Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια τι κανετε? εμεισ μια χαρα και ολο γελια!!

παντωσ με το φλουρι το πραγμα δεν ειναι σικε!!! εμεισ πηγαμε στου κουπμαρου μου και ειμασταν 10 ατομα και ετυχε στο τελευταιο που ηταν ο μπουκιτσασ!!! αλλα ολα τα μωρα ειναι τυχερα !!!!

για να πω την αληθεια εγω ενα ποτηρακι κρασι το ηπιακαι μετα το ηπιε και ο μικροσ χαχα, ε δεν εγινε και τπτ... μπυρα πινω και γω χωρισ αλκολ αλλα και με αλκοολ ποτε ποτε.. αλλα παντα οταν εχει φαει ο μικροσ.

με τα κιλα δεν ξερω τι να κανω... ειχα παρει ολα κιολα 9.5 κιλα και τα εχασα μετα απο 15 μερεσ απο την γεννα αλλα τωρα με τισ γιορτεσ πηρα 2 κιλα σχεδον χαχα και πρεπει να κανω κατι γιατι δεν νιωθω και πολυ καλα γιατι γενικα ειμαι παραπανω απο τα κανονικα αντε κοριτσια ολεσ μαζι στον αγωνα!!!!

στον αγωνα ενωμενεσ και στη μασα χωριστα χαχα

φιλιαααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ααα ξεχασα να σασ πω απο σαλια φουλλλλ ποολυ σαλιο βρε παιδι μου.. δεν προλαβαινουμε σαλιαρεσ και πανακια εδω και κανενα μηνα..

και ενα καινουριο που εκανε χτεσ.. το βραδυ μετα το μπανιο τον ειχα μπρουμητα και καναμε μασαζακι και σηκωθηκε στα χερακια του κανονικα πατησε κατω τισ μπουνιτσεσ και σηκωθηκε πολυ ψηλα!!!! αντε παλι η μανα η περηφανη!!! και ελεγα στον μπαμπινο βγαλε βγαλε φωτο αχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εδώ το πρρρρρρρ....... συνεχίζεται καθώς η επαναληψη είναι "μητηρ πασης μαθησεως" Κι εχω και τον περήφανο πατερα να λέει... "Είδες τι εμαθε η κοράκλα μου; Είδες; Εγώ της το εμαθα..." ΝΤΟΙΝΓΚ!!!!! Πριν κοιμηθει και μολις ξυπνησει, κι οταν δεν θελει αλλο μαμ κι οταν βαριεται κι οταν (ας πουμε) μιλαει στο κουκλάκι της και φυσικά μόλις δει τον πατερα της, με λιγα λογια σχεδον όλη μερα πρρρρρ..... την υπόλοιπη μερα τρωει χερια, μανικια, κουβερτακια, κουκλακια κι οτι άλλο βρει. Τα σαλια φυσικά και υπάρχουν και τρεχουν παντου και ολη την ωρα. Τα ουλάκια εχουν φουσκώσει, εχει ξεκινησει η πρωτη φαση της οδοντοφυϊας όπως ειπε και η παιδιατρος προχτες που πηγαμε για το δευτερο εμβολιάκι. Της βαζουμε ενα τζελ της Frezyderm με αμυγδαλελαιο το οποιο όμως ανακουφιζει για πολύ λιγο και μετα πάλι τα ιδια... Τι να κανουμε??? Υπομονή!! Και σκεφτομαι οτι θα΄ρθει η εποχη που θα σκασει μυτη το πρωτο δοντακι και θα πονάει και θα κλαίει κτλ.... Δράμα τα καημενούλια τα μωρακια αλλα τι να κανουμε!!! Έτσι ειναι η ζωη....


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!! Να μας ζησουν τα μωρακια μας!! Λιγο καθυστερημενα βεβαια αλλα ειχαμε κοψει το internet απ το καλοκαιρι κι ετσι δεν μπορουσα να συμμετεχω.. ελπιζω να με θελετε στην παρεα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίτσα, δεν είναι σίγουρο ότι θα κλαίνε στα δοντάκια. Τα μεγάλα μου στα μόνα δόντια που είχαν ανησυχία ήταν στους δύο κόπτες πάνω κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα δόντια τα περάσαμε ανώδυνα ακόμα και τους τραπεζίτες.

