Ε, πρώτα θα τα τελειώσεις (όλα, ούτε πιρουνάκι δεν θα αφήσεις) και μετά πας στην επόμενη δουλίτσα. Έτσι, και αισθάνεσαι πως προχωράς τις δουλειές σου (πράγμα σημαντικό για να μην πελαγώνεις) αλλά και δεν βλέπεις παρατημένα αντικείμενα γύρω σου (όπως ξεσκονιστήρια κλπ.) που σου δημιουργούν επιπλέον εκνευρισμό!

2) Ποτέ μην βάζεις πλυντήριο αν έχεις πάνω από 2 ασιδέρωτα πλυντήρια! Είναι ένας κανόνας που ακολουθώ εδώ και χρόνια και έχω δει απίστευτα αποτελέσματα στην ψυχολογία μου. Παλιότερα έβαζα 4-5 πλυντήρια, σιδέρωνα όποτε μπορούσα με αποτέλεσμα ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να έχω ασιδέρωτα! Άσε τον εκνευρισμό που το σίδερο δεν τελείωνε ποτέ και η γκρίνια για το πότε θα τα κάνω! Οπότε, πλέον έχω 2 το πολύ πλυντήρια να σιδερώσω κάθε φορά πράγμα ιδιαίτερα εύκολο.

3) Αγόρασε είδη αποθήκευσης (κουτιά κλπ.)! Θα σε βοηθήσουν πολύ! Σε όλα τα επίπεδα! Εγώ έχω για τα πάντα.. από παπούτσια, φωτογραφίες που δεν έχω βρει τον χρόνο να βάλω σε άλμπουμ, μέχρι τα «διάφορα» της αποθήκης. Έτσι και οργανωμένη είμαι γιατί ξέρω που είναι το κάθε τι αλλά και δεν «γυρνούν» στο σπίτι μου ώστε να τα βλέπω και να εκνευρίζομαι!

4) Έχε πάντα κάπου «εύκολα» ένα μπλοκάκι μικρό! Με έσωσε! Έχοντας τόσα στο μυαλό μου, εργαζόμενη, με παιδί, άντρα, σπίτι κλπ., είχα στο μυαλό μου 1000 εκκρεμότητες! Ξεχνούσα και εκνευριζόμουν! Και ενώ μόλις είχα γυρίσει από ψώνια έπρεπε να ξαναβγώ και γκρρρρ…! Από τότε που το χρησιμοποιώ έχω γλυτώσει χρόνο, κόπο και εκνευρισμό. Το έχω στην κουζίνα και ότι μου ʽρχεται σε άσχετη φάση, το σημειώνω. Και έτσι… γλιτώνω!!

5) Δώσε και ξεφορτώσου!!!!! Δώσε οτιδήποτε είναι «το κάτι παραπάνω», δώσε οποιοδήποτε ρούχα/παπούτσια δεν έχεις φορέσει για αρκετό καιρό. ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΦΟΡΕΣΕΙΣ! Δώσε τα 10 στυλό που θα έχεις σε 10 διαφορετικά συρτάρια! Ξεφορτώσου τις χιλιάδες σακούλες που μπορεί να έχεις. Χρησιμοποίησε υφασμάτινες και έτσι θα έχεις 3-4 το πολύ που πλένονται, διπλώνονται χωρίς να πιάνουν χώρο αλλά και είναι φιλικές για το περιβάλλον!

Πέντε απλές συμβουλές που όμως θα σας γλυτώσουν χρόνο, κόπο και κυρίως... ΝΕΥΡΑ! :P

Επανέρχομαι ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο καφε ειναι αυτο?ααα θα σας παρακολουθω και θα συμβουλευομαι!!με το δεξι!!

Να σαι καλά κουφετάκι μου!

Καλώς ήρθες και καλώς σε βρήκαμε! :)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο με το σιδερο το κανω κι εγω ομως καμαι φορα μεχρι να σιδερωσω στο μικρο μπανιο που εχω τα απλυτα δεν μπορουμε να μπουμε απο τα βουνα χαχαχαα!!!κ ποτε μα ποτε δεν εχω αδειο καλαθι οσα πλυντηρια κ να βαλω.νομιζω οτι ο στεγντηρας θα ταν κατι ιδανικο ομως ο αγ.βασιλης δεν μου το φερε αν κ του το ζητησα εδω κ χρονια!!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορίσαμε!!!!

Πολύ χαίρομαι που ξεκίνησε πάλι αυτό το τόοοοσο χρήσιμο θεματάκι.

Λοιπόν να βάλω ένα θέμα που με απασχολεί αυτή την εποχή.

Θέλω να αντικαταστήσω ένα καλοριφέρ. Θεωρώ ότι βρίσκεται σε λάθος θέση στο σαλόνι.... που μάλλον δεν αλλάζει αυτό αλλά είναι πολύ ψηλό και χοντρό πιάνει πολύ χώρο. Έχει καμία εμπειρία από τέτοια θέματα?


