Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Σεπτεμβριου 2012!!!


Angelikig

Recommended Posts

Καλημέρα!

Ποιος χάθηκε, καλέ; Εγώ, τουλάχιστον, είναι αδύνατο να χαθώ, με συγκρατεί το λίπος στη θέση μου... (ΜΠΟΥΑΧΟΥΧΟΥΧΟΥ -συνεχίζω το θρήνο για τα κιλά που μου έχουν μπαστακωθεί, αφήστε με να ξεσπάσω, ναι το ξέρω ότι είμαι αχάριστη διότι αντικειμενικά δεν είμαι χοντρή, αλλά σ' αυτή τη ζωή όλα σχετικά είναι, και η ντουλάπα που μου γνέφει σα μακρινό όνειρο δε μ' αφήνει να ησυχάσω -ουφ τα είπα και ξέσπασα:tongue:)

Το πίτσι-πίτσι είναι θαυμάσια, κάνει γέλια και τρελαίνει τους παππούδες του, κοντεύει 6 κιλά και αρχίζει να μοιάζει με παιδάκι:D Κι εγώ εξασκούμαι φανατικά στο babywearing, γιατί δαφορετικά θα ξεμείνω από χέρια...

Αλήθεια ρε κορίτσια, απορία:?: τα δικά σας μωρά κάθονται μόνα τους;;; Γιατί το πίτσι-πίτσι μεταξύ 10 το πρωί και 11-12 το βράδυ ΔΕΝ μπορεί να μείνει εκτός αγκαλιάς, εκτός πολύ σπανίων εξαιρέσεων. Και βαθιά κοιμισμένο να το βάλω σε κρεβατάκι/ριλάξ/καρότσι, κατά 95% θα ξυπνήσει ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ και θα αρχίσει να κλαίει ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΑ.

Σημείωση: Η ΜΟΝΗ περίπτωση που το πίτσι-πίτσι κάθεται σαν αγγελούδι στο ριλάξ είναι όταν έχουμε κόσμο...ίσα-ίσα για να με διαψεύδει:| και να μου λένε οι άλλοι "να καλέ, που λες ότι δεν κάθεται, μια χαρά κάθεται, εσύ είσαι παλαβή και τον έχεις συνέχεια στα χέρια!" !!!:mad:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 594
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δικιά μου κοιμαται και καθεται και στο πορτ μπεμπε και στο ριλαξ και στο καναπε και γενικότερα κάθεται... Κάποιες στιγμες βεβαια δεν θελει να καθεται και κλαίει μεχρι να την σηκώσω αγκαλίτσα.... προσπαθώ να μετριάσω τις αγκαλιές στις απαραίτητες αλλά δεν τα καταφερνω. Το πιο δύσκολο για μενα είναι να την αποχωριστώ όταν εχει αποκοιμηθει στην αγκαλιά μου μετα τον θηλασμο. Παρόλο που κοιμαται βαθια και ξερω πως όπου και να την αφησω θα κοιμηθεί μια χαρα, μου αρεσει να την κραταω και να την χαζευω. Σε λίγες μερες θα εχω κι εγω sling και θα αρχίσω το babywearing,.... Ελπίζω να το βολευτω!!!!

Λέω να την βαζω που και που να κοιμαται και στην κουνια της (την ημερα) για να την συνηθίζει. Σήμερα μας εφερε και μια φίλη ενα μουσικό περιστρεφόμενο για την κούνια της Playskool πολύ ομορφο, με τρεις μικρούς φωτεινούς αγκαλίτσες και καθρεφτάκι να βλέπει η μπεμπα το προσωπάκι της. Το βαλαμε ήδη στην κουνια και είναι πολύ γούτσου!!!!

Αλήθεια να σας ρωτησω εσας τα μωρακια γελάνε κοιτωντας το κενό ή κάποιο αντικείμενο? Εμενα η δικιά μου ξεκαρδίζεται με μια φωτογραφία του Mίκυ και του Πλούτο που εχω κολλήσει στα πλακακια πάνω απο την αλλαξιέρα που εχω στο μπανιο. Κάνει κάτι γέλια και αγκού όταν κοιταει εκεί.... άλλο πράγμα... Επίσης καμια φορά κοιταει και το ταβανι της κρεβατοκάμαρας και γελάει... χα χα!!!!