Εμείς πάντως δεν κάνουμε πρρρρρρρ! Χαχαχα! Βασικά αυτό το παιδί μου είναι πολύ πιο ήσυχο ακόμα και στα καμώματα σε σχέση με τα άλλα. Παραμένουμε στα χαμόγελα και στα γέλια. Α, και πολύ μα πολύ αγκαλιά. Πολύ της αρέσει η αγκαλιά.

Τα νεότερα απο το μέτωπο της ραιβοποδίας. Τελικά είχα δίκιο. Το αριστερό ποδαράκι κάπως γύρισε και ξαναβάλαμε παπουτσάκι. Μόνο στο ένα ποδαράκι για κανένα μήνα περίπου. Πάντως ο γιατρός μας είπε ότι δεν είναι σοβαρό. Η φτέρνα που έπρεπε να έχει ισιάξει έχει διορθωθεί και έχει μείνει μόνο από τη μέση της πατούσας και μπροστά. Αυτό διορθώνουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε Νιονιώ περαστικά για το ποδαράκι!

Τα δικά μας από το μέτωπο της υγείας: Πήγαμε στο δερματολόγο που μας είχε δει και στο μαιευτήριο για το σπίλο στο κεφαλάκι, για προγραμματισμένη επανεξέταση. Όλα οκ μας είπε, απλά εννοείται θα πρέπει να το κοιτάμε συνέχεια -αν κατάλαβα καλά, όσο αναπτυσσόμαστε τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο, και ως ενήλικες κάθε 1-2 χρόνια. Απλά μου έκανε την καρδιά περιβόλι γιατί μου ανέλυε ότι αν χρειαστεί να αφαιρεθεί χρειάζεται μόσχευμα γιατί είναι μεγάλη επιφάνεια κ.λπ., αλλά δε θέλω να το σκέφτομαι γιατί προφανώς ελπίζουμε να μη χρειαστεί.

Από αλλεργία, εγώ όπως σας είπα έχω κόψει τα πάντα (και τα κρυφά και τα ίχνη), κάποια βελτίωση έβλεπα στους κολικούς αλλά τις τελευταίες μέρες σαν να ξανακυλίσαμε...Είδα και αίμα πάλι προχτές. Υπομονή βέβαια γιατί μου είχε πει και η παιδίατρος ότι θέλεις τουλάχιστον ένα μήνα για να δεις προκοπή (εγώ κάνω αποχή περίπου 20 μέρες). Απλά όταν τον πιάνουν τα κλάματα δεν μπορώ να τον ηρεμήσω, δεν τρώει, θέλει να φάει σε συγκεκριμένη στάση (ξάπλα στο κρεβάτι) και διάφορα άλλα. Αλλά την παλεύουμε.

Η νινίδα πάντως (που πλέον δεν ήταν νινίδα αλλά δεύτερο δέρμα στο κεφάλι σχεδόν!) πάει πάρα πολύ καλύτερα, προφανώς όντως σχετιζόταν με τα γαλακτοκομικά. Δεν ήξερα αν ίσχυε, αλλά μου το επιβεβαίωσε η δερματολόγος ότι η αλλεργία προκαλεί και δερματικά ή επιδεινώνει πολύ οποιαδήποτε υπάρχουσα δερματίτιδα.

Πίτα ακόμα δεν κόψαμε, θα την κόψουμε τελικά σαν τους συλλόγους το Μάρτη :tongue: Στου μπαμπά μου πάντως το σπίτι έπεσε το φλουρί στη μαμά μου, που λύσσαξε και ήθελε λέει να το χαρίσει στο μπέμπη!:tongue:

Kat καλώς σε βρήκαμε! Θύμισέ μου τι έχεις, μπέμπα ή μπέμπη;:)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Grinitsa μου εχω μπεμπουλη!!! Και τον εχω ερωτευτει!!! Τωρα είναι 7250 kg. Ειχαμε και κολικους αλλα μας περασανε εδω και 1 μηνα περιπου και τωρα ειμαστε super! Θηλαζουμε αποκλειστικά και ειναι αρκετα φαγανουλης. Γενικα είναι ησυχούλης (ακόμα κι οταν ειχε κολικους ο καημενος δεν εκλαιγε εκτος αν εφτανε στο απροχωρητο, σφιγγοταν και γι αυτο ειχε κανει ομφαλοκηλη αλλα τωρα εχει υποχωρησει κι αυτο πολυ). Επίσης εχουμε ενα κοκκινο σημαδι στο σβερκο εκ γενετης κι η παιδιατρος μας ειπε οτι λεγεται "το τσιμπημα του πελαργου" (ωραιο ε?) και δεν ειναι ανησυχητικο. Γελαμε συνεχεια και τωρα θελουμε να μαστε καθιστοι συνεχεια για να βλεπουμε γυρω γυρω!! Πρρρ δεν κανουμε, ουτε σαλακια εχουμε :D

Σημερα ειχαμε βγει οικογενειακως για καφε και φαγητο και ο καημενος επειδη ηταν τοσες ωρες εξω παρολο που κοιμηθηκε ενδιαμεσα γυρισαμε και ηταν τρελα ανησυχος, δεν μπορουσε να κοιμηθει με τιποτα.. τελικα καναμε μπανακι χαλαρωσαμε και τωρα νανι!!

Με τα κιλα πως τα πατε? Εγω βγηκα απο το μαιευτηριο σαν να μην εγκυος ποτε και τωρα με το θηλασμο πειναω συνεχεια! Αφου λεω δεν παχυνα στην εγκυμοσυνη και θα παχυνω στον θηλασμο!!

Grinitsa τι ειναι το σπιλο που λες?

Link to comment
Share on other sites

Κατ τώρα είδα το μήνυμά σου. Σόρρυ που δεν σε καλωσόρισα νωρίτερα. Φυσικά και θα θέλαμε να συνεχίσεις να μας κάνεις παρέα. από τι βλέπω όλο το γκρουπ είμαστε του αποκλειστικού θηλασμού. Θα κάνουμε η μία παρέα την άλλη.

Γκρινίτσα, συγχαρητήρια για την υπομονή σου. Άλλη στη θέση σου θα τα είχε παρατήσει με τον θηλασμό.

Η δικιά μας συναχώθηκε... ξανά. Το χθεσινό βράδυ ήταν εφιαλτικό. Αφού γκρίνιαζε κάθε 15 λεπτά τελικά την ξύπνησα την έβαλα ορό, ούρλιαξε για κανα 3λεπτο την έβαλα στο κρεββάτι μας να κοιμηθεί και εξορίστηκε ο άντρας μου στον καναπέ. Το πρωί ήμασταν και οι δύο να μας κλαίνε και οι ρέγγες. Η μικρή πέρα από τα σάλια που τις έτρεχαν ούτως η άλλως έχει τώρα μονίμως και μύξες πάνω από το χείλη και ενίοτε μέχρι το πιγούνι.

Link to comment
Share on other sites

Kat καλώς μας ξαναρθες στην παρεα. Να σου ζησει ο μπεμπάκος!!

Νιονιώ περαστικά στην μικρούλα σου! Ο δικός μας ο μπαμπας εξοριστηκε μονο μια φορα λιγο πριν τα Χριστουγεννα που ηταν εκεινος κρυωμενος και κοιμοταν στο σαλονι για 4-5 μερες. Ευτυχως εμεις μειναμε ανεπαφες!

Grinitsa πραγματικά μπραβο σου που συνεχιζεις και το προσπαθεις με τον θηλασμό και καλα κάνεις. Τα οφέλη άλλωστε ειναι περισσότερα, αλλα η Νιονιω εχει δικιο, πολλές τα παρατανε.