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

νιρμα ο αντρας μου ξερει απο αυτα.κ εχω κανει ολα τα σωματα αλλαγη στο σπιτι κ εχω κανει κ μετακομηση σωμα.δεν ειναι τπτ κ φυσικα γινετε!!!τι θες να σουπ ω πανω σε αυτο.βασικα αν παρετε εναν υδραυλικο θα σου το κανει.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

νιρμα ο αντρας μου ξερει απο αυτα.κ εχω κανει ολα τα σωματα αλλαγη στο σπιτι κ εχω κανει κ μετακομηση σωμα.δεν ειναι τπτ κ φυσικα γινετε!!!τι θες να σουπ ω πανω σε αυτο.βασικα αν παρετε εναν υδραυλικο θα σου το κανει.

Αχ κουφετάκι μου, ευχαριστώ πολύ. Το σώμα που έχω τώρα είναι ένα τύπου panel (τώρα τα μαθαίνω κι εγώ) και θέλω να μάθω αν πρέπει να ξαναβάλω ίδιου τύπου ή μπορώ να πάρω κάποιο από αυτά που έχουν βγει τελευταία που είναι πολύ λεπτά (4mm) και πολύ όμορφα. Δεν φαίνεται καν ότι είναι καλοριφέρ.

Επίσης δεν βρίσκω τιμές για αυτά που μου αρέσουν. Είναι πολύ πιο ακριβά?


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το σιδερο το κανω κι εγω ομως καμαι φορα μεχρι να σιδερωσω στο μικρο μπανιο που εχω τα απλυτα δεν μπορουμε να μπουμε απο τα βουνα χαχαχαα!!!κ ποτε μα ποτε δεν εχω αδειο καλαθι οσα πλυντηρια κ να βαλω.νομιζω οτι ο στεγντηρας θα ταν κατι ιδανικο ομως ο αγ.βασιλης δεν μου το φερε αν κ του το ζητησα εδω κ χρονια!!!!

Το βασικό είναι να μην σε ενοχλεί που τα βλέπεις. Αν δεν σε ενοχλεί, τότε ΟΚ γιατί αυτό που είναι το βασικότερο στην καθημερινότητα μας είναι το τι εξυπηρετεί την κάθε μία μας.

Αν από την άλλη σε ενοχλεί, δες το. Κάνε μερικές εναλλαγές και δες τι σου "κάνει" καλύτερα. Εγώ πέρασα από διάφορες επιλογές μέχρι να καταλήξω στο να μην βάζω 3ο πλυντήριο αν πρώτα δεν έχω σιδερώσει. Είναι δηλαδή... νόμος στο σπίτι μου! ;) Και έτσι και μαζεμένο το σπίτι βλέπω {πράγμα που συμβάλλει στα... νεύρα μου να τα κρατώ κοιμισμένα :P } και διατηρώ τακτοποιημένα τα ασιδέρωτα.

Οσο για τον χοντρό με τα κόκκινα...... ;P άσε.. σκέφτομαι να του στείλω εξώδικη διαμαρτυρία!!!! :P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρώτο post μου λοιπόν θα είναι σχετικά με μερικά μικρά, απλά tips που με βοηθούν καθημερινά στο να μένω ήρεμη:

...............

5) Εκτός του χρόνου που θα χρειαστείτε για το μαγείρεμα, για το σπίτι δεν αξίζει να χαραμίζετε παραπάνω από 1 ώρα καθημερινά για δουλειές! Σκεφτείτε το εξής: Θα είστε πιο ευτυχισμένη αν ξεσκονίσετε ή αν κάνετε αγκαλιές με τα μικρά σας? ;)

Επανέρχομαι !

Ειρήνη,

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ !!!!!! :rolleyes:

Είδαμε και πάθαμε να σε πείσουμε να το επαναφέρεις το θέμα !!!!!

Καλορίζικο λοιπόν στο καφέ !!!!

Εν πρώτοις, συμφωνώ απόλυτα με όλα τα μικρά tips που έγραψες, ιδίως όμως για το νο5, που έχω επισυνάψει κιόλας, θα ήθελα να τονίσω/προσθέσω τα εξής:

ΕΑΝ αφιερώνουμε όντως 1 ώρα την ημέρα για το καθημερινό μας συγύρισμα, τότε, η "γενική" μας της εβδομάδας ας πούμε παραπάνω από 1-2 ω΄ρες δεν πρόκειται να μας πάρει...

...κι επειδή κι εγώ έχω 2 παιδάκια που δεν χορταίνουν αγκαλιές και προσοχής/παιχνιδιού με την μαμά, να εξηγηθώ πώς ακριβώς το πετυχαίνω:

Τα παιδιά φεύγουν στις 07:20-07:30 με το σχολικό. Εγώ στις 08:30, 9 παρά για την δουλειά -άρα έχω μια ώρα στην διάθεσή μου-

Τί κάνω ????