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου γελάει: στο κενό, στο μπαμπά μου, στη μαμά μου, σε μας όταν του κάνουμε ηλίθιες γκριμάτσες λέγοντας "μπου", στο μομπίλ του, αλλά ΚΥΡΙΩΣ στο βυζί. Δεν κάνω πλάκα, γελάει όταν το βλέπει και τις μισές φορές θηλάζει ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑΣ. Ο ορισμός του βυζόπληκτου, σας λέω!!!:tongue:


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στησαμε μια κουνια ριλαξ της Fisherprice και βαλαμε την μπεμπα και την καταβρηκε, για τόση ωρα μοναχούλα της και τόσο ήσυχη δεν είχε ξανακαθισει. Χαζευει και το mobilo πάνω απο το κεφαλάκι της και φαινεται να καλοπερνάει... χι χι γενικά τα βραδια μας όσο πάνε είναι και καλύτερα... Κοιμαται λίγο περισσότερο κι όταν ξυπνάει τρωει, την αλλάζω και ξανακοιμαται ευκολα. Κάποια απογευματακια την βαζω και στην κουνια της που μεχρι τωρα απλα την κοιτουσαμε για να την συνηθιζει, όπως και το δωματιό της γιατι κάποια στιγμη δε θα χωραει στο πορτ μπεμπε και θα της ερθει απότομο.

Επίσης σήμερα κοιτουσα όλες τις φωτογραφιες που την εχουμε τραβηξει απο τη μερα που γεννηθηκε και δεν πιστευα το πόσο έχει αλλάξει η όψη της... Είναι φοβρό το ποσο γρηγορα μεγαλώνει


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια κούνια μας έχουνε χαρίσει και μας, αλλά επειδή έχω και κανονικό ρηλάξ δεν έχω μπει στον κόπο να τη στήσω...Λες να το δοκιμάσω;

Κι εμείς έχουμε ραγδαίες εξελίξεις, κατ' αρχάς αρχίσαμε να καθόμαστε έστω κάποια λίγη ώρα ξύπνιοι εκτός αγκαλιάς (στο ρηλάξ ή στην κούνια μας τη μεγάλη - εγώ από την αρχή τη μέρα τον έβαζα μέσα για να τη συνηθίζει, τη νύχτα τον κοιμίζω σε λίκνο στο δωμάτιό μας) και εκτός αυτού κοιμόμαστε πολύ περισσότερο τη νύχτα: το τελευταίο διήμερο χτυπήσαμε 5ωρα και 6ωρα (κοιμάται κατά τις 11-12 και ξυπνάει μεταξύ 4-5), και εδώ και αρκετές μέρες τη νύχτα κάνει μόνο τσισάκια. Ότι μετά το μαμ και το άλλαγμα ξανακοιμάται μπαμ είναι στάνταρ, αλλά αυτό το έκανε ούτως ή άλλως. Απλώς τώρα δεν ξυπνάει ούτε καν με το άλλαγμα!

Ελπίζω να συνηθίσει κι ο δικός μου οργανισμός σύντομα στο νέο πρόγραμμα, γιατί με 5 ώρες χωρίς θηλασμό κοντεύω να σκάσω κυριολεκτικά...Στο τέλος θα ξυπνάω εγώ το μωρό να το παρακαλάω να θηλάσει!

Και ξαναλέγοντας περί μεγάλης κούνιας...έχω αρχίσει να τρέμω από τώρα στην ιδέα της μέρας που δεν θα τον χωράει πια το λίκνο (είναι μεγαλούτσικο λίκνο, υποτίθεται μέχρι 6 μηνών περίπου, αλλά εξαρτάται και από την ανάπτυξη του παιδιού πάντα, μπορεί να πρέπει να το αλλάξω νωρίτερα): δε νομίζω ότι θα την παλέψω να τον κοιμίζω τη νύχτα στο δωμάτιό του όσο είναι μωρό. Εδώ με το λίκνο φρικάρω και το κολλάω στο κρεβάτι μας κι έχω το ένα χέρι μέσα για να τον πασπατεύω...Αν ήταν καλοκαίρι θα τον κοίμιζα στο κρεβάτι στάνταρ, απλά τώρα φοβάμαι με τα παπλώματα κλπ. Με βλέπω με παρκοκρέβατο στην κραβατοκάμαρα μέχρι να χρονίσει...