Εγω τα κιλα της εγκυμοσυνης δεν ξερω ποτε ακριβως τα ξεφορτωθηκα αλλα 50 μερες μετα που ζυγιστηκα οταν πηγα γυναικολογο (δεν εχω ζυγαρια σπιτι) τα ειχα χασει. Ετσι κι αλλιως ειχα παρει μονο 7 κιλα. Το προβλγμα μου ειναι τα υπολοιπα που ειχα ετσι κι ελλιως παραπανισια πριν την εγκυμοσυνη. 15 σιγουρα πρεπει να χασω, αλλα κι εγω πειναω πολύ με τον θηλασμο και θελω και πολλά υγρα.

Σημερα ειχαμε σχεδον ολη μερα γκρινια. Προφανως από τα ούλα, αφου μαζι με το κλαμα ειχε και τα χερια συνεχεια μεσα στο στομα. Το πρωι ηταν μια χαρα, πήγαμε και βολτίτσα που ειχε ωραια μερα... Απο το μεσημερι και μετα δεν καθοταν πουθενα... Κοιμηθηκε 2 σπαστα μισάωρα κι αυτα ανησυχα... Ουτε αγκαλια δεν ηθελε, ουτε τίποτα... Ευτυχως που δεν ειχα μαγειρεμα!! Το απογευμα καναμε 2 ωρες για να ετοιμαστουμε και να παμε στη μαμα μου που μας περιμενε για φαγητό κι απο κει φυγαμε μεσα σε μια ωρα αρον αρον γιατι ηταν πάλι πάρα πολύ ανησυχη.... και για να πω την αληθεια δεν αντεχα να βλέπω το βλεμμα τη μανας μου καθως κοιτουσε την μπεμπα να κλαιει και δεν ηρεμουσε, κοντευε να βαλει κι εκεινη τα κλαματα, οπως και η πεθερα μου που περασε να μας δει οταν ετοιμαζομασταν. Τελικα το "του παιδιου μου το παιδι ειναι 2 φορες παιδι μου" ισχυει... Τωρα ευτυχως εχει ηρεμησει και κοιμαται το πουλακι μου.

Άλλο θεμα: τα μωρακια σας πινουν απο μπιμπερο? Δοκιμασα μια μερα να της δωσω χαμομηλάκι και δεν ηθελε ουτε κατα διαννοια να το βαλει στο στομα της. Εκλεγε γοερα καθε φορα που το πλησιαζα και οταν τελικα το εβαζα στο στομα της πνιγόταν. Σκεφτηκα δε θα της αρεσει το χαμομηλι, και την επομενη μερα εβγαλα λιγο γαλατακι δικό μου για να της το δωσω με το μπουκαλι και εκανε τα ιδια. Δηλαδη αν χρειαστει να παω καπου και να αφησω γαλα να την ταϊσουν δεν παιζει... Λέω να παρω αυτο το μπιμπερο το mimijumi ή το chicco που εχουν θηλες σαν τις πραγματικες να το δοκιμασουμε. Ας πουμε αυριο θελω να παω στο Ιασω να δω μια φιλη που γεννησε και δεν μπορω, και να αφησω γαλα δεν ξερω αν θα το πιει.


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νιονιώ ξανά περαστικά...:( Να υποθέσω κολλάει απ' τα μεγάλα, ε;

Εμείς δεν εξορίζουμε μπαμπά (εκτός από μια φορά που ήταν άρρωστος), αλλά ενίοτε... φιλοξενούμε το πίτσι-πίτσι...Γιατί δε μου φτάνει που τον έχω κολλητά στο κρεβάτι, τον θέλω να τον ζουλάω κιόλας...Πρέπει να είμαι η πρώτη μαμά που το μωρό της κοιμάται μια χαρά μόνο του κι αυτή δε μπορεί να κοιμηθεί και το παίρνει στο κρεβάτι:tongue: Το επικό είναι ότι έχουμε ένα κρεβάτι αεροδρόμιο και τελικά καταντάμε να κοιμόμαστε 3 άτομα σε μια τόση δα ακρούλα, ζουληγμένοι ο ένας πάνω στον άλλο. Σε λίγο καιρό το βλέπω, δε θα αντέξει και η γάτα άλλο αποκλεισμό και θα ΄ρθει κι αυτή να γίνουμε 4...