Η πρώτη μου δουλειά είναι να ανοίξω όλο το σπίτι να αεριστεί χειμώνα-καλοκαίρι.

Βγάζω έξω παπλώματα κλπ για να στρώσω λίγο πριν να φύγω, ένα γρήγορα ξεσκόνισμα με το swiffer, περνάω μια κόκκινη (σαν παρκετέζα) στα δωμάτια (παρκέ) και στο σαλόνι όπου δεν τρέχει χαλί, τακτοποιώ το μπάνιο (το οποίο το κάνω σχολαστικά κάθε Τετάρτη+Σάββατο) ειδάλλως μπορεί να περάσω μόνο το είδη υγιεινής και τις βρύσες,

και γενικά συμμαζεύω είτε αυτό λέγεται παιχνίδια, είτε ρούχα, πιάτα που πρέπει να μπουν στην θέση τους κλπ κλπ...

Το βράδυ και αφού κοιμηθούν τα παιδιά φροντίζω να μην αφήνω ποτέ ρούχα διάσπαρτα εδώ κι εκεί, παρά μόνο ότι θα φορεθεί το επόμενο πρωί (εξοικονόμηση χρόνου) !

Έτσι μου μένει και λίγος χρόνος ενδιάμεσα και μια τζούρα καφέ να πιω και να βαφτώ (που αν δεν προλάβω πάντα παίρνω το μαγικό τσαντάκι στην δουλειά και κάνω το μακιγιάζ του 10λεπτου με τα βασικά: πούδρα, κονσίλερ, μάσκαρα, ρουζ και λιπγκλος)...:wink:

Καλή μας αρχή και πάλι !

Με χαροποίησες ιδιαίτερα !

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το καφέ μας!!! ΜΠράβο Ειρήνη μου, πολύ χάρηκα που έλαβα το μήνυμα σου!!!

Προσπαθώ να τηρώ την 3η από τις αρχικές συμβουλές σου: τελειώνουμε πρώτα ένα δωμάτιο και μετά πάμε σε άλλο. Εδώ δυστυχώς δεν τα πάω καλά, άλλη δουλειά αρχίζω,άλλη τελειώνω.... Που θα μου πάει όμως θα το καταφέρω.

Τώρα σχετικά με τα πλυντήρια εγώ βάζω 1 τη μέρα, δεν παίζει να μην έχω ασιδέρωτα. Έχω ρίξει αναγκαστικά την ποιότητα (ξεπέτα το σίδερο) και μερικά που δεν τσαλακώνουν τα διπλώνω και τα βάζω κατευθείαν φρέσκα μυρωδάτα στην ντουλάπα. ΔΕΝ γίνεται αλλιώς....

Ξεκινάω δουλειά σύντομα, πρόσφατα απέκτησα και 2ο παιδάκι, οπότε κοπέλες ετοιμαστείτε: θα χρειαστώ πολυυυυυ βοήθεια για να οργανωθώ!!!

Ερώτηση: πόσες φορές την εβδομάδα βάζετε σκούπα ή/και ξεσκονίζετε? Αυτο με το μαλακτικό στο ξεσκονόπανο έχει αποτέλεσμα τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα ηλεκτρική 2 φορές/εβδομάδα, ξεσκόνισμα μέρα παρά μέρα.... για την άλλη σκούπα σε παρκέ στην κουζίνα που την έχω άστρωτη κλπ κάθε μέρα μην σου πω και 2 φορές πρωί-βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω δουλειά σύντομα, πρόσφατα απέκτησα και 2ο παιδάκι, οπότε κοπέλες ετοιμαστείτε: θα χρειαστώ πολυυυυυ βοήθεια για να οργανωθώ!!!

Ερώτηση: πόσες φορές την εβδομάδα βάζετε σκούπα ή/και ξεσκονίζετε? Αυτο με το μαλακτικό στο ξεσκονόπανο έχει αποτέλεσμα τελικά?

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, kalliopaki μου :P:p:p

Εγώ θεωρώ ότι με τρεις φορές την εβδομάδα σκούπα-σφουγγάρισμα είναι μια χαρά το σπιτάκι μου. Τελευταία όμως που τρώνε μόνες τους οι τσούπρες, γίνεται λίγο χαμός γύρω από το τραπέζι και έτσι μπορεί ...τοπικά να την χρησιμοποιήσω και καθημερινά. Έχουμε όμως μπει σε εκπαίδευση σκουπίσματος, οπότε σε λίγο μέχρι να μαζέψω το τραπέζι θα το κάνουν μόνες τους. ;)


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα ηλεκτρική 2 φορές/εβδομάδα, ξεσκόνισμα μέρα παρά μέρα.... για την άλλη σκούπα σε παρκέ στην κουζίνα που την έχω άστρωτη κλπ κάθε μέρα μην σου πω και 2 φορές πρωί-βράδυ...

μμμμ... πιο σωστή σε βρίσκω. Μάλλον θα το μειώσω κι εγώ χιχιχιχι ;)


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...