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω την εχω κι εγω την αγωνία για την νυχτα που θα πρωτοκοιμηθει στο δωματιό της. Νομίζω ότι αυτη τη νυχτα εγω δε θα κοιμηθω... Προς το παρόν πάντως με το πορτ μπεμπε δεν εχω το ίδιο θεμα με σενα grinitsa. Είναι δίπλα μου φυσικά αλλά δεν εχω αγχος. Μόλις κλεισει τα ματακια της πέφτω κι εγω κουκουλώνομαι και κομαμαι σαν πουλακι. Σαν πουλακι με την κυριολεκτική εννοια γιατι με το που θα κάνει εστω κι ενα μικρό κιχ εχω ξυπνησει. Ο Μάκης μου εχει πλάκα. Δεν θυμαμαι αν σας το εχω πει αλλα ο Μάκης δεν την ακουει παντα όταν ξυπναει εκτός αν βαλει τσιρίδα. Μόλις όμως την ακουσει ότι πνιγεται (με το γαλα κατα τη διαρκεια του θηλασμου) εχει πεταχτει σαν ελατηριο. Ενα βραδυ μόλις την άκουσε πεταχτηκε απο τον ύπνο του λέγοντας: "Το παιδί μου πνίγεται"


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβαλα στο κρεβάτι της στο μήνα ακριβώς και είμαστε μια χαρά. Γκρινίτσα μην στεναχωριέσαι για παπλώματα. Πήγαινε και αγόρασέ της έναν υπνόσακο. Εγώ της φοράω έναν υπνόσακο αλλά επειδή είναι τιραντέ την ρίχνω και ένα παπλωματάκι από πάνω. Δεν αγχώνομαι. Και τα άλλα τα παιδιά έτσι τα μεγάλωσα. Πάντως αν ψάξεις για υπνόσακο πάρε ένα με μανίκια.

Που να δείτε την δικιά μου τώρα που είναι 2,5. Μεγάλη ξεκούραση και στο φαγητό και στον ύπνο κορίτσια. Θα με θυμηθείτε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε...:oops:δε φοβάμαι μήπως πάθει κάτι στον ύπνο του. Μια χαρά κοιμάμαι. Απλώς...ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ και θέλω να το ζουλάω.

Τα παπλώματα τα δικά μας εννοώ ότι φοβάμαι, αλλιώς θα τον κοίμιζα αγκαλίτσα στο κρεβάτι μας...

Παρεμπιπτόντως υπνόσακο έχω αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Με τιράντες είναι, και να πω την αλήθεια δεν έχω δει να πουλάνε με μανίκια, αν βολεύει να το ψάξω.

Λίτσα πάλι καλά, ο δικός μας μπαμπάς όταν κοιμάται δεν ακούει ΟΥΤΕ την τσιρίδα (εκτός αν είναι επαναλαμβανόμενη για τουλάχιστον 4 λεπτά). Ευτυχώς δηλαδή, γιατί ο άνθρωπος δουλεύει βάρδιες και αν ξύπναγε όποτε το μωρό έκανε κιχ θα είχε πάθει προ πολλού υπερκόπωση!


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σασ μανουλεσ !!!!

εχω να γραψω αρκετεσ μερεσ αλλα μπαινω και σασ διαβαζω...

εγω ειμαι στο ιδιο πνευνα με την γκρινιτσα ο μπεμπησ κοιμαται μαζι μασ, εχω το λικνο κολημενο στο κρεβατι μου και εχω βγαλει το καγγελο και μολισ ξυπναει τον τραβαω και τον βαζω στο στηθοσ και τισ περισσοτερεσ φορεσ ξεμενει στην αγκαλιτσα τησ μανουλασ χεχε. θελω να τον εχω διπλα μου κολητα, ολοοι μου λενε να τον βγαλω απο το κρεβατι γιατι θα το μετανιωσω αλλα εγω ουτε να το συζητησω.. αλλα και δεν με ενοχλει κιολασ οταν παντρευτει θα φυγει μια καλη.

πολλεσ κοπελεσ που ξερω οτι εκαναν cosleeping μια χαρα ευκολα κοιμηθηκαν μεττα τα μωρα τουσ στα κρεβατια τουσ οταν ηρθε η ωρα.