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια περί θηλασμού, παρεμπιπτόντως, αλλά λογικό δεν είναι ρε παιδιά; Οκ είναι δύσκολο, αλλά εκτός του ότι με κάνει πολύ πιο χαρούμενη το να θηλάζω το παιδί από το να τρώω ελεύθερα, θα ήταν ό,τι χειρότερο να τον ρίξω τώρα στο ξένο! Να ψάχνουμε δλδ ποιο αντιαλλεργικό θα ανεχτεί ο οργανισμός του, όταν τον πειράζει και το δικό μου ακόμα;

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση που όλες εδώ θηλάζουμε αποκλειστικά, αν έχω καταλάβει καλά. Γενικά όπου το λέω με κοιτάνε σαν άλιεν. Δεν κάνω καμιά σταυροφορία υπέρ του θηλασμού, αλλά ήμαρτον, έχει καταντήσει να φαίνεται περίεργο και να πρέπει να απολογείσαι ενίοτε. Προημερών μια γνωστή μας κυρία μου έλεγε, σχεδόν σοκαρισμένη, ότι η κόρη της θηλάζει τον 15 μηνών γιο της, και με παρακαλούσε να μη μου φανεί περίεργο, σαν να μου εξομολογιόταν ότι θήλαζε το χρυσόψαρό της ή τον 15 χρονών γιο της. Τι να πω...

Από κιλάκια, ο μπέμπης είναι τουλάχιστον 7.600, τελευταία φορά που κοίταξα.

Εγώ ρε κορίτσια σας τα 'χω πει, είχα πάρει 12, αλλά σημειωτέον είχα...Μπιάφρα λουκ πριν (45,5 κιλά). Τώρα μου έχουν μείνει 2,5 περίπου. Δίαιτα δεν έκανα εννοείται, ίσα-ίσα τον πρώτο καιρό που θήλαζα ιδίως έτρωγα για 2.

Λίτσα από μπιμπερό, έχω δώσει 3 φορές γιατί χρειάστηκε να βγω (δικό μου γάλα). Τις πρώτες 2 ήταν μικρούλης (45 ημερών) και ήπιε από την calma της medela. Πριν λίγο καιρό που ξαναχρειάστηκε, δεν έπινε με τίποτα από αυτήν και του έδωσε ο άντρας μου με τη συμβατική θηλή της medela με μικρή ροή. Καλό είναι να τσεκάρεις πρώτα αν και από πού πίνει πριν τον αφήσεις! Κάνε ένα πείραμα μερικές μέρες πριν για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως...

Φιλάκια σε όλες :)


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Νιονιώ και αγαπουλιτσα καλως σας βρηκα!!!

Αγαπουλιτσα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι θα δυσκολευτουμε πολυ με το μπιμπερο γιατι τα μωρακια που θηλαζουν δεν το θελουν, ουτε την πιπίλα αφου έχουν συνηθίσει να πίνουν απ το στήθος. Κι ο δικός μου δεν το θέλει καθόλου αλλά κάνα δυο φορές που χρειάστηκε να του δώσουμε ξένο (τον είχα αφήσει στην πεθερά μου) τελικά ο καημένος έπινε αφού πεινούσε, οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.( Και την πιπίλα την βάζουμε με λιγο ζόρι στην αρχη γιατί αλλίως βάζει όλο το χέρι μέσα στο στόμα, εσείς τους δίνετε πιπίλα?) Ωστόσο αν θέλεις να του δώσεις χαμομηλάκι μπορείς να βράσεις λίγο στο μπρικάκι και να βράσεις μαζι και ένα κουταλάκι για να αποστειρωθεί και μετά να του δώσεις με το κουταλάκι (απλά μην βάζεις ολοκληρη κουταλιά). Εμείς έτσι κάναμε στους κολικούς γιατί από το μπιμπερό δεν έπινε χαμομήλι με τιποτα.