την προηγουμενη παρασκευη καναμε το πρωτο μασ εμβολιο και τον μετρησε και εφτασε αισιωσ το 6100γρ. μια χαρα ειναι με τισ διπλεσ τα διπλοσαγωνα πλακα εχει ολη μερα καθομαστε και τον ζουλαμε.. φαντασου να ετρωγε και γαλα σκονη δεν θα μπορουσα να τον σηκωσω με τπτ.

με την πιπιλα τι κανατε εσεισ? εγω πηγα να του την βαλω τισ προαλλεσ και εκανε εμετο δεν την θελει, εσεισ δωσατε?

και το τελευταιο που εχω να πω ΄αχ αυτα τα γελακια΄ καθε φορα που μασ χαμογελαει εμεισ κατουριομασττε απο την χαρα μασ στο τελοσ εμεισ θα φοραμε πανεσ. και οταν εχει κεφια και τον πειραζουμε ξεκαρδιζεται απο τα γελια!!!

τι ομορφοσ που ειναι οταν γελαει..... αχ μανα κουκουβαγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα μην ακούς κανέναν, ζούλα το, ζούλα το!!!:D

Αλήθεια πώς τον κοιμίζεις μαζί σου ακριβώς; Εγώ φοβάμαι ρε γαμώτο...Έχουμε κοιμηθεί μαζί αρκετές φορές, αλλά "ελεγχόμενα" -δλδ για 2-3 ώρες, θηλάζοντας στο πλάι, με μένα περισσότερο να μισοκοιμάμαι παρά να κοιμάμαι κανονικά και το μπαμπά ξύπνιο να ρίχνει κανένα βλέφαρο...Κυρίως φοβήθηκα μια φορά που κοιμόμασταν έτσι και ξύπνησα επειδή έβγαλε γουλιά γάλα.

Από βάρος εμείς είμαστε ήδη 6.200!

Εμβόλιο θα κάνουμε αυτή την εβδομάδα. Παρεμπιπτόντως ρε κορίτσια μου είπε η παιδίατρος ότι υπάρχει και το πόσιμο εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα που δεν είναι λέει εντελώς απαραίτητο (μιας και δεν υπάρχουν και μεγαλύτερα παιδάκια στο σπίτι), αλλά συστήνεται να γίνει. Εσείς το κάνατε; Να το κάνω ή το παραφορτώνω άδικα το μωρό;


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πληροφοριακά το εμβόλιο που έλεγα είναι το rotarix. Απ' ό,τι κατάλαβα (ρώτησα και φίλες μαμάδες) δεν το αναφέρουν όλοι οι παιδίατροι. Έκανα και ένα ψαξιματάκι στο ίντερνετ και βρήκα αυτό και τελικά δεν θα το κάνουμε.


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες....

Grinitsa εμενα η παιδίατρος δεν μου το εχει αναφερει αυτο το εμβόλιο που λες. Το πρωτο θα το κανουμε την πρωτη εβδομαδα του Δεκεμβρίου. Η μπεμπουλα μου εχει περάσει τα 4,5 κιλά κι ακομα δεν εχουμε κλεισει 2μηνο. Μια χαρά πάμε ε? Πάιρνει 200γρ την εβδομαδα περίπου.

Υπνόσακους εχω κι εγω 2-3 αλλά αυτους που είναι κουβερτες και διπλώνουν σαν φακελος. Δεν εχω χρησιμοποιήσει ακομα βεβαια αλλά με την απλή κουβερτα στην κουνια ξεσκεπάζεται σε 2 λεπτα και την πιάνω στα πλάγια καγκελα για να μην μπορει να την σπρωξει με τα ποδαρακια. Στο πορτ μπεμπε ευτυχως δεν ξεσκεπάζεται.

Πιπίλα δεν της εχω δωσει ακομα και σκεφτομαι να μην το κανω. Εμαθα ότι προκαλεί "συγχηση θηλών" και μπορεί το μωρό να χασει και καποιο γευμα (οποτε γεμιζει το στηθος και ποναει) και δεν θελω να μπω σε μπελαδες. Άλλωστε είναι μια χαρά η μπεμπούλα μου κι ετσι. Ιδιαιτερως με τρομαζει βεβαια η "συγχηση θηλών" γιατι τη μια θηλή μου είδα κι επαθα τον πρωτο καιρό να μπορεσει να την πιάσει καλα γιατι δεν είναι τόσο μεγάλη όσο η άλλη και είχα θεμα. Τωρα βεβαια την πιάνει μια χαρά και του δίνει και καταλαβαίνει.