Agapoulitsa να σε ρωτήσω κάτι πως βγάζεις γάλα από το στήθος, έχεις θήλαστρο ή με το χέρι? Και πως το κανονίζεις για να φύγεις? Π.χ. εγώ όταν είναι να πάω κάπου τον θηλάζω πριν φύγω, μετά δεν έχω άλλο γάλα για να βγάλω να του αφήσω οπότε πρέπει να είμαι πίσω στο 3ωρο για να τον ξαναθηλάσω. Αλλά ακόμα κι όταν βγαίνουμε έξω πρέπει να πάω στο αυτοκίνητο να τον θηλάσω ενώ αν μπορούσα να ειχα βγάλει γάλα θα μου ήταν πιο εύκολο.

Νιονιώ μου περαστικά στην μπεμπούλα σου!!

Γκρινίτσα δεν είσαι η μόνη που δεν μπορείς να κοιμηθείς χωρίς το μπεμπάκι σου.. μία από τα ίδια, αλλά εμένα ο άντρας μου δεν μ αφήνει να τον βάζω στο κρεβάτι γιατί φοβάται μην κάνουμε τίποτα στον ύπνο μας και το πλακώσουμε. Βέβαια αυτό όταν πέφτουμε για ύπνο γιατί μετα που ξυπνάει για να φάει συνήθως μας παίρνει ο ύπνος αγκαλιά περιμένοντας να ρευτούμε!

Γενικά υπάρχει θέμα με το θηλασμό και φυσικά όλοι έχουν άποψη για το τι και πως πρέπει να το κάνεις ακόμα και άντρες που δεν είναι καν μπαμπάδες! Εμένα θυμάμαι στο μαιευτηριο πρώτη μερα που γέννησα μια θεια του άντρα μου μου λέει να μην το θηλάσεις δωστου κατευθειαν ξένο θα είσαι συνέχεια με το βυζί εξω, και μια ξαδέρφη του μου είπε να το θηλάσω για 3 βδομάδες και μετά να σταματήσω. Εγω μεσα στην παραζάλη μου από την καισαρική (πονεμένο θέμα!!) ήθελα να τις βρίσω!

Anyway σας ζάλισα μου φαίνεται :P!!!! Φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Grinitsa αν θες για τους κολικούς δοκιμασε να του δώσεις μαραθόσπορο ή να πιεις εσύ. Λένε πως κάνει καλό και βοηθάει. Εμείς το δοκιμάσαμε όταν ειχε κολικούς αλλά δεν έπιανε πάντα οπότε δεν ξέρω αν οφελόταν σε αυτό σίγουρα για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Kat αν θέλεις να βγάζεις περιστασιακά μόνο λίγο γάλα, ένα χειροκίνητο θήλαστρο είναι ό,τι πρέπει (εγώ έχω της medela το harmony). Όσες φορές έχει χρειαστεί, φροντίζω να βγάλω το γάλα τις προηγούμενες μέρες, ή το πρωί ας πούμε (που συνήθως έχουμε και πιο πολύ) για να λείψω το απόγεμα. Ή βγάλε πρώτα γάλα και θήλασε μετά -θα μπορείς, γιατί το γάλα παράγεται και την ώρα που θηλάζει το παιδί. Μην το συγκρίνεις με το πόσο βγάζει το θήλαστρο, δεν είναι το ίδιο όταν θηλάζει το μωρό. Βασικά βολεύει να έχεις μερικές μικροποσότητες στην κατάψυξη (διατηρείται μήνες), ώστε όποτε χρειαστεί να υπάρχει.

Πιπίλα δε δίνω. Γενικά καλύτερα να μη δίνεις αν δεν σου ειναι απόλυτη ανάγκη. Τα χεράκια στο στόμα είναι εντελώς φυσιολογικό στάδιο ανάπτυξης, το κάνουν όλα τα μωρά ανακαλύπτοντας τα χέρια τους, και δεν χρειάζεται (ούτε κάνει) να τα εμποδίζεις. Απλά φροντίζεις να είναι το κατά δύναμιν καθαρά ;)

Για το μαραθόσπορο δεν ξέρω, μπορεί όντως να βοηθάει, αλλά στο δικό μου δεν ξέρω αν θα πιάσει γιατί είναι κολικοί λόγω αλλεργίας που κάνει φλεγμονή στο έντερο και διάφορα άλλα...Ευχαριστώ πάντως!


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...