Στο κρεβατι μας εγω τη βαζω κάθε βραδυ γιατι το ενα ταισμα θα το κανω σε ξαπλωτη θεση, οποτε μπορεί να μας πάρει ο ύπνος για λίγο. Βεβαια εγω θα ελεγα ότι απλά λαγοκοιμαμαι αλλά κάτι είναι κι αυτο. Σιγουρα τα Σαβ/κα τα πρωινα την κραταμε λίγο περισσότερο γιατί είναι εδω κι ο Μάκης μου και του αρεσει να την εχει ετσι κοντα του το πρωι. Την παιρνει αγκαλίτσα και κοιμουνται. βεβαια τα σκεπασματά μας κατεβαίνουν λίγο παρακάτω απ'ότι συνηθως μην τυχει και κουκουλωθει εντελώς.

Επίσης παρελαβα το sling και θα αρχισω προπονηση στο babywearing. Εχει δοκιμασει καμια σας να θηλασει στο sling έξω? Κι αν ναι είναι ευκολο?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

Περί πιπίλας, εννοείται ότι δεν κάνει τον πρώτο καιρό σε μωράκια που θηλάζουν για τη σύγχυση θηλών, την απώλεια γευμάτων κ.λπ. που λέει η Λίτσα. Μετά τον 1,5 μήνα απ' όσο ξέω δεν έγινε και τίποτα τρομερό αν δώσεις, αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται και καλύτερα να το αποφύγεις. Το ίδιο ισχύει παρεμπιπτόντως και για τα υγρά που τυχόν μας λένε να δώσουμε (χαμομήλια κ.λπ.): δε χάλασε κι ο κόσμος αν δώσεις, αλλά αν θηλάζεις αποκλειστικά καλύτερα να μη δίνεις τίποτα (ξεγελάς την πείνα του μωρού και δε ρυθμίζεται σωστά η παραγωγή του γάλακτος). Δεν υπάρχει λόγος.

Λίτσα αν μιλάς για ring sling, δεν έτυχε να το κάνω έξω (γιατί δεν πολυβγαίνουμε κιόλας), αλλά μέσα στο σπίτι έχω θηλάσει αρκετές φορές και ναι, είναι εύκολο. Δεν το κάνω πάντα, εννοείται, αλλά πολλές φορές που θέλω να ξεκουράσω τα μπράτσα μου πχ στον καναπέ, να φάω ή να κάτσω στον υπολογιστή είναι τρελή πατέντα! Το δοκίμασα πρόσφατα σχετικά γιατί μου φαινότανε δύσκολο όταν έβλεπα βιντεάκια, αλλά τελικά δεν είναι τίποτα να γυρίσεις το μωρό. Απλά πρέπει να προσέξεις να είναι το κεφαλάκι του σε σημείο που να βολεύει, αλλά αυτό το ρυθμίζεις εύκολα σε ring sling γιατί είναι πάρα πολύ προσαρμόσιμα. Για άλλο είδος μάρσιπου δεν ξέρω. Πάντως την έχω καταβρεί γενικώς (διότι το πίτσι-πίτσι είναι αγκαλίτσας και όπως ξαναείπα πάνω από 6.200 κιόλας) και σκέφτομαι να παραγγείλω κι ένα mei tai να το κάνω επιστήμη το πράγμα!


ge89htr6v.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ναι... Εγω εχω τη μανα μου που με ζαλίζει όλη την ωρα για αυτα τα υγρα. Αφού της λέω ό,τι χρειαζεται το μωρό το παιρνει απο το γαλα μου. Και ξεδιψαει και χορταίνει κι απ'όλα. Αλλά της εχει κατσει ότι όταν ήμουν εγώ έτσι μικρή είχα πάθει αφυδατωση (πολύ πιθανό από άλλη αιτία) κι όλο μου το θυμίζει.

Χαμομήλι μου ειχε πει η παιδιατρος και της εχω δωσει μερικες φορες στις αρχες όταν είχε αρχικά τον ικτερο και δεν εκανε κακα για να φύγει γρηγορα κι οταν είχε κατι πονακια 1-2 νυχτες στην κοιλιτσα της για να καλμαρει, αλλιως δεν χρειαζεται φυσικά γιατι γεμιζει το στομαχακι (ποσο να χωρεσει κι αυτο) και χανει γευματα.

Επίσης κορίτσια νομίζω οτι την μπεμπα μου την επηρεαζει μαλλον ο καιρός. Δεν εξηγειται αλλιως ο ληθαργος που εχει πεσει απο εχτες. Τόσο πολύ είχε να κοιμηθεί απο νεογεννητο κι αποψε μου εκανε 6ωρο ύπνο κι ακομα δεν είναι 2 μηνων. Μονο για μαμ και πλυσιμο ξυπνουσε αντε και κανα μισαωρακι παιχνιδι κι αγκαλιτσες κι αυτο ηταν όλο.

Καποια στιγμη που ξύπνησε για μαμ και ηταν ηρεμη δοκιμασαμε και το ring sling. Μια χαρα καθισε το μωρουλίνι μου και δοκιμασα και τη σταση για το θηλασμο και μου φανηκε μια χαρα. Βεβαια και σ'ενα αλλο μαρσιπο της Chicco που εχουμε μια χαρα καθεται αλλά σ'αυτον μπορω να την κρατησω μόνο σε μια σταση, την κλασσική. Νομίζω ότι τα ring sling κι αυτα εχουν άλλη χαρη. Δεν συμφωνείτε?

Grinitsa νομίζω όπως πας θα γίνεις καθηγητρια στο babywearing...

Για τις στρατες κορίτσια τι λέτε? Εχει η κουμπαρα μου μια χρησιμοποιημενη ελαχιστα που μου είπε να μου τη δωσει αλλα εγω σκεφτομουν να μην τη βαλω τη μικρη σε στρατα (εννοείται οταν ερθει η ωρα, όχι απο τωρα). κάπου διαβασα ότι σε άλλες χωρες εχουν απαγορευτει, ξερετε αν ισχυει? Κι αλλωστε δεν ειναι καλυτερα οταν απο μονη της θα προσπαθει να κρατιεται απο καπου, να σηκωθει και σιγα σιγα να κανει βηματακια?


dx9il3kfv.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλεσ

για τα εμβολια η δικη μου παιδιατροσ το συζητησαμε και τησ ειπα οτι δεν θελω να κανουμε το rotarix και μου πε οτι και κεινη δεν το προτεινει ασ παθει και καμια γαστρεντεριτιδα δεν χαλασε και ο κοσμοσ, και το εμβολιο τησ μινηνγιτιδασ θα το κανουμε του χρονου οχι απο τρα που το κανουν οι αλλοι παιδιατροι.. ξεχασα να σασ π οτι οταν καναμε το πρωτο εμβολιο το πενταπλο με την αυριο το μωρο ηταν υποτονικο και επεσε και σε κατι σαν ληθαργο και εγω προσπαθουσα να τον ξυπνησω και στο τελοσ εβαλα τα χερακια του κατω απο το νερο και ξυπνησε.. εχετε ακουσει την εκφραση ΄τα χρειαστηκα΄? ηταν παρενεργεια του εμβολιου και η παιδιατροσ μου πε οτι δεν επρεπε να τον ξυπνησω...

για την συνχυση θηλων ολο την ακου το γραφουν και διαφορεσ στισ θηλαζουσε στο φβ αλλα οσεσ κοπελεσ ξερω που δωσανε πιπιλα δεν το παθανε αυτο τα μωρα τουσ.. εμενα απλα ο δικοσ μου δεν την θελειγια δικουσ του λογουσ. εν και μαλλον θα του την χωσω κανενα βραδυ γιατι με εχει τρεκλανει, κοιμομαστε μαζι στο κρεβατι γιατι τον θηλαζω ξαπλωμενη το βραδυ και αφου κοιμαται βαρια μολισ τον βαλω στο λικνο που ειναι διπλα μου ξυπναει και κανει πλατσ πλατσ με τα χειλακια του σαν να τρωει και στο τελοσ ξυπναει και αντε παλι μαζι και ουτο κεθεξησ ολη νυχτα. εννοειτε οτι δεν κοιμαμαι βαρια απλα λαγοκοιμαμαι μην τον πλακωσω κιολασ